Навигация
Реклама
Реклама

Що змінює Бердянськ?

  1. Що змінює Бердянськ? У 2017 році Бердянськ визнали одним їх кращих курортів України. За даними компанії...
  2. Що змінює Бердянськ?
  3. Що змінює Бердянськ?

Що змінює Бердянськ?

У 2017 році Бердянськ визнали одним їх кращих курортів України. За даними компанії «Google Україна» пошукової запит відпочинок в Бердянську лідирує серед схожих питань пошуковику. В цьому немає нічого дивного. По-перше, Бердянськ - це один з небагатьох курортів Приазов'я, куди можна дістатися на поїзді. По-друге, це клімат і дрібне тепле море - ідеальне для відпочинку навіть з дітьми. В середньому в Бердянську за літо побувало близько 1,5 мільйона туристів. Досить багато, як для невеликого містечка з населенням всього 115 тис. Чоловік.

Змінюється тут біохімія Азовського моря. Вода стає прозорішою і більш солоною.

Ще одна змінна Бердянська - це сезон. Щоосені життя міста різко міняється. Сезон триває приблизно 4 місяці. Вже у вересні велика частина туристичної інфраструктури завмирає. Туристів, як і поїздів, стає менше. Пряме залізничне сполучення залишається тільки з Запоріжжям.

Втім, сезонність не заважає Олександру Величко із задоволенням займатися своєю справою. Він спробував стати в місцевому туристичному бізнесі не таким, як усі. І йому, здається, це вдалося. З року в рік туристи їдуть відпочивати саме до дядька Сашка.

Дядько Сашко

Олександра Величко, власника пансіонату «Будиночок біля моря», все називають дядьком Сашком. Так по-доброму звуть його вже давно:

- Чому дядько Саша? Та тому що дитячий пансіонат, ось все діти і називають мене так. Навіть 70-річні дідусі, і ті дядьком Сашком звати. У 2014 приїхали майданівці і оселилися у мене. На їх питання як мене називати, сказав, щоб звали «дядько». Слово таке наше, рідне. Так по-сімейному: дядько Саша.

Раніше більшість туристів приїжджали до Бердянська з Росії. Під них тут було облаштовано все: від обміну валют на кожному кроці до додаткових поїздів з Москви.

Але коли навесні 2014 року в Бердянську з'явилися перші біженці зі Сходу, місцеві згадали про Батьківщину. Тоді у жителів Бердянська стався перший сплеск патріотизму. Вони зрозуміли, що війна, хоч і обійшла місто стороною, але все ж вона десь тут, зовсім поруч. Люди почули розповіді біженців про погроми, мародерство, і усвідомили, що це може статися і з їхнім будинком, якщо вони не будуть протидіяти сепаратистам. Тим часом настало літо і замість звичних російських туристів в Бердянськ поїхали відпочивати українці.

Того літа дядько Саша теж попрощався з гостями з Росії:

- У мене 9 років відпочивала баба Світу з Москви. Ну, знаєте «баба Світу» - старший за мене років на 8. І коли вона мені в березні подзвонила: «Сань, ти шо? Че ви там робите? Крим наш ... ». Зі мною був шок. Тоді я вперше з таким «махровим кримнашем» зіткнувся.

Влітку 2014 року діти на відпочинок не приїжджали. Олександр Величко тоді займався волонтерством, забезпечував всім необхідним батальйон «Азов», збирав для цього кошти. А тим часом в пансіонаті жили по кілька місяців переселенці, військові, волонтери. Дві сім'ї з Донецька прожили рік.

До українським військовим Олександр, правда, відноситься як рідний дядько, ніколи не відмовляє:

- Їдуть хлопці на фронт, кажуть дядько Саша, можна у вас помитися? Коли служили в розвідці, вони пріскаківалі випрати, одну ніч нормально поспати і їхали.

Олександр народився і виріс в Бердянську, потім переїхав до Харкова, прожив там 18 років. До рідного міста почав навідуватися на риболовлю. Через кілька років купив човен і місце на березі. У якийсь момент прийшло розуміння, що Харків став пригнічувати, а Бердянськ перетворюється з міста для душі в місто для життя. Згодом туди переїхала вся родина. За всі ці роки не було ні тіні сумніву, що рішення правильне:

- Тут живуть абсолютно дивовижні люди. Південні, морські, вони відверті і щирі. Іноді до безпардонності. Вони довго мене тут не брали. Я в Харкові з людьми міг жити 18 років в одному під'їзді і не знав, як звуть людей. А зараз живу як в селі. Уже прийняли, вже все добре, вже свій. Одна дорога, всі один з одним вітаються.

Одна дорога, всі один з одним вітаються

бродяга

Під час сезону Олександр Величко катає своїх гостей на невеликому катері під назвою «Бродяга». Морські прогулянки допомагають гостям розслабитися, познайомитися між собою.

Катер дядько Саша ремонтує і удосконалює сам:

- Вік корабля визначається тим, як часто його ремонтували або переробляли. Він уже багато разів перетравлюється, варто новий двигун. Рульове тут від Таврії, лобове скло - від Газелі.

Рульове тут від Таврії, лобове скло - від Газелі

На чашці дяді Саші написано "Карпати"

Коли треба відновити запас сил, дядько Саша сідає на «Бурлаку» і їде на острів Дзендзик, неподалік від Бердянської коси. Морем туди приблизно 5 годин ходу. За цей час встигає відпочити, побути наодинці з собою:

- Іноді у мене є потреба в ізоляції. Особливо влітку. Людей дуже багато приїжджає, люди добрі. Але вони - немов вогонь в печі. А близько розпеченої печі перебувати довго не особливо приємно. Тому, навіть від такої позитивної енергії іноді хочеться сховатися.

