Навигация
Реклама
Реклама

Таємні мільярдери Казахстану

  1. острівний рай
  2. Секретність за всяку ціну
  3. Спіймай мене якщо зможеш
  4. Імперія нафти і розкоші
  5. Хто зараз господар?

Вже більше десяти років найцінніші ресурси Казахстану - нафта і газ - знаходяться під контролем однієї людини. Нічим не примітний Сауат Минбаєв, чи відомий чимось, крім своїх управлінських навичок, обговорював умови угод з керівниками нафтових компаній усього світу від імені органів влади Казахстану. З ним обмінювалися рукостисканнями та підписами на багатомільярдних контрактах представники таких нафтових гігантів, як Chevron, ExxonMobil, «ЛУКОЙЛ», Корейська національна нафтова корпорація і багатьох інших.

Однак Минбаєв не так-то простий. Він не тільки підконтрольний владі технократ - він і сам є магнатом, причому не тільки в нафтогазовій сфері.

Більше десяти років тому Минбаєв разом з групою впливових банкірів зареєстрував в тропічній податкової гавані на Бермудських островах компанію, яка виросла в імперію з оборотом в мільярди доларів і вкладала кошти у все - від нерухомості до природних ресурсів, банків, авіації, перевезень і виробництва молочної продукції .

Однак «внутрішня кухня» компанії Meridian, вся холдингова структура, а також методи її побудови залишалися прихованими за щільною мережею офшорних компаній з найбільш непрозорих у світі юрисдикцій.

До нинішнього моменту.

Таємниці холдингу були розкриті завдяки витоку 6,8 мільйона конфіденційних документів з архівів бермудської юридичної фірми Appleby. Вони виявилися в розпорядженні німецької газети Süddeutsche Zeitung, яка поділилася ними з Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувачів (ICIJ) і мережею своїх медіапартнерів, в тому числі з Центром з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP).

Навіть фірма Appleby, яка відповідала за документацію Meridian на Бермудах, не могла уявити собі розмаху цієї імперії. У десятках просочилися електронних листів відображені сумніви юридичної фірми і містяться численні запити про додаткову інформацію з приводу структури холдингу.

В одному з листів співробітник Meridian ввічливо відмовляє на подібний запит: «Виходячи з міркувань конфіденційності, ми не вважаємо за потрібне на даний момент надавати інформацію про всю групі, - пише він. - Сподіваємося на розуміння з вашого боку ».

У спробі розібратися в багатошаровій структурі офшорних компаній, що складають холдинг Meridian, журналісти протягом декількох місяців ретельно вивчали тисячі документів і нарешті зрозуміли, як він досяг таких запаморочливих успіхів.

У перші роки існування компанії її зростання було зумовлене підйомом в казахстанської нафтової галузі. Це й не дивно, адже більшу частину своєї кар'єри Минбаєв займав пост міністра нафтогазової промисловості або очолював державну нафтову компанію.

Але Meridian ріс не тільки зусиллями Минбаєва, який використовував для цього вплив, зв'язку і свою посаду.

Згідно з документами Appleby, в число його співзасновників входили високопоставлені керівники і основні акціонери найбільшого в країні приватного банку «Казкоммерцбанк». Саме цей банк видавав «легкі» кредити, що перетворив Meridian в імперію, яка тепер простягається від США до Європи, Африки, Азії і навіть Австралії.

Інформація про те, як акціонери Meridian використовували підконтрольний їм банк, міститься в іншій витоку з архівом казахстанських банківських документів, що опинилася в розпорядженні OCCRP.

З неї видно, що за допомогою великої частини банківських вкладів ця група фінансувала один проект за іншим. Це дозволило їм швидко «виростити» холдинг, не піддаючи себе зайвому ризику. Як говориться в одному з електронних листів від представника Центробанку, в разі провалу проектів власники і керівники банку (за сумісництвом - власники холдингу Meridian) списували збитки на баланс банку.

Така вільна трата коштів на проекти своїх начальників до добра «Казкоммерцбанк» не довела: в результаті йому знадобилося кілька раундів фінансової допомоги від держави. В рамках відповідної стабілізаційної програми в 2010 році обсяг вливань державних коштів досяг 1,4 мільярда доларів. Менш ніж через рік після зміни власників банку знадобилося ще одне вливання, в розмірі 7,5 мільярда доларів. Чи ми коли-небудь дізнаємося справжню вартість такого «легковажної поведінки», але, швидше за все, громадянам Казахстану воно обійшлося в багато мільярдів доларів.

