Навигация
Реклама
Реклама

Гейм-драйв в Сенегалі. заповідник фата

4 вересня 2017 р 13:00 Сенегал Грудень 2012

У Сенегал до заповідника фата ми їхали з Гамбії. У Сенегал до заповідника фата ми їхали з Гамбії

Крихітна Гамбія, можна сказати, оточена з усіх боків Сенегалом. Гамбія, найменша країна африканського континенту, вузькою тонкою смужкою буквально врізана в землі Сенегалу.

Національний парк фата розташований недалеко від кордону Гамбії і Сенегалу.

Цей резерват знаходиться на південному заході Сенегалу, але щоб дістатися до нього, треба було спочатку плисти на поромі по річці Гамбія з Банжулі (столиці Гамбії) до іншого гамбії містечка Барри і там вже брати авто і їхати до прикордонного пункту між Гамбією і Сенегалом і далі - до фатальний.

Начебто, поруч ці дві держави знаходяться, зовсім поруч, але шлях виявився неблизьким і досить клопітно і довгим, але цікавим. І тому я розповім про нашу подорож з Гамбії в Сенегал окремо.

А зараз моя розповідь буде цілком і повністю присвячений сенегальського заповіднику фата.

«Фата» в перекладі з мови місцевого племені означає «незайманий». Заповідник створено на території, де ще зовсім недавно було село зі своїми угіддями, але село та вимерла, її останній вождь похований на території заповідника.

Відкрили цей парк в 2002-му році і ним керує одна біла сім'я з ПАР. Звідти, з ПАР, завезли сюди деякі види тварин. Наприклад, левів.

Але цікавий цей заповідник саме своєю, сенегальській живністю.

Цікавий тим, що це - єдине місце в світі (!), Де мешкає дуже рідкісна тварина (вимираючий вид антилопи) - Гігантська або Західна канна (Giant Derby Eland).

(Це фото антилопи - з інету, мої фото антилоп - нижче, разом з розповіддю про Канні-антилопі).

Ще там мешкає білий носоріг, якого теж не так часто можна побачити в живій природі в інших частинах африканського континенту.

Взагалі на території Сенегалу мешкає 550 видів різних тварин, безліч видів птахів. За кількістю національних парків Сенегал займає перше місце у всій Західній Африці.

У національному парку фата, крім Гігантською канни і білого носорога, живуть зебри, жирафи, буйволи, кілька видів антилоп, бородавочники, гієни, леви та інші тварини (гієни і леви - в своїх окремих, обгороджених вольєрах). Всі вони живуть на території в 6 тисяч га.

Ми (це я, гід Буба і літня голландська пара)

в "їхали на цю територію на вже орендованої в Барре сафарімобіле, тільки взяли в свою машину рейнджера заповідника, який знає, як швидше відшукати тварин на цих 6 тисячах га.

Я дуже хотіла побачити білого носорога і красуню-канну, буквально благала, щоб удача нам супроводжувала, тому що чула, що, бувало, люди їхали з заповідника, так і не зустрівши носорога, довго його розшукуючи в заповіднику на 6 тисячах га. Білий носоріг там зараз один.

І - ось удача! - першим, хто вийшов нам назустріч, - був білий носоріг!

Він прямо виріс наче з нізвідки на великій дорозі перед нашою машиною і в такій близькості, що, здавалося, простягни руку - і доторкнешся до його роги.

Я відразу помітила, що ріг носорога, самий його кінчик, був тупим, підпиляних. Відразу запитала рейнджера, чому таке сталося з носорогом.

Відповідь була сумним.

Виявляється, у носорога ще зовсім недавно була самка-носорогіня, яка відмовила йому у взаємності під час любовних ігрищ, і самець, не довго думаючи, так би мовити, рогом тицьнув їй прямо в серце. І вбив свою самочку. Тепер ось, дурник, тиняється бобирем по заповіднику. Зазвичай білі носороги Не такі агресивні, як чорні, але цей відзначився своїм недобрим вдачею по повній.

Спочатку тупоносий носорожек постояв перед нами, нікуди не поспішаючи, важко розвертаючись, показуючи нам не лише свій ріг, але і вуха, як би згорнуті в трубочку, едакіx два смешниx лепесточка.

Але носорогових вуха дуже чуйні. Носороги при вазі в 4 тонни і довжини в 5 метрів можуть розвивати швидкість до 45 км / год. Це вони тільки здаються неповороткими і смішними.

А ще у носорогів смішні маленькі вічка і не один, а два роги (один - побільше, інший - трохи менше), маленький тонкий хвостик, що звисає плеточку, і груба, товста, зморшкувата шкіра. Коротше, молодець носоріг, потоптався біля нас довго і ми змогли добре його розглянути.

