Навигация
Реклама
Реклама

Магія нашого часу: хто ховається за бубном шамана »Tuva.Asia

Вогонь, бубон, гіпнотизує спів - частина туристичного бренду і гордість Сибіру Вогонь, бубон, гіпнотизує спів - частина туристичного бренду і гордість Сибіру. Житель мегаполісу, опинившись за межами пильного міста, з полюванням бере участь шаманських обрядах. Однак в більшості своїй туристи насправді стикаються з явищем, якому вчені дали назву «неошаманізм».

Годування вогню у сплячого Саяна

«Це найсильніший шаман в наших місцях», - шепоче мені на вухо чиновниця з районної адміністрації. Перед нами біля багаття на колінах схилився людина в національній, напевно, хакасской, одязі. Щедрою рукою сипле в полум'я вогню шматки м'яса і хліба, ллє молоко, горілку.

Ми, учасники прес-туру «Енісей.РФ -2014», натовпом оточили майданчик з вогнем, клацаємо затворами фотоапаратів, намагаючись зробити гарний знімок обряду годування вогню.

Дійство відбувається в горах Ергаки, практично на березі озера Ойское, яке в червні ще покритого льодом. Вдалині височіє Сплячий Саян - хребет, що нагадує відпочиваючого людини.

Легенди свідчать, що це був охоронець тайги, що розуміє мову звірів і спілкується з духами, - шаман. Коли-небудь він прокинеться. Загалом, саме місце викликає містичні відчуття. Напевно, релігійні обряди тут проходили споконвіку.

Шаман бере бубон, танцює навколо вогню. Очі прикриті, він наспівує щось ритмічне. До глядачів підбігає його помічниця: «Не можна знімати. Він заборонив. Інакше духи зламають фотоапарат ». З подивом бачу, що дуже відомі в Красноярському краї фотографи без протестів прибирають свою техніку в кофри.

перелом епох

Практично в будь-якому районі Красноярського краю можна знайти місця пов'язані з шаманизмом: назва озер і урочищ, гірських піків і печер, всюди безліч легенд. Однак південь в цьому плані виділяється особливо - їдеш по Єрмаківка або Курагинский району і обов'язково зустрінеш дерева, обв'язані різнокольоровими стрічками. Первісна магія, якою із задоволенням надаються городяни.

Вони охоче в'яжуть стрічки на гілки, п'ють «цілющу» воду з шаманських струмків, звертаються за ворожіннями, без суперечок платять за них гроші. Причому гроші чималі. Кажуть, що деякі обряди обійдуться охочому в десятки тисяч рублів.

Популярність шаманських практик в сучасному російському суспільстві вчені пояснюють переломом епох.

«Традиційне суспільство перетворюється в суспільство модернізаційні, руйнується стійка психологічна система, утворюються лакуни в сприйнятті світу, які людина прагне заповнити», - каже завкафедрою культурології Сибірського федерального університету, доктор філософських наук Наталія Копцева.

Він додає, що «модернізаційні суспільство» вирішує ці проблеми за допомогою фахівців - як приклад психоаналітики в Європі і Америці. А при зламі традиційного суспільства люди дуже часто вирішують свої проблеми звертаючись до різних релігійних і магічних практик.

Відомий красноярський журналіст Олексій Бондарев не чужий подібним захопленням і часом сам бере участь в обрядах. Він упевнений, що під час шаманських практик людина відпочиває від позамежної швидкості сучасного життя.

«Нас приваблює не стільки шаманізм сам по собі, скільки взагалі можливість доторкнутися до чогось позамежного, до чогось, що виходить за рамки буденного маршруту від будинку до офісу і назад», - ділиться Бондарєв.

За його спостереженнями, тих, хто цілеспрямовано шукає участі в певних ритуалах, знає їх історію, одиниці. А більшості все одно, камлання це, або буддійська служба.

«У кінцевому підсумку, якщо ви житель мегаполісу, і вам вдалося просто постояти біля священного місця, пов'язавши стрічку на дерево, або послухати звук бубна, шкоди від цього точно не буде. А ось користь вельми вірогідна », - запевняє співрозмовник. Вчені називають таке явище неошаманізмом.

Новий і старий шаманізм

«Зазвичай обряди проводилися при зміні пір року, коли настає сезон полювання та інших значущих для людей змінах. Дії, що проводяться шаманами, були досить ефективними практиками соціального згуртування », - каже Копцева.

За її словами, між новим і традиційним шаманизмом «лежить прірва».

На відміну від шаманів минулого, для неошаманізма характерні обряди, учасниками якого є невелика кількість людей. Сучасними шаманами виступають не тільки нащадки корінного населення Сибіру, ​​а й етнічні росіяни.

Вони купують відповідну атрибутику, роблячи основний упор в своїй роботі на гадательних практиках або музичному мистецтві.

За оцінками вчених, сьогодні на території Красноярського краю немає сильних шаманів, які подібно до шаманів минулого, могли б проводити масові обряди і були б визнаним авторитетом серед місцевого населення. А ось в сусідній Туве традиційний шаманізм багато в чому зберігся. Схожа ситуація і в Якутії.

милість духів

Обряд, свідками якого ми стали в Ергаки, триває трохи більше 15 хвилин. Нарешті бубон замовкає, обривається пісня. Шаман обкурює глядачів димом ялівцю - вважається, що це відлякує злих духів. Сідає, дістає сигарету.

Він носить звичайне ім'я - Віктор. Про себе розповідає в мізерній кількості. Його помічниця розповіла, що Віктор із старовинного роду шаманів, але сам пішов по шляху предків не відразу, спочатку працював геологом.

«Йому привезли з Тибету дух білого шамана», - повідомила помічниця. Потім вона почала було говорити про атлантів і гіперборейців, проте розповідь перервав Віктор. Вони пішли кудись в сторону машин, але вечірній туман затягнув серпанком фігури і, на секунду, здалося, що самі духи сховали їх від людських очей.

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.