Навигация
Реклама
Реклама

Які бувають гори? Вулканічні гори, складчасті гори, брилові, куполоподібні гори

  1. Які бувають гори? Були часи, коли гори вважалися таємничим і небезпечним місцем. Однак багато таємниць,...
  2. Похід по Криму - 22 маршрут
  3. Маршрути: гори - море

Які бувають гори?

Були часи, коли гори вважалися таємничим і небезпечним місцем. Однак багато таємниць, з якими пов'язували появу гір, в останні два десятиліття вдалося розгадати завдяки революційній теорії - тектоніці літосферних плит. Гори - це піднесені ділянки земної поверхні, які круто піднімаються над навколишньою територією.

Вершини в горах, на відміну від плато, займають невелику площу. Гори можна класифікувати за різними критеріями:

Географічним положенням і віком, з урахуванням їх морфології;

Особливостями структури, з урахуванням геологічної будови.

Гори в першому випадку діляться на гірські системи, кордельеров, поодинокі гори, групи, ланцюги, хребти.

Назва кордельеров походить від іспанського слова, яке означає «ланцюг». До кордельеров відносять групи гір, хребти і гірські системи різного віку. На заході Північної Америки район кордельеров включає Берегові хребти, Сьєрра-Невада, гори Каскадні, Скелясті і безліч невеликих хребтів між Сьєрра-Невада в штатах Невада і Юта і Скелястими горами.

До кордельеров Центральної Азії (докладніше про цю частину світу можна прочитати в цій статті) відносяться, наприклад, Тянь-Шань, Каньлунь і Гімалаї. Гірські системи складаються з груп гір і хребтів, які схожі за походженням і віком (Аппалачі, наприклад). Хребти складаються з гір, які тягнуться вузькою довгою смугою. Поодинокі гори, зазвичай вулканічного походження, зустрічаються в багатьох районах земної кулі.

Друга класифікація гір складається з урахуванням ендогенних процесів рельєфоутворення.

ВУЛКАНІЧНІ ГОРИ.

Майже у всіх районах земної кулі поширені вулканічні конуси. Вони утворюються за рахунок скупчень уламків гірських порід і лави, вивержених через жерла силами, які діють глибоко в надрах Землі. Показовими прикладами вулканічних конусів є Шаста в Каліфорнії, Фудзіяма в Японії, Майон на Філіппінах, Попокатепетль в Мексиці. Схожу будову у Попільні конусів, але вони складаються, в основному, з вулканічних шлаків, і вони не такі високі. Такі конуси є на північному сході Нью-Мексико і поблизу Лассен-Піка. Під час повторних вивержень лави формуються щитові вулкани. Вони частково Не такі високі і у них не таке симетричне будова, як у вулканічних конусів.

На Алеутських і Гавайських островах є багато щитових вулканів. Ланцюги вулканів зустрічаються в довгих вузьких смугах. Там, де плити, які лежать у тягнуться по дну океанів гряд, розходяться, магма, прагнучи заповнити ущелину, піднімається вгору, з часом формуючи нову кристалічну породу. Іноді на морському дні нагромаджується магма - таким чином, з'являються підводні вулкани, а їх вершини підносяться над поверхнею води островами.

Якщо стикаються дві плити, одна з них піднімає другу, а та, втягуючись углиб океанічної западини, розплавляється до стану магми, частина якої виштовхується на поверхню, створюючи ланцюга островів вулканічного походження: наприклад, Індонезія, Японія, Філіппіни виникли так.

Найпопулярніша ланцюг таких островів - це Гавайські о-ва, протяжністю 1600 км. Ці острови були утворені внаслідок руху на північний захід Тихоокеанської плити над гарячою точкою земної кори. Гаряча точка земної кори - це місце, де до поверхні піднімається гарячий мантійний потік, який проплавляющей океанічну кору, що рухається над ним. Якщо вести відлік від поверхні океану, де глибини становлять близько 5500 м, то деякі з вершин Гавайських островів увійдуть в число найвищих гір світу.

Складчасті гори.

Більшість фахівців сьогодні вважають, що причина складчастості - це тиск, який виникає при дрейфі тектонічних плит. Плити, на яких спочивають континенти, переміщаються лише на кілька сантиметрів на рік, але їх сходження змушує породи на окраїнах цих плит і шари відкладень на океанському дні, які поділяють континенти, поступово підніматися вгору гребенями гірських ланцюгів. Тепло і тиск утворюються при русі плит, і під їх впливом одні шари породи деформуються, втрачають міцність і, як пластмаса, вигинаються в гігантські складки, а інші, більш міцні або не так розігріті, розламуються і нерідко відриваються від свого заснування.