Олександр каже, що біохімія моря змінюється: вода стала більш прозорою, підвищилася солоність. Однією з причин таких змін може бути серйозний перелив з озера Сиваш в Азовське море. Втім, є в цьому і позитивні моменти: рибалки стали менше виходити в море, вже не намагаються масово виловлювати все, що тільки потрапляє до них в мережі. Біля Бердянська знову з'явилися мідії. Нещодавно тут офіційно заборонили вилов бичка в промислових масштабах. Браконьєрство здавна було однією з великих місцевих проблем.

Бичок вважається одним із символів Бердянська, годувальником міста, йому навіть встановили пам'ятник. Однак його масовий вилов шкодить екосистемі моря:

- Бичкові дуже пощастило. Тиждень був нормального лову, потім пішли шторму. А після першого травня ввели жорстку заборону на промисловий вилов. Я вперше бачив, ніхто не виходив в море, все стояли біля берега. Моря, напевно, так краще. Якби притиснути їх усіх, то море відновилося. Але в даний момент ловлять менше, і, сподіваюся, порядок буде.

- Бердянськ тепер реально є перлиною Азовського узбережжя. І був, і буде. Просто тепер цю перлину можна відмити, дати їй вирости, розкритися. Але для цього сюди треба вкладати великі гроші.

Будиночок біля моря

Пансіонат дядька Сашка відкрився в 2005 році. Перше літо залишило багато вражень. Гості, які приїжджали найчастіше просто пили і бешкетували. Після такого сезону у Олександра опускалися руки. Виникло відчуття, що так бути не повинно, не для цього будувався «Будиночок».

- До кінця сезону у мене була депресія. І справа навіть не в тому, що грошей трохи запрацювався. Я думав: невже я все життя буду цей кошмар дивитися? З 2005 на 2006 була моторошна така зима сувора. У Бердянську було -27, море замерзло все, небо було чорне, мороз виморозити всю вологу в повітрі. Думав як далі жити. Почав згадувати найсвітліші моменти. Це були люди, які приїжджають в пансіонат з дітьми. Закрита територія, пляжик, дрібно. І тут я зрозумів, треба робити сайт і на ньому повинен бути правильний посил. Тоді і не буде випадкових, небажаних клієнтів. Згадав, що діти - це здорово. Ідея від безвиході була. І стрельнула.

Так і почалася робота над створенням пансіонату сімейного типу. І вже на наступний сезон до дядька Сашка відпочивати приїхали тільки з дітьми. З кожним роком Олександр робив все більше змін, щоб сімейний відпочинок ставав комфортніше. У пансіонаті з'явилися вихователі, фізруки, медсестри, обслуга. Серед гостей пансіонату, як правило, порівну дорослих і дітей.

Батьки з дитиною намагаються вести себе зразково. Дитячий крик сприймається як фон, адже все тут на рівних: сьогодні кричить чужа дитина, а завтра - твій. З усією дітворою ввечері грає вихователь. Сучасна дитина забуває про планшетах і смартфонах, щоб пограти в піжмурки або в вибивного:

- Відпочиваючі самі синтезують це все. У нас абсолютно нормально, коли татко зайшов зі своєю дитиною в море і кидає його з плечей в результаті кидає п'ятьох чужих дітей. Відмовити він їм не може. Або мама, яка гуляє зі своєю дитиною, в результаті стає аніматором для ще і для інших дітей. Таке групове виховання виходить. Напевно, тому що їде якийсь певний культурний пласт людей. Знову-таки, все не випадково. Було кинуто посил - люди його сприйняли.

Для Олександра першочергове завдання - створити для відпочиваючих атмосферу безтурботності. Кожна дрібниця має значення. Правило не курити біля будинку, не «гудіти» на барі. Для відпочиваючих важливо особиста присутність господаря. Нехай це будуть невеликі посиденьки ввечері або прибирання водоростей на пляжі. У пансіонат приїжджаєш, як до себе на дачу: всі один одного знають, з усіма вітаються.

- У нас абсолютно нормальною вважається ситуація, коли покоївка стоїть на сходах, прибирає і розповідає гостям що варто відвідати в Бердянську.

Завдяки праці дядька Сашка - його робочий день починається в березні, закінчується в жовтні - і виникає це почуття безтурботного, безтурботного відпочинку.

Найкраща похвала за щоденні старання - не тільки повторні приїзди, але і те, що раніше незнайомі люди тут починають дружити, приїжджають сім'ями в один і той же час. Їх діти виростають на очах у дядька Сашка. Це набагато цінніше всіх матеріальних благ:

- Деякі речі для мене дійсно є нагородою. Коли, скажімо, приїжджає дитина, такий балувана, примхливий, вихований на планшеті і торгових центрах. Через два тижні ця дитина вже вміє в колективі грати, забуває про техніку і мріє грати в активні ігри. Діти тут знаходять справжнє дитинство.

Над матеріалом працювали авторки: Ганна Островерха Автор: Богдан Логвиненко Редаторка: Євгенія Сапожникова фотограф: Дмитро Бартош оператор: Дмитро Бартош оператор: Дмитро Охріменко Монтажерка: Юлія Рубльовському Режисер: Микола Носок Більд-редактор: Олександр Хоменко Допомога: Макс Кеніг Переклад: Ганна Островерха

Що змінює Бердянськ?

