Навигация
Реклама
Реклама

Керівник "Театру переселенця" про гастролі в Німеччині, мистецтво правди і іншу Росію

Засновникам проекту фактично вдалося перевернути уявлення багатьох українців про мистецтво. Адже замість професійних акторів на сцені з'являються звичайні українці - люди, які пережили війну і знають, як гірко буває залишати свої будинки. А замість вилизаних драматургами діалогів люди чують справжні життєві історії - правдиві сповіді, наповнені хворобливими емоціями. Вистава театру "Де Схід?" збирає повні зали - на прохання глядачів його вже вдруге презентують в Києві 24 січня, а вже 29-го його побачать жителі Слов'янська.

Про старт проекту, реінкарнації, що відбуваються з акторами і майбутнє подорож до Німеччини depo.ua поспілкувався з керівником театру Георгом Дружину.

ЗАРАЗ СТАВИТИ ШЕКСПІРА БУЛО Б СТРАННО

- Георг, ви починали проект разом з Наталією Ворожбит. Як вам прийшла в голову ця ідея? Чому вирішили працювати саме з переселенцями?

- Проект народився, коли ми разом з Наталією Ворожбіт та волонтерської організацією "Новий Донбас" перебували в Миколаївці - працювали з дітьми, які пережили війну. Всі розуміли, наскільки проблема переселення актуальна для України і для світу в цілому. І ось ми втрьох - з Наташею і військовим психологом Олексієм Карачінськім придумали "Театр переселенців". Було б досить дивно, наприклад, ставити Шекспіра, коли наш креатив може допомогти людям.

- Тобто займалися арт-терапією?

- Я був би дуже обережним з цим терміном. Все можна пояснити простими словами. Олексій Карачинский - професійний військовий психолог. У мене, крім режисерської освіти, є освіту в області психодрами, і я вже більше 15 років співпрацюю з психологами в сфері театру. Мета нашої роботи - допомогти особистості пережити травму, і театр для цього прекрасний інструмент.

У людини з'являється небайдужий колектив, уважні глядачі, які готові сприймати його слова. Крім того, театр - це завжди можливість встановити нові зв'язки. Наприклад, ми більше року працювали з дітьми в Миколаївці. Хоча всі діти вчилися в одній школі, один з одним майже не дружили. А зараз вони стали сім'єю, самі ведуть театральну групу, випускають газету, беруть участь в наших проектах. Один хлопчик раніше дуже боявся виступати, але поставив перед собою мету подолати страх. Зараз він виступає просто віртуозно, і це радує.

Так само і в Києві з дорослим колективом. За короткий час ми стали великою родиною.

- Як знаходили в Києві переселенців, які захочуть виступати в театрі?

- У нас дуже багато друзів. Самі організовуються, пропонують допомогу, поширюють інформацію. Дуже полегшує справу "Фейсбук". Ось зараз ми робимо виставу про Крим, розмістили оголошення в соцмережі, і до нас уже звернулося велика кількість людей. Ми працюємо з усіма. Зовсім необов'язково виступати на сцені - для деяких це важко і взагалі не потрібно. Для таких людей є індивідуальні заняття, робота з психологом. У театрі чимало цікавих завдань. Олександр Фоменко зробив волонтерський проект Displaced Kids, в рамках якого для дітей-переселенців безкоштовно проводять творчі майстер-класи. Одне з головних подій цієї зими - Свято Святого Миколая, під час якого ми відвідали 650 дітей. Його допомагали організувати діти з Миколаївки. Там зараз створюють свій культурний центр - це ініціатива людей, їм ніхто нічого не вказує, все вирішують самі. Ми ж будемо допомагати в організаційних моментах.

ТЕМИ АКТОРАМ не нав'язує

- А ще юні актори везуть спектакль "Миколаївка" до німецького міста Констанц ...

- Разом з Наталією Ворожбіт, кіношниками Лізою Сміт і Христиною Лизогуб ми протягом року створювали монологи з особистих історій дітей зі Сходу - не тільки про війну, а й про перше кохання, про любов до міста. Ми не нав'язуємо теми, це їх вибір. Власне на сцені виступають 12 юнаків і дівчат у віці від 14 до 16 років, хоча насправді в проекті зайнято набагато більше людей. "Миколаївки" вже показували у Львові і Києві, зараз готуємося до поїздки в Слов'янськ, а потім їдемо з нею в Констанц.

Протягом тижня діти будуть жити в німецьких сім'ях. Спочатку самі виступлять перед глядачами, а потім створять спільний проект з німецькими акторами.

- Напевно, під час підготовки вистав було чимало емоційних історій, адже мова йде про наболіле ... Які вразили найбільше?

- Таких історій було чимало, але це наша внутрішня кухня. А взагалі вражає рівень людської довіри, який виник між нами. Це подарунок долі, і наше головне завдання - його плекати. І ми над цим працюємо - є дуже багато проектів, різних планів. Наш "Театр переселенця" - це теплі і тривалі творчі стосунки.

У СТОЛИЧНИХ ТЕАТРАХ СИДЯТЬ диктатора

- Ви є режисером театру. Хоча театр і документальний, як-то допомагаєте людям виражати емоції?

