Навигация
Реклама
Реклама

«Морський» відпочинок ... далеко від моря

  1. «Морський» відпочинок ... далеко від моря Де в Україні можна влітку поплавати і позасмагати на пісочку...
  2. «Морський» відпочинок ... далеко від моря
  3. «Морський» відпочинок ... далеко від моря
  4. «Морський» відпочинок ... далеко від моря
  5. «Морський» відпочинок ... далеко від моря
  6. «Морський» відпочинок ... далеко від моря
  7. «Морський» відпочинок ... далеко від моря
  8. «Морський» відпочинок ... далеко від моря
  9. «Морський» відпочинок ... далеко від моря
  10. «Морський» відпочинок ... далеко від моря

«Морський» відпочинок ... далеко від моря

Де в Україні можна влітку поплавати і позасмагати на пісочку

Попереду ще половина літа, і звичайно, всім хочеться поніжитися на пляжі. Але до моря далеко, а коштів і часу не завжди вистачає ...

Але не варто впадати у відчай. В Україні багато місць, де можна поплавати, попірнати і повалятися на чистому пісочку. Можливо, навіть зовсім поруч з вами!

НА СХІД, К Блакитне озеро

Рукотворних Блакитних озер в Україні хоч греблю гати: є вони і на Київщині, і в Черкаській, Кіровоградській, Житомирській областях ... Тут мова піде про східних водоймах - на Дніпропетровщині та Донеччині.

Одне з них інакше називається ЄЛИЗАВЕТІВСЬКИЙ котлованом. Це Блакитне озеро утворилося під містом Кам'янське на Дніпропетровщині штучно на початку 1970-х, коли активно забудовувалися житлові масиви тодішнього Дніпродзержинська, і з Єлизаветівського кар'єра брали пісок. Виїмка була дуже швидкою і об'ємної, і на певній глибині раптово і стрімко почала з'являтися вода. Розповідають, що люди ледве встигли вибратися, залишивши там техніку. В результаті котлован кар'єра заповнився водою площею близько 200 тис кв м і глибиною, яка сягає 20, а місцями і 40 метрів. Існує навіть легенда, що озеро якимось чином з'єднується з Чорним морем і тому дна немає. Вчені і дайвінгісти кажуть, що дно все-таки є, проте непідготовленій людині туди краще не опускатися.

Єлизаветівська котлован

Озеро привертає чистою прозорою прісною водою. Дно піщане, тому вода у водоймі набуває бірюзовий відтінок. З усіх боків її обступає сосновий ліс, однак до цивілізації недалеко. Дістатися з Дніпра, наприклад, можна маршруткою, що йде на Лівий берег, вийшовши на останній зупинці села Єлизаветівка.

На території озера є один безкоштовний пляж - «Заимка», і кілька баз відпочинку - «Єлизаветівська рай», «Кримчік», «GreenPark», «Афіни», «WakePark» з виходом на власний пляж. Є котеджне селище, де можна зняти квартиру на кілька днів. Зокрема, двокімнатна, де можуть зупинитися від 1 до 4 осіб, коштуватиме до 500 грн в день.

На базах є кафе, інфраструктура дозволяє проводити тут різного роду фестивалі з відпочинком. У прокаті велосипеди, каяки - до 100 грн в день.

На Донеччині дивно красиві Блакитні озера розтягнулися в Лиманському районі біля річки Сіверський Донець.

До початку 60-х років на їх місці теж були кар'єри для видобутку піску, які заповнилися джерельною водою. Зараз видобуток піску ведеться тільки на одному з них, але і там щорічно відпочивають туристи. Озера розташовуються в сосновому лісі, вода в них чиста, ніколи не застоюється завдяки підземним джерелам. Назва озера говорить сама за себе, тому що колір води в усіх озерах блакитний, іноді з зеленуватим відливом.

Круті піщані схили, величезні звивисті коріння могутніх сосен, оголені вітром і виступаючі на кілька метрів, створюють прекрасні пейзажі.

Блакитні озера багаті на рибу: тут водяться окунь, плотва, карась і щука.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік

Поруч з озерами знаходиться селище Щурово, а також район міста Лиман Зелений Клин (мікрорайон Заводський). Неподалік від одного з озер є станція Донецької залізниці «Колективна». Дістатися до Блакитних озер можна двома шляхами - з боку Лиману або по Щуровський дорозі.

Радонові "КАНЬЙОН"

На Житомирщині теж багато озер, що утворилися на місці колишніх кар'єрів. Але не піщаних, а гранітних.

Оточений сосновим лісом і скелями кар'єр в місті Коростишеві вже давно став улюбленим місцем відпочинку не тільки місцевих жителів, а й стомлених ритмом життя туристів з Житомира та Києва.

Розташований він поблизу траси Київ-Чоп, тому його легко знаходять всі бажаючі.

Про унікальність водойми розповів директор Коростишівського народного історичного музею Володимир Сливинський, який часто буває там разом з туристами.

«У Коростишеві є три кар'єри, але улюбленим серед відпочиваючих став найменший, який по-народному називають каньйоном. Вода в ньому чиста, адже надходить з підземних джерел. Так ось, в каньйоні вона цінна тим, що багата радоном, який добре лікує кістки і суглоби. У нас це природний радон, і повірте, що він в рази перевищує ефект всіх санаторних радонових ван. Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський.

Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський

Кам'яне диво природи в Коростишеві

Глибина каньйону місцями досягає 20 м. На його високих берегах проводять тренування для юних скелелазів.

Така природна атракція неабияк припала до душі і тим, хто полює на красиві фото або неймовірні кадри для фільмів і відеокліпів. За словами Володимира Сливинського, навколишні краєвиди дозволяють легко створити на екрані картинку гірських пригод. Так часто роблять столичні режисери або фотографи, адже до Коростишева дістатися швидше і дешевше, ніж, наприклад, в Карпати.

Глибина озера сягає понад 10 метрів Глибина озера сягає понад 10 метрів

Традиційно відпочиваючі приїжджають на каньйон зі своїми наметами, щоб залишитися там на кілька днів, або знімають житло у місцевих жителів. Тим часом підприємці також розвивають інфраструктуру на березі мальовничого каньйону, щоб мотивувати туристів повернутися сюди знову.

Тому за один день, проведений в каньйоні в Коростишеві, є можливість оздоровити стомлену офісним кріслом спину, надихатися свіжим сосновим повітрям та ще й поповнити власну фотоальбом гарними фотографіями.

"ОЗЕРО-ПЕНСІОНЕР"

Серед створених людиною водойм є чимало водосховищ. Вони розкидані по всій Україні.

Касперівське водосховище - одне з найстаріших серед штучних водойм Тернопільщини. Йому - понад півстоліття. За поважний вік його часто називають «озером-пенсіонером». Величезне, довжиною понад 12 км, воно розкинулося в каньйоноподібній долині річки Серет, притоці Дністра. Водоймище площею в майже 3 кв. км утворилася в результаті будівництва тут на початку 60-х років Касперівської ГЕС, яка затопила частину галицьких сіл. Озеро дуже глибоке - в деяких місцях глибина досягає 30 м. Але біля берегів, звичайно, дрібніше. Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців.

Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців

Фото Олега Снітовський

На берегах діє кілька баз відпочинку з непоганою інфраструктурою - катамаранами, човнами, спортивними майданчиками, облаштованими для загоряння соляріями. Частина котеджів побудовані в класичному карпатському стилі. В обробці кімнат використані екологічні матеріали - деревина ялини, модрини, берези, клена та бука.

Господарі пропонують відпочиваючим катання на човнах, риболовлю, піші прогулянки, автоподорожі на всюдиходах і квадроциклах, сплави по Дністровському каньйону. Його, до речі, часто називають тернопільськими субтропіками за теплий клімат і значно більше, ніж, скажімо, в Тернополі, кількість сонячних днів.

Ціни тут не дуже "пенсіонерського" - добу проживання в окремих садибах обходиться від 450 до 800 грн без харчування. Але місця тут до кінця липня вже зарезервовані.

Фото Олега Снітовський

Відвідувачі водойми можуть успішно порибалити. Тут водяться короп, карась, щука, окунь, сом і інша річкова риба. Очевидці розповідають, як 10 років тому на Касперовському водосховище зловили коропа вагою понад 40 кг, з лускою як 5 копійок величиною. Так що риби і великий, і маленької тут вдосталь. Тому і шанувальникам риболовлі, і любителям вишуканих рибних делікатесів в Касперівцях буде приємно відпочити. Якщо в кишені їсти побільше, ніж 5 копійок ...

Салтівське МОРЕ на Печенізькому ЗЕМЛЯХ

А ось розташоване на Харківщині "Салтівське море" вабить не тільки пляжним відпочинком і риболовлею, а й розташованими поруч історичними пам'ятками. Про нього розповіла кореспонденту Укрінформу директор Харківського обласного організаційно-методичного центру туризму Валентина Холодок.

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

"Не шукайте це море на карті морів і океанів, його там немає. Це місцева назва Печенізького водосховища, побудованого в 1930-і роки на річці Сіверський Донець для постачання Харкова прісною водою. Зараз же водосховище - прекрасне місце для відпочинку. Площа водного дзеркала - понад 86 кв.км. Це означає, що тут вистачить місця і купальщикам - місцеві піщані пляжі славляться на всю область! - і рибалкам, яхтсменам і любителям активного туризму ", - зазначила Валентина Дмитрівна.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

Як пояснили в обласному центрі туризму, сюди прокладено туристичний маршрут "Печенізькі горизонти", який знайомить усіх бажаючих з пам'ятником художнику Генріху Семирадському, а також музеєм імені місцевого історика і краєзнавця Тимофія Сулими. Його щорічно відвідують близько 22 тис осіб, в тому числі іноземці, найбільше з Ізраїлю, Польщі, Словенії.

"У музеї чимало експонатів періоду катакомбної культури, які поповнили фонд в результаті археологічних розкопок. Цікаво, що селище Печеніги отримало свою назву від племен кочівників-печенігів, які жили на цих землях в IX-X ст. Н. Е. Археологи та сьогодні знаходять на правому березі Сіверського Дінця речові докази поселень часів Хазарського каганату ", - додали в центрі туризму.

Селище Печеніги також пов'язують з діяльністю кошового отамана Івана Сірка, який у середині XVII століття очолював печенізьких козаків. При ньому Печеніги були перетворені на військове поселення. Колись тут в царському полку служив, зокрема, Яків де Бельмен - друг Тараса Шевченка, якому поет присвятив поему "Сон".

Є в Печенігах та така пам'ятка краю: будівля XIX століття, де розташовувалася в'язниця, відома під назвою "Ново-Бєлгородський каторжний централ", через яку за півстоліття минуло близько 30 тис. Ув'язнених, в тому числі політичних. Серед них був і український поет Павло Грабовський.

Доїхати до Печенізького водосховища, поблизу селища Старий Салтів, можна з Харкова, з автовокзалу біля Кінного ринку. Місце на базах відпочинку краще бронювати заздалегідь, ціни в сезон від 150 до 400 грн на добу - в залежності від комфорту.

"ОГОЛЕННЯ" Клебан-БИКА

Ще одне водосховище може зацікавити любителів геологічних пам'яток.

У Костянтинівському районі Донецької області розкинувся регіональний ландшафтний парк в гирлі річки Клебан-Бик. На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити.

На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку.

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку

Родзинка території парку в її гористому характер. Особливий інтерес у туристів викликає геологічний пам'ятник природи загальнодержавного значення «Клебан-Бикське оголення» на лівому схилі Клебан-Бикського водосховища на площі 60 га з виходами на поверхню дуже древніх гірських порід, що утворилися в прибережних ділянках древнього Пермського моря.

Водосховище парку багате рибою, що робить це місце привабливим для любителів організованою риболовлі. Тут водяться карась, окунь, білий амур, щука.

ВІННИЦЬКІ "МАЛЬДІВИ"

Якщо ви любите відпочивати «дикунами», вам сподобається мальовнича місцевість за 43 км від Вінниці. Озеро на місці затопленого кар'єру поблизу с. Черепашинці Калинівського району за блакить водного плеса, оточеного лісом, називають «Вінницькими Мальдивами». Озеро розташоване в кам'янистій місцевості. За переказами, його глибина сягає 100 м. Вода в озері дуже прозора, - крізь 2-5-метрову товщу можна розгледіти, як плавають риби. Береги озера круті, обривисті, але є і пологий пляж.

Цього року неподалік від озера-кар'єра місцеві лісники почали облаштовувати рекреаційну інфраструктуру - побудували альтанки для відпочиваючих. Втім, більшість туристів воліє приїжджати з власними наметами і відпочивати «дикунами».

Єдиний недолік цього місця - його відносна небезпека: щороку вода в озері потроху прибуває, приховуючи прибережні скелі і виходи порід. Тому екстремали і сміливці, стрибають в озеро з навколишніх скель, неабияк ризикують. Тим більше що рятувальників на озері, яке офіційно не вважається зоною відпочинку, немає.

Якщо дуже умовні зручності не лякають, то це місце саме для вас. Зараз відпочинок там безкоштовний.

Людмила Блик, Дніпро, Олена Колгушева, Краматорськ, Ірина Чіріца, Житомир, Олег Снітовський, Тернопіль, Світлана Лігостаєва, Харків, Антоніна Мних, Вінниця.

«Морський» відпочинок ... далеко від моря

Де в Україні можна влітку поплавати і позасмагати на пісочку

Попереду ще половина літа, і звичайно, всім хочеться поніжитися на пляжі. Але до моря далеко, а коштів і часу не завжди вистачає ...

Але не варто впадати у відчай. В Україні багато місць, де можна поплавати, попірнати і повалятися на чистому пісочку. Можливо, навіть зовсім поруч з вами!

НА СХІД, К Блакитне озеро

Рукотворних Блакитних озер в Україні хоч греблю гати: є вони і на Київщині, і в Черкаській, Кіровоградській, Житомирській областях ... Тут мова піде про східних водоймах - на Дніпропетровщині та Донеччині.

Одне з них інакше називається ЄЛИЗАВЕТІВСЬКИЙ котлованом. Це Блакитне озеро утворилося під містом Кам'янське на Дніпропетровщині штучно на початку 1970-х, коли активно забудовувалися житлові масиви тодішнього Дніпродзержинська, і з Єлизаветівського кар'єра брали пісок. Виїмка була дуже швидкою і об'ємної, і на певній глибині раптово і стрімко почала з'являтися вода. Розповідають, що люди ледве встигли вибратися, залишивши там техніку. В результаті котлован кар'єра заповнився водою площею близько 200 тис кв м і глибиною, яка сягає 20, а місцями і 40 метрів. Існує навіть легенда, що озеро якимось чином з'єднується з Чорним морем і тому дна немає. Вчені і дайвінгісти кажуть, що дно все-таки є, проте непідготовленій людині туди краще не опускатися.

Єлизаветівська котлован

Озеро привертає чистою прозорою прісною водою. Дно піщане, тому вода у водоймі набуває бірюзовий відтінок. З усіх боків її обступає сосновий ліс, однак до цивілізації недалеко. Дістатися з Дніпра, наприклад, можна маршруткою, що йде на Лівий берег, вийшовши на останній зупинці села Єлизаветівка.

На території озера є один безкоштовний пляж - «Заимка», і кілька баз відпочинку - «Єлизаветівська рай», «Кримчік», «GreenPark», «Афіни», «WakePark» з виходом на власний пляж. Є котеджне селище, де можна зняти квартиру на кілька днів. Зокрема, двокімнатна, де можуть зупинитися від 1 до 4 осіб, коштуватиме до 500 грн в день.

На базах є кафе, інфраструктура дозволяє проводити тут різного роду фестивалі з відпочинком. У прокаті велосипеди, каяки - до 100 грн в день.

На Донеччині дивно красиві Блакитні озера розтягнулися в Лиманському районі біля річки Сіверський Донець.

До початку 60-х років на їх місці теж були кар'єри для видобутку піску, які заповнилися джерельною водою. Зараз видобуток піску ведеться тільки на одному з них, але і там щорічно відпочивають туристи. Озера розташовуються в сосновому лісі, вода в них чиста, ніколи не застоюється завдяки підземним джерелам. Назва озера говорить сама за себе, тому що колір води в усіх озерах блакитний, іноді з зеленуватим відливом.

Круті піщані схили, величезні звивисті коріння могутніх сосен, оголені вітром і виступаючі на кілька метрів, створюють прекрасні пейзажі.

Блакитні озера багаті на рибу: тут водяться окунь, плотва, карась і щука.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік

Поруч з озерами знаходиться селище Щурово, а також район міста Лиман Зелений Клин (мікрорайон Заводський). Неподалік від одного з озер є станція Донецької залізниці «Колективна». Дістатися до Блакитних озер можна двома шляхами - з боку Лиману або по Щуровський дорозі.

Радонові "КАНЬЙОН"

На Житомирщині теж багато озер, що утворилися на місці колишніх кар'єрів. Але не піщаних, а гранітних.

Оточений сосновим лісом і скелями кар'єр в місті Коростишеві вже давно став улюбленим місцем відпочинку не тільки місцевих жителів, а й стомлених ритмом життя туристів з Житомира та Києва.

Розташований він поблизу траси Київ-Чоп, тому його легко знаходять всі бажаючі.

Про унікальність водойми розповів директор Коростишівського народного історичного музею Володимир Сливинський, який часто буває там разом з туристами.

