Навигация
Реклама
Реклама

Секрети лову піленгаса

У кожного з нас, рибалок, є своя віртуальна таблиця наших трофеїв в голові. Ми пам'ятаємо розміри своїх трофеїв і види риб, яких тримали на гачку, і навіть приблизні дати, коли це було. І кожен новий рекорд по вазі або по новому виду риб - це привід для гордості і нових оповідань перед своїми друзями. У кожного з нас, рибалок, є своя віртуальна таблиця наших трофеїв в голові

Піленгас - різновид кефалі. Фото: Євген Кузнєцов.

Повернувшись із Сибіру, ​​ми можемо розповідати про спійманих харіус, Ленка і таймень.

Якщо пощастило побувати на Далекому Сході, то новими рибами будуть чавича, мікіжа, кижуч, сіма, голець або змееголов. І, само собою, з кожним новим оповіданням розмір і вага риби буде рости, розводячи руки все ширше і ширше, згідно рибальського традиції.

Ну а якщо немає можливості вирватися так далеко, що робити? Так просто постаратися знайти в відчутно-дозволенною близькості щось нове для себе.

І таким новим трофеєм для мене виявився донський піленгас. До речі, навіть у Вікіпедії немає єдиного правильного назви цієї риби - далекосхідної червоноперої кефалі.

Як не назви - піленгас, пеленгас, пелінгас, все буде правильно, все буде залежати від місцевості, де її ловлять.

Вікіпедія говорить, що піленгас мешкає в Японському морі. Широко поширений в затоці Петра Великого.

У другій половині XX століття був успішно акліматизований в Азовському морі, де зустрічаються екземпляри піленгаса масою до 12 кг.

Мешкає також в Чорному морі, у багатьох водоймах Росії, України і Європи. Морська стайная риба, восени заходить в річки, де зимує в ямах. Ранньою весною йде назад в море.

Харчується переважно періфітоном, детритом, а також різними дрібними донними безхребетними. У Чорному морі харчується також морськими хробаками нерєїс. Нереститься в травні - червні в прибережних ділянках. На вудку піленгас ловиться на технопланктон. Видобувається рибальськими мережами. Може перестрибнути через поставлену мережу.

Може перестрибнути через поставлену мережу

Нерєїс. Фото: Євген Кузнєцов.

У п'ятдесяті роки минулого століття в СРСР була обгрунтована теорія, що піленгас міг би бути об'єктом акліматизації в Азовському і Чорному морях.

У 1978 році з Бердянського відділення Азовського науково-дослідного інституту рибного господарства в г. Владивосток був відряджений іхтіолог Г. Г. Гроут з метою вилову молоди піленгаса. Норма вилову становила 2000 одиниць.

На Молочному лимані, який належав у той час рибколгоспу «Сини моря», БО АзНДІРГ мало свою експериментальну базу. Тут і вирішено було посадити в садки основну партію молоді піленгаса.

Рибу передбачалося виростити до статевої зрілості, а потім штучно запліднити і отримати мільйони штук молоді для випуску в Азовське море.

Доставлену на Молочний лиман молодь піленгаса тут від співробітника РПАС брали Г. Г. Гроут і рибовод А. А. Гоппе.

Залишаючись практично один на один з відповідальною процедурою підрахунку і пересадки молоді в садки, Г. Г. Гроут прийняв рішення неофіційно випустити в Молочний лиман сто примірників піленгаса. Це він зробив на свій страх і ризик, добре розуміючи, що багато порушує.

При цьому він відібрав найбільшу молодь вагою 15-20 г., тобто лідируючу частина покоління 1978 року.

У листопаді 1979 року рибалки передали Г. Г. Гроут перші три екземпляри дволіток піленгаса вагою від 300 до 360 г. Це свідчило про те, що молодь успішно прижилася в лимані.

У квітні 1982 року в Молочному лимані бригадою нелегальних рибалок були виловлені дві ікряние самки, вагою більше трьох кілограмів, а також один зрілий самець. У 1982 році штучного запліднення піленгаса з кошів ще не проводилося, оскільки вони там ще не досягли статевої зрілості.

З даних фактів випливало, що виявлена ​​молодь піленгаса з'явилася в результаті природного нересту риб, нелегально випущених в Молочний лиман. У 1983 році, була відзначена ще більш масова міграція цьоголіток піленгаса в Азовське море. БО АзНДІРГ вперше домоглося штучного запліднення ікри піленгаса і вирощування цьоголіток піленгаса, частина з яких була випущена в Молочний лиман.

До кінця 1980-х років піленгас став промисловою рибою в Азовському морі, Молочному лимані і Східному Сиваші. Пізніше його стали ловити і в Чорному морі, спочатку біля північного узбережжя, а потім і десятками тисяч тонн біля узбережжя Туреччини. До теперішнього часу ареал піленгаса досяг басейну Середземного моря. Така історія акліматизації.

Особисто для мене було цікавіше спіймати цю рибу, тим більше, що досвід її лову вже є. Більш того, знайшлися і люди, які напрацювали цілу методику по її ловлі на спортивні снасті.

Для мене все почалося з нічного відвідування магазину Ігоря Бичкова в Ростові-на-Дону, де для лову саме цієї риби є все: готові оснащення, свинцеві вантажу-годівниці, спеціальні діпи, сушені та живі морські черв'яки.

Для мене все почалося з нічного відвідування магазину Ігоря Бичкова в Ростові-на-Дону, де для лову саме цієї риби є все: готові оснащення, свинцеві вантажу-годівниці, спеціальні діпи, сушені та живі морські черв'яки

Перевірені оснастки. Фото: Євген Кузнєцов.

