Навигация
Реклама
Реклама

На злобу дня

Для багатьох усіма довгоочікуване літо це сезон відпусток, подорожей і справжнісіньких пригод
Для багатьох усіма довгоочікуване літо це сезон відпусток, подорожей і справжнісіньких пригод. А для кого-то це найбільш напружена і авральна частина в році. Я ставлюся до другої половини «щасливчиків». Поза сезоном, ходжу в гори в своє задоволення, задовольняю спортивні амбіції, а влітку працюю на Висоті, а саме на Південному Інильчек або під піком Леніна. Цей сезон не виявився винятком і поїхав я під пік Леніна в якості начальника першого табору від «Asia Mountains».
про спаси
Початок сезону, табір практично поставлений, тягнуться трудові будні, сидимо ввечері на кухні п'ємо чай, йде пластівцями мокрий сніг. Краса, ідилія і спокій, як в таборі, так і в душі. Приходить до нас в табір дівчинка, як ми потім дізналися Рая з Харкова, заглядає до нас на кухню і з простою доброї людської посмішкою питає, чи можна їй поставити тут намет. Ну не виженеш адже людини ввечері в снігопад? Тим більше видно, що вона вся промокла. Покликали на кухню, напоїли чаєм. З розпитів дізнаємося, що вона приїхала на сходження одна.
- А як так вийшло, що ти одна приїхала? - питаю.
- Ось так вийшло, так буває.
Ну, буває і буває. Потім вона починає питати про маршрут. І з діалогу я розумію, що дівчинка якщо і була в горах, то далі намети з кухнею її нікуди не відпускали. Я навіть не знав, як реагувати на питання: «А як мотузки провешени, уздовж або поперек тріщин?». І таких моментів було кілька. Починаю методично потихеньку пояснювати, що не треба їй йти на гору. Чи не в лоб, звичайно. Таке все сприймають в штики. А потихеньку, мовляв, там тріщини, однією можна, щороку там люди гинуть і все таке. Вона мене зрозуміла, і знайшла якусь літню пару з іншого табору, які погодилися її прив'язати до себе. Ну, погодилися і погодилися. Баба з возу як то кажуть. У той день, коли вона вийшла до другого табору, вийшла і одна з наших груп, все на акліматизацію. Через дві ночівлі наша група спускається, дівчинка Раю - немає. З розповіді нашої групи дізнаюся, що вона дуже повільно і важко дійшла до другого табору, залишилася на пару днів там відпочивати і сьогодні вийшла в третій. Проходить ще три дні, дівчатка Раї немає. Сергій, мій напарник, спускається з третього. Розповідає, що бачив, як вона йде в третій табір дуже повільним темпом. Він намагався її розгорнути, довго пояснював, що не можна так довго не акклематізірованной на висоті жити, що у неї не залишиться сил на спуск, що наші клієнти, з якими вона вийшла на акліматизацію, давно спустилися, вже встигли відпочити і сьогодні вийшли на штурм гори . Нічого не хочуть люди слухати. Чи не послухалася. «Чи стане погано, піду вниз».
В ту ніч її стали спускати ... Я не знаю, що там було, але факт залишається фактом. Знайшлися добрі люди в третьому таборі, які в ніч потягли тільце вниз, як ви здогадуєтеся, тільце ще була жива, в іншому випадку ніхто не став би навіть морочитися. А так, заморочили, як ви розумієте НЕ альпіністи з інших країн, а гіди і працівники з Ак-Сай Тревел. Залізні люди, з залізними нервами, спустили вночі дівчинку Раю аж до першого табору. Я вранці бігав в другій, а коли повернувся в перший, її вже на конячці відвезли вниз. Я був, м'яко кажучи, зол. Чому люди не хочуть слухати порад? Чому думають, що самі знають як краще? У дівчинки Раї не було з собою грошенята, щоб віддячити рятівників, якби не стали спускати вночі, до ранку вона б не дожила. Дівчинка Рая тільки попросила сильно її грошики не Грузія, бо у неї цих грошей немає, і її два малих дитину вдома чекають. Ноу комментс. Завіса.