«У Коростишеві є три кар'єри, але улюбленим серед відпочиваючих став найменший, який по-народному називають каньйоном. Вода в ньому чиста, адже надходить з підземних джерел. Так ось, в каньйоні вона цінна тим, що багата радоном, який добре лікує кістки і суглоби. У нас це природний радон, і повірте, що він в рази перевищує ефект всіх санаторних радонових ван. Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський.

Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський

Кам'яне диво природи в Коростишеві

Глибина каньйону місцями досягає 20 м. На його високих берегах проводять тренування для юних скелелазів.

Така природна атракція неабияк припала до душі і тим, хто полює на красиві фото або неймовірні кадри для фільмів і відеокліпів. За словами Володимира Сливинського, навколишні краєвиди дозволяють легко створити на екрані картинку гірських пригод. Так часто роблять столичні режисери або фотографи, адже до Коростишева дістатися швидше і дешевше, ніж, наприклад, в Карпати.

Глибина озера сягає понад 10 метрів Глибина озера сягає понад 10 метрів

Традиційно відпочиваючі приїжджають на каньйон зі своїми наметами, щоб залишитися там на кілька днів, або знімають житло у місцевих жителів. Тим часом підприємці також розвивають інфраструктуру на березі мальовничого каньйону, щоб мотивувати туристів повернутися сюди знову.

Тому за один день, проведений в каньйоні в Коростишеві, є можливість оздоровити стомлену офісним кріслом спину, надихатися свіжим сосновим повітрям та ще й поповнити власну фотоальбом гарними фотографіями.

"ОЗЕРО-ПЕНСІОНЕР"

Серед створених людиною водойм є чимало водосховищ. Вони розкидані по всій Україні.

Касперівське водосховище - одне з найстаріших серед штучних водойм Тернопільщини. Йому - понад півстоліття. За поважний вік його часто називають «озером-пенсіонером». Величезне, довжиною понад 12 км, воно розкинулося в каньйоноподібній долині річки Серет, притоці Дністра. Водоймище площею в майже 3 кв. км утворилася в результаті будівництва тут на початку 60-х років Касперівської ГЕС, яка затопила частину галицьких сіл. Озеро дуже глибоке - в деяких місцях глибина досягає 30 м. Але біля берегів, звичайно, дрібніше. Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців.

Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців

Фото Олега Снітовський

На берегах діє кілька баз відпочинку з непоганою інфраструктурою - катамаранами, човнами, спортивними майданчиками, облаштованими для загоряння соляріями. Частина котеджів побудовані в класичному карпатському стилі. В обробці кімнат використані екологічні матеріали - деревина ялини, модрини, берези, клена та бука.

Господарі пропонують відпочиваючим катання на човнах, риболовлю, піші прогулянки, автоподорожі на всюдиходах і квадроциклах, сплави по Дністровському каньйону. Його, до речі, часто називають тернопільськими субтропіками за теплий клімат і значно більше, ніж, скажімо, в Тернополі, кількість сонячних днів.

Ціни тут не дуже "пенсіонерського" - добу проживання в окремих садибах обходиться від 450 до 800 грн без харчування. Але місця тут до кінця липня вже зарезервовані.

Фото Олега Снітовський

Відвідувачі водойми можуть успішно порибалити. Тут водяться короп, карась, щука, окунь, сом і інша річкова риба. Очевидці розповідають, як 10 років тому на Касперовському водосховище зловили коропа вагою понад 40 кг, з лускою як 5 копійок величиною. Так що риби і великий, і маленької тут вдосталь. Тому і шанувальникам риболовлі, і любителям вишуканих рибних делікатесів в Касперівцях буде приємно відпочити. Якщо в кишені їсти побільше, ніж 5 копійок ...

Салтівське МОРЕ на Печенізькому ЗЕМЛЯХ

А ось розташоване на Харківщині "Салтівське море" вабить не тільки пляжним відпочинком і риболовлею, а й розташованими поруч історичними пам'ятками. Про нього розповіла кореспонденту Укрінформу директор Харківського обласного організаційно-методичного центру туризму Валентина Холодок.

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

"Не шукайте це море на карті морів і океанів, його там немає. Це місцева назва Печенізького водосховища, побудованого в 1930-і роки на річці Сіверський Донець для постачання Харкова прісною водою. Зараз же водосховище - прекрасне місце для відпочинку. Площа водного дзеркала - понад 86 кв.км. Це означає, що тут вистачить місця і купальщикам - місцеві піщані пляжі славляться на всю область! - і рибалкам, яхтсменам і любителям активного туризму ", - зазначила Валентина Дмитрівна.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

Як пояснили в обласному центрі туризму, сюди прокладено туристичний маршрут "Печенізькі горизонти", який знайомить усіх бажаючих з пам'ятником художнику Генріху Семирадському, а також музеєм імені місцевого історика і краєзнавця Тимофія Сулими. Його щорічно відвідують близько 22 тис осіб, в тому числі іноземці, найбільше з Ізраїлю, Польщі, Словенії.

"У музеї чимало експонатів періоду катакомбної культури, які поповнили фонд в результаті археологічних розкопок. Цікаво, що селище Печеніги отримало свою назву від племен кочівників-печенігів, які жили на цих землях в IX-X ст. Н. Е. Археологи та сьогодні знаходять на правому березі Сіверського Дінця речові докази поселень часів Хазарського каганату ", - додали в центрі туризму.

Селище Печеніги також пов'язують з діяльністю кошового отамана Івана Сірка, який у середині XVII століття очолював печенізьких козаків. При ньому Печеніги були перетворені на військове поселення. Колись тут в царському полку служив, зокрема, Яків де Бельмен - друг Тараса Шевченка, якому поет присвятив поему "Сон".

Є в Печенігах та така пам'ятка краю: будівля XIX століття, де розташовувалася в'язниця, відома під назвою "Ново-Бєлгородський каторжний централ", через яку за півстоліття минуло близько 30 тис. Ув'язнених, в тому числі політичних. Серед них був і український поет Павло Грабовський.

Доїхати до Печенізького водосховища, поблизу селища Старий Салтів, можна з Харкова, з автовокзалу біля Кінного ринку. Місце на базах відпочинку краще бронювати заздалегідь, ціни в сезон від 150 до 400 грн на добу - в залежності від комфорту.

"ОГОЛЕННЯ" Клебан-БИКА

Ще одне водосховище може зацікавити любителів геологічних пам'яток.

У Костянтинівському районі Донецької області розкинувся регіональний ландшафтний парк в гирлі річки Клебан-Бик. На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити.

На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку.

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку

Родзинка території парку в її гористому характер. Особливий інтерес у туристів викликає геологічний пам'ятник природи загальнодержавного значення «Клебан-Бикське оголення» на лівому схилі Клебан-Бикського водосховища на площі 60 га з виходами на поверхню дуже древніх гірських порід, що утворилися в прибережних ділянках древнього Пермського моря.

Водосховище парку багате рибою, що робить це місце привабливим для любителів організованою риболовлі. Тут водяться карась, окунь, білий амур, щука.

ВІННИЦЬКІ "МАЛЬДІВИ"

Якщо ви любите відпочивати «дикунами», вам сподобається мальовнича місцевість за 43 км від Вінниці. Озеро на місці затопленого кар'єру поблизу с. Черепашинці Калинівського району за блакить водного плеса, оточеного лісом, називають «Вінницькими Мальдивами». Озеро розташоване в кам'янистій місцевості. За переказами, його глибина сягає 100 м. Вода в озері дуже прозора, - крізь 2-5-метрову товщу можна розгледіти, як плавають риби. Береги озера круті, обривисті, але є і пологий пляж.

Цього року неподалік від озера-кар'єра місцеві лісники почали облаштовувати рекреаційну інфраструктуру - побудували альтанки для відпочиваючих. Втім, більшість туристів воліє приїжджати з власними наметами і відпочивати «дикунами».

Єдиний недолік цього місця - його відносна небезпека: щороку вода в озері потроху прибуває, приховуючи прибережні скелі і виходи порід. Тому екстремали і сміливці, стрибають в озеро з навколишніх скель, неабияк ризикують. Тим більше що рятувальників на озері, яке офіційно не вважається зоною відпочинку, немає.

Якщо дуже умовні зручності не лякають, то це місце саме для вас. Зараз відпочинок там безкоштовний.

Людмила Блик, Дніпро, Олена Колгушева, Краматорськ, Ірина Чіріца, Житомир, Олег Снітовський, Тернопіль, Світлана Лігостаєва, Харків, Антоніна Мних, Вінниця.

«Морський» відпочинок ... далеко від моря

Де в Україні можна влітку поплавати і позасмагати на пісочку

Попереду ще половина літа, і звичайно, всім хочеться поніжитися на пляжі. Але до моря далеко, а коштів і часу не завжди вистачає ...

Але не варто впадати у відчай. В Україні багато місць, де можна поплавати, попірнати і повалятися на чистому пісочку. Можливо, навіть зовсім поруч з вами!

НА СХІД, К Блакитне озеро

Рукотворних Блакитних озер в Україні хоч греблю гати: є вони і на Київщині, і в Черкаській, Кіровоградській, Житомирській областях ... Тут мова піде про східних водоймах - на Дніпропетровщині та Донеччині.

Одне з них інакше називається ЄЛИЗАВЕТІВСЬКИЙ котлованом. Це Блакитне озеро утворилося під містом Кам'янське на Дніпропетровщині штучно на початку 1970-х, коли активно забудовувалися житлові масиви тодішнього Дніпродзержинська, і з Єлизаветівського кар'єра брали пісок. Виїмка була дуже швидкою і об'ємної, і на певній глибині раптово і стрімко почала з'являтися вода. Розповідають, що люди ледве встигли вибратися, залишивши там техніку. В результаті котлован кар'єра заповнився водою площею близько 200 тис кв м і глибиною, яка сягає 20, а місцями і 40 метрів. Існує навіть легенда, що озеро якимось чином з'єднується з Чорним морем і тому дна немає. Вчені і дайвінгісти кажуть, що дно все-таки є, проте непідготовленій людині туди краще не опускатися.

Єлизаветівська котлован

Озеро привертає чистою прозорою прісною водою. Дно піщане, тому вода у водоймі набуває бірюзовий відтінок. З усіх боків її обступає сосновий ліс, однак до цивілізації недалеко. Дістатися з Дніпра, наприклад, можна маршруткою, що йде на Лівий берег, вийшовши на останній зупинці села Єлизаветівка.

На території озера є один безкоштовний пляж - «Заимка», і кілька баз відпочинку - «Єлизаветівська рай», «Кримчік», «GreenPark», «Афіни», «WakePark» з виходом на власний пляж. Є котеджне селище, де можна зняти квартиру на кілька днів. Зокрема, двокімнатна, де можуть зупинитися від 1 до 4 осіб, коштуватиме до 500 грн в день.

На базах є кафе, інфраструктура дозволяє проводити тут різного роду фестивалі з відпочинком. У прокаті велосипеди, каяки - до 100 грн в день.

На Донеччині дивно красиві Блакитні озера розтягнулися в Лиманському районі біля річки Сіверський Донець.

До початку 60-х років на їх місці теж були кар'єри для видобутку піску, які заповнилися джерельною водою. Зараз видобуток піску ведеться тільки на одному з них, але і там щорічно відпочивають туристи. Озера розташовуються в сосновому лісі, вода в них чиста, ніколи не застоюється завдяки підземним джерелам. Назва озера говорить сама за себе, тому що колір води в усіх озерах блакитний, іноді з зеленуватим відливом.

Круті піщані схили, величезні звивисті коріння могутніх сосен, оголені вітром і виступаючі на кілька метрів, створюють прекрасні пейзажі.

Блакитні озера багаті на рибу: тут водяться окунь, плотва, карась і щука.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік

Поруч з озерами знаходиться селище Щурово, а також район міста Лиман Зелений Клин (мікрорайон Заводський). Неподалік від одного з озер є станція Донецької залізниці «Колективна». Дістатися до Блакитних озер можна двома шляхами - з боку Лиману або по Щуровський дорозі.

Радонові "КАНЬЙОН"

На Житомирщині теж багато озер, що утворилися на місці колишніх кар'єрів. Але не піщаних, а гранітних.

Оточений сосновим лісом і скелями кар'єр в місті Коростишеві вже давно став улюбленим місцем відпочинку не тільки місцевих жителів, а й стомлених ритмом життя туристів з Житомира та Києва.

Розташований він поблизу траси Київ-Чоп, тому його легко знаходять всі бажаючі.

Про унікальність водойми розповів директор Коростишівського народного історичного музею Володимир Сливинський, який часто буває там разом з туристами.

«У Коростишеві є три кар'єри, але улюбленим серед відпочиваючих став найменший, який по-народному називають каньйоном. Вода в ньому чиста, адже надходить з підземних джерел. Так ось, в каньйоні вона цінна тим, що багата радоном, який добре лікує кістки і суглоби. У нас це природний радон, і повірте, що він в рази перевищує ефект всіх санаторних радонових ван. Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський.

Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський

Кам'яне диво природи в Коростишеві

Глибина каньйону місцями досягає 20 м. На його високих берегах проводять тренування для юних скелелазів.

Така природна атракція неабияк припала до душі і тим, хто полює на красиві фото або неймовірні кадри для фільмів і відеокліпів. За словами Володимира Сливинського, навколишні краєвиди дозволяють легко створити на екрані картинку гірських пригод. Так часто роблять столичні режисери або фотографи, адже до Коростишева дістатися швидше і дешевше, ніж, наприклад, в Карпати.

Глибина озера сягає понад 10 метрів Глибина озера сягає понад 10 метрів

Традиційно відпочиваючі приїжджають на каньйон зі своїми наметами, щоб залишитися там на кілька днів, або знімають житло у місцевих жителів. Тим часом підприємці також розвивають інфраструктуру на березі мальовничого каньйону, щоб мотивувати туристів повернутися сюди знову.

Тому за один день, проведений в каньйоні в Коростишеві, є можливість оздоровити стомлену офісним кріслом спину, надихатися свіжим сосновим повітрям та ще й поповнити власну фотоальбом гарними фотографіями.

"ОЗЕРО-ПЕНСІОНЕР"

Серед створених людиною водойм є чимало водосховищ. Вони розкидані по всій Україні.

Касперівське водосховище - одне з найстаріших серед штучних водойм Тернопільщини. Йому - понад півстоліття. За поважний вік його часто називають «озером-пенсіонером». Величезне, довжиною понад 12 км, воно розкинулося в каньйоноподібній долині річки Серет, притоці Дністра. Водоймище площею в майже 3 кв. км утворилася в результаті будівництва тут на початку 60-х років Касперівської ГЕС, яка затопила частину галицьких сіл. Озеро дуже глибоке - в деяких місцях глибина досягає 30 м. Але біля берегів, звичайно, дрібніше. Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців.

Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців

Фото Олега Снітовський

На берегах діє кілька баз відпочинку з непоганою інфраструктурою - катамаранами, човнами, спортивними майданчиками, облаштованими для загоряння соляріями. Частина котеджів побудовані в класичному карпатському стилі. В обробці кімнат використані екологічні матеріали - деревина ялини, модрини, берези, клена та бука.

Господарі пропонують відпочиваючим катання на човнах, риболовлю, піші прогулянки, автоподорожі на всюдиходах і квадроциклах, сплави по Дністровському каньйону. Його, до речі, часто називають тернопільськими субтропіками за теплий клімат і значно більше, ніж, скажімо, в Тернополі, кількість сонячних днів.

Ціни тут не дуже "пенсіонерського" - добу проживання в окремих садибах обходиться від 450 до 800 грн без харчування. Але місця тут до кінця липня вже зарезервовані.

Фото Олега Снітовський

Відвідувачі водойми можуть успішно порибалити. Тут водяться короп, карась, щука, окунь, сом і інша річкова риба. Очевидці розповідають, як 10 років тому на Касперовському водосховище зловили коропа вагою понад 40 кг, з лускою як 5 копійок величиною. Так що риби і великий, і маленької тут вдосталь. Тому і шанувальникам риболовлі, і любителям вишуканих рибних делікатесів в Касперівцях буде приємно відпочити. Якщо в кишені їсти побільше, ніж 5 копійок ...

Салтівське МОРЕ на Печенізькому ЗЕМЛЯХ

А ось розташоване на Харківщині "Салтівське море" вабить не тільки пляжним відпочинком і риболовлею, а й розташованими поруч історичними пам'ятками. Про нього розповіла кореспонденту Укрінформу директор Харківського обласного організаційно-методичного центру туризму Валентина Холодок.

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

"Не шукайте це море на карті морів і океанів, його там немає. Це місцева назва Печенізького водосховища, побудованого в 1930-і роки на річці Сіверський Донець для постачання Харкова прісною водою. Зараз же водосховище - прекрасне місце для відпочинку. Площа водного дзеркала - понад 86 кв.км. Це означає, що тут вистачить місця і купальщикам - місцеві піщані пляжі славляться на всю область! - і рибалкам, яхтсменам і любителям активного туризму ", - зазначила Валентина Дмитрівна.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

Як пояснили в обласному центрі туризму, сюди прокладено туристичний маршрут "Печенізькі горизонти", який знайомить усіх бажаючих з пам'ятником художнику Генріху Семирадському, а також музеєм імені місцевого історика і краєзнавця Тимофія Сулими. Його щорічно відвідують близько 22 тис осіб, в тому числі іноземці, найбільше з Ізраїлю, Польщі, Словенії.

