Навигация
Реклама
Реклама

Резо Габріадзе: Я ЗРОБИВ ДЛЯ ВАС КРАСИВОЕ.

Автор сценаріїв до фільмів «Міміно» і «Не горюй!», Великий лялькар, чудовий художник оформив ресторан в Москві і полюбив кафе в Парижі

Р ЕЗО Габріадзе відправився в Америку, де планує поставити спектакль «Заборонене Різдво». Йдуть переговори про те, щоб в головній ролі виступив суперзірка Михайло Баришніков. А сам Габріадзе - в ролі автора п'єси, режисера і художника.

- Вистава «Заборонене Різдво» про моє місто Кутаїсі. Коли мене запитують, чому весь час це місто, я і сам починаю питати себе про це. Я люблю моє місто і пишу про нього, що я знаю.

- І на якому грунті виросли ваші почуття?

- І на якому грунті виросли ваші почуття

- Всі мої предки з-під Кутаїсі, з сіл Баможда і Гумбрія. Між ними відстань, як між Новим Арбатом і старим. Іноді в веселому вигляді можна було так розгулятися, що не зрозуміти, в якому селі ти знаходишся. Була між ними і маленька гірка, яку місцеві називали гіркою сатури. На батьківській стороні вже на початку листопада сніг лежить. І люди наче з суворого краю, на зразок вашого уральського. Там скелі, і жителі як би самі висічені з каменю. Кость у них широка, ходять повільно. Всім корпусом вони незграбно повертаються, як тролейбус. Словом, вони на камені жили, з каменю будували церкви, будували мовчки і на століття. Ми всі належимо Гелатський монастир. З материнської сторони родичі веселіше, вони більш артистичні. У них три селянські прізвища - Гурешидзе, Брегвадзе, Баланчивадзе. На відміну від батьківської землі, де чорні скелі і граніт, тут земля м'яка і абсолютно біла. Вони люблять музику, і взагалі люди зі слухом і дуже пластичні. Один з сусіднього села досяг берегів Америки, де домігся великих успіхів. Це вам відомий Джордж Баланчин.

- Резо Леванович, а думаєте ви на якій мові?

- Думаю тільки на грузинському, тому у мене дуже багато «грузінізмов» в російській мові. Значить, я думаю, а потім, мабуть, перекладаю на російську. Між іншим, хороша тема для серйозного дослідження, але тільки я тут не годжуся. Непогано було б, щоб який-небудь двомовний вчений зайнявся ритмікою, диханням слова Маяковського, який, як відомо, виріс недалеко від Кутаїсі. Я відчуваю в його слові грузинське присутність, і грузину дуже легко його читати.

- Може бути, успіх фільмів, знятих за вашим сценарієм, пов'язаний з тим, що вам вдалося внести в російську мову завжди симпатичну грузинську інтонацію?

- Я ніколи не замислювався, але навряд чи. Сценарій - це перш за все драматургія. Закони драматургії досить жорсткі, дуже добре відомі і не змінюються, по-моєму, останні п'ять тисяч років. Як машина, це тільки так працює. Може бути, якісь слова, фрази з цих фільмів застрягли в російській мові. Але тут я один на авторство не наважуюсь, тому що писали ми з Георгієм Данелія і щось в роботі нашої було невловиме. Але взагалі я двомовний. Мої мови - грузинський і російський. А як, право, іноді думаю я, було б добре, якби я знав французьку, або англійська, або турецька ... Або фарсі, уявляєте, якщо б знати. Можна було б почитати Омара Хайяма.

- Останнім часом життя ваша пов'язана з Францією. Ось ви прокинулися, а далі? Як це виглядає?

- Ранок у мене починається в кафе. Це велика культура - французькі кафе. Гете, здається, сказав, що проблеми, які німці розбирають, захищаючи дисертації, французи легко вирішують вранці в кафе. І знаєте, як добре снідати там, насолоджуючись, як музикою, мовою, який і є самою великою музикою. Але, на жаль, в своєму розумінні краси французького я на рівні музики так і залишився, тому що в моєму віці вже мови не вчать. Але загострюються інші почуття, як у глухих зір. Так ось в зв'язку з цим я став таким окатих, що мені дуже допомогло побачити навіть наш світ звідти по-іншому, побачити, скільки кольорів і відтінків навколо. У Франції дуже багато відчуттів, і це дивне відчуття.

- Ляльки зрозумілі в будь-якій країні, може бути, це і є ваш спосіб спілкування?

- У Франції я працював в звичайному театрі - без ляльок. Щось робив для кіно, виступав як літератор, проводив майстер-класи. Якщо говорити про ляльок, я не особливий знавець цієї справи. Я вам серйозно кажу. Я дивлюся на ляльковий театр, як на вимушену посадку. Ніхто мені, безпартійному, не дав би в СРСР серйозний театр. А в партію я вже не міг вступити. (На той час уже прочитав «Архіпелаг ГУЛАГ».) Куди подітися в СРСР 45-річному безпартійному? Тільки в ляльковий театр.

Взагалі-то я двомовний. Мої мови - грузинський і російський. А французького я не знаю, сприймаю його як красиву музику


- Але ви ж прожили з ляльками частина життя!

- Я з ляльками не прожив. Я займався тим же, чим в кіно, - я розповідав вам історії. Їх можна і за допомогою палиць розповідати, можна - за допомогою танців. Мої лялькові вистави можна вважати візуальної поезією. Словом, мені нікуди було подітися, і потім була хитра думка - сховатися за них, щоб не помітили. Цей трюк вдався, але він дуже затягнувся, і тепер мене це навіть пригнічує.

- І що, у вас з ними так і не виникло ніяких відносин?

