Навигация
Реклама
Реклама

Ісландія: музей під відкритим небом

8 травня день видався дощовим і холодним, температура повітря впала до +6 градусів, і ми довго не наважувалися вийти назовні через побоювання відразу ж промокнути до нитки. Я поспілкувався з господинею готелю щодо того, як краще захиститися від дощу, вона порадила не купувати парасолі, так як користі від них немає ніякого, дощі тут супроводжуються сильними поривами вітру, і парасольку допомагає лише в перші п'ять хвилин. Плащі, які ми брали в Амстердамі, уже давно викинуті, а до найближчих господарських магазинів звідси далеко.

Плащі, які ми брали в Амстердамі, уже давно викинуті, а до найближчих господарських магазинів звідси далеко

Нарешті ми наважуємося йти в центр міста, де нам належить відвідати Національний музей Ісландії. Дорога зайняла приблизно годину, за цей час ми грунтовно промокли і замерзли. Але, як то кажуть, «нема лиха без добра», зате побували в чудовому історичному музеї, створеному за останнім словом техніки. При вході в заклад - невелика водойма з чистою водою і кольоровими камінцями, в ньому вальяжно плавають качки, водойма відділений від музейного кафе скляною стіною, відвідувачі розмовляють за столиками з кавою, з сумом розглядав пробігають під облогових дощів перехожих.

При вході в заклад - невелика водойма з чистою водою і кольоровими камінцями, в ньому вальяжно плавають качки, водойма відділений від музейного кафе скляною стіною, відвідувачі розмовляють за столиками з кавою, з сумом розглядав пробігають під облогових дощів перехожих

У музеї просторо, експозиція створена в кращих традиціях сучасного музейного дизайну - нічого зайвого, все підпорядковано єдиному творчому задуму.

Якісні вітрини, професійне освітлення, використання аудіогідів, систем мультимедіа, - все технології для забезпечення зручності відвідувачів. Не знаю як мої супутники, а я отримав неабияке задоволення від знайомства з експозицією музею, а також був приємно здивований тим, що зустрів на острові Ісландія несподівано високий професійний рівень створення музейної експозиції. Очевидним є те, що країна приділяє велику увагу питанням розвитку культури.

Серед представлених музейних предметів - численні свідоцтва культури вікінгів, історії заселення острова і створення державності.

Серед представлених музейних предметів - численні свідоцтва культури вікінгів, історії заселення острова і створення державності

Тут є ігрові дитячі кімнати, приміщення для проведення самостійних досліджень, місця, де можна посидіти в старовинній обстановці, погортати фотоальбоми та історичні книги. Ми скористалися музейним кафе, що пропонують непоганий еспресо і капучіно, а ще тут можна пообідати традиційним ісландським супом.

Отримавши позитивний заряд від відвідування історичного музею Ісландії, ми рушили далі, на пошуки офісу Ісландської асоціації збереження національних народних промислів. Оскільки асоціація знаходиться в іншій частині міста, ми проклали маршрут поїздки в додатку до «Айпад» і без праці зорієнтувалися на місцевості, скориставшись міським автобусом. Вартість проїзду по місту становить 320 ісландських крон, платити можна прямо в автобусі, водієві, але тільки готівкою.

Ми проїхали кілька зупинок і опинилися в потрібному місці, гаджет без проблем привів до двоповерхового будинку, розташованого в далекому куточку Рейк'явіка. Всередині приміщення багато рулонів з тканинами, використовуваними при виготовленні традиційних костюмів і головних уборів, які тут скрупульозно досліджують і відтворюють, в сусідній кімнаті йдуть заняття з відвідувачами, охочими оволодіти технікою створення національного одягу.

Всередині приміщення багато рулонів з тканинами, використовуваними при виготовленні традиційних костюмів і головних уборів, які тут скрупульозно досліджують і відтворюють, в сусідній кімнаті йдуть заняття з відвідувачами, охочими оволодіти технікою створення національного одягу

Співробітниці центру зустріли нас з цікавістю, розповіли про місію своєї організації і відразу представили нам кілька повністю відновлених комплексів національної ісландської одягу, характерної для різних історичних періодів і поширених в різних частинах країни. Ми розглядаємо найтоншу вишивку, яка виконана вручну спеціальними нитками, пофарбованими натуральними природними фарбами, майстриня скромно повідомляє про те, що це - її робота, на її виконання було потрібно дуже багато часу. Ознайомившись зі змістом діяльності центру, ми набуваємо два головних убори - чоловічий і жіночий, які є найбільш характерними для жителів Ісландії.

