Навигация
Реклама
Реклама

Сайт для любителів ходити босоніж

  1. Частина I. "боліт вогонь зелений"
  2. інтерлюдія
  3. Частина II, історико-краєзнавча

Автор - Оксана Буковецький.

Східна частина Московської області за цілою низкою причин давно визнана невідповідною для активної котеджної забудови. Це, в поєднанні з близькістю заповідника Лосиний острів і ряду закритих об'єктів, її і врятувало. Там досі є живі села і майже неіспохабленние лісу всього лише в годині їзди від Москви. Чим ми і воспрользовалісь, почавши ще з минулого року влаштовувати там босоногі походи і виїзди.

Частина I. "боліт вогонь зелений"

Болота ... "Іди ти в болото" ... "Мара болотна" ... "Хмирь болотний" ... Не любили наші предки боліт. Боялися. Хитається під ногами сплавини, криків болотних птахів, труднощів з орієнтацією. Що не заважало їм годуватися з боліт, збираючи там морошку, лохину, журавлину, рідкісну потрясяюще смачну княженіку. А деякі знавці відправлялися на болота за лікарськими рослинами - до них відноситься майже все, що росте на болотах.
Болота - місце, на яке "западають". Зазвичай назавжди. І ті, з ким це сталося, готові на багато що, щоб показати шматочок цієї сфагново-журавлинною принади іншим.

Як майже всі нестабільні природні співтовариства, болота особливо гарні на переломі сезонів: восени і навесні.

Це цвітуть вахта і образки
Це цвітуть вахта і образки. З вахтою (на першій картинці) пов'язана одна з легенд про Волхову і її пасербицю (ну і падчерок ж у неї було, якщо зібрати всі сюжети :-)), яку нехороша мачуха наказала за проступок, залишивши стояти на вахті біля кордону болота. Так і стоїть вона, радуючи рідкісних подорожніх приголомшливо красвимі квітами, які можна побачити лише буквально кілька днів в кінці травня.

Улюблена нами місце - це, насправді, не зовсім болото і не зовсім озеро, хоча і називається у місцевих жителів "Блакитні озера". Насправді, це залишки кар'єру торфовидобутку, торф з яких доставлявся колишньої Воскресенської вузькоколійної залізниці, що мала в сталінські часи стратегічне значення.
Узкол давно розібраний, про нього нагадують лише зрідка трапляються в грунті милиці від шпал, занадто прямі лісові дороги, по одній з яких ми і йдемо і надто прямокутні для природних кордону водних "вікон".

Узкол давно розібраний, про нього нагадують лише зрідка трапляються в грунті милиці від шпал, занадто прямі лісові дороги, по одній з яких ми і йдемо і надто прямокутні для природних кордону водних вікон

Нині ці кар'єри - майже ідеальне місце для купання і тихого відпочинку на природі для невеликої компанії, а ходити босоніж по сфагнуму і навіть повалятися на ньому - окремий кайф для тих, хто розуміє :-)

Нині ці кар'єри - майже ідеальне місце для купання і тихого відпочинку на природі для невеликої компанії, а ходити босоніж по сфагнуму і навіть повалятися на ньому - окремий кайф для тих, хто розуміє :-)

Озер два, на відстані близько 300 м один від одного. Друге - побільше і з менш зарослими берегами, а й народу там більше. Не втримавшись від купання в обох, ми вирушаємо далі вглиб злодієві-Богородського лісництва.

Не втримавшись від купання в обох, ми вирушаємо далі вглиб злодієві-Богородського лісництва

інтерлюдія

Друга частина маршруту присвячена вже не красот боліт, озер і лісів, а красивим старовинним селах сходу Підмосков'я. До першого з них - Петровського - близько 5 км шляху через ліс, дачне селище і місцевого значення бетонку.

Тут доля підклала нам невелику підлість у вигляді 2 з невеликим км шляху по свежепосипанной великої асфальтової крихтою дороги :-(

Тут доля підклала нам невелику підлість у вигляді 2 з невеликим км шляху по свежепосипанной великої асфальтової крихтою дороги :-(

Звичайно, можна було і взутися, але діставати сандалі було відверто влом, та й ділянка не такий вже великий. Ні, нічого "кримінального" не сталося - ніяких травм і мук, просто дуже знизився темп, а сонце, між тим, продовжувало припікати. Так що колодязі і джерело вельми порадували, а найбільше інтересу по приході в Петровське викликав не храм початку XIX століття, а черговий колодязь і магазин з морозивом :-)

Так що колодязі і джерело вельми порадували, а найбільше інтересу по приході в Петровське викликав не храм початку XIX століття, а черговий колодязь і магазин з морозивом :-)

Частина II, історико-краєзнавча

Схід Підмосков'я не захопили війна, тут не було боїв і бомбардувань, від яких так постраждала його західна частина. Та й розгул боротьби зі спадщиною минулого чомусь був трохи слабкіше - глухомань, майже Володимирщині (до кордону з Володимирської обл. Не так вже й далеко).
Тому тут збереглися храми, які ніколи не закривалися і не були превшащеніи в склади і ремонтні майстерні та навіть трохи громадської забудови XIX століття.

Храм над старовинним ставком в селі Петрівське. На жаль, реставрація йде вже не перший рік.

Звідти, після привалу з поїданням морозива, випиванням квасу і розгляданням нафотографировались, ми вирушаємо на вельми до речі, що підійшло автобусі в бік села Душоново. По дорозі - річка Пружонка, одна з найчистіших джерельних річок східного Підмосков'я, в якій досі водяться раки. Прохолодна, хоч і дрібна вода - величезний кайф для подорожніх.

Прохолодна, хоч і дрібна вода - величезний кайф для подорожніх

На вході в Душоново нас зустріли 3 щиро порадіти нашому босоногому увазі бабусі на класичній сільської призьбі :-). Фоткать їх не стали, щоб не смушать :-)

Фоткать їх не стали, щоб не смушать :-)

Звідси, по лісовій дорозі, де нас радо зустрічають маленькі Кошмарики, ми вирушаємо до нашої кінцевої точки - селу Іванівське. Іванівське озеро, на якому воно стоїть, насправді - заповнена Пружонка :-), у що важко повірити, якщо згадати цей струмок декількома кілометрами вище. Залишки сіл греблі і дерев'яного укріплення берега прекрасно видно, але для їх зйомки вже темнувато. Зате саме час - для чергового купання.

Зате саме час - для чергового купання

І - фінальним подарунком для терплячих мандрівників - приголомшливий захід над озером.

І - фінальним подарунком для терплячих мандрівників - приголомшливий захід над озером

За старою польовий звичкою я тихенько кажу "спасибі" - не знаю, кому і чому, але знаю, що так - правильно, і ми вирушаємо в сторону ботів, адже всі автобуси з Іванівського давно пішли. Останній автобус з ботів на Черноголовку з'являється на зупинці майже одночасно з нами, і буквально через 20 хвилин ми вже в Черноголовке. Звідти до Москви - трохи більше години на експресі.

Вся поїздка зайняла трохи більше півдоби чистого часу. А ось чим поміряти задоволення - не знаю. Може, хто підкаже :-)

Передруковано з форуму dirtysoles

© 2007-2019 www.barefooters.ru ( Зворотній зв'язок )

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.