Навигация
Реклама
Реклама

Гі де Мопассан "Легенда про горе Святого Михайла" .. Обговорення на LiveInternet

  1. Блискуче письменницьке обдарування Гі де Мопассана відчутно як в його романах, так і самих коротких...
  2. Гі де Мопассан
  3. Надруковано в «Голуа» 1 вересня 1882 року.

Блискуче письменницьке обдарування Гі де Мопассана відчутно як в його романах, так і самих коротких новелах. Він не тільки описував зовнішні події і порухи людської душі в хвилини найвище го щастя або випробування. Кожна новела Мопассана - це точна замальовка з натури, сценка з життя, колоритний образ чоловіка або жінки, молоді чи людей похилого віку, будинків або мешканців вищого світу.
Твір входить в авторський збірник «Місячне сяйво».

Гі де Мопассан. "Легенда про горé Святого Михайла".

Легенда про горé Святого Михайла

Гі де Мопассан
(1850 - 1893)

Я побачив його спочатку з Канкаль, цей замок фей [2] , Споруджений у середині моря. Я смутно побачив сіру тінь, що височіла на хмарному небі.

Інший раз я побачив його з Авранш при заході сонця. Все неосяжне простір піску було червоно, червоний був горизонт, червоний весь величезний затока. Одні тільки стрімкі стіни абатства, що стояв на вершині гори, високо над землею, як фантастичний палац, як вражаючий чарівний замок, казково химерний і красивий, залишалися майже чорними в пурпурі вмираючого дня.

На другий день на світанку я попрямував до нього через піски, не зводячи очей з цієї грандіозної коштовності, величезною, як гора, витонченої, як камея, повітряної і легкою, як серпанок. Чим ближче я підходив, тим більше захоплювався, тому що в світі, може бути, немає нічого більш вражаючого і досконалого.

І, точно відкривши житлі невідомого бога, я бродив по залах з легкими або масивними колонами, по галереях з ажурними стінами, зачаровано дивлячись на колоколенки, які здавалися стрілами, що йдуть в небо, на все це неймовірне змішання башточок, водостічних труб, чудесних і легких орнаментів, на цей кам'яний феєрверк, на гранітне мереживо, на цей шедевр грандіозної і найтоншої архітектури.

У той час як я віддавався захопленню, якийсь селянин, ніжненормандец, наздогнав мене і повідав історію великої чвари святого Михайла з дияволом.

Один геніальний скептик сказав: «Бог створив людину за образом своїм, і людина відплатив йому тим же».

Це велика істина, і було б дуже цікаво скласти для кожної країни історію місцевого божества, так само як і історію місцевих святих для кожної з наших провінцій. Ідоли негрів - кровожерливі людожери; багатоженець-магометанин населяє свій рай жінками; греки, народ практичний, обожнюють все людські пристрасті.

Кожне село у Франції знаходиться під захистом святого покровителя, створеного за образом її мешканців.

Так, Нижню Нормандію оберігає святий Михайло, променистий архангел-переможець, мечоносець, небесний воїн, герой, зневажає ногою сатану.

Але ось як житель Нижньої Нормандії, хитрий, лукавий, потайний сутяга, розуміє і викладає в своїй розповіді велику боротьбу святого з дияволом.

Щоб сховатися від злості диявола, сусід його, святий Михайло, побудував собі посеред океану це житло, гідне архангела. І дійсно, тільки великий святий і міг створити собі таку обитель.

Але так як він все-таки боявся нападу лукавого, то оточив свій замок хиткими пісками, ще більш зрадницькими, ніж море.

Він проводив в убогій хатині на березі, але володів луками, заливають солоною водою, чудовими огрядними землями, де росли рясні хліба, багатими долинами і родючими виноградниками по всій країні. Архангел ж панував над одними пісками, так що сатана був багатий, а святий Михайло бідний, як жебрак.

Після декількох років поста святому набридло таке становище, і він задумав увійти в угоду з дияволом. Але справа була нелегка, так як сатана міцно тримався за свої врожаї.

Святий роздумував півроку і нарешті одного ранку вирушив на землю. Диявол сидів біля дверей і їв суп. Помітивши архангела, він зараз же поспішив до нього назустріч, поцілував край його рукава, запросив увійти і підкріпитися.

Випивши чашку молока, святий Михайло почав свою промову:

- Я прийшов запропонувати тобі вигідна справа.

Диявол щиросердно і довірливо відповідав:

- Іде!

- Так ось ... Ти поступишся мені всі свої землі.

Стривожений сатана хотів було заперечити:

- Але ...

Святий перервав його:

- Вислухай спочатку. Ти поступишся мені свої землі. Я візьму на себе турботу про них, обробку, догляд, посів, добриво - словом, все. Жнива ж будемо ділити навпіл. Згоден?

Диявол, ледар за своєю природою, погодився.

Він попросив тільки у вигляді надбавки трохи тієї відмінною риби, краснобородкі, яку ловлять навколо самотньої гори. Святий Михайло обіцяв.

Вони вдарили по руках, сплюнули в сторону в знак того, що справа злагоджено, і архангел знову заговорив:

- Послухай, я не хочу, щоб ти на мене скаржився. Вибирай, що тобі більше подобається: вершки або корінці?

Сатана вигукнув:

- Я беру собі вершки.

- Гаразд! - відповів святий.

І він пішов.

Минуло півроку, і у величезних володіннях диявола все було засіяно морквою, ріпою, цибулею, часником і всякими іншими рослинами, коріння яких м'ясисті і смачні, але листя придатні хіба тільки на корм худобі.

Сатана нічого не отримав і захотів знищити договір, називаючи святого Михайла «обманщиком».

