Навигация
Реклама
Реклама

Таємниця Блакитного Озера

Сьогодні (6-го грудня 2015 р) ми вирушили на Блакитні Озера (Кабардино-Балкарія). Я бував раніше на нижньому пару раз. Але усвідомив момент загадковості і таємниці цього озера тільки сьогодні .. Воно може бути найглибшим карстових озером в світі .. Але на сьогоднішній день, в століття, коли планують людські експедиції на Марс, ось тут, є озеро, у якого достеменно не відома навіть глибина ... і багато інших важливих речей .. і взагалі, схоже, в ньому загадок більше, ніж відгадок ...
Сьогодні (6-го грудня 2015 р) ми вирушили на Блакитні Озера (Кабардино-Балкарія)
Сьогодні сталося погуляти по околицях біля них. По дорозі вище верхнього озера. У пошуках сухого озера. Ось тільки що, поки їхали, попутно я дізнався про те, що тут є величезна воронка, звідки пішла вода. Це - одне з озер, четверте. Начебто смутно-приблизно відомий шлях. Мовляв, цілий день треба йти і все таке. Загадковість - підкуповувала. Кудись до кінця, а потім через ліс по стежці. Зловити карту було толком нічим. А значить - ура-похід! Як далеко змогла доїхати машина, доїхала, а там ногами - докуда змогли і забажали дійти ноги. В кінці плато недалеко від верхів'я р.Жемтала стався поворот назад. трек маршруту
У лісі - червоні ягоди калини.
Якщо зупинитися - повна тиша і спокій. Білі схили прочесали деревами. Теплими, чим ближче, чим далі - тим більше холодними. Здорово спостерігати, як воно в просторі йде в синяву і поступово змішується з небом. Здорово дивитися по шляху, як ближні гілки, або дерева, ріжуть далекі гілки і дерева. Як далеко розкидані коні, точками по білому. Чорно-червоні баранці і білі баранці вибредают з-за повороту на сніг, і щипають мізерну грудневу рослинність в проміжках снігу. Десь загубилися дві корови, їх хтось їздив і шукав на "ниві". На далекому плато чабан на фермі запропонував зробити багаття, чай-травень, але потрібно було повертатися, щоб до темряви. Хоча, безусловоно, та особлива реальність, яка називається - "чай-травень", "картопля-мартошка" і т д. Заслуговує самого шаленого в неї занурення, а на увагу не менше, ніж всі ці гори ... (кава-мофе, ховрах-муслік ... ось з молоком і макаронами - трошки складніше плести нитка)


Жемтала, Зарагіж, Аушігер, Урвань і Нальчик вид з плато у верхів'їв р. Жемтала

Сонце починало покриватися хмарами і верхівками ближніх гір. Воно здорово підсвічувало низьку хмарність, яка прилетіла і почала показувати простір. Начебто починався морозець, висота тут близько 1150 м, а все-таки зима, на кшталт. Але тут, воно все ж відчувається простіше, ніж в районі Нальчика плюсова але волога зараз.

На підході до машини хлопці на "ниві" теж поверталися, проїжджали повз. Вони так і не знайшли двох корів. Після спуску до основної дорозі, до асфальту, я все-таки захотів на п'ять хвилин зайти постояти подивитися на Блакитне озеро. У минулому році я приїжджав сюди на велосипеді з Нальчика, і тут були горішки. Фундук. Я пошукав. Знайшов один горішок. Коли світло і яскравий день, видно що йде дно. А ось коли вже такий вечір, його не видно, але зате озеро перетворюється в ідеальне дзеркало. Раніше я якось не встигав перейнятися моментом. Чув, щось з приводу невивченості. А тут - перейнявся величчю моменту. Моменту непізнаного. Незвіданого, на березі якого я зараз стою.