- Про це не йдеться. Адже якщо хлопець чи дівчина розповідає, як снаряд уразив її кохану людину, тут не треба допомагати виражати емоції. Завдання режисера - в першу чергу, підтримати по-людськи і організувати процес. Створити атмосферу довіри, в якій людям подобатиметься діяти і творити.

- Невже монологи жодним чином не редагуються?

- У нас минулого повинен в середньому тривати від чотирьох до шести хвилин. І Наталя Ворожбит працює з акторами швидше як хірург, намагається разом з ними скоротити монологи до певного часу. Але все вирішують разом, узгоджено.

- Кілька не в'яжеться з класичним уявленням про театр, де останнє слово за режисером ...

- У театрах Києва діють правила минулого століття - там сидять диктатори, які вказують всім, що робити. Для мене мистецтво і робота взагалі повинні ґрунтуватися на партнерстві, де люди займаються тим, що у них виходить найкраще і отримують від цього задоволення.

- Напевно, чимало дітей з Миколаївки задумалися над тим, щоб отримати театральну освіту ...

- Так, і звичайно, ми допомагаємо їм порадами, куди і як вступати. Але, на мою думку, в сучасних театральних школах в Україні великий ризик зіпсувати власну акторську манеру. Всі побачили, аж ось чоловік поводиться цілком нормально, але варто йому вийти на сцену, і він відразу починає якось дивно рухатися і спілкуватися. Все у нього виходить якось штучно.

Часто, щоб бути актором, не обов'язково мати профільну освіту. Можна, наприклад, вчитися на юриста і паралельно брати участь в цікавих театральних проектах на міжнародному рівні. Актор - від слова "діяти" (to act - діяти - ред.). Це людина, яка діє, а не людина, яка щось зображує. І цей сенс набагато ширше, в цьому сенсі ми всі намагаємося бути акторами.

- Легко умовили театри Німеччини на співпрацю?

- Там у мене є робочі відносини, які росли протягом десятків років професійної діяльності. Ми зверталися в різні театри. Але було нелегко, адже привезти таку кількість людей - досить дорого. Все було як завжди в житті - подаєш десять заявок, в дев'яти з них - відмова, а десяту приймають.

Звичайно, ці страшні військові історії не можуть не вражати. Але якби це було тільки комерційною експлуатацією страждань, я б цим не займався. Наш проект - грандіозна можливість для емоційного виходу. Діти отримають новий досвід, поживши в сім'ях в іншій країні, поспілкувавшись з німцями.

ПІДТРИМКА ПУТІНА ДУЖЕ ТЕНДІТНА

- Як люди в Україні сприймають вистави театру?

- У нас завжди переповнені зали. Сталося кілька повторних показів. Велика принадність для глядачів в тому, що у нас їм не брешуть. Ми намагаємося не займатися пропагандою. Глядачі безпосередньо стикаються з реальністю. Зараз в суспільстві є відчуття, що ЗМІ спотворюють інформацію, а політики прагнуть лише збагатитися. В такому соціумі є потреба в місці для щирих і правдивих дискусій. Звичайно за кількома виставами на місяць коштує багато волонтерської роботи, зусилля великого колективу, який працює абсолютно безкоштовно.

- Ви самі живете в Німеччині. Чи легко знайти стільки часу на проекти в Україні?

- Завдяки гонорару, який я отримав в іншій країні, зміг собі дозволити чотири місяці жити в Україні. Зараз проводжу у вас в середньому десять днів на місяць. Але є люди, які працюють практично щодня. Скоро буде новий проект - про те, як Донецьк в 1984 хотів провести Олімпіаду. Вистава "Де Схід?" в березні покажуть в Берліні. У квітні презентуємо спектакль з переселенцями з Криму ...

- Що Вас взагалі привернуло в Україні?

- Перш за все, спілкування з унікальними людьми, з якими я працюю і зараз, і щиро цим пишаюся. 99% з них були на Майдані, тому в нашому колективі майданівський дух відчувається дуже сильно. У суспільстві цих чудових і талановитих людей щиро хочеться бути, а це велика рідкість.

- Ви були одним з тих, хто організував "Театр.doc" в Москві. Зараз проекти з Росією не плануєте?

- На даний момент це складно через моїх проукраїнських політичних поглядів. Я ніколи не приховував, що вважаю Росію агресором. Але при цьому не приховую і те, що буду підтримувати відносини з московським "Театром.doc". Це для мене будинок, я виріс разом з ним. Це опозиційний театр і в минулому році вони приїжджали до Києва на "ГОГОЛЬFEST". Я не припиняю вірити в те, що Росія скоро стане іншою. Щоб там не казали, я жив там і знаю, що підтримка Путіна в цій країні дуже тендітна.

Вистава театру "Де Схід?
Як вам прийшла в голову ця ідея?
Чому вирішили працювати саме з переселенцями?
Тобто займалися арт-терапією?
Як знаходили в Києві переселенців, які захочуть виступати в театрі?
Які вразили найбільше?
Хоча театр і документальний, як-то допомагаєте людям виражати емоції?
Невже монологи жодним чином не редагуються?
Легко умовили театри Німеччини на співпрацю?
Чи легко знайти стільки часу на проекти в Україні?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.