У 2017 році Бердянськ визнали одним їх кращих курортів України. За даними компанії «Google Україна» пошукової запит відпочинок в Бердянську лідирує серед схожих питань пошуковику. В цьому немає нічого дивного. По-перше, Бердянськ - це один з небагатьох курортів Приазов'я, куди можна дістатися на поїзді. По-друге, це клімат і дрібне тепле море - ідеальне для відпочинку навіть з дітьми. В середньому в Бердянську за літо побувало близько 1,5 мільйона туристів. Досить багато, як для невеликого містечка з населенням всього 115 тис. Чоловік.

Змінюється тут біохімія Азовського моря. Вода стає прозорішою і більш солоною.

Ще одна змінна Бердянська - це сезон. Щоосені життя міста різко міняється. Сезон триває приблизно 4 місяці. Вже у вересні велика частина туристичної інфраструктури завмирає. Туристів, як і поїздів, стає менше. Пряме залізничне сполучення залишається тільки з Запоріжжям.

Втім, сезонність не заважає Олександру Величко із задоволенням займатися своєю справою. Він спробував стати в місцевому туристичному бізнесі не таким, як усі. І йому, здається, це вдалося. З року в рік туристи їдуть відпочивати саме до дядька Сашка.

Дядько Сашко

Олександра Величко, власника пансіонату «Будиночок біля моря», все називають дядьком Сашком. Так по-доброму звуть його вже давно:

- Чому дядько Саша? Та тому що дитячий пансіонат, ось все діти і називають мене так. Навіть 70-річні дідусі, і ті дядьком Сашком звати. У 2014 приїхали майданівці і оселилися у мене. На їх питання як мене називати, сказав, щоб звали «дядько». Слово таке наше, рідне. Так по-сімейному: дядько Саша.

Раніше більшість туристів приїжджали до Бердянська з Росії. Під них тут було облаштовано все: від обміну валют на кожному кроці до додаткових поїздів з Москви.

Але коли навесні 2014 року в Бердянську з'явилися перші біженці зі Сходу, місцеві згадали про Батьківщину. Тоді у жителів Бердянська стався перший сплеск патріотизму. Вони зрозуміли, що війна, хоч і обійшла місто стороною, але все ж вона десь тут, зовсім поруч. Люди почули розповіді біженців про погроми, мародерство, і усвідомили, що це може статися і з їхнім будинком, якщо вони не будуть протидіяти сепаратистам. Тим часом настало літо і замість звичних російських туристів в Бердянськ поїхали відпочивати українці.

Того літа дядько Саша теж попрощався з гостями з Росії:

- У мене 9 років відпочивала баба Світу з Москви. Ну, знаєте «баба Світу» - старший за мене років на 8. І коли вона мені в березні подзвонила: «Сань, ти шо? Че ви там робите? Крим наш ... ». Зі мною був шок. Тоді я вперше з таким «махровим кримнашем» зіткнувся.

Влітку 2014 року діти на відпочинок не приїжджали. Олександр Величко тоді займався волонтерством, забезпечував всім необхідним батальйон «Азов», збирав для цього кошти. А тим часом в пансіонаті жили по кілька місяців переселенці, військові, волонтери. Дві сім'ї з Донецька прожили рік.

До українським військовим Олександр, правда, відноситься як рідний дядько, ніколи не відмовляє:

- Їдуть хлопці на фронт, кажуть дядько Саша, можна у вас помитися? Коли служили в розвідці, вони пріскаківалі випрати, одну ніч нормально поспати і їхали.

Олександр народився і виріс в Бердянську, потім переїхав до Харкова, прожив там 18 років. До рідного міста почав навідуватися на риболовлю. Через кілька років купив човен і місце на березі. У якийсь момент прийшло розуміння, що Харків став пригнічувати, а Бердянськ перетворюється з міста для душі в місто для життя. Згодом туди переїхала вся родина. За всі ці роки не було ні тіні сумніву, що рішення правильне:

- Тут живуть абсолютно дивовижні люди. Південні, морські, вони відверті і щирі. Іноді до безпардонності. Вони довго мене тут не брали. Я в Харкові з людьми міг жити 18 років в одному під'їзді і не знав, як звуть людей. А зараз живу як в селі. Уже прийняли, вже все добре, вже свій. Одна дорога, всі один з одним вітаються.

Одна дорога, всі один з одним вітаються

бродяга

Під час сезону Олександр Величко катає своїх гостей на невеликому катері під назвою «Бродяга». Морські прогулянки допомагають гостям розслабитися, познайомитися між собою.

Катер дядько Саша ремонтує і удосконалює сам:

- Вік корабля визначається тим, як часто його ремонтували або переробляли. Він уже багато разів перетравлюється, варто новий двигун. Рульове тут від Таврії, лобове скло - від Газелі.

Рульове тут від Таврії, лобове скло - від Газелі

На чашці дяді Саші написано "Карпати"

Коли треба відновити запас сил, дядько Саша сідає на «Бурлаку» і їде на острів Дзендзик, неподалік від Бердянської коси. Морем туди приблизно 5 годин ходу. За цей час встигає відпочити, побути наодинці з собою:

- Іноді у мене є потреба в ізоляції. Особливо влітку. Людей дуже багато приїжджає, люди добрі. Але вони - немов вогонь в печі. А близько розпеченої печі перебувати довго не особливо приємно. Тому, навіть від такої позитивної енергії іноді хочеться сховатися.