- Мене часто запитують: про що думають ляльки вночі? І я їм відповідаю: про що думають кларнет, рояль, перо письменника? Або табуретка? Звідки я знаю ... Я не займаюся такими солодкими сантиментами. Для мене все це тільки інструменти.

- Ходять чутки, що ви маєте відношення до клубам «Город» і «Мадам Галіфе». В якій якості?

В якій якості

- Як художник. Мене запрошували оформляти «Мадам Галіфе», але не «Город». Я довго не хотів, а потім погодився. Один я б не наважився, все-таки інтер'єр - це дуже складно, і я покликав свого сина Левана. В інтер'єрі я спробував зробити гарне для людей, мені хотілося, щоб вам там було добре, приємно, контактно, ласкаво. «Мадам Галіфе» - це моє образне спогад про кафе, різних кафе, в яких мені довелося побувати. Але за той час, що я займався цими справами, я втратив стільки часу - не поставив якийсь спектакль або фільм і не написав чогось.

- Резо Леванович, що нового ви побачили в Москві?

- Москва з похмурого, агресивного міста перетворилася на радісний і прекрасний, в один з кращих в світі. Москву покинули маленькі сіренькі і нещасні, як сірі горобці, люди-грудочки, які продиралися через похмурий побут. Замість них місто наповнилося легкої і красивою молоддю, яка, слава богу, про те життя не здогадується. Пластика рухів змінилася, як ніби все звільнилися. Це не розв'язність, а відсутність закомплексованості і агресивності. І те, що ми часто приймаємо за неввічливість молодих, зухвалість або недбалість, насправді є радість життя. Та й не нам їх чемності вчити, повірте мені, - згадаємо себе. Помовчимо про те, як свого часу самі частенько питали: чи поважаємо ми один одного? Питали усією країною, при цьому сильно випивши. А вони просто живуть. Молоді, усміхнені, з гумором ненаігранним. І ще мене вражає та стрімкість, з якою виявилося можливим за 10 років так все перевернути і зробити місто красивим, будинки красивими і красивих людей в ньому. Тому зараз з Москвою у мене пов'язані тільки оптимістичні почуття.

Москва зараз перетворилася в один з найрадісніших і прекрасних міст світу


- А сама Грузія з її енергією, кураж, вона залишилася такою?

- Звичайно, залишилася. Це той характер, який не змінюється вже тисячоліттями.

- Чи давно ви були на батьківщині?

- Чи давно ви були на батьківщині

- Я повернувся в Грузію 8 років тому. Часто наїжджаю в Москву, відвідую і інші країни. Завжди приїжджаю до вас з радістю, але все більше і більше смуток мене бере, бо помічаєш, як змінюються друзі, ті, до кого приїжджаєш. Ось ніби ти ж тільки недавно залишив його веселим, красивим, щасливим і повним енергії, а відкриває двері тобі не та людина. Але, думаю я, якщо подивитися його очима на мене, він теж бачить іншу людину з вимерлим поглядом. Ми обидва починаємо шукати енергію один в одному, починаємо грати в молодість.

- Чи спілкуєтеся ви з молодими талановитими людьми?

- Старість має одне своєрідне властивість - вона шукає ще більшу давнину, ніж вона сама.

- Так складаються обставини або у вас немає інтересу?

- Енергії немає. Тому я і рушив з її залишками в сторону Блеза Паскаля. А ще й тому, що основні питання дозріли саме ті, на які відповідають тільки такі автори. Та й ви про це дізнаєтеся дуже скоро. Кожен колись сідає подумати - чому він жив і жив він?

- А ви жили?

- Ось я і шукаю відповідь у великих.

- Чи працюєте ви зі своїми старими друзями?

- Сподіваюся, найближчим часом з'явиться нова книга «Метаморфози», яку ми готуємо з Андрієм Бітовим. І тут, звичайно, нам треба оголосити всім можливим спонсорам, що ми ховаємося від них, тому що відбою від них немає. (Сміється.) Книги, зроблені з письменниками-друзями, - це такі варіації на тему. Не хочеться згадувати слова «мистецтво» або «високе», тому що високою в наш час може бути тільки мода. Зазвичай я ілюструю те, що мені подобається. Я був щасливий і знаходився в надзвичайно красивому настрої, коли ілюстрував Мишу Жванецького. Звичайно, легше працювати, коли існує близьке знайомство. І зв'язок між нами, природно, існує, як і між, наприклад, Жванецьким і його слухачем. І завдяки цьому зв'язку він став унікальним.

- Ви з ними так само дружні, як раніше?

- Старість не допомагає дружбу. І життя наше пішла по-іншому. І живемо ми в різних країнах. Навіть чаю ми можемо випити тільки по факсу.

- А часто вдається все-таки збиратися за одним столом, як бувало?

- Не так часто, як хотілося б.


Розмову вела Катерина Варкалось

У матеріалі використані фотографії: Льва ШЕРСТЕННІКОВА

І на якому грунті виросли ваші почуття?
Резо Леванович, а думаєте ви на якій мові?
Може бути, успіх фільмів, знятих за вашим сценарієм, пов'язаний з тим, що вам вдалося внести в російську мову завжди симпатичну грузинську інтонацію?
Ось ви прокинулися, а далі?
Як це виглядає?
Ляльки зрозумілі в будь-якій країні, може бути, це і є ваш спосіб спілкування?
Куди подітися в СРСР 45-річному безпартійному?
І що, у вас з ними так і не виникло ніяких відносин?
Мене часто запитують: про що думають ляльки вночі?
І я їм відповідаю: про що думають кларнет, рояль, перо письменника?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.