Навигация
Реклама
Реклама

Європейська мережа кулінарної спадщини: білоруські страви стають популярними у іноземців

Пиріжки «Гарези» з журавлинним напоєм, «Бульбешнікі» і «Налівашкі» - традиційні страви Вітебської області входять в список кулінарної спадщини Європи. Сьогодні їх люблять не тільки білоруси, але також росіяни і литовці, латиші та естонці. Чому національні страви Білорусі доступні для іноземців тільки в Вітебській області? За що люблять гастрономічний туризм самі білоруси? Що таке Європейська мережа кулінарної спадщини, і які можливості відкриваються перед її учасниками? З цими та іншими питаннями Holiday.by звернувся до координатора проекту Bella Cuisine Антону Роднєнкова (Фонд «Інтеракція»). Пиріжки «Гарези» з журавлинним напоєм, «Бульбешнікі» і «Налівашкі» - традиційні страви Вітебської області входять в список кулінарної спадщини Європи

Унікальні рецепти і використання місцевих продуктів при приготуванні

Європейська мережа кулінарної спадщини - понад 1200 садиб, ресторанів і кафе з 32 європейських регіонів

Європейська мережа кулінарної спадщини займається популяризацією місцевих кулінарних особливостей, традиційних страв і рецептів. На сьогоднішній день в мережі понад 1200 садиб, ресторанів і кафе з 32 європейських регіонів. У проекті беруть участь області Німеччини, Данії, Латвії, Литви, Норвегії, Польщі, України та Швеції.

Білорусь поки представлена в проекті тільки Вітебської областю

Наша країна представлена ​​в проекті п'ятьма районами Вітебської області: Міорского, Верхнедвинск, Глибоцького, Полоцьким і Лепельський. Тут зосереджено понад 30 садиб і кафе, які пропонують унікальні страви з місцевих продуктів. Вступ Вітебської області в Європейську мережу кулінарної спадщини стало можливим завдяки проекту Bella Cuisine (повна назва ініціативи «Покращення кулінарного сервісу в Латгальськая і Вітебськом регіонах, грунтуючись на концепції кулінарної спадщини). Проект фінансується Європейським Союзом в рамках Програми транскордонного співробітництва Латвія-Литва-Білорусь. Він прагне розвивати кулінарний сервіс в регіоні за допомогою унікальних місцевих рецептів, які можуть стати основою для гастрономічного туризму. Загальний бюджет проекту Bella Cuisine - 483 195 євро (6 693 367 350 рублів). Близько 90% від цієї суми було надано ЄС.

Близько 90% від цієї суми було надано ЄС

Чим більше учасників від регіону, тим менше їх індивідуальний річний внесок

Спочатку в мережу вступає цілий регіон. У випадку з Вітебської областю договір про вступ підписували представники облвиконкому. Тільки потім в ініціативу залучаються садиби, кафе та інші підприємства харчування. Вони і оплачують членство регіону в мережі. Чим більше підприємств харчування від регіону в мережі, тим менше їх індивідуальний річний внесок. Загальна сума річного внеску від регіону - 1000 євро.

Стати учасником проекту можна за дзвінком

Щоб стати членом Європейської мережі кулінарної спадщини, достатньо зв'язатися з координатором на Витебщине. Фахівця звуть Алла Хорен. Телефон для довідок: +375 29 599 92 66, електронна адреса: [email protected] . Якщо садиба, кафе або ресторан знаходяться в інших областях, то всі питання можна уточнити за наступними телефонами: +375 17 334 24 76, +375 25 924 42 13 або e-mail: [email protected] . До речі, зараз інтерес до мережі проявляють також деякі ресторани і господарства з Мінської області.

