Навигация
Реклама
Реклама

Гімалаї. Індія. Новий старий світ. 2009р. (Денис Іванов.)

 1. Передмова
 2. Дорога в Бір
 3. Ранок в Біре
 4. очікування польотів
 5. Бір і околиці
 6. Водоспади у стартового відрогу
 7. Дарамсала
 8. Форест Темпл
 9. Перший день польотів
 10. На гору
 11. Польоти в домашній долині
 12. У Дарамсалі за директором!
 13. Підсумки

«Не можна купити за гроші то відчуття новизни світу,  що охоплює після важкого перельоту:  дерева, квіти, жінки, посмішки -  все розцвітили яскравими фарбами життя

«Не можна купити за гроші то відчуття новизни світу,
що охоплює після важкого перельоту:
дерева, квіти, жінки, посмішки -
все розцвітили яскравими фарбами життя ... »
Антуан де Сент-Екзюпері, «Планета людей».

Передмова

Все почалося півроку тому, коли, в маленькому старенькому автобусі громадського турецького транспорту, задоволений досконалим перельотом в Патару , І наступним купанням в теплому морі, ситий від подарованих місцевим селянином помідорів Паша Чорний розповідав мені про чудесні польоти в Індії. «І найголовніше!», - говорив він після кожного барвистого епізоду, - «Треба вірити! Ось ти летиш прямо в схил, вже видно кожна голка на соснах під ногами, хочеться відвернути, але треба вірити, що зараз почне піднімати. І дійсно, піднімає! Без віри в Індії - нікуди! ». Було досить подивитися на Пашу в цей момент, щоб теж відчути ці сосни під ногами і повірити! І не було нічого приємнішого тоді, після вдалого польоту, ніж їхати потихеньку в Фетію, дивитися на барвистий світ за вікном і слухати чудові розповіді про Індію. З того дня у мене в голові неначе оселилися годинник, і пішов зворотний відлік часу до моменту, коли ж, нарешті, вдасться побачити ці невимовні чудеса своїми очима. Очікування віддаляло час до відльоту в Індію по експоненті в нескінченність.

Дорога в Бір

Нарешті, подорож почалася, з прибуттям в аеропорт. Поруч знайомі і чомусь рідні обличчя інших пілотів. Потім ще один аеропорт в Ашхабаді, зовсім не схожий на Домодєдово, без московської настирливої ​​суєти. Вже і світанок відкриває за вікном аеропорту імені Туркменбаші гори, скоріше за все теж імені Туркменбаші. Скоро пересадка в інший літак. Ми точно в середині шляху, і людей в європейських і східних одежах в залі очікування приблизно порівну. Черга на реєстрацію займає багато індусів, в національному одязі. Потім ще один аеропорт в Амрітсарі, за зовнішнім виглядом дуже схожий на Домодєдово, такий же незграбний і заплутаний, але в той же час всередині зовсім інший, якийсь пустельний і навіть занедбаний.
За скляною стіною нас вже чекає сонячний і вільний світ. А індуси, як водиться, не поспішають. Відразу після того, як нога ступає на індійську землю, краще перебудуватися на новий лад: не треба нікуди поспішати, треба розслабитися і отримувати задоволення від життя. Тут інший світ. І не важливо, скільки ти провів часу в дорозі, поспішати не треба, тут час інше, десь на кілька сотень років відмінне від московського.
Ми збираємося біля автобусів з великим російським прапором. Нарешті, подорож почалася, з прибуттям в аеропорт Тохея вдалося створити таку урочисто-святкову атмосферу зустрічі, що можна було подумати, ніби ми зараз будемо брати участь в параді. Парад дійсно почався, як тільки автобуси рушили в дорогу: вузькі вулички міста, лівосторонній щільний рух, навколо буйство фарб різних прапорців, плакатів, крамничок, звідусіль лунають різноголосі сигнали самих різних транспортних засобів. Сигнал - це головний знак на дорозі, інших знаків і правил на місцевих дорогах немає. Як тільки автобус зупинявся через пробки або на повороті дороги, ми тут же опинялися в центрі уваги місцевих жителів, вони махали нам руками, іноді щось кричали і посміхалися.
Нарешті, після 28 годин шляху, ми опинилися в довгоочікуваному Біре.

прибутки прибутки

На дорозі На дорозі

пішохід пішохід

Іди до мене, хлопчик Іди до мене, хлопчик!

