Навигация
Реклама
Реклама

Росіяни в Болгарії

Як ви будете почуватися, взяти і почати жити в іншій країні? Правильне питання - що за країна. Ми опитали трьох жінок, що переїхали в болгарське місто Варну з просторів колишнього СРСР. Про плюси і мінуси знайшлося що сказати кожній.

Оксана М., з Москви, у Варні 3 місяці

В Росії

Жила непогано. Працювала на книговидавництво ілюстратором. Але коли народила п'ять років тому, з'явилися думки виїхати. Взагалі я дуже лінива, консервативна і інертна, так що до народження дитини переїхати і в голову б не прийшло. Просто, коли народила, у мене загострилася тривожність і став набагато сильніше дратувати клімат. Ще мене лякало те, як виросли в суспільстві рівень агресії і стресу.

чому Болгарія

Все обмірковувалося так повільно і спокійно, наче нічого й не відбувається. Я мріяла про Прагу, це цвях мого серця, але не склалося. Мій чоловік - айтішник. При належній старанності ми з ним могли б виїхати і в Західну Європу, і в Штати. Але я побоювалася, що ні приживуся там. Мені потрібна була Східна Європа. А чоловік хотів пожити біля моря і навіть якийсь час не працювати, видихнути після вкаливанія в Москві і зрозуміти, куди йому рухатися далі. Я його розумію - він приходив з роботи синій від втоми.

Коли стало зрозуміло, що в Празі моєму чоловікові з його спеціалізацією роботи годі й шукати, стали розглядати Балкани. Як варіант, працювати звідти віддалено. Їздили в Чорногорію, там живуть наші друзі. Красиве місце, але я прочитала відгуки в мережі і дізналася, що там не дуже добре з медициною. Для мене це критично, я людина тривожний. Тоді ми вирішили, що це буде Болгарія, Варна. Саме Варна - тому що тут років п'ять як живуть наші знайомі, народили тут же дитини і відгукувалися про місто і рівні медицини дуже позитивно.

переїзд

Ніхто з нас в Болгарії до це жодного разу не був, їхали наосліп. На підготовку пішло приблизно з півроку. Після того, як нам дали візу, ми ще довго сиділи в підмосковному будинку, доробляючи всі справи. Поїхали в кінці грудня. З дитиною, трьома кішками, трьома великими валізами і трьома маленькими.

Болгарію я вважала місцем, де ще багато соціалістичного світу. В голові було "курка не птах, Болгарія не закордон", такі витрати імперського мислення. Але там все було так по-іншому! Перші кілька днів я приходила в себе і намагалася зрозуміти, куди я приїхала: мені це подобається чи ні? Спочатку ми тимчасово зняли квартиру на околиці міста, з видом на море. Виявилося, що це недалеко від центру, можна дійти пішки. В моє московське свідомість це якось слабо вкладалося.

Незабаром ми зняли квартиру в центрі і Новий Рік відзначили вже в ній.

Про зими

Нас лякали короткою, але суворої Варненський взимку. У моєму розумінні вона взагалі не зима, але в квартирах без центрально опалення, звичайно, відчувається - переважно в рахунках за електрику. Втім, ці рахунки були так само "суворі", як місцева зима.

Я про всяк випадок заради холодів замовила собі і дитині на Аліекспресс теплих домашніх костюмчиків, але, коли вони приїхали, зима вже закінчилася. Зараз тут дерева стоять у цвіту.

Місто

Колишнього соціалізму майже не відчувається, є серії будинків сумній конструкції, але вони розкидані по місту. Більше схоже на Москву дев'яностих: багато різнокаліберних ларьків, в яких продають газети-сигарети-алкоголь. Місто здається трохи запущеним, але ремонтується у нас на очах. Тут новий мер. До речі, він теж всюди кладе плитку! Перекопав вже півміста. А ось архітектурою на Москву ніяких років не схоже. Це типовий приморське місто.