Людина (той же я, наприклад) сьогодні відкриваючи ноутбук, або отримуючи будь-яку відповідь в інтернеті практично не допускає думки, що щось може бути незрозумілим і невідомим. Так, якісь віддалені куточки космосу і все таке. Але ось так все начебто просто і зрозуміло і вивчено (хоча, найчастіше їм вивчений лише деякий перелік знайомих йому звичних операцій, дій і думок). А тут. Стоїш на березі озера. Воно таке маленьке, якщо дивитися за розміром дзеркала - 235 х 130 метрів. А глибина ... Достовірно відомо лише те, що вона не менше 258 метрів. Що там на дні - ніхто не знає. І де воно, це дно. Це - карстове озеро, тут з дном все непросто. Воно являє собою шахту з прямовисними стінками, що утворилася завдяки карстових процесів - руйнування породи водою. Навіть з тим, що відомо про нього, воно - друга карстове озеро по глибині в світі. В озеро - нічого не втікає (наземне, в сенсі). Але - все випливає. Щодоби з нього через протоку виходить близько 70 мільйонів літрів води (7 мільйонів відер). Це ніяк не залежить від сезону. Це постійна величина. Температура води озера - однакова протягом усього року - близько 9-ти градусів. Воно не замерзає. Тут немає ніякої риби. Вода - слабомініралізірована. Прозорість - виняткова - близько 30 метрів. Звідки надходить вода в озеро - невідомо. Зрозуміло тільки, що звідкись знизу, під напором. Рівень води може коливатися протягом дня. Є ідеї, що там десь внизу, чорт знає де, є печера (печери) звідки походить приплив. Приплив-то по-любому відбувається - 70 млн літрів на добу, як мінімум. 0.8 кубометра в секунду (нижній карстовий поверх, багатий водою, і все таке). Є ідея так само, що шахта може йти кудись в сторону, утворюючи перегин, і це може суттєво збільшити глибину озера.

