Навигация
Реклама
Реклама

природа | заповідні території

Болотяна система Ендла сформувалася в результаті заростання льодовикового озера Суур-Ендла після відступу льодовиків в останній льодовиковий період. Розташовані в заповіднику 6 озер - Ендла, Сініярв, Мяннік'ярв, Туліярв, Каазік'ярв і Сінілаугас є реліктовими озерами колишнього озера Суур-Ендла. У міру потепління почалося заболочування нижчих ділянок озера. Більшість озер заповідника досягли стадії верхових боліт, менше низинних і перехідних боліт. Верхові болота відокремлюють один від одного річки, озера, ліси і острови. Типово для східної Естонії те, що центральна частина боліт в заповіднику Ендла більш опукла, а озерця і мочажіни розташовані півколом навколо центральної частини. Людина намагався змінити сформувався комплекс водно-болотного угіддя за своїм бажанням, перш за все, викопуючи канави і знижуючи рівень води.

Людина намагався змінити сформувався комплекс водно-болотного угіддя за своїм бажанням, перш за все, викопуючи канави і знижуючи рівень води

Болото Ліннусааре і Ендла u Сіні'ярв озеро. фото: Едгар Карофелд

У 1910 році під керівництвом Балтійського суспільства меліорації (Balti Maaparandus Selts) було розпочато вивчення можливості осушення болотної системи. Крім цього, природознавці вивчали закономірності формування і розвитку боліт. З 1928 по 1944 рік в повіті Йигева, в Тоом діяла так звана "школа боліт", яка заклала основи навчання меліорації в Естонії. Зараз в будівлі колишньої школи працює Природний центр Ендла. До 1989 року в районі Тоом і Кярде діяла сільськогосподарська станція з охорони боліт, пік активності якої припав на 1944 - 1960 рік. Прорив в усвідомленні цінності боліт стався в Естонії в 1970-і роки. У наступне десятиліття було створено понад 30 болотних заказників. Заповідник Ендла - один з них.

Найстарішим і великим верховим болотом заповідника Ендла є болото Ліннусааре (1250 га). Його вік оцінюється в 9500 років. Болото Мяннік'ярве, максимальна товщина шару торфу в якому становить 7 метрів, відносно невелика, але воно дуже відомо. Завдяки дерев'яної стежці, яка була прокладена через болото, на протязі більш ніж 60 років вчені і любителі природи можуть, не замочивши ніг, вивчати водно-болотні угіддя і милуватися ними. Болота як сховища чистої води, регулювальники клімату і важливі місця проживання в заповіднику Ендла високо цінуються.

Болота як сховища чистої води, регулювальники клімату і важливі місця проживання в заповіднику Ендла високо цінуються

Болото Мяннік'ярве. фото: Ело розспівалися

Значна частина заповідника Ендла представлена ​​надмірно вологими лісами, і на них вплинули меліоративні роботи. Вони стали хорошим буфером для більш ласих шматків. Менше можна побачити болотних лісів і зростаючих на родючій площі рамен. Група джерел Норра-Оостріку на височини Пандівере також протікає між лісів. Холодна і чиста вода висхідних, низхідних і просочуються джерел чутлива до забруднення. Тут розташований найглибший естонський джерело Сопа (4,8 м, ємність потоку в середньому 60 л / с). Джерела, в яких протягом усього року зберігається велика ємність потоку, такі як Оостріку (в середньому 130 л / с) і Вилінгі (в середньому 220 л / с) дають початок джерелам, які в свою чергу впадають в річку Пилтсамаа. Вода швидкоплинного джерела чудово підходить для проживання річкової форелі.

Назва Ендла носить також найбільше озеро заповідника (287 га). У ньому найбільше островів - крім 6 звичайних островів, на ньому знаходиться кілька плавучих торф'яних островів. Щодо неглибокий водойма з багатим рослинним світом є хорошим місцем проживання водних птахів. Рівень води в озері два рази знижували, коли озеро Ендла з'єднали з Сіні'ярв проритим через болото каналом (канал Ряегу). Далі їх води спрямовані в річку Пилтсамаа. Зараз рівень води в озерах Ендла і Сіні'ярв підтримується побудованої на каналі Ряегу греблею. В обох озерах сформувалися гарні умови проживання для беззубок, линів, окунів, плотви та інших видів риб. Раніше через озеро Ендла і болото проходив зимовий шлях, який протягом кількох століть з'єднував Тарту і Таллінн.

Раніше через озеро Ендла і болото проходив зимовий шлях, який протягом кількох століть з'єднував Тарту і Таллінн

Oзеро Ендла. фото: Ело розспівалися

багатство видів

У заповіднику Ендла було виявлено понад 180 видів птахів. Багатьом з них подобається відпочивати під час перельотів або гнездоваться на озері Ендла. Можна сказати, що на озері Ендла зустрічається найбільше видів птахів в Естонії. Це качки, крячки, поганки, гуси, лебеді, очеретянки, болотні луні. Над водами озера полюють орлан-білохвіст і скопи. У лісах і болотах можна зустріти беркутів і глухарів, тетеревів і рябчиків, сірих журавлів і подорликов.

У лісах і болотах можна зустріти беркутів і глухарів, тетеревів і рябчиків, сірих журавлів і подорликов

Kлікуни лебеді (Cygnus cygnus). фото: Едгар Карофелд

Завдяки водойм тут мешкає цілий ряд ссавців, що ведуть напівводний спосіб життя - річковий бобер (Castor fiber), видра (Lutra lutra), американська норка (Mustela vison). На великий, практично незаселеній території чудово відчувають себе ведмеді (Ursus arctos), вовки (Canis lupus), рисі (Lynx lynx) і лосі (Alces alces). Всього було виявлено 42 види ссавців. Багата також фауна амфібіями і плазунами - гадюка (Vipera berus), вже (Natrix natrix), мідяниця (Anguis fragilis), зелені і коричневі жаби (рід Rana), звичайна жаба (Bufo bufo) і тритон звичайний (Triturus vulgaris). Всі вони знаходяться під охороною. Відомо 160 видів павуків. З комах численні саме види, пов'язані з болотами і водоймами.

У заповіднику Ендла виявлено близько 400 видів грибів. Мохів в Ендла більше, ніж лишайників, деякі з них є рідкісними. Також в заповіднику було виявлено 452 види судинних рослин. Особливу видове багатство зазначено в насиченою джерелами західній частині заповідника, де також ростуть орхідеї (наприклад, зозулині черевички Cypripedium calceolus). В озері Ендла зростає рідкісна водорість наяда мелкозубчатая (Najas flexilis).

В озері Ендла зростає рідкісна водорість наяда мелкозубчатая (Najas flexilis)

Bенерін черевичок (Cypripedium calceolus). фото: Ело розспівалися

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.