"У музеї чимало експонатів періоду катакомбної культури, які поповнили фонд в результаті археологічних розкопок. Цікаво, що селище Печеніги отримало свою назву від племен кочівників-печенігів, які жили на цих землях в IX-X ст. Н. Е. Археологи та сьогодні знаходять на правому березі Сіверського Дінця речові докази поселень часів Хазарського каганату ", - додали в центрі туризму.

Селище Печеніги також пов'язують з діяльністю кошового отамана Івана Сірка, який у середині XVII століття очолював печенізьких козаків. При ньому Печеніги були перетворені на військове поселення. Колись тут в царському полку служив, зокрема, Яків де Бельмен - друг Тараса Шевченка, якому поет присвятив поему "Сон".

Є в Печенігах та така пам'ятка краю: будівля XIX століття, де розташовувалася в'язниця, відома під назвою "Ново-Бєлгородський каторжний централ", через яку за півстоліття минуло близько 30 тис. Ув'язнених, в тому числі політичних. Серед них був і український поет Павло Грабовський.

Доїхати до Печенізького водосховища, поблизу селища Старий Салтів, можна з Харкова, з автовокзалу біля Кінного ринку. Місце на базах відпочинку краще бронювати заздалегідь, ціни в сезон від 150 до 400 грн на добу - в залежності від комфорту.

"ОГОЛЕННЯ" Клебан-БИКА

Ще одне водосховище може зацікавити любителів геологічних пам'яток.

У Костянтинівському районі Донецької області розкинувся регіональний ландшафтний парк в гирлі річки Клебан-Бик. На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити.

На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку.

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку

Родзинка території парку в її гористому характер. Особливий інтерес у туристів викликає геологічний пам'ятник природи загальнодержавного значення «Клебан-Бикське оголення» на лівому схилі Клебан-Бикського водосховища на площі 60 га з виходами на поверхню дуже древніх гірських порід, що утворилися в прибережних ділянках древнього Пермського моря.

Водосховище парку багате рибою, що робить це місце привабливим для любителів організованою риболовлі. Тут водяться карась, окунь, білий амур, щука.

ВІННИЦЬКІ "МАЛЬДІВИ"

Якщо ви любите відпочивати «дикунами», вам сподобається мальовнича місцевість за 43 км від Вінниці. Озеро на місці затопленого кар'єру поблизу с. Черепашинці Калинівського району за блакить водного плеса, оточеного лісом, називають «Вінницькими Мальдивами». Озеро розташоване в кам'янистій місцевості. За переказами, його глибина сягає 100 м. Вода в озері дуже прозора, - крізь 2-5-метрову товщу можна розгледіти, як плавають риби. Береги озера круті, обривисті, але є і пологий пляж.

Цього року неподалік від озера-кар'єра місцеві лісники почали облаштовувати рекреаційну інфраструктуру - побудували альтанки для відпочиваючих. Втім, більшість туристів воліє приїжджати з власними наметами і відпочивати «дикунами».

Єдиний недолік цього місця - його відносна небезпека: щороку вода в озері потроху прибуває, приховуючи прибережні скелі і виходи порід. Тому екстремали і сміливці, стрибають в озеро з навколишніх скель, неабияк ризикують. Тим більше що рятувальників на озері, яке офіційно не вважається зоною відпочинку, немає.

Якщо дуже умовні зручності не лякають, то це місце саме для вас. Зараз відпочинок там безкоштовний.

Людмила Блик, Дніпро, Олена Колгушева, Краматорськ, Ірина Чіріца, Житомир, Олег Снітовський, Тернопіль, Світлана Лігостаєва, Харків, Антоніна Мних, Вінниця.

«Морський» відпочинок ... далеко від моря

Де в Україні можна влітку поплавати і позасмагати на пісочку

Попереду ще половина літа, і звичайно, всім хочеться поніжитися на пляжі. Але до моря далеко, а коштів і часу не завжди вистачає ...

Але не варто впадати у відчай. В Україні багато місць, де можна поплавати, попірнати і повалятися на чистому пісочку. Можливо, навіть зовсім поруч з вами!

НА СХІД, К Блакитне озеро

Рукотворних Блакитних озер в Україні хоч греблю гати: є вони і на Київщині, і в Черкаській, Кіровоградській, Житомирській областях ... Тут мова піде про східних водоймах - на Дніпропетровщині та Донеччині.

Одне з них інакше називається ЄЛИЗАВЕТІВСЬКИЙ котлованом. Це Блакитне озеро утворилося під містом Кам'янське на Дніпропетровщині штучно на початку 1970-х, коли активно забудовувалися житлові масиви тодішнього Дніпродзержинська, і з Єлизаветівського кар'єра брали пісок. Виїмка була дуже швидкою і об'ємної, і на певній глибині раптово і стрімко почала з'являтися вода. Розповідають, що люди ледве встигли вибратися, залишивши там техніку. В результаті котлован кар'єра заповнився водою площею близько 200 тис кв м і глибиною, яка сягає 20, а місцями і 40 метрів. Існує навіть легенда, що озеро якимось чином з'єднується з Чорним морем і тому дна немає. Вчені і дайвінгісти кажуть, що дно все-таки є, проте непідготовленій людині туди краще не опускатися.

Єлизаветівська котлован

Озеро привертає чистою прозорою прісною водою. Дно піщане, тому вода у водоймі набуває бірюзовий відтінок. З усіх боків її обступає сосновий ліс, однак до цивілізації недалеко. Дістатися з Дніпра, наприклад, можна маршруткою, що йде на Лівий берег, вийшовши на останній зупинці села Єлизаветівка.

На території озера є один безкоштовний пляж - «Заимка», і кілька баз відпочинку - «Єлизаветівська рай», «Кримчік», «GreenPark», «Афіни», «WakePark» з виходом на власний пляж. Є котеджне селище, де можна зняти квартиру на кілька днів. Зокрема, двокімнатна, де можуть зупинитися від 1 до 4 осіб, коштуватиме до 500 грн в день.

На базах є кафе, інфраструктура дозволяє проводити тут різного роду фестивалі з відпочинком. У прокаті велосипеди, каяки - до 100 грн в день.

На Донеччині дивно красиві Блакитні озера розтягнулися в Лиманському районі біля річки Сіверський Донець.

До початку 60-х років на їх місці теж були кар'єри для видобутку піску, які заповнилися джерельною водою. Зараз видобуток піску ведеться тільки на одному з них, але і там щорічно відпочивають туристи. Озера розташовуються в сосновому лісі, вода в них чиста, ніколи не застоюється завдяки підземним джерелам. Назва озера говорить сама за себе, тому що колір води в усіх озерах блакитний, іноді з зеленуватим відливом.

Круті піщані схили, величезні звивисті коріння могутніх сосен, оголені вітром і виступаючі на кілька метрів, створюють прекрасні пейзажі.

Блакитні озера багаті на рибу: тут водяться окунь, плотва, карась і щука.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік

Поруч з озерами знаходиться селище Щурово, а також район міста Лиман Зелений Клин (мікрорайон Заводський). Неподалік від одного з озер є станція Донецької залізниці «Колективна». Дістатися до Блакитних озер можна двома шляхами - з боку Лиману або по Щуровський дорозі.

Радонові "КАНЬЙОН"

На Житомирщині теж багато озер, що утворилися на місці колишніх кар'єрів. Але не піщаних, а гранітних.

Оточений сосновим лісом і скелями кар'єр в місті Коростишеві вже давно став улюбленим місцем відпочинку не тільки місцевих жителів, а й стомлених ритмом життя туристів з Житомира та Києва.

Розташований він поблизу траси Київ-Чоп, тому його легко знаходять всі бажаючі.

Про унікальність водойми розповів директор Коростишівського народного історичного музею Володимир Сливинський, який часто буває там разом з туристами.

«У Коростишеві є три кар'єри, але улюбленим серед відпочиваючих став найменший, який по-народному називають каньйоном. Вода в ньому чиста, адже надходить з підземних джерел. Так ось, в каньйоні вона цінна тим, що багата радоном, який добре лікує кістки і суглоби. У нас це природний радон, і повірте, що він в рази перевищує ефект всіх санаторних радонових ван. Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський.

Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський

Кам'яне диво природи в Коростишеві

Глибина каньйону місцями досягає 20 м. На його високих берегах проводять тренування для юних скелелазів.

Така природна атракція неабияк припала до душі і тим, хто полює на красиві фото або неймовірні кадри для фільмів і відеокліпів. За словами Володимира Сливинського, навколишні краєвиди дозволяють легко створити на екрані картинку гірських пригод. Так часто роблять столичні режисери або фотографи, адже до Коростишева дістатися швидше і дешевше, ніж, наприклад, в Карпати.

Глибина озера сягає понад 10 метрів Глибина озера сягає понад 10 метрів

Традиційно відпочиваючі приїжджають на каньйон зі своїми наметами, щоб залишитися там на кілька днів, або знімають житло у місцевих жителів. Тим часом підприємці також розвивають інфраструктуру на березі мальовничого каньйону, щоб мотивувати туристів повернутися сюди знову.

Тому за один день, проведений в каньйоні в Коростишеві, є можливість оздоровити стомлену офісним кріслом спину, надихатися свіжим сосновим повітрям та ще й поповнити власну фотоальбом гарними фотографіями.

"ОЗЕРО-ПЕНСІОНЕР"

Серед створених людиною водойм є чимало водосховищ. Вони розкидані по всій Україні.

Касперівське водосховище - одне з найстаріших серед штучних водойм Тернопільщини. Йому - понад півстоліття. За поважний вік його часто називають «озером-пенсіонером». Величезне, довжиною понад 12 км, воно розкинулося в каньйоноподібній долині річки Серет, притоці Дністра. Водоймище площею в майже 3 кв. км утворилася в результаті будівництва тут на початку 60-х років Касперівської ГЕС, яка затопила частину галицьких сіл. Озеро дуже глибоке - в деяких місцях глибина досягає 30 м. Але біля берегів, звичайно, дрібніше. Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців.

Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців

Фото Олега Снітовський

На берегах діє кілька баз відпочинку з непоганою інфраструктурою - катамаранами, човнами, спортивними майданчиками, облаштованими для загоряння соляріями. Частина котеджів побудовані в класичному карпатському стилі. В обробці кімнат використані екологічні матеріали - деревина ялини, модрини, берези, клена та бука.

Господарі пропонують відпочиваючим катання на човнах, риболовлю, піші прогулянки, автоподорожі на всюдиходах і квадроциклах, сплави по Дністровському каньйону. Його, до речі, часто називають тернопільськими субтропіками за теплий клімат і значно більше, ніж, скажімо, в Тернополі, кількість сонячних днів.

Ціни тут не дуже "пенсіонерського" - добу проживання в окремих садибах обходиться від 450 до 800 грн без харчування. Але місця тут до кінця липня вже зарезервовані.

Фото Олега Снітовський

Відвідувачі водойми можуть успішно порибалити. Тут водяться короп, карась, щука, окунь, сом і інша річкова риба. Очевидці розповідають, як 10 років тому на Касперовському водосховище зловили коропа вагою понад 40 кг, з лускою як 5 копійок величиною. Так що риби і великий, і маленької тут вдосталь. Тому і шанувальникам риболовлі, і любителям вишуканих рибних делікатесів в Касперівцях буде приємно відпочити. Якщо в кишені їсти побільше, ніж 5 копійок ...

Салтівське МОРЕ на Печенізькому ЗЕМЛЯХ

А ось розташоване на Харківщині "Салтівське море" вабить не тільки пляжним відпочинком і риболовлею, а й розташованими поруч історичними пам'ятками. Про нього розповіла кореспонденту Укрінформу директор Харківського обласного організаційно-методичного центру туризму Валентина Холодок.

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

"Не шукайте це море на карті морів і океанів, його там немає. Це місцева назва Печенізького водосховища, побудованого в 1930-і роки на річці Сіверський Донець для постачання Харкова прісною водою. Зараз же водосховище - прекрасне місце для відпочинку. Площа водного дзеркала - понад 86 кв.км. Це означає, що тут вистачить місця і купальщикам - місцеві піщані пляжі славляться на всю область! - і рибалкам, яхтсменам і любителям активного туризму ", - зазначила Валентина Дмитрівна.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

Як пояснили в обласному центрі туризму, сюди прокладено туристичний маршрут "Печенізькі горизонти", який знайомить усіх бажаючих з пам'ятником художнику Генріху Семирадському, а також музеєм імені місцевого історика і краєзнавця Тимофія Сулими. Його щорічно відвідують близько 22 тис осіб, в тому числі іноземці, найбільше з Ізраїлю, Польщі, Словенії.

"У музеї чимало експонатів періоду катакомбної культури, які поповнили фонд в результаті археологічних розкопок. Цікаво, що селище Печеніги отримало свою назву від племен кочівників-печенігів, які жили на цих землях в IX-X ст. Н. Е. Археологи та сьогодні знаходять на правому березі Сіверського Дінця речові докази поселень часів Хазарського каганату ", - додали в центрі туризму.

Селище Печеніги також пов'язують з діяльністю кошового отамана Івана Сірка, який у середині XVII століття очолював печенізьких козаків. При ньому Печеніги були перетворені на військове поселення. Колись тут в царському полку служив, зокрема, Яків де Бельмен - друг Тараса Шевченка, якому поет присвятив поему "Сон".

Є в Печенігах та така пам'ятка краю: будівля XIX століття, де розташовувалася в'язниця, відома під назвою "Ново-Бєлгородський каторжний централ", через яку за півстоліття минуло близько 30 тис. Ув'язнених, в тому числі політичних. Серед них був і український поет Павло Грабовський.

Доїхати до Печенізького водосховища, поблизу селища Старий Салтів, можна з Харкова, з автовокзалу біля Кінного ринку. Місце на базах відпочинку краще бронювати заздалегідь, ціни в сезон від 150 до 400 грн на добу - в залежності від комфорту.

"ОГОЛЕННЯ" Клебан-БИКА

Ще одне водосховище може зацікавити любителів геологічних пам'яток.

У Костянтинівському районі Донецької області розкинувся регіональний ландшафтний парк в гирлі річки Клебан-Бик. На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити.

На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку.

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку

Родзинка території парку в її гористому характер. Особливий інтерес у туристів викликає геологічний пам'ятник природи загальнодержавного значення «Клебан-Бикське оголення» на лівому схилі Клебан-Бикського водосховища на площі 60 га з виходами на поверхню дуже древніх гірських порід, що утворилися в прибережних ділянках древнього Пермського моря.

Водосховище парку багате рибою, що робить це місце привабливим для любителів організованою риболовлі. Тут водяться карась, окунь, білий амур, щука.

ВІННИЦЬКІ "МАЛЬДІВИ"

Якщо ви любите відпочивати «дикунами», вам сподобається мальовнича місцевість за 43 км від Вінниці. Озеро на місці затопленого кар'єру поблизу с. Черепашинці Калинівського району за блакить водного плеса, оточеного лісом, називають «Вінницькими Мальдивами». Озеро розташоване в кам'янистій місцевості. За переказами, його глибина сягає 100 м. Вода в озері дуже прозора, - крізь 2-5-метрову товщу можна розгледіти, як плавають риби. Береги озера круті, обривисті, але є і пологий пляж.

Цього року неподалік від озера-кар'єра місцеві лісники почали облаштовувати рекреаційну інфраструктуру - побудували альтанки для відпочиваючих. Втім, більшість туристів воліє приїжджати з власними наметами і відпочивати «дикунами».

Єдиний недолік цього місця - його відносна небезпека: щороку вода в озері потроху прибуває, приховуючи прибережні скелі і виходи порід. Тому екстремали і сміливці, стрибають в озеро з навколишніх скель, неабияк ризикують. Тим більше що рятувальників на озері, яке офіційно не вважається зоною відпочинку, немає.

Якщо дуже умовні зручності не лякають, то це місце саме для вас. Зараз відпочинок там безкоштовний.

Людмила Блик, Дніпро, Олена Колгушева, Краматорськ, Ірина Чіріца, Житомир, Олег Снітовський, Тернопіль, Світлана Лігостаєва, Харків, Антоніна Мних, Вінниця.

«Морський» відпочинок ... далеко від моря

Де в Україні можна влітку поплавати і позасмагати на пісочку

Попереду ще половина літа, і звичайно, всім хочеться поніжитися на пляжі. Але до моря далеко, а коштів і часу не завжди вистачає ...

Але не варто впадати у відчай. В Україні багато місць, де можна поплавати, попірнати і повалятися на чистому пісочку. Можливо, навіть зовсім поруч з вами!

НА СХІД, К Блакитне озеро

Рукотворних Блакитних озер в Україні хоч греблю гати: є вони і на Київщині, і в Черкаській, Кіровоградській, Житомирській областях ... Тут мова піде про східних водоймах - на Дніпропетровщині та Донеччині.

Одне з них інакше називається ЄЛИЗАВЕТІВСЬКИЙ котлованом. Це Блакитне озеро утворилося під містом Кам'янське на Дніпропетровщині штучно на початку 1970-х, коли активно забудовувалися житлові масиви тодішнього Дніпродзержинська, і з Єлизаветівського кар'єра брали пісок. Виїмка була дуже швидкою і об'ємної, і на певній глибині раптово і стрімко почала з'являтися вода. Розповідають, що люди ледве встигли вибратися, залишивши там техніку. В результаті котлован кар'єра заповнився водою площею близько 200 тис кв м і глибиною, яка сягає 20, а місцями і 40 метрів. Існує навіть легенда, що озеро якимось чином з'єднується з Чорним морем і тому дна немає. Вчені і дайвінгісти кажуть, що дно все-таки є, проте непідготовленій людині туди краще не опускатися.