горе бідняка горе бідняка

Ранок в Біре

Ми оселилися в готелі при монастирі Чолін (не впевнений, що правильно написав, звучить майже як Шаолінь). Ранок в нашому монастирі починалося однаково, по один раз заведеним колись давно порядку. Прокидалися досить рано, в один і той же час, під звуки «ранкової доїння слонів». Так хтось дуже точно визначив то трубне гудіння, яке долинало з нашого монастиря приблизно о пів на сьому. Потім, відсунувши краєчок фіранки, по ясному блакитному небу і не сильної серпанку в долині можна було зрозуміти, що сьогодні знову буде сонячний день, а раздернув штори і виглянувши у вікно побачити все того ж ченця, що намотує кола навколо ступи. І можна було навіть посперечатися, що на балконі другого поверху, на килимку, схрестивши ноги, сидить літня жінка і молиться своєму буддійському богу, зрідка кидаючи поклони. Десь прокричать півні, тут же гавкне собака. А з крана також потече холодна вода ... Пожартувавши на тему «дня бабака» з сусідом по номеру, Сашком Драконом, йду замовляти сніданок, щоб встигнути отримати його години через півтора.
Дивно, але місцеві жителі не здатні виконувати паралельні завдання. Якщо 10 чоловік замовлять в індійській їдальнею по омлету, то час, коли всі замовлення будуть виконані, можна дуже просто обчислити, помноживши час приготування одного омлету на 10. Це не напружує, коли знаєш.
До речі жахи місцевої кухні, які розповідали інші пілоти, зазнали краху. Так, не дуже чисто. Але зате дуже смачно. Їжа не гостра, якщо харчуватися в тибетських кафешках. До речі, недавно прибулі в Бір пілоти легко розпізнаються серед «бувалих» не тільки по блідому обличчю, а й за тим, що вони поки ще протирають склянки в їдальні. Через три дні це даремне заняття набридає. Може бути, приходить розуміння, що чистота склянок -не найголовніше в житті.
Ми оселилися в готелі при монастирі Чолін (не впевнений, що правильно написав, звучить майже як Шаолінь) Бір. На передньому плані монастир Чолін

Наш монастир в променях заходу Наш монастир в променях заходу

очікування польотів

Достатньо вийти на футбольне поле у ​​монастиря поруч з готелем, щоб побачити Гори. Саме Гори, з великої літери. Добре видно вершини Біг фейса, освітлені ще не розгорівся в повну силу червонуватим сонцем, що просиджують в блакиті неба. Ось вони так близько і так далеко водночас - польоти заборонені! Один російський пілот зник в горах, інший росіянин зірвався зі скелі при рятувальних роботах і загинув, багато пілотів отримали серйозні травми. Кожне подібне повідомлення насторожувало і лякало. На ці сумні події відреагувала індійська бюрократична машина, і тепер потрібно оформляти спеціальний дозвіл на польоти. Самі винні! Я не знаю, що робив Тоха, але у нього вийшло оформити для групи дозволу за три дні. При цьому він витрачав майже всі світлове час для вирішення формальностей, поки ми вивчали місцеві визначні пам'ятки і відпочивали, як хотіли. Це напевно не просто, працювати, коли інші розважаються.

Бір і околиці

Спочатку ми вивчили місця посадок в районі Біра під чуйним керівництвом Тохи. І заодно фотографували все, що бачили в округ в селі.

Дрібним курсивом буду писати інформацію для пілотів. Основна посадка називається competition landing. Назва пов'язана з тим, що коли проводяться змагання, то пілоти заходять на цю посадку. Посадочний майданчик знаходиться на західній околиці Біра. Це єдине місце в окрузі, де на відстані 200 метрів від посадки немає жодного дроту або великих каменів і дерев. Що само по собі вже дуже велика рідкість для Індії. Зазвичай всюди в найнесподіваніших місцях і напрямках розходяться густою мережею дроти. Майданчик невелика 30 * 20 метрів, оточена чеками. Можна сказати, що майданчик і є велика чека. Майданчик і чеки мають ухил в долину, в сторону антени, в даному місці він невеликий. При заході на посадку потрібно врахувати, що майданчик і саме село розташовані на висоті 1400 метрів. Тому швидкість параплана буде вище, ніж, наприклад, в Підмосков'ї при посадці на поле. Так і хочеться піджати Клевант, пригальмувати. Цього робити категорично не можна! По-перше, можна захопитися і зірвати крило. По-друге, залишається малий хід клевант для гальмування крила. Захід на посадку потрібно будувати на повній балансування швидкості, керуючи перекладанням ваги і трохи Клевант, що не розгойдуючи крило. Зазвичай вітер на посадці південно-західний. Тобто він дме в гори і трохи впливає на з боку Дарамсали. Захід на посадку потрібно будувати завжди в бік зниження чек, і ні в якому разі не в стінку чеки. Якщо трапився переліт, і не зрозуміло, на якій чеку відбудеться дотик і зупинка, то потрібно випустити шасі і зробити пробіжку, перестрибнути чеку ногами, щоб ні в якому разі не зачепити попою за бордюр чеки. По периметру чеки завжди є борюр, він викладений каменем. Попа і бордюр не сумісні, посадка дупою на бордюр чеки - це найбільш часта причина компресійного перелому хребта. Більшість травм отримані пілотами якраз на посадці. Тому потрібно поставитися до посадки дуже відповідально, зібратися, сконцентруватися. Це буде зробити непросто, особливо після багатогодинного польоту.
Про інші посадочні майданчики в Біре я переказувати не буду: не має сенсу, тому що життя протягом двох тижнів в Біре наочно показала, що вони набагато більш травмонебезпечні.

