Навигация
Реклама
Реклама

Таганрозька затока втрачає морських мешканців

Єйський лиман Таганрозької затоки. Середня солоність його води в звичайні роки становить всього 1-3 проміле. Фото Євгена Крисина.

Учасники експедиції встановлюють систему для визначення швидкості росту фітопланктону.

<

>

Солоність морської води в Таганрозькій затоці значно зросла. До такого висновку прийшли фахівці Південного наукового центру РАН (ПНЦ РАН) за результатами весняно-літніх експедицій.

За словами кандидата біологічних наук Василя Поважного, концентрація морської солі в центральній частині затоки за рік збільшилася більш ніж удвічі - з 2,5 до 5-7 проміле (грамів на 1 літр). Зміни в екосистемі Азовського моря дослідники пов'язують, перш за все, з аномально спекотним і посушливим для європейської частини Росії влітку 2010 року. Море недоотримало значний обсяг прісної води через що знизився стоку річок, головна з яких - Дон. Одночасно в Азовське море стало надходити більше солоної води з Чорного моря через Керченську протоку. Звичний баланс був порушений.

У 1972-1976 роках на Азовському морі спостерігалася схожа ситуація, відповідно і наслідки будуть приблизно тими ж - вважає Василь Поважний. Перш за все, збільшиться ареал проживання морських риб - за рахунок скорочення зони поширення прісноводних. Традиційним для Азовського моря видам, таким як судак, лящ, доведеться притулитися до усть рік. А ось який став звичним для Півдня Росії пеленгаса, колись завезені сюди з Далекого Сходу, зміна сольового балансу морської води нічим не заважає.

Дослідники також не оминули увагою стан планктону - найдрібніших організмів, що становлять основу всієї харчової «піраміди» моря. Вони відпрацювали методики, що дозволяють визначати в воді наявність іонів амонію. Поряд з нітратами та нітритами ці сполуки азоту є живильним базою для фітопланктону. Відповідно вимірювання вмісту іонів амонію дозволить точніше оцінити стан біоресурсів Азовського моря і спрогнозувати їх подальший розвиток.

Відзначимо, що, за інформацією Росгідромету, зміни в ареалах проживання морської фауни спостерігаються і в північній частині Атлантичного океану. Там з'явився планктон, якого в цьому регіоні не було щонайменше останні 800 тис. Років. Подібні явища фахівці пов'язують з кліматичними змінами: танення полярних льодів дозволило планктону перебратися з Тихого океану в Атлантичний через Північно-Західний прохід вздовж північного берега Північної Америки. Незважаючи на те що планктон є їжею для інших водних тварин, вчені вважають, що його поява в Атлантиці може привести до великомасштабних змін в океанічній життя.

Зміни в температурі і хімічний склад океанічної води можуть привести до того, що деякі види промислових риб перемістяться далі на північ, в більш прохолодні води, що матиме наслідки для рибальства.

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.