Приємно здивувало кількість місць, куди можна піти з дітьми. Тут їх взагалі дуже люблять! Багато кафе з дитячими кімнатами.

Дуже гуманне ставлення до звірів. Для мене окремим шоком, і я підкреслю, шоком було те, що тваринам дають опіоїдні анальгетики. Дня три я переварювала інформацію про таке ставлення до звірів, і вона все не влазила мені в голову.

звикання

Ми в Варні всього-то три місяці, але від того, що спочатку треба було переробити на новому місці чортову купу справ, з незвички від такого ритму здавалося, що ми тут давно. Зараз начебто пригальмували, але все одно відчуття, що час тут йде дивно і нелінійно. У мене пропала тривожність, яка переводила мене на Батьківщині, навіть якщо я стирчала по півроку в заміському будинку.

Кажуть, десь через півроку або раніше повинна накрити депресія (і я вже запаслася контактом психіатра), а зараз поки ейфорія свіженького понаїхали. Хоча я сумую за батьками і підмосковному будинку, який я любила (шкода, що його не можна викопати там і вкопати тут!), Все ж мені в Варні спокійніше.

Відчуваю себе все ще в режимі туриста. Мова розумію тільки письмовий. Збираюся окремо вчитися говорити і розуміти на слух.

нові звички

Стала гуляти кожен день. Уважно читати етикетки на продуктах, тому що болгари дуже люблять скрізь напхати сої, просто маніяки якісь. Поки що все, тільки освоююся.

Алла У., з Новосибірська, у Варні рік

На батьківщині

Я жила швидше добре, ніж погано - працювала на високій посаді в підрозділі МВС. По курсу 40 за євро моя зарплата була майже 2 000 євро. Ми навіть особливо ні на що не відкладали, просто багато собі дозволяли. У мене до того ж своя приватизована тепла квартира в центрі міста, ніякого житлового питання. 2 хвилини синові до школи, 20 хвилин пішки мені до роботи. Третій за розміром і чисельністю населення місто Росії, купа друзів і рідні.

чому Болгарія

З 2005 року я щороку їздила в Крим, і вже спала і бачила, як виходжу на ранню пенсію і переїжджаю туди жити. З огляду на візових труднощів сильно врятувало пропозицію кримського друга-адвоката, власника юридичної компанії: "Я напишу в службу зайнятості, що мені потрібен фахівець з кримінального права РФ". Вообщем, я всерйоз розраховувала на посвідку на проживання. Мене тоді буквально півкроку відділяло від виходу на пенсію восени 2013 року і покупки собі квартири або будинку в Севастополі, за продану будинку квартиру ... З університетськими роками можна було. Але я вирішила дослужитися чисті 20 років, тому в лютому-березні 2014 року мене в Криму не виявилося.

Крим для мене став неможливий, але стати кліматичних емігрантом з Сибіру я мріяла років з тридцяти. Виявилося, що пара моїх знайомих вже успішно приземлилися на болгарських берегах Чорного моря. Вони і розповіли, що для дозволу на проживання в Болгарії не потрібно мати мільйонів, і все досить просто по документам.

переїзд

Влітку 2014 роки я подала рапорт про звільнення - полковників звільняє міністр, так що треба було заздалегідь. В грудні 2014 вийшла у відставку. Папери почала готувати ще з вересня.

На щастя, батько дитини не бажав з ним спілкуватися і спокійно підписав мені всі потрібні дозволи у нотаріуса. У січні 2015 роки я полетіла в Москву подавати документи на візу, в березні її отримала, і рівно 1 квітня моя нога ступила на вулички Варни.

Мені вдалося уникнути періоду завищених очікувань і зачарованості, так що не було розчарування від невідповідності картинки і реальності. Реальність, до речі, непогана. Я відразу бачила, що рубль падає, доходи поки рублеві, і треба економити. Тому не кидалася небагатими накопиченнями відразу, житло шукали не круте і в витратах була помірна.