Єлизаветівська котлован

Озеро привертає чистою прозорою прісною водою. Дно піщане, тому вода у водоймі набуває бірюзовий відтінок. З усіх боків її обступає сосновий ліс, однак до цивілізації недалеко. Дістатися з Дніпра, наприклад, можна маршруткою, що йде на Лівий берег, вийшовши на останній зупинці села Єлизаветівка.

На території озера є один безкоштовний пляж - «Заимка», і кілька баз відпочинку - «Єлизаветівська рай», «Кримчік», «GreenPark», «Афіни», «WakePark» з виходом на власний пляж. Є котеджне селище, де можна зняти квартиру на кілька днів. Зокрема, двокімнатна, де можуть зупинитися від 1 до 4 осіб, коштуватиме до 500 грн в день.

На базах є кафе, інфраструктура дозволяє проводити тут різного роду фестивалі з відпочинком. У прокаті велосипеди, каяки - до 100 грн в день.

На Донеччині дивно красиві Блакитні озера розтягнулися в Лиманському районі біля річки Сіверський Донець.

До початку 60-х років на їх місці теж були кар'єри для видобутку піску, які заповнилися джерельною водою. Зараз видобуток піску ведеться тільки на одному з них, але і там щорічно відпочивають туристи. Озера розташовуються в сосновому лісі, вода в них чиста, ніколи не застоюється завдяки підземним джерелам. Назва озера говорить сама за себе, тому що колір води в усіх озерах блакитний, іноді з зеленуватим відливом.

Круті піщані схили, величезні звивисті коріння могутніх сосен, оголені вітром і виступаючі на кілька метрів, створюють прекрасні пейзажі.

Блакитні озера багаті на рибу: тут водяться окунь, плотва, карась і щука.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік

Поруч з озерами знаходиться селище Щурово, а також район міста Лиман Зелений Клин (мікрорайон Заводський). Неподалік від одного з озер є станція Донецької залізниці «Колективна». Дістатися до Блакитних озер можна двома шляхами - з боку Лиману або по Щуровський дорозі.

Радонові "КАНЬЙОН"

На Житомирщині теж багато озер, що утворилися на місці колишніх кар'єрів. Але не піщаних, а гранітних.

Оточений сосновим лісом і скелями кар'єр в місті Коростишеві вже давно став улюбленим місцем відпочинку не тільки місцевих жителів, а й стомлених ритмом життя туристів з Житомира та Києва.

Розташований він поблизу траси Київ-Чоп, тому його легко знаходять всі бажаючі.

Про унікальність водойми розповів директор Коростишівського народного історичного музею Володимир Сливинський, який часто буває там разом з туристами.

«У Коростишеві є три кар'єри, але улюбленим серед відпочиваючих став найменший, який по-народному називають каньйоном. Вода в ньому чиста, адже надходить з підземних джерел. Так ось, в каньйоні вона цінна тим, що багата радоном, який добре лікує кістки і суглоби. У нас це природний радон, і повірте, що він в рази перевищує ефект всіх санаторних радонових ван. Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський.

Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський

Кам'яне диво природи в Коростишеві

Глибина каньйону місцями досягає 20 м. На його високих берегах проводять тренування для юних скелелазів.

Така природна атракція неабияк припала до душі і тим, хто полює на красиві фото або неймовірні кадри для фільмів і відеокліпів. За словами Володимира Сливинського, навколишні краєвиди дозволяють легко створити на екрані картинку гірських пригод. Так часто роблять столичні режисери або фотографи, адже до Коростишева дістатися швидше і дешевше, ніж, наприклад, в Карпати.

Глибина озера сягає понад 10 метрів Глибина озера сягає понад 10 метрів

Традиційно відпочиваючі приїжджають на каньйон зі своїми наметами, щоб залишитися там на кілька днів, або знімають житло у місцевих жителів. Тим часом підприємці також розвивають інфраструктуру на березі мальовничого каньйону, щоб мотивувати туристів повернутися сюди знову.

Тому за один день, проведений в каньйоні в Коростишеві, є можливість оздоровити стомлену офісним кріслом спину, надихатися свіжим сосновим повітрям та ще й поповнити власну фотоальбом гарними фотографіями.

"ОЗЕРО-ПЕНСІОНЕР"

Серед створених людиною водойм є чимало водосховищ. Вони розкидані по всій Україні.

Касперівське водосховище - одне з найстаріших серед штучних водойм Тернопільщини. Йому - понад півстоліття. За поважний вік його часто називають «озером-пенсіонером». Величезне, довжиною понад 12 км, воно розкинулося в каньйоноподібній долині річки Серет, притоці Дністра. Водоймище площею в майже 3 кв. км утворилася в результаті будівництва тут на початку 60-х років Касперівської ГЕС, яка затопила частину галицьких сіл. Озеро дуже глибоке - в деяких місцях глибина досягає 30 м. Але біля берегів, звичайно, дрібніше. Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців.

Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців

Фото Олега Снітовський

На берегах діє кілька баз відпочинку з непоганою інфраструктурою - катамаранами, човнами, спортивними майданчиками, облаштованими для загоряння соляріями. Частина котеджів побудовані в класичному карпатському стилі. В обробці кімнат використані екологічні матеріали - деревина ялини, модрини, берези, клена та бука.

Господарі пропонують відпочиваючим катання на човнах, риболовлю, піші прогулянки, автоподорожі на всюдиходах і квадроциклах, сплави по Дністровському каньйону. Його, до речі, часто називають тернопільськими субтропіками за теплий клімат і значно більше, ніж, скажімо, в Тернополі, кількість сонячних днів.

Ціни тут не дуже "пенсіонерського" - добу проживання в окремих садибах обходиться від 450 до 800 грн без харчування. Але місця тут до кінця липня вже зарезервовані.

Фото Олега Снітовський

Відвідувачі водойми можуть успішно порибалити. Тут водяться короп, карась, щука, окунь, сом і інша річкова риба. Очевидці розповідають, як 10 років тому на Касперовському водосховище зловили коропа вагою понад 40 кг, з лускою як 5 копійок величиною. Так що риби і великий, і маленької тут вдосталь. Тому і шанувальникам риболовлі, і любителям вишуканих рибних делікатесів в Касперівцях буде приємно відпочити. Якщо в кишені їсти побільше, ніж 5 копійок ...

Салтівське МОРЕ на Печенізькому ЗЕМЛЯХ

А ось розташоване на Харківщині "Салтівське море" вабить не тільки пляжним відпочинком і риболовлею, а й розташованими поруч історичними пам'ятками. Про нього розповіла кореспонденту Укрінформу директор Харківського обласного організаційно-методичного центру туризму Валентина Холодок.

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

"Не шукайте це море на карті морів і океанів, його там немає. Це місцева назва Печенізького водосховища, побудованого в 1930-і роки на річці Сіверський Донець для постачання Харкова прісною водою. Зараз же водосховище - прекрасне місце для відпочинку. Площа водного дзеркала - понад 86 кв.км. Це означає, що тут вистачить місця і купальщикам - місцеві піщані пляжі славляться на всю область! - і рибалкам, яхтсменам і любителям активного туризму ", - зазначила Валентина Дмитрівна.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

Як пояснили в обласному центрі туризму, сюди прокладено туристичний маршрут "Печенізькі горизонти", який знайомить усіх бажаючих з пам'ятником художнику Генріху Семирадському, а також музеєм імені місцевого історика і краєзнавця Тимофія Сулими. Його щорічно відвідують близько 22 тис осіб, в тому числі іноземці, найбільше з Ізраїлю, Польщі, Словенії.

"У музеї чимало експонатів періоду катакомбної культури, які поповнили фонд в результаті археологічних розкопок. Цікаво, що селище Печеніги отримало свою назву від племен кочівників-печенігів, які жили на цих землях в IX-X ст. Н. Е. Археологи та сьогодні знаходять на правому березі Сіверського Дінця речові докази поселень часів Хазарського каганату ", - додали в центрі туризму.

Селище Печеніги також пов'язують з діяльністю кошового отамана Івана Сірка, який у середині XVII століття очолював печенізьких козаків. При ньому Печеніги були перетворені на військове поселення. Колись тут в царському полку служив, зокрема, Яків де Бельмен - друг Тараса Шевченка, якому поет присвятив поему "Сон".

Є в Печенігах та така пам'ятка краю: будівля XIX століття, де розташовувалася в'язниця, відома під назвою "Ново-Бєлгородський каторжний централ", через яку за півстоліття минуло близько 30 тис. Ув'язнених, в тому числі політичних. Серед них був і український поет Павло Грабовський.

Доїхати до Печенізького водосховища, поблизу селища Старий Салтів, можна з Харкова, з автовокзалу біля Кінного ринку. Місце на базах відпочинку краще бронювати заздалегідь, ціни в сезон від 150 до 400 грн на добу - в залежності від комфорту.

"ОГОЛЕННЯ" Клебан-БИКА

Ще одне водосховище може зацікавити любителів геологічних пам'яток.

У Костянтинівському районі Донецької області розкинувся регіональний ландшафтний парк в гирлі річки Клебан-Бик. На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити.

На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку.

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку

Родзинка території парку в її гористому характер. Особливий інтерес у туристів викликає геологічний пам'ятник природи загальнодержавного значення «Клебан-Бикське оголення» на лівому схилі Клебан-Бикського водосховища на площі 60 га з виходами на поверхню дуже древніх гірських порід, що утворилися в прибережних ділянках древнього Пермського моря.

Водосховище парку багате рибою, що робить це місце привабливим для любителів організованою риболовлі. Тут водяться карась, окунь, білий амур, щука.

ВІННИЦЬКІ "МАЛЬДІВИ"

Якщо ви любите відпочивати «дикунами», вам сподобається мальовнича місцевість за 43 км від Вінниці. Озеро на місці затопленого кар'єру поблизу с. Черепашинці Калинівського району за блакить водного плеса, оточеного лісом, називають «Вінницькими Мальдивами». Озеро розташоване в кам'янистій місцевості. За переказами, його глибина сягає 100 м. Вода в озері дуже прозора, - крізь 2-5-метрову товщу можна розгледіти, як плавають риби. Береги озера круті, обривисті, але є і пологий пляж.

Цього року неподалік від озера-кар'єра місцеві лісники почали облаштовувати рекреаційну інфраструктуру - побудували альтанки для відпочиваючих. Втім, більшість туристів воліє приїжджати з власними наметами і відпочивати «дикунами».

Єдиний недолік цього місця - його відносна небезпека: щороку вода в озері потроху прибуває, приховуючи прибережні скелі і виходи порід. Тому екстремали і сміливці, стрибають в озеро з навколишніх скель, неабияк ризикують. Тим більше що рятувальників на озері, яке офіційно не вважається зоною відпочинку, немає.

Якщо дуже умовні зручності не лякають, то це місце саме для вас. Зараз відпочинок там безкоштовний.

Людмила Блик, Дніпро, Олена Колгушева, Краматорськ, Ірина Чіріца, Житомир, Олег Снітовський, Тернопіль, Світлана Лігостаєва, Харків, Антоніна Мних, Вінниця.

«Морський» відпочинок ... далеко від моря

Де в Україні можна влітку поплавати і позасмагати на пісочку

Попереду ще половина літа, і звичайно, всім хочеться поніжитися на пляжі. Але до моря далеко, а коштів і часу не завжди вистачає ...

Але не варто впадати у відчай. В Україні багато місць, де можна поплавати, попірнати і повалятися на чистому пісочку. Можливо, навіть зовсім поруч з вами!

НА СХІД, К Блакитне озеро

Рукотворних Блакитних озер в Україні хоч греблю гати: є вони і на Київщині, і в Черкаській, Кіровоградській, Житомирській областях ... Тут мова піде про східних водоймах - на Дніпропетровщині та Донеччині.

Одне з них інакше називається ЄЛИЗАВЕТІВСЬКИЙ котлованом. Це Блакитне озеро утворилося під містом Кам'янське на Дніпропетровщині штучно на початку 1970-х, коли активно забудовувалися житлові масиви тодішнього Дніпродзержинська, і з Єлизаветівського кар'єра брали пісок. Виїмка була дуже швидкою і об'ємної, і на певній глибині раптово і стрімко почала з'являтися вода. Розповідають, що люди ледве встигли вибратися, залишивши там техніку. В результаті котлован кар'єра заповнився водою площею близько 200 тис кв м і глибиною, яка сягає 20, а місцями і 40 метрів. Існує навіть легенда, що озеро якимось чином з'єднується з Чорним морем і тому дна немає. Вчені і дайвінгісти кажуть, що дно все-таки є, проте непідготовленій людині туди краще не опускатися.

Єлизаветівська котлован

Озеро привертає чистою прозорою прісною водою. Дно піщане, тому вода у водоймі набуває бірюзовий відтінок. З усіх боків її обступає сосновий ліс, однак до цивілізації недалеко. Дістатися з Дніпра, наприклад, можна маршруткою, що йде на Лівий берег, вийшовши на останній зупинці села Єлизаветівка.

На території озера є один безкоштовний пляж - «Заимка», і кілька баз відпочинку - «Єлизаветівська рай», «Кримчік», «GreenPark», «Афіни», «WakePark» з виходом на власний пляж. Є котеджне селище, де можна зняти квартиру на кілька днів. Зокрема, двокімнатна, де можуть зупинитися від 1 до 4 осіб, коштуватиме до 500 грн в день.

На базах є кафе, інфраструктура дозволяє проводити тут різного роду фестивалі з відпочинком. У прокаті велосипеди, каяки - до 100 грн в день.

На Донеччині дивно красиві Блакитні озера розтягнулися в Лиманському районі біля річки Сіверський Донець.

До початку 60-х років на їх місці теж були кар'єри для видобутку піску, які заповнилися джерельною водою. Зараз видобуток піску ведеться тільки на одному з них, але і там щорічно відпочивають туристи. Озера розташовуються в сосновому лісі, вода в них чиста, ніколи не застоюється завдяки підземним джерелам. Назва озера говорить сама за себе, тому що колір води в усіх озерах блакитний, іноді з зеленуватим відливом.

Круті піщані схили, величезні звивисті коріння могутніх сосен, оголені вітром і виступаючі на кілька метрів, створюють прекрасні пейзажі.

Блакитні озера багаті на рибу: тут водяться окунь, плотва, карась і щука.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік

Поруч з озерами знаходиться селище Щурово, а також район міста Лиман Зелений Клин (мікрорайон Заводський). Неподалік від одного з озер є станція Донецької залізниці «Колективна». Дістатися до Блакитних озер можна двома шляхами - з боку Лиману або по Щуровський дорозі.

Радонові "КАНЬЙОН"

На Житомирщині теж багато озер, що утворилися на місці колишніх кар'єрів. Але не піщаних, а гранітних.

Оточений сосновим лісом і скелями кар'єр в місті Коростишеві вже давно став улюбленим місцем відпочинку не тільки місцевих жителів, а й стомлених ритмом життя туристів з Житомира та Києва.

Розташований він поблизу траси Київ-Чоп, тому його легко знаходять всі бажаючі.

Про унікальність водойми розповів директор Коростишівського народного історичного музею Володимир Сливинський, який часто буває там разом з туристами.

«У Коростишеві є три кар'єри, але улюбленим серед відпочиваючих став найменший, який по-народному називають каньйоном. Вода в ньому чиста, адже надходить з підземних джерел. Так ось, в каньйоні вона цінна тим, що багата радоном, який добре лікує кістки і суглоби. У нас це природний радон, і повірте, що він в рази перевищує ефект всіх санаторних радонових ван. Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський.

Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський

Кам'яне диво природи в Коростишеві

Глибина каньйону місцями досягає 20 м. На його високих берегах проводять тренування для юних скелелазів.

Така природна атракція неабияк припала до душі і тим, хто полює на красиві фото або неймовірні кадри для фільмів і відеокліпів. За словами Володимира Сливинського, навколишні краєвиди дозволяють легко створити на екрані картинку гірських пригод. Так часто роблять столичні режисери або фотографи, адже до Коростишева дістатися швидше і дешевше, ніж, наприклад, в Карпати.

Глибина озера сягає понад 10 метрів Глибина озера сягає понад 10 метрів

Традиційно відпочиваючі приїжджають на каньйон зі своїми наметами, щоб залишитися там на кілька днів, або знімають житло у місцевих жителів. Тим часом підприємці також розвивають інфраструктуру на березі мальовничого каньйону, щоб мотивувати туристів повернутися сюди знову.

Тому за один день, проведений в каньйоні в Коростишеві, є можливість оздоровити стомлену офісним кріслом спину, надихатися свіжим сосновим повітрям та ще й поповнити власну фотоальбом гарними фотографіями.

"ОЗЕРО-ПЕНСІОНЕР"

Серед створених людиною водойм є чимало водосховищ. Вони розкидані по всій Україні.

Касперівське водосховище - одне з найстаріших серед штучних водойм Тернопільщини. Йому - понад півстоліття. За поважний вік його часто називають «озером-пенсіонером». Величезне, довжиною понад 12 км, воно розкинулося в каньйоноподібній долині річки Серет, притоці Дністра. Водоймище площею в майже 3 кв. км утворилася в результаті будівництва тут на початку 60-х років Касперівської ГЕС, яка затопила частину галицьких сіл. Озеро дуже глибоке - в деяких місцях глибина досягає 30 м. Але біля берегів, звичайно, дрібніше. Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців.

Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців

Фото Олега Снітовський

На берегах діє кілька баз відпочинку з непоганою інфраструктурою - катамаранами, човнами, спортивними майданчиками, облаштованими для загоряння соляріями. Частина котеджів побудовані в класичному карпатському стилі. В обробці кімнат використані екологічні матеріали - деревина ялини, модрини, берези, клена та бука.

Господарі пропонують відпочиваючим катання на човнах, риболовлю, піші прогулянки, автоподорожі на всюдиходах і квадроциклах, сплави по Дністровському каньйону. Його, до речі, часто називають тернопільськими субтропіками за теплий клімат і значно більше, ніж, скажімо, в Тернополі, кількість сонячних днів.

Ціни тут не дуже "пенсіонерського" - добу проживання в окремих садибах обходиться від 450 до 800 грн без харчування. Але місця тут до кінця липня вже зарезервовані.

Фото Олега Снітовський

Відвідувачі водойми можуть успішно порибалити. Тут водяться короп, карась, щука, окунь, сом і інша річкова риба. Очевидці розповідають, як 10 років тому на Касперовському водосховище зловили коропа вагою понад 40 кг, з лускою як 5 копійок величиною. Так що риби і великий, і маленької тут вдосталь. Тому і шанувальникам риболовлі, і любителям вишуканих рибних делікатесів в Касперівцях буде приємно відпочити. Якщо в кишені їсти побільше, ніж 5 копійок ...

Салтівське МОРЕ на Печенізькому ЗЕМЛЯХ

А ось розташоване на Харківщині "Салтівське море" вабить не тільки пляжним відпочинком і риболовлею, а й розташованими поруч історичними пам'ятками. Про нього розповіла кореспонденту Укрінформу директор Харківського обласного організаційно-методичного центру туризму Валентина Холодок.

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

"Не шукайте це море на карті морів і океанів, його там немає. Це місцева назва Печенізького водосховища, побудованого в 1930-і роки на річці Сіверський Донець для постачання Харкова прісною водою. Зараз же водосховище - прекрасне місце для відпочинку. Площа водного дзеркала - понад 86 кв.км. Це означає, що тут вистачить місця і купальщикам - місцеві піщані пляжі славляться на всю область! - і рибалкам, яхтсменам і любителям активного туризму ", - зазначила Валентина Дмитрівна.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

Як пояснили в обласному центрі туризму, сюди прокладено туристичний маршрут "Печенізькі горизонти", який знайомить усіх бажаючих з пам'ятником художнику Генріху Семирадському, а також музеєм імені місцевого історика і краєзнавця Тимофія Сулими. Його щорічно відвідують близько 22 тис осіб, в тому числі іноземці, найбільше з Ізраїлю, Польщі, Словенії.

"У музеї чимало експонатів періоду катакомбної культури, які поповнили фонд в результаті археологічних розкопок. Цікаво, що селище Печеніги отримало свою назву від племен кочівників-печенігів, які жили на цих землях в IX-X ст. Н. Е. Археологи та сьогодні знаходять на правому березі Сіверського Дінця речові докази поселень часів Хазарського каганату ", - додали в центрі туризму.

Селище Печеніги також пов'язують з діяльністю кошового отамана Івана Сірка, який у середині XVII століття очолював печенізьких козаків. При ньому Печеніги були перетворені на військове поселення. Колись тут в царському полку служив, зокрема, Яків де Бельмен - друг Тараса Шевченка, якому поет присвятив поему "Сон".

Є в Печенігах та така пам'ятка краю: будівля XIX століття, де розташовувалася в'язниця, відома під назвою "Ново-Бєлгородський каторжний централ", через яку за півстоліття минуло близько 30 тис. Ув'язнених, в тому числі політичних. Серед них був і український поет Павло Грабовський.

Доїхати до Печенізького водосховища, поблизу селища Старий Салтів, можна з Харкова, з автовокзалу біля Кінного ринку. Місце на базах відпочинку краще бронювати заздалегідь, ціни в сезон від 150 до 400 грн на добу - в залежності від комфорту.

"ОГОЛЕННЯ" Клебан-БИКА

Ще одне водосховище може зацікавити любителів геологічних пам'яток.

У Костянтинівському районі Донецької області розкинувся регіональний ландшафтний парк в гирлі річки Клебан-Бик. На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити.

На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку.

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку

Родзинка території парку в її гористому характер. Особливий інтерес у туристів викликає геологічний пам'ятник природи загальнодержавного значення «Клебан-Бикське оголення» на лівому схилі Клебан-Бикського водосховища на площі 60 га з виходами на поверхню дуже древніх гірських порід, що утворилися в прибережних ділянках древнього Пермського моря.

Водосховище парку багате рибою, що робить це місце привабливим для любителів організованою риболовлі. Тут водяться карась, окунь, білий амур, щука.

ВІННИЦЬКІ "МАЛЬДІВИ"

Якщо ви любите відпочивати «дикунами», вам сподобається мальовнича місцевість за 43 км від Вінниці. Озеро на місці затопленого кар'єру поблизу с. Черепашинці Калинівського району за блакить водного плеса, оточеного лісом, називають «Вінницькими Мальдивами». Озеро розташоване в кам'янистій місцевості. За переказами, його глибина сягає 100 м. Вода в озері дуже прозора, - крізь 2-5-метрову товщу можна розгледіти, як плавають риби. Береги озера круті, обривисті, але є і пологий пляж.

Цього року неподалік від озера-кар'єра місцеві лісники почали облаштовувати рекреаційну інфраструктуру - побудували альтанки для відпочиваючих. Втім, більшість туристів воліє приїжджати з власними наметами і відпочивати «дикунами».

Єдиний недолік цього місця - його відносна небезпека: щороку вода в озері потроху прибуває, приховуючи прибережні скелі і виходи порід. Тому екстремали і сміливці, стрибають в озеро з навколишніх скель, неабияк ризикують. Тим більше що рятувальників на озері, яке офіційно не вважається зоною відпочинку, немає.

Якщо дуже умовні зручності не лякають, то це місце саме для вас. Зараз відпочинок там безкоштовний.

Людмила Блик, Дніпро, Олена Колгушева, Краматорськ, Ірина Чіріца, Житомир, Олег Снітовський, Тернопіль, Світлана Лігостаєва, Харків, Антоніна Мних, Вінниця.

«Морський» відпочинок ... далеко від моря

Де в Україні можна влітку поплавати і позасмагати на пісочку

Попереду ще половина літа, і звичайно, всім хочеться поніжитися на пляжі. Але до моря далеко, а коштів і часу не завжди вистачає ...

Але не варто впадати у відчай. В Україні багато місць, де можна поплавати, попірнати і повалятися на чистому пісочку. Можливо, навіть зовсім поруч з вами!

НА СХІД, К Блакитне озеро

Рукотворних Блакитних озер в Україні хоч греблю гати: є вони і на Київщині, і в Черкаській, Кіровоградській, Житомирській областях ... Тут мова піде про східних водоймах - на Дніпропетровщині та Донеччині.

Одне з них інакше називається ЄЛИЗАВЕТІВСЬКИЙ котлованом. Це Блакитне озеро утворилося під містом Кам'янське на Дніпропетровщині штучно на початку 1970-х, коли активно забудовувалися житлові масиви тодішнього Дніпродзержинська, і з Єлизаветівського кар'єра брали пісок. Виїмка була дуже швидкою і об'ємної, і на певній глибині раптово і стрімко почала з'являтися вода. Розповідають, що люди ледве встигли вибратися, залишивши там техніку. В результаті котлован кар'єра заповнився водою площею близько 200 тис кв м і глибиною, яка сягає 20, а місцями і 40 метрів. Існує навіть легенда, що озеро якимось чином з'єднується з Чорним морем і тому дна немає. Вчені і дайвінгісти кажуть, що дно все-таки є, проте непідготовленій людині туди краще не опускатися.

Єлизаветівська котлован

Озеро привертає чистою прозорою прісною водою. Дно піщане, тому вода у водоймі набуває бірюзовий відтінок. З усіх боків її обступає сосновий ліс, однак до цивілізації недалеко. Дістатися з Дніпра, наприклад, можна маршруткою, що йде на Лівий берег, вийшовши на останній зупинці села Єлизаветівка.

На території озера є один безкоштовний пляж - «Заимка», і кілька баз відпочинку - «Єлизаветівська рай», «Кримчік», «GreenPark», «Афіни», «WakePark» з виходом на власний пляж. Є котеджне селище, де можна зняти квартиру на кілька днів. Зокрема, двокімнатна, де можуть зупинитися від 1 до 4 осіб, коштуватиме до 500 грн в день.

На базах є кафе, інфраструктура дозволяє проводити тут різного роду фестивалі з відпочинком. У прокаті велосипеди, каяки - до 100 грн в день.

На Донеччині дивно красиві Блакитні озера розтягнулися в Лиманському районі біля річки Сіверський Донець.

До початку 60-х років на їх місці теж були кар'єри для видобутку піску, які заповнилися джерельною водою. Зараз видобуток піску ведеться тільки на одному з них, але і там щорічно відпочивають туристи. Озера розташовуються в сосновому лісі, вода в них чиста, ніколи не застоюється завдяки підземним джерелам. Назва озера говорить сама за себе, тому що колір води в усіх озерах блакитний, іноді з зеленуватим відливом.

Круті піщані схили, величезні звивисті коріння могутніх сосен, оголені вітром і виступаючі на кілька метрів, створюють прекрасні пейзажі.

Блакитні озера багаті на рибу: тут водяться окунь, плотва, карась і щука.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік

Поруч з озерами знаходиться селище Щурово, а також район міста Лиман Зелений Клин (мікрорайон Заводський). Неподалік від одного з озер є станція Донецької залізниці «Колективна». Дістатися до Блакитних озер можна двома шляхами - з боку Лиману або по Щуровський дорозі.

Радонові "КАНЬЙОН"

На Житомирщині теж багато озер, що утворилися на місці колишніх кар'єрів. Але не піщаних, а гранітних.

Оточений сосновим лісом і скелями кар'єр в місті Коростишеві вже давно став улюбленим місцем відпочинку не тільки місцевих жителів, а й стомлених ритмом життя туристів з Житомира та Києва.

Розташований він поблизу траси Київ-Чоп, тому його легко знаходять всі бажаючі.

Про унікальність водойми розповів директор Коростишівського народного історичного музею Володимир Сливинський, який часто буває там разом з туристами.

«У Коростишеві є три кар'єри, але улюбленим серед відпочиваючих став найменший, який по-народному називають каньйоном. Вода в ньому чиста, адже надходить з підземних джерел. Так ось, в каньйоні вона цінна тим, що багата радоном, який добре лікує кістки і суглоби. У нас це природний радон, і повірте, що він в рази перевищує ефект всіх санаторних радонових ван. Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський.

Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський

Кам'яне диво природи в Коростишеві

Глибина каньйону місцями досягає 20 м. На його високих берегах проводять тренування для юних скелелазів.

Така природна атракція неабияк припала до душі і тим, хто полює на красиві фото або неймовірні кадри для фільмів і відеокліпів. За словами Володимира Сливинського, навколишні краєвиди дозволяють легко створити на екрані картинку гірських пригод. Так часто роблять столичні режисери або фотографи, адже до Коростишева дістатися швидше і дешевше, ніж, наприклад, в Карпати.

Глибина озера сягає понад 10 метрів Глибина озера сягає понад 10 метрів

Традиційно відпочиваючі приїжджають на каньйон зі своїми наметами, щоб залишитися там на кілька днів, або знімають житло у місцевих жителів. Тим часом підприємці також розвивають інфраструктуру на березі мальовничого каньйону, щоб мотивувати туристів повернутися сюди знову.

Тому за один день, проведений в каньйоні в Коростишеві, є можливість оздоровити стомлену офісним кріслом спину, надихатися свіжим сосновим повітрям та ще й поповнити власну фотоальбом гарними фотографіями.

"ОЗЕРО-ПЕНСІОНЕР"

Серед створених людиною водойм є чимало водосховищ. Вони розкидані по всій Україні.

Касперівське водосховище - одне з найстаріших серед штучних водойм Тернопільщини. Йому - понад півстоліття. За поважний вік його часто називають «озером-пенсіонером». Величезне, довжиною понад 12 км, воно розкинулося в каньйоноподібній долині річки Серет, притоці Дністра. Водоймище площею в майже 3 кв. км утворилася в результаті будівництва тут на початку 60-х років Касперівської ГЕС, яка затопила частину галицьких сіл. Озеро дуже глибоке - в деяких місцях глибина досягає 30 м. Але біля берегів, звичайно, дрібніше. Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців.

Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців

Фото Олега Снітовський

На берегах діє кілька баз відпочинку з непоганою інфраструктурою - катамаранами, човнами, спортивними майданчиками, облаштованими для загоряння соляріями. Частина котеджів побудовані в класичному карпатському стилі. В обробці кімнат використані екологічні матеріали - деревина ялини, модрини, берези, клена та бука.

Господарі пропонують відпочиваючим катання на човнах, риболовлю, піші прогулянки, автоподорожі на всюдиходах і квадроциклах, сплави по Дністровському каньйону. Його, до речі, часто називають тернопільськими субтропіками за теплий клімат і значно більше, ніж, скажімо, в Тернополі, кількість сонячних днів.

Ціни тут не дуже "пенсіонерського" - добу проживання в окремих садибах обходиться від 450 до 800 грн без харчування. Але місця тут до кінця липня вже зарезервовані.

Фото Олега Снітовський

Відвідувачі водойми можуть успішно порибалити. Тут водяться короп, карась, щука, окунь, сом і інша річкова риба. Очевидці розповідають, як 10 років тому на Касперовському водосховище зловили коропа вагою понад 40 кг, з лускою як 5 копійок величиною. Так що риби і великий, і маленької тут вдосталь. Тому і шанувальникам риболовлі, і любителям вишуканих рибних делікатесів в Касперівцях буде приємно відпочити. Якщо в кишені їсти побільше, ніж 5 копійок ...

Салтівське МОРЕ на Печенізькому ЗЕМЛЯХ

А ось розташоване на Харківщині "Салтівське море" вабить не тільки пляжним відпочинком і риболовлею, а й розташованими поруч історичними пам'ятками. Про нього розповіла кореспонденту Укрінформу директор Харківського обласного організаційно-методичного центру туризму Валентина Холодок.

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

"Не шукайте це море на карті морів і океанів, його там немає. Це місцева назва Печенізького водосховища, побудованого в 1930-і роки на річці Сіверський Донець для постачання Харкова прісною водою. Зараз же водосховище - прекрасне місце для відпочинку. Площа водного дзеркала - понад 86 кв.км. Це означає, що тут вистачить місця і купальщикам - місцеві піщані пляжі славляться на всю область! - і рибалкам, яхтсменам і любителям активного туризму ", - зазначила Валентина Дмитрівна.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

Як пояснили в обласному центрі туризму, сюди прокладено туристичний маршрут "Печенізькі горизонти", який знайомить усіх бажаючих з пам'ятником художнику Генріху Семирадському, а також музеєм імені місцевого історика і краєзнавця Тимофія Сулими. Його щорічно відвідують близько 22 тис осіб, в тому числі іноземці, найбільше з Ізраїлю, Польщі, Словенії.

"У музеї чимало експонатів періоду катакомбної культури, які поповнили фонд в результаті археологічних розкопок. Цікаво, що селище Печеніги отримало свою назву від племен кочівників-печенігів, які жили на цих землях в IX-X ст. Н. Е. Археологи та сьогодні знаходять на правому березі Сіверського Дінця речові докази поселень часів Хазарського каганату ", - додали в центрі туризму.

Селище Печеніги також пов'язують з діяльністю кошового отамана Івана Сірка, який у середині XVII століття очолював печенізьких козаків. При ньому Печеніги були перетворені на військове поселення. Колись тут в царському полку служив, зокрема, Яків де Бельмен - друг Тараса Шевченка, якому поет присвятив поему "Сон".

Є в Печенігах та така пам'ятка краю: будівля XIX століття, де розташовувалася в'язниця, відома під назвою "Ново-Бєлгородський каторжний централ", через яку за півстоліття минуло близько 30 тис. Ув'язнених, в тому числі політичних. Серед них був і український поет Павло Грабовський.

Доїхати до Печенізького водосховища, поблизу селища Старий Салтів, можна з Харкова, з автовокзалу біля Кінного ринку. Місце на базах відпочинку краще бронювати заздалегідь, ціни в сезон від 150 до 400 грн на добу - в залежності від комфорту.

"ОГОЛЕННЯ" Клебан-БИКА

Ще одне водосховище може зацікавити любителів геологічних пам'яток.

У Костянтинівському районі Донецької області розкинувся регіональний ландшафтний парк в гирлі річки Клебан-Бик. На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити.

На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку.

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку

Родзинка території парку в її гористому характер. Особливий інтерес у туристів викликає геологічний пам'ятник природи загальнодержавного значення «Клебан-Бикське оголення» на лівому схилі Клебан-Бикського водосховища на площі 60 га з виходами на поверхню дуже древніх гірських порід, що утворилися в прибережних ділянках древнього Пермського моря.

Водосховище парку багате рибою, що робить це місце привабливим для любителів організованою риболовлі. Тут водяться карась, окунь, білий амур, щука.

