Навигация
Реклама
Реклама

Білоруський "зайчик" - конвертована валюта?

З 5 листопада 2001 р Білорусія оголосила свій рубль (BYR) конвертованою валютою, в зв'язку з чим Рада міністрів і Національний банк республіки прийняли на себе зобов'язання, передбачені розділами 2, 3 і 4 статті 8 статуту МВФ З 5 листопада 2001 р Білорусія оголосила свій рубль (BYR) конвертованою валютою, в зв'язку з чим Рада міністрів і Національний банк республіки прийняли на себе зобов'язання, передбачені розділами 2, 3 і 4 статті 8 статуту МВФ. А 14 листопада в торговельній системі ММВБ поновилися торги білоруськими рублями.

Ці події поклали край тривалій ізоляції білоруського валютного ринку, яка почалася ще навесні 1998 р - після того, як Національний банк закрив внутрішній валютний ринок від нерезидентів, звинувативши при цьому російські банки в спробах маніпулювання курсом білоруського рубля. Спекуляція стала неможливою, але білоруському «зайчику» це не допомогло. У країні виникло кілька курсів: офіційний, біржовий, позабіржовий (міжбанківський і нерезидентів), курс в обмінних пунктах і на чорному ринку.

параметри ринку

У 2000 р уряд Білорусії дійшло висновку, що ізоляція республіці шкідлива, і приступило до поступової трансформації ринку. Було прийнято рішення про прив'язку білоруського рубля до російського. Почався процес лібералізації ринку. Нову історію білоруського рубля можна відраховувати з 14 вересня 2000 року, коли в республіці були введені єдиний курс білоруського рубля і єдина торговельна сесія на Білоруській валютно-фондовій біржі, де білоруські експортери зобов'язані продавати 30% валютної виручки. Протягом року поступово скасовувалися обмеження на придбання валюти на позабіржовому ринку і обмеження, встановлені в 1998 році для нерезидентів.

Введення єдиного курсу білоруського рубля позитивно позначилося на стані валютного ринку. На позабіржовому ринкe обсяг угод виріс до $ 151 млн. - майже в п'ять разів у порівнянні з січнем 2001 р Обсяг надійшла в країну валютної виручки збільшився до $ 456 млн. - майже на $ 100 млн. За півроку. За 9 місяців 2001 року обсяг надійшла валютної виручки склав $ 3.953 млрд. - на 58% більше, ніж за відповідний період минулого року. Обсяг продажів іноземної валюти склав $ 1.795 млрд., Що на 76% більше, ніж в січні-жовтні 2000 року. Причому 77,7% валюти було продано на торгах Білоруської валютно-фондової біржі.

Білорусія, на відміну від Росії, не експортує нафту, тому зниження світових цін на нафту в минулому році позитивно позначилося на зовнішній торгівлі. У січні-вересні позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами і послугами склало $ 251,7 мільйона.

У першому півріччі 2001 р Нацбанк в основному купував валюту, а в другому - продавав, що пояснювалося зростанням попиту на долари з боку населення. За 10 місяців 2001 року населення купило в обмінних пунктах валюти на $ 346.7 млн. Більше, ніж продало. За вересень чисті іноземні активи Білорусії скоротилися на $ 30 млн. - з $ 277 млн. До $ 247 млн., Що було викликано різким зростанням продажу валюти населенню комерційними банками. Операції, здійснювані на білоруському валютному ринку нерезидентами, становлять невелику частину загального обсягу. Так, в жовтні 2001 р обсяг продажу нерезидентами валюти на внутрішньому ринку склав $ 47.5 млн. (В січні - $ 20.5 млн.), Обсяг покупки - $ 55.5 млн. (В січні було $ 6.3 мільйона).

За даними Національного банку, середньоденні залишки білоруських рублів на рахунках нерезидентів в білоруських банках зросли за минулий рік більш ніж удвічі - до 43-45 млрд. BYR. Фахівці Нацбанку оцінюють дане зростання як позитивне явище, вважаючи це безкоштовним кредитуванням, але побоюються виникнення нестабільної ситуації на ринку в разі одночасного направлення цих коштів на придбання валюти.

Формування курсу валют

Після введення єдиного курсу білоруського рубля на біржі щодня здійснюються торги по долару США, російського рубля, євро і (відбувалися до 15 жовтня) німецької марки. У разі появи пропозиції проходять торги і іншими валютами - в основному гривнею і валютами країн Балтії.

Реально торги за ціною попиту і пропозиції здійснюються на біржі тільки по долару США, причому один раз в день. Банки виставляють заявки на покупку і продаж доларів за своїми цінами, потім за допомогою спеціальної процедури відбувається узгодження попиту і пропозиції і формується ціна, по якій і полягають всі угоди. За результатами торгів на біржі щодня встановлюється офіційний курс білоруського рубля до долара США.