Ознайомившись зі змістом діяльності центру, ми набуваємо два головних убори - чоловічий і жіночий, які є найбільш характерними для жителів Ісландії

Дізнавшись про мету нашого візиту, про створення в невеликому російському місті Музею головних уборів народів світу, співробітниця центру робить для нас суттєву знижку, знизивши ціну виробів майже в три рази:

- Вам же по всьому світу їхати, а це так дорого, та ще й експонати купуєте, я для вас за собівартістю продам.

Тепер, знайшовши шукане, ми виходимо під став більш рідкісним дощик і йдемо на пошуки GPS-навігаторів, тому як завантажити електронну карту Ісландії для використовуваного нами навігатора виявилося майже рівноцінно покупці нового. Походи по гігантським супермаркетам не дали ніякого результату, а розпитування серед місцевого населення завели нас в глухий кут. Кілька годин, витрачених на пошуки цього електронного пристрою, не привели зовсім ні до якого результату, і ми приймаємо рішення взяти навігатор в оренду разом з автомобілем. Компромісний варіант знайдений, а день між тим закінчувався, сонце сьогодні так і не здалося на небосхилі, а дощ все не вгамовувався, час від часу припиняючись, то знову починаючись з подвоєною силою. Завтра ми візьмемо в оренду автомобіль і, нарешті, зможемо здійснювати самостійні подорожі по цій дивній країні, пейзажі якої нагадують сцени з фантастичних фільмів про подорожі в космічні дали. Настільки не схоже це місце на все те, що ми бачимо зазвичай, навіть часто подорожуючи по світу.

Настільки не схоже це місце на все те, що ми бачимо зазвичай, навіть часто подорожуючи по світу

9 травня погода піднесла нам великий сюрприз: з туру ясно і відносно тепло, весело співають птахи серед крихітних дерев, що ростуть під вікнами нашого готелю. Душа радіє від настання довгоочікуваного тепла і від сонячного світла, якого іноді так не вистачає нам, жителям півночі. В Ісландії така погода, судячи з усього - рідкість, тим більше в цю пору року. Після сніданку ми прямуємо в пішу прогулянку до офісу компанії, яка здає в оренду автомобілі.

Замість заброньованого нами повнопривідного «Форда» нам залишили лише «паркетник» «Хіндаі Туссон». Але вибору вже немає, тому мої супутники погоджуються і на такий варіант, треба ж на чомусь їздити. Оформлення документів зайняло від сили п'ять хвилин, після чого нам видають ключі, складають акт технічного стану автомобіля, і все, можна сідати і їхати, куди очі дивляться. Навігатор, до речі, теж є, і тепер ми можемо бути повністю автономні у своїх пересуваннях по країні-острову.

Часу на подорожі сьогодні залишається не так вже й багато, тому вирішуємо поїхати не дуже далеко, до найближчих визначних пам'яток. Правда, як це частенько буває, хотіли покататися недовго і недалеко, а вийшло ціле подорож. Ми рушили всередину острова по вже знайомою дорогою, якою поверталися під час автобусного туру по «Золотому кільцю Ісландії». Чорні вулканічні гори, освітлені яскравим весняним сонцем, місцями на них лежить сніг (виглядає це дуже мальовничо), підносяться над рівнинами, цілком покритими шаром застиглої лави.

Чорні вулканічні гори, освітлені яскравим весняним сонцем, місцями на них лежить сніг (виглядає це дуже мальовничо), підносяться над рівнинами, цілком покритими шаром застиглої лави

Сонячні відблиски пливуть по сюрреалістичним пейзажам Ісландії, і з кожним поворотом дороги вашому погляду відкриваються все нові краси. Ісландці будують дачі прямо на стародавніх лавах, іншого місця просто немає, садять кущі та деревця в надії через багато років отримати багатий гумусом шар ґрунту. Місцеві жителі дуже люблять дерева і тишу дикої природи, тому і дачі їх розташовані далеко від міста. Тільки ось особливого буйства фарб тут не спостерігається, до того ж для нашого ока незвично відсутність високих дерев і те, що заміські будиночки стоять прямо на лаві, а доріжки до них посипані подрібненої пемзою цегляно-червоного кольору.