Олександр каже, що біохімія моря змінюється: вода стала більш прозорою, підвищилася солоність. Однією з причин таких змін може бути серйозний перелив з озера Сиваш в Азовське море. Втім, є в цьому і позитивні моменти: рибалки стали менше виходити в море, вже не намагаються масово виловлювати все, що тільки потрапляє до них в мережі. Біля Бердянська знову з'явилися мідії. Нещодавно тут офіційно заборонили вилов бичка в промислових масштабах. Браконьєрство здавна було однією з великих місцевих проблем.

Бичок вважається одним із символів Бердянська, годувальником міста, йому навіть встановили пам'ятник. Однак його масовий вилов шкодить екосистемі моря:

- Бичкові дуже пощастило. Тиждень був нормального лову, потім пішли шторму. А після першого травня ввели жорстку заборону на промисловий вилов. Я вперше бачив, ніхто не виходив в море, все стояли біля берега. Моря, напевно, так краще. Якби притиснути їх усіх, то море відновилося. Але в даний момент ловлять менше, і, сподіваюся, порядок буде.

- Бердянськ тепер реально є перлиною Азовського узбережжя. І був, і буде. Просто тепер цю перлину можна відмити, дати їй вирости, розкритися. Але для цього сюди треба вкладати великі гроші.

Будиночок біля моря

Пансіонат дядька Сашка відкрився в 2005 році. Перше літо залишило багато вражень. Гості, які приїжджали найчастіше просто пили і бешкетували. Після такого сезону у Олександра опускалися руки. Виникло відчуття, що так бути не повинно, не для цього будувався «Будиночок».

- До кінця сезону у мене була депресія. І справа навіть не в тому, що грошей трохи запрацювався. Я думав: невже я все життя буду цей кошмар дивитися? З 2005 на 2006 була моторошна така зима сувора. У Бердянську було -27, море замерзло все, небо було чорне, мороз виморозити всю вологу в повітрі. Думав як далі жити. Почав згадувати найсвітліші моменти. Це були люди, які приїжджають в пансіонат з дітьми. Закрита територія, пляжик, дрібно. І тут я зрозумів, треба робити сайт і на ньому повинен бути правильний посил. Тоді і не буде випадкових, небажаних клієнтів. Згадав, що діти - це здорово. Ідея від безвиході була. І стрельнула.

Так і почалася робота над створенням пансіонату сімейного типу. І вже на наступний сезон до дядька Сашка відпочивати приїхали тільки з дітьми. З кожним роком Олександр робив все більше змін, щоб сімейний відпочинок ставав комфортніше. У пансіонаті з'явилися вихователі, фізруки, медсестри, обслуга. Серед гостей пансіонату, як правило, порівну дорослих і дітей.

Батьки з дитиною намагаються вести себе зразково. Дитячий крик сприймається як фон, адже все тут на рівних: сьогодні кричить чужа дитина, а завтра - твій. З усією дітворою ввечері грає вихователь. Сучасна дитина забуває про планшетах і смартфонах, щоб пограти в піжмурки або в вибивного:

- Відпочиваючі самі синтезують це все. У нас абсолютно нормально, коли татко зайшов зі своєю дитиною в море і кидає його з плечей в результаті кидає п'ятьох чужих дітей. Відмовити він їм не може. Або мама, яка гуляє зі своєю дитиною, в результаті стає аніматором для ще і для інших дітей. Таке групове виховання виходить. Напевно, тому що їде якийсь певний культурний пласт людей. Знову-таки, все не випадково. Було кинуто посил - люди його сприйняли.

Для Олександра першочергове завдання - створити для відпочиваючих атмосферу безтурботності. Кожна дрібниця має значення. Правило не курити біля будинку, не «гудіти» на барі. Для відпочиваючих важливо особиста присутність господаря. Нехай це будуть невеликі посиденьки ввечері або прибирання водоростей на пляжі. У пансіонат приїжджаєш, як до себе на дачу: всі один одного знають, з усіма вітаються.

- У нас абсолютно нормальною вважається ситуація, коли покоївка стоїть на сходах, прибирає і розповідає гостям що варто відвідати в Бердянську.

Завдяки праці дядька Сашка - його робочий день починається в березні, закінчується в жовтні - і виникає це почуття безтурботного, безтурботного відпочинку.

Найкраща похвала за щоденні старання - не тільки повторні приїзди, але і те, що раніше незнайомі люди тут починають дружити, приїжджають сім'ями в один і той же час. Їх діти виростають на очах у дядька Сашка. Це набагато цінніше всіх матеріальних благ:

- Деякі речі для мене дійсно є нагородою. Коли, скажімо, приїжджає дитина, такий балувана, примхливий, вихований на планшеті і торгових центрах. Через два тижні ця дитина вже вміє в колективі грати, забуває про техніку і мріє грати в активні ігри. Діти тут знаходять справжнє дитинство.

Над матеріалом працювали авторки: Ганна Островерха Автор: Богдан Логвиненко Редаторка: Євгенія Сапожникова фотограф: Дмитро Бартош оператор: Дмитро Бартош оператор: Дмитро Охріменко Монтажерка: Юлія Рубльовському Режисер: Микола Носок Більд-редактор: Олександр Хоменко Допомога: Макс Кеніг Переклад: Ганна Островерха

Що змінює Бердянськ?