Незважаючи на такий досить ринковий, на перший погляд, механізм, вважати встановлений курс долара вільним не можна, так як в торгах бере участь і Національний банк РБ, який фактично визначає курс в тій мірі, в якій він вважає це за необхідне.

Аналогічна процедура торгів на біржі може застосовуватися і до російського рубля, але на практиці все по-іншому: співвідношення попиту і пропозиції на російський рубль при встановленні його курсу взагалі ніяк не враховується. Курс білоруського рубля до російського щодня встановлюється, виходячи з біржового курсу долара по відношенню до білоруського рубля в Мінську і по відношенню до російського рубля на торгах ММВБ в Москві. Офіційний і біржової курси білоруського рубля по відношенню до інших валют розраховуються, виходячи з курсу рубля по відношенню до долара і курсів долара по відношенню до інших валют, що подаються центральними банками держав в Національний банк РБ або за інформацією агентства Рейтер.

Найбільш активно на Білоруській валютно-фондовій біржі здійснюється торгівля доларами США, обсяг продажу яких після введення єдиного курсу долара становив близько $ 6 млн. В день. При цьому попит на долари, як правило, значно перевищував пропозицію - в середньому приблизно на 22%. Вкрай рідко спостерігається зворотна картина. Різницю зазвичай компенсує Національний банк, тому обсяг продажу доларів США на біржі практично дорівнює попиту. Національний банк у разі перевищення пропозиції над попитом не применшує курс долара, а залишає його незмінним. Виняток було зроблено тільки один раз, коли з 13 по 19 червня долар впав на цілих 3 білоруських рубля, - більше подібних експериментів на біржі не проводилися.

В цілому Нацбанк утримує майже постійний темп зниження курсу білоруського рубля по абсолютній величині (рис. 1), незначно збільшуючи його в періоди підвищеного попиту на долари і знижуючи в періоди падіння попиту.

1), незначно збільшуючи його в періоди підвищеного попиту на долари і знижуючи в періоди падіння попиту

Мал. 1. Курс долара США по відношенню до білоруського рубля і обсяги торгів доларами США на Білоруській валютно-фондовій біржі.

Перший час після введення єдиного курсу в стабільність білоруського «зайчика» мало хто вірив. На позабіржовому ринку курс долара значно перевищував курс на біржі (рис. 2). Найбільш значне перевищення спостерігалося у вересні 2000 р, а також в кінці грудня 2000 року - початку січня 2001 г. Однак Національний банк практично повністю задовольняв всі заявки на придбання валюти на біржі, одночасно поступово збільшуючи обсяги дозволених угод на позабіржовому ринку, в зв'язку з чим курси біржового та позабіржового ринків поступово зблизилися (рис. 3). Останній значний стрибок курсу долара на позабіржовому ринку стався на початку квітня 2001 року.

Мал. 2. Зміна курсу USD по відношенню до BYR на різних сегментах білоруського валютного ринку з 2.10.00 по 9.11.00, білоруських рублів.

Істотний вплив на біржову торгівлю надавали сезонні фактори, а також політичні події, наприклад, вибори президента країни. Обсяг продажу доларів різко зростав після новорічних свят, потім - в березні (початок посівної), липні (збиральна) і в кінці серпня - початку вересня (президентські вибори, початок навчального року в школах).

Менш виражені закономірності спостерігаються протягом місяця: в першій половині обсяги торгів, як правило, вище, а пропозиція валюти нижче, ніж у другій. Білоруські підприємства платять податки в 20-х числах кожного місяця - на ринку рублевих ресурсів виникає дефіцит рублів, що призводить до зниження попиту і зростання пропозиції.

На біржовому ринку курс долара поводиться більш-менш передбачувано, а на позабіржовому іноді спостерігаються значні коливання. Після вересня вони стали, як правило, менше 1%. Стрибки курсу долара відбувалися, зокрема, 25 жовтня і 5 листопада (рис. 3).

3)

Мал. 3. Зміна курсу USD по відношенню до BYR на різних сегментах білоруського валютного ринку з 2.10.01 по 9.11.01, білоруських рублів.

Подібні коливання курсу часто викликаються збільшенням попиту з боку російських фінансових структур.

Позабіржовий ринок валюти складається з двох сегментів: ринку нерезидентів (в основному - російських і прибалтійських банків) і міжбанківського ринку. З жовтня 2001 р курси валют на позабіржовому ринку вище біржового, як правило, на частки відсотка, і лише зрідка перевищення становило 1%.