Також невідомо, скільки всього заробив Минбаєв і інші акціонери. За інформацією на 2006 рік, вартість холдингу Meridian оцінювалася більш ніж в три мільярди доларів, але через непрозору структури компанії було практично неможливо дізнатися про всі її інвестиціях.

Почасти все це сталося через сумнозвісного високого рівня корупції в Казахстані і недотримання принципів верховенства права. Але головним фактором стало використання засновниками Meridian міжнародної фінансової системи, яка дозволила їм заховати свої багатства навіть від співвітчизників.

острівний рай

Швидше за все, небагато громадян Казахстану бували на Бермудах. Цей тропічний рай знаходиться буквально на іншому кінці планети від середньоазіатської країни, яка не має виходу до океану.

Однак павутина сучасної фінансової системи обширна, і важко припустити, куди вона приведе. Бермудські Острови, відомі як одна з найменш прозорих світових «податкових гаваней», більше десяти років зберігали таємницю холдингу Meridian.

У листопаді 2002 року співробітник бермудського офісу Appleby вніс до внутрішньої бази даних десять імен. Казахстанський технократ і ще дев'ять банкірів приєдналися до компанії з тисяч бізнесменів, олігархів, політиків, знаменитостей і членів королівських сімей, які хотіли отримати вигоду від анонімності (і податкових пільг), яку забезпечує володіння офшорною компанією.

Кілька місяців по тому співробітники Appleby зареєстрували їх компанію Meridian Capital.

З Appleby просочилася неповна інформація, так що залишається неясним, як частки в компанії спочатку розподілялися між десятьма засновниками. Однак існує документ за 2006 рік, повністю описує структуру володіння компанією.

Однак існує документ за 2006 рік, повністю описує структуру володіння компанією

Розподіл часток в компанії Meridian Capital Limited на 2006 рік. Фото: Edin Pašović

Згідно з цим документом, другий за величиною пакет акцій, 18,75 відсотка, належав Минбаєва. Крім нього власниками компанії були ще шестеро: Аскар Алшінбаев, Євген Фельд, Нуржан Субханбердін, Ніна Жусупова, Азат Абішев і Ян Коннор.

Це був справжній «клуб банкірів» - все сім акціонерів займали керівні пости в «Казкомерцбанк», четвертому за величиною на пострадянському просторі.

До того моменту, проіснувавши три роки, компанія встигла домогтися величезного успіху і виплачувала своїм власникам мільйонні дивіденди. У єдиного акціонера Meridian не з Казахстану, Яна Коннора, справи йшли так добре, що він готувався перебратися в Монако, щоб економити на податках.

Про це свідчать матеріали (з минулого витоку ) Зустрічі, яку він в травні 2005 року провів зустріч із представниками банку HSBC на французькому Лазурному Березі.

На тій зустрічі Коннор оцінив активи компанії в 1,2 мільярда доларів і повідомив, що в попередньому місяці отримав від холдингу дев'ять мільйонів доларів дивідендів.

Говорячи про Meridian, Коннор назвав цю структуру інвестиційної венчурною фірмою, «вкладає гроші в проблемні компанії, пов'язані з видобутком сировини і ресурсів». За його словами, інвестиційні проекти включають в себе великі казахстанські золотодобувні підприємства, а також нафтові компанії, при цьому самим недавнім придбанням стала шахта в ПАР.

На тлі такого успіху в бізнесі логічно було б очікувати, що назва Meridian буде у всіх на слуху. Як мінімум у компанії повинен бути веб-сайт, однак сайту не існує.

Пошук в інтернеті за словами "Meridian Capital" видає безліч посилань на сайти, які використовують подібне загального плану найменування, проте жоден з сайтів не пов'язаний з бермудської компанією. При всіх її мільярдах компанія практично не присутня в Мережі. Вона прагне, щоб її назва не потрапляло в пресу, і рідко йде на контакт з журналістами, навіть коли займається гігантськими проектами.

Але навіщо ж тоді групі з числа найбагатших громадян Казахстану з високими зв'язками так приховувати свій комерційний успіх?

Що стосується Минбаєва, то найпростішою причиною міг служити прямий конфлікт інтересів. До моменту створення Meridian за його плечима вже був ряд найвищих посад в республіці: так, він очолював міністерство фінансів, міністерство сільського господарства, займав крісло заступника голови президентської адміністрації.

