Навигация
Реклама
Реклама

Сента: історія громадських лазень і культура гігієни в Японії

  1. Розвиток сенто в період Едо і популярність спільних купалень
  2. Подальша еволюція: відкритий простір
  3. Особливості токійських сенто
  4. Сента в наші дні: сплав традицій і сучасності

Коли з'явилися сенто, японські громадські лазні? Чи були чоловічі та жіночі відділення? Яке відношення до лазень має буддійська школа Чистої землі? Тут ми розповімо про витоки банної культури і особливості сенто в Токіо.

Коли ж з'явилися громадські купальні- сенто , В яких брали плату за можливість помитися, тобто займалися цим як бізнесом? Про це можна судити за збереженими записами. У збірці оповідань сецува «Збори повістей про нині вже минулому» (Кондзяку моногатари-сю), написаному з кінця XI по XII століття, сказано, як хто-то «запрошував людей в Хігасіяма, щоб помитися», так що сенто з великою ймовірністю існували вже в період Хейан (794-1292). В інших джерелах того часу також зустрічається слово юсен, тобто плата за відвідування лазні, і, ймовірно, в період Камакура (1192-1333) сенто вже увійшли в повсякденне життя.

Задовго до цього великі буддійські монастирі , Щоб поширювати вчення, влаштовували на своїй території купальні юя, «кімнати з гарячою водою», де надавали простим людям можливість прийняти гарячі ванни, але в цьому випадку метою було місіонерство.

Розвиток сенто в період Едо і популярність спільних купалень

Найбільший розвиток громадських лазень сенто як частини народної повсякденному житті спостерігалося в період Едо (1603-1868).

Перша згадка в письмових джерелах сенто в Едо відноситься до 19 році Тенсе (тисячу п'ятсот дев'яносто одна), коли людина на ім'я Ісе Йоіті побудував «ванну сенто» біля мосту, який перебував там, де зараз розташоване головне будівлю Банку Японії в токійському районі Район Тійода. У документах того часу говориться, що місце стало дуже популярним і справа швидко розширилося.

Через десять років після того, як Ісе Йоіті влаштував свою купальню, сенто вже були в кожному кварталі.

У документах 1810 року йдеться, що в Едо працювало 523 сенто, з чого можна зрозуміти, що жителі міста дуже любили громадські лазні.

У період Едо сенто еволюціонували, і серед них можна виділити два основних типи - це купальні, де чоловіки і жінки милися окремо, і загальні. У західному регіоні Кансай було безліч спільних лазень, а в Едо - менше, але спільні лазні мали успіх. Почасти це пов'язано з тим, що власникам було простіше і дешевше обслуговувати одне відділення, а не два, а крім того, в таких купальнях працювали банщіци- юна - жінки, які мили чоловіків. Оскільки вважалося, що спільні купальні і банщиці розкладають суспільну мораль, сьогунського уряд видавав укази, що забороняли спільне купання і обмежували кількість банщиць, але такі укази, в народі називалися «заборона на три дні» (Мікка хатт), не дуже-то виконувалися.

Можна виділити два основних типи структури сенто на початку періоду Едо. Перший називався фуро, де були кабінки-парні, другий - юя, де купалися в басейнах. Люди вважали за краще другі, тому фуро як такі майже зникли, залишилося лише слово, що позначає сенто або його власника.

Подальша еволюція: відкритий простір

Спочатку сенто були влаштовані так, щоб пара не виходила з приміщення з ванною, в них потрапляли через низькі двері, практично були відсутні вікна, і там було темно.

Такі сенто існували до кінця періоду Едо, а уряд Мейдзі, чуючи від іноземців критику на адресу японських купалень, заборонило спільні лазні і розпорядився влаштовувати купальні у відкритому просторі. У 10 році Мейдзі (1877) в кварталі Канда в Токіо з'явилося сенто, де у відкритому просторі був об'єднаний з роздягальнею басейн для ванн з високою стелею і витяжкою для пара. Такі сенто отримали назву «поліпшені купальні» (кайрё фуро).

