Навигация
Реклама
Реклама

Ростуризм буде передавати списки демпінгують туроператорів в ФАС

  1. ініціативи регулятора
  2. Якби ФАС могла

Крах Ted Travel знову змусив задуматися про пошук механізмів протидії туроператорської демпінгу. Керівник Ростуризму Олег Сафонов заявив, що відомство буде направляти в Федеральну антимонопольну службу і в Росспоживнагляд дані про необґрунтоване заниження цін з боку постачальників. Однак, на думку експертів, спроби держрегулювання в цій сфері навряд чи виявляться ефективними. Так як же боротися з демпінгом?

Росспоживнагляд

ініціативи регулятора

Відзначимо, що це далеко не перша спроба Ростуризму вплинути на туроператорів, які пропонують занижені ціни. Рівно рік тому Олег Сафонов також заявляв про намір боротися з демпінгом. Для цієї мети на базі асоціації «Турпомощь» був створений проект «Турбарометр» . Функціонал у нього суто інформаційний. Ідея в тому, щоб показати споживачеві певні межі, при яких ризик покупки туру мінімальний і коли він зашкалює. На сайті асоціації щотижня виходять огляди з інфографікою цінової політики ключових гравців ринку на тих чи інших затребуваних напрямках. Таким чином виявляються середні цінові мінімуми і максимуми, які повинні зорієнтувати туриста, кому варто довіряти, а кому ні.

Але, як показала практика, споживачів, так само як і турагентів, це не зупиняє і вони готові брати дешеві тури навіть у маловідомих постачальників. До тих пір, поки цей туроператор не збанкрутує в самому розпалі сезону.

Зіткнувшись з наслідками скандалу навколо Ted Travel, в Ростуризму перейшли до більш рішучих дій. За словами пана Сафонова, отримавши дані про продажі путівок нижче собівартості протягом тривалого часу, відомство передасть цю інформацію в наглядові органи, які мають повноваження виписувати штрафи, - ФАС і Росспоживнагляд.

За попередньою інформацією з Ростуризму, аналізувати будуть звітність самих туроператорів, яку ті передають в відомство відповідно до оновленого федеральним законом. Нагадаємо, учасники ринку з 1 січня 2017 року подають інформацію про кількість туристів і загальній ціні турпродукту. Зіставивши одне з іншим, Ростуризм виявить середню вартість пакета у кожного постачальника. Ті, у кого вона, на погляд регулятора, виявиться істотно заниженою, можуть потрапити в число кандидатів на перевірку .

У Ростуризму і раніше виникали приводи для більш детального аналізу тих відомостей, які їм надають туроператори.

«Одна компанія, не буду її називати, звернулася із заявою про те, щоб її звільнили від наявності фингарантий на наступний рік. Туроператор порахував, що вже сформував фонд персональної відповідальності у розмірі 7%. Ми стали дивитися звітність туроператора, яку він надіслав в Ростуризм, і прийшли до висновку, що у нього один тур за кордон коштує трохи більше 500 рублів », - розповіла начальник Правового управління З Арахамія.

Зараз, судячи з усього, увагу до цифр буде більш пильним і системним. Але чи зможе регулятор або ФАС втрутитися в питання ціноутворення юридичних осіб?

Якби ФАС могла

Швидше за все, на цьому шляху можуть виникнути серйозні труднощі - немає достатньої правової бази.

За словами засновника юридичної агенції «Персона Грата» Георгія Мохова , В російському законодавстві роль антидемпінгового утримувача грає Федеральний закон від 26.07.2006 № 135-ФЗ «Про захист конкуренції», а саме його стаття 10. При цьому під демпінгом розуміється «монопольно низька ціна товару, встановлена ​​займає домінуюче становище господарюючим суб'єктом, якщо ця ціна нижче суми необхідних для виробництва і реалізації такого товару витрат і прибутку і нижче ціни, яка сформувалася в умовах конкуренції на порівнянному товарному ринку ... »

Заковика в тому, що в туризмі ні у одного підприємства на сьогоднішній день немає домінуючого положення - ніхто з туроператорів не має більше 50% частки ринку. Тобто поки ця дія не карається. «Якби Федеральна антимонопольна служба могла впливати на демпінг, вона б уже з усією пролетарською жорстокістю карала будь-яку розпродаж в автосалоні, гіпермаркеті», - міркує Георгій Мохов.

Самі туроператори до ідеї держнагляду за цінами поставилися насторожено. На їхню думку, боротьба з демпінгом на практиці може дати грунт для корупції і поділу ринку на наближених і аутсайдерів або привести до ситуації, коли туроператорам необгрунтовано будуть навішуватися ярлики.

Наприклад, в разі, якщо Ростуризм візьме приклад з Росавіації, що публікує списки авіакомпаній, що затримують рейси, і вирішить розголошувати списки туроператорів, переданих для перевірки в ФАС і інші органи. Така практика може обернутися істотними репутаційні втратами для учасників ринку, які опинилися в центрі уваги регулятора.

При цьому на відміну від затримок рейсів критерії демпінгу виявити вкрай складно. Як зрозуміти, що туроператор системно працює в мінус або просто випускає спецпропозиції? «При зовні однаковою ціною за аналогічному продукту один туроператор може вже перебувати в глибокому мінусі, а інший ще в плюсі ​​за рахунок більшої ефективності», - міркує директор з продажу «НТК Інтурист» Сергій Толчин .

На думку Інни Бельтюкова , Голови ради директорів «Інна Тур» , До останнього часу демпінг був основним інструментом глобалізації класичного туроператоского бізнесу, способом витіснення дрібних і середніх гравців.

З розвитком онлайн-технологій традиційна модель формування турпродукту на основі чартерів і коммітментов, що припускає значні ризики і збитки, вимирає.

«У Німеччині, самому прогресивному туристичному ринку сьогодні кожен 3-й туроператор віртуальний. Він використовує безризикову технологію динамічного пакетування. Демпінг стає «привілеєм» самих постачальників (авіакомпаній та готелів), у яких на це є більше можливостей, ніж у туроператорів, у яких середня маржинальність бізнесу плюс-мінус 3% », - коментує вона.

Поки ж глобальні зміни в туризмі не відбулися, єдиним ефективний спосіб опору демпінгу експерти бачать в об'єднанні зусиль самих учасників ринку. Туристичне співтовариство повинне сформувати чітку позицію з цього питання.

«Будь-які рухи в цьому напрямку вітаються, і обговорення цієї теми, ініційоване в тому числі Ростуризмом, можливо, послужить виробленні корпоративних норм», - вважає віце-президент РСТ Юрій Барзикін. Втім, історія турбізнесу поки не знає прикладів, щоб будь-які домовленості реально дотримувалися. Комерційні інтереси завжди беруть верх над галузевими.

Так як же боротися з демпінгом?
Але чи зможе регулятор або ФАС втрутитися в питання ціноутворення юридичних осіб?
Як зрозуміти, що туроператор системно працює в мінус або просто випускає спецпропозиції?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.