Навигация
Реклама
Реклама

Ростуризм вступив на стежку війни проти демпінгу

Наш співавтор і експерт Максим Приставко в новому випуску авторської колонки аналізує одне з найбільш резонансних заяв глави Ростуризму Олега Сафонова, який пообіцяв боротися з демпінгом. І бажає йому успіху.


Олег Сафонов, виступаючи 25 серпня на брифінгу в «Інтерфаксі», назвав демпінг головною причиною проблем російського турбізнесу і пообіцяв з ним боротися. Заява глави Ростуризму викликало неоднозначну реакцію . Аудиторія розділилася на тих, хто вважає боротьбу з демпінгом нереальною і безглуздою, і тих, хто взагалі не вважає демпінг проблемою. Голосів на підтримку чутно не було, мабуть, публічно підтримувати ініціативу чиновників вважається поганим тоном. Тим часом думка абсолютно правильна, хоча до реалізації її виникає маса питань.

Для початку хотілося б розібратися, що вважати демпінгом і добре це чи погано.

Противники боротьби з демпінгом зазвичай плутають його з розпродажами гарячих турів і різного роду акціями. У формулюванні глави Ростуризму демпінг позначений як продаж турів за свідомо низькою ціною. Я б додав - систематична і заздалегідь запланована. Це не тільки ставить туроператора в складне фінансове становище, а й викликає підозру в зловмисності, зборі грошей з подальшим банкрутством. Страховки ризиків туроператорів, передбачені федеральним законом, мають і зворотний бік, знижуючи рівень відповідальності компанії за свою діяльність. Якщо що - «Турпомощь» вивезе, страхова компанія заплатить. Це серйозний аргумент проти демпінгової політики продажів, але далеко не головний.

Основна мета демпінгу - захопити лідируючі позиції, відібравши частину ринку у конкурентів. Якщо у компанії немає достатнього запасу міцності, це призведе до проблем не тільки у конкурентів, скільки у самій компанії. Це погано. Якщо компанія сильніше конкурентів, це призведе до монополізації ринку. Це ще гірше. Демпінг, спрямований на монополізацію ринку, ставить за мету в кінцевому рахунку підвищення ціни і витяг надприбутки, що навряд чи обрадує покупців. Руйнування конкурентів теж оптимізму не додає.

Великою проблемою став циклічний демпінг, в який залучені всі гравці сегмента ринку. В результаті програють усі, а ризики банкрутства стрімко ростуть.

Не варто забувати, що від роботи комерційної фірми на межі рентабельності страждає і бюджет, недоотримують податки. Якість послуг, що надаються за мінімальними цінами, також страждає.

Якщо ми говоримо про демпінг на ринку виїзного туризму, це створює прецедент недобросовісної конкуренції з внутрішнім ринком. Не знаю жодної країни, і Росія не виняток, в якій внутрішній ринок не захищали б від зовнішнього. Було б дивно, якщо в туристичній галузі було б по-іншому.

Головний аргумент противників антидемпінгового регулювання - неможливість реального контролю. В основі скептицизму лежить цілком зрозуміле недовіру до різного роду контролерам. Ми добре знаємо, як наші чиновники вміють поховати будь-яку гарну ідею. Сам процес і механізм контролю викликає повне нерозуміння. Дійсно, не перевіряти ж ціноутворення по всім підозріло дешевим турам. Ніби як це внутрішня справа туроператора і втручатися в його цінову політику некоректно. А як тоді можна відрізнити сумлінні ціни на базі хороших контрактів від торгівлі нижче собівартості? Чи вважати демпінгом тільки торгівлю нижче собівартості або набагато нижче середньоринкової ціни? У різних країнах і галузях це питання регулюється по-різному. У світовій практиці є прецеденти, коли продавців змушують піднімати ціни, щоб забезпечити справедливу конкуренцію. У ряді випадків встановлюється мінімальна ступінь рентабельності компанії. Наприклад. У всіх країнах строго контролюється банківська діяльність, не допускається великий відсоток ризикованих операцій в портфелі фінансової організації або вводиться додаткове страхування таких операцій. Відсутність регулювань в туристичній галузі може привести до не менш серйозних проблем, ніж в банківській.

Головне питання полягає в тому, наскільки рішуче влада налаштована боротися з демпінгом. Залишити туроператорам право самим встановлювати рівень рентабельності або штучно обмежити його мінімальної цифрою. У цьому випадку сама собою відпала б необхідність у всіляких фондах і страховки. Якщо компанія працює з хорошим прибутком, їй немає сенсу перестраховувати свою відповідальність. Що стосується рівня цін, він виросте незначно - найчастіше боротьба йде за кілька відсотків від вартості туру.

Створити службу моніторингу - нескладне завдання. Туроператорів, які вибиваються з середньоринкових цін, попереджати, а у випадках зловживання - перевіряти на сумлінність ціноутворення. Для початку треба чітко усвідомити, що демпінг руйнує ринок, і створити відповідний інформаційний фон. Навіть сам факт офіційного визнання демпінгу згубним для галузі і початок кампанії по боротьбі з ним остудить багато гарячих голів. Більшість учасників ринку самі знаходяться в заручниках ситуації і змушені, дивлячись на конкурентів, знижувати ціни. Типова «дилема в'язня», давно вивчена і описана в теорії ігор. Вихід з порочного кола тільки один - зовнішнє регулювання. Ростуризму побажаю успіху.

А як тоді можна відрізнити сумлінні ціни на базі хороших контрактів від торгівлі нижче собівартості?
Чи вважати демпінгом тільки торгівлю нижче собівартості або набагато нижче середньоринкової ціни?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.