Так сформувалася основна структура сенто, якими ми їх знаємо зараз. Потім в них стали використовувати кахельну плитку, з'явилися крани, і в 41 році Мейдзі (1908) в Токіо кількість сенто зросла до 1217.

За даними Асоціації сенто, у всій країні їх кількість було найбільшим в 1968 році і становило 18 325.

Особливості токійських сенто

Для сенто часто характерний архітектурний стиль міядзукурі, в якому будують синтоистские святилища і буддійські храми. Однак це є особливістю регіону Токіо. У період відновлення після Великого землетрусу Канто 1923 року теслі, які вміли будувати храми, прагнули поліпшити людям настрій і будували сенто, що раніше мали досить скромний вигляд, більш красивими, в храмовому стилі з «китайськими» вигнутими дахами. Такі сенто були високо оцінені, і пізніше при будівництві сенто часто слідували цьому прикладу. Згодом такий стиль стали називати «токійським стилем сенто». У регіонах же власних особливих стилів сенто не існує.

Музей «Мейдзі-мура» в преф Музей «Мейдзі-мура» в преф. Айті. Перевезена і представлена ​​тут лазня «Хандо Адзума-ю» побудована близько 1910 року. Вона має досить скромний вигляд

Сента в стилі мія-дзукури, побудована близько 1960 р Кажуть, що споруда зайняла всього близько трьох місяців (фотографія надана компанією «Іітака кенсецу») Сента в стилі мія-дзукури, побудована близько 1960 р Кажуть, що споруда зайняла всього близько трьох місяців (фотографія надана компанією «Іітака кенсецу»)

Якщо говорити про особливості традиційних токійських сенто, то можна вказати на вже згадуваний стиль мія-дзукури, високі стелі в роздягальні, наявність внутрішнього дворика, на стіні над басейном зазвичай написана велика картина .

Черговий (Бандай) в сенто «Мёдзін-но ю» в токійському районі Ота Черговий (Бандай) в сенто «Мёдзін-но ю» в токійському районі Ота. Його робота полягає в тому, щоб сидіти в роздягальні, приймати від відвідувачів плату і продавати мило та інші товари. Він сидить на узвишші, щоб стежити за самопочуттям відвідувачів. Найвищі місця у чергових були в центральній частині Токіо, в середньому на висоті 1,3 м

На картині над басейном часто зображують гору Фудзі . Вперше така картина пенкіе (картина олійною фарбою) з'явилася в 1912 році, коли господар сенто «Кікайю» в кварталі Саругакутё в Канде хотів доставити радість дітям своїх клієнтів і звернувся з проханням до художника Кавагое Косиро, який працював в західному стилі, а той зобразив пейзаж своїх рідних місць в префектурі Сідзуока з горою Фудзі. Людям це сподобалося, і такі картини стали малювати в інших місцях в Токіо і околицях. У сенто токійського типу басейн знаходиться під картиною і морем, річкою або озером на картині, що створює єдиний простір, і люди занурюються у воду, наче очищену присутністю Фудзі - таке очищення тіла, ймовірно, бере свій початок з стародавнього японського уявлення про ритуальне очищення через місоги (обмивання) . Це припущення підтверджує і те, що в районах, де в сенто не малюють картини з Фудзі, басейн розташований не біля стіни, а по центру.

Перша картина в сенто, що зображає Фудзі, написана Кавагое Косиро (фотографія надана матіди Синобу) Перша картина в сенто, що зображає Фудзі, написана Кавагое Косиро (фотографія надана матіди Синобу)

Крім того, у внутрішньому дворику часто влаштований ставок з коропами. Це пов'язано з благопожелательная символізмом коропів. У лазнях можна побачити також картини Тайру-е (картини на кахлі), які майже всі виготовлені в керамічних майстерень кутана в центральній частині Японії.

