Навигация
Реклама
Реклама

Володимир Яцуба: «Можливість не освоєні»

  1. Замовлення і контракти
  2. Туризм і виноробство
  3. Довідка «2000»

У радянські часи статус Севастополя, військово-морської бази, дозволяв його жителям (а з флотом так чи інакше були пов'язані більше 80% городян) впевнено дивитися в майбутнє. Зараз, незважаючи на пролонгацію термінів базування ЧФ Росії, місцева влада ставку робить далеко не на флот. Про вектори розвитку міста розповідає голова Севастопольської міськдержадміністрації Володимир ЯЦУБА.

- Безумовно, життя Севастополя нерозривно пов'язана з інфраструктурою Чорноморського флоту. Але головний вектор розвитку міста - це використання його портових можливостей і географічних особливостей, - переконаний Володимир Григорович. - У нас 18 захищених бухт, які не замерзають навіть у люті морози. У лютому нинішнього року, до речі, більшість суден, що прямують з вантажами в Росію і Україну, були перенаправлені для розвантаження в севастопольські порти.

Але щоб наші порти могли приймати великотоннажні судна і океанські туристичні лайнери, потрібні величезні інвестиції, сотні мільйонів доларів. Необхідно подовжувати причали, поглиблювати (принаймні у причальних стінок) бухти, будувати нові вантажні термінали і морвокзалі європейського рівня. Для транспортування великих обсягів вантажів потрібні спеціальні дороги і залізничні гілки.

Я впевнений, що сьогодні Крим в цілому і Севастополь - зокрема відкривають для інвестора найкращі перспективи. Адже в центральних областях країни основні гравці на ринках давно вже сформовані, а можливості нашого регіону практично не освоєні. Використовується від сили 10% реальних можливостей для розвитку бізнесу.

- Інвестори вже йдуть?

- Севастополем зацікавився Олександр Анненков, власник банку «Чорноморський», господар керченської переправи. (Бізнесмен, до речі, інвестував $ 1 млн. В будівництво морського вокзалу в Керчі. - Авт.). Олександр Васильович має намір реконструювати два причали. Вже зараз він займається перевезенням людей і відновленням літніх маршрутів - пляжних та екскурсійних.

Другий об'єкт, який вже розвивається, - «Царська пристань», розташована в самому безпечному місці Південної бухти. Колись це був причал для членів імператорського прізвища. Одна московська компанія побудувала тут сучасні яхтові причали і взяла зобов'язання реконструювати будівлю портового холодильника. У ньому буде готель, діловий і розважальний центри.

Вже майже чотири місяці в рамках одного з інвестиційних проектів працюють два нових порома, норвезьких. Перевозять людей з Північної сторони до Артилерійської бухти. У Норвегії купили і два комфортабельних катера на 600 місць, з м'якими сидіннями, недавно зробили пробний рейс.

І що цікаво, за три місяці, як розповідають самі інвестори, вони за рахунок цих двох поромів виручили 2,6млн. грн. А всі наші державні пороми і катери за весь минулий рік зібрали всього 1,7 млн. Грн! Причому вартість проїзду однакова - 2,50грн. Це головна умова, яку ми поставили інвестору, - ціну не підвищувати.

- Чому такий розкид в прибутку?

- Я б вам порадив піти подивитися, як квитками наші севастопольці на державних поромах і катерах. Квиточки ніхто не бере. Коштує такий мордоворот і гроші збирає. Йому кажуть: «Дай квиток». А він: «Бачиш, у мене руки зайняті». От і все. Гроші кладуть в кишеню. І не вистачає коштів на ремонт. Пороми угробили, вони тепер стоять, чекають утилізації.

Замовлення і контракти

- Нові пороми і катери побудовані в Норвегії. А можна було обійтися власними силами, задіяти місцеві підприємства?

- У наших заводів трохи не той профіль. У минулому році держава виділила 16 млн. Грн. на нові пасажирські катери. Гроші повернулися в бюджет: ніхто не взявся за виготовлення. На цей катер, норвезький, вам варто подивитися, щоб зрозуміти - зробимо ми такий чи ні.

Хотілося б, звичайно, робити подібну продукцію на наших підприємствах, але для цього потрібно побудувати новий завод. І перейти на сучасні технології, як в Німеччині, Японії, Південної Кореї. А зараз ... Можуть, напевно, десь на Україні побудувати експериментальний зразок. Але треба порахувати, яка буде собівартість. А ці два катери норвезьких, наскільки мені відомо, куплені за $ 800 тис. Причому вони, як і пороми, прийшли з Норвегії самоходом. Витримали три шторму.

- Відновлювати судноремонтні підприємства все одно доведеться. Тим більше що при підписанні Харківських угод це питання було одним з головних, які просила врахувати російська сторона. Що робиться в цьому напрямі?

- Ми вирішили головну проблему, яка гальмувала розвиток наших підприємств, пов'язаних з судноремонтом і суднобудуванням. Ще в минулому році практично неможливо було укладати великі закордонні контракти через жорсткі норм митного законодавства та прикордонного контролю. Високотехнологічні підприємства змушені були виконувати дрібні замовлення, які не потребують високої кваліфікації. А великі замовлення на ремонт і реконструкцію кораблів Чорноморського флоту Росії йшли в Болгарію і Румунію.