І після появи Meridian в 2002 році Минбаєв лише продовжив набирати кар'єрний вага. До кінця 2000-х років він став ключовим казахстанським чиновником нафтової сфери - керував міністерством енергетики і міністерством нафти і газу. Пізніше він зайняв посаду голови правління «КазМунайГаза», в якій знаходиться і сьогодні. Перебувати на таких посадах і керувати бізнес-імперією, що спирається в тому числі на доходи від нафти, було б неприйнятно і, ймовірно, протизаконно. На питання журналістів про те, повідомляв чи Минбаєв коли-небудь про приналежність до кола власників Meridian, в компанії відповіли, що він ніколи не виступав в ролі засновника або акціонера.

Але навіть якщо не брати до уваги суто юридичні вимоги, Минбаєва, відомому як «людина президента», доводилося серйозно дбати про свою репутацію.

«На відміну від інших представників еліти він, можна сказати, перебуває в тіні, в тому сенсі, що у нього відсутня негативна репутація», - ділиться думкою казахстанський політолог Досим Сатпаєв.

Це особливо цінна якість для людини, якій керівництво Казахстану доручає представляти республіку в великих нафтових угодах з іноземними корпораціями.

«Перші особи в цій сфері повинні вміти працювати з міжнародним інвестиційним співтовариством, знаходити спільну мову з іноземними компаніями та підприємцями, - пояснює Сатпаєв. - Минбаєв - це той, кого президент намагається ставити на позиції, де потрібно виглядати респектабельно ».

Відкрито керувати Meridian було б, м'яко кажучи, «не на руку» і партнерам Минбаєва з числа банкірів.

З 2005 по 2011 рік закон Казахстану забороняв власникам офшорних компаній мати частки в банках країни. У цьому сенсі особливо цікавий приклад акціонерів Meridian і співвласників «Казкоммерцбанка» Субханбердін і Жусуповой.

Отже, власникам Meridian потрібна була завіса секретності, а Бермуди були ідеальним місцем, яке могло її надати. Острівна держава не вимагає від компаній розкривати імена власників. Ці дані зберігаються лише в паперах їх реєстраційних агентів - в даному випадку у Appleby, - не зобов'язані викладати їх у відкритий доступ.

Але власникам Meridian недостатньо було просто «піти в офшор» - вони вивели секретність на абсолютно новий рівень. Адже зареєстрована на Бермудах компанія Meridian - це лише верхівка величезної піраміди з сотень фірм, розкиданих по десяткам юрисдикцій, де корпоративні таємниці зберігають як зіницю ока.

Секретність за всяку ціну

Більшість компаній, провідних законний бізнес, для оформлення своїх офшорних підрозділів звертаються до однієї-двох юридичним фірмам, навіть якщо самі мають велику розгалужену корпоративну структуру. Однак у Meridian в Великобританії була власна «домашня» компанія для цих цілей, яка використовувала півдюжини юридичних контор і фірм, що пропонують офшорні послуги, щоб реєструвати окремі елементи комерційної імперії. При цьому ні у одного з «реєстраторів», включаючи Appleby, не було достатньо елементів «мозаїки», за якими можна було б зрозуміти весь обсяг активів, залучених в бізнес.

Потрапила до журналістів електронне листування вказує на замішання серед менеджерів Appleby в зв'язку з деякими аспектами структури Meridian. Коли, бажаючи дотримати прийняті на Бермудах реєстраційні формальності, менеджери зверталися до Meridian за роз'ясненнями, то часом дивувалися явного небажання свого клієнта відкривати карти.

«Запрошувані документи і перелік даних нам представляються надмірними», - вказує в електронному листі один із співробітників Meridian.

В іншій ситуації в Meridian погодилися надати Appleby деякі відомості для виконання чинного на Бермудах правила «знай свого клієнта» (KYC - Know Your Customer). Це правило вимагає розкривати імена або назви бізнес-партнерів. Але перед тим як передати дані, Meridian зажадала, щоб співробітники Appleby спочатку підписали угоду про нерозголошення інформації.

У Appleby такому проханні були здивовані. «Я не думаю, що від нас коли-небудь вимагали підписати угоду про нерозголошення щодо правила KYC, і я не думаю, що це доцільно, - зізнається у внутрішньому листуванні службовець Appleby. - Коли-небудь Appleby або надають послуги структури фірми погоджувалися на таке або підписували подібні документи? »- запитує він.