ВІННИЦЬКІ "МАЛЬДІВИ"

Якщо ви любите відпочивати «дикунами», вам сподобається мальовнича місцевість за 43 км від Вінниці. Озеро на місці затопленого кар'єру поблизу с. Черепашинці Калинівського району за блакить водного плеса, оточеного лісом, називають «Вінницькими Мальдивами». Озеро розташоване в кам'янистій місцевості. За переказами, його глибина сягає 100 м. Вода в озері дуже прозора, - крізь 2-5-метрову товщу можна розгледіти, як плавають риби. Береги озера круті, обривисті, але є і пологий пляж.

Цього року неподалік від озера-кар'єра місцеві лісники почали облаштовувати рекреаційну інфраструктуру - побудували альтанки для відпочиваючих. Втім, більшість туристів воліє приїжджати з власними наметами і відпочивати «дикунами».

Єдиний недолік цього місця - його відносна небезпека: щороку вода в озері потроху прибуває, приховуючи прибережні скелі і виходи порід. Тому екстремали і сміливці, стрибають в озеро з навколишніх скель, неабияк ризикують. Тим більше що рятувальників на озері, яке офіційно не вважається зоною відпочинку, немає.

Якщо дуже умовні зручності не лякають, то це місце саме для вас. Зараз відпочинок там безкоштовний.

Людмила Блик, Дніпро, Олена Колгушева, Краматорськ, Ірина Чіріца, Житомир, Олег Снітовський, Тернопіль, Світлана Лігостаєва, Харків, Антоніна Мних, Вінниця.

«Морський» відпочинок ... далеко від моря

Де в Україні можна влітку поплавати і позасмагати на пісочку

Попереду ще половина літа, і звичайно, всім хочеться поніжитися на пляжі. Але до моря далеко, а коштів і часу не завжди вистачає ...

Але не варто впадати у відчай. В Україні багато місць, де можна поплавати, попірнати і повалятися на чистому пісочку. Можливо, навіть зовсім поруч з вами!

НА СХІД, К Блакитне озеро

Рукотворних Блакитних озер в Україні хоч греблю гати: є вони і на Київщині, і в Черкаській, Кіровоградській, Житомирській областях ... Тут мова піде про східних водоймах - на Дніпропетровщині та Донеччині.

Одне з них інакше називається ЄЛИЗАВЕТІВСЬКИЙ котлованом. Це Блакитне озеро утворилося під містом Кам'янське на Дніпропетровщині штучно на початку 1970-х, коли активно забудовувалися житлові масиви тодішнього Дніпродзержинська, і з Єлизаветівського кар'єра брали пісок. Виїмка була дуже швидкою і об'ємної, і на певній глибині раптово і стрімко почала з'являтися вода. Розповідають, що люди ледве встигли вибратися, залишивши там техніку. В результаті котлован кар'єра заповнився водою площею близько 200 тис кв м і глибиною, яка сягає 20, а місцями і 40 метрів. Існує навіть легенда, що озеро якимось чином з'єднується з Чорним морем і тому дна немає. Вчені і дайвінгісти кажуть, що дно все-таки є, проте непідготовленій людині туди краще не опускатися.

Єлизаветівська котлован

Озеро привертає чистою прозорою прісною водою. Дно піщане, тому вода у водоймі набуває бірюзовий відтінок. З усіх боків її обступає сосновий ліс, однак до цивілізації недалеко. Дістатися з Дніпра, наприклад, можна маршруткою, що йде на Лівий берег, вийшовши на останній зупинці села Єлизаветівка.

На території озера є один безкоштовний пляж - «Заимка», і кілька баз відпочинку - «Єлизаветівська рай», «Кримчік», «GreenPark», «Афіни», «WakePark» з виходом на власний пляж. Є котеджне селище, де можна зняти квартиру на кілька днів. Зокрема, двокімнатна, де можуть зупинитися від 1 до 4 осіб, коштуватиме до 500 грн в день.

На базах є кафе, інфраструктура дозволяє проводити тут різного роду фестивалі з відпочинком. У прокаті велосипеди, каяки - до 100 грн в день.

На Донеччині дивно красиві Блакитні озера розтягнулися в Лиманському районі біля річки Сіверський Донець.

До початку 60-х років на їх місці теж були кар'єри для видобутку піску, які заповнилися джерельною водою. Зараз видобуток піску ведеться тільки на одному з них, але і там щорічно відпочивають туристи. Озера розташовуються в сосновому лісі, вода в них чиста, ніколи не застоюється завдяки підземним джерелам. Назва озера говорить сама за себе, тому що колір води в усіх озерах блакитний, іноді з зеленуватим відливом.

Круті піщані схили, величезні звивисті коріння могутніх сосен, оголені вітром і виступаючі на кілька метрів, створюють прекрасні пейзажі.

Блакитні озера багаті на рибу: тут водяться окунь, плотва, карась і щука.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік

Поруч з озерами знаходиться селище Щурово, а також район міста Лиман Зелений Клин (мікрорайон Заводський). Неподалік від одного з озер є станція Донецької залізниці «Колективна». Дістатися до Блакитних озер можна двома шляхами - з боку Лиману або по Щуровський дорозі.

Радонові "КАНЬЙОН"

На Житомирщині теж багато озер, що утворилися на місці колишніх кар'єрів. Але не піщаних, а гранітних.

Оточений сосновим лісом і скелями кар'єр в місті Коростишеві вже давно став улюбленим місцем відпочинку не тільки місцевих жителів, а й стомлених ритмом життя туристів з Житомира та Києва.

Розташований він поблизу траси Київ-Чоп, тому його легко знаходять всі бажаючі.

Про унікальність водойми розповів директор Коростишівського народного історичного музею Володимир Сливинський, який часто буває там разом з туристами.

«У Коростишеві є три кар'єри, але улюбленим серед відпочиваючих став найменший, який по-народному називають каньйоном. Вода в ньому чиста, адже надходить з підземних джерел. Так ось, в каньйоні вона цінна тим, що багата радоном, який добре лікує кістки і суглоби. У нас це природний радон, і повірте, що він в рази перевищує ефект всіх санаторних радонових ван. Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський.

Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський

Кам'яне диво природи в Коростишеві

Глибина каньйону місцями досягає 20 м. На його високих берегах проводять тренування для юних скелелазів.

Така природна атракція неабияк припала до душі і тим, хто полює на красиві фото або неймовірні кадри для фільмів і відеокліпів. За словами Володимира Сливинського, навколишні краєвиди дозволяють легко створити на екрані картинку гірських пригод. Так часто роблять столичні режисери або фотографи, адже до Коростишева дістатися швидше і дешевше, ніж, наприклад, в Карпати.

Глибина озера сягає понад 10 метрів Глибина озера сягає понад 10 метрів

Традиційно відпочиваючі приїжджають на каньйон зі своїми наметами, щоб залишитися там на кілька днів, або знімають житло у місцевих жителів. Тим часом підприємці також розвивають інфраструктуру на березі мальовничого каньйону, щоб мотивувати туристів повернутися сюди знову.

Тому за один день, проведений в каньйоні в Коростишеві, є можливість оздоровити стомлену офісним кріслом спину, надихатися свіжим сосновим повітрям та ще й поповнити власну фотоальбом гарними фотографіями.

"ОЗЕРО-ПЕНСІОНЕР"

Серед створених людиною водойм є чимало водосховищ. Вони розкидані по всій Україні.

Касперівське водосховище - одне з найстаріших серед штучних водойм Тернопільщини. Йому - понад півстоліття. За поважний вік його часто називають «озером-пенсіонером». Величезне, довжиною понад 12 км, воно розкинулося в каньйоноподібній долині річки Серет, притоці Дністра. Водоймище площею в майже 3 кв. км утворилася в результаті будівництва тут на початку 60-х років Касперівської ГЕС, яка затопила частину галицьких сіл. Озеро дуже глибоке - в деяких місцях глибина досягає 30 м. Але біля берегів, звичайно, дрібніше. Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців.

Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців

Фото Олега Снітовський

На берегах діє кілька баз відпочинку з непоганою інфраструктурою - катамаранами, човнами, спортивними майданчиками, облаштованими для загоряння соляріями. Частина котеджів побудовані в класичному карпатському стилі. В обробці кімнат використані екологічні матеріали - деревина ялини, модрини, берези, клена та бука.

Господарі пропонують відпочиваючим катання на човнах, риболовлю, піші прогулянки, автоподорожі на всюдиходах і квадроциклах, сплави по Дністровському каньйону. Його, до речі, часто називають тернопільськими субтропіками за теплий клімат і значно більше, ніж, скажімо, в Тернополі, кількість сонячних днів.

Ціни тут не дуже "пенсіонерського" - добу проживання в окремих садибах обходиться від 450 до 800 грн без харчування. Але місця тут до кінця липня вже зарезервовані.

Фото Олега Снітовський

Відвідувачі водойми можуть успішно порибалити. Тут водяться короп, карась, щука, окунь, сом і інша річкова риба. Очевидці розповідають, як 10 років тому на Касперовському водосховище зловили коропа вагою понад 40 кг, з лускою як 5 копійок величиною. Так що риби і великий, і маленької тут вдосталь. Тому і шанувальникам риболовлі, і любителям вишуканих рибних делікатесів в Касперівцях буде приємно відпочити. Якщо в кишені їсти побільше, ніж 5 копійок ...

Салтівське МОРЕ на Печенізькому ЗЕМЛЯХ

А ось розташоване на Харківщині "Салтівське море" вабить не тільки пляжним відпочинком і риболовлею, а й розташованими поруч історичними пам'ятками. Про нього розповіла кореспонденту Укрінформу директор Харківського обласного організаційно-методичного центру туризму Валентина Холодок.

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

"Не шукайте це море на карті морів і океанів, його там немає. Це місцева назва Печенізького водосховища, побудованого в 1930-і роки на річці Сіверський Донець для постачання Харкова прісною водою. Зараз же водосховище - прекрасне місце для відпочинку. Площа водного дзеркала - понад 86 кв.км. Це означає, що тут вистачить місця і купальщикам - місцеві піщані пляжі славляться на всю область! - і рибалкам, яхтсменам і любителям активного туризму ", - зазначила Валентина Дмитрівна.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

Як пояснили в обласному центрі туризму, сюди прокладено туристичний маршрут "Печенізькі горизонти", який знайомить усіх бажаючих з пам'ятником художнику Генріху Семирадському, а також музеєм імені місцевого історика і краєзнавця Тимофія Сулими. Його щорічно відвідують близько 22 тис осіб, в тому числі іноземці, найбільше з Ізраїлю, Польщі, Словенії.

"У музеї чимало експонатів періоду катакомбної культури, які поповнили фонд в результаті археологічних розкопок. Цікаво, що селище Печеніги отримало свою назву від племен кочівників-печенігів, які жили на цих землях в IX-X ст. Н. Е. Археологи та сьогодні знаходять на правому березі Сіверського Дінця речові докази поселень часів Хазарського каганату ", - додали в центрі туризму.

Селище Печеніги також пов'язують з діяльністю кошового отамана Івана Сірка, який у середині XVII століття очолював печенізьких козаків. При ньому Печеніги були перетворені на військове поселення. Колись тут в царському полку служив, зокрема, Яків де Бельмен - друг Тараса Шевченка, якому поет присвятив поему "Сон".

Є в Печенігах та така пам'ятка краю: будівля XIX століття, де розташовувалася в'язниця, відома під назвою "Ново-Бєлгородський каторжний централ", через яку за півстоліття минуло близько 30 тис. Ув'язнених, в тому числі політичних. Серед них був і український поет Павло Грабовський.

Доїхати до Печенізького водосховища, поблизу селища Старий Салтів, можна з Харкова, з автовокзалу біля Кінного ринку. Місце на базах відпочинку краще бронювати заздалегідь, ціни в сезон від 150 до 400 грн на добу - в залежності від комфорту.

"ОГОЛЕННЯ" Клебан-БИКА

Ще одне водосховище може зацікавити любителів геологічних пам'яток.

У Костянтинівському районі Донецької області розкинувся регіональний ландшафтний парк в гирлі річки Клебан-Бик. На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити.

На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку.

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку

Родзинка території парку в її гористому характер. Особливий інтерес у туристів викликає геологічний пам'ятник природи загальнодержавного значення «Клебан-Бикське оголення» на лівому схилі Клебан-Бикського водосховища на площі 60 га з виходами на поверхню дуже древніх гірських порід, що утворилися в прибережних ділянках древнього Пермського моря.

Водосховище парку багате рибою, що робить це місце привабливим для любителів організованою риболовлі. Тут водяться карась, окунь, білий амур, щука.

ВІННИЦЬКІ "МАЛЬДІВИ"

Якщо ви любите відпочивати «дикунами», вам сподобається мальовнича місцевість за 43 км від Вінниці. Озеро на місці затопленого кар'єру поблизу с. Черепашинці Калинівського району за блакить водного плеса, оточеного лісом, називають «Вінницькими Мальдивами». Озеро розташоване в кам'янистій місцевості. За переказами, його глибина сягає 100 м. Вода в озері дуже прозора, - крізь 2-5-метрову товщу можна розгледіти, як плавають риби. Береги озера круті, обривисті, але є і пологий пляж.

Цього року неподалік від озера-кар'єра місцеві лісники почали облаштовувати рекреаційну інфраструктуру - побудували альтанки для відпочиваючих. Втім, більшість туристів воліє приїжджати з власними наметами і відпочивати «дикунами».

Єдиний недолік цього місця - його відносна небезпека: щороку вода в озері потроху прибуває, приховуючи прибережні скелі і виходи порід. Тому екстремали і сміливці, стрибають в озеро з навколишніх скель, неабияк ризикують. Тим більше що рятувальників на озері, яке офіційно не вважається зоною відпочинку, немає.

Якщо дуже умовні зручності не лякають, то це місце саме для вас. Зараз відпочинок там безкоштовний.

Людмила Блик, Дніпро, Олена Колгушева, Краматорськ, Ірина Чіріца, Житомир, Олег Снітовський, Тернопіль, Світлана Лігостаєва, Харків, Антоніна Мних, Вінниця.

«Морський» відпочинок ... далеко від моря

Де в Україні можна влітку поплавати і позасмагати на пісочку

Попереду ще половина літа, і звичайно, всім хочеться поніжитися на пляжі. Але до моря далеко, а коштів і часу не завжди вистачає ...

Але не варто впадати у відчай. В Україні багато місць, де можна поплавати, попірнати і повалятися на чистому пісочку. Можливо, навіть зовсім поруч з вами!

НА СХІД, К Блакитне озеро

Рукотворних Блакитних озер в Україні хоч греблю гати: є вони і на Київщині, і в Черкаській, Кіровоградській, Житомирській областях ... Тут мова піде про східних водоймах - на Дніпропетровщині та Донеччині.

Одне з них інакше називається ЄЛИЗАВЕТІВСЬКИЙ котлованом. Це Блакитне озеро утворилося під містом Кам'янське на Дніпропетровщині штучно на початку 1970-х, коли активно забудовувалися житлові масиви тодішнього Дніпродзержинська, і з Єлизаветівського кар'єра брали пісок. Виїмка була дуже швидкою і об'ємної, і на певній глибині раптово і стрімко почала з'являтися вода. Розповідають, що люди ледве встигли вибратися, залишивши там техніку. В результаті котлован кар'єра заповнився водою площею близько 200 тис кв м і глибиною, яка сягає 20, а місцями і 40 метрів. Існує навіть легенда, що озеро якимось чином з'єднується з Чорним морем і тому дна немає. Вчені і дайвінгісти кажуть, що дно все-таки є, проте непідготовленій людині туди краще не опускатися.

Єлизаветівська котлован

Озеро привертає чистою прозорою прісною водою. Дно піщане, тому вода у водоймі набуває бірюзовий відтінок. З усіх боків її обступає сосновий ліс, однак до цивілізації недалеко. Дістатися з Дніпра, наприклад, можна маршруткою, що йде на Лівий берег, вийшовши на останній зупинці села Єлизаветівка.

На території озера є один безкоштовний пляж - «Заимка», і кілька баз відпочинку - «Єлизаветівська рай», «Кримчік», «GreenPark», «Афіни», «WakePark» з виходом на власний пляж. Є котеджне селище, де можна зняти квартиру на кілька днів. Зокрема, двокімнатна, де можуть зупинитися від 1 до 4 осіб, коштуватиме до 500 грн в день.

На базах є кафе, інфраструктура дозволяє проводити тут різного роду фестивалі з відпочинком. У прокаті велосипеди, каяки - до 100 грн в день.

На Донеччині дивно красиві Блакитні озера розтягнулися в Лиманському районі біля річки Сіверський Донець.

До початку 60-х років на їх місці теж були кар'єри для видобутку піску, які заповнилися джерельною водою. Зараз видобуток піску ведеться тільки на одному з них, але і там щорічно відпочивають туристи. Озера розташовуються в сосновому лісі, вода в них чиста, ніколи не застоюється завдяки підземним джерелам. Назва озера говорить сама за себе, тому що колір води в усіх озерах блакитний, іноді з зеленуватим відливом.

Круті піщані схили, величезні звивисті коріння могутніх сосен, оголені вітром і виступаючі на кілька метрів, створюють прекрасні пейзажі.

Блакитні озера багаті на рибу: тут водяться окунь, плотва, карась і щука.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік

Поруч з озерами знаходиться селище Щурово, а також район міста Лиман Зелений Клин (мікрорайон Заводський). Неподалік від одного з озер є станція Донецької залізниці «Колективна». Дістатися до Блакитних озер можна двома шляхами - з боку Лиману або по Щуровський дорозі.

Радонові "КАНЬЙОН"

На Житомирщині теж багато озер, що утворилися на місці колишніх кар'єрів. Але не піщаних, а гранітних.

