Навигация
Реклама
Реклама

Берегова лінія Чорного моря. Опис, природа, пам'ятки, рельєф берегової лінії Чорного моря

  1. Берегова лінія Чорного моря Чорне море розташоване в північній помірному поясі Землі, тягнучись з...
  2. Похід по Криму - 22 маршрут
  3. Маршрути: гори - море

Берегова лінія Чорного моря

Чорне море розташоване в північній помірному поясі Землі, тягнучись з півночі на південь між точками з координатами 46 °, 32 'і 40 ° 55' північної широти.

Але якщо мати на увазі кліматичні особливості, то берегова лінія Чорного моря відносяться до двох поясів. Північне і західне узбережжя відповідають помірного поясу, а Південний берег Криму, берега Кавказу та Туреччини - до субтропічного поясу, причому південна частина Чорноморського узбережжя Кавказу і Колхидская низовина відносяться до вологим субтропіків з річною кількістю опадів 1400-2500 міліметрів. Однією з відмінних рис субтропіків є м'яка зима, яка припускає цілорічну вегетацію рослин.

Довжина берегової лінії Чорного моря становить близько 4790 кілометрів. Це не постійна, раз назавжди встановлена ​​величина. Не тільки довжина, але і весь вигляд берегів невпинно змінюється під впливом як природних сил, так і з волі людини. Серед природних факторів, що впливають на морські береги, основна роль належить хвилях і течіям. Неприступні прибережні скелі, мальовничі бухти, острівці, «оксамитові» рівні пляжі, занесені піском і мулом гавані, розмиті насип доріг, знищені зсувами селища і курорти - все це результат діяльності морського прибою і течій.

Так пише про «життя» морських берегів у анотації до своєї книги «Берега Чорного і Азовського морів» великий фахівець у цій галузі науки про море професор В.П. Зенкович. Завдяки роботам В.П. Зенковича, його співробітників і колег чорноморські берега зараз найбільш вивчені. Це дозволило успішно здійснити в ряді місць великі роботи по їх зміцненню та благоустрою. Опис берегів Чорного моря у В.П. Зенковича - не тільки цінне джерело наукової інформації з перших вуст, а й поетична розповідь про ту абсолютно специфічної зоні, де море зустрічається із сушею.

Так, на всьому протязі від Дунаю до Очакова тягнуться знамениті «оксамитові піски», піщані смуги морських пляжів, а також численні лимани. Не рідкісні тут і глиняні обриви. Вони постійно руйнуються морським прибоєм, а час від часу трапляються грандіозні за масштабами зсуви. Зараз зсувні явища завдяки розвитку науки про морських берегах вдалося приборкати системою потужних берегоукріплювальних споруд.

Від Очакова і до Західного Криму берега також характерні своїми піщаними пляжами і невисокими обривами. Між Дніпровсько-Бузьким лиманом і Каркинітською затокою знаходяться великі піщані коси (Кінбурнська, Тендрівська) і острова (Довгий, Круглий, Джарилгач). Це здебільшого малонаселені або зовсім необжиті місця, царство птахів, всіляких дрібних тваринок, оленів, а на Тендрі - навіть здичавілих коней. Тут розташовується Чорноморський державний заповідник Академії наук УРСР, в якому ведеться велика робота по вивченню чайок і інших, птахів, їх роль в житті моря і суші. Поруч - великі затоки Чорного моря: Ягорлицька, Тендрівська, Джарилгачська, Каркинитский, які за своїми природними особливостями - мілководдю, захищеністю від хвиль, віддаленістю від населених пунктів, від потужних джерел забруднення, високою біологічною продуктивністю і іншим - вважаються найбільш перспективними місцями для розвитку підводних ферм в Чорному морі.

Південний берег Криму гористий. Кримські гори не вельми високі, проте їх вершинні плато - яйли - лежать дуже близько до моря і падають стрімкими урвищами висотою в кілька сотень метрів. Вкриваючи узбережжя від північних вітрів, вони створюють тут кліматичні умови субтропіків. Пляжі Південного берега Криму не піщані, а галькові і набагато вужче, ніж у північно-західного узбережжя Чорного моря. Дуже гарний підводний ландшафт Південного берега Криму: прозора вода, безліч скель (деякі з них підносяться над поверхнею моря) і брил, порослих водоростями, мідіями та іншими організмами. Видове різноманіття фауни і флори робить ці місця зручними для знайомства з мешканцями моря, особливо для аквалангістів.

