Навигация
Реклама
Реклама

Шукач | Аю-Даг (Ведмідь-гора)

Оцінка: +27 / 6 учасників / 1 рекомендація / (+0) (-0) якість

Оригінальний, схилений до моря контур гори Аюдаг добре видно майже з усіх боків Південного узбережжя Оригінальний, схилений до моря контур гори Аюдаг добре видно майже з усіх боків Південного узбережжя. Висота Аюдага - 577 м над рівнем моря. Ще на початку нашої ери античний географ Страбон описуючи торгові центри на узбережжі Криму, згадує Аюдаг під назвою Кріумстопон, що означає "Баранячий лоб". Назва це довгий час зберігалося на географічних картах.
Але якщо древнім мандрівникам куполоподібна, злегка плеската гора нагадувала баранячий лоб, то людям середньовіччя вершина ця здавалася схожою на величезного ведмедя, нахиленого до моря і нібито питущого з нього воду. На цій схожості заснована і назва.
Багато легенд і бувальщин пов'язано з цією вершиною. Одна з них оповідає про те, що давним-давно величезний ведмідь довго бродив по горах і лісах, трощачи все на своєму шляху. Страшні рани - глибокі долини, вибоїни і яри на землі - залишав він після себе. Під вагою ведмедя-велетня повзла земля по схилах гір, оголюючи голі скелі, руйнувалися і переміщалися до моря цілі вершини. Але ось ведмідь досяг красивої, квітучої Партенітської долини. Вона йому дуже сподобалася, і він вирішив залишитися тут назавжди. Стомлений довгими мандрами, ведмідь нахилився до моря, щоб напитися води. Пив довго і жадібно, та так по велінню морського бога і застиг, скам'янівши і перетворившись на величезну гору.