Як мінімум в одному випадку Meridian воліла, щоб афілійованої фірмою займався інший реєстраційний агент - щоб, як висловився один із співробітників, уникнути «черговий витратною за часом і грошима процедури Appleby, пов'язаної з KYC».

При цьому дані, які Appleby запитувала в цій ситуації, не були чимось незвичайним: звіт про діяльність компанії за останні 12 місяців, відомості про стан банківського рахунку та імена кінцевих бенефіціарів. Очевидно, в Meridian не бажали, щоб така інформація виявилася в руках бермудської юридичної контори.

Спіймай мене якщо зможеш

Прибуток від активів Meridian з різних країн, можливо, стікається на Бермуди, однак управління цими активами йде точно не звідти.

Наступний рівень згаданої вище піраміди складають два інвестиційних фонди: Meridian Capital CIS Fund і Meridian Capital International Fund, зареєстровані на Кайманових островах - в ще одній офшорній юрисдикції, де пильно бережуть комерційні таємниці.

Далі схема стає більш заплутаною.

У деяких випадках фонди з Кайманових островів служили першою ланкою ланцюжка холдингових компаній, які (тільки якщо особливо терплячі зможуть простежити ланцюжок від і до) в кінцевому рахунку вели до реально діючого бізнесу. Наприклад, Meridian Petroleum, казахстанська консалтингова фірма з нафтогазової сфери, належить голландській компанії, чий власник - компанія на Кіпрі, яка, в свою чергу, належить фонду з Кайманових островів.

В інших випадках назва "Meridian" взагалі не фігурує ніде в публічно доступних документах, що стосуються власності конкретного бізнесу. У підсумку про роль компанії як «бенефіціарного власника» можна дізнатися лише з другорядних звітів, та й то часом через роки після того, як компанія стала господинею активу. Наприклад, в будь-якому з чотирьох «шарів» корпоративної структури великої казахстанської компанії «Тенгізтрансгаз», що пропонує послуги транспортування, жодного разу не зустрічається слово "Meridian".

У найскладніших випадках підконтрольними Meridian структурами керують номінальні власники або «паралельні» компанії, слід яких веде до сторонніх офшорним холдингам без видимого зв'язку з головною організацією. Канали, за якими в цій системі прибуток потрапляє в Meridian, невідомі. Прояснити ситуацію може тільки витік ділового листування, як це і сталося з Appleby.

Так, в одному з листів витоку співробітник Meridian просить Appleby підготувати документи для трансферту акцій Unimilk (великий російський виробник молочної продукції) з паралельною компанії Afleet Investments в один з фондів на Островах Кайман. «Оскільки Unimilk тепер здатний надати точну фінансову інформацію для нашої суворої звітності, було вирішено перевести цю інвестицію в Meridian Capital», - йдеться в листі.

Імперія нафти і розкоші

Характерна стратегія Meridian - купувати існуючий бізнес, а не створювати з нуля. За роки діяльності компанія управляла газовими і нафтовими підприємствами, шикарними торговими центрами, маленькими аеропортами і гігантськими транспортними компаніями, часто продаючи активи заради чистого прибутку. Акціонери Meridian збудували ділову імперію, кордони якої були до сих пір не вивчені. Репортери OCCRP витратили довгі місяці на те, щоб розплутати павутину офшорів і визначити найприбутковіші області.

Головне бізнес-напрямок - нафта і газ. Meridian роками вкладався в цей сектор. Нерідко холдингу вдавалося купувати компанії за дуже низькими цінами і потім продавати з величезною вигодою або створювати спільні підприємства з державними газовими і нафтовими гігантами Казахстану. Також Meridian отримував ліцензії від уряду на запуск нових проектів, до яких часто привертав іноземних інвесторів. Сьогодні він контролює більше дюжини нафтових і вугільних підприємств по всьому світу - від Аляски до Африки і Австралії.

При цьом Meridian управляє великою залізнічної транспортної компанією в Казахстані, яка надає вагони найбільшім Нафтова и газові підпріємствам країни и займається технічним обслуговування. Серед її клієнтів «Тенгизшевройл» - найбільший казахстанський добувач нафти. Все це разом з десятками інвестицій у вугільну і видобувну індустрію.

