Навигация
Реклама
Реклама

У будинку Бетховена співають мостини

На горищі. Через крихітне вікно старого особняка побачив світ майбутній геній

Перше, що кидається в очі, коли блукаєш по рідному місту композитора, - достаток пам'ятників йому. Синя скульптура, присвячена Бетховену, стоїть на вході у звичайного магазину, а червона, списана нотами "Місячної сонати", в самому що ні на є рядовому кафе. Не будь німці так закохані в свого земляка, навряд чи б ми зараз могли побродити по його дому - його хотіли знести. Але 12 боннцем в 1889 році заснували Товариство "Будинок Бетховена". Викупили будівлю, в якому він жив і сусіднє, з'єднали їх переходом і заснували музей. До слова, щорічні концерти в честь іменитого земляка німці влаштовують і до цього дня, хоча цієї традиції вже двісті років.


Скульптура композитора є навіть в самому рядовому кафе

Переступаю поріг будинку-музею і перше, що чую - голосно скриплять мостини. "Це не спецефект, так задумано, - бачачи моє здивування, пояснює доглядач. - Ми спеціально зберегли підлогу таким, як він був при Людвіга, щоб підкреслити вік будинку". Мене ведуть на горище - саме тут в крихітній, низькою кімнаті 17 грудня 1770 року народився геній. Святість місця не руйнує нічого зайвого, в білих стінах - лише бронзовий бюст композитора і свіжі квіти. Двері в кімнату така низька, що доводиться згинатися до статі, щоб потрапити всередину. Поруч копія історичного документа - церковна запис про народження нового жителя Бонна Людвіга Бетховена. "Пройде всього 12 років, і про нього заговорить весь світ, - зриваючись на пафос, говорить по-англійськи доглядач будинку. - В історії не було такого прикладу, щоб дитина стала заступником органіста, а Людвіг працював на посаді свого батька, який теж був музикантом. На його плечі лягла турбота про всю родину ".

Саме те, що з 14 років хлопчик змушений був заробляти, за однією з версій, і стало причиною його переїзду з Бонна до Відня. У рідному місті композитора побутує легенда, що один раз він сюди повертався, але записів про це не збереглося. Але навряд чи це так - Бетховен був настільки відомий в Європі, що його повернення в рідне місто не могло бути непоміченим, навіть якщо це був невеликий концерт.

Наостанок доглядач будинку показує мені альбом, який Людвігу перед від'їздом з рідного міста подарували друзі. У ньому записані добрі напуття, і зараз він завжди розкритий на сторінці із записом, що закінчується словами: "Шляхом невпинної старанності отримаєте ви дух Моцарта з рук Гайдна". Так і вийшло - в далекому Відні Бетховен виправдав надії земляків і став не менш знаменитий, ніж його вчитель. Коли він помер, в похоронній процесії взяли участь близько 20 000 чоловік. В голові колони йшов натовп земляків, їх легко було дізнатися, так як всі вони говорили рідною для композитора діалекті - Бенші.

ЛЮБОВ: ХТО стала музою

Бетховен так жодного разу і не одружився. І все тому, що (як свідчить офіційна біографія) його відкинула графиня Джульєтта Гічьярді. Дівчина не оцінила любові - блискуча піаністка, вона пройшла повз палких почуттів іменитого композитора, вважала за краще життя з аристократом і вийшла заміж за графа Роберта Галленберга. Саме їй, на думку ряду істориків, Людвіг присвятив найбільше свій твір "Місячну сонату". Але є й інша версія її створення.

Вважається, що Бетховен їздив в замок в крихітному містечку Мартонвашар під Будапештом давати уроки дочкам Брунсвика. Тут, зазвичай замкнутий і мовчазний, він розкривався. І причиною тому, як стверджують угорці, була одна з дочок Брунсвика. Але Тереза, Жозефіна або Шарлотта, не ясно. На жаль, історія зберегла палкі любовні листи композитора, які пачками йшли в будинок Брунсвика, але ось імен в них немає. Швидше за все, щоб не компрометувати кохану, Людвіг уникав довіряти її ім'я папері. До сих пір ніхто не знає, хто ховається за присвятою Бетховена "Безсмертної улюбленої".

"Це було в один з прекрасних літніх вечорів, Бетховен довго гуляв з юними сестрами в саду, і біля озера по воді" бігла "місяць, після він замкнувся у себе в кімнаті, а на ранок з неї вже лунала божественна музика", - розповідають сьогодні хранителі замку. Але музикознавці твердять протилежне. Мовляв, серце генія вкрала двоюрідна сестра Брунсвік - та сама Джульєтта Гічьярді.

