Навигация
Реклама
Реклама

Як чехи борються з безпритульністю

З точки зору турботи про своїх бездомних громадян Чехії є чим похвалитися перед країнами Європейського Союзу. Чеські програми по боротьбі з безпритульністю відрізняє комплексність і досить-таки високий рівень наданої соціальної допомоги.

- Те, що ми бачили і чули від наших партнерів з країн Європейського Cоюзу та те, що можемо показати і запропонувати ми, насправді, - кращі приклади боротьби з безпритульністю. Чи не з бездомними людьми, звичайно, а з цим феноменом,

говорить голова чеської некомерційної організації «Надія» Ілля Градецький. На його думку, головна відмінність Чехії від розвинених європейських країн в тому, що там робота з безпритульністю спрямована, в основному, на профілактику цього явища, а в Чехії - на рішення випливають з нього проблем.

Знак організації Надія   Зараз законодавча база Чехії, на основі якої залишилися без даху над головою людям надається допомога, м'яко кажучи, не дотягує до рівня європейських законів Знак організації Надія Зараз законодавча база Чехії, на основі якої залишилися без даху над головою людям надається допомога, м'яко кажучи, не дотягує до рівня європейських законів. Але, як сподіваються організатори проекту, після вступу ЧР до Європейського Союзу в цій області відбудуться зміни в кращу сторону. Слово - співробітнику чеської «Армії порятунку» Антоніну плаху.

- Зараз з'явився проект нового закону про соцзабезпечення, і ми б дуже схвалили його прийняття. Він окреслює рамки нашої роботи, прописує обов'язки сільських адміністрацій, країв, організацій, що працюють з бездомними, а також самих клієнтів.

- Турбота про позбавлених даху над головою, як про групу ризику, як мені здається, в Чехії трохи відтісняється в сторону. В тому сенсі, що на місцях наші проекти дуже важко реалізуються. Допомога пенсіонерам і людям, що мають проблеми зі здоров'ям, зрозуміла й логічна. Піклуватися про людей, від яких, вибачте, смердить, і які створюють проблеми, набагато складніше.

Дійсно, складніше, в тому числі, і в плані фінансовому. В Європейському Союзі програми по боротьбі з безпритульністю стають державними програмами, природно, і їх фінансування здійснюється з державної скарбниці. Тому в Німеччині і Австрії у осіб без певного місця проживання є шанс отримати так зване соціальне житло, а Чехії та інших країн, які готуються вступити в ЄС, таке навіть і не снилося. У Чеській Республіці допомогу людям, які не мають свого кута, надають недержавні некомерційні організації. А для них зазвичай ціла проблема знайти кошти для реалізації своїх програм ... І, до речі, новий чеський закон про соцзабезпечення цю проблему не вирішує.

Вступ Чехії в ЄС матиме не тільки позитивні, але і негативні наслідки, - впевнені представники чеських організацій, що працюють з бездомними.

- Після падіння кордонів бездомних буде ще більше. Ми не готові до того, що до нас потече потік людей з інших європейських країн. Не готові ні ми, ні держава. Наприклад, приймати бездомні сім'ї - до цього ми абсолютно не готові,

журиться Антонін плаху з «Армії порятунку».

Скільки людей в Чехії живе на вулицях? Точної цифри не існує. Тільки організація «Надія» зареєструвала в Чехії 12 тисяч бездомних, з них чверть - в Празі. Ілля Градецький - голова організації переконаний, що

- Вважати бездомних - все одно, що вважати рибок в акваріумі. Вони тому і бездомні, що не прив'язані до одного місця. Існує також феномен прихованої бездомності. Він проявився, наприклад, під час повеней в Моравії і Сілезії в 1997 році. З'ясувалося, що в будинках біля річок живе безліч людей, які ніколи в цих будинках прописані не були. Так що, потенційних прихованих бездомних, що знімають якісь кути, багато.

Знак організації Армія порятунку   Восени мерія і зацікавлені організації планують провести перепис празьких бомжів, для того, щоб з'ясувати, скільки місць їм необхідно в притулках і нічліжках Знак організації Армія порятунку Восени мерія і зацікавлені організації планують провести перепис празьких бомжів, для того, щоб з'ясувати, скільки місць їм необхідно в притулках і нічліжках. Крім цих установ, чеський досвід в боротьбі проти безпритульності включає і відкриття так званих будинків «на півдорозі». Будинків, що знаходяться десь посередині між гуртожитком і притулком, з одного боку, і самостійним життям, з іншого.

Розповідає Якуб Томаштік з чеської «Армії порятунку»:

- Будинок на півдорозі - це, по суті, окреме житло для бездомних, не в притулку, яке надається на обмежений термін - півроку або рік. У будинку на півдорозі людина живе самостійно, тоді як в притулку йому і поїсти приготують, і виперуть. Коли людина довгий час живе в притулку, у нього складається синдром залежності - тобто він не знає, що скільки коштує, не цінує гроші, не може самостійно вирішити безліч питань. Будинок на півдорозі призначений для людей, які працюють, які здатні жити самостійно, але не мають місця, де жити.

У Чехії існує кілька типів будинків «на півдорозі», різниця - в контингенті мешканців. Велика частина будинків призначена для вихованців дитячих будинків і сирітських притулків. Як тільки їм виповнюється 18 років, їх фактично викидають на вулицю. Інша категорія - виходять на свободу з місць позбавлення волі.

- Соціальний працівник контролює ситуацію, підтримує контакт з бездомним, але втручається тільки в разі появи нерозв'язною проблеми. Бездомний в будинку на півдорозі з допомогою соціальних служб інтенсивно шукає житло, веде переговори з міською владою. Обмежений термін перебування людини на тимчасовій квартирі служить мотивацією для місцевої влади швидше забезпечити його житлом: вони знають, що після закінчення терміну він знову поповнить ряди бездомних. Проблема тільки в тому, що для більшості бомжів житло ніколи не вдасться знайти.

У списках з надання безкоштовного житла бездомні завжди стоять на останньому місці, так що випадки, коли особа без певного місця проживання отримує від держави квартиру, - поодинокі.

Якуб Томаштік вважає, що єдина можливість якось змінити ситуацію - продовжувати будувати будинки «на півдорозі». Зараз їх в ЧР можна по пальцях перерахувати. Це навіть не вдома, а квартири, за які платить «Армія порятунку» в Брно, Крнов, Остраві.

- Тепер ми хочемо відремонтувати будівлю в Брно, в якому таких квартир було б 15-20.

Скільки людей в Чехії живе на вулицях?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.