Якщо проводиться вимушена посадка на маршруті, то необхідно вибирати майданчик, маючи як мінімум 200 метрів висоти. Цю висоту необхідно витратити для пошуку відповідей на наступні питання: 1. Чи є дроти на майданчику і навколо? Варто вибирати місце, максимально відкрите, віддалене від дерев і будинків, тому що дроти часто перекидаються з гілки на гілку, їх дуже складно помітити. 2. Чи має майданчик ухил? (Якщо це чеки, то ухил є) 3. В який бік майданчик має ухил або в який бік знижуються чеки? 4. Який напрям і сила вітру? 5. Які перешкоди є навколо потенційної майданчики. Відповівши на ці питання, можна визначитися зі стороною майданчика, над якою потрібно будувати візит вісімками. Варто відзначити, що вимушена посадка на індійські чеки - це досить складно і ризиковано навіть для досвідчених і підготовлених пілотів.

водопій водопій

на посадці на посадці

Водоспади у стартового відрогу

Широкими гірській стежці, серед буйної субтропічній рослинності, серед ліан і акацій, рухаючись вгору по руслу гірської річки можна дійти до кам'яних порогів і водоспадів. Оскільки водоспади знаходяться в ущелині, то сутінки наступають швидко, і зробити хороший знімок на мильницю стає досить складно.
Широкими гірській стежці, серед буйної субтропічній рослинності, серед ліан і акацій, рухаючись вгору по руслу гірської річки можна дійти до кам'яних порогів і водоспадів гірський струмок

водоспад водоспад

Дарамсала

На другий день перебування в Біре ми вирушили в Дарамсалі на екскурсію. Не можна сказати, що цей місцевий районний центр і його резиденція Далайлами справили на мене велике враження. По-моєму, безпосередньо в Біре є цікаві храми, і можна повністю зануритися в місцеву культуру. Однак такого розмаїття різних сувенірів в Біре немає. У Дарамсалі я дуже довго торгувався і купив все-таки сподобався мені амбарний замок ручної роботи. Тільки поки не придумав, як його можна використовувати в господарстві, жодної відповідної петлі для замку в будинку немає.
На другий день перебування в Біре ми вирушили в Дарамсалі на екскурсію У Дарамсалі

Верхня Дарамсала Верхня Дарамсала

Форест Темпл

Недалеко від Біра в лісовому масиві в напрямку міста Безнате розташований храм. Там я не був, але фотографії, які привезли звідти інші члени нашої групи виглядають досить цікаво.
Недалеко від Біра в лісовому масиві в напрямку міста Безнате розташований храм Форест Темпл

ступа буддистів ступа буддистів

Усередині храму Форест Темпл Усередині храму Форест Темпл

Перший день польотів

Нарешті, дочекалися! Ми пройшли контроль і піднімаємося на гору. Сьогодні, в перший день польотів головна мета - це зрозуміти місце, відчути старт і посадку, влітає після невеликого осіннього перерви. Завдання поставлене Тохой для впевненого досягнення мети дня: політ до Ред Темпла і назад, до стартового відрогу і так стільки разів, скільки вийде, посадка на штатному Лендінзі. Нижній старт весь обліплений пілотами і рюкзаками, хтось чекає, хтось готується. Погода вже давно почалася і пора стартувати. Поспішати все одно не варто, треба все перевірити. Ще важливіше налаштуватися на політ.
Нарешті, дочекалися Нижній старт