А ось інша історія. Приходить до нас в табір хлопець Діма з Пітера з двома симпатичними дівчатами: «А можна ми у вас встанемо?". Звичайно, можна. Пояснюю їм умови проживання в таборі, скільки це буде коштувати. Чи не погодилися, пішли жити на вільну марену. Через деякий час повертаються і просять рацію в оренду. Даю їм рацію. Вони мені залишають тривожні телефони друзів-родичів. Вже збираються йти, я питаю:
- Діма, а навіщо вам рація?
- Ну як навіщо? Якщо раптом у нас ЧП, ми повідомимо по рації.
- Ну добре, ви повідомляєте мені по рації, що у вас ПП, треба когось транспортувати, які на твою повинні бути мої дії?
- Ну як це, ви телефонуєте за телефонами, друзі гаранти, що оплатять врятував роботи, ви висилаєте врятував загін.
І я йому починаю спокійно, по пунктам пояснювати всю сувору реальність. Що поки я додзвонилася, поки друзі перерахують гроші, поки після цього я зберу врятував загін з бажаючих, пройде купа часу і вже можливо рятувати буде вже пізно. Може хто буде поруч з вами в той момент, хто погодиться допомогти в транспортуванні вниз, а може нікого і не виявиться. Може я вам і повірю на слово, що гроші для рятувальників будуть, але от інші навряд чи, і гарантом цього я просто не хочу бути. А що тоді робити? Пропоную залишити депозит, тобто всю готівку. Слава Богу, народ перейнявся, депозит залишили, всім радам по тактиці акліматизації і самому сходження слідували, вдало сходили на гору та щасливі поїхали додому.
Ось вам два різних підходи до сходження двох різних не професійних, в плані альпінізму, груп.
Я часто зустрічаю дискусії і баталії про те, що хтось когось переступив і пішов далі. І все з піною біля рота доводять прав людина чи ні. Ось спробую показати ситуацію зі своєї дзвіниці. Я приїжджаю в гори працювати. Гідую, тягаю вантажі, встановлюю намети. Праця пекельно важкий, але він годує мене, моїх дітей. В один день на схилі хтось ліг, я біжу рятувати. День, як мінімум втрачається, ще пару днів треба на відновлення. Ось вам 3-4 дня з сезону у мене випадає. А стягувати з гори, треба когось практично через день. І ось я приїжджаю додому великий герой, який врятував купу людей, але з нулем в кишені, що мені сказати будинку? Розповідями хліб не купиш. Або, наприклад, ви дуже зайнята людина, але дуже хочете піднятися на вершину. У вас в році є всього лише 20 днів, які ви з боєм можете собі вирвати. І поїздка для вашої кишені досить відчутна. Але тут вам гід каже, що є дуже велика ймовірність, що хтось при сходженні буде загінаться на горі, і ми повернемо вниз, сходження доведеться зупинити. Ви візьмете такого гіда? Ви взагалі поїдете тоді на цю гору? Так, якщо спаси «по дорозі», тобто я йду вниз і кого-то треба тягнути, я завжди допомагаю в міру сил, але розгортатися або підніматися, щоб врятувати чергового ідіота за просто так, я не буду.
Чи не був в такій ситуації, і не заздрю ​​тим, хто опинявся: спускаюся зі сходження з вершини з клієнтами, ми ще не дійшли до нашого намету, і тут хтось лежить на стежці. Що я повинен робити? Ризикувати життям своїх клієнтів, намагаючись спустити потерпілого або переступити і йти далі? Холодну ночівлю ловити, ой, як не хочеться. Скільки разів я вже зустрічав там випадків, коли люди розгорталися, жертвували сходженням і починали спускати, чергового, хто не може реально оцінити свої сили.
Саме така ситуація зі врятував роботами склалася на піку Леніна. Приїжджає дуже багато недосвідчених людей, недосвідчених, але знають, як краще. Окремої врятував загону немає, бо зміст його дуже накладна штука. Чи не пускати на гору або розгортати, свідомо аварійну групу повноважень немає. Гора велика, довга і добра. Помилково вона в 1990 році вбила 47 осіб, змести ледопадом весь другий табір, але після цього не пригадаю випадку, щоб летальні випадки були людським фактором.