Тільки ось особливого буйства фарб тут не спостерігається, до того ж для нашого ока незвично відсутність високих дерев і те, що заміські будиночки стоять прямо на лаві, а доріжки до них посипані подрібненої пемзою цегляно-червоного кольору

За черговим поворотом нам відкривається панорама гірського озера, оточеного вулканічними конусами, не можемо утриматися від зупинки, і варто було заглушити мотор, встановлюється дзвінка тиша, немає ніяких звуків крім мірного плескоту кришталево чистої води. Підходжу до озера, весь берег його покритий великою галькою, що складається з вулканічної породи, вода крижана і приємна на смак, серед каменів розпускаються перші квіти, місцями проглядає молода травичка.

Підходжу до озера, весь берег його покритий великою галькою, що складається з вулканічної породи, вода крижана і приємна на смак, серед каменів розпускаються перші квіти, місцями проглядає молода травичка

Ми просуваємося далі, Валерій з'їжджає з шосе і мчить по грунтовій дорозі, яка йде різко вгору, на схил довколишнього вулкана. Машина на швидкості підіймається по крутому схилу, пригальмовуючи на великих шматках вулканічної породи, з ухилом градусів в сорок ми починаємо пов'язати в глибокому, пухкому шарі попелу. Доводиться гальмувати і здавати назад, вище дороги для такого авто немає. Ми залишаємо автомобіль на крутому гірському схилі, а самі робимо піше сходження на вершину погаслого вулкана. Підніматися по гострим, пористим шматках лави непросто, вони раз у раз вислизають з-під ніг, можна оступитися і поїхати вниз по камінню. Але ми все ж піднімаємося нагору, сідаємо на шар древньої лави, милуючись відкрилася панорамою озера, в гладі якого відображаються навколишні вершини.

Але ми все ж піднімаємося нагору, сідаємо на шар древньої лави, милуючись відкрилася панорамою озера, в гладі якого відображаються навколишні вершини

Наступного оглядовому майданчику національного парку Пінгвеллір перед нашим поглядом відкривається велика полонина з освітленими косими променями сонця засніженими вершинами на горизонті, широкими озерами, що лежать в міжгірських западинах, а прямо під нашими ногами - каньйон, який представляє собою тектонічну тріщину, що виникла при потужному землетрусі. З рослинності - лише низькі кущики і м'які подушки мохів. Подекуди зацвітає перша мати-й-мачуха, зовсім як на батьківщині, в Росії. Вибравши навмання першу-ліпшу путівець, ми по чорному вулканічному шлаку мчимо, піднімаючи за собою густа хмара пилу і незабаром опиняємося абсолютно одні, високо в горах, в царстві льодів і снігів. Прямо перед нами - гігантський купол сплячого вулкану, схили його покриті чорним попелом, що відливає в сонячному світлі фіолетовим, вулкан пронизує своєю конусоподібної вершиною ніжно-рожеві і оранжево-червоні хмари, яка головує в суворому гірському пейзажі.

Прямо перед нами - гігантський купол сплячого вулкану, схили його покриті чорним попелом, що відливає в сонячному світлі фіолетовим, вулкан пронизує своєю конусоподібної вершиною ніжно-рожеві і оранжево-червоні хмари, яка головує в суворому гірському пейзажі

Я намагаюся пройти якомога ближче до нього і опиняюся перед суцільним сніговим полем, яке плавно переходить в гірське озеро. Далі без спеціального спорядження дороги немає. Тут дуже холодно, повітря розріджене, кристально чистий, відчувається подих льодовиків. Пронизливий вітер змушує нас забратися в теплий салон автомобіля і рухатися далі. Навігатор давно помер, він ніяк не може зловити точку нашого місця розташування, збиваючись і показуючи якусь дурницю. А навколо незаймана природа, чиста і первозданна, саме такий мені представляється Земля до появи на ній людини. На заболочених просторах Ісландії, так само, як в Тибеті і гірському Алтаї, збереглися незаймані пейзажі, що зберігають пам'ять про те, якою була наша планета до експансії людської цивілізації.

На заболочених просторах Ісландії, так само, як в Тибеті і гірському Алтаї, збереглися незаймані пейзажі, що зберігають пам'ять про те, якою була наша планета до експансії людської цивілізації

Ми повільно спускаємося по міжгірській долині уздовж річки, що несе свої води до Атлантичного океану, уздовж дороги мирно пасуться конячки та корови, пощипуючи свіжу весняну травичку. Акуратні фермерські будиночки з білими стінами і яскраво-червоними дахами розташувалися на зелених луках, що покривають схили древніх вулканів, - мабуть, це одне з найбільш спокійних і красивих місць на нашій планеті. Ґрунтова дорога вивела нас на автостраду, що петляє уздовж узбережжя океану; місця тут дивно мальовничі, наповнені сонячним світлом, гармонією форм і фарб. Зліва - величезні ступінчасті скелі, покриті снігом, одна з них настільки схожа на багатоступеневу піраміду майя, що не покидає відчуття її рукотворності: чи це місце нагадало Західний Тибет, відроги хребта Кайлаш. Між цими віддаленими на тисячі кілометрів один від одного гірськими країнами значно більше схожості, ніж відмінностей.