У 2017 році Бердянськ визнали одним їх кращих курортів України. За даними компанії «Google Україна» пошукової запит відпочинок в Бердянську лідирує серед схожих питань пошуковику. В цьому немає нічого дивного. По-перше, Бердянськ - це один з небагатьох курортів Приазов'я, куди можна дістатися на поїзді. По-друге, це клімат і дрібне тепле море - ідеальне для відпочинку навіть з дітьми. В середньому в Бердянську за літо побувало близько 1,5 мільйона туристів. Досить багато, як для невеликого містечка з населенням всього 115 тис. Чоловік.

Змінюється тут біохімія Азовського моря. Вода стає прозорішою і більш солоною.

Ще одна змінна Бердянська - це сезон. Щоосені життя міста різко міняється. Сезон триває приблизно 4 місяці. Вже у вересні велика частина туристичної інфраструктури завмирає. Туристів, як і поїздів, стає менше. Пряме залізничне сполучення залишається тільки з Запоріжжям.

Втім, сезонність не заважає Олександру Величко із задоволенням займатися своєю справою. Він спробував стати в місцевому туристичному бізнесі не таким, як усі. І йому, здається, це вдалося. З року в рік туристи їдуть відпочивати саме до дядька Сашка.

Дядько Сашко

Олександра Величко, власника пансіонату «Будиночок біля моря», все називають дядьком Сашком. Так по-доброму звуть його вже давно:

- Чому дядько Саша? Та тому що дитячий пансіонат, ось все діти і називають мене так. Навіть 70-річні дідусі, і ті дядьком Сашком звати. У 2014 приїхали майданівці і оселилися у мене. На їх питання як мене називати, сказав, щоб звали «дядько». Слово таке наше, рідне. Так по-сімейному: дядько Саша.

Раніше більшість туристів приїжджали до Бердянська з Росії. Під них тут було облаштовано все: від обміну валют на кожному кроці до додаткових поїздів з Москви.

Але коли навесні 2014 року в Бердянську з'явилися перші біженці зі Сходу, місцеві згадали про Батьківщину. Тоді у жителів Бердянська стався перший сплеск патріотизму. Вони зрозуміли, що війна, хоч і обійшла місто стороною, але все ж вона десь тут, зовсім поруч. Люди почули розповіді біженців про погроми, мародерство, і усвідомили, що це може статися і з їхнім будинком, якщо вони не будуть протидіяти сепаратистам. Тим часом настало літо і замість звичних російських туристів в Бердянськ поїхали відпочивати українці.

Того літа дядько Саша теж попрощався з гостями з Росії:

- У мене 9 років відпочивала баба Світу з Москви. Ну, знаєте «баба Світу» - старший за мене років на 8. І коли вона мені в березні подзвонила: «Сань, ти шо? Че ви там робите? Крим наш ... ». Зі мною був шок. Тоді я вперше з таким «махровим кримнашем» зіткнувся.

Влітку 2014 року діти на відпочинок не приїжджали. Олександр Величко тоді займався волонтерством, забезпечував всім необхідним батальйон «Азов», збирав для цього кошти. А тим часом в пансіонаті жили по кілька місяців переселенці, військові, волонтери. Дві сім'ї з Донецька прожили рік.

До українським військовим Олександр, правда, відноситься як рідний дядько, ніколи не відмовляє:

- Їдуть хлопці на фронт, кажуть дядько Саша, можна у вас помитися? Коли служили в розвідці, вони пріскаківалі випрати, одну ніч нормально поспати і їхали.

Олександр народився і виріс в Бердянську, потім переїхав до Харкова, прожив там 18 років. До рідного міста почав навідуватися на риболовлю. Через кілька років купив човен і місце на березі. У якийсь момент прийшло розуміння, що Харків став пригнічувати, а Бердянськ перетворюється з міста для душі в місто для життя. Згодом туди переїхала вся родина. За всі ці роки не було ні тіні сумніву, що рішення правильне:

- Тут живуть абсолютно дивовижні люди. Південні, морські, вони відверті і щирі. Іноді до безпардонності. Вони довго мене тут не брали. Я в Харкові з людьми міг жити 18 років в одному під'їзді і не знав, як звуть людей. А зараз живу як в селі. Уже прийняли, вже все добре, вже свій. Одна дорога, всі один з одним вітаються.

Одна дорога, всі один з одним вітаються

бродяга

Під час сезону Олександр Величко катає своїх гостей на невеликому катері під назвою «Бродяга». Морські прогулянки допомагають гостям розслабитися, познайомитися між собою.

Катер дядько Саша ремонтує і удосконалює сам:

- Вік корабля визначається тим, як часто його ремонтували або переробляли. Він уже багато разів перетравлюється, варто новий двигун. Рульове тут від Таврії, лобове скло - від Газелі.

Рульове тут від Таврії, лобове скло - від Газелі

На чашці дяді Саші написано "Карпати"

Коли треба відновити запас сил, дядько Саша сідає на «Бурлаку» і їде на острів Дзендзик, неподалік від Бердянської коси. Морем туди приблизно 5 годин ходу. За цей час встигає відпочити, побути наодинці з собою:

- Іноді у мене є потреба в ізоляції. Особливо влітку. Людей дуже багато приїжджає, люди добрі. Але вони - немов вогонь в печі. А близько розпеченої печі перебувати довго не особливо приємно. Тому, навіть від такої позитивної енергії іноді хочеться сховатися.