Почалася послідовна підготовка, ритуал, який повторювався потім кожен день: перевірити крило, потім крайній похід в кущі, потім одягнути комбез, включити прилади в кокпіті, встегнуться в підвіску, перевірити як підвіска сидить і чи нічого не заважає, потім пристебнути кокпіт, перевірити прилади , рацію, перевірити питну систему, одягнути рукавички і шолом. І відразу на старт, поки не нагрівся. Мене турбує підвіска, точніше її регулювання. Ніяк не можу знайти потрібні налаштування.
Вчора на брифінгу з'ясовували особливості термінології, що називається летіти «верхами» і «низами». Мені все одно як це називається, але якщо вже прийнято так говорити, то скажу, що ще вчора вирішив летіти верхами. Навіть якщо погода буде не важлива. Погода сьогодні, дійсно не дуже сильна, серпанок закриває схили і долину від прогріву. Сильних потоків сьогодні бути не повинно. Чому верхами? Тому що, по-перше, якщо внизу на крайньому в долину триггере зробиш помилку або не знайдеш потік, то політ закінчиться. По-друге, вранці прогрівалися вершини гір, коли долина ще була в тіні. По-третє, якщо вийде, можна забратися на хребет, а по хребту можна летіти швидше, збираючи все найсмачніші потоки, які зриваються з вершин хребта.
До стартового потоку летіти не далеко і потік в ложці стартового відрогу є завжди, коли є погода. Відразу після старту провалююся нижче відрогу і доводиться обходити схил, щоб вилетіти на освітлену сторону. Потік на місці. Як широко все крутять! Намагаюся по швидше набрати висоту і піти вище по відрогу, там над наступним тригером вже обробляє потік блондинка на компетішіне, помічена мною ще на старті. Біляве волосся розвівається на вітрі, що не застебнутий кокон, схожий на спідницю з глибоким розрізом. Вона на старті спокусила мене своїми довгими ногами, коли переодягалася. За мить ми вже обробляємо один потік у вузькій спіралі. Яке дивне почуття, коли летиш один навпроти одного і дивишся один одному в очі, точніше в сонцезахисні окуляри. Наше обертання, коли ми майже стосувалися вухами наших крил, мені нагадало повільний вальс. Не знаю, що партнерка раглядела в моїх очах. Сподіваюся, не страх, тому що через мить ця красуня розвернулася і полетіла вище по відрогу до хребту, в освітлений сонцем цирк. «Це запрошення на наступний танець!» - заспокоїв я себе і полетів слідом. У тому цирку не могло бути легкого життя, тому що потік повинен зриватися десь вище. А якщо просиплешься, то полетиш в підвітряного зоні в ущелині до самого стартового потоку. Так і виявилося, потоку не було. Потеревшісь трохи про схил кінчиком свого довгого крила, моя супутниця перепурхнув через хребет в напрямку великих гір, залишивши мене танцювати в тиші і самоті посеред порожнього залу. Може бути, вона не знала, що летіти далі, в клуб для дорослих, мені ще рано? Але пора і справою зайнятися. Тут вже і Бобер кричить, що там, де я, мене бути не повинно. Я і сам здогадуюся про своє безглуздому становищі і швиденько стрибаю на іншу сторону відрога в напрямку на Ред Темпл.
Далі по дорозі до Ред Темпла все було просто: висоти було досить, щоб летіти на рівні хребта по його освітленій і багатою потоками стінці. Але летіли повільно, тому що хотілося обробити кожен потік і до самого кінця. Ця звичка рівнинного, вічно обділений потоками пілота спочатку сильно заважала летіти. А тут потоків - завались! На кожному тригері, вибирай будь-який, але бажано найперспективніший з найсильнішим потоком. І обробляти потік до самого краю немає сенсу. Догори потік впирається в інверсію, розвалюється, слабшає і крайні спіралі в слабшає потоці - це всього лише втрата часу. Взявши Ред Темпл зверху, долетів назад до стартового потоку, запросив Тоху і отримав завдання повторити, але низами. Нізамі дуже не хотілося. Тому повторив верхами і пішов на посадку через 2,5 години польоту. Для першого дня досить. Тим більше Тоха чекає на Лендінзі, і потрібно встигнути скористатися його послугами супроводу, щоб зайти на посадку в перший раз під чуйним поглядом інструктора. На посадці візит будував з таким розрахунком, щоб приземлитися на асфальтову доріжку перед посадочним майданчиком. Коли відчув, що мене зносить з доріжки, дотиснув Клевант, але не встиг, і в процесі гальмування крило вже вилетіло на наступну майданчик, нижче доріжки. Перед самою землею крило зірвалося в негатив, і я сів майже в вертольоті, розвернувшись в повітрі обличчям до крила, почувши бурчання Волкова: «балерон»! Ну да, трохи сковано заходив і відверто завалив кінцівку. Нічого так лякати жахами індійських посадок!
Почалася послідовна підготовка, ритуал, який повторювався потім кожен день: перевірити крило, потім крайній похід в кущі, потім одягнути комбез, включити прилади в кокпіті, встегнуться в підвіску, перевірити як підвіска сидить і чи нічого не заважає, потім пристебнути кокпіт, перевірити прилади , рацію, перевірити питну систему, одягнути рукавички і шолом чеки

