Навигация
Реклама
Реклама

Корупція в Казахстані: Хто-хто в хатинці на Чимбулак живе?

У старожилів південній столиці є на цей рахунок свою думку - мовляв, якщо взяти список власників земель в околицях Алмати, можна побачити в ньому багато гучних і навіть дуже гучних прізвищ.

Запитайте, будь? Ось і нам стало цікаво. І просвітити редакцію на цей рахунок взявся чоловік, який багато чого знає і про фігурантів цього списку, і про те, як земля їм дісталася. Наша розмова з колишнім Якимом міста Алмати і колишнім міністром НС Віктором Храпунова виявився надзвичайно цікавим.

Слово президента - закон для акима

- Віктор В'ячеславович, спасибі за те, що погодилися дати нам інтерв'ю. Звичайно, наших читачів в першу чергу цікавить земля, точніше, хто і як розподіляв земельні ділянки в місті Алмати. Можете розповісти про це докладніше?

- Чи не кривлячи душею, скажу, що все більш-менш цінні земельні ділянки в Алмати виділялися з особистого дозволу президента. Можу продемонструвати, як це відбувалося на прикладі гірського курорту «Чимбулак».

- Так, давайте почнемо з «Чимбулака». Який це був рік?

- У 1997 році мене указом президента Республіки Казахстан призначили Якимом Алмати. Одним з напрямків комплексного плану розвитку міста було подальший розвиток гірськолижного курорту «Чимбулак». Мною була створена група, що складається з фахівців, які були здатні оцінити стан справ і дати пропозиції.

Група фахівців представила свої пропозиції, вивчивши які я доручив своєму заступнику підготувати нараду з «Чимбулака» за участю керуючої компанії «Казкоммерцбанка». І ось на цій нараді у нас з представником компанії, що управляє відбулася цікава розмова.

- І який же?

- На нараді він відразу у вступному слові повідомив мені, що 25% гірськолижного курорту «Чимбулак» належить президенту РК Нурсултана Назарбаєва.

- ???

- Мабуть, хотіли зробити на мене враження. Я ж відповів, що мені ця інформація абсолютно не потрібна, а якщо знадобиться, то я запрошу її окремо.

Тоді місто брало на себе зобов'язання побудувати нову дорогу на «Чимбулак» і надалі забезпечувати її експлуатацію і виконати резервування земельних ділянок, необхідних для будівництва канатно-крісельної дороги від «Медео» до «Чимбулака». Керуюча ж компанія брала на себе зобов'язання виконати реконструкцію готелю, закінчити будівництво боулінг-центру, розглянути можливість запуску будується плавального басейну.

Наметове і погодивши план дій, ми почали реалізовувати його в життя.

- Вийшло?

- В даному питанні нам несподівано допоміг «його величність випадок». Перша леді, як відомо, любить влаштовувати піші прогулянки, особливо в районі «Чимбулака». В один з недільних днів під час такої прогулянки, коли Сара Алписовна проходила повз вагончиків, розташованих із західного боку «Чимбулака», через них почали лунати рушничні постріли.

Служба охорони президента вжила відповідних заходів і повідомила мені для того, щоб я вжив заходів зі свого боку. Я дав доручення розібратися з компанією, на території якої стріляли.

На перевірку виявилося, що земля, на якій розташований гірськолижний курорт, знаходиться у веденні Алматинської області, і, природно, місто не міг прийняти ніяких заходів по відношенню до людей, які допустили стрілянину, так як офіційно ця територія перебувала під інший юрисдикцією.

За результатами перевірки я написав листа на ім'я президента РК про передачу землі місту. Було дано доручення, і акімату Алмати і Алматинської області приступили до його реалізації. Земля була передана нам без будь-яких обмежень.

- Тобто земля курорту з того моменту знаходиться в розпорядженні влади південній столиці?

- Ні. Потім керуюча компанія в особі Нуржан Субханбердін представила акімату міста Алмати постанову Держкоммайна і Госкомпріватізаціі про продаж гірськолижної бази «Чимбулак» «Казкоммерцбанк». Згідно з чинним законодавством ми зобов'язані були передати землю покупцеві. Відповідно, міський земельний комітет оформив всі документи.

Далі палець? - відкусили руку

- Виходить, рішення про продаж «Чимбулака» в приватні руки брали не Ви?

- Звичайно, ні. Ми з керуючою компанією підготували-таки угоду про освоєння гірськолижного курорту «Чимбулак». Місто, повторюся, зобов'язався побудувати сучасну, що відповідає вимогам безпеки дорогу, зарезервувати для керуючої компанії необхідні для зведення канатно-крісельної дороги від «Медео» до «Чимбулака» земельні ділянки.

І місто свої зобов'язання виконав. Це було відзначено таким незалежним і професійним спостерігачем, як президент Швейцарської Конфедерації Паскаль Кушпен. Коли я приймав його в Алмати, відповідно до програми перебування в Алмати, ми виїхали на «Чимбулак», і він дав високу оцінку якості і рівню безпеки побудованої дороги «Медео» - «Чимбулак». До речі дорога на всьому протязі виконана з освітленням, що істотно підвищило її безпеку.

