Навигация
Реклама
Реклама

Дегустація

  1. Подія в Музеї Ядра
  2. Перед початком
  3. Частина урочисто-офіційна
  4. Дегустація

Всім відомо, що в наших лозніцкіх краях народ більше споживає ракію або пиво, ніж вино. Незважаючи на своє ім'я, що нагадує про виноградну лозу (саме слово «лоза» в перекладі з сербського означає виноград), Лозниця виноградниками не багата. У дворах виноград росте часто, але восени, коли прийде час, господарі пригостять вас не вином, а лозовими, тобто виноградної ракией, отриманої з того самого винограду, під покровом якого ви мали задоволення відпочивати від палючого літнього сонця. Це теж приємно, але не так романтично. Ракія - напій міцний і серйозний. Не знаю, який саме напій мав на увазі князь Володимир, стверджуючи, що «Русі веселість пиття, що не можем' без того бити», але якщо шукати в пиття веселощів, то вино для цих цілей точно підходить більше ракії.

Подія в Музеї Ядра

Але Давня Русь - це одна справа, а сучасна Лозниця зовсім інше. Тут в звичайних будинках вино на столі з'являється по святкових днях - на славу, весіллях, хрестинах тощо Та й то, тому що так належить - п'ють-то його все одно мало. Ми вже дивуватися цьому відвикли, списали таку любов до ракії на непізнавані властивості сербської душі і сприймаємо як належне. І раптом, несподівано, читаємо оголошення: в лозніцком Музеї Ядра (Jadar або Ядар - це річка, приплив Дріни, по якій весь наш край іноді величають Ядром - наголос на перший склад) буде проходити захід «Приче про вину» ( «Розповіді - притчі - про вино »), яке завершиться дегустацією.

І раптом, несподівано, читаємо оголошення: в лозніцком Музеї Ядра (Jadar або Ядар - це річка, приплив Дріни, по якій весь наш край іноді величають Ядром - наголос на перший склад) буде проходити захід «Приче про вину» ( «Розповіді - притчі - про вино »), яке завершиться дегустацією

"Прича про вину". Афіша на вікні музею

А щоб представити свою продукцію, туди приїдуть не тільки виробники вина з Фрушка гори (про їхнє існування ми і так добре знали), а й майже що місцеві, з Валево. До цієї пори з гастрономічною точки зору Валево для нас було відомо тільки Валевська пивом (знавці називають його найкращим в Сербії) та одним рестораном неподалік від цього славного міста, де подають небачений для Сербії делікатес - виноградних равликів, а ось тепер раптом виявилося, що і вином Валевський край теж пишається. Ні, ніяких сенсацій не сталося: лозніцкіе винороби в програмі не значилися, і це підтверджувало сумний факт - вони не існують в природі, на цьому питанні можна сміливо ставити крапку. Але ж і Валево від нас недалеко, при нагоді сіл на машину - і через півтори години вже на місці, менше 100 км. Знати б тільки, за чим їхати ...

Лозніцкая реклама культурних подій ненав'язлива, це медичний факт. Попалося нам на очі тільки одне оголошення в Facebook (в Сербії без Facebook нікуди, важливе джерело інформації), та маленька афішка на самому музеї висіла. От і все. Ніякого бажання зібрати в той день перед музейними дверима натовпи народу. Тихо, спокійно, наче для Лозниці це будні - подумаєш, мовляв, дегустація вина, та у нас таке кожен день буває! Ні, не буває. Це була перша винна дегустація в Лозниці. Перша в доступній для огляду історії, свого роду сенсація місцевого масштабу, і, думалося, розійдеться звістку шляхом сарафанного радіо, не може бути в Лозниці події, про який не дізнається кожен, якщо хоча б одна людина дізнався, і народу буде не проштовхнутися. Тому і прийшли раніше, хвилин за 15 до початку - грандіозний запас часу для нашого міста, весь центр якого за цей термін обійти можна. Боялися, квитків не вистачить: музей-то не гумовий, весь город не вмістить.

Перед початком

Прийшли - а двері вже гостинно відчинені, але квитків ніяких не продають. І уваги на прибулих ніхто не звертає, люди зайняті своїми справами, розставляють по столах гарні ряди пляшок. Зайшли - потопталися біля входу, раптом продавці квитків з'являться - не з'явилися. Вийшли, зовні постояли і знову зайшли - запитати, як бути і що робити. А у відповідь - гостинно - так заходите собі на здоров'я, ходите, дивіться, нікому не заважаєте.

