Навигация
Реклама
Реклама

Кого накриє шторм в податковій гавані Кіпру

Центробанк Кіпру взяв 90 днів на роздуми про долю російських капіталів, що зберігаються в місцевих банках. Юристи-міжнародники радять бізнесменам переорієнтуватися на Азію і Близький Схід. Центробанк Кіпру взяв 90 днів на роздуми про долю російських капіталів, що зберігаються в місцевих банках

DPA / TASS

Петербурзькі бізнесмени стурбовані останніми новинами з Кіпру, де фінансова влада починають масово закривати рахунки офшорних компаній. Під удар потраплять усі підприємці, які не зуміють довести походження своїх капіталів. Як з'ясувала «Фонтанка», у них є 90 днів на те, щоб вирішити, куди переховати активи.

У п'ятницю пізно ввечері видання РБК з посиланням на фахівця з міжнародного фінансового права - партнера юридичної компанії Paragon Advice Group Олександра Захарова повідомило про те, що Центральний банк Кіпру, підкоряючись тиску американських партнерів, починає закривати рахунки офшорних компаній. В першу чергу репресії торкнуться тих з них, чия присутність в економіці Кіпру - номінально, тобто не підкріплено ніякими активами.

Декількома днями раніше з'явилася інформація про те, що кіпрський регулятор нібито рекомендує переводити рахунки росіян з кіпрських банків в Russian Commercial Bank (RCB Bank), співвласником якого є ВТБ. Однак RCB Bank спростував цю інформацію, поширивши заяву про те, що обмеження стосуються не тільки російських клієнтів. «Вимога закриття рахунків отримують всі, хто не готовий відповідати вимогам кіпрського комплаенс-контролю», - випливає з заяви банку.

Загроза транзитним гаманцях

Опитані «Фонтанка» петербурзькі бізнесмени в переважній більшості відмовилися коментувати ситуацію з блокуванням рахунків. Зрозуміло, що афішувати свої податкові гавані ніхто з них не хоче.

На думку адвоката, партнера Pen & Paper Антона Іменнова, в першу чергу буде завдано серйозного удару по транзитним «компаніям-гаманцях». «Цікаво відзначити, що довгострокові і короткострокові угоди на надання послуг, постачання продукції або товарів, а також дебіторська або кредиторська заборгованість не вважаються активами, які приймають кіпрські банки», - попереджає експерт.

Втім, за даними керуючого партнера юридичної компанії Maxima Legal Максима Аврашкова, у підприємців є час для маневру. Компанія запросила думку своїх партнерів на Кіпрі і з'ясувала, що обстановка там спокійніше, ніж це виглядає в публікаціях російських ЗМІ. «За нашими даними, мови про реальну блокування рахунків поки не йде. Наші партнери повідомляють, що Центробанк Кіпру взяв 90 днів на те, щоб провести моніторинг, а значить, про реальні дії регулятора і наслідки для російського бізнесу можна буде говорити тільки через три місяці », - вважає Максим Аврашко.

З Європи до Азії

Юристи-міжнародники вказують на те, що популярність Кіпру як податкової гавані падає вже не перший рік. «Ставка оподаткування не найнижча, звітність здавати необхідно, відомості про корпоративне управління відкриті і загальнодоступні. Якщо банківська система Кіпру впаде, то ніхто не завадить провести чергову «стрижку» депозитів », - перераховує можливі ризики Антон саме.

Якщо говорити про альтернативні юрисдикціях, то, на його погляд, найбезпечнішим і комфортним для бізнесменів напрямком будуть Близький Схід і Азія. «З точки зору розвиненості правопорядку і банківської системи найбільш вірогідною альтернативою Кіпру можуть виявитися Гонконг, Сінгапур і ОАЕ. Є припущення, що деякі олігархи перемістять частину своїх активів в Росію, хоча це станеться не в момент », - резюмує адвокат.

Максим Аврашко погоджується з колегою, додаючи, що лояльність по відношенню до російських капіталів зберігають поки і банки Естонії. У той час як ринок Латвії вже закритий: введені проти Росії міжнародні санкції змусили латвійські банки припинити відносини з потрапили під них компаніями.

Опитані «Фонтанка» експерти зійшлися: закриття такої податкової гавані, як Кіпр, не критично для російського бізнесу. Процеси, подібні до тих, що відбуваються там зараз, можна спостерігати в багатьох європейських юрисдикціях, і бізнес навчився з цим справлятися. «Це, швидше за все, критично для самого Кіпру. Підрив довіри з боку російських бізнесменів буде коштувати йому, як країні, яка позиціонує себе як офшорної зони підвищеної респектабельності, дуже дорого не тільки у фінансовому, а й в репутаційному плані », - вважає Антон саме.

«Дії Центробанку Кіпру цілком передбачувані, якщо доля недавній візит представників міністерства фінансів США. Чи ведуть подібні дії до підвищення прозорості російського бізнесу? Складно сказати. Враження таке, що якісь капітали дійсно виходять на поверхню, а якісь занурюються ще глибше. На компанії, що працюють «в сіру», «в чорну», зараз чиниться тиск по всіх фронтах - і в Росії, і в Європі. Для них наступили важкі часи », - резюмує Максим Аврашко.

Російських клієнтів в місцевих банках дійсно залишилося не так вже й багато. Як повідомляє кіпрське видання «Філіфтерос», з початку 2014 року їхня частка серед клієнтів найбільшої кредитної організації Bank of Cyprus скоротилася на 60%, вклади з Росії та України займають всього 8,3% від загального обсягу депозитів банку.

Анна Невська, «Фонтанка.ру»

Чи ведуть подібні дії до підвищення прозорості російського бізнесу?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.