Оточений сосновим лісом і скелями кар'єр в місті Коростишеві вже давно став улюбленим місцем відпочинку не тільки місцевих жителів, а й стомлених ритмом життя туристів з Житомира та Києва.

Розташований він поблизу траси Київ-Чоп, тому його легко знаходять всі бажаючі.

Про унікальність водойми розповів директор Коростишівського народного історичного музею Володимир Сливинський, який часто буває там разом з туристами.

«У Коростишеві є три кар'єри, але улюбленим серед відпочиваючих став найменший, який по-народному називають каньйоном. Вода в ньому чиста, адже надходить з підземних джерел. Так ось, в каньйоні вона цінна тим, що багата радоном, який добре лікує кістки і суглоби. У нас це природний радон, і повірте, що він в рази перевищує ефект всіх санаторних радонових ван. Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський.

Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський

Кам'яне диво природи в Коростишеві

Глибина каньйону місцями досягає 20 м. На його високих берегах проводять тренування для юних скелелазів.

Така природна атракція неабияк припала до душі і тим, хто полює на красиві фото або неймовірні кадри для фільмів і відеокліпів. За словами Володимира Сливинського, навколишні краєвиди дозволяють легко створити на екрані картинку гірських пригод. Так часто роблять столичні режисери або фотографи, адже до Коростишева дістатися швидше і дешевше, ніж, наприклад, в Карпати.

Глибина озера сягає понад 10 метрів Глибина озера сягає понад 10 метрів

Традиційно відпочиваючі приїжджають на каньйон зі своїми наметами, щоб залишитися там на кілька днів, або знімають житло у місцевих жителів. Тим часом підприємці також розвивають інфраструктуру на березі мальовничого каньйону, щоб мотивувати туристів повернутися сюди знову.

Тому за один день, проведений в каньйоні в Коростишеві, є можливість оздоровити стомлену офісним кріслом спину, надихатися свіжим сосновим повітрям та ще й поповнити власну фотоальбом гарними фотографіями.

"ОЗЕРО-ПЕНСІОНЕР"

Серед створених людиною водойм є чимало водосховищ. Вони розкидані по всій Україні.

Касперівське водосховище - одне з найстаріших серед штучних водойм Тернопільщини. Йому - понад півстоліття. За поважний вік його часто називають «озером-пенсіонером». Величезне, довжиною понад 12 км, воно розкинулося в каньйоноподібній долині річки Серет, притоці Дністра. Водоймище площею в майже 3 кв. км утворилася в результаті будівництва тут на початку 60-х років Касперівської ГЕС, яка затопила частину галицьких сіл. Озеро дуже глибоке - в деяких місцях глибина досягає 30 м. Але біля берегів, звичайно, дрібніше. Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців.

Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців

Фото Олега Снітовський

На берегах діє кілька баз відпочинку з непоганою інфраструктурою - катамаранами, човнами, спортивними майданчиками, облаштованими для загоряння соляріями. Частина котеджів побудовані в класичному карпатському стилі. В обробці кімнат використані екологічні матеріали - деревина ялини, модрини, берези, клена та бука.

Господарі пропонують відпочиваючим катання на човнах, риболовлю, піші прогулянки, автоподорожі на всюдиходах і квадроциклах, сплави по Дністровському каньйону. Його, до речі, часто називають тернопільськими субтропіками за теплий клімат і значно більше, ніж, скажімо, в Тернополі, кількість сонячних днів.

Ціни тут не дуже "пенсіонерського" - добу проживання в окремих садибах обходиться від 450 до 800 грн без харчування. Але місця тут до кінця липня вже зарезервовані.

Фото Олега Снітовський

Відвідувачі водойми можуть успішно порибалити. Тут водяться короп, карась, щука, окунь, сом і інша річкова риба. Очевидці розповідають, як 10 років тому на Касперовському водосховище зловили коропа вагою понад 40 кг, з лускою як 5 копійок величиною. Так що риби і великий, і маленької тут вдосталь. Тому і шанувальникам риболовлі, і любителям вишуканих рибних делікатесів в Касперівцях буде приємно відпочити. Якщо в кишені їсти побільше, ніж 5 копійок ...

Салтівське МОРЕ на Печенізькому ЗЕМЛЯХ

А ось розташоване на Харківщині "Салтівське море" вабить не тільки пляжним відпочинком і риболовлею, а й розташованими поруч історичними пам'ятками. Про нього розповіла кореспонденту Укрінформу директор Харківського обласного організаційно-методичного центру туризму Валентина Холодок.

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

"Не шукайте це море на карті морів і океанів, його там немає. Це місцева назва Печенізького водосховища, побудованого в 1930-і роки на річці Сіверський Донець для постачання Харкова прісною водою. Зараз же водосховище - прекрасне місце для відпочинку. Площа водного дзеркала - понад 86 кв.км. Це означає, що тут вистачить місця і купальщикам - місцеві піщані пляжі славляться на всю область! - і рибалкам, яхтсменам і любителям активного туризму ", - зазначила Валентина Дмитрівна.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

Як пояснили в обласному центрі туризму, сюди прокладено туристичний маршрут "Печенізькі горизонти", який знайомить усіх бажаючих з пам'ятником художнику Генріху Семирадському, а також музеєм імені місцевого історика і краєзнавця Тимофія Сулими. Його щорічно відвідують близько 22 тис осіб, в тому числі іноземці, найбільше з Ізраїлю, Польщі, Словенії.

"У музеї чимало експонатів періоду катакомбної культури, які поповнили фонд в результаті археологічних розкопок. Цікаво, що селище Печеніги отримало свою назву від племен кочівників-печенігів, які жили на цих землях в IX-X ст. Н. Е. Археологи та сьогодні знаходять на правому березі Сіверського Дінця речові докази поселень часів Хазарського каганату ", - додали в центрі туризму.

Селище Печеніги також пов'язують з діяльністю кошового отамана Івана Сірка, який у середині XVII століття очолював печенізьких козаків. При ньому Печеніги були перетворені на військове поселення. Колись тут в царському полку служив, зокрема, Яків де Бельмен - друг Тараса Шевченка, якому поет присвятив поему "Сон".

Є в Печенігах та така пам'ятка краю: будівля XIX століття, де розташовувалася в'язниця, відома під назвою "Ново-Бєлгородський каторжний централ", через яку за півстоліття минуло близько 30 тис. Ув'язнених, в тому числі політичних. Серед них був і український поет Павло Грабовський.

Доїхати до Печенізького водосховища, поблизу селища Старий Салтів, можна з Харкова, з автовокзалу біля Кінного ринку. Місце на базах відпочинку краще бронювати заздалегідь, ціни в сезон від 150 до 400 грн на добу - в залежності від комфорту.

"ОГОЛЕННЯ" Клебан-БИКА

Ще одне водосховище може зацікавити любителів геологічних пам'яток.

У Костянтинівському районі Донецької області розкинувся регіональний ландшафтний парк в гирлі річки Клебан-Бик. На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити.

На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку.

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку

Родзинка території парку в її гористому характер. Особливий інтерес у туристів викликає геологічний пам'ятник природи загальнодержавного значення «Клебан-Бикське оголення» на лівому схилі Клебан-Бикського водосховища на площі 60 га з виходами на поверхню дуже древніх гірських порід, що утворилися в прибережних ділянках древнього Пермського моря.

Водосховище парку багате рибою, що робить це місце привабливим для любителів організованою риболовлі. Тут водяться карась, окунь, білий амур, щука.

ВІННИЦЬКІ "МАЛЬДІВИ"

Якщо ви любите відпочивати «дикунами», вам сподобається мальовнича місцевість за 43 км від Вінниці. Озеро на місці затопленого кар'єру поблизу с. Черепашинці Калинівського району за блакить водного плеса, оточеного лісом, називають «Вінницькими Мальдивами». Озеро розташоване в кам'янистій місцевості. За переказами, його глибина сягає 100 м. Вода в озері дуже прозора, - крізь 2-5-метрову товщу можна розгледіти, як плавають риби. Береги озера круті, обривисті, але є і пологий пляж.

Цього року неподалік від озера-кар'єра місцеві лісники почали облаштовувати рекреаційну інфраструктуру - побудували альтанки для відпочиваючих. Втім, більшість туристів воліє приїжджати з власними наметами і відпочивати «дикунами».

Єдиний недолік цього місця - його відносна небезпека: щороку вода в озері потроху прибуває, приховуючи прибережні скелі і виходи порід. Тому екстремали і сміливці, стрибають в озеро з навколишніх скель, неабияк ризикують. Тим більше що рятувальників на озері, яке офіційно не вважається зоною відпочинку, немає.

Якщо дуже умовні зручності не лякають, то це місце саме для вас. Зараз відпочинок там безкоштовний.

Людмила Блик, Дніпро, Олена Колгушева, Краматорськ, Ірина Чіріца, Житомир, Олег Снітовський, Тернопіль, Світлана Лігостаєва, Харків, Антоніна Мних, Вінниця.

«Морський» відпочинок ... далеко від моря

Де в Україні можна влітку поплавати і позасмагати на пісочку

Попереду ще половина літа, і звичайно, всім хочеться поніжитися на пляжі. Але до моря далеко, а коштів і часу не завжди вистачає ...

Але не варто впадати у відчай. В Україні багато місць, де можна поплавати, попірнати і повалятися на чистому пісочку. Можливо, навіть зовсім поруч з вами!

НА СХІД, К Блакитне озеро

Рукотворних Блакитних озер в Україні хоч греблю гати: є вони і на Київщині, і в Черкаській, Кіровоградській, Житомирській областях ... Тут мова піде про східних водоймах - на Дніпропетровщині та Донеччині.

Одне з них інакше називається ЄЛИЗАВЕТІВСЬКИЙ котлованом. Це Блакитне озеро утворилося під містом Кам'янське на Дніпропетровщині штучно на початку 1970-х, коли активно забудовувалися житлові масиви тодішнього Дніпродзержинська, і з Єлизаветівського кар'єра брали пісок. Виїмка була дуже швидкою і об'ємної, і на певній глибині раптово і стрімко почала з'являтися вода. Розповідають, що люди ледве встигли вибратися, залишивши там техніку. В результаті котлован кар'єра заповнився водою площею близько 200 тис кв м і глибиною, яка сягає 20, а місцями і 40 метрів. Існує навіть легенда, що озеро якимось чином з'єднується з Чорним морем і тому дна немає. Вчені і дайвінгісти кажуть, що дно все-таки є, проте непідготовленій людині туди краще не опускатися.

Єлизаветівська котлован

Озеро привертає чистою прозорою прісною водою. Дно піщане, тому вода у водоймі набуває бірюзовий відтінок. З усіх боків її обступає сосновий ліс, однак до цивілізації недалеко. Дістатися з Дніпра, наприклад, можна маршруткою, що йде на Лівий берег, вийшовши на останній зупинці села Єлизаветівка.

На території озера є один безкоштовний пляж - «Заимка», і кілька баз відпочинку - «Єлизаветівська рай», «Кримчік», «GreenPark», «Афіни», «WakePark» з виходом на власний пляж. Є котеджне селище, де можна зняти квартиру на кілька днів. Зокрема, двокімнатна, де можуть зупинитися від 1 до 4 осіб, коштуватиме до 500 грн в день.

На базах є кафе, інфраструктура дозволяє проводити тут різного роду фестивалі з відпочинком. У прокаті велосипеди, каяки - до 100 грн в день.

На Донеччині дивно красиві Блакитні озера розтягнулися в Лиманському районі біля річки Сіверський Донець.

До початку 60-х років на їх місці теж були кар'єри для видобутку піску, які заповнилися джерельною водою. Зараз видобуток піску ведеться тільки на одному з них, але і там щорічно відпочивають туристи. Озера розташовуються в сосновому лісі, вода в них чиста, ніколи не застоюється завдяки підземним джерелам. Назва озера говорить сама за себе, тому що колір води в усіх озерах блакитний, іноді з зеленуватим відливом.

Круті піщані схили, величезні звивисті коріння могутніх сосен, оголені вітром і виступаючі на кілька метрів, створюють прекрасні пейзажі.

Блакитні озера багаті на рибу: тут водяться окунь, плотва, карась і щука.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік

Поруч з озерами знаходиться селище Щурово, а також район міста Лиман Зелений Клин (мікрорайон Заводський). Неподалік від одного з озер є станція Донецької залізниці «Колективна». Дістатися до Блакитних озер можна двома шляхами - з боку Лиману або по Щуровський дорозі.

Радонові "КАНЬЙОН"

На Житомирщині теж багато озер, що утворилися на місці колишніх кар'єрів. Але не піщаних, а гранітних.

Оточений сосновим лісом і скелями кар'єр в місті Коростишеві вже давно став улюбленим місцем відпочинку не тільки місцевих жителів, а й стомлених ритмом життя туристів з Житомира та Києва.

Розташований він поблизу траси Київ-Чоп, тому його легко знаходять всі бажаючі.

Про унікальність водойми розповів директор Коростишівського народного історичного музею Володимир Сливинський, який часто буває там разом з туристами.

«У Коростишеві є три кар'єри, але улюбленим серед відпочиваючих став найменший, який по-народному називають каньйоном. Вода в ньому чиста, адже надходить з підземних джерел. Так ось, в каньйоні вона цінна тим, що багата радоном, який добре лікує кістки і суглоби. У нас це природний радон, і повірте, що він в рази перевищує ефект всіх санаторних радонових ван. Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський.

Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський

Кам'яне диво природи в Коростишеві

Глибина каньйону місцями досягає 20 м. На його високих берегах проводять тренування для юних скелелазів.

Така природна атракція неабияк припала до душі і тим, хто полює на красиві фото або неймовірні кадри для фільмів і відеокліпів. За словами Володимира Сливинського, навколишні краєвиди дозволяють легко створити на екрані картинку гірських пригод. Так часто роблять столичні режисери або фотографи, адже до Коростишева дістатися швидше і дешевше, ніж, наприклад, в Карпати.

Глибина озера сягає понад 10 метрів Глибина озера сягає понад 10 метрів

Традиційно відпочиваючі приїжджають на каньйон зі своїми наметами, щоб залишитися там на кілька днів, або знімають житло у місцевих жителів. Тим часом підприємці також розвивають інфраструктуру на березі мальовничого каньйону, щоб мотивувати туристів повернутися сюди знову.

Тому за один день, проведений в каньйоні в Коростишеві, є можливість оздоровити стомлену офісним кріслом спину, надихатися свіжим сосновим повітрям та ще й поповнити власну фотоальбом гарними фотографіями.

"ОЗЕРО-ПЕНСІОНЕР"

Серед створених людиною водойм є чимало водосховищ. Вони розкидані по всій Україні.

Касперівське водосховище - одне з найстаріших серед штучних водойм Тернопільщини. Йому - понад півстоліття. За поважний вік його часто називають «озером-пенсіонером». Величезне, довжиною понад 12 км, воно розкинулося в каньйоноподібній долині річки Серет, притоці Дністра. Водоймище площею в майже 3 кв. км утворилася в результаті будівництва тут на початку 60-х років Касперівської ГЕС, яка затопила частину галицьких сіл. Озеро дуже глибоке - в деяких місцях глибина досягає 30 м. Але біля берегів, звичайно, дрібніше. Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців.

Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців

Фото Олега Снітовський

На берегах діє кілька баз відпочинку з непоганою інфраструктурою - катамаранами, човнами, спортивними майданчиками, облаштованими для загоряння соляріями. Частина котеджів побудовані в класичному карпатському стилі. В обробці кімнат використані екологічні матеріали - деревина ялини, модрини, берези, клена та бука.

Господарі пропонують відпочиваючим катання на човнах, риболовлю, піші прогулянки, автоподорожі на всюдиходах і квадроциклах, сплави по Дністровському каньйону. Його, до речі, часто називають тернопільськими субтропіками за теплий клімат і значно більше, ніж, скажімо, в Тернополі, кількість сонячних днів.

Ціни тут не дуже "пенсіонерського" - добу проживання в окремих садибах обходиться від 450 до 800 грн без харчування. Але місця тут до кінця липня вже зарезервовані.

Фото Олега Снітовський

Відвідувачі водойми можуть успішно порибалити. Тут водяться короп, карась, щука, окунь, сом і інша річкова риба. Очевидці розповідають, як 10 років тому на Касперовському водосховище зловили коропа вагою понад 40 кг, з лускою як 5 копійок величиною. Так що риби і великий, і маленької тут вдосталь. Тому і шанувальникам риболовлі, і любителям вишуканих рибних делікатесів в Касперівцях буде приємно відпочити. Якщо в кишені їсти побільше, ніж 5 копійок ...

Салтівське МОРЕ на Печенізькому ЗЕМЛЯХ

А ось розташоване на Харківщині "Салтівське море" вабить не тільки пляжним відпочинком і риболовлею, а й розташованими поруч історичними пам'ятками. Про нього розповіла кореспонденту Укрінформу директор Харківського обласного організаційно-методичного центру туризму Валентина Холодок.

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

"Не шукайте це море на карті морів і океанів, його там немає. Це місцева назва Печенізького водосховища, побудованого в 1930-і роки на річці Сіверський Донець для постачання Харкова прісною водою. Зараз же водосховище - прекрасне місце для відпочинку. Площа водного дзеркала - понад 86 кв.км. Це означає, що тут вистачить місця і купальщикам - місцеві піщані пляжі славляться на всю область! - і рибалкам, яхтсменам і любителям активного туризму ", - зазначила Валентина Дмитрівна.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

Як пояснили в обласному центрі туризму, сюди прокладено туристичний маршрут "Печенізькі горизонти", який знайомить усіх бажаючих з пам'ятником художнику Генріху Семирадському, а також музеєм імені місцевого історика і краєзнавця Тимофія Сулими. Його щорічно відвідують близько 22 тис осіб, в тому числі іноземці, найбільше з Ізраїлю, Польщі, Словенії.

