Навигация
Реклама
Реклама

Релігія »Даосизм

  1. формування даосизму
  2. Перші даоські школи
  3. формування канону
  4. елементи вчення
  5. Політична і правова думка даосизму

даосизм ( кит. 道教, піньінь dàojiào) - вчення про дао або «шляху речей», китайське традиційне вчення, що включає елементи релігії і філософії .

Серед послідовників даосизму існують напрямки як политеистического характеру - неоконфуцианство , так і монотеїстичних тенденцій - моизм . Вважають, що даосизм слід відрізняти від Вчення про Дао (道 学). існує також даоська філософія .

формування даосизму

Даосизм в стабільній релігійної організації оформився тільки у II столітті , Але численні свідчення говорять, що даосизм виник набагато раніше, у всякому разі в V - III століттях до н. е. вже була розвинена традиція, яка підготувала елементи вчення, активно використовуються в Середні століття.

Основними джерелами даосизму послужили містичні і шаманські культи царства Чу та інших «варварських» держав на півдні Китаю, вчення про безсмертя і магічні практики, що розвинулися в царстві ци і філософська традиція північного Китаю.

Філософські твори, що відносяться до даосизму, починаються з епохи Царств, що Борються ( Чжаньго ) в V століття до н. е. , Практично одночасно з вченням Конфуція . Традиція вважає основоположником даосизму легендарного Жовтого Імператора Хуанді .

Іншим засновником даосизму вважається давньокитайський мудрець Лао-цзи . Даоської традицією йому приписується авторство однієї з основних книг даосизму - « Дао Де цзін »( кит. 道德 經). Цей трактат з'явився ядром, навколо якого стало формуватися вчення даосизму.

Іншим знаменитим текстом раннього даосизму є Чжуан-цзи , Автором якого є Чжуан Чжоу (369-286 рр. До н. Е.), Відомий під ім'ям Чжуан-цзи , В честь якого і названо його твір.

На початку II століття н. е. фігура Лао-цзи обожнюється, розробляється складна ієрархія божеств і демонів, виникає культ, в якому центральне місце займають ворожіння і обряди, «виганяють» злих духів. Пантеон даосизму очолив Яшмовий владика (Шан-ді), який вважався богом неба, вище божество і батько імператорів ( «синів неба»). За ним слідували Лао-цзи і творець світу - Пань-гу .

Перші даоські школи

Оформлення релігійного даосизму сталося під час пізньої династії Хань: Чжан Даолін (34 - 156) заснував школу небесних Наставників 天师 і став її першим патріархом. В другій половині II століття передумовою популярності даосизму стало Повстання Жовтих пов'язок 184-204: Третій Небесний наставник Чжан Лу зміг отримати в управління територію в горах провінції Сичуань , Яка стала першим даоських теократичною державою. Даоське держава зазнало поразки від Цао Цао в 215 і припинило своє існування.

Пізніше з'явилися інші даоські школи. Важливу роль у розвитку даосизму зіграли школи Маошань (Вона ж Шанцін ) і Лінбао .

У літературі (включаючи китайську) нерідко обговорюється можливість запозичень положень даосизму з індійської філософії, або навпаки, перенесення даосизму в Індію і підстава там буддизму [3] . Вказується також схожість з китайською філософією індійської концепції безликого Абсолюту, еманація якого створила видимий феноменальний світ і злитися з яким (піти від феноменального світу) було метою брахманів . Це питання неодноразово порушувалося в різних даоських школах. Однак детальне дослідження відкидає гіпотезу прямого запозичення.

Лао-цзи не міг принести в Індію філософію, з якої там були знайомі не менше ніж за п'ятсот років до його народження. У своїй конкретної практичної діяльності даосизм в Китаї мало чим нагадував практику брахманизма. На китайській грунті раціоналізм долав будь-яку містику, відтискував її на периферію суспільної свідомості, де вона тільки і могла зберігатися. Так сталося і з даосизмом. Хоча в даоської трактаті «Чжуан-цзи» (IV-III ст. До н. Е.) Говориться про те, що життя і смерть - поняття відносні, акцент зроблений на життя і те, як її слід організувати.

Містичні ідеали в цьому трактаті, що виражалися, зокрема, в згадках про фантастичному довголітті (800, 1200 років) і безсмертя, яких можуть досягти праведні відлюдники, що наблизилися до Дао, зіграли важливу роль у трансформації філософського даосизму в даосизм релігійний. У цьому його основна розбіжність з більшістю релігій: прагнення до безсмертя у даосів замінює прагнення до раю у послідовників інших вірувань.

формування канону

До V століття н. е. складається даоський канон Дао цзан (Скарбниця Дао), що включав вже більше 250 даоських текстів за зразком буддійського канону . Остаточно Дао цзан оформився в 1607 році, коли до нього була додана остання група з 56 творів. У сучасному вигляді Дао цзан становить збірка з 1 488 творів.

елементи вчення

Основи даосизму, філософії Лао-цзи викладаються в трактаті «Дао Де цзін» (IV-III ст. До н. Е.). У центрі доктрини - вчення про великого Дао, загальним Законі і Абсолюті. Дао багатозначно, це нескінченний рух. Дао - свого роду закон буття, космосу, універсальне єдність світу. Дао панує всюди і в усьому, завжди і безмежно. Його ніхто не створив, але все походить від нього, щоб потім, зробивши кругообіг, знову до нього повернутися. Невидиме і нечуване, недоступне органам почуттів, постійне й невичерпне, безіменне і безформне, воно дає початок, ім'я і форму всьому на світі. Навіть велике Небо слід Дао.