А у відповідь - гостинно - так заходите собі на здоров'я, ходите, дивіться, нікому не заважаєте

Винороби готуються до виставки

Так що зайшли і дивитися стали. Одні столи ще порожні стоять, господарі зі своїм товаром ще під'їхати не встигли - це про гостей з Валево, до речі сказати, не дарма кажуть, що самі ближні гості завжди самі пізні. Інші - в повному порядку, гордо тримають на собі батареї пляшок, а господарі за ними готові на питання ранніх відвідувачів відповідати. Так і встигли ми до початку заходу прослухати безкоштовну індивідуальну лекцію про переваги вин з Мачкова подрума (так виноробня з Фрушка гори називається). Про міжнародні медалі їх дізналися, про молоде вино Portugizer, яке з'являється на прилавках одночасно зі знаменитим Божоле-нуво, а на смак не гірше, а також про краще Шардоне Сербії. І розповів нам симпатичний винороб з Мачкова подрума все, що треба було, і відразу ж налити запропонував - що тільки побажаємо. Та тільки наливати не в що було. Пішли шукати.

Наш люб'язний лектор з Мачкова подрума

Шукайте і знайдете - біля входу, поки ми слухали імпровізованій лекції, з'явився прилавок з келихами за ціною 150 динарів за штуку (1,2 євро за нинішнім курсом). Це і був шуканий вхідний квиток: хочеш вино спробувати - плати за келих. Не хочеш - можеш вільно все подивитися, мови розумних людей послухати і навіть пляшку вина за пільговою ціною купити (не всі виробники пляшки продавали, але багато). А келих хороший, скляний, на високій ніжці після закінчення дегустації залишався відвідувачам на пам'ять як сувенір (добре ще все на машинах - а так було б весело, гордо йти по місту з келихом в руці). За великим рахунком, якщо вартість посуду да випробуваного провину врахувати, дегустація взагалі була безкоштовною.

Частина урочисто-офіційна

Отже, до офіційного початку заходу ми були готові, озброєні і навіть встигли дещо спробувати, але про це згодом.

Природно, були і належні за протоколом мови. Сказали своє слово заступник і помічник лозніцкого градоначальника Радован Дивнич і Любінка Джокич. Привітала починання музею Сніжана Нешковіч Шимич, директор (а по-сербськи, директорка) Центру культури «Вук Караджич», а потім виступив і керівник музею, історик і ініціатор заходу Горан Віліч. Ось це і була обіцяна прича про вино - неформальна, цікава і корисна. Я, в усякому разі, з інтересом і користю послухав.

Початком своїм виноградарство в Сербії - яка тоді ніякої Сербією була, а була римською провінцією Иллирик, - зобов'язана не кому-небудь, а знаменитому своєю мудрістю римського імператора Марка Аврелія. Він в черговий раз явив світові свою прозорливість, коли давним-давно, а саме в II столітті нашої ери, повелів вирощувати виноград на схилах Фрушка гори. Місце було вибрано зі знанням справа, виноград там чудово прижився, і сьогодні мешканці Фрушка повинні б від душі поминати Марка Аврелія добрим словом.

Серби, які з'явилися на простори Східної Римської імперії непрошеними гостями, судячи з усього, в принади і тонкощі виноробства розібралися далеко не відразу. Невідомо, яким напоям вони віддавали перевагу на зорі своєї історії, але новий поштовх винному справі дав сам Святий Сава (близько одна тисяча сто сімдесят п'ять - 1236), якою, як виявилося, не тільки подарував своєму народові автокефальну Сербську православну церкву, але і благословив виноградарство і виноробство. Що було далі зрозуміло: і виноградники стали рости по всій країні, і місцеве вино з'явилося якості чудового, не гірше, ніж в решті Європи. За часів Душана Сильного було в Сербії 81 000 га виноградників, і вина, відповідно, вироблялося в достатку. А поруч з прославленим монастирем Високі Дечани (Високі Дечани) було чудове місце Велика Хоча, де проживали виноградарі. Вирощують там виноград і роблять з нього вино і по сей день, по тим же, кажуть, рецептами, що і за часів царя Душана. Представники Вініцій Петрович з Великі хочі на презентації в Лозниці були присутні, так що вино Царско Црвена (Царське червоне) довелося спробувати. Не можна сказати, щоб воно було смачніше всіх інших, але те, що воно було найоригінальнішим, несхожим на інші, це точно.