Олександр каже, що біохімія моря змінюється: вода стала більш прозорою, підвищилася солоність. Однією з причин таких змін може бути серйозний перелив з озера Сиваш в Азовське море. Втім, є в цьому і позитивні моменти: рибалки стали менше виходити в море, вже не намагаються масово виловлювати все, що тільки потрапляє до них в мережі. Біля Бердянська знову з'явилися мідії. Нещодавно тут офіційно заборонили вилов бичка в промислових масштабах. Браконьєрство здавна було однією з великих місцевих проблем.

Бичок вважається одним із символів Бердянська, годувальником міста, йому навіть встановили пам'ятник. Однак його масовий вилов шкодить екосистемі моря:

- Бичкові дуже пощастило. Тиждень був нормального лову, потім пішли шторму. А після першого травня ввели жорстку заборону на промисловий вилов. Я вперше бачив, ніхто не виходив в море, все стояли біля берега. Моря, напевно, так краще. Якби притиснути їх усіх, то море відновилося. Але в даний момент ловлять менше, і, сподіваюся, порядок буде.

- Бердянськ тепер реально є перлиною Азовського узбережжя. І був, і буде. Просто тепер цю перлину можна відмити, дати їй вирости, розкритися. Але для цього сюди треба вкладати великі гроші.

Будиночок біля моря

Пансіонат дядька Сашка відкрився в 2005 році. Перше літо залишило багато вражень. Гості, які приїжджали найчастіше просто пили і бешкетували. Після такого сезону у Олександра опускалися руки. Виникло відчуття, що так бути не повинно, не для цього будувався «Будиночок».

- До кінця сезону у мене була депресія. І справа навіть не в тому, що грошей трохи запрацювався. Я думав: невже я все життя буду цей кошмар дивитися? З 2005 на 2006 була моторошна така зима сувора. У Бердянську було -27, море замерзло все, небо було чорне, мороз виморозити всю вологу в повітрі. Думав як далі жити. Почав згадувати найсвітліші моменти. Це були люди, які приїжджають в пансіонат з дітьми. Закрита територія, пляжик, дрібно. І тут я зрозумів, треба робити сайт і на ньому повинен бути правильний посил. Тоді і не буде випадкових, небажаних клієнтів. Згадав, що діти - це здорово. Ідея від безвиході була. І стрельнула.

Так і почалася робота над створенням пансіонату сімейного типу. І вже на наступний сезон до дядька Сашка відпочивати приїхали тільки з дітьми. З кожним роком Олександр робив все більше змін, щоб сімейний відпочинок ставав комфортніше. У пансіонаті з'явилися вихователі, фізруки, медсестри, обслуга. Серед гостей пансіонату, як правило, порівну дорослих і дітей.

Батьки з дитиною намагаються вести себе зразково. Дитячий крик сприймається як фон, адже все тут на рівних: сьогодні кричить чужа дитина, а завтра - твій. З усією дітворою ввечері грає вихователь. Сучасна дитина забуває про планшетах і смартфонах, щоб пограти в піжмурки або в вибивного:

- Відпочиваючі самі синтезують це все. У нас абсолютно нормально, коли татко зайшов зі своєю дитиною в море і кидає його з плечей в результаті кидає п'ятьох чужих дітей. Відмовити він їм не може. Або мама, яка гуляє зі своєю дитиною, в результаті стає аніматором для ще і для інших дітей. Таке групове виховання виходить. Напевно, тому що їде якийсь певний культурний пласт людей. Знову-таки, все не випадково. Було кинуто посил - люди його сприйняли.

Для Олександра першочергове завдання - створити для відпочиваючих атмосферу безтурботності. Кожна дрібниця має значення. Правило не курити біля будинку, не «гудіти» на барі. Для відпочиваючих важливо особиста присутність господаря. Нехай це будуть невеликі посиденьки ввечері або прибирання водоростей на пляжі. У пансіонат приїжджаєш, як до себе на дачу: всі один одного знають, з усіма вітаються.

- У нас абсолютно нормальною вважається ситуація, коли покоївка стоїть на сходах, прибирає і розповідає гостям що варто відвідати в Бердянську.

Завдяки праці дядька Сашка - його робочий день починається в березні, закінчується в жовтні - і виникає це почуття безтурботного, безтурботного відпочинку.

Найкраща похвала за щоденні старання - не тільки повторні приїзди, але і те, що раніше незнайомі люди тут починають дружити, приїжджають сім'ями в один і той же час. Їх діти виростають на очах у дядька Сашка. Це набагато цінніше всіх матеріальних благ:

- Деякі речі для мене дійсно є нагородою. Коли, скажімо, приїжджає дитина, такий балувана, примхливий, вихований на планшеті і торгових центрах. Через два тижні ця дитина вже вміє в колективі грати, забуває про техніку і мріє грати в активні ігри. Діти тут знаходять справжнє дитинство.

Над матеріалом працювали авторки: Ганна Островерха Автор: Богдан Логвиненко Редаторка: Євгенія Сапожникова фотограф: Дмитро Бартош оператор: Дмитро Бартош оператор: Дмитро Охріменко Монтажерка: Юлія Рубльовському Режисер: Микола Носок Більд-редактор: Олександр Хоменко Допомога: Макс Кеніг Переклад: Ганна Островерха

Що змінює Бердянськ?