І в профіль, і в анфас побачили ми білого носорога. Ось як ніби він стояв і позував нам, як ніби знав, чого ми хочемо. А ми, радісні і вдячні, тільки клацали і клацали фотокамерами.

Нарешті, йому, видно, набридло все це, він незграбно розвернувся і потопав у ліс. Тільки ми його і бачили ...

... Але ось він знову з'явився з високої трави

і знову запрацювали, заклацали наші камери. Треба сказати, височенна, вигоріла на сонці трава дуже заважала знімального процесу, створюючи непотрібну мозаїку тіней.

Кращий час для відвідування цього заповідника - це січень-червень (високий сезон). Ми ж там опинилися в грудні.

Розповім ще трохи про носорогів.

Білий носоріг вважається другим за розміром тваринам після слона. Вони - одні з найбільших тварин на нашій планеті.

Мені стали цікаві ось такі факти про носорога: його ріг дуже міцний, але складається не з кістки, а з кератину (речовини, яке є в нігтях і волоссі людини); товщина його шкіри може досягати 8 см; носороги можуть отримати сонячні опіки і щоб уникнути цього, вони валяються в грязі; щоб наїстися, йому треба не менше 70 кг рослинності на добу, особливо вони люблять тверді колючі рослини; у носорогів дуже чутливий слух і нюх; носороги спілкуються за допомогою запахів, особливо рясніють інформацією їх сеча і фекалії; максимальна тривалість життя носорога в дикій природі - 40 років; максимальну кількість дитинчат, яке може народити самка, - 8; основне призначення роги носорога - розділяти кущі та чагарники, щоб добути собі корм; африканські носороги, на відміну від індійських, не сидять у воді, поки не спаде спека, що не охолоджуються подібним способом.

Взагалі багато цікавих і, буває, смішних фактів про тварин, які дуже цікаво читати.

Коли їздили на сафарімобіле по парку, постійно натикалися на бородавочников.

Бородавочники - це африканські дикі свині. Вони дуже відрізняються від наших диких кабанів як зовнішнім виглядом, так і звичками.

Бородавочники вночі сплять, причому, використовують нори інших тварин, н-р, трубкозубов, які вночі залишають свої нори і виходять на полювання.

Днем бородавочники шукають з "естное, пасуться, викопуючи з землі різні коріння. Бородавочники - травоїдні тварини. Цікаво, що вони пасуться ... на колінах. Для зручності.

Справа в тому, що у бородавочников коротка шия і досить довгі ноги, ось і доводиться приймати зручні пози, щоб поїсти і попити. Бородавочники мають грубі мозолі на колінах. Зрозуміло, чому.

Називаються вони бородавочники теж не просто так. Їх морди суцільно усіяні бородавками (парні бородавки - за очима і в куточках рота). У старих самців на мордах бородавки виростають до розмірів шишок і також у них з віком зростають величезні ікла.

Бородавочники - великі тварини: довжина їх 1,5 м - 1,8 м, а висота в холці - 65-85 см, вага - 50-150 кг. У бородавочника - велика голова з витягнутим рилом і короткий тонкий хвіст з пензликом на кінці, який при бігу тваринного смішно піднято вертикально

а не мотається з боку в бік. На шиї у бородавочника - довга грива рідкого волосся, яка тягнеться по всій спині до хвоста. Дуже негарні тварини ...

Ми в заповіднику бачили більше молодняк.

Вони симпатичніше трохи, якщо можна так сказати про цих тварин, що молодих, що старих. Тут треба додати ще ось що, самці бородавочников живуть поодинці, а самки тримаються стадами.

Не всі тварини в цьому заповіднику гуляють на свободі самі по собі, як, наприклад, ось ці бородавочники і носоріг.

Є в фатальний і гієни, вони, зрозуміло, вільно не гуляють, а знаходяться в своєму вольєрі. Причому, люди не можуть навіть підійти близько до сітки цього вольєра - заборонено. Гієна -небезпека тварина. І там не просто металева сітка, а подвійне дротяні загородження.

Але ж подивишся, на вигляд морда гієни - добрішими собаки, але це оманливе. Гієни здатні нападати навіть на лева, щоб відняти у нього його видобуток.

Так, гієни відомі, як стерв'ятники, але вони і мисливці теж. Полюють великими сім'ями, здатні пробігати багато десятків кілометрів, переслідуючи жертву. Гієни - хитрі й винахідливі, це самі грізні і розумні хижаки Африки, у них потужні щелепи, які здатні перемелювати роги тварин і великі кістки. А так на вигляд подивишся на гієну, ну, милашка-мордочка ...