Я на посадці Я на посадці

На гору

Давно Хотів сходити в гору пішкі. На Наступний день ми відправіліся в двогодінну експедіцію: Кайтер, Ромка, Женька, Тоха и собака, яка Йшла з нами всю дорогу від Біра до старту. З якою метою вона піднімалася на старт по Крутій стежці, вісолопівші язика и Важко діхаючі? У нас з'явилися деякі нехороші підозрі, спостерігаючі Собаче старанність. На Наступний день Собаче питання віріс в пріорітеті в два рази, тому что теперь з нами на гору йшлі две собаки-альпіністкі. Собакам підйом давався дуже нелегко, втім, підйом в гору другий день поспіль і мені дався насилу. Собаки, до речі виявило дуже доброзичлива. У процесі трівалої фотосесії смороду дозволяли собі тримати за хвіст и за вуха, и Взагалі вели себе як справжні буддисти, дуже флегматично. Втім, питання про собачому альпінізмі залиша відкрітім.
Після того, як заліз на гору, дуже хотілося пити і їсти. На старті є кафешка, в якій старий-господар готує прекрасний чай. Після підйому зварений в каструлі чай з молоком і цукром здавався божественним напоєм. Будинки я не п'ю чай з молоком і можна сказати, що не люблю такий чай. Але цей чай був дійсно смачний. Старий варив чай ​​в каструлі разом з якимись горіхами, після чого додавав молоко і цукор. Як тільки чай був готовий, він переливався в чайник з носиком, а потім розливався по невеликих скляним склянках, які швидко розбиралися пілотами.

А після підйому треба ще й летіти. Та ще в незручній підвісці, яка так і не хоче налаштовуватися. Тому в наступні дні бажання літати довше і далі відсунуло походи на гору на цілком певний термін: як-небудь пізніше.

Ксюха і собаки-альпіністи Ксюха і собаки-альпіністи

Чай з молоком та інші принади Чай з молоком та інші принади

Польоти в домашній долині

Вчора був цікавий і досить повчальний політ. Особливо його початок. Вчотирьох, Кайтер, Влад, Бобер і я стартували досить рано, підганяли бажанням використовувати коротку погоду.
Уже в стартовому потоці стало зрозуміло, що летіти буде складно: млявий потік, сильно нахилений свіжим вітром з Дарамсали, не давав забратися вище по відрогу. Кайтер, Влад і Бобер пішли на перехід до проміжного відрогу в сторону Ред Темпла. Наздоганяючи їх, спостерігаю ту ж таки не веселу картину здуває вітром насіння кульбаби. Рішення відразу дозріло: по-перше, поспішати сьогодні не варто, по-друге, низами йти не вигідно, тому що дме відчутний зустрічний вітер. Тому потрібно обов'язково забратися вище до хребту. Така тактика повинна бути більш надійною. Дійсно. Хлопці, сильно ризикуючи, з малої висоти пішли на Ред Темпл. Відразу під Ред Темпл є цирк, але він має південно-західну експозицію і вранці цей схил погано працює. Як і слід було очікувати, хлопці віддали себе в руки долі. Бобер сіл під Ред Темпл, а Влад кинув запаску після твісту. Чую по рації, що з Владом все добре. Він дуже вдало приземлився на пологий схил, правда, з дуже великою вертикальною швидкістю. Кайтеров ж вдалося вибратися з цієї пастки і злітати цікавий маршрут.
А мені після декількох заходів на освітлений цирк, який розташувався на проміжному схилі, з дуже малої висоти вдалося знайти висхідний потік і забратися майже на хребет. А далі летів трохи веселіше. Після невеликої прочуханки на переході, яку влаштувала бовтанка, кількох ассиметрию на Аксель, я був винагороджений сповна. Піді мною Біг фейс з порослими лісом відрогами і величезними валунами на вершині. Тут починається високий хребет, і відкриваються просто приголомшливі види. Ось вони схили високих гір, такі неприступні і первозданні, що не потривожені людиною. Високі круті схили вже не зеленіють живим лісом, а відображають загадково-тривожний і хижий бордовий з сірими прожилками колір. Ні, це не попередження, горам немає ніякого діла до людини і його страхів. Це знак величі і довголіття. Зараз в горах спокійно і ми, використовуючи свої тряпочние літальні апарати, можемо насолодитися з невеликої відстані нещадної красою гір.