- А що ж сталося з тими ділянками, які були зарезервовані і знаходилися в розпорядженні акімату Алмати?

- Восени 1997 року «Казкоммерцбанк» почав будівництво будинку для президента Назарбаєва, причому без оформлення будь-яких дозвільних документів. Не було офіційно оформлено виділення земельної ділянки, не була представлена ​​проектно-кошторисна документація на будівництво будинку, не було оформлено дозвіл ДАБК на будівництво об'єкта. Тобто будівництво йшло з грубими порушеннями Сніпов (будівельні норми і правила).

Коли взимку 1998 роки мені показали споруджуваний об'єкт, я звернув увагу будівельників на цей факт. Друге моє зауваження було зроблено забудовнику про абсолютно неправильному виборі місця для будівництва. Будинок будувався в самому низу, за вже побудованими ще за радянських часів котеджами, а рельєф місцевості був такий, що навіть пішки підійти до нього було дуже важко, якщо ж випадав сніг, навіть невеликий, то пройти взагалі ставало неможливо.

Але навесні 1998 року керуюча компанія «Казкоммерцбанк» почала будівництво ще трьох будинків. Як мені сказали, один будинок для Дариги Назарбаєвої, другий будинок для Нуржан Субханбердін, а кому третій - буде вирішувати сам президент. Так що можете купити його і ви, пане аким, додали вони. Тоді я не надав цьому розмови ніякого значення.

- Але питання, виходить, знову виник пізніше?

- Через деякий час директор гірськолижного комплексу сказав мені, що я можу оформляти покупку будинку, так як президент погодив це питання. Я уклав договір, будинок був добудований, і на житлове будівництво були оформлені всі документи відповідно до законодавства Республіки Казахстан. Так я став законним власником будинку в зоні гірськолижного курорту «Чимбулак», який пізніше продав.

Кулібаєву закон не писаний

- Цим все закінчилося або на заповідних землях з'явилися і інші господарі?

- В кінці 1998 року на ділянці землі, що належить державі, без оформлення будь-яких було документів почав будувати для себе будинок Тимур Кулібаєв, я так думаю, що не без санкції Назарбаєва, хоча він мені про це нічого не говорив. На зауваження міської влади будівельники не реагували і продовжували робити свою справу. Фактично відбулося самовільне захоплення землі, що знаходиться в державній власності.

- Але хіба за законом Республіки Казахстан земля не повинна бути повернута в державну власність, а незаконно зведену будівлю знесено?

- На жаль, Кулібаєву закон не писаний. Він добудував свій житловий будинок, захопив самовільно велику ділянку землі, який огородив високим парканом, незважаючи на заборону горкомзема і ДАБК. Цей будинок і зараз стоїть на тому ж місці і все так же обгороджений високим парканом, незважаючи на пряму вказівку президента, який сказав, що на «Чимбулак» не повинно бути встановлено жодного паркану.

У 1999-2001 роках до мене як Якима Алмати зверталися з проханням виділити земельні ділянки для будівництва будинків Булат Утемуратов, Сарибай Калмурзаев, Канат Саудабаєв, Амангельди Шабдарбаєв, Нуртай Абикаєв, Імангалі Тасмагамбетов, Олександр Клебанов, Бауржан Мухамеджанов, Карім Масімов, керівники «Євразійської групи ». Керівництво «Казкоммерцбанка» і Нуржан Субханбердін просили дати дозвіл на будівництво групи будинків на землі, що належить гірськолижного курорту. Всі вони отримали від мене відмова!

Я їм сказав, що землю контролює сам президент і це можливо буде зробити, тільки якщо буде його особиста вказівка. Вони згодом отримали цей дозвіл президента і будинку побудували, оформивши правовстановлюючі документи відповідним чином. Тоді як Тимур Кулібаєв побудував додатково чотири будинки - і знову самовільно

- Чи правильно ми зрозуміли, що у Назарбаєва на «Чимбулак» два будинки?

- Ні. У 2000-2002 роках на державних землях був побудований новий будинок для президента Назарбаєва, прокладена нова дорога і інженерні мережі до нього, виконано благоустрій території. Додатково було зроблено озеленення і розбиті квітники. Побудовано ще два будинки для обслуговування будинку президента. Після закінчення будівництва цього нового будинку президент передав попередній своєї молодшої дочки Аліє.

- Хто з новопоселенців на «Чимбулак» поплескав вам нерви більше за інших?

- Особливо хочеться відзначити будівництво будинку для Імангалі Тасмагамбетова. Будучи в той час прем'єр-міністром, він ніяк не хотів розуміти, що, як і всі інші, не може почати будувати свій будинок, не отримавши на те дозвіл президента.

Тасмагамбетов обурювався, підкреслював, що він друга особа в державі, що він все одно отримає дозвіл, вимагав: «Віктор, прийми постанову акима, а я все врегулюю з президентом». Я наполіг на своєму, відповівши: «Отримайте дозвіл від голови держави, а я потім оформлю вам правовстановлюючі документи».