А повертаючись до "Місячної сонаті", варто зауважити, що сам автор назвав її "Соната в дусі фантазії". А назва "Місячна" вже після смерті композитора дав їй один Бетховена, поет Людвіг Рельштаб. Він чув історію її створення від композитора і наполіг, щоб саме так її величали в нотах. "Місячна соната" одне з останніх творів композитора, написаний до тотальної глухоти. А Джульєтта Гвічарді, якщо вірити біографам, його остання любов.

ОРГАН: СВІДОК ПЕРШОГО УСПІХУ

На цьому фото - орган Бетховена до того, як його зруйнувала війна. Саме з ним пов'язаний дебют вундеркінда перед публікою міста. У музеї зберігається газета 1780 року з статтею, в якій учитель Бетховена описує подію. Майбутній композитор грав на органі півгодини, і ніхто повірити не міг, що за інструментом сидить дитина. Адже грати на органі дуже важка робота - ногами потрібно натискати масивні педалі.

КЛАВИАТУРА: ПАМ'ЯТАЄ дебютний ТВІР Людвіг

Ця клавіатура старовинного органа з церкви мінорітов в Бонні пам'ятає Бетховена десятирічним хлопчиком. Саме на ній він написав свою першу сонату - хвилинну. Сам орган, на жаль, був знищений під час Другої світової війни американською армією, але серед руїн церкви знайшлася клавіатура. Довгий час вона зберігалася у одного з членів суспільства Бетховена. І тільки через десять років після війни церква дозволила виставити її в будинку композитора.

САМІ ЗНАКОВІ ПРЕДМЕТИ В ДОМІ

КОХАНИЙ РОЯЛЬ: ГОСПОДАР НА НЬОМУ НЕ ГРАВ. Найбільший предмет, що зберігся в будинку, знаходиться в так званій "Віденської кімнаті", де відтворено інтер'єр австрійського житла композитора. За кілька років до смерті Бетховен отримав рояль в подарунок від самого дорогого майстра музичних інструментів, англійця Джона Бродвуда. Інструмент їхав до нового власника декілька місяців, але був зроблений так якісно і міцно, що навіть не засмутився в дорозі. На жаль, насолодитися ідеальним звучанням автор "Місячної сонати" вже не міг - він майже нічого не чув. Але рояль був улюбленим у Бетховена, він його берег і практично не використовувався композитором.

ТРУБКИ: ДАВАЛИ недруги ПРИВІД ПОЗСЛОСЛОВІТЬ. У віці 30 років Бетховен повідомив друга юності Вегелеру про перші ознаки наростаючої глухоти, але йти до лікарів боявся. Коли ж слух зник повністю, він став користуватися спеціальними трубками. Недруги посміювалися, коли і без того замкнутий композитор, приходив в гучне суспільство з безглуздими приладами. На жаль, трубки не допомагали чути повністю, і непомітно в життя Бетховена увійшли "розмовні зошити", за допомогою яких він спілкувався.

ГОДИННИК: ЗУПИНИЛИСЯ В МІГ СМЕРТІ. По-дитячому зворушливо виглядають в скляній шафі особисті речі композитора. Серед скульптурок янголят, чорнильниці, медальйона, настільний годинник в класичному кабінетному стилі. Кажуть, вони зупинилися в ту ж мить, коли композитор помер. За заповітом все його речі повинні були дістатися братам, але за три дні до смерті він зробив приписку і несподівано заповів все племіннику Карлу. Тільки в середині століття годинник повернулися в будинок Бетховена - їх передав в дар музею вчитель музики з Відня.

СУВЕНІРИ: ВОЛОССЯ І ПОСМЕРТНІ МАСКИ


Маски. Продають по 40 євро . Фото: А. Пасюта

Те, що в Бонні свого іменитого земляка не просто люблять, а обожнюють, видно з перших же хвилин перебування в місті. На вокзалі вас зустрічає плакат з його зображенням, а половина сувенірів в магазинчиках - "бетховенськие".

Мабуть, самий екстравагантний сувенір - копія посмертної маски композитора. Фанатів не відлякує навіть ціна в 40 євро. А ще в спеціальних медальйонах з фотографією Бетховена продають волосся земляка. Правда, чесні німці попереджають, що це всього лише схожі зразки.


Конкурс. Будинки з паперу. Фото: А. Пасюта

Гуляючи вулицями Бонна, я постійно зустрічав його ім'я - Бетховен увічнений в назві філармонії, оркестру, вулиці, зупинки і навіть кількох кафе. Бетховеноманіей "хворіють" навіть діти - щороку для них проводиться конкурс на краще зображення будинку, в якому народився композитор.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.