Навигация
Реклама
Реклама

«Один день»: Пройти по хмарах в Гімалаях

  1. Якби в на початку 2015 року хтось щось сказав мені, що я переїду жити з Чити в Непал, я б голосно розсміялася....

Якби в на початку 2015 року хтось щось сказав мені, що я переїду жити з Чити в Непал, я б голосно розсміялася. Але життя непередбачуване: варто лише повірити в мрію і одного разу зробити крок у невідомість - і ось в один чудовий день ти крокуєш по хмарах в чарівних Гімалаях.

Ми прокидаємося перед світанком. Сонце ледь осяває вершину гори Шівапур, зігріваючи долину Катманду своїми першими теплими променями. Прохолодна туманна димка стелиться по траві. У небі повільно кружляють орли. Молитовні різнокольорові прапорці тихо майорять над дахами будинків. Вдалині чути глухий дзвін - буддійський монастир прокидається, сповіщаючи округу про новий день. За вуличці повз нашого двору крокують жінки, закутані в теплі палантини; чоловіки в національних шапочках-пілотках здивовано заглядають через паркан; торговці-зазивали голосно кричать і дзвонять; пілікає моторолери; сміються школярі, кольоровими купками пропливаючи повз - починається непалське гучне ранок.
Звалює на плечі похідні рюкзаки і рушаємо в далеку дорогу - це моє перше сходження в Гімалаї.

Все, що відбувається в Забайкаллі і місті Чита

Перш ніж поїхати в автобусний парк, ми прямуємо до найбільшої буддійської ступі в Непалі - Боуданатх: це сакральне місце заряджає і умиротворяє, дає сили і налаштовує на добрі помисли. Кожен день тут проходять тисячі паломників, щоб зробити молитовну кору і подякувати богів. Вже на світанку навколо Боуден пливе нескінченна натовп людей: ченці в червоних шатах, які бурмочуть мантри і перебирають чотки; баби з дерев'яними капцями на руках, які безперервно тягнуться і відпрацьовують негативну карму; туристи з рюкзаками, бездіяльно глазеющіе по сторонам; собаки, які ліниво крокують в пошуках сонячного містечка; торговці, що відкривають двері своїх магазинчиків; поліцейські, які вальяжно наглядають за порядком. Боуден - це такий вир, в якому вже 16 століть нескінченним потоком живі істоти крутяться в енергії під пильним поглядом Будди.

Все, що відбувається в Забайкаллі і місті Чита

Я вперше на Боуден. Я багато разів уявляла, якою буде ця довгоочікувана зустріч. І ось я стою на даху готелю і дивлюся на монументальний купол, який ремонтують після землетрусу - на ньому немає знаменитих очей Будди, немає розвіваються на вітрі молитовних прапорців, усюди цеглини, будівельні уламки, люди швидким потоком по колу пливуть повз, незліченні зграйки голубів кружляють в променях сонця, що сходить, монахи запалюють свічки, торговці розкладають чотки, статуетки, вивішують танки, одяг, виносять мішки і коробки з пахощами - і чому стало мені так боляче і так спокійно, наче в одну мить обрушіліс ь зверху вічність і благодать: чи не підняти і не понести, а тільки лише прийняти, усвідомити і пропустити через себе. Та сама тиша, яка завжди є всередині нас і яка кочує з нами поза часом і простором.

Ми пройшли одне коло навколо ступи, покрутили молитовні барабани, Окур себе пахощами і висунулися в дорогу.

Все, що відбувається в Забайкаллі і місті Чита

У Непалі зараз паливна криза, і громадський транспорт переповнений настільки, що салони автобусів забиті повністю. Тому ми вирішили їхати на даху. Ніколи б не могла подумати, що на даху автобуса може вміститися стільки людей! Причому натовп розміщується упереміш з маленькими дітьми, сумками і самим немислимим скарбом. І ніхто не скаржиться: люди тісняться, регочуть, зривають на ходу листя з дерев, дружно нахиляються під електропроводами, базікають і навіть дрімають на вітрі. Найцікавіше, що на автобусних зупинках великими неоновими літерами світиться напис: «Заборонено їздити на даху автобуса». На повному ходу по хвацьким сільської дорозі з вікна на дах залазить кондуктор з повною пачкою грошей в руці, спритно пересувається між пасажирами і зникає в іншому вікні - вищий пілотаж!

Все, що відбувається в Забайкаллі і місті Чита

Дорога на даху автобуса була моїм першим знайомством з цим Непалом - наповненим невимовною красою пейзажів; бідністю сіл; кольоровими одежами жінок; незліченними лавочками; величезними бамбуковими гойдалками; цікавими дітьми; зв'язками сушеної кукурудзи на стінах будинків; стогами рисового сіна, укріпленого на височенних палицях серед залитих сонцем терас; плюються і співаючими чоловіками; банановими заростями; величезною статуєю Шиви, що підноситься над Катманду серед джунглів; серпантиновой дорогою, на яку краще не дивитися з даху коливається переповненого автобуса; долинами гірських річок, що виблискують сріблом на палючих полуденних променях; і горами, горами, горами - куди не кинь погляд всюди гори, порослі буйною тропічної зеленню, порізані селями, водоспадами, стежками, каменепадами, смужками рисових плантацій, втикані сільськими будиночками і сарайчиками, прикрашені молитовними ступами і різнокольоровими прапорцями.