Заглянувши за Біг фейс Заглянувши за Біг фейс

Сьогодні, нарешті, вдалося перемогти підвіску, знайшлися втрачені настройки, і вони дозволили виконати польотне завдання на день. Злітав до Біг фейса, чесно взявши по дорозі Ред Темпл, потім на Трейн стейшн через стартовий потік і назад, на штатний Лендінгем. Десь близько 50-ти км. Були в тому польоті дві серйозних помилки. Перша, коли при поверненні з Біг фейса на відріг Ред Темпла, в гарячому пориві обігнати Бобра я, не діставшись висоти, пішов на перехід. Довелося виживати у стінки, подумки штовхаючи ногами гілки на вершинах ялинок. Правда, помилився не поодинці. Кайтер і Бобер теж не добрали висоти. Кайтер в результаті сіл десь під Ред Темпл, а Бобер виявився дуже наполегливий і все-таки вибрався теж з цієї пастки. Друга помилка пов'язана зі стратегією польоту за маршрутом і плануванням польоту заздалегідь. Якби рішення летіти на Трейн стейшн було прийнято заздалегідь, то правильно було б забратися на хребет при першій нагоді, не повертаючись у стартовий потік. Але все одно, я задоволений. А наступний розбір треку польоту разом з Тохой виявився дуже корисний. Розбір треку показав, як ці дві помилки, а й можливості подальшого вдосконалення тактики польоту.
Сьогодні, нарешті, вдалося перемогти підвіску, знайшлися втрачені настройки, і вони дозволили виконати польотне завдання на день Два фейса: велике і мале

У Дарамсалі за директором!

Сьогодні з Тохой завели точки в GPS. Збираюся тренуватися літати за встановленим маршрутом у GPS, як на змаганнях. Все по дорослому: стартовий циліндр, якісь там B04, B29, туди сюди, біг фейс, антена. Погода дзвенить! Зі старту вся домашня долина відмінно проглядається на десятки кілометрів навколо, повітря прозорий і прохолодний. Тільки з боку Дарамсали напливає висотна Креза, обіцяючи ослаблення погоди до другої половини дня.

старт тандему старт тандему

Вже над стартовим хребтом в впевнених +4 набираю 3600 метрів абсолютної висоти. Рівний потік дозволяє розібратися з втратила чомусь хвилю рацією, що не реагує на кнопки. Візуально беру стартовий циліндр, а GPS ніяк не хоче вести мене до наступної, до першої точки маршруту. Намагаючись перемогти GPS, чую в рацію, що Волков на своєму тандемі полетів на Дарамсалі. Ось він уже над хребті у Ред Темпла в стратосфері. Його наздоганяють Бобер і Тютюнов. А я над стартом зливаю висоту в боротьбі з приладами. Доповідаю про свої пригоди з GPS Тохея, як ніби йому на старті більше нічим зайнятися. І отримую посил: лети в Дарамсалі за Директором!