Син втратив рік, але в Росії він в школу пішов в неповні 7 років, так що в класі болгарської школи зараз зі своїми однолітками.

Кризою емігранта мене накрило в серпні-вересні. Але я була морально готова. Брала антидепресанти.

Відмінність другого місяця проживання та одинадцятого

Мова. Від повного нерозуміння - до майже 100% розуміння писемного мовлення, хорошому розуміння нешвидко усного мовлення і впевненому спілкуванню на побутові теми. Відсутні слова і звороти відмінно замінюються жестами і ентузіазмом.

Більш розумна організація бюджету. Вже знаєш, де що дорожче-дешевше, якісніше-гірше, користуєшся промоції (знижками), а тут вони великі - тобто м'ясо, яке зазвичай коштує 8 лев за кіло, ти можеш таке ж свіже купити по 5. вигода 20-50% - звичайна справа.

Я перестала боятися вологою приморській зими в будинках без центрального опалення. Мене так налякали розповіді деяких старожилів про вогку цвіль в квартирах, що я була майже що в паніці. Але ми знайшли суху теплу квартиру, в будинку, де (що важливо!) Живуть і під нами, і над нами, і поруч - тому тепло. Тут також є піч-камін. Звичайна справа для Болгарії, де навіть в 18-іетажках при будівництві запроектовані димоходи. Навіть в -15 було тепло.

Місто

Болгари дуже привітні, виховані і чуйні. Тут шалено важко розвивати розмовну мову. Вловивши російський акцент, кожен, хто знає російську (майже всі болгари старше 40 років) намагається з ввічливості на нього перейти. На початку січня були морози і все обледеніло. Я посковзнулася і впала. Ще навіть не зрозуміла, що впала, а вже підскочив перехожий з іншого боку тротуару. Син дивувався: в школі випадково штовхнуть - обов'язково вибачаться. І так скрізь і в усьому.

У Варні спокійний привітний народ. Уявіть собі головну новину дня на міському порталі, в третьому за величиною місті країни: "Вісім спортсменів команди" Чорно море "пройшли диспансеризацію!"

Що тут розвинене гірше, ніж в Новосибірську - це інформація в мережі про час-порядку роботи різних установ. Наприклад, недавно ми з друзями здавали кров як донори, нам просто захотілося відповісти місту добром за привітність. Я зуміла нагугліть, де це робиться, але зі скількох, не знайшла навіть на сайті лікарні! Тільки на дверях станції переливання прочитала, що з 8 до 13.

Спочатку ми зняли квартиру в п'ятнадцятиповерховому будинку споруди початку 70-х років. Розпал соціалізму, практично ровесник мого дому в Росії. І я була вражена по плануванню будинку, наскільки більше тут думали про людей, ніж в СРСР. На кожному поверсі великий простір відгороджене під сушку білизни. Сміттєпровід зараз не працює, але в камері сміттєпроводу на поверсі біля дверки для сміття прикріплена РАКОВИНА. Викинула сміття - помий руки! У всіх багатоповерхових будинках у кожної квартири є мазе - Підвальна комора, 8-10 квадратних метрів. Не треба ні гаража, ні льоху.

Люди набагато більше поважають чужі кордону. Сусідка або кур'єр не заходитимуть в квартиру, навіть якщо запрошуєш. А якщо не запрошуєш - це нормально, тобто ти не неввічливо. Люди чуйні, але не нав'язливі.

Лайфхак для новачків

Найкраще вивчитися професії, пов'язаної з роботою руками (стрижка, манікюр, пошиття, масаж) - це завжди шматочок хліба з підробітком. Монстрів IT на фрілансі це не стосується.

Залиште за дверима великодержавний шовінізм. Чула своїми вухами: "Про жах, вони тут змушують болгарську історію в школі вчити!". У болгарській школі! Якщо будеш шанобливий і привітний - буде простіше вписатися в соціум.