На другому місці після долара США за обсягами угод на Білоруській валютно-фондовій біржі перебуває російський рубль, з яким щодня з вересня 2000-го по жовтень 2001 р відбувалося угод в середньому приблизно на 60 млн. RUR - в три рази менше, ніж з доларами США.

Сезонні фактори на торгах російськими рублями позначилися в набагато меншому ступені, ніж на торгах доларами. Весь поточний рік спостерігалося поступове зростання обсягу торгів (рис. 4), що пояснюється зменшенням обсягу бартерних операцій у зовнішній торгівлі РБ і РФ. Досить часто пропозиція російських рублів виявлялося вище попиту на них, хоча в середньому попит приблизно на 10% перевищував пропозицію.

Досить часто пропозиція російських рублів виявлялося вище попиту на них, хоча в середньому попит приблизно на 10% перевищував пропозицію

Мал. 4. Курс RUR по відношенню до BYR та підсумки торгів російськими рублями на Білоруській валютно-фондовій біржі.

Іноді російський рубль по відношенню до долара США в Москві падав швидше, ніж білоруський рубль в Мінську, що призводило до досить незвичайного явища - зміцненню білоруської валюти по відношенню до російської валюти.

Ще більш мінливо поводився курс білоруського рубля по відношенню до марки і євро, підкоряючись всім коливанням курсів цих валют на світовому фінансовому ринку. Обсяги торгів даними валютами набагато поступаються величиною операцій з доларами і російськими рублями. В середньому на біржі щодня продавалося близько 800 тис. DEM і 300 тис. EUR, тобто в доларовому еквіваленті - всього близько $ 0.5 мільйона.

Фінансові потрясіння у вересні 2001 р практично ніяк не позначилися на загартованих національними особливостями валютного ринку білоруських суб'єктів господарювання (чи не тому, що проблеми країни набагато серйозніше світових?). У цьому - одна з відмінностей білоруського валютного ринку від російського. У Росії в кінці вересня 2001 р продаж доларів значно зросла, внаслідок чого ЦБ РФ довелося вживати заходів щодо підтримки долара.

У Білорусії подібних процесів не спостерігалося, а в кінці вересня пропозиція доларів США на біржі не виросло, а, навпаки, різко знизилося, хоча в найкритичніші дні вересня на білоруському позабіржовому ринку спостерігалося падіння обсягів операцій.

Союз рублів проти долара

Подібна незалежність білоруського валютного ринку навряд чи збережеться дуже довго. Уже в 2002 році ситуація на Білоруській валютно-фондовій біржі повинна значно змінитися: долар втрачатиме позиції, поступаючись їх євро і російського рубля.

Сезонні закономірності, швидше за все, сохранятся.К серйозних змін валютного ринку РБ повинно привести початок торгів білоруськими рублями на ММВБ і плановані заходи по заміні долара США російським рублем у взаємній торгівлі між Білоруссю і Росією. Зараз обсяг зовнішньої торгівлі товарами між РБ і РФ в місяць становить близько $ 700 млн., Це - 59% загального обсягу зовнішньої торгівлі товарами Білорусії.

У 2002 р Нацбанк планує встановлювати на кожен квартал центральний обмінний курс білоруського рубля до російського і коридор коливань курсу. Коридор допустимих коливань буде звужуватися у міру зближення темпів інфляції і девальвації національних валют двох країн. Зараз Національний банк Білорусії і Центральний банк Росії щоквартально узгоджують відсоток девальвації і максимально допустиме відхилення від нього. За прогнозами Нацбанку, біржовий курс долара по відношенню до білоруського рубля в кінці 2001 року повинен перебувати на рівні 1600 BYR, а в кінці 2002 р - в межах 1860-1920 BYR. Інфляція, за прогнозом білоруського уряду, в 2002 р не повинна перевищити 1.5-2% в місяць (20-27% за рік). Як показує досвід минулого року, темпи зниження курсу білоруського рубля Нацбанк витримує точно, а інфляція буде вищою прогнозної на кілька процентних пунктів.

У році, що наступив Нацбанк планує розширити застосування національних валют у взаєморозрахунках між Росією і Білорусією, для чого збирається скасувати 30% -ву обов'язковий продаж на біржі надходить валютної виручки в російських рублях. За даними Нацбанку, в зовнішньоторговельному обороті Білорусі частка розрахунків у доларах США за вісім місяців 2001 р досягла 72%, в той час як частка білоруських рублів в експортних розрахунках склала 6%, а в імпортних - 6.3%. Передбачувані заходи можуть значно змінити ситуацію на валютному ринку і розширять можливості проведення спекулятивних операцій з білоруським рублем.

2002

Володимир Тарасов, оглядач газети «Білоруський ринок» (спеціально для «Валютного спекулянта»)

И не тому, що проблеми країни набагато серйозніше світових?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.