Навигация
Реклама
Реклама

Заповідник «Лисяча бухта - Ечки-Даг»

.

Лисячій бухтою (укр Лисячій бухтою (укр. Лісяча бухта) називають затоку Чорного моря, який розташований між гірськими вершинами Меганом і Кара-Даг на південному березі Криму. Ділянка пляжу в Лисої бухти між селищами Курортне і Прибережне не надто заселено туристами і є відомим місцем відпочинку натуристів, хіпі та інших неформалів.

Лисяча бухта знаходиться під гірським масивом Ечки-Даг, нерідко званий «Три брата» - це три виступаючі один над одним вершини - Делямет-Кая (611 м), Кара-Оба, Кокуш-Кая. У перекладі з кримськотатарської назва гори розшифровується як «козяча гора» (ecki - коза, dag - гора). Деламет це тюркське ім'я, скоріше за все це перекручена назва Делялет-Кая, Делялет перекладається як знак, мітка, тоді переклад буде звучати як Знакова скеля. Кокуш-Кая перекладається як «індичих скеля» (кримсько-тат. Kokus - індик, qaya - скеля) і має висоту 570 метрів і найвища Кара-Оба - «чорний пагорб» (кримсько-тат. Qara - чорний, oba - пагорб ), висотою 670 метрів. Гора Ечки-Даг - одна з найвищих в окрузі. З бухти легко перейти вузьким проходом в Сонячну долину - гарне місце, де можна погуляти і зірвати ягід виноградника або піднятися в гори і насолодитися видами.

У Ліська - так ласкаво називають бухту, є свої назви для різних частин бухти (поселень): Уганда, Шакалка, Куба, Ямайка, Гоа, Пікаділлі, Зеленка, Нюшка. У Ліська - так ласкаво називають бухту, є свої назви для різних частин бухти (поселень): Уганда, Шакалка, Куба, Ямайка, Гоа, Пікаділлі, Зеленка, Нюшка

«Шакалкой» туристи називають ту частину бухти, куди можна під'їхати на машині, також вважається у місцевих місцем для «мажорів». Найбільш затребувана і вузька частина узбережжя має назву «Ямайка», а райони з елементами інфраструктури - магазинами і Шалманов (трактирами або пивній) називаються «Пікаділлі» і «Гоа».

Лисяча бухта має протяжність близько 4-5 кілометрів. Свого часу тут було виявлено і досліджено археологами близько 20 стоянок давньої людини. В античні часи район Лисої бухти і Ечки-Дага ставився до володінь таврів. Більше про історію стародавнього Криму можна прочитати тут. Рельєф узбережжя Лисої бухти має, нерівний, порізаний характер, перепади висот місцями дуже значні, і складають до сотні метрів. Також бухту можна описати безліччю пагорбів, плато і скель. У районі гори Ечки-Даг розташовуються два корисних джерела (Нижній і Верхній джерела), а також знамените « вухо Землі »(Кримсько-тат. Yernin Qulag) - печера глибиною понад сто метрів, яка мало освоєна туристами. Крім цього, з особливостей Лисої бухти можна відзначити її пустельність: в околицях немає великих будівель, тільки намети, яких з кожним роком стає все більше. Дороги тут тільки грунтові. Також варто відзначити, що на Ечки-Дазі і в найближчих околицях є п'ять джерел прісної води, що досить багато для цього району Криму.

У літню пору на пляжі можна спостерігати кілька відкритих переносних магазинів з невеликим вибором їжі, вони і утворюють невеликий ринок на сезон. Лисяча бухта відома тим, що ту знаходиться один з найбільш відомих пляжів натуристів не тільки на всьому Південному березі Криму, але на території всього колишнього СНД. Нудистське узбережжі і знаменита у вузькому колі бухта знаходиться між селищами Прибережне і Курортне. Також тут знімався фільм « Нова Земля »(2008).

В останні десятки років узбережжі все більше забудовується «дикими» гаражами і елінгами з боку Курортного.

У 2007 році Верховна Рада Автономної Республіки Крим прийняла постанову про оголошення Лисої бухти з прилеглою природною територією і морською акваторією ландшафтним заказником місцевого значення «Лисяча бухта - Ечки-Даг».

Деякі стежки і спуски до Лисої бухти досить небезпечні через обриви. Можлива пряма загроза життю туристів, за умови знаходження в стані сп'яніння під час спусків і підйомів по горах.

У Лисячій бухті знаходиться велика кількість сірої вулканічної глини (яку також називають «кілом») У Лисячій бухті знаходиться велика кількість сірої вулканічної глини (яку також називають «кілом»). Її, як і Сакської глину , Часто використовують для прийняття грязьових ванн.