Ще одна легенда розповідає «У давні часи в Кримських горах жили тільки дикі звірі Ще одна легенда розповідає «У давні часи в Кримських горах жили тільки дикі звірі. Серед них були і великі величезні кровожерливі ведмеді. Хижі звірі спускалися в долини, нападали на людей, і знову ховалися в непрохідних лісах Криму.
І ось одне стадо лютих ведмедів вирішило оселитися на березі моря. Ватажком стада був старий величезний ведмідь. Один раз повернулося стадо ведмедів з полювання, і побачило викинутий на берег моря корабель, серед безлічі уламків ведмеді знайшли згорток. Коли ватажок розгорнув згорток, то побачив дівчинку, яка дивом залишилася в живих після корабельної аварії.
Пожалів лютий ведмідь дівчинку, і залишилася вона жити з ведмедями. Минув час, і маленька дівчинка перетворилася в прекрасну дівчину. Все стадо і старий вожак дуже полюбили дівчину. Дівчина гуляла серед чудової дикої природи Криму, співала пісні, а ведмеді любили її чудовий голос і її пісні.
Один раз стадо хижих ведмедів вирушило на полювання. А в цей час, недалеко від їх лігва, до берега моря прибило човен з красивим молодим юнаком. Ще хлопчиком, його викрали в рабство одне з племен розбійників, які мешкали на іншому березі моря. Вирісши, юнак вирішив втекти з полону і повернутися до себе на батьківщину. Але розігралася на море буря, яка довго носила його човен по хвилях, і викинула на береги Криму.
Юнак лежав без руху на дні човна, так як зовсім знесилів без води і їжі. Дівчина вирішила перенести юнака в безпечне затишне місце, там вона нагодувала і напоїла його. Човен юнаки вона сховала, щоб стадо ведмедів нічого не запідозрили.
Прекрасна дівчина стала приносити юнакові пиття і їжу. А юнак розповідав про людей в його рідних краях, про те, як вони живуть. Дівчина, яка не знала іншого життя, крім життя в стаді ведмедів, з величезним інтересом слухала розповіді молодого юнака. Дівчина співала для юнака свої улюблені пісні і, дивлячись в його прекрасні сині очі, бачила в них відображення своїх почуттів. Прекрасна дівчина полюбила юнака, і він відповів їй такий же палкою любов'ю.
До юнака вже повернулися сили, і він вирішив плисти на батьківщину. Прекрасна дівчина була згодна плисти з ним хоч на край світу. Двоє закоханих стали чекати слушного часу і попутного вітру, щоб втекти від ведмедів. І ось, нарешті, настав попутний вітер. Дівчина і юнак зіштовхнули човен в море, сіли в неї і попливли.
Але тут з берега вони почули страшний рев, це стадо ведмедів повернулося з полювання і не знайшли дівчата. Старий ватажок побачив в морі човен і все зрозумів. Любов до юнака і спрага жити серед людей, побороли в душі дівчини всі її минулі прихильності. І тепер улюбленицю ведмежого стада відвозить молодий юнак.
Лютий ведмідь люто заревів, і все його стадо стало кидатися по березі моря і голосно ревти. Старий ведмідь опустив в море свою величезну пащу і став пити воду, і наприклад ватажка пішли інші ведмеді. Поступово море стало міліти, і протягом стало захоплювати човен з втікачами до берега. Прекрасна дівчина зрозуміла, що її коханому не уникнути сумної долі, як тільки човен буде біля берега, він буде розтерзаний ведмедями.
І тут дівчина заспівала. Як дикі звірі почули її голос, вони перестали пити воду і заслухались. Тільки лютий ватажок продовжував пити воду, все глибше і глибше занурюючи свою морду і лапи в море. У своїй пісні, дівчина заклинала всі небесні і земні сили, щоб вони допомогли її перше кохання, просила вона і старого ведмедя, щоб він пошкодував юнака. Благання дівчини була так пристрасно і гаряча, що навіть страшний лютий ватажок почув її і перестав пити воду. Тільки ось йти з берега він уже не захотів, і залишився лежати тут, вдивляючись туди, де зникла човен з прекрасною дівчиною, яку він так полюбив.
Так і лежить старий вожак на березі моря вже багато тисяч років. Його величезна могутнє тіло закам'яніло. Спина його стала вершиною гори, яка досягала хмар, шерсть стала дрімучим лісом, боки ведмедя перетворилися в прірви, а голова - в гостру скелю. Так лютий ватажок став Аю-Дагом або Ведмідь-горою.
Але так просто народжуються гори тільки в легенді - в природі справа йде значно складніше. У далеке від нас среднеюрских геологічний час (близько 150 млн. Років тому) по розлому в земній корі на місці Аюдагу проникла магма. Сил у неї пробитися до поверхні не вистачило, під товщею осадових порід вона застигла, утворивши своєрідний купол "невдалого вулкана". За наступні багато мільйонів років покрив осадових відкладень (глин і пісковиків) виявився розмитим, а тверді магматичні породи оголилися, утворивши на березі моря куполоподібну гору заввишки понад півкілометра.
Тепер Аюдаг, складений сірувато-зеленим габро-діабазом, утворює скелястий мис і гору. Іноді цей гірський масив називають природним мінералогічним музеєм Південнобережжя.
Гора Аюдаг - територія, що охороняється, тут організований заказник загальнодержавного значення площею 527 га. Схили і вершину гори покриває реліктова рослинність: тут мешкають вічнозелені суничне дерево, іглиця понтійська, іглиця під'язикова, чист кримський, жасмин чагарниковий, безліч інших рідкісних видів. Вершина і схили вкриті приморським лісом, де можна зустріти дуб пухнастий, граб східний, ялівець високий, грушу лохолистной, держидерево. Чим ближче до вершини, тим ліс вище і тінистих. Там, поряд з дубом і грабом ростуть ясен, горобина, клен і навіть бук.
Цікава невеликий гай фісташки туполистої на перешийку між "тулубом" і "головою" Ведмідь гори.
Чимало рідкісних трав'янистих рослин: це єдине в Криму місцепроживання особливого підвиду лісової капусти і єдине в європейській частині СНД місцепроживання рідкісного папороті - Краєкучника птерісовідного.
Всього у флорі Аюдагу враховано 533 виду рослин; 21 вид рослин і 16 видів тварин, що зустрічаються в цьому ландшафтному заказнику, занесені до Червоної книги СРСР і України.
Аюдаг є також цікавим історико-археологічною пам'яткою. Тут збереглися залишки середньовічних споруд - свідки великого укріпленого городища.
Середньовічне поселення з храмами, християнським могильником, внутрішніми і зовнішніми оборонними стінами виникло не раніше VIII ст. і проіснувало до XV в. У долині жителі працювали, на Аюдазі - жили. Згодом на вершині скінчилась вода і, починаючи з Х ст., Життя поступово стала зосереджуватися на березі моря. Древній в'їзд на гору знаходився на місці туристської стежки, яка проходить через пролом в огорожі розкопок кільцеподібного укріплення.

джерело

Як дістатися до точки:

Стежки на Аю-Даг дві. Одна починається з траси Ялта - Алушта в околицях Партеніта, а друга з самого Партеніта, з території санаторію «Крим». Відвідування Аю-Дагского заповідника начебто як платне. До початку підйому на Аю-Даг можна дістатися з Ялти на тролейбусах № 52 (Ялта - Сімферополь) і № 53 (Ялта - Алушта), на будь-якому рейсовому автобусі, наступного в напрямку Алушти від ялтинського автовокзалу, а також на приміських маршрутних таксі № 46 (Ялта - Партеніт), що відправляються з верхнього майданчика ялтинського автовокзалу. З Алушти до Партеніта можна дістатися на тролейбусах № 52 (Ялта - Сімферополь) і № 53 (Ялта - Алушта), на будь-якому рейсовому автобусі, наступного в напрямку Ялти, а також на приміських маршрутних таксі, що відправляються з площі Радянської.

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.