Навигация
Реклама
Реклама

Гірські лижі на Новій Землі

Гліб Пантелєєв:

Титанічні зусилля з перекладу з волапука: AlexDem

Радянська Гавань і трохи гірських лиж.

Одне з можливих екзотичних місць катання влітку (крім песколиж в Дзержинську звичайно :-) - льодовики Нової Землі і Землі Франца Йосипа Одне з можливих екзотичних місць катання влітку (крім песколиж в Дзержинську звичайно :-) - льодовики Нової Землі і Землі Франца Йосипа. У вересні 1997 р вдалося побувати на одному з них і після цього північ, як і колись Чегет, назавжди запав у душу. Але з Чегет звичайно простіше, а до Нової Землі добиратися досить проблематично. Хоча в тиху погоду і при майже незникаюче сонце Баренцове море виглядає чарівно.

Радянська Гавань, найбільша бухта Нової Землі, розташована на Північному острові на широті 76N. Кажуть під час воїни суду заходили для дозаправки німецькі підводні човни. Після воїни її облюбували вже наші військові і полярники. Весь берег завалений будматеріалами і залишками будівельної техніки. Численні місцеві дороги позначені порожніми бочками з-під соляру. Але, кажуть, це вже необхідність. Інакше взимку з дороги збитися можна.


На фото видно будиночки, де до 1995 р ще жили люди. І думаю, що в кращі роки застою, тут зимував близько 100 чоловік. Будиночки в пристойному стані і, при бажанні, в них можна і перезимувати. Комори мають запаси топленого жиру в банках і сякий-такий крупи. Делікатеси і алкоголь відсутній.


Льодовик Шокальського сповзає з Центрального хребта Нової землі довгим язиком і обламується в Російську гавань.


Кататися на льодовику можна, хоча звичайно полого. Але якщо пройти углиб острова на 8-10 км, то там ухил зростає, думаю, до 15-20 градусів. Але я відійшов не більше ніж на 2 км. (Пересуватися по Новій Землі, а тим більше по льодовику належить тільки в парі, через білих ведмедів, яких, кажуть, стало забагато. Але ми їх не бачили.)

Дуже приємно розігнатися по прямій і котити по краю починаються розломів. Вони зазвичай згладжені і підкидають тебе в повітря як трампліни. Головне у краю льодовика зупиниться ...


З льодовика майже постійно дме сильний вітер, який посипає лід дрібної коричневої пилом з навколишніх гір. Піщинки нагріваються на літньому сонці і провалюються на 2-3 см під лід. Тому лід має сірий або коричневий колір. Поверхня стає ноздреватой і забезпечує відмінне ковзання.


Загалом, з огляду на положистість схилу, - ідеальне місце для навчання новачків. Рівне, ніякі ратраки не потрібні, вітер все випрасував за багато сотень років. В якийсь момент вітер затих і тоді все наповнилося небувалу тишею, яка тиснула на вуха. Незабутньо.


Навколишній пейзаж можна описати тільки одним словом - пустеля. Чим там харчуються олені, сліди яких ми знайшли, мені особисто незрозуміло. Поверхня землі - суглинок, змішаний з дрібними камінчиками. Мені вдалося побачити кілька цяток лишайників, висотою 1 см. І все! Також незрозуміло, як олені перебираються через цей льодовик. Певне, якщо відійти в глиб острова, то там є гладкі ділянки. Плисти по мору важкувато. Вода близько 0 градусів.

Навколишні бухти населені водоплавної птахом. Але їх м'ясо сильно рибою смердить. З-під льодовика витікає невелика річка з холодною водою, яка дуже непогана для розведення спирту :-) Голова на ранок зовсім не болить. Так, інформація для "зелених": РАДІАЦІЇ НЕМАЄ ЖОДНОЇ. Вже не знаю чому, але немає. Бувалі мужики, з якими я там бив, кажуть що в центрі острова іноді зустрічаються замкнуті озера з підвищеною радіацією. Але тільки в районі випробуванні. А це сильно південніше. Мабуть природа навчилося боротися з її головним ворогом - людиною.

А крім Нової Землі, ми також запливали на Землю Франца Йосифа (80 N)


Але там, на жаль, я не катався і не висаджувався. А шкода ... Теоретично там кататися краще. Є невеликі льодовики і багато снігу, який влітку періодично випадає і тане.

А взагалі північ, приголомшує також як гори. Якщо-б можна було-б проводити зиму на Чегет, а влітку бродити по Новій Землі то напевно це було-б щастям. Але, на жаль, не виходить ...

Залишається додати що все це било організовано за допомогою Макей (Морська Комплексна Арктична Експедиція) і її керівником Боярським Петром Володимировичем. І, крім катання, на лижах, була ще й робота разом з постійними співробітниками цієї організації, качественно-класними мужиками!

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.