Легенда свідчить, що назва бухти походить від морської лисиці. Але місцеві жителі запевняють, що раніше бухту називали «Лисій» через оголених берегових уступів, які підносяться над нею. Якщо подивитися в сторону Лисої бухти з Екологічної стежки Карадага (під Святою горою), то пагорб Маяк здається схожим на завмерла біля берега лисицю. Ніс її ж обвалився в море величезною вапнякової брилою, яка зараз називається крабів мис.

З фауни можна відзначити невелике наявність мідій на деяких каменях східного узбережжя, також крабів і просто величезної кількості чайок. В останні роки, як і практично скрізь у Чорному морі, на узбережжі розплодилися рапани, які не дуже дружать з мідіями та іншими дрібними двостулковими молюсками. У Лисячій бухті живе безліч ящірок, сколопендри, рідкісні види змій, з членистоногих: різні види павуків (каракурти, тарантули), досить рідко зустрічаються фаланги. Також ще часто можна побачити зайця, лисицю і їжака.

Також, біля узбережжя з морських мешканців можна зустріти морського язика, калкана, барабульку, скорпену, кефаль, бичків, морського миня, катрана, горбиль, ставриду, морського дракончика, а глибше, на глибині більше 7-10 метрів - морську лисицю і ската- хвостокол.

Флора узбережжя Лисої бухти через постійну спеки небагата і представлена ​​в основному невеликими деревами та чагарниками. У передгір'ях можна знайти ефедру і каперси. На схилах гір іноді зустрічаються дубові гаї.

При спокійному морі видимість у воді досягає десяти метрів. Серед гальки в бухті трапляються сердоліки (оранжево-червоний різновид агата), принесені морем з Карадага .

Рішенням Верховної Ради Криму № 659-5 / 07 від 21.11.2007 територія загальною площею 1560 га, розташована за межами населених пунктів Сонячнодолинської сільської ради (м Судак ) І Щебетовської селищної ради (м Феодосія ), Була оголошена ландшафтним заказником місцевого значення «Лисяча бухта - Ечки-Даг». Це рішення стало на перешкоді початку будівництва в Лисячій бухті будівельною компанією ТММ рекреаційного комплексу на 5000 місць, про що у компанії була домовленість з Феодосійським міськрадою і Щебетовської селищною радою.

Трохи пізніше, рішення Верховної Ради Криму № 970-5 / 08 від 17.09.2008 змінило статус ландшафтного заказника місцевого значення «Лисяча бухта - Ечки-Даг» на менш суворий відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд» статус - регіональний ландшафтний парк. Чим, фактично, дозволила будівництво в Лисячій бухті, оскільки в регіональних ландшафтних парках допускається створення зон стаціонарної рекреації (пансіонати, будинки відпочинку), регулярної рекреації (туризм), а також господарських зон (з широким визначенням). Однак, будівництво рекреаційного комплексу розпочато не було - мабуть, через що почався восени 2008 року світової фінансової кризи.

Згідно з проектом рекреаційного комплексу, в Зеленці повинен бути побудований санаторій, в Шакалке - аквапарк. Незалежне дослідження грунтів регіону Санкт-Петербурзьким геологами на предмет літосферних зрушень, виявили неспроможність проекту забудови території Лисої бухти.

Але в травні 2016 року прийняли рішення про те, що тепер територія Лисої бухти поділена на три зони:

- заповідна (350 га) - призначена для охорони та відновлення найбільш цінних природних комплексів, режим якої визначається як абсолютно заповідний;

- регульованої рекреації (885 га суші і 310 га акваторії Чорного моря) - призначена для проведення короткочасного відпочинку і оздоровлення населення, огляду найбільш мальовничих і пам'ятних місць;

- господарська (16 га) - призначена для проведення господарської діяльності, спрямованої на виконання завдань, що стоять перед парком.

Також тут планується створити еколого-пізнавальний суміщений вело-пішохідний маршрут з оглядовими майданчиками.

Береговий пішохідний маршрут довжиною 4,5 км пройде з пос. Курортне уздовж берега до «кіногородка». Гірський пішохідний маршрут протяжністю 3,5 км пройде від насосної станції смт Щебетовка до вершин Ечки-Дага через джерела до берега Лисої бухти.

Найближчими населеними пунктами є: Феодосія (30 км), Судак (30 км), Курортне (3 км), Щебетовка (4 км).

Як доїхати громадським транспортом:

автобусом Феодосія - Біостанція до с. курортне; Судак - Феодосія до сел. Щебетовка, потім автобусом до сел. Курортне, далі пішки вздовж моря (3 км);
пішки з Щебетовки на Ечки-Даг можна потрапити по стежці через балку Ущелина або по грунтовій дорозі, що йде уздовж балки Буран-Таш;
в Коктебелі можна знайти катер-таксі;
особистим транспортом: з Феодосії або Судака до сел. Щебетовка, згорнути на с. Курортне і через 2 км згорнути на ґрунтову дорогу, що веде через перевал до парку (дорога складна і розбита).

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.