Картини на кахлі - одне з візуальних задоволень сенто Картини на кахлі - одне з візуальних задоволень сенто. Часто зображують коропів, оскільки вони мають благопожелательная значення. Ця картина сфотографована в сенто «Ніндзін-но ю» в преф. Ісікава, зараз вже не працює

Вище ми привели особливості токійських сенто, і всі їхні загальні риси не пов'язані безпосередньо з купанням. Чому ж за них так тримаються і витрачають на це кошти? Можливо, це корениться в традиційній едоской прихильності до показного ефекту, прагненню похизуватися, але також, думаю, справа і в тому, що вони грали роль закладів, де можна відпочивати душею завдяки зачаровує сміливим візуальних ефектів і влаштуванню простору, що веде від повсякденності.

На користь цього припущення говорить і «китайський» стиль вигнутих дахів передньої частини будівлі - такий стиль, характерний для храмів, як би вказує на те, що тут знаходиться вхід в буддійський рай, Чисту землю Крайньою радості. Саме через таких асоціацій цей стиль, що використовується при будівництві храмів і святилищ , Застосовувався, наприклад, і в дизайні катафалків, і в «веселих кварталах».

Сента «Дайкоку», іноді називемий «королем сенто», в токійському районі Адат Сента «Дайкоку», іноді називемий «королем сенто», в токійському районі Адат. Головний вхід зараз не використовується, заходять через вхід в правій частині будівлі, яка не увійшла в фотографію

Вигнута дах сенто «Акебоно» в Асакуса, район Дайто Вигнута дах сенто «Акебоно» в Асакуса, район Дайто. Над входом висаджені гліцинії, які в травні покриваються квітами

Сента в наші дні: сплав традицій і сучасності

Кількість сенто в наші дні, однак, зменшилася, і зараз складає всього близько 4000 - менше чверті від максимальної кількості в минулому, про який ми говорили вище. Найважливішою причиною цього стало поширення домашніх ванн.

При цьому, навпаки, все більше стає сенто нового типу, які називають «супер- сенто». Різниця між сенто і «супер- сенто» полягає в ціні. Верхня межа ціни за відвідування звичайних сенто встановлюється постановами місцевих органів влади, «супер- сенто» ж самі встановлюють ціни і працюють в умовах вільної конкуренції, вони більше, в них буває ресторанна зона, паркування. «Супер-Сента» влаштовані так, щоб в них можна було проводити довгий час всією родиною.

Останнім часом звичайні сенто все частіше перебудовують. Такі лазні стають закладами типу «супер- сенто» і процвітають завдяки притоку відвідувачів.

Їх називають «дизайнерські сенто», у них вже сучасний зовнішній дизайн і лобі зі стійкою реєстрації, вони несхожі на збудовані в стилі мія-дзукури старі купальні з дежурнимі- бандани, і можуть порадувати молодих відвідувачів. Тільки за рахунок зміни системи Бандай на реєстраційну стійку туди стало приходити більше жінок. Особливість цих «дизайнерських сенто» полягає в збереженні традиційних елементів і оригінальною перепланування зовнішнього і внутрішнього простору відповідно до нової концепції.

У багатьох таких сенто влаштовані басейни під відкритим небом, сауни та інші зручності, а в лобі можна випити пива. Якщо після ванн, розпарившись, випити кави з молоком або пива, можна відчути себе по-справжньому відпочив.

Крім того, «супер- сенто» часто доводиться згортати бізнес, якщо він не приносить відчутний прибуток, в той час як звичайні сенто вважаються громадськими купальнями і можуть отримувати дотації від держави. Також хочеться відзначити ті всіх можливих зусиль, які вони докладають до того, щоб продовжувати свою справу.

Ні, напевно, іншої країни, де б так любили купання. Можливо, справа не тільки в жаркому і вологому кліматі і достатку водних ресурсів, а й в тому, що японці занурюються в гарячу воду і для того, щоб змити бруд з тіла, і щоб очистити душу від накипу світу пристрастей.

Фотографія до заголовку: Сенто «Суехірою» в токійському районі Кацусика. У чоловічому відділенні - картина на кахлі в стилі Укійо-е (фотографії надані автором статті)

(Стаття на японській мові опублікована 25 квітня 2017 г.)

Чи були чоловічі та жіночі відділення?
Яке відношення до лазень має буддійська школа Чистої землі?
Чому ж за них так тримаються і витрачають на це кошти?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.