У заповіднику фата живуть 2 гієни. Я знала, що їх з перших днів життя ростив один бельгієць, колишній військовослужбовець, і т. К. Гіенa - ієрархічне тварина, вони сприймають цю людину, ну, скажімо так, за свого старшого. Чула, що у нього і гієн дуже теплі, ніжні відносини, гієни з ним, як діти.

Коли ми були біля вольєру з гієнами, бельгійця там не було. Мені сказали, що він кудись поїхав у справах. А мені так хотілося подивитися на спілкування гієн з людиною! І я закинула, що називається, вудку нашому рейнджеру, мовляв, а ти так можеш з цими гієнами, як той бельгієць. На що рейнджер посміхнувся, сміливо підійшов впритул до сітки вольєра і став видавати губами якісь звуки.

До нього потягнулася одна гієна, встала на задні лапи і стала підлещуватися до нашого рейнджеру. Було видно, вона його визнала за свого. Який же у неї був розумний і ніжний погляд! Але, як той бельгієць, наш рейнджер у вольєр не заходив ...

Якщо у вольєр з гієнами я не могла зайти, то в вольєр з левами зайшла.

Так, не дорослі були леви, але все одно, пам'ятаю, було не по собі на самому початку.

Це потім я розбурхався - одного по голові погладила

Інакше позиками полоскотав (поруч лежачого мрійника турбувати не стала)

а третій ми з дівчиною (членом сім'ї власників цього заповідника) взагалі капелюх приміряли!

Цих левів зовсім дикими вже назвати не можна, т. К. Самі вони не полюють, їх годують працівники заповідника, а значить, мисливські звички у них зникають. Їх батьки теж вже не полювали. Але ці леви не перестали бути хижаками.

Правила обережності ніхто не відміняв. Так, підходити треба до них ззаду, йти на прогулянці за ними. І пам'ятати, що це - леви, а не домашні кішки.

У вольєрі - 5 особин, таких собі красенів і красунь.

Шерстка у них на дотик коротка і жорстка. Дитинчата левів плямисті, як леопарди, але потім, в статевозрілому віці, ці плями зникають.

За кольором леви теж різняться: від пісочного, коричневого і навіть бувають з червоним відливом. На хвостах у них - красиві чорні пензлики.

Нещодавно вичитала, що леви мають найменше серце серед великих хижаків, тому особливою витривалістю вони, кажуть, не відрізняються, хоч і здатні переслідувати свою жертву з чималою швидкістю до 80 км / год. Леви живуть 12-15 років. Цікаво, що в добу дорослий лев з'їдає 7-8 кг м'яса, самка лева - 5 кг.

До речі, є підвид лева, який називається Сенегальский (западноафріканській). Вони невеликих розмірів, у самців - світла, коротка грива. Їх залишилося всього близько тисячі і живуть вони в саванах Сенегалу, Гвінеї та Нігерії.

Ці левенята в вольєрі завезені в Сенегал з ПАР. Я здорово наобщаться з ними тоді, що називається, всмак, і адже могла навіть погуляти з ними в лісі ще годину, за межами вольєра. Їх випускають разом з гостями на прогулянки.

Але ми приїхали не одні в заповідник, а з літньою голландської парою, яка не пішла до левів і вже тим більше не хотіла йти з ними на прогулянку. Чесно кажучи, не очікувала такого від них. Питання, навіщо їхали сюди з Гамбії? Пошкодувала, що з ними зв'язалася. Треба було брати машину окремо, ні з ким не про "єдину.

Коротше, ми були прив'язані до однієї машини, яка повинна була відвезти нас назад в Барру, до переправи через річку. У лодже ми з самого початку вирішили не залишатися, а встигнути на пором назад до Гамбії. Прогулянка в лісі з левами не відбулася. На превеликий мій жаль. І так, про ціни, як завжди, забула сказати. За спілкування з левами у вольєрі - 600 Далас, а за прогулянку з ними - 900 Далас.

Коли їхали на сафарімобіле по парку, бачили багато смугастих зебр. Дуже красиві чорно-білі створіння!

Є цікаві факти про цих дивних тварин: візерунок на тілі зебри унікальний, більше не повторюється, такий - тільки у неї, як у людей відбитки пальців рук; під час бігу зебра рухається зигзагом (так хижакові важче її зловити); чорно-білий смугастий малюнок зебри захищає її від різних комах; зебра - табунное тварина; коли табун зебр стикається з хижаками, вони швидко утворюють півколо і атакують або відтісняють їх, якщо ті підходять ближче. Так само вони оточують пораненого члена табуна, щоб захистити його; головне місце в табуні займає самець, за яким слід «гарем» з групи самок; зебри збираються разом, щоб заплутати хижаків, які не мають колірного зору (н-р, леви); зебри мають колірне зір; зебри невисокі - від одного до півтора метрів; зебра може рухатися зі швидкістю 65 км / год; зебри не лягають під час сну, вони стоячи сплять; зебри не можуть бачити помаранчевий колір. Дивовижні тварини - зебри!