сусідня долина сусідня долина

Коли є нове завдання, залишається тільки приступати до виконання, розбивши її на підзадачі. Для початку вирішую наздогнати директора. Помітивши, в якому місці Директор вирішив привітатися зі стратосферой, по рельєфу лечу в місце тригера, і вибираю в тому ж потоці вперше в житті майже 4000 метрів над рівнем моря. А навколо краса невимовна! Горизонт став набагато ширше, відкрилися снежники на горизонті. Туди хочеться дивитися постійно, вид високих, високих гір заворожує. З цієї висоти від хребта, де Ред Темпл на Глайда разом з Сергієм долітає до Біг фейса. Справа ближче до нас над великими валунами набирає Бобер, а далі над пупирь серед лісу набирає Директор. Використовуючи інформацію, отриману при аналізі треків, і досвід попередніх польотів до Біг фейсу вирішую відразу тягнути в потік до тандему. Далекий відріг стінки з відрогами у вигляді курячої лапи працює краще. Сергій же згортає до Бобру, удвох вони довго обробляють слабкий потік і в результаті починають відставати. Вирішую набрати висоту відрогу і йти на перехід через ущелину. На переході сильно зливає, блочки акселератора зустрілися один з одним і довго не розлучаються. Це добре, значить, скоро почне інтенсивно піднімати.
Відроги за Біг фейсом на шляху в Дарамсалі розлучені один з одним глибокими і широкими ущелинами. Перехід від одного відрогу до іншого будується не за випадковою траєкторії. Намагаюся вибирати шлях в найвужчому місці ущелини або пролітати над відрогами, які, як мости спускаються в ущелині і знову піднімаються з іншого боку ущелини, будучи вже частиною іншої гори. Таким чином виходить швидше досягти протилежного схилу з мінімальною втратою висоти.
При пошуку найбільш зручною траєкторії для переходу можна багато цікавого розглянути внизу, на схилі або в ущелині. На схилах і в ущелинах з великої висоти помітна життя: ось там видно гребля, а там водоспад. Там будинок на вершині. Чи не відомо, хто його побудував і навіщо так високо в такому важкодоступному місці.
Але найулюбленіший момент польоту для мене - це підліт до наміченого місця на схилі. Це найбільш відповідальний період польоту і в той же час найцікавіший, що дозволяє розглянути схил у всіх деталях. Кожен камінь або дерево, серпантин гірської стежки, що веде самотній хатині - все це прямо перед очима, і з кожною секундою відкриваються нові деталі.

каменоломня каменоломня

Директор не поспішає, він відстає на один або на два відрога. Поблизу інших крил немає. Але я лечу не один. Орли - відмінні супутники в польоті. Особливо старі птиці, великі і задумливі, досвідчені ширячі і втратили колись деякі свої хвостові пір'їни. Так, звичайно, в книжці можна прочитати, що орли пролітають десятки і навіть сотні кілометрів, не роблячи жодного помаху крилами і використовуючи для набору висоти термічні потоки. Але зовсім інша справа не тільки побачити такий політ, але і взяти участь в польоті на рівних з орлом правах, зробивши з одним і тим же орлом два, іноді три переходи поспіль, поруч, крило до крила. І усвідомити, що природа дивно винахідлива. Часто орли показують сильні висхідні потоки. А буває навпаки, знаходиш хороший потік, і тут же з синяви неба з'являється орел. У нас однакові потреби: нам необхідна енергія сонця, накопичена в теплому піднімається повітрі. Я прекрасно розумію, що прилетів до мене орла, і мені здається, він мене теж. За рахунок «мого» висхідного потоку ми зможемо продовжити наш політ, тому мені радісно зараз подвійно. Мій «датчик щастя», варіометр, показує цілком виразно маленьку радість ще тільки майбутнього перельоту, що запасається в метрах. Наберемо висоти - і полетимо далі. І, можливо, нам з орлом по шляху.

Орел, навіть якщо не орел, все одно, Орел Орел, навіть якщо не орел, все одно, Орел!