Ну, і важливо знати для себе: їдеш ти "в" або "від". Якщо шукаєш, куди миліше "в" - переконайся, що очікування твої більш-менш корелюють з реальністю країни. Якщо "від", злегка простіше. Складнощі сприймаються як плата за досягнення результату.

Тандем Л., з Одеси, в Варні чотири роки

На батьківщині

Я фрілансер: журналіст, редактор, коректор. Зрозуміла, що хочу поїхати, коли українці вибрали собі президентом Януковича. Подивилася навколо і вирішила, що якщо 44% в соціумі вважають нормальним, що влаштовує їх варіантом президента, у якого кілька термінів ув'язнення за насильницькі злочини, то мені нема чого робити в цьому соціумі.

переїзд

До мене в гості прийшли друзі з Москви, розповіли, що хочуть переїхати до Болгарії. "Поїхали з нами?" Так ось просто й невигадливо я опинилася в Варні.

Приїхала я, здається, з трьома сумками. Могла б і з одного, тут можна купити практично все.

Зараз живу тут п'ятий рік і скоро буду подавати на постійне проживання.

Місто

Оренда житла тут за дуже гуманним цінами. Я знімаю двокімнатну квартиру з видом на мерію (правда, без кухні, тільки з крихітним кухонним боксом) за 150 євро на місяць. Магазини, ринки, сфера послуг - тут цілком приємні і практично все недорого. Коли на розпродажі купуєш італійську замшеве куртку за 2,5 євро - ну, це радує, що вже. Або коли свинячі реберця за 1 еврокілограмм - не так вражає, але м'ясо я їм частіше, ніж ношу куртку. Оскільки зими тут місяці два, ну, три.

Вона, правда, досить противна. Через моря поруч все дуже волого, а через те, що зима недовга - на нормальне будівництво тут не особливо переймаються, і в будинках ці пару зимових місяців реально холодно. Газ тут практично не використовується, електричний струм доріг. Багато в Варні користуються пічним опаленням як альтернативою.

Болгари дуже доброзичливі, готові допомогти і при цьому ненав'язливі, делікатні. Болгарський притому потрібно вчити - читати на ньому здається легко (хоч і дуже багато "хибних друзів перекладача"), але розмовну мову без підготовки не сприймеш. Втім, англійська тут знає відсотків 80-90, молодь - практично 100%.

Російський знають представники старшого покоління, і то не всі. Англійська тут корисніше.

Місцева преса в інтернеті виглядає приблизно так. Відсотків 15-20 - лаємо політиків. Відсотків 15-20 - мер звітує, скільки шкіл-дитсадків-дитмайданчиків побудовано, а йому в коментарях пишуть "а ось наша вулиця досі з ямами посеред дороги, доки ?!" Мер Варни, Іван Портнов, до речі, класний, і на благо міста дійсно крутиться як білка в колесі. Все інше - місцеві новини. "Хлопчик такий-то виграв змагання з плавання, привітаємо його", "Дівчинка сяка-то виграла олімпіаду з математики, привітаємо її", "На ділянці такому-то ДТП, чому там немає світлофора, доки ?!" Кримінальні новини з'являються рідко і виглядають приблизно так: "Варненец жорстоко вбив кішку. Отримав 2 роки в'язниці суворого режиму і нефігово штраф ".

Тобто, звичайно, все буває. Кілька років тому в Бургасі був теракт, підірвали автобус з ізраїльськими туристами, з півроку тому була перестрілка в Софії, пару років тому в Велико Тирново машина збила жінку з двома дітьми. Але такі новини - ні разу не буденність!

Найгучніша історія в Варні - самоспалення Пламена Горанова у мерії на знак протесту проти тодішнього мера, Кирила Йорданова. Це коли вся Болгарія вийшла обурюватися грабіжницькими тарифами на струм. В результаті уряд у повному складі пішов у відставку, одну з трьох монополістичних компаній взагалі турнули, інші притиснути, Йорданова замінили. Правда, того, який після Йорданова був, теж турнули. Розкрилося, що він в Париж літав бізнес-класом - для болгар, які можуть літати тільки економом, це виявилося занадто зухвалою поведінкою. Потім прийшов Портнов і все заверте.