Попередньо президент дав мені вказівку без особистого його дозволу нікому не видавати дозволів на право будівництва та експлуатації будівель, незалежно від того, хто буде звертатися. Коли президент мені особисто сказав, що він дозволяє будівництво будинків Нуртаєм Абикаєвим, Бауржану Мухамеджановим, Імангалі Тасмагамбетова, я дав доручення на оформлення документів, відповідно до закону РК.

- Тобто коли Нурсултан Назарбаєв кілька років тому вимагав знести особняки в природоохоронній зоні незважаючи на особи, він знав, кому вони належать?

- Я видавав дозвіл на виділення земельних ділянок для будівництва і обслуговування будинків на території гірськолижного курорту «Чимбулак» тільки з особистого дозволу президента.

З пістолетом біля скроні

- Хто з найближчих родичів Нурсултана Назарбаєва, крім його дочок, має вдома на «Чимбулак»?

- Дуже цікава ситуація виникла з братом президента Болатом Назарбаєвим, який дуже захотів на «Чимбулак» мати два будинки.

Згідно з розповіддю керівника гірськолижного курорту Сергія Гіталова, він навіть якось вихопив свій пістолет і приставив до голови директора «Чимбулака» зі словами: «Я тебе зараз застрелю, і мені нічого не буде за це». Сергій сказав мені: «Звичайно ж, я б міг вирвати пістолет, але він же зовсім непередбачуваний, він просто дурень. Я доповім про цей інцидент президентові », - сказав на закінчення Сергій Гіталов. В результаті Болат Назарбаєв має на «Чимбулак» два будинки.

- Виходить, що громадськості та правоохоронним органам є сенс пред'являти претензії щодо законності виділення земельних ділянок на гірськолижному курорті «Чимбулак» самому Назарбаєву?

- Так. Всі земельні ділянки для будівництва виділялися тільки з особистого дозволу президента. Правда, є люди, хто купував будинки і ділянки на ринкових умовах через забудовника - «Казкоммерцбанк». Але їх меншість.

До речі, останнім з керівництва країни, хто побудував свій будинок на «Чимбулак», був пан Єсимов, нинішній акім міста Алмати. Але йому виділяв земельну ділянку за погодженням, звичайно, з президентом Імангалі Тасмагамбетов. Про нього чомусь сьогодні забули, хоча на одному із заходів дружина пана Есімова, Сара, сказала: «Ми вдячні Імангалі, він виділив нам земельну ділянку на Чимбулак». Зауважте, не президенту, а Імангалі спасибі!

- Чи можна очікувати, що ви продовжите свою розповідь в тій чи іншій формі про таємниці «Ак орди» і Нурсултана Назарбаєва?

- Так. Хочу розповісти правду про те, як все відбувалося. Щоб дехто задумався. І цієї правди у мене хоч греблю гати.

Список власників будинків на «Чимбулак» зі слів Віктора Храпунова

Н. Назарбаєв - президент Республіки Казахстан

К. Масімов - прем'єр-міністр Республіки Казахстан

К. Саудабаєв - державний секретар РК

Д. Назарбаєва - дочка першого президента РК

Т. Кулібаєв - зять першого президента РК, голова правління ФНБ «Самрук-Казина»

А. Назарбаєва - молодша дочка першого президента РК

Б. Назарбаєв - брат першого президента РК (два будови)

Н. Абикаєв - голова КНБ (два будови)

Б. Мухамеджанов - депутат парламенту, екс-глава Міністерства юстиції та МВС

Н. Субханбердін - голова ради директорів «Казкоммерцбанк»

Б. Утемуратов - колишній керуючий справами президента

А. Клебанов - нині бізнесмен, колишній керівник президентської авіакомпанії

С. Калмурзаев - колишній керуючий справами президента

А. Шабдарбаєв - колишній голова КНБ, екс-начальник Служби охорони президента

Т.Досмухамбетов - колишній керуючий справами президента, екс-міністр туризму і спорту

І.Тасмагамбетов - колишній прем'єр-міністр, акім міста Астани

А.Есімов - колишній міністр сільського господарства, акім міста Алмати

Д.Ахметов - колишній прем'єр-міністр Казахстану

О.Машкевич, П. Шодієв, А. Ібрагімов - «Євразійська група» (одна будова на трьох)

С.Гіталов - колишній директор «Чимбулака»

А.Аргінгазін - колишній керівник «КазРосГаз»

За матеріалами: eurasia.org.ru

ru

Запитайте, будь?
Можете розповісти про це докладніше?
Який це був рік?
І який же?
Вийшло?
Тобто земля курорту з того моменту знаходиться в розпорядженні влади південній столиці?
Далі палець?
А що ж сталося з тими ділянками, які були зарезервовані і знаходилися в розпорядженні акімату Алмати?
Але питання, виходить, знову виник пізніше?
Хто з новопоселенців на «Чимбулак» поплескав вам нерви більше за інших?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.