А ще в цьому заповіднику є жирафи, яких ми не зустріли, або не побачили через високої трави і сонячних відблисків, є тут і різні види антилоп. Є маленькі антилопи кобус і Орібе (ми їх теж не бачили там), а є Гігантська антилопа, канна, яка вирішила нам з'явитися у всій своїй красі.

Саме слово «антилопа» означає «ясноока» (грец.).

І дійсно у антилоп - незвичайні очі: величезні, вологі з пухнастими, довгими віями. Їх величезні очі дозволяють їм вловлювати найдрібніші сліди світла в лісових хащах або в нічний савані. Огляд зору - 360 градусів. Невеликі антилопи дуже стрибучий. Вони можуть стрибати в довжину більше, ніж на 11 м, а у висоту - на 3 м.

У цьому парку живе тільки одна Гігантська антилопа, і нам знову пощастило (як і з білим носорогом) побачити її. Правда, вона не вийшла до нас назустріч, як носоріг, а ховалася у високій траві. Але ми її побачили!

Відмінною особливістю її є таке гарне коричневе «манто» на шиї і красиві спіралеподібні роги. Ці роги можуть вирости до 48 см. А вага канн може бути в одну тонну.

Канна - світло-коричневого кольору з вузькими світлими смужками по тілу. Смужки ці у антилопи притаманні тільки їй, у інших канн смужки інші.

Західна Гігантська антилопа, найбільша антилопа Африки - зникаючий вид. Вона майже зникла з лиця землі. А колись її можна було зустріти на просторах від Сенегалу до південної частини Судану. Зараз збереглися лише невеликі і роз'єднані популяції цієї тварини тільки в Сенегалі.

Можливо, винна в цьому чума. Цей вид канн дуже сприйнятливий до цієї хвороби. У 30-х роках минулого століття тільки в крихітній Гамбії було близько 1000 антилоп канн, а тепер - не більше кількох десятків у всій Західній Африці.

І звичайно, велику роль в вимирання канн, як виду, зіграла не тільки чума, а й недотримання місцевих законів про охорону цієї тварини. На канн продовжували полювати, продовжували винищувати (відмінне м'ясо і багато його, також шкура).

До речі, в кінці 19-го століття були спроби одомашнити канну, тому що вона давала до 7 л молока 13% жирності в добу і ще тому, що африканський клімат не підходить для більшості порід домашньої худоби. А для канни - в самий раз. Всім би канна була хороша, але одомашнення не вийшло через її біологічних особливостей (сезонні міграції).

Чудова вийшла поїздка в Сенегал, в парк фата. Пощастило побачити рідкісних, цікавих тварин. А ось з птахами якось не пощастило. Тільки абіссінським сизоворонка

да червонодзьобий струму

або калао, ми там бачили. Але зате - які красені!

Коли чую, що, мовляв, нема чого робити в Західній Африці і нічого там дивитися, відповідаю - неправда.

Тільки в одному Сенегалі є сила-силенна національних парків: Ніоколо-Коба (в списку ЮНЕСКО), Джуджу (в списку біосферних заповідників ЮНЕСКО), Ланге-де-Бербері, резерват Гюмбелем, заповідник Банда (навколо гігантського 1000-річного баобаба, кажуть, там є і чорні носороги), регіон Сін-Сілум (біосферний заповідник ЮНЕСКО: тропічні ліси, піщані береги, солоні і прісні лагуни, мангрові зарості, рідкісні ламантини, морські черепахи, річкові дельфіни, 72 види тварин, 370 видів птахів, більше 200 видів риб) .

Також в Сенегалі є резерват Мбур, острови Мадлен і Горі, лісовий парк Ханн, резервати Ферлах-Нор і сомоні, орнітологічний заповідник Камессайе і державний заповідник Басс-Казаманс, заповідник Попенгін, Центр захисту черепах в Сангалкаме.

А ще в Сенегалі є Рожеве озеро і Країна Бассара (район на сході Сенегалу, життя в крихітних селах).

І я дуже пошкодувала, що у мене було всього 8 днів на Західну Африку. Але я і за ці дні побачила і дізналася багато. Африка, ти - прекрасна і краще континенту немає на землі!

Питання, навіщо їхали сюди з Гамбії?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.