Про сміття.
Хочу підняти дуже хворобливу тему про другий табір на піку Леніна. Туди доходить відсотків 90 клієнтів як мінімум. З третім вже простіше, туди піднімаються вже набагато менше людей, менше їдять, менше паскудять, та й народ уже більш спортивний і поводиться по-людськи. Другий табір на сковорідці вже перетворюється в табір екологічної катастрофи, усіма правдами-ні правдами намагаюся не зупинятися там на нічліг. Як начальник першого табору, постійно веду розмову з клієнтами. Пояснюю, що не треба залишати там їжу і газ комусь, це сміття. Сам сміття природно теж дуже переконливо рекомендую спускати вниз. Хтось слухається, хтось ні. За цим не встежиш. При мені італієць кидає пакет сміття в тріщину, я йому кажу матом, що ти робиш, він без будь-яких заперечень (сам розуміє, що погана справа зробив) починає вибачатися, я змусив лізти в тріщину і витягувати сміття. Багато кидають сміття в тріщини, багато просто на смітник, яка вже утворилася біля табору. Сам бачив, як одна дівчина зазнала на смітник пакет зі сміттям, один з місцевих гідів спробував їй пояснити, що не треба так робити, неси сміття вниз. Вона заперечує, мовляв, все ж кидають сюди, значить так і треба. На всі роз'яснення, що так не треба робити не погоджувалася. Ніколи я ще не бачив дуже спокійного хлопця таким розлюченим, думав, що він її зараз бити буде. Дівчина, мабуть, теж це зрозуміла і понесла сміття назад. І так кожен день, постійно. Взагалі не розумію людей, які кидають сміття на місці наметів. Кидають абсолютно все, і з Європи, і з пострадянського простору. Про туалет взагалі мовчу. У кого сили є, ходять за поворот за скелю, у кого сил немає, ходять поруч з наметами.
Що можна зробити в цій ситуації? До держави не достукатися. Марно. Можна звичайно вибити разовий грант на спуск сміття, як це було пару років назад, але це разова акція і проблеми не вирішує. Поки турфірми, які працюють там, не будуть зігнані, що не обговорять цю гостру проблему, не вироблять стратегію, не буде там порядку. Варіантів багато, але це треба посадити за круглих стіл всіх тур операторів і вирішувати питання спільно.


на задньому фото та сама звалище


Цим постом, я не закликаю почати тут якусь дискусію. Нічого це не змінить. Як завжди буде дуже багато порожній лайки, не хочу цього. Я закликаю тур компаніям зібратися і вирішити нарешті ці дві проблеми, подивитися нарешті в майбутнє.

Ну не виженеш адже людини ввечері в снігопад?
А як так вийшло, що ти одна приїхала?
Я навіть не знав, як реагувати на питання: «А як мотузки провешени, уздовж або поперек тріщин?
Чому люди не хочуть слухати порад?
Чому думають, що самі знають як краще?
Приходить до нас в табір хлопець Діма з Пітера з двома симпатичними дівчатами: «А можна ми у вас встанемо?
Ну як навіщо?
Ну добре, ви повідомляєте мені по рації, що у вас ПП, треба когось транспортувати, які на твою повинні бути мої дії?
А що тоді робити?
І ось я приїжджаю додому великий герой, який врятував купу людей, але з нулем в кишені, що мені сказати будинку?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.