Продукція Винар Петрович (Велика Хоча, Косово і Метохія)

Але недовго тривало в Сербії це виноградне щастя. З'явилися турки-османи, стали наводити свої порядки і вино відповідно до заповітами пророка Мухаммеда забороняти. І не просто забороняти, а ще й відправляти спеціальні загони, які займалися вирубкою виноградників. Так що під час турецького панування виноградарство в Сербії завмерло. А це і є довгоочікуваний відповідь на сакраментальне питання: чому ракія, чому не вино? Виноградник від чужих очей не сховаєш, він повинен на сонці стояти і сонцем просочуватися. Так що заборонити виноробство неважко і проконтролювати виконання заборони просто. А ось для виробництва ракії потрібні тільки зливу, яка ніяким пророком ніколи не заборонялася, та казан для її печива. Так ось той самий казан в сербських горах приховати - не велика мистецтво. Вино заборонили - ракія залишилася. Щасливим винятком стали ті північні райони сучасної Сербії, які під владу Австрії потрапили. Там католицькі влади виноробству анітрохи не перешкоджали, а тому в Воєводині традиції виноробства і пиття вина збереглися цілком.

Представник Винар "Піано" з Ягодин

А ще одне уточнення вніс в цей історичний екскурс людина, чий виступ завершило офіційну частину події: чи не теоретик, а справжній практик - Саво Мілош Йоїч, власник того самого Мачкова подрума, з продукцією якого ми вже встигли познайомитися. Він нагадав, що справжнє виноробство вимагає часу і вимагає світу. Того самого світу, якого Сербії так не вистачало в XX столітті, де за двома світовими війнами пішли бурхливі події 90-х років. Країна насолоджується спокоєм тільки 17 років, а значить - і виноробство сербське, незважаючи на всі свої медалі і успіхи, знаходиться тільки в стадії становлення і все у нього попереду.

Виступає Саво Мілош Йоїч, власник Мачкова подрума. Серйозна людина

Але саму примітну сентенцію колоритний винороб приберіг на кінець свого виступу. Ми, винороби, - заявив він, - не хочемо, щоб ви пили багато. Ми хочемо, щоб ви пили постійно - стільки, скільки потрібно вашому організму. І, ймовірно, з його виноробної точки зору так воно і бачиться: потреба організму у вині необхідно регулярно задовольняти. Не знаю, як там буде з регулярністю, але вчора в Музеї Ядра всі бажаючі отримали чудову нагоду на один раз свої потреби задовольнити.

Дегустація

Лозніцкая дегустація - не цілком стандартна дегустація. Все пересувалися від стенду до стенду, керуючись виключно своїми бажаннями, з келихами в руках, а наливали в ці келихи стільки, скільки людині хотілося. Були присутні, звичайно, спеціальні посудини, куди залишки вина можна було зливати (про те, що на дегустаціях вино прийнято випльовувати, ми вже не говоримо - не було такого і в помині), але виливали туди, скоріше, не вино, а воду після ополіскування келиха перед наступною пробою. На вулиці стояло кілька столиків, щоб обране вино можна було скуштувати по-справжньому і в хорошій компанії. Ніякої організації, ніякої зверху нав'язаного порядку - тільки демократія, тільки стихія і імпровізація.

Але п'яних не було, як не було і очікуваної натовпу. Буквально через годину після початку дегустаційної частини народ став розсмоктуватися, так що коли з'явилися офіціанти з підносами з канапе, а музиканти почали щось народне виконувати, зал був уже напівпорожня, і залишилися там тільки справжні шанувальники вина і віноведи, серед яких чималу частину становила російська діаспора Лозниці. Ні, вино поки що - НЕ сербський напій. Мало бажаючих пробувати, мало поціновувачів і навіть дегустаторів. Дивишся, організували б дегустацію ракії - від бажаючих і відбою б не було. Якби, звичайно, про цей захід хтось дізнався зусиллями лозніцкіх рекламників.

Російська діаспора дегустацією явно задоволена

А що стосується вина, то воно було дуже гідним. І фрушкогорское, і косовское, і Валевська. Дійсно, не гірше французьких, іспанських і італійських вин. Шкода тільки в Лозниці його не купиш. Треба буде в Валево відправлятися.

Неформальна частина дегустації тривала на вулиці

А це і є довгоочікуваний відповідь на сакраментальне питання: чому ракія, чому не вино?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.