Навигация
Реклама
Реклама

Народження суперлайнера | Журнал Популярна Механіка

Самі чудові суду в світі - ті, що будують не для війни або комерції, а для чистого задоволення. Найбільший в світі круїзний лайнер стоїть зараз на одній з фінських верфей. Будівельники займаються його збиранням, стикуючи один з одним деталі колосальних розмірів.

Узбережжя на півдні Фінляндії, де ліси виходять прямо до моря, місто Турку, духовий оркестр та святкова натовп, що зібрався на кромці значного котловану глибиною 15, а довжиною - все 400 м. Палить старовинна міська гармата, звук її пострілу відбивається від білого борту колосального океанського лайнера, який височить над траншеєю сухого доку. Коротка урочиста промова - і трійця з офіційних осіб, удостоєна такої честі, відкриває заслінку. Далеко внизу на бетонну підлогу дока обрушується бурхливий потік води. Для кораблебудівників з верфі Aker Yards всякий «спуск на воду», а точніше, «затоплення сухого доку» - урочистий момент. Океанський лайнер Independence of the Seas досягає в довжину 338 м (на 70 м більше, ніж довжина «Титаніка»). Фантастичний гігант повинен стати третім в серії круїзних суден, що вважаються на сьогодні найбільшими пасажирськими суднами в світі. Замовнику, компанії Royal Caribbean, цей шедевр кораблебудування обійшовся в $ 800 млн. І ось новий грандіозний лайнер вперше в своєму житті відчув під кілем справжню морську воду. Втім, для бурхливо розвивається верфі лайнер Independence - це ще не найцікавіший проект і не найвище досягнення.

Titanic Titanic - найбільший круїзний лайнер свого часу Titanic Titanic - найбільший круїзний лайнер свого часу. Спущений на воду в 1911 році. Місткість 2600 пасажирів. Екіпаж 940 осіб. Довжина 269 м.

Тріумф гіганта Independence of the Seas меркне поряд з ще більш грандіозним левіафаном - чудовиськом на ім'я Oasis of the Seas ( «Оазис морів»), яке обійдеться замовнику вже в $ 1,2 млрд. Oasis буде мати довжину 360 м, і в ньому втіляться вищі досягнення, до яких привели десятиліття запеклої конкуренції між провідними круїзними компаніями. Учасники цієї багаторічної гонки намагалися вирватися за межі можливого в проектуванні і будівництві пасажирських суден самих немислимих розмірів. Отже, вершиною стане Oasis, а суперником йому буде тільки його ж рідний брат-близнюк, який за планом повинен зійти зі стапелів на 11 місяців пізніше первістка. Втім, і ця видатна парочка не так вже й довго зможе утримувати лаври першості.

«Чим більше ті судна, які ми зараз будуємо, тим більше перед нами відкривається можливостей створювати ще більш грандіозні лайнери», - так говорить Харрі Куловаара, виконавчий віце-президент компанії Royal Caribbean, відповідальний за питання суднобудування.

Авіаносець ВМФ США Ronald Reagan авіаносець ВМФ США Ronald Reagan - спущений на воду в 2003 році Авіаносець ВМФ США Ronald Reagan авіаносець ВМФ США Ronald Reagan - спущений на воду в 2003 році. Екіпаж 6000 чоловік. Довжина 332 м.

Територія верфі рясніє закутками, де легко заблукати, нічого не чути через шум монтажних робіт. За густим переплетенням балок, в жовтуватих променях натрієвих ламп можна розгледіти цілі поля, застелене величезними червонувато-бурими латками. Це вихідний матеріал - листова сталь. Заготовки досягають довжини 13 м і товщини 25 мм. Тут вони чекають своєї черги для зварювання, коли з розкроєних листів пошиють набір тих мегакубіков, з яких в подальшому буде зібрано всі судно. На складальної майданчику господарюють роботизовані транспортні платформи і зварювальні автомати - коротше, все підприємство обладнане за останнім словом техніки. З іншого боку, багато прийомів, якими користуються сучасні суднобудівники, були добре знайомі і тим інженерам, які в 1904 році закладали на стапелі кіль майбутньої «Луізітаніі». Віце-президент компанії Acker Yards Том Дегерман доглядає за ходом робіт. На складальної майданчику чутні гучні удари, які лунають зсередини одного ще не доопрацьованого сегмента, пофарбованого ґрунтовкою кольору іржі. «Там зараз вбудовують шпангоути і перебирання», - пояснює Дегерман. Говорячи просто, це означає, що один з робітників б'є по сталевій болванці кувалдою.

Коли будують суду такого масштабу, тонкий інженерний розрахунок поєднується в роботі з грубою силою. Протягом багатьох сотень років великі судна будували від низу до верху, тобто спочатку корабели закладали кіль, а потім нарощували борти і вбудовували всередину палубу за палубою. Тепер вся будівництво організована більш ефективно, хоча і більш складно. У наші дні прийнято спочатку збирати окремі фрагменти судна, а потім стикувати їх, збираючи весь корпус воєдино, як це робиться в конструкторі Lego.