Все, що відбувається в Забайкаллі і місті Чита

Автобус привіз нас до зупинки біля великого моста, звідки і почалося наше сходження в гору. Йти виявилося дуже складно - це було першим відкриттям. Ноги затремтіли, легкі затріпотіли, піт полився градом, і всю красу навколо стемніє і стали незначними. Тільки через годину підйому організм раптом адаптувався і почав дихати рівно в такт з кроками. Тут я озирнулася і помітила, що стежка веде нас ближче до неба. Позаду залишаються села, люди стають плаваючими внизу крапочками, рисові плантації перетворюються в смугасті жовто-зелені латки, а попереду насуваються нескінченні джунглі Гімалаїв. По дорозі нам повсюдно зустрічалися зруйновані землетрусом будиночки і ступи. Назустріч вибігали і жебракували діти. Місцеві жителі, посміхаючись, вітали і смиренно проводжали нас поглядом.

Все, що відбувається в Забайкаллі і місті Чита

Ми піднімалися весь день. Більшу частину шляху в моїй голові крутилися приблизно такі думки: йду-йду-малинка - йду-йду-хмарка - йду-йду-ліс. У якийсь момент у мене побігли сльози від образи на власне тіло, яке мене зовсім не слухається - ноги були як кам'яні, легкі горіли, я нескінченно пила і не могла нормально дихати, було повне відчуття, що за спиною не напівпорожній рюкзак, а важезні цеглини. В голові Тукал одне питання: навіщо все це треба? І ідея-фікс: я не можу.

Все, що відбувається в Забайкаллі і місті Чита

На цьому відрізку шляху я вперше дізналася, що таке «расхлопнулісь легкі», що повітря і вода в горах особливо смачні, що страждання - є очікування, а спокійний розум, відсутність думок і видимій цілі - основа для умиротворення і наповненого враженнями подорожі. В горах важливо просто йти ... іти, не думаючи про кінцеву точку шляху: тільки тоді можна перенести увагу зсередини зовні і впустити це «поза» знову всередину - ось тоді похід набуває свій істинний сенс, наповнюється відчуттям «бути тут і зараз».

Все, що відбувається в Забайкаллі і місті Чита

Тільки на привалах я помічала, що ліс в Гімалаях казковий, нереальний: рододендрони з кривими стовбурами і переплетеними гілками, килими соковито-зелених мохів, химерні гриби, тонкі орхідеї і величезні папороті, гігантські дуби з викривленими верхівками. Між деревами повзуть холодні пухнасті хмари. Голосно стрекочуть цикади. Чуються пісні птахів і грізний гавкіт кабарги. Над вершинками парять орли і ворони.

Все, що відбувається в Забайкаллі і місті Чита

До нашої першої зупинки ми дісталися тільки до ночі. Це виявився затишний гірський гест, який містить буддійський лама. Ми розташувалися в їдальні зі кольоровими подушками, вівтарем, сувенірами і дерев'яними лавками, щоб відігрітися у великий спекотної грубки. Господар пригостив нас смачними коржиками і гарячим ароматним супом.

Все, що відбувається в Забайкаллі і місті Чита

Вночі ми піднялися на оглядовий майданчик на висоті 3200 метрів. І ось тут я, нарешті, зрозуміла, навіщо люди ходять в гори. Як описати це словами? У своєму блокноті я записала: «Напевно, так себе почувають Боги - холодно, тихо, спокійно і самотньо». Ти сидиш на вершині, з усіх боків якої гори обриваються і йдуть схилами в темряву.

Все, що відбувається в Забайкаллі і місті Чита

Ти спостерігаєш, як внизу в місячному сяйві пливуть хмари суцільною пеленою. І ти перестаєш бути собою, перестаєш бути людиною з проблемами, цілями і завданнями. Ти раптом усвідомлюєш, що все в твоєму житті скороминуща марнота, а гори і небо - вічні. Ти на їх тлі навіть не піщинка, ти просто космічний пил, яка завтра кане в лету. Я заплакала, усвідомивши цю скороминущість життя в незбагненною вічності - нічого не встигнути, можна лише бути тут і зараз, насолоджуватися моментом і нічого не чекати від майбутнього.

Все, що відбувається в Забайкаллі і місті Чита

Адже в рамках цієї розкинулася перед очима вічності немає у нас ніякого майбутнього і минулого, а є лише одна мить, яке ми, перебільшуючи, називаємо своїм особливим життям ... Поступово хвилина за хвилиною хмари стали розчинятися, і раптом відкрилися гірські хребти. Вершини, запорошених снігами, чітко сяяли в місячному сяйві і здавалися близькими і майже відчутними - тільки простягни руку і торкнешся їх гострих країв.

Все, що відбувається в Забайкаллі і місті Чита

Я дивилася і дивилася, намагаючись увібрати всю цю невідбутну красу і тишу. І на серці була легкий смуток і чиста радість. Я сиділа над хмарами в Гімалаях! Я прожила один день, заради якого варто було жити ...

Анастасія Ллойк 2015-12-27 13:59 27 грудня 2015В голові Тукал одне питання: навіщо все це треба?
Як описати це словами?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.