У лютому після візиту в Севастополь віце-прем'єр-міністра Бориса Колесникова справа зрушила з мертвої точки. За його підтримки в Митний кодекс і норми прикордонного контролю було внесено зміни, розроблені групою севастопольських експертів. І буквально протягом місяця після цього найбільше судоремонтное підприємство міста - «Севморзавод» - отримало два великих замовлення від Чорноморського флоту. Ще кілька зарубіжних контрактів - на стадії узгодження.

Взагалі, наскільки я знаю з бесіди з Порошенком (власник «Севморзаводу». - Авт.), В портфелі замовлень підприємства - 12 - 14 судів і кораблів. Такого за останні десять років ще не було!

Туризм і виноробство

- «Смарт холдинг» оголосив про будівництво міжнародного курорту в Балаклаві. Міністр інфраструктури говорить про необхідність розвитку Північної сторони Криму, створення тут свого роду «української Анталії». Як просуваються ці туристичні проекти?

- Це дуже масштабні програми. Тільки «Балаклава Грін» розрахована на інвестиції близько $ 15 -2 млрд. Думаю, «українська Анталія» зажадає ще більших вкладень. Але таких вільних коштів у держави зараз немає, необхідно планомірно шукати відповідального інвестора.

Що ж стосується вкладу Севастополя в згадані проекти, ми, безумовно, надаємо максимальне сприяння - надали повну інформаційну базу, розповіли, хто власник вже відведених земель, і так далі. Розроблено план детального планування для проекту «Смарт холдингу», на черговій сесії він повинен бути затверджений. Думаю, весь пакет документів на освоєння Балаклави як «Балаклави Грін» буде видано вже в цьому році. І з весни можна починати роботу.

- Для розвитку регіону як потужної рекреаційної зони потрібен сучасний аеропорт. У минулому році ви висловили надію, що люди, які отримали досвід при реконструкції аеропортів в містах, які приймали Євро-2012, після чемпіонату прийдуть в Бельбек. Вони прийшли?

- Так, я дійсно на це сподівався, але, на жаль, поки з аеропортом Бельбек (влітку туди, до слова, прилітало до 30 чартерів на добу) нічого не відбувається. Але це не мій рівень. Всі питання - до Міністерства інфраструктури.

- Якщо для пляжного відпочинку в Севастополі все-таки умови не ті, що, наприклад, на ПБК, то для яхтингу - в самий раз. З вашими-то бухтами ...

- Яхтинг - це ціла індустрія. Якщо говорити про туризм, то це найдорожчий турбізнес. Ми розвиваємо цей напрямок, але процес витратний і рухається дуже повільно.

Поки що плануємо посилити програму розвитку спорту в Севастополі шляхом підтримки дитячого яхтингу. У радянські часи у нас була величезна школа підготовки молодих яхтсменів, і її ще можна відновити. У місті є підприємство, яке виробляє по турецької ліцензії три види прогулянкових човнів. Опрацьовуємо з ними можливість виробництва маленьких яхт класу «Оптиміст». Маленькі такі, для дітей. Два метри завдовжки. Але вони стійкі - там кіль дуже великий.

- А на дітей якого віку ці яхти розраховані?

- В Ізраїлі, наприклад, на подібних яхтах восьмирічні хлопчаки в море ходять.

- На відкритті в Севастополі представництва Українського національного комітету Міжнародної торгової палати ви говорили про необхідність розвивати виноробство. Яким чином? Якісь пільги, щось ще?

- Пільги - в тому числі. Посадити гектар виноградників коштує $ 1,5 тис., І держава при цьому відшкодовує 90%. Але головне - перехід до інтенсивного ведення господарства. Зараз в Севастополі виноградників - 5,8 тис. Га (80% - технічні, винні сорти). При цьому зрошувані землі становлять 40%. З них крапельне зрошення - всього 10%.

Наше завдання - протягом трьох років збільшити площу зрошуваних земель до 37%. Врожайність на таких виноградниках - 130 центнерів з гектара. На звичайних - 30 центнерів. Як то кажуть, відчуйте різницю.

А умови для вирощування винограду у нас унікальні, за нього б'ються всі вітчизняні виробники вина. У цьому сезоні урожай хороший - 23 тис. Т, на 15% більше, ніж в минулому році. І, що приємно, всі наші виноградарські підприємства почали займатися роздрібною торгівлею. Ціна кілограма впала на 3 -5 грн.

- Продавали винні сорти?

- Так, у нас є такі винні сорти, що краще столових! Такого смачного винограду, як в цьому році в Севастополі, я ще в житті не куштував.

Довідка «2000»

Севастопольська міська державна адміністрація . 99011, Севастополь, вул. Леніна, 2, тел. (0692) 54-47-73.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Інвестори вже йдуть?
Чому такий розкид в прибутку?
А можна було обійтися власними силами, задіяти місцеві підприємства?
Що робиться в цьому напрямі?
Як просуваються ці туристичні проекти?
Вони прийшли?
А на дітей якого віку ці яхти розраховані?
Яким чином?
Якісь пільги, щось ще?
Продавали винні сорти?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.