"У музеї чимало експонатів періоду катакомбної культури, які поповнили фонд в результаті археологічних розкопок. Цікаво, що селище Печеніги отримало свою назву від племен кочівників-печенігів, які жили на цих землях в IX-X ст. Н. Е. Археологи та сьогодні знаходять на правому березі Сіверського Дінця речові докази поселень часів Хазарського каганату ", - додали в центрі туризму.

Селище Печеніги також пов'язують з діяльністю кошового отамана Івана Сірка, який у середині XVII століття очолював печенізьких козаків. При ньому Печеніги були перетворені на військове поселення. Колись тут в царському полку служив, зокрема, Яків де Бельмен - друг Тараса Шевченка, якому поет присвятив поему "Сон".

Є в Печенігах та така пам'ятка краю: будівля XIX століття, де розташовувалася в'язниця, відома під назвою "Ново-Бєлгородський каторжний централ", через яку за півстоліття минуло близько 30 тис. Ув'язнених, в тому числі політичних. Серед них був і український поет Павло Грабовський.

Доїхати до Печенізького водосховища, поблизу селища Старий Салтів, можна з Харкова, з автовокзалу біля Кінного ринку. Місце на базах відпочинку краще бронювати заздалегідь, ціни в сезон від 150 до 400 грн на добу - в залежності від комфорту.

"ОГОЛЕННЯ" Клебан-БИКА

Ще одне водосховище може зацікавити любителів геологічних пам'яток.

У Костянтинівському районі Донецької області розкинувся регіональний ландшафтний парк в гирлі річки Клебан-Бик. На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити.

На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку.

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку

Родзинка території парку в її гористому характер. Особливий інтерес у туристів викликає геологічний пам'ятник природи загальнодержавного значення «Клебан-Бикське оголення» на лівому схилі Клебан-Бикського водосховища на площі 60 га з виходами на поверхню дуже древніх гірських порід, що утворилися в прибережних ділянках древнього Пермського моря.

Водосховище парку багате рибою, що робить це місце привабливим для любителів організованою риболовлі. Тут водяться карась, окунь, білий амур, щука.

ВІННИЦЬКІ "МАЛЬДІВИ"

Якщо ви любите відпочивати «дикунами», вам сподобається мальовнича місцевість за 43 км від Вінниці. Озеро на місці затопленого кар'єру поблизу с. Черепашинці Калинівського району за блакить водного плеса, оточеного лісом, називають «Вінницькими Мальдивами». Озеро розташоване в кам'янистій місцевості. За переказами, його глибина сягає 100 м. Вода в озері дуже прозора, - крізь 2-5-метрову товщу можна розгледіти, як плавають риби. Береги озера круті, обривисті, але є і пологий пляж.

Цього року неподалік від озера-кар'єра місцеві лісники почали облаштовувати рекреаційну інфраструктуру - побудували альтанки для відпочиваючих. Втім, більшість туристів воліє приїжджати з власними наметами і відпочивати «дикунами».

Єдиний недолік цього місця - його відносна небезпека: щороку вода в озері потроху прибуває, приховуючи прибережні скелі і виходи порід. Тому екстремали і сміливці, стрибають в озеро з навколишніх скель, неабияк ризикують. Тим більше що рятувальників на озері, яке офіційно не вважається зоною відпочинку, немає.

Якщо дуже умовні зручності не лякають, то це місце саме для вас. Зараз відпочинок там безкоштовний.

Людмила Блик, Дніпро, Олена Колгушева, Краматорськ, Ірина Чіріца, Житомир, Олег Снітовський, Тернопіль, Світлана Лігостаєва, Харків, Антоніна Мних, Вінниця.

«Морський» відпочинок ... далеко від моря

Де в Україні можна влітку поплавати і позасмагати на пісочку

Попереду ще половина літа, і звичайно, всім хочеться поніжитися на пляжі. Але до моря далеко, а коштів і часу не завжди вистачає ...

Але не варто впадати у відчай. В Україні багато місць, де можна поплавати, попірнати і повалятися на чистому пісочку. Можливо, навіть зовсім поруч з вами!

НА СХІД, К Блакитне озеро

Рукотворних Блакитних озер в Україні хоч греблю гати: є вони і на Київщині, і в Черкаській, Кіровоградській, Житомирській областях ... Тут мова піде про східних водоймах - на Дніпропетровщині та Донеччині.

Одне з них інакше називається ЄЛИЗАВЕТІВСЬКИЙ котлованом. Це Блакитне озеро утворилося під містом Кам'янське на Дніпропетровщині штучно на початку 1970-х, коли активно забудовувалися житлові масиви тодішнього Дніпродзержинська, і з Єлизаветівського кар'єра брали пісок. Виїмка була дуже швидкою і об'ємної, і на певній глибині раптово і стрімко почала з'являтися вода. Розповідають, що люди ледве встигли вибратися, залишивши там техніку. В результаті котлован кар'єра заповнився водою площею близько 200 тис кв м і глибиною, яка сягає 20, а місцями і 40 метрів. Існує навіть легенда, що озеро якимось чином з'єднується з Чорним морем і тому дна немає. Вчені і дайвінгісти кажуть, що дно все-таки є, проте непідготовленій людині туди краще не опускатися.

Єлизаветівська котлован

Озеро привертає чистою прозорою прісною водою. Дно піщане, тому вода у водоймі набуває бірюзовий відтінок. З усіх боків її обступає сосновий ліс, однак до цивілізації недалеко. Дістатися з Дніпра, наприклад, можна маршруткою, що йде на Лівий берег, вийшовши на останній зупинці села Єлизаветівка.

На території озера є один безкоштовний пляж - «Заимка», і кілька баз відпочинку - «Єлизаветівська рай», «Кримчік», «GreenPark», «Афіни», «WakePark» з виходом на власний пляж. Є котеджне селище, де можна зняти квартиру на кілька днів. Зокрема, двокімнатна, де можуть зупинитися від 1 до 4 осіб, коштуватиме до 500 грн в день.

На базах є кафе, інфраструктура дозволяє проводити тут різного роду фестивалі з відпочинком. У прокаті велосипеди, каяки - до 100 грн в день.

На Донеччині дивно красиві Блакитні озера розтягнулися в Лиманському районі біля річки Сіверський Донець.

До початку 60-х років на їх місці теж були кар'єри для видобутку піску, які заповнилися джерельною водою. Зараз видобуток піску ведеться тільки на одному з них, але і там щорічно відпочивають туристи. Озера розташовуються в сосновому лісі, вода в них чиста, ніколи не застоюється завдяки підземним джерелам. Назва озера говорить сама за себе, тому що колір води в усіх озерах блакитний, іноді з зеленуватим відливом.

Круті піщані схили, величезні звивисті коріння могутніх сосен, оголені вітром і виступаючі на кілька метрів, створюють прекрасні пейзажі.

Блакитні озера багаті на рибу: тут водяться окунь, плотва, карась і щука.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік.

В останні роки на Блакитних озерах побудовані і продовжують будуватися комфортні бази відпочинку, готові приймати туристів цілий рік

Поруч з озерами знаходиться селище Щурово, а також район міста Лиман Зелений Клин (мікрорайон Заводський). Неподалік від одного з озер є станція Донецької залізниці «Колективна». Дістатися до Блакитних озер можна двома шляхами - з боку Лиману або по Щуровський дорозі.

Радонові "КАНЬЙОН"

На Житомирщині теж багато озер, що утворилися на місці колишніх кар'єрів. Але не піщаних, а гранітних.

Оточений сосновим лісом і скелями кар'єр в місті Коростишеві вже давно став улюбленим місцем відпочинку не тільки місцевих жителів, а й стомлених ритмом життя туристів з Житомира та Києва.

Розташований він поблизу траси Київ-Чоп, тому його легко знаходять всі бажаючі.

Про унікальність водойми розповів директор Коростишівського народного історичного музею Володимир Сливинський, який часто буває там разом з туристами.

«У Коростишеві є три кар'єри, але улюбленим серед відпочиваючих став найменший, який по-народному називають каньйоном. Вода в ньому чиста, адже надходить з підземних джерел. Так ось, в каньйоні вона цінна тим, що багата радоном, який добре лікує кістки і суглоби. У нас це природний радон, і повірте, що він в рази перевищує ефект всіх санаторних радонових ван. Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський.

Тому ті, хто знає про таку особливість, приїжджають сюди не тільки відпочивати, але й оздоровлюватися », - зазначив Володимир Сливинський

Кам'яне диво природи в Коростишеві

Глибина каньйону місцями досягає 20 м. На його високих берегах проводять тренування для юних скелелазів.

Така природна атракція неабияк припала до душі і тим, хто полює на красиві фото або неймовірні кадри для фільмів і відеокліпів. За словами Володимира Сливинського, навколишні краєвиди дозволяють легко створити на екрані картинку гірських пригод. Так часто роблять столичні режисери або фотографи, адже до Коростишева дістатися швидше і дешевше, ніж, наприклад, в Карпати.

Глибина озера сягає понад 10 метрів Глибина озера сягає понад 10 метрів

Традиційно відпочиваючі приїжджають на каньйон зі своїми наметами, щоб залишитися там на кілька днів, або знімають житло у місцевих жителів. Тим часом підприємці також розвивають інфраструктуру на березі мальовничого каньйону, щоб мотивувати туристів повернутися сюди знову.

Тому за один день, проведений в каньйоні в Коростишеві, є можливість оздоровити стомлену офісним кріслом спину, надихатися свіжим сосновим повітрям та ще й поповнити власну фотоальбом гарними фотографіями.

"ОЗЕРО-ПЕНСІОНЕР"

Серед створених людиною водойм є чимало водосховищ. Вони розкидані по всій Україні.

Касперівське водосховище - одне з найстаріших серед штучних водойм Тернопільщини. Йому - понад півстоліття. За поважний вік його часто називають «озером-пенсіонером». Величезне, довжиною понад 12 км, воно розкинулося в каньйоноподібній долині річки Серет, притоці Дністра. Водоймище площею в майже 3 кв. км утворилася в результаті будівництва тут на початку 60-х років Касперівської ГЕС, яка затопила частину галицьких сіл. Озеро дуже глибоке - в деяких місцях глибина досягає 30 м. Але біля берегів, звичайно, дрібніше. Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців.

Це дозволяє власникам приватних садиб, яких тут майже два десятка, облаштовувати імпровізовані пляжі, де люблять відпочивати в основному жителі райцентру Заліщики, Тернополя, до якого звідси більше 130 км, і Чернівців

Фото Олега Снітовський

На берегах діє кілька баз відпочинку з непоганою інфраструктурою - катамаранами, човнами, спортивними майданчиками, облаштованими для загоряння соляріями. Частина котеджів побудовані в класичному карпатському стилі. В обробці кімнат використані екологічні матеріали - деревина ялини, модрини, берези, клена та бука.

Господарі пропонують відпочиваючим катання на човнах, риболовлю, піші прогулянки, автоподорожі на всюдиходах і квадроциклах, сплави по Дністровському каньйону. Його, до речі, часто називають тернопільськими субтропіками за теплий клімат і значно більше, ніж, скажімо, в Тернополі, кількість сонячних днів.

Ціни тут не дуже "пенсіонерського" - добу проживання в окремих садибах обходиться від 450 до 800 грн без харчування. Але місця тут до кінця липня вже зарезервовані.

Фото Олега Снітовський

Відвідувачі водойми можуть успішно порибалити. Тут водяться короп, карась, щука, окунь, сом і інша річкова риба. Очевидці розповідають, як 10 років тому на Касперовському водосховище зловили коропа вагою понад 40 кг, з лускою як 5 копійок величиною. Так що риби і великий, і маленької тут вдосталь. Тому і шанувальникам риболовлі, і любителям вишуканих рибних делікатесів в Касперівцях буде приємно відпочити. Якщо в кишені їсти побільше, ніж 5 копійок ...

Салтівське МОРЕ на Печенізькому ЗЕМЛЯХ

А ось розташоване на Харківщині "Салтівське море" вабить не тільки пляжним відпочинком і риболовлею, а й розташованими поруч історичними пам'ятками. Про нього розповіла кореспонденту Укрінформу директор Харківського обласного організаційно-методичного центру туризму Валентина Холодок.

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

"Не шукайте це море на карті морів і океанів, його там немає. Це місцева назва Печенізького водосховища, побудованого в 1930-і роки на річці Сіверський Донець для постачання Харкова прісною водою. Зараз же водосховище - прекрасне місце для відпочинку. Площа водного дзеркала - понад 86 кв.км. Це означає, що тут вистачить місця і купальщикам - місцеві піщані пляжі славляться на всю область! - і рибалкам, яхтсменам і любителям активного туризму ", - зазначила Валентина Дмитрівна.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів.

За її словами, на берегах цього моря щорічно приймають відпочиваючих десятки баз відпочинку, профілакторіїв, сімейних пансіонатів, дитячих оздоровчих таборів, спортивних клубів

Салтівське море / Фото: https://www.ukraine-is.com

Як пояснили в обласному центрі туризму, сюди прокладено туристичний маршрут "Печенізькі горизонти", який знайомить усіх бажаючих з пам'ятником художнику Генріху Семирадському, а також музеєм імені місцевого історика і краєзнавця Тимофія Сулими. Його щорічно відвідують близько 22 тис осіб, в тому числі іноземці, найбільше з Ізраїлю, Польщі, Словенії.

"У музеї чимало експонатів періоду катакомбної культури, які поповнили фонд в результаті археологічних розкопок. Цікаво, що селище Печеніги отримало свою назву від племен кочівників-печенігів, які жили на цих землях в IX-X ст. Н. Е. Археологи та сьогодні знаходять на правому березі Сіверського Дінця речові докази поселень часів Хазарського каганату ", - додали в центрі туризму.

Селище Печеніги також пов'язують з діяльністю кошового отамана Івана Сірка, який у середині XVII століття очолював печенізьких козаків. При ньому Печеніги були перетворені на військове поселення. Колись тут в царському полку служив, зокрема, Яків де Бельмен - друг Тараса Шевченка, якому поет присвятив поему "Сон".

Є в Печенігах та така пам'ятка краю: будівля XIX століття, де розташовувалася в'язниця, відома під назвою "Ново-Бєлгородський каторжний централ", через яку за півстоліття минуло близько 30 тис. Ув'язнених, в тому числі політичних. Серед них був і український поет Павло Грабовський.

Доїхати до Печенізького водосховища, поблизу селища Старий Салтів, можна з Харкова, з автовокзалу біля Кінного ринку. Місце на базах відпочинку краще бронювати заздалегідь, ціни в сезон від 150 до 400 грн на добу - в залежності від комфорту.

"ОГОЛЕННЯ" Клебан-БИКА

Ще одне водосховище може зацікавити любителів геологічних пам'яток.

У Костянтинівському районі Донецької області розкинувся регіональний ландшафтний парк в гирлі річки Клебан-Бик. На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити.

На території парку розташована велика Клебан-Бикське водосховище, на берегах якого можна чудово відпочити

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку.

Територія парку відрізняється унікальними природними комплексами, з різноманітними мальовничими ландшафтами, доступними для відпочинку

Родзинка території парку в її гористому характер. Особливий інтерес у туристів викликає геологічний пам'ятник природи загальнодержавного значення «Клебан-Бикське оголення» на лівому схилі Клебан-Бикського водосховища на площі 60 га з виходами на поверхню дуже древніх гірських порід, що утворилися в прибережних ділянках древнього Пермського моря.

Водосховище парку багате рибою, що робить це місце привабливим для любителів організованою риболовлі. Тут водяться карась, окунь, білий амур, щука.

ВІННИЦЬКІ "МАЛЬДІВИ"

Якщо ви любите відпочивати «дикунами», вам сподобається мальовнича місцевість за 43 км від Вінниці. Озеро на місці затопленого кар'єру поблизу с. Черепашинці Калинівського району за блакить водного плеса, оточеного лісом, називають «Вінницькими Мальдивами». Озеро розташоване в кам'янистій місцевості. За переказами, його глибина сягає 100 м. Вода в озері дуже прозора, - крізь 2-5-метрову товщу можна розгледіти, як плавають риби. Береги озера круті, обривисті, але є і пологий пляж.

Цього року неподалік від озера-кар'єра місцеві лісники почали облаштовувати рекреаційну інфраструктуру - побудували альтанки для відпочиваючих. Втім, більшість туристів воліє приїжджати з власними наметами і відпочивати «дикунами».

Єдиний недолік цього місця - його відносна небезпека: щороку вода в озері потроху прибуває, приховуючи прибережні скелі і виходи порід. Тому екстремали і сміливці, стрибають в озеро з навколишніх скель, неабияк ризикують. Тим більше що рятувальників на озері, яке офіційно не вважається зоною відпочинку, немає.

Якщо дуже умовні зручності не лякають, то це місце саме для вас. Зараз відпочинок там безкоштовний.

Людмила Блик, Дніпро, Олена Колгушева, Краматорськ, Ірина Чіріца, Житомир, Олег Снітовський, Тернопіль, Світлана Лігостаєва, Харків, Антоніна Мних, Вінниця.

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.