Навигация
Реклама
Реклама

Подорож до Непалу і Гімалаї відгуки туристів на сайті СВ-Астур про поїздку в гори Гімалаї в Непалі

  1. Подорож до Непалу
  2. Легендарна Трідцятка, маршрут
  3. Похід по Криму - 22 маршрут
  4. Маршрути: гори - море

Активний відпочинок

Подорож до Непалу

День тільки починався, ясний, сонячний. На тлі блідо-блакитного неба чітко виконувалися високі гори, за одну зачепився краєчком тане диск місяця. І над усім цим світом десь далекодалеко височіла сліпучо-біла гора з двома загостреними вершинами. Очі весь час поверталися до неї, а на душі було тривожно.

«Як називається ця гора?» - запитала я у господаря готелю в сел. Дунче. «Лангтанг, мем, - відповідь пролунав буденно. - Ви йдете в ту сторону і пройдете дуже близько від неї ». Ми обидва повернулися обличчям на схід: Лангтанг сліпуче виблискував на сонці. «Сім тисяч метрів, - з гордістю сказав Бін. - Стежка хороша.

Ідіть повільно і намагайтеся правильно дихати ». Я з жалем подивилася на пачку сигарет, яку крутила в руках. Бін засміявся і похитав головою: «Дихайте правильно. Хай щастить!". Удача мені, звичайно, не завадить, але ще б побільше впевненості, що я взагалі хоч куди-небудь дійду ... Íепал - країна гірська, але не тільки це приваблює сюди численних туристів.

Тут і екзотична східна культура, і пам'ятники архітектури, і релігійні центри. Якщо говорити про природу, то де ви ще знайдете таку різноманітність: від найвищих в світі вершин і найглибших ущелин до джунглів з справжніми дикими слонами і крокодилами. Однак саме гори визначають тут все: і ультура, і релігію, і саме життя.

Тому ми почали свою подорож по Непалу з походу в гори, хоча ми - туристи-водники, і гори - це не те, до чого прагне наша душа. По крайней мере, моя. Але, як сказав наш командир Борис Яхніс, Непал без гір - гроші на вітер. І ось ми тут, в Гімалаях. Ми - це 9 осіб (3 москвичів, 6 рижан), 7 чоловіків і 2 жінки.

Для всіх нас це перша подорож в