Можливості для учасників мережі

Завдяки вступу в мережу, про традиційні страви садиб можуть дізнатися тисячі людей з усього світу. Адже фотографії страв і опису їх рецептів розміщуються на сайті Європейської мережі кулінарної спадщини. Крім того, члени Європейської мережі кулінарної спадщини постійно беруть участь в туристичних виставках, в тому числі і міжнародних (В Ризі, Санкт-Петербурзі). Їздять для отримання та обміну досвідом в країни-сусіди: Швецію, Латвію, Литву. Можуть брати участь в різних семінарах. Так, в березні завдяки проекту Bella Cuisine, ми проводили майстер-клас для 30 господарів агросадиб та представників кафе. У кожного була можливість навчитися знаходити спільну мову навіть з самими вибагливими гостями та відвідувачами, можна було дізнатися багато деталей правильної сервіровки столів. Учасники семінару також навчилися готувати нові страви.

Блюдо повинне відповідати місцевим кулінарним традиціям

Найважливіше правило - страва повинна відповідати регіональним традиціям. Крім того, його потрібно готувати тільки з місцевих продуктів. Господарі агросадиби або кафе повинні використовувати тільки те, що пропонують місцеві виробники. Припустимо, річкову рибу або взагалі закачування, які найчастіше готуються вдома. Поки найчастішими гостями садиб і кафе Вітебської області можна назвати росіян і жителів Прибалтики. Останніх поки менше, але ми працюємо над тим, щоб потік туристів з Литви, Латвії та Естонії поступово збільшувався.

Кум до куми ходив на юшку з селерою і петрушкою

Про традиційні страви Вітебської області, їх особливості та незвичайних назвах нам розповіли господарі агросадиб.

Ірина Саутіч, господиня садиби «У Петровича» :

Ірина Саутіч, господиня садиби   «У Петровича»   :

- «Бульбешнікі» - старовинне білоруське блюдо. Це запечена картопля з начинкою з м'яса, риби або сиру. Блюдо прийшло до нас з далекого 18 століття. Рецепт дістався мені від бабусі. В ті часи його називали і «кульбешнікі», і «мачанка», і «маканка». Що стосується секретів, то я додаю в картопляне тісто яйце індоуткі. Яйця домашньої птиці істотно відрізняються від магазинних. За рецептом моєї бабусі цього робити не треба, але я впевнена, що так виходить смачніше. Крім «Бульбешніков» ми пригощаємо наших гостей справжньою юшкою. Секрет приготування цієї страви - використання декількох сортів риби. Я, наприклад, варю юшку з ляща, сома, окуня і, припустимо, червоної риби. Виходить відмінний смак. Завжди, коли готую цю страву, згадую пісеньку: «Кум до куми ходив на юшку з селерою і петрушкою».

Олена Прудняченок, господиня агросадиби «Лука»:

- Рецепт «Налівашкі» мені розповіла моя бабуся. Старовинне білоруське блюдо складається з картоплі, цибулі, сала, черева і спецій. До слова, приправ за старих часів багато не клали, обходилися сіллю. Начинка для кишки готується з картопляного тіста, шкварок, спецій. Іноді я додаю кмин. Раніше, начинку для цієї страви могли приготувати і з круп. І, повірте, це було смачно. Взагалі, поласувати «Налівашкамі» можна було 1 або 2 рази на рік, коли вбивали свиню. Це був справжній делікатес.

Що стосується назви, то воно теж непроста. Начинку в кишку в прямому сенсі слова вливають. Шкварки іноді додають окремо.

Поки в Європейську мережу кулінарної спадщини входить тільки Вітебська область. Але навіть вона пропонує більше 30 особливих страв. Кожен рецепт унікальний. Наприклад, пиріжки «Гарези» з картоплі, фаршу і грибів можна спробувати тільки в агросадибі «Достаток», а картопляну бабку з салом - в «Садибі Баби Мороз». Партнери проекту Європейської мережі кулінарної спадщини впевнені, що кількість білоруських регіонів і представлених в Мережі блюд буде тільки збільшуватися. А разом з тим - додасться кількість білорусів і зарубіжних туристів, які бажають поласувати традиційними частуваннями нашої країни.

Тури по Білорусі на Holiday.by

Чому національні страви Білорусі доступні для іноземців тільки в Вітебській області?
За що люблять гастрономічний туризм самі білоруси?
Що таке Європейська мережа кулінарної спадщини, і які можливості відкриваються перед її учасниками?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.