Між цими віддаленими на тисячі кілометрів один від одного гірськими країнами значно більше схожості, ніж відмінностей

Вдалині з'явилася берегова лінія Рейк'явіка, і ми в'їжджаємо в жерло багатокілометрового тунелю, що проходить під дном Атлантичного океану. Заплативши оператору 1000 ісландських крон, по протяжному спуску ми проникаємо під світовий океан, Валерій радіє:

- А я вперше в своєму житті веду машину під океаном, дуже незвичайні відчуття!

- Мені теж ніколи не доводилося подорожувати під Атлантикою, - підтримую його я.

Повернувшись на денну поверхню з майже нескінченного тунелю, ми прямуємо в культове місце - «Блакитну лагуну», інформацію про яку можна знайти на всіх туристичних ресурсах, присвячених Ісландії. Це геотермальне озеро, яке володіє унікальними оздоровчими властивостями, на базі якого створено бальнеологічний курорт світового значення.

Розташоване воно на півострові Рейкьянес, в сорока кілометрах від Рейк'явіка, посеред «марсіанського» пейзажу. За часів численних вивержень вулканів ця територія була повністю залита розпеченій магмою, лавові потоки застигли, утворивши дивовижні форми рельєфу, в яких панують кратери вимерлих вулканів.

За часів численних вивержень вулканів ця територія була повністю залита розпеченій магмою, лавові потоки застигли, утворивши дивовижні форми рельєфу, в яких панують кратери вимерлих вулканів

При русі по автостраді не покидає відчуття того, що перебуваєш на Марсі, особливо вранці і ввечері, коли косі промені сонця фарбують поверхню застиглої лави в яскраво-червоні тони. Блакитна лагуна має вигляд озера з протяжністю в декілька кілометрів і шириною 200 метрів. Температура води тут 38-40 градусів, в її складі - значна концентрація кремнію, молекули якого заломлюють сонячні промені і надають воді блакитний відтінок. Незначна частина лагуни відгороджена і пристосована для прийняття цілющих ванн, заплативши 35 євро, можна хоч цілий день насолоджуватися купанням в гарячій мінеральній воді, вміст солей в якій становить до 2,5%. А ще тут є кілька саун, в яких варто прогрітися гарячим соляним повітрям.

А ще тут є кілька саун, в яких варто прогрітися гарячим соляним повітрям

Ми валяємося в гарячій воді блакитного кольору, щільність її настільки велика, що тебе постійно виштовхує на поверхню. У спеціальних ємностях можна взяти невелику кількість сапропелю - мінералізованою білої глини, що складається з суміші корисних для здоров'я шкіри солей і, завдавши його на обличчя, хвилин 5-10 лежати зануреним у воду, підставивши обличчя північному сонечку. Над водою піднімається пара, температура повітря зараз всього + 6 градусів, а тобі тепло і комфортно, все тіло розслаблене. Коли біла мінеральна маска починає сильно стягувати шкіру - саме час змити її і попрямувати в сауну, для чого достатньо проплисти або пройти в воді невелику відстань, піднятися по сходах - і ти вже сидиш в парній, вдихаючи збагачене іонами солі, цілюще повітря. Особисто я відчув себе пельменем, нудиться в бульйоні на повільному вогні, відчуття від відвідування цього місця просто казкові, тільки довго в такій воді перебувати проблематично: занадто тепло, починаєш впадати в абсолютно розслаблений, сонний стан. Вибравшись із води перед самим закриттям курорту, ми піднялися на ліфті на оглядовий майданчик, з якого відкривається вид на лагуну і навколишні лавові поля, а сонце на той час повільно хилилося до заходу.

Вибравшись із води перед самим закриттям курорту, ми піднялися на ліфті на оглядовий майданчик, з якого відкривається вид на лагуну і навколишні лавові поля, а сонце на той час повільно хилилося до заходу

На сьогодні наше подорож підійшла до кінця, і приємним останнім акордом стало відвідування термального озера, що в якійсь мірі стало альтернативою російській лазні, хоча що її може замінити насправді?

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.