На шляху в Дарамсалі відроги стають нижче, тим важче буде летіти назад. Погода, як і очікувалося, пройшла свій пік і почала слабшати, верхові хмари закривають гори від сонця. Потоки стають слабкими. Ось уже і Дарамсала внизу в долині, і хоча на годиннику ще тільки 2 годині дня, але назад ми сьогодні скоріше за все не встигнемо долетіти. При спробі вибратися вище над Дарамсалі мене наздоганяє волковський тандем. Вирішуємо летіти назад, скільки встигнемо. Кожен набір висоти тепер дається непросто. Слабкі потоки працюють циклічно, змінюється напрямок знесення по висоті. Щоб не витрачати висоту на переходах, притискаюся ближче до рельєфу. Внизу лунають звуки ударів молотка по каменю. Піді мною в декількох метрах на горі працюють індуси, які видобувають камінь примітивними знаряддями праці - киркою і лопатою. Тепер для переходу через ущелину треба набрати висоти. Ось перспективну ділянку схилу. Тут скеля з темного каменю, вигин схилу і нижче смуга лісу - хороший тригер. І дійсно, тут є потік. Камінь віддає своє тепло повітрю, і я відчуваю запах нагрітого на сонці каменю. Набираю висоту в потоці зі швидкістю всього лише +2 м / c. Але це хороший потік на тлі інших і потрібно його використовувати до кінця. Нарешті, ми з Волковим наздоганяємо відстав на шляху в Дарамсалі Бобра і ще кілька незнайомих крил. Стає трохи веселіше і іноді тісно у схилів. На великому тандемі вузькі слабкі потоки у схилів стає обробити все складніше, це помітно по тому, як інтенсивно працює Директор в тандемі. Скоро він йде на посадку. Погода слабка і потрібно б скинути швидкість, вибирати потоки до кінця, але Бобер прискорюється, і я лечу за ним. Використовуючи накопичене тепло порослими лісом схилами у Біг Фейса ми долітає по маленьким хребтик до Безнате і заходимо на посадку, не долетівши до штатної посадки всього 10 кілометрів.
Найцікавіше в північній частині Індії після Гімалаїв і буддистських монастирів - це особи людей. Просто подарунок для фотографа. Особи різні, молоді та старі. Але все дуже відкриті і привітні. І після посадки десь за маршрутом перше, що очікує втомленого пілота - це веселі і цікаві обличчя дітей. Вони з'являються першими на посадці і засипають питаннями на хіндіше (англійська в індійському виконанні). Вони дуже люблять фотографуватися і вітатися з пілотами за руку. У мене не було з собою фотоапарата, і діти здивувалися і навіть трохи засмутилися. Після ритуалу рукостискань я вибрав самого старшого хлопчика і попросив допомогти скласти крило. Видно було, що хлопчикові приємно таку довіру, і він його намагався виправдати, крило складалося швидко.

Батько, чуєш, рубає Батько, чуєш, рубає? ..

дитинство дитинство

Юність Юність. красуня

старість старість

Скоро таксі доставило нас до готелю, над яким не без допомоги Тохи в честь взяття Дарамсали вже гордо розвивався російський прапор.

Підсумки

Потім були ще польоти. Знову літали в Дарамсалі з поверненням, літали в домашній долині. За 8 днів польотів я провів в повітрі 27 годин, налітав кілька сотень кілометрів , Отримавши безцінний досвід гірських маршрутних польотів. Але найважливіше - це незабутнє занурення в новий для мене, самобутній і прекрасний світ. Світ, який буде снитися мені ще довго після повернення додому, викликаючи тугу і непереборне бажання повернутися сюди знову.

захід захід

В результаті записів розбору помилок після польотів в Біре накопичився наступний список помилок:

1. Погано відрегулював підвіску. Мучився весь політ.
2. пересиджували в потоці. Як тільки слабшає потік, досить висоти для переходу, потрібно йти на перехід.
3. Не ефективна обробка потоків. Потрібно намагатися розпізнати, передбачити, куди зсувається потік, краще центрувати.
4. Не стежу за розвитком погоди. Погода протягом дня змінюється швидко.
5. Політ не по триггерам. Втрата часу на пошук потоку.
6. Набір в слабких потоках. Потрібно використовувати тільки сильні потоки. (За результатами розбору треку)
7. Тригер потрібно вибрати заздалегідь, перехід до нього розраховувати надійно. Виживання у схилу - зайвий ризик і велика втрата часу.
8. Не точний візит на випадкову посадку. В результаті довгого польоту складно сконцентруватися і зайти точно. Плюс повітря розріджене, снаряги з собою більше, крило летить швидше, ніж на рівнині.
9. Не планую заздалегідь маршрут. Втрата часу на прийняття рішення куди летіти і що робити. Втрата висоти і погіршення результату: можна було замкнути маршрут поверненням в стартовий потік при поверненні з Драмсали. Погода ще була. Погнався за одним пілотом.
10. Не стежу за снарягою: відірвав аксель, перетерся тросик.
11. Суєта на старті. Втратив шолом.
12. Психологічна втома. Потрібно розпізнавати заздалегідь і планувати політ з урахуванням фізичних можливостей.

1. Чи є дроти на майданчику і навколо?
2. Чи має майданчик ухил?
3. В який бік майданчик має ухил або в який бік знижуються чеки?
4. Який напрям і сила вітру?
Чому верхами?
Може бути, вона не знала, що летіти далі, в клуб для дорослих, мені ще рано?
З якою метою вона піднімалася на старт по Крутій стежці, вісолопівші язика и Важко діхаючі?
Батько, чуєш, рубає?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.