Навигация
Реклама
Реклама

Чому так і не вдалося реалізувати потенціал найбільшої в країні геотермальної станції

Нетрадиційні джерела енергії для нас все ще в дивину.Кожен новий вітряк - подія, невелика «плантація» сонячних батарей-маленька сенсація.Хоча з твердженням про те, що «зелену енергетику» в країні необхідно розвивати, сперечатися навряд чи потрібно.У такі проекти вкладають чималі гроші.Але чи завжди ці інвестиції дають належну віддачу?Відповідь така: немає.Дев'ять років тому на околиці Бреста знайшли джерело теплої води.Вирішили, що добру пропадати негоже - воду з геотермальної свердловини можна використовувати для обігріву теплиць комбінату «Берестя».Розраховували, що амбітний проект окупиться максимум за сім років.Однак потенціал свердловини розкрити досі так і не вдалося.Чому?У ситуації розбирався кореспондент «Р».

тепленька пішла

У тепличному комбінаті «Берестя» вирощують огірки, помідори, перці, баклажани, навіть троянди. Площа теплиць - 22 гектара. На їх опалення щороку потрібна величезна кількість природного газу. Рахунок йде на мільйони кубів!
- У 2008 році на території тепличного комбінату «Берестя» пробурили пошукову Вичулковський свердловину № 201. Нафти і газу тут не виявилося, зате на кілометровій глибині знайшли джерело теплої прісної води. Пробурену свердловину передали комбінату. Воду, температура якої досягає 25 ° С, планували використовувати для обігріву теплиць. У 2010-му запустили геотермальну станцію потужністю 1 МВт, - розповідає про історію питання інженер «Берестя» Тетяна Ніколова.
Схема, якщо не вдаватися в подробиці, виглядає так: вода зі свердловини подається на теплообмінник і за допомогою пропілен-гліколю і фреону передає своє тепло воді з тепличної опалювальної системи. Її температура піднімається до 60 ° С. Цього більш ніж достатньо для того, щоб створити комфортні умови для росту овочів і квітів. Але далі виникає питання: що робити з піднятою на поверхню водою, яка вже віддала своє тепло? Тим більше що вона придатна для пиття навіть без додаткового очищення. Очевидний варіант - постачати в водопровідну мережу Бреста. Потужність свердловини - тисяча кубометрів води на добу, нею можна забезпечити сьому частину потреб міста.
Спочатку «Брестводоканал» виявляв інтерес до «зеленого» проекту. Навіть рекомендував побудувати станцію знезалізнення. Станцію побудували, зробили врізку в міський водопровід. Але в підсумку вода зі свердловини місту виявилася не потрібна. Причина проста: організації водопровідно-каналізаційного господарства має право закуповувати воду у сторонніх організацій тільки в тому випадку, якщо своя в дефіциті. Але у брестського «Водоканалу» п'ять водозаборів і 77 свердловин. З них використовується приблизно половина. Загалом, недоліку з водою явно не спостерігається. Що ж робити?
- Ми можемо поливати цією водою рослини в теплицях. Взимку її не потрібно нагрівати. Знову ж таки - економія. Але в опалювальний період рослини потребують мінімального поливу, використовувати всю воду, що піднімається з свердловини для опалення теплиць, ми не в змозі. А влітку 1000 кубів нам недостатньо - потрібно приблизно в п'ять разів більше. Доводиться користуватися водозабором на Мухавца, - пояснює Тетяна Ніколова.
Кілька років тому за технічними умовами «Водоканалу» була здійснена врізка, встановлені повірений лічильник, засувка - словом, для подачі води в місто було все готово. Тільки вона зі свердловини виявилася Бресту не потрібна.
У тепличному комбінаті «Берестя» вирощують огірки, помідори, перці, баклажани, навіть троянди

Електронно-механічна система дозволяє, умовно кажучи, з 1000 літрів води при температурі 30 градусів отримати, наприклад, 300 літрів води з температурою 65 градусів і 700 літрів - з температурою 4 градуси.


Економія безекономії Загалом, ситуація вимальовується цікава: завдяки теплій воді з термального джерела «Берестя» могло б економити близько мільйона кубів природного газу щорічно.Але воду, що використовується для опалення теплиць, після відбору тепла потрібно кудись дівати.Місту вона не потрібна.Підприємству в таких кількостях - тим більше.Виливати в річку тисячу кубів найчистішої питної води - злочин.Адже водокористування у нас чітко регламентовано.
Тетяна Ніколова дістає невелику папку.У ній - проект будівництва цеху бутилювання питної води.Його розробили в 2012 році.Однак інвестора так і не знайшлося.А шкода, схоже, що створення цеху - це чи не єдиний вихід з ситуації, що склалася:
- Ми іноді жартуємо: поруч з «Берест» розташований регіональний аеропорт, тому воду літаком звідти можна було б прямо відправляти в Об'єднані Арабські Емірати або Катар, наприклад.Адже там вона коштує дорого.Тим більше вода з нашої свердловини дійсно унікальна - на кілометровій глибині вона абсолютно захищена від будь-яких зовнішніх впливів, тому що ґрунтові води так глибоко не проникають.Словом, ми відкриті для співпраці і розраховуємо на допомогу інвесторів.
Дослідження вчених з РУП «Белгеологія» підтверджують: у нашої країни величезний потенціал для розвитку геотермальної енергетики.У всіх регіонах на невеликій глибині - близько 100 метрів - є вода з температурою 8-9 ° C.У найбільш прогрітих блоках земної кори, на глибині 4-5 кілометрів, температура і зовсім досягає 110-115 ° C - це неподалік від Річиці та Светлогорска.Таких температур цілком достатньо, щоб виробляти тепло для опалення будівель, споруд, а також для використання в сільськогосподарському та промисловому виробництві.Але знайти геотермальні джерела, як виявилося, це не найскладніше.Як потім реалізувати їх потенціал, розв'язати конфлікт між традиційною і альтернативною енергетикою - ось завдання, над вирішенням якої ще належить подумати.
До речі
Тепло надр використовують в 78 країнах світу.24 країни навчилися виробляти електроенергію за рахунок використання підземного пара.В Естонії зараз налічується близько 5 тисяч геотермальних установок.У Швейцарії кількість станцій перевалило за 40 тисяч.У Швеції їх більше 300 тисяч.
ЦИФРА
Зараз в країні налічується близько 120 геотермальних установок, в тому числі в котеджах і будинках, що знаходяться в приватному володінні.В основному вони встановлені на об'єктах, віддалених від центральних теплотрас та інших комунікацій.
[email protected]
фото БЕЛТА

Помітили помилку? Будь ласка, виділіть її та натисніть Ctrl + Enter

Але чи завжди ці інвестиції дають належну віддачу?
Чому?
Але далі виникає питання: що робити з піднятою на поверхню водою, яка вже віддала своє тепло?
Що ж робити?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.