У 2017 році Бердянськ визнали одним їх кращих курортів України. За даними компанії «Google Україна» пошукової запит відпочинок в Бердянську лідирує серед схожих питань пошуковику. В цьому немає нічого дивного. По-перше, Бердянськ - це один з небагатьох курортів Приазов'я, куди можна дістатися на поїзді. По-друге, це клімат і дрібне тепле море - ідеальне для відпочинку навіть з дітьми. В середньому в Бердянську за літо побувало близько 1,5 мільйона туристів. Досить багато, як для невеликого містечка з населенням всього 115 тис. Чоловік.

Змінюється тут біохімія Азовського моря. Вода стає прозорішою і більш солоною.

Ще одна змінна Бердянська - це сезон. Щоосені життя міста різко міняється. Сезон триває приблизно 4 місяці. Вже у вересні велика частина туристичної інфраструктури завмирає. Туристів, як і поїздів, стає менше. Пряме залізничне сполучення залишається тільки з Запоріжжям.

Втім, сезонність не заважає Олександру Величко із задоволенням займатися своєю справою. Він спробував стати в місцевому туристичному бізнесі не таким, як усі. І йому, здається, це вдалося. З року в рік туристи їдуть відпочивати саме до дядька Сашка.

Дядько Сашко

Олександра Величко, власника пансіонату «Будиночок біля моря», все називають дядьком Сашком. Так по-доброму звуть його вже давно:

- Чому дядько Саша? Та тому що дитячий пансіонат, ось все діти і називають мене так. Навіть 70-річні дідусі, і ті дядьком Сашком звати. У 2014 приїхали майданівці і оселилися у мене. На їх питання як мене називати, сказав, щоб звали «дядько». Слово таке наше, рідне. Так по-сімейному: дядько Саша.

Раніше більшість туристів приїжджали до Бердянська з Росії. Під них тут було облаштовано все: від обміну валют на кожному кроці до додаткових поїздів з Москви.

Але коли навесні 2014 року в Бердянську з'явилися перші біженці зі Сходу, місцеві згадали про Батьківщину. Тоді у жителів Бердянська стався перший сплеск патріотизму. Вони зрозуміли, що війна, хоч і обійшла місто стороною, але все ж вона десь тут, зовсім поруч. Люди почули розповіді біженців про погроми, мародерство, і усвідомили, що це може статися і з їхнім будинком, якщо вони не будуть протидіяти сепаратистам. Тим часом настало літо і замість звичних російських туристів в Бердянськ поїхали відпочивати українці.

Того літа дядько Саша теж попрощався з гостями з Росії:

- У мене 9 років відпочивала баба Світу з Москви. Ну, знаєте «баба Світу» - старший за мене років на 8. І коли вона мені в березні подзвонила: «Сань, ти шо? Че ви там робите? Крим наш ... ». Зі мною був шок. Тоді я вперше з таким «махровим кримнашем» зіткнувся.

Влітку 2014 року діти на відпочинок не приїжджали. Олександр Величко тоді займався волонтерством, забезпечував всім необхідним батальйон «Азов», збирав для цього кошти. А тим часом в пансіонаті жили по кілька місяців переселенці, військові, волонтери. Дві сім'ї з Донецька прожили рік.

До українським військовим Олександр, правда, відноситься як рідний дядько, ніколи не відмовляє:

- Їдуть хлопці на фронт, кажуть дядько Саша, можна у вас помитися? Коли служили в розвідці, вони пріскаківалі випрати, одну ніч нормально поспати і їхали.

Олександр народився і виріс в Бердянську, потім переїхав до Харкова, прожив там 18 років. До рідного міста почав навідуватися на риболовлю. Через кілька років купив човен і місце на березі. У якийсь момент прийшло розуміння, що Харків став пригнічувати, а Бердянськ перетворюється з міста для душі в місто для життя. Згодом туди переїхала вся родина. За всі ці роки не було ні тіні сумніву, що рішення правильне:

- Тут живуть абсолютно дивовижні люди. Південні, морські, вони відверті і щирі. Іноді до безпардонності. Вони довго мене тут не брали. Я в Харкові з людьми міг жити 18 років в одному під'їзді і не знав, як звуть людей. А зараз живу як в селі. Уже прийняли, вже все добре, вже свій. Одна дорога, всі один з одним вітаються.

Одна дорога, всі один з одним вітаються

бродяга

Під час сезону Олександр Величко катає своїх гостей на невеликому катері під назвою «Бродяга». Морські прогулянки допомагають гостям розслабитися, познайомитися між собою.

Катер дядько Саша ремонтує і удосконалює сам:

- Вік корабля визначається тим, як часто його ремонтували або переробляли. Він уже багато разів перетравлюється, варто новий двигун. Рульове тут від Таврії, лобове скло - від Газелі.

Рульове тут від Таврії, лобове скло - від Газелі

На чашці дяді Саші написано "Карпати"

Коли треба відновити запас сил, дядько Саша сідає на «Бурлаку» і їде на острів Дзендзик, неподалік від Бердянської коси. Морем туди приблизно 5 годин ходу. За цей час встигає відпочити, побути наодинці з собою:

- Іноді у мене є потреба в ізоляції. Особливо влітку. Людей дуже багато приїжджає, люди добрі. Але вони - немов вогонь в печі. А близько розпеченої печі перебувати довго не особливо приємно. Тому, навіть від такої позитивної енергії іноді хочеться сховатися.

Олександр каже, що біохімія моря змінюється: вода стала більш прозорою, підвищилася солоність. Однією з причин таких змін може бути серйозний перелив з озера Сиваш в Азовське море. Втім, є в цьому і позитивні моменти: рибалки стали менше виходити в море, вже не намагаються масово виловлювати все, що тільки потрапляє до них в мережі. Біля Бердянська знову з'явилися мідії. Нещодавно тут офіційно заборонили вилов бичка в промислових масштабах. Браконьєрство здавна було однією з великих місцевих проблем.