Південний берег Керченського півострова, так само, як і південний берег Тамані, відрізняється широкими піщаними пляжами і мілководністю прибережної смуги моря, чимось нагадуючи північно-західне узбережжя. Тут знову зустрічаються солоні приморські водойми. На Керченському півострові - це Узунларське, Кояшське і Тобечикське озера, на Таманському - лимани Цокур, Кизилташський, Бугазький і Вітязевський. А вода більш каламутна, ніж у Південного берега Криму, і опріснення стоком Азовського моря через Керченську протоку. Від Анапи на південний схід до Батумі тягнеться кавказьке узбережжя з переважанням галькових пляжів. Прибережні гори покриті густим лісом, численні вічнозелені дерева і чагарники, цитрусові. Великі глибини підходять близько до берега. Гірські річки приносять мало каламуті, і морська вода прозора, як у Південного берега Криму.

Чорноморське узбережжя Туреччини гористе, з вузькими, в основному, гальковими пляжами і швидко наростаючими глибинами.

Береги Румунії та Болгарії нагадують північно-західні і теж славляться широкими піщаними пляжами. Як і на Одещині, тут переважають глиняні обриви, зустрічаються солоні озера і лимани, а море опріснити стоком Дунаю.

Знайомству з живою природою чорноморських берегів вельми сприяє відвідування місцевих краєзнавчих музеїв, наявних у всіх містах, а також ботанічних садів і морських акваріумів.

Серед ботанічних пам'яток на чорноморському узбережжі слід згадати ботанічний сад Одеського держуніверситету, заснований в 1867 році, Нікітський ботанічний сад в Криму, створений в 1812 році, Дендрарій в Сочі, закладений в кінці минулого століття, тісосамшітовую гай, розташовану в двох кілометрах від моря вгору по течією річки Хости, - залишок стародавньої реліктової флори, субтропічний парк в Гаграх, заповідник пицундской реліктової дліннохвойной сосни на мисі Піцунда, Сухумі ботанічний сад, нарешті Батумський бот ний сад, заснований в 1912 році, один з найбільших і найвідоміших у нашій країні.

Морські акваріуми менш давні і знамениті, ніж ботанічні сади. Вони дуже допомагають знайомству з мешканцями Чорного моря, їх зовнішнім виглядом і звичками. У нас в країні морські акваріуми створені в Севастополі при Інституті біології південних морів, в Керчі при Азово-Чорноморському науково-дослідному інституті морського рибного господарства та океанографії, в Сочі в дендрарії і в Батумі при Грузинському відділенні Всесоюзного інституту морського рибного господарства та океанографії. Найбільш повно чорноморська фауна представлена ​​в Севастопольському акваріумі, відкритому ще в 1897 році при біологічної станції і згодом кілька разів модернізованому. Сьогодні це дуже популярне установа, яке демонструє мешканців Чорного та інших морів. Тут обладнаний центральний круглий басейн діаметром 9,2 і глибиною 1,5 метра, а також 12 стінних акваріумів обсягом до 7 кубічних метрів. Одночасно в акваріумі можна спостерігати кілька десятків видів чорноморських риб, крабів, молюсків та інших тварин.

У Батумі нещодавно відкритий перший в нашій країні науково-демонстраційний дельфінарій, де є можливість познайомитися з чорноморськими дельфінами і роботою, яку вчені і тренери проводять з ними.

На узбережжі Чорного моря розташовано декілька заповідників. Найбільший з них - Чорноморський державний заповідник АН УРСР площею понад 60 тисяч гектарів, заснований в 1927 році. Він розташований між Дніпровсько-Бузьким лиманом і Каркинітською затокою на пісках Кінбурнської і Тендровській кіс, островів Круглого, Довгого, Орлова, Бабина та інших. Площа займаної заповідником суші - 12 606 гектарів. Решта площі - морське мілководді.