На етапі горотворення тепло також призводить до появи магми поблизу шару, який стелить континентальні ділянки земної кори. Величезні ділянки магми піднімаються і, тверднучи, формують гранітну серцевину складчастих гір. Свідоцтво колишніх зіткнень континентів - це старі, які припинили давно рости, але ще не встигли зруйнується складчасті гори. Наприклад, на сході Гренландії, на північному сході Північної Америки, в Швеції, в Норвегії, на заході Шотландії та Ірландії вони з'явилися ще в той час, коли Європа і Північна Америка (докладніше про це материку дивіться в цій статті), зійшлися і стали одним величезним континентом.

Ця величезна гірська ланцюг, через утворення Атлантичного океану, розірвалася пізніше, десь 100 млн. Років тому. Спочатку безліч великих гірських систем були складчастими, однак у ході подальшого розвитку їх будова істотно ускладнилося. Зони початковій складчастості обмежені геосинклінальними поясами - величезними прогинами, в яких накопичувалися опади, головним чином в мілководних океанічних утвореннях. Часто складки доступні погляду в гористій місцевості на оголених скелях, але не тільки там. Синкліналі (прогини) і антиклинали (сідла) є найпростішими з складок. Деякі складки бувають перекинутими (лежачими). Інші зміщуються по відношенню до свого основи так, що верхні частини складок висуваються - іноді на кілька кілометрів, і їх називають покривами.

Брилові гори.

Безліч великих гірських хребтів утворилися внаслідок тектонічного підняття, яке відбувалося вздовж розломів земної кори. Гори Сьєрра-Невада в Каліфорнії - це величезний горст протяжністю близько 640 км і шириною від 80 до 120 км. Східний край цього горсту було піднято найбільш високо, де висота гори Уїтні сягає 418 м над рівнем моря. Значною мірою сучасний вид Аппалачів склався внаслідок кількох процесів: первинні складчасті гори зазнали впливу денудації і ерозії, а потім піднялися уздовж розломів. У Великому басейні між горами Сьєрра-Невада на заході і Скелястими горами на сході знаходиться ряд глибових гір. Довгі вузькі долини пролягають між хребтами, вони частково заповнені опадами, які занесені зі суміжних глибових гір.

Куполоподібної ГОРИ.

куполоподібні гориВо багатьох районах ділянки суші, які зазнали тектонічного підняття, під впливом процесів ерозії взяли гірський образ. У тих районах, де підняття відбувалося на порівняно невеликій площі, і було купольного характеру, утворилися куполоподібні гори. Блек-Хіллс - яскравий приклад таких гір, які мають в поперечнику близько 160 км. Ця територія піддалася купольному підняття, а більша частина осадового покриття була видалена подальшої денудацією і ерозією. Центральне ядро, в результаті оголилося. Воно складається з метаморфічних і магматичних порід. Воно оточене хребтами, які складаються з більш стійких осадових порід.

Останцових ПЛАТО.

останцеві платоВследствіе дії ерозійно-денудаційних процесів на місці будь-якої підвищеної території формується гірський ландшафт. Від його початкової висоти залежить його вид. При руйнуванні високого плато, як Колорадо, наприклад, сформувався сильно розчленований гірський рельєф. На висоту близько 3000 м було піднято плато Колорадо шириною в сотні кілометрів. Ерозійно-денудаційні процеси ще не встигли повністю трансформувати його в гірський ландшафт, але в межах деяких великих каньйонів, наприклад Великого каньйону р. Колорадо, виникли гори висотою в кілька сотень метрів. Ці ерозійні останці, які поки що ні денудіровани. З подальшим розвитком ерозійних процесів плато набуватиме все більш виражений гірський вид. При відсутності повторного підняття будь-яка території в кінці-кінців буде знівельована і перетвориться в рівнину.

Джерело: o-planete.ru

Назад в розділ

Легендарна Тридцятка, маршрут

Через гори до моря з легким рюкзаком. Маршрут 30 проходить через знаменитий Фішт - це один з найграндіозніших і значущих пам'яток природи Росії, найближчі до Москви високі гори. Туристи нічого проходять всі ландшафтні та кліматичні зони країни від передгір'їв до субтропіків, ночівлі в притулках.

Похід по Криму - 22 маршрут

З Бахчисарая в Ялту - такої щільності туристичних об'єктів, як в Бахчисарайському районі, немає ніде в світі! Вас чекають гори і море, рідкісні ландшафти і печерні міста, озера і водоспади, таємниці природи і загадки історії, відкриття і дух пригод ... Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує.

Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує

Маршрути: гори - море

Адигеї, Крим. Вас чекають гори, водоспади, різнотрав'я альпійських лугів, цілюще гірське повітря, абсолютна тиша, снежники в середині літа, дзюрчання гірських струмків і річок, приголомшливі ландшафти, пісні біля вогнищ, дух романтики і пригод, вітер свободи! А в кінці маршруту ласкаві хвилі Чорного моря.

Які бувають гори?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.