Група також заробила сотні мільйонів на нерухомості, в основному в Росії та Казахстані. Коли Meridian продав Morgan Stanley торговий центр «Галерея» в Санкт-Петербурзі за 1,1 мільярда доларів, ця угода стала найбільшою в історії російської нерухомості на той момент. Крім того, минулорічні «Панамські документи» показали, що холдинг придбав половину казахстанського гіганта нерухомості - компанії Capital Partners, яка побудувала і продала торговий центр «Метрополіс», один з найбільших в Росії, і готелі Ritz Carlton в Москві і Алма-Аті.

Meridian належать як мінімум два приватних літака і частка в російської компанії, що управляє 14 регіональними аеропортами. Цю сферу бізнесу холдинг прагне розвивати і в Європі.

І, нарешті, Meridian якийсь час володів половиною російського підприємства з виробництва молочної продукції Unimilk. Пізніше цю частку купила французька харчова корпорація Danone. Зараз холдинг інвестує в представника латвійської молочної промисловості.

Хто зараз господар?

У ті рідкісні випадки, коли Meridian розкривав хоч що-небудь про своїх власників, майже завжди спливали два імені засновників компанії - Аскара Алшінбаева і Євгена Фельд.

Їх же ми постійно зустрічаємо в радах директорів різних проектів холдингу або в якості їх безпосередніх керівників.

А що ж з вищою нафтовим чиновником Казахстану?

У відповідь на питання репортерів про роль Минбаєва в Meridian представники державної нафтогазової компанії «КузМунайГаз», якою керує Минбаєв, відповіли одним реченням: «С. М. Минбаєв не є засновником або акціонером Meridian Capital Limited ». Жоден з інших акціонерів не відповів.

І все ж існує один публічний документ, який пов'язує ім'я Минбаєва з Meridian. У 2011 році російський банк, що належав тоді холдингу, на вимогу нового закону розкрив відомості про кінцевих власників.

У списку були прізвища Алшінбаева, Коннора, Фельд і компанія Reid Finance з Бермудських островів, яка, згідно з документом, діяла як керуюча компанія Минбаєва.

В останньому звіті Meridian, який компанія подала в Великобританії кілька днів тому, Минбаєва серед акціонерів немає - бенефіціарами вказані тільки Алшінбаев, Субханбердін і Фельд.

Цікаво, що від звіту до звіту склад власників холдингу здійснюється різними. Відсутність Минбаєва в останньому звіті може означати, що він продав свої акції. Але оскільки і в попередніх звітах його прізвище не завжди згадувалася, то, можливо, справа лише в тому, що Meridian в повному обсязі розкриває склад власників.

У файлах Appleby є ще два докази того, що Минбаєв ніколи не продавав своїх споконвічних часткою.

В одному випадку корпоративний адміністратор вказала у своїй картці зайнятості за 21 травня 2014 року, що витратила три години аналіз листування з юристом Meridian в пошуках сертифікованих документів по «трансферту акцій С. Минбаєва».

Витік також показує, що не далі як в квітні 2016 року ім'я Минбаєва зустрічається в базі даних Appleby про діючі «публічних посадових осіб», або PEP (politically exposed people). Інструкція бази даних PEP Appleby говорить, що в ній відображаються тільки діючі акціонери клієнтів, отже, у Минбаєва як і раніше була частка в Meridian Capital - єдиної компанії з усіх клієнтів Appleby, з якою пов'язано його ім'я.

Засновники компанії Аскар Алшінбаев і Євген Фельд, які частіше за всіх публічно представляють Meridian, в 2014 році увійшли до десятки найбагатших людей Казахстану за версією Forbes.

З урахуванням успіху Meridian це не дивно.

Але судячи з того, який пакет акцій належить Минбаєва, чи не повинен і він опинитися в списку? Якщо він вирішить розкрити свої активи, можливо, ми прочитаємо його прізвище в наступному виданні.

У найближчі тижні OCCRP опублікує нові подробиці роботи холдингу.

У підготовці розслідування брали участь Ольга Гейн, Федеріко Піньялбері, Карина Щедровський, Володимир Петін, Стелла Рок, Лейла Чамджіч, Кріс Беневенто, Обрі Белфорд, Тессин Муржі і OCCRP Казахстан.

Але навіщо ж тоді групі з числа найбагатших громадян Казахстану з високими зв'язками так приховувати свій комерційний успіх?
Коли-небудь Appleby або надають послуги структури фірми погоджувалися на таке або підписували подібні документи?
Хто зараз господар?
А що ж з вищою нафтовим чиновником Казахстану?
Але судячи з того, який пакет акцій належить Минбаєва, чи не повинен і він опинитися в списку?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.