Але святий приохотився до землеробства і, знову відправившись до диявола, сказав йому:

- Я тут ні при чому, запевняю тебе ... Так уже сталося, я не винен. І, щоб відшкодувати тобі збитки, я пропоную тобі на цей рік взяти корінці.

- Іде! - сказав сатана.

Наступної весни все володіння злого духа були покриті огрядними колоссям хлібів, вівсом, чудовим рапсом, льоном, червоним конюшиною, горохом, капустою, артишоками - всім, що може дозрівати під сонцем у вигляді зерен або плодів.

Сатана знову залишився ні з чим і остаточно розлютився.

Він відібрав у архангела свої луки і ниви, залишаючись глухим до всіх нових пропозицій сусіда.

Пройшов цілий рік. З висоти свого самотнього замку святий Михайло дивився на далеку родючу землю і бачив диявола, яка керує роботами, що збирає жнива, що молотить хліб. І, відчуваючи своє безсилля, він був у нестямі від гніву. Не маючи можливості більше дурити сатану, він вирішив помститися і запросив його до себе на обід в найближчий понеділок.

- Я знаю, - сказав він, - тобі не пощастило в справах зі мною. Але я не хочу, щоб між нами залишалася ворожнеча, я сподіваюся, що ти прийдеш до мене пообідати. Я пригощу тебе смачними стравами.

Сатана, такий же ненажера, як і ледар, одразу погодився. У призначений день він вирядився в найкращу сукню і відправився на гору.

Святий Михайло посадив його за розкішний стіл. Спочатку подали паштет з начинкою з півнячих гребінців і нирок, а також з м'ясними сосисками; потім двох величезних краснобородок в сметані; потім білу індичку з каштанами, вареними у вині; потім баранчика, ніжного, як тістечко; потім овочі, танули в роті, і прекрасний гарячий пиріг, димівшійся і розповсюджував аромат масла.

Пили чистий сидр, пінистий і солодкий, за ним - міцне червоне вино, а кожне блюдо запивали старої яблучної горілкою.

Диявол пив і їв, як бездонна бочка, так багато і так щільно, що його зовсім здуло і він вже не міг з собою вдіяти.

Але тут святий Михайло, грізно піднявшись, закричав громовим голосом:

- В моїй присутності! У моїй присутності, каналья! Ти смієш ... в моїй присутності ...

Сатана, розгубившись, кинувся бігти, а архангел, схопивши палицю, кинувся за ним.

Вони бігли за низькими залах, кружляли навколо стовпів, піднімалися на зовнішні сходи, скакали по карнизах, стрибали з труби на трубу. Нещасний демон відчував себе до того погано, що готовий був віддати Богові душу, і, тікаючи, псувала житло святого. Нарешті він опинився на останній терасі, на самому верху, звідки відкривався весь величезний затока, з далекими містами, пісками і пасовищами. Далі бігти йому було нікуди, і святий, давши йому в спину здорового стусана ногою, підкинув його, як м'ячик, в простір.

Він дротиком злетів до неба і важко впав перед містом Мортен. Роги і кігті його глибоко вп'ялися в скелю, що зберегла навіки сліди падіння сатани.

Він встав, кульгаючи, та так і залишився на віки вічні калікою, дивлячись здалеку на фатальну гору, здіймається, як вежа, в променях призахідного сонця; він зрозумів, що завжди буде переможений в цій нерівній боротьбі, і, тягнучи ногу, попрямував у віддалені країни, залишивши ворогові свої поля, свої пагорби, свої долини і луки.

Ось як святий Михайло, покровитель Нормандії, переміг диявола.

Інший народ представив би собі цю боротьбу по-іншому.


Надруковано в «Голуа» 1 вересня 1882 року.

Замок фей. - Так в даному випадку Мопассан називає монастир на вершині гори Св. Михайла, один з чудових пам'яток середньовічної готичної архітектури. Побудований в XII-XIII століттях. Опис гори Св. Михайла (Mont Saint-Michel) зустрічається у Мопассана неодноразово; найдетальніше воно дано в «Нашому серце» (перша глава 2-ї частини).


Давня історія виникнення абатства Мон-Сен-Мішель відноситься до 708 року, коли ОБЕРІУ, єпископ Авраншскій, повелів звести на горі Мон-Томб храм в ім'я архангела Михайла.
Дуже скоро гора стає найважливішим місцем паломництва. У Х столітті в абатстві влаштувалися монахи-бенедиктинці, а вниз по схилу гори стала розростатися село, яка в XIV столітті досягла підніжжя скелі.
Залишившись неприступною фортецею під час Столітньої війни (1337-1453), абатство Мон-Сен-Мішель являє собою яскравий приклад військової архітектури. Його фортечні стіни і зміцнення витримали всі атаки англійців і перетворили Гору в символічне місце національної самосвідомості.
Під час Революції діяльність релігійної громади була припинена і до 1863 року абатство використовувалося як тюрма. У 1874 році Мон-Сен-Мішель присвоюється статус історичної пам'ятки і абатство стає об'єктом великих реставраційних робіт. З тих пір і до цього дня реставраційні роботи не припиняються, охоплюючи все нові ділянки абатства.
Реставраційні роботи дозволяють відвідувачам зустрітися знову з колишньою величчю абатства, яке жітілям Середньовіччя уявлялося небесним Єрусалимом на землі, прообразом Рая. У 1979 році абатство Мон-Сен-Мішель внесено до списку пам'яток Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Давня історія виникнення абатства Мон-Сен-Мішель відноситься до 708 року, коли ОБЕРІУ, єпископ Авраншскій, повелів звести на горі Мон-Томб храм в ім'я архангела Михайла

Згоден?
Вибирай, що тобі більше подобається: вершки або корінці?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.