Найбільша пам'ятка Чорноморського заповідника - велика колонія чорноголової або середземноморської чайки, яка налічує до 200 000 пар. Ця красива білий птах з блискучо-чорної головою (так званий «шлюбний наряд», взимку голова у чайки біла), в гніздовий період зустрічається в багатьох місцях - в Греції, Малій Азії, Румунії і навіть в Монголії, але її найбільша колонія знаходиться в Чорноморському заповіднику. Чорноголова чайка заслуговує охорони не тільки як одна з окрас морського узбережжя, де залишається все менше пустельних місць у моря, але і як помічник людини в боротьбі з шкідниками сільського господарства. Справа в тому, що, крім дрібної риби і морських безхребетних, ця чайка харчується комахами, на яких полює в степу. Вчені підрахували, що за літо чорноголові чайки з Чорноморського заповідника разом з пташенятами з'їдають понад 5 тисяч тонн комах, ніж запобігають щорічний збиток сільському господарству в розмірах до 2 мільйонів рублів. Прекрасний приклад поєднання охорони природи і безпечного для людини біологічного методу боротьби з шкідниками!

Ще одне заповідне місце на березі Чорного моря розташовано навколо мису Каліакра в Болгарії. На відокремлених прибережних скелях цього крутого мису розмножується єдиний в Чорному морі вид тюленів - тюлень-чернець. Він занесений до Міжнародної «Червону книгу» рідкісних і зникаючих видів. На думку болгарських вчених, там сьогодні залишилося лише кілька пар тюленів, які перебувають під суворою охороною держави.

Так, все важче зараз птахам і звірам знайти затишні місця на берегах Чорного моря. Вони настільки полюбилися людям, що часом здається: пройде ще трохи часу - і все прибережні населені пункти зіллються в безперервне кільце міст і курортів. У всякому разі, подейкують про курортному освоєнні всього узбережжя ще в цьому столітті. Звичайно, море має допомагати людям в відпочинок і лікування, це безперечно. Але які розумні межі цієї «людської навантаження» на одиницю берегової лінії ще не підраховано. Це одна з найближчих і відповідальних завдань науки. А поки безперешкодно ростуть ряди всіляких баз відпочинку, таборів, кемпінгів, лікувальних закладів, спортивних баз, пляжів, причалів човнів та інших форм «морепользования», чому б не ввести такий термін, за аналогією з «природокористуванням»? Наші відносини з морем потрібно будувати таким чином, щоб забезпечити для нього щадний режим. Адже (крім цих сезонних об'єктів рекреаційного та лікувального призначення) по колу Чорного моря розміщуються близько сорока населених пунктів рангу портів з населенням близько 4 мільйонів осіб і з певним негативним впливом на морське середовище. Таким чином, на одного постійного мешканця чорноморського узбережжя доводиться, за статистикою, близько 1 метра берегової лінії. Але влітку населення, принаймні, подвоюється, і тоді частка берегової лінії на людину скорочується до півметра. А якщо врахувати, що «морепользования» розподіляється по узбережжю не рівномірно, то у населених пунктів, курортів та інших місць «особистий» ділянку берега іноді зводиться до небагатьох сантиметрів. Це і є напружена екологічна ситуація, яка потребує від людини особливої ​​ощадливості і уважності до навколишнього його природному середовищу, заради зустрічі з якої він долає часом тисячі кілометрів і виношує протягом року стільки райдужних планів. А оскільки поняття «охорона природи» має на увазі, перш за все, захист живих її мешканців, перейдемо до знайомства з ними.

Ю.П. Зайцев

Фото красивих місць Криму

Назад в розділ

Легендарна Тридцятка, маршрут

Через гори до моря з легким рюкзаком. Маршрут 30 проходить через знаменитий Фішт - це один з найграндіозніших і значущих пам'яток природи Росії, найближчі до Москви високі гори. Туристи нічого проходять всі ландшафтні та кліматичні зони країни від передгір'їв до субтропіків, ночівлі в притулках.

Похід по Криму - 22 маршрут

З Бахчисарая в Ялту - такої щільності туристичних об'єктів, як в Бахчисарайському районі, немає ніде в світі! Вас чекають гори і море, рідкісні ландшафти і печерні міста, озера і водоспади, таємниці природи і загадки історії, відкриття і дух пригод ... Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує.

Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує

Маршрути: гори - море

Адигеї, Крим. Вас чекають гори, водоспади, різнотрав'я альпійських лугів, цілюще гірське повітря, абсолютна тиша, снежники в середині літа, дзюрчання гірських струмків і річок, приголомшливі ландшафти, пісні біля вогнищ, дух романтики і пригод, вітер свободи! А в кінці маршруту ласкаві хвилі Чорного моря.

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.