Oasis of the Seas Cамий великий в світі круїзний лайнер Oasis of the Seas Cамий великий в світі круїзний лайнер. Повинен бути спущений на воду в грудні 2009 року. Місткість - 6400 пасажирів. Екіпаж 2100 чоловік. Довжина 360 м.

Весь технологічний процес починається там, де на територію верфі входить залізнична гілка. Сюди прямо від виробника привозять сталевий прокат. Листи потрапляють на конвеєр шириною 24 м, де проходять через встановлені одна за одною робочі станції. Тут їх розкроюють і зварюють в більш великі елементи. Тут же до цих шкаралупах приварюють ребра жорсткості і сполучні елементи - аби маса окремо взятої деталі не перевищила 66 т. Таку «детальку» знімають з конвеєра і з'єднують ще з трьома аналогічними елементами. В результаті виходить «гранд-блок» розміром з триповерховий житловий будинок. Прямо в ньому монтуються всі кабелі, труби і проводка. Більшу частину таких «гранд-блоків» збирають тут, в Турку, хоча деякі надходять з Німеччини та Литви.

Потім кожен «гранд-блок» встановлюють на самохідну платформу шириною 12 м на 144 коліщатках. Вона здатна носитися по верфі зі швидкістю 10 км / год, і ось так, не втрачаючи часу, все «грандблокі» котять в фарбувальний цех. Там на них з усіх боків наносять антикорозійне покриття. Потім їх все (загальним числом 181) звозять в сухий док і зварюють разом, включаючи в єдину конструкцію перегородки, трубопроводи та палуби. Каюти, виготовлені заздалегідь разом з усією обробкою, вставляють в корпус і відкочують на коліщатках прямо до намічених місцях. Завдяки такому модульним принципом складання весь процес будівництва - від закладки кіля до спуску на воду - займає всього лише 19 місяців.

На верфі Aker в Фінляндії при складанні великого судна спочатку з деталей зварюють величезні блоки На верфі Aker в Фінляндії при складанні великого судна спочатку з деталей зварюють величезні блоки. На фото зображений так званий скегами, завершення кіля. Він підвищує стійкість судна на курсі, а заодно захищає гвинти.

Запорука успіху в створенні гігантських судів - це зовсім не грандіозні механізми. Як говорить Куловаара, «їх будівництво стало можливим тільки завдяки комп'ютерам. Адже всього лише 20 років тому все креслення робили на кульманах від руки. Зараз спеціалізовані програми дозволяють проектувати більш складні обводи і формувати більші і жорсткі конструкції. Тепер кораблебудівник може заздалегідь прорахувати, як судно буде реагувати на навантаження, як по ньому будуть поширюватися шуми і вібрації - а це дуже неприємна проблема, яка має всіх, хто береться за створення великих круїзних лайнерів.

Більш того, тривимірне відображення дозволяє інженерам передбачати не тільки те, як судно поведе себе в море, але і те, як буде на ньому його пасажирам. Спробуйте заздалегідь уявити відчуття від прогулянки по центральному променаду цього лайнера або вид блискучого головного ресторану, коли в нього спускаються клієнти по центральній гвинтових сходах. При сучасних темпах будівництва після початку робіт у вас вже не буде часу і можливості для того, щоб внести хоч якісь виправлення.

Залишилася остаточне складання Принцип модульного побудови дозволив суднобудівним верфям вирватися на новий, абсолютно казковий рівень Залишилася остаточне складання Принцип модульного побудови дозволив суднобудівним верфям вирватися на новий, абсолютно казковий рівень. Кожну секцію величезного судна (такого, як Oasis of the Seas) збирають окремо, причому в ній вже передбачені палуби, перебирання і трубопроводи. Потім гігантський блок спускають в сухий док і за допомогою зварювання стикуються з сусідніми секціями. Така методика складна в організаційному відношенні, але зате з її допомогою можна будувати на верфях рекордні суду, витрачаючи на їх складання всього року два з невеликим.

Комп'ютерне моделювання допомагає також забезпечувати максимальну безпеку. Якщо, не дай бог, судно опиниться в небезпеці або навіть почне тонути, тисячі людей повинні благополучно пройти по коридорах і сходах, щоб дістатися до рятувальних шлюпок. Варто в спеціальній програмі пустити по лайнеру натовпу віртуальних пасажирів, і ми відразу побачимо все вузькі місця, де в реальній ситуації може виникнути плутанина і паніка. Є й такі програми, в яких моделюється поширення пожежі, - тепер проектувальникам буде легше заздалегідь продумати способи боротьби з цією стихією.