Як мені сказали, саме ця людина була стійким першопрохідцем по підбору снастей і методик для лову піленгаса.

Крім усній інструкції з ловлі, ще продавець підказав, що для прикормочной суміші обов'язково потрібно придбати банку сайри, білий хліб і плавлений сирок.

Якби він запропонував в цю замішану смакоту крім діпа хлюпнути ще стопочку чарівної рідини на удачу, я б навіть не здивувався. Настільки все правдоподібно він розповів, видно, що досвід в цій справі є.

Настільки все правдоподібно він розповів, видно, що досвід в цій справі є

Принади для піленгаса. Фото: Євген Кузнєцов.

Риболовля почалася з того, що в присмерк туманні 5 ранку ми з товаришем не могли знайти вільного місця на березі Дона протягом декількох кілометрів.

Скрізь стояли машини і шуміли насоси надувати човнів. Причому, схожа ситуація була на обох берегах.

Нічого не вдієш, п'ятниця - день рибалки. Нарешті ми знайшли прихисток на піщаній смузі поряд з сусідом по березі, який приїхав з родиною, і поки вона спала, він спускав човен на воду.

А в туманному серпанку в прямої видимості, тут і там я нарахував 12 човнів. Відстань між ними було місцями кілька метрів. Судячи по переговорах, всі вони намагалися ловити тарань, але помахів рук не було видно.

Мене всій науці з ловлі піленгаса вчив Олексій, тут же на березі. За його словами він «собаку ще не з'їв», але місцями понадкушував і особливого задоволення не отримав.

Все досить просто: підставки-рогульки, вудилища з жорстким ладом і тестом до 100 г. (за вагою годівниць з прикормом), котушки з повністю ослабленим фрикціоном, інакше клювання, вжик, і ... в воду летить вудилище.

Далі до основної жилки. У мене була плетінка перетином 0,17, через вертлюг і карабін я приєднав куплену оснащення з гачками, оснащеними кольоровими пінопластовими кульками, насадив акуратно на гачки спочатку живого неіріса (морського хробака) а зверху притиснув, як вчили, нанизаним сухим хробаком, трохи розмоченого в діпе.

Жало гачка залишив відкритим. У годівницю набили рівномірно розмішати суміш з хліба-сирка-сайри-діпа, і закинув метрів на 10-15 від урізу води. Поки не почали заважати, по шматочку сайри з'їли самі, неможливо втриматися.

Олексій все робив на своїх вудки і оснащеннях, я лише повторював за ним.

Поклевку чекали, як здавалося, нескінченно довго, але і у рибалок на човнах кльову не було. Зрідка, хтось із них витягав сріблястих рибок менше долоньки і складав в садок. Та тільки-но зійшло сонце, на найближчому від мене вудилище різко закивала вершинка. Швидко зриваю його з підставки, і, затиснувши долонею шпулю, роблю підсічку!

Почалося! Невидима потужна стрімка торпеда почала різати шнуром воду і описувати кола. Я не сильно закрутив фрикціон, давав рибі змотати по 3-5 метрів, і знову підкручував шнур назад.

Не знаю, скільки тривала боротьба, але поступово я завів бійця в підсак, заздалегідь підставлений турботливим другом. Перший є! Кілька фотографій, риба в садок, а снасть у воду.

Кожні півгодини доводилося перевіряти оснащення, жадібна бель швидко зжирала живого хробака і відкушувала стирчить хвіст у в'яленого. А без бовтається хвостика немає клювань.

Сонце піднімалося в зеніт, човни перед нами поступово розійшлися. Бесклёвье.

А у нас клювання слідували одна за одною. Найчастіше несильні кивання вершинки показували, що карась, тарань, краснопірка і інша дрібниця обсмоктують смакоту.

Але клювання піленгаса не сплутаєш ні з чим, різкий нахил, ще один і ривок. Або тиша, значить, все зірвав і з'їв.

Через деякий час у нас ще одна клювання і піймання риби. Це на тлі загального бесклевья. А потім ще, і ще. Садок поступово наповнювався.

Садок поступово наповнювався

Попався! Фото: Євген Кузнєцов.

Як сказав, мій бувалий товариш, зграйка піленгаса невелика, інакше і одного вудилища було б багато, тільки встигай підсікати і підставляти підсак. У нього було клювання і образливий схід.

Якщо мої риби були в районі кілограма, то у Олексія попався великий трофей під п'ятірку, але зробивши кілька стрімких свічок, і порвавши губу, срібний зливок знайшов свободу. Мабуть, поспішили ми форсувати події, і занадто затягнули фрикціон.

А що будуть творити особини під десятку вагою у близьких стосунках, навіть і уявити важко. Без підсаки таку потужну, стрімку рибу взагалі взяти неможливо.

Яке ж було здивування нашого сусіда по березі, коли ми показали йому наші трофеї. Він, місцевий житель, який прожив тут усе життя, також як і я, ні разу не ловив цю рибу.

Природно, ми показали йому снасть, розповіли, як працює, дали адресу магазину. А потім пригостили смачним копченим піленгас, приготованим тут же на березі.

Виявляється, для того щоб зробити для себе рибальське відкриття і зловити гідний трофей не потрібно їхати за тисячі кілометрів. Кого-то він чекає тут, поруч з будинком.

Ми поділилися з нашим новим знайомим оснащенням, діпом, сушеними хробаками і вирушили додому, тому що назавтра у нас вже була намічена рибалка на крупну тарань.

Євген Кузнєцов 13 жовтня 2017 о 11:53

Ну а якщо немає можливості вирватися так далеко, що робити?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.