Кожна людина, щоб стати щасливим, повинен встати на цей шлях, спробувати пізнати Дао і злитися з ним. Згідно з ученням даосизму, людина-мікрокосм вічний так само, як і універсум-макрокосм. Фізична смерть означає тільки те, що дух відділяється від людини і розчиняється в макрокосмі. Завдання людини у своєму житті домогтися, щоб відбулося злиття його душі зі світовим порядком Дао. Яким же чином можна досягти такого злиття? Відповідь на це питання міститься в навчанні Дао.

Шляхи Дао властива сила Де. Саме через силу У-Вей Дао проявляється в кожній людині. Цю силу можна тлумачити як зусилля, а навпаки, як прагнення уникати будь-якого зусилля. У-вей - означає «недіяння», заперечення цілеспрямованої діяльності, що йде врозріз з природним порядком. В процесі життя необхідно дотримуватися принципу недіяння - принципу У-вей. Це не бездіяльність. Це діяльність людини, яка узгоджується з природним ходом світопорядку. Будь-яка дія, що суперечить Дао означає марнування сил і призводить до невдачі і загибелі. Таким чином, даосизм вчить споглядальному відношенню до життя. Блаженства досягає не той, хто прагне добрими справами завоювати прихильність Дао, а той, хто в процесі медитації, занурення в свій внутрішній світ прагне вслухатися в самого себе, а через себе вслухатися і осягнути ритм світобудови. Таким чином, мета життя осмислюються в даосизмі як повернення до вічного, повернення до свого коріння.

Моральний ідеал даосизму - це відлюдник, який за допомогою релігійної медитації, дихальних і гімнастичних вправ домагається високого духовного стану, що дозволяє йому подолати всі пристрасті і бажання, зануритися в спілкування з божественним Дао.

Дао проявляється через повсякденне життя і втілюється у вчинках навчених людей, хоча мало хто з них повністю «йде по Шляху». Більш того, сама практика даосизму побудована на складній системі символіки взаимосоответствия і єднання світу загального, космічного, і внутрішнього, людського. Все, наприклад, пронизане єдиною енергією ци. Дитина народжується від змішування початкового ци (юань ци) батька і матері; людина живе, лише продовжуючи насичувати організм якимось зовнішнім ци (вай ци), переводячи його у внутрішній стан за допомогою системи дихальних вправ і правильного харчування. Все по-справжньому «велике» пов'язане з позамежним, Дао, яке при цьому ежемгновенно проявляється в речах, явищах, вчинках. Космічне тут постійно проектується на людське і проступає в особливому вітальному «енергетізма», енергетичної потенції як самого Дао, так і людей, які змогли в повній мірі осягнути його. Сам шлях Дао сприймається як початок енергетичне, одухотворяє, наприклад, в «Чжуан-цзи» сказано: «Він одухотворити божества і царів, породив Небо і Землю».

Політична і правова думка даосизму

Ідеологія раннього даосизму відображала погляди мелковладетельной знаті і общинної верхівки, їх протест проти надмірного збагачення правителів, посилення чиновницького апарату і розширення державної діяльності. Документи, що втратили свій колишній вплив, ці шари домагалися реставрації патріархальних порядків.

Засновники даосизму прагнули розвінчати ідеологію правлячих кіл, і в першу чергу офіційний релігійний культ з його догмами про "небесної волі» і «государя - сина неба», що дарують закони дао народу. Дао в інтерпретації послідовників Лао-цзи - це абсолютне світове початок. Існуючі в суспільстві недоліки даоси пояснювали тим, що люди, віддавшись суєтним бажанням, відійшли від первісної простоти, розірвали природні узи, що скріплюють їх із землею, і замість мудрості покладаються на знання. Причиною суспільних негараздів є перехід від початкового злиття людини з дао до розвитку його здібностей і знань.

У соціально-етичному плані лейтмотивом даосизму проходять засудження гордині, проповідь середнього достатку і помірності.

У «Дао Де Цзін» знайшли відображення широко розповсюджені серед общинного селянства уявлення про майнові переділах на користь бідних. Небесне дао, говориться в каноні, «віднімає зайве і віддає відібране тому, хто його потребує. Небесне дао віднімає в багатих і віддає бідним те, що у них відібрано ».

Свої надії на відновлення природної простоти людських відносин Лао-цзи пов'язував з розумними вождями з числа спадкової знаті, які змогли б побачити «чудесну таємницю дао» і повести за собою народ.

Мудрий государ, повчали даоси, править країною за допомогою методу недіяння [5] , Тобто утримуючись від активного втручання в справи членів суспільства. Лао-цзи засуджував сучасних йому правителів за те, що вони занадто діяльні, встановлюють багато податків і заборонних законів, ведуть нескінченні війни. «Кращий правитель той, про якого народ знає лише те, що він існує».

Древнє китайське вчення про Дао - єдиному світовому законі і Шляхи життя в гармонії з природою і природним порядком речей.

Чжан Даолін заснував першу регулярну даоську релігійну громаду Чжан Даолін заснував першу регулярну даоську релігійну громаду. Особливістю нової релігії стала відмова від жертвоприношень їжі і тварин. Чжан Даолін отримав вчення від самого Лао-цзи, відповідно до якого він сформував перший справжній даоський пантеон. Утворене вчення істотно відрізнялося від попередніх релігій Китаю.

Яким же чином можна досягти такого злиття?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.