Суду такого класу, як Oasis, - це виклик не тільки для кораблебудівників. Керувати ними - теж непросте завдання. У звичайному судні двигун обертає вал, який приводить в рух штовхають гвинти. Встановлені на кормі рулі можуть управляти судном, тобто створювати бічні зусилля, тільки в тому випадку, якщо судно має хоч якусь поступальну швидкість.

Подумайте тільки, чи зможе такий гігант, як Oasis, розвернутися в тісному, забитої іншими судами гавані, якщо його забезпечити подібною системою управління. Ні, тепер все роблять по-іншому. Суднові гвинти приводяться в рух електромоторами, які укладені в герметичні гондоли, що виступають під днищем судна. І центральний, і обидва бічних гвинта можуть розгортатися разом зі своїми двигунами на спеціальних поворотних «турелях», так що силу тяги цих гвинтів можна прикласти в будь-якому напрямку. Поруч з форштевнем в широких, що проходять від борта до борта трубах заховане ще чотири гвинти - вони при необхідності створюють додаткову поперечну тягу, яка може розгортати судно «за ніс», надаючи йому додаткову маневреність. Витончена система управління сполучається з блоком автоматичної супутникової навігації, так що капітан, користуючись одним лише «джойстиком», може рухати своє судно в будь-якому напрямку, позиціонуючи його в будь-якій точці водної гладі з точністю в межах 40 см. Навіть в умовах шаленого шторму, коли судно парусит під вітром, налітають зі швидкістю в 40 вузлів (70 км / год), за допомогою цієї системи воно може утримуватися завмерло на місці.

В кінці 2007 року лайнер Independence був спущений на воду. Останні етапи будівництва, які ведуться вже на судні, спущеному на воду, можуть служити гарною ілюстрацією до того, як в недалекому майбутньому буде розбудовуватися і новий гігант - рекордний лайнер Oasis. Всі «гранд-блоки» зварили один з одним, коли вони ще стояли в сухому доці, так що зовні судно виглядає майже готовим. Зате всередині, так би мовити, ще кінь не валявся. Палуба - це поки не паркетні підлоги, а голе залізо, ілюмінатори заклеєні фольгою, з відкритих труб звисають переплетення кабелів. Тепер, для того щоб здати судно замовнику, дві тисячі робочих будуть ще довго по шість днів на тиждень займатися доведенням і наводити блиск.

Тепер, для того щоб здати судно замовнику, дві тисячі робочих будуть ще довго по шість днів на тиждень займатися доведенням і наводити блиск

Коли на автозаводі запускають нову модель і перший зразок сходить нарешті з конвеєра, у виробника вже немає проблем - той же персонал і те ж обладнання дозволять тепер клепати цю машину на потоці в будь-яких кількостях. З круїзними лайнерами справа йде зовсім не так. «Створюючи новий зразок, ми вкладаємо в нього всю свою душу, розробка кожної деталі вимагає немислимих грошей. Але ось після флагмана в цій серії сходить зі стапелів ще два-три судна, і всі їхні креслення вже викинуті на смітник, - розповідає Гернан Зіни, виконуючий обов'язки капітана лайнера, поки судно ще не покинуло верф. - А відразу ж після цього від нас починають чекати, що ми знову здивуємо публіку і запропонуємо щось нове ».

Ще недавно, продаючи квитки на круїзний лайнер, головний упор робили на точку кінцевого призначення: «Ласкаво просимо на сонячний Пуерто-Вальярта!» Але ось в кінці 1990-х років компанія Royal Caribbean обзавелася першим круїзним лайнером водотоннажністю 120 000 т, і тепер уже на самому судні стало можливим забезпечити пасажирам всі радощі життя. Об'єктом тяжіння для публіки став не порт призначення, а саме плавання. «Завдяки сучасним будівельним технологіям ми можемо не тільки перевозити тисячі пасажирів з однієї географічної точки в іншу - тепер вони забезпечені на лайнері і повноцінними театрами, і баскетбольними майданчиками, і навіть крижаними катками», - говорить Террі Дейл, виконавчий директор і президент союзу Cruise Lines International Association.

Але повернемося до сухого доку на верфі в Турку. Морська вода, як з пожежних брандспойтів, рветься на дно рукотворного ущелини. Щоб його заповнити, доведеться чекати до ранку. Коли рівень води в доці зрівняється з рівнем моря зовні, лайнер Independence of the Seas плавно підніметься зі стапелів і вийде на морський простір. Ворота дока знову зімкнуться, і воду будуть відкачувати, поки не оголиться його дно. Тоді прийде черга для лайнера Oasis. На підлозі сухого доку почне рости морської гігант нового покоління, а в листопаді старі гармати міста Турку загуркочуть знову.

Стаття опублікована в журналі «Популярна механіка» ( №11, Січень 2008 ).

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.