Церік-Кель або Черек-кель. Так воно називається по-Балкарська. Озеро розташоване прямо поруч з дорогою на Верхню Балкарії, в декількох метрах за все від асфальту. Але навіть ще до часів асфальту, це був ніби як досить ходимо шлях. За переказами, тут ніби як могли фігурувати багато амбітних хлопці від Македонського до Тамерлана. За переказами ж, на дні можуть спочиває будь-які артефакти тих подій. Якщо слідувати логіці, то це цілком правомірно. Періодично дайвери знаходять по дрібницях чогось, на полицях і в гирлі озера (яке істотно ширше, ніж сама шахта). Вважається достовірним фактом, що в 30-і роки в озеро впала вантажівка з портвейном. (Однак, я помітив, що тут часто багато "достовірних фактів", які насправді ніде точно не задокументовані, або знайти того якісь вагомі свідчення - неможливо). Озеро вважається серед карстових озер другим за глибиною у Світі, поступаючись тільки озеру Цверно в Хорватії. Однак, на тій же вікіпедії в категорії карстові озера його взагалі немає. І в деяких описах такого девайса планети, як "Карстові озера" про нього не зустрінеш ні слова. Зате таже вікіпедія пише, що тут бував Жак Ів Кусто і досліджував (схоже, це ще одна легенда). Варто цифра глибини в 360 м (посилання на дуже сумнівне джерело). Ця цифра - це чемпіонський показник. Нещодавно тут на одному святі, коли зайшла мова про площі Криму, що він, мовляв в два рази більше Кабардино-Балкарії по площі, почув міні-діалог:
-Так давай зараз в вікіпедії подивимося!
-Та не вірю я цим Вікіпедії.
Я все частіше приходжу до того, що вірити можна тільки своїм очам, вухам і іншим аксесуарам тіла. Виняток можуть становити ті, хто прив'язаний до тебе. Буквально - мотузкою.
Спочатку я подумав, що - несправедливі вони, ці непонятки, а потім прийшов до того, що невивченість - це здорово. Це - пристрасть .. Що стосовно, до речі, глибини - у багатьох карстових озер (ті ж, в Хорватії, наприклад) трапляються досить сильні коливання рівня води на увазі різних підземних або атмосферних процесів, які обчислюються в метрах і десятках метрів. Тут же, на Блакитному озері, коливання дуже слабкі. Вони є, тому як притокові процеси йдуть постійно, і ніщо на землі не буває стабільним, а ось відтік - все ж регулює професіоналізм озера.
... Я не знаю ... ніби як більшості людей спокійніше жити, коли все передбачувано. надійно. визначено. коли шлях відомий, коли все зрозуміло .. коли все поділено на категорії .. названо..озвучено .. оцінити ... схвалено / не схвалено ... поставлено на полицю ... повішена медаль..повешени прокляття ...
... але мені все це здається дурним ...
..Ось ти стоїш, а всього в 250 метрах вниз - нічого не зрозуміло. 250 метрів, пробігти їх можна за півхвилини всього. Сдюльфернуть можна теж досить бадьоро. А ось тут озеро. І що там на дні, де воно, як воно - НЕ ВІДОМО ...
а навколо - кипить життя. тут - хичіни, там - продають в'язані штуки. На березі - дайвінг-центр. Кстати да, в 2012 році англієць Мартін Робсон занурився до глибини в 200 м, як я зрозумів - це рекорд цього озера, ніхто нижче тут не добрався. Він хотів знайти печеру, з якої надходить сюди вода, і взагалі, розібратися - що воно там собі внизу думає. Він провів близько 9-ї години під водою. І все це ледь не закінчилося для нього припиненням життєвих процесів. Один же учасник тієї експедиції, Андрій Родіонов, який виконував функцію оператора - загинув.
Глибоководний апарат? (Вони існують? Хто-небудь їх бачив не по телевізору?) Напевно дорого, шкода, і нікому не треба насправді. Хоча - "Та ви що, ми ж постійно вивчаємо все і тут і там!". Або може така штука, начебто квадрокоптера, для гоупрошкі, тільки підводний (цкаво, а квадрокоптер під водою смогет? Знайшов матеріал, що хтось пробував його перетворювати в підводний човен)))
Система блакитних озер - це чотири озера. У всякому разі, прийнято їх вважати чимось єдиним. До цього моменту я по дорозі до верхніх не їздив. І слабо уявляв що там. Подейкують, що вони все з'єднані під землею. Однак, схоже, як мінімум, верхнє - більше атмосферного походження, ніж суворого підземного. Одне з чотирьох озер - сухе. Кель-Кечхен. З нього пішла вода, залишивши на дні невеличке озерце глибиною п'ять метрів. З карстовими озерами таке трапляється - вода у воронці тримається за рахунок накопичився на дні осаду, над основною підземної водоносної житловий. У разі тектонічних колотнеч трапляється цілісність щита псується і вода йде. Як, по-видимому і сталося в даному випадку (за чутками в 1931-му році). Взагалі, їх ще називають "провальні" - вода може йти, може потім через якийсь час знову заповнювати воронку, внаслідок тих же самих процесів утворення осадового щита. Воронка Кель-Кечхен - схожа на воронку нижнього озера - карстова шахта, глибиною 177 м з стрімкими стінками. Але це я потім вже прочитав, а на той момент метою нашого походу було знайти це озеро, я про нього чув вперше, але начебто десь кудись доїхати треба до кінця дороги і піти по стежці через ліс.
Загалом, коли ми у чабанів запитали, на далекому плато, про таке явище, як висохле карстове озеро, вони сказали, що тут такого немає.
Коли я повернувся в місто і подивився на мапі, виявилося, що ми занадто не туди упілілі. А воно - зовсім недалеко від загальної дислокації інших озер. В інтернеті - тільки пара фотографій не дуже. Вид зверху. І один непоганий звіт від команди роупджамперов з непоганими фото . Але навіть за ним я зрозумів, що це шалене місце. Потім, коли я почитав про те (інформації практично ніякої, мізерні крихти, ретельно передруковувати слово в слово) що ніби як в цьому висохлому озері, в цій карстової шахті є бічні печери (ну, або дуже мали б бути). невивчені ... цілком можливо під водою в Нижньому Блакитному озері такі ж. І все таке...
Як же мене це підкупило !!!!!
Дійти до Кель-Кетчхен, за описами тих, хто ходив, мовляв важко по стежці і все таке. Мовляв цілий день йде. Я глянув карту (гугл-МЕП, особливо у версії 3д - земля, це одне з головних досягнень науково-технічного прогресу) ... від грунтовки - всього триста метрів по лісі ... пф !!!
Зараз, все ж не літо. Зараз там вже сніг.
Але ... ніби як і перо в дупі - теж неспроста ....
(До речі так - згоден, тема цицьок не розкрита ... тада ось ... перо перекладено в рюкзак ... якщо що)


(заголовної фото: "В горах Блакитних Озер Кабардино-Балкарії" Акварель, А3, 07.12.2015 Віктор Чайка)
До речі, якщо хтось не знає про Букові Горішки, я трошки написав, маленький нарис, по темі гір, але не по темі сайту тому просто ось посилання на всякий букові Горішки просто вони - дуже смачні і корисні і їх багато. Гори, це ж не тільки маршрути та пісні біля вогнища з каменів ... адже вірно!

Глибоководний апарат?
Вони існують?
Хто-небудь їх бачив не по телевізору?
?каво, а квадрокоптер під водою смогет?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.