Бичок вважається одним із символів Бердянська, годувальником міста, йому навіть встановили пам'ятник. Однак його масовий вилов шкодить екосистемі моря:

- Бичкові дуже пощастило. Тиждень був нормального лову, потім пішли шторму. А після першого травня ввели жорстку заборону на промисловий вилов. Я вперше бачив, ніхто не виходив в море, все стояли біля берега. Моря, напевно, так краще. Якби притиснути їх усіх, то море відновилося. Але в даний момент ловлять менше, і, сподіваюся, порядок буде.

- Бердянськ тепер реально є перлиною Азовського узбережжя. І був, і буде. Просто тепер цю перлину можна відмити, дати їй вирости, розкритися. Але для цього сюди треба вкладати великі гроші.

Будиночок біля моря

Пансіонат дядька Сашка відкрився в 2005 році. Перше літо залишило багато вражень. Гості, які приїжджали найчастіше просто пили і бешкетували. Після такого сезону у Олександра опускалися руки. Виникло відчуття, що так бути не повинно, не для цього будувався «Будиночок».

- До кінця сезону у мене була депресія. І справа навіть не в тому, що грошей трохи запрацювався. Я думав: невже я все життя буду цей кошмар дивитися? З 2005 на 2006 була моторошна така зима сувора. У Бердянську було -27, море замерзло все, небо було чорне, мороз виморозити всю вологу в повітрі. Думав як далі жити. Почав згадувати найсвітліші моменти. Це були люди, які приїжджають в пансіонат з дітьми. Закрита територія, пляжик, дрібно. І тут я зрозумів, треба робити сайт і на ньому повинен бути правильний посил. Тоді і не буде випадкових, небажаних клієнтів. Згадав, що діти - це здорово. Ідея від безвиході була. І стрельнула.

Так і почалася робота над створенням пансіонату сімейного типу. І вже на наступний сезон до дядька Сашка відпочивати приїхали тільки з дітьми. З кожним роком Олександр робив все більше змін, щоб сімейний відпочинок ставав комфортніше. У пансіонаті з'явилися вихователі, фізруки, медсестри, обслуга. Серед гостей пансіонату, як правило, порівну дорослих і дітей.

Батьки з дитиною намагаються вести себе зразково. Дитячий крик сприймається як фон, адже все тут на рівних: сьогодні кричить чужа дитина, а завтра - твій. З усією дітворою ввечері грає вихователь. Сучасна дитина забуває про планшетах і смартфонах, щоб пограти в піжмурки або в вибивного:

- Відпочиваючі самі синтезують це все. У нас абсолютно нормально, коли татко зайшов зі своєю дитиною в море і кидає його з плечей в результаті кидає п'ятьох чужих дітей. Відмовити він їм не може. Або мама, яка гуляє зі своєю дитиною, в результаті стає аніматором для ще і для інших дітей. Таке групове виховання виходить. Напевно, тому що їде якийсь певний культурний пласт людей. Знову-таки, все не випадково. Було кинуто посил - люди його сприйняли.

Для Олександра першочергове завдання - створити для відпочиваючих атмосферу безтурботності. Кожна дрібниця має значення. Правило не курити біля будинку, не «гудіти» на барі. Для відпочиваючих важливо особиста присутність господаря. Нехай це будуть невеликі посиденьки ввечері або прибирання водоростей на пляжі. У пансіонат приїжджаєш, як до себе на дачу: всі один одного знають, з усіма вітаються.

- У нас абсолютно нормальною вважається ситуація, коли покоївка стоїть на сходах, прибирає і розповідає гостям що варто відвідати в Бердянську.

Завдяки праці дядька Сашка - його робочий день починається в березні, закінчується в жовтні - і виникає це почуття безтурботного, безтурботного відпочинку.

Найкраща похвала за щоденні старання - не тільки повторні приїзди, але і те, що раніше незнайомі люди тут починають дружити, приїжджають сім'ями в один і той же час. Їх діти виростають на очах у дядька Сашка. Це набагато цінніше всіх матеріальних благ:

- Деякі речі для мене дійсно є нагородою. Коли, скажімо, приїжджає дитина, такий балувана, примхливий, вихований на планшеті і торгових центрах. Через два тижні ця дитина вже вміє в колективі грати, забуває про техніку і мріє грати в активні ігри. Діти тут знаходять справжнє дитинство.

Над матеріалом працювали авторки: Ганна Островерха Автор: Богдан Логвиненко Редаторка: Євгенія Сапожникова фотограф: Дмитро Бартош оператор: Дмитро Бартош оператор: Дмитро Охріменко Монтажерка: Юлія Рубльовському Режисер: Микола Носок Більд-редактор: Олександр Хоменко Допомога: Макс Кеніг Переклад: Ганна Островерха

Що змінює Бердянськ?
Що змінює Бердянськ?
Що змінює Бердянськ?
Що змінює Бердянськ?
8. І коли вона мені в березні подзвонила: «Сань, ти шо?
Че ви там робите?
Я думав: невже я все життя буду цей кошмар дивитися?
8. І коли вона мені в березні подзвонила: «Сань, ти шо?
Че ви там робите?
Я думав: невже я все життя буду цей кошмар дивитися?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.