нові звички

Починаю купатися в морі в кінці квітня, закінчую в середині листопада. У листопаді якраз день народження. Приємно проводити його на пляжі з шашликами! Раніше листопада сприймався зимовим місяцем. Зараз немає.

Тут сильні перепади температури і, отже, тиску. З одного боку, це добре, судини мозку тренуються (у Варненці, до речі, досить мало і інсультів, і деменцій), з іншого - вранці ти зомбі-зомбі. Кава я тут стала пити куди більше, ніж до цього.

Сильно змінюються харчові звички. Тут інші продукти. Скажімо, зараз майонез я є вже практично не можу. Здається жахливо несмачним. Будь-який. А ось місцеве кисело мляко і особливо каймак (щось на зразок йогурту, але не йогурт) - з величезним задоволенням. Привередливее в їжі стала: червоні помідори я не хочу, хочу рожеві ... А цю рибу коли привезли? Вранці? Я краще почекаю тригодинного завезення ... Смішно розповідати, але реально життя знайшла більше смаку.

Лайфхак для новачків

Не соромтеся запитувати. Тут деякі опції відкриваються саме так. "Ми вам завтра видамо довідку". "А можна сьогодні ввечері?" "А можна."

Не треба хвилюватися. Це ніколи не допомагає і регулярно заважає. Ну прийдуть майстри не завтра, а через два дні ... нічого страшного. Випий кави, з'їж еклер. Поточний кран не варто нервів.

Статус неважливий. Коли ніхто не париться, "яка риба в океані плаває швидше всіх", життя стає різко краще. Світ джинсів і кросівок набагато комфортніше світу піджаків і каблуків.

Всі люди. Якщо з ними доброзичливо поговорити, світ може покращитися. І ось тут і зараз, і глобально.

джерело: Pics.ruНАДІСЛАТИ: НАДІСЛАТИ:
Статті по темі:

 • «Від покоління бурхливої ​​революційної епохи не варто чекати ніякого прогресу».
  Як в 1929 році білоемігранти представляли життя в СРСР через десять років.
 • «Почекаємо, православні, коли Бог змінить Орду».
  Мова Буніна перед російськими емігрантами.
 • Емігрувати і не пошкодувати.
  10 важливих Лайфхак.
 • Як це - переїхати жити в Таллінн.
  Люди, розваги та міська інфраструктура.
 • Як це - переїхати в Сеул.
  «Найсмішніші випадки - це коли до мене звертаються на корейському, а потім, побачивши, хто я, лякаються, як ніби побачили ведмедя, і різко йдуть».
 • Ця жахлива, жахлива Куба.
  Коли приїжджаєш в Гавану відпочивати, звичка місцевих обраховувати туристів на кожному кроку не дуже дратує. Але все змінюється, коли починаєш на острові жити.
 • Куди переїжджати?
  11 країн з найвищим рівнем життя.
 • «Забирайся туди, звідки приїхала!».
  Недружня Норвегія.

Як ви будете почуватися, взяти і почати жити в іншій країні?
Перші кілька днів я приходила в себе і намагалася зрозуміти, куди я приїхала: мені це подобається чи ні?
Поїхали з нами?
Відсотків 15-20 - мер звітує, скільки шкіл-дитсадків-дитмайданчиків побудовано, а йому в коментарях пишуть "а ось наша вулиця досі з ямами посеред дороги, доки ?
Хлопчик такий-то виграв змагання з плавання, привітаємо його", "Дівчинка сяка-то виграла олімпіаду з математики, привітаємо її", "На ділянці такому-то ДТП, чому там немає світлофора, доки ?
А цю рибу коли привезли?
Вранці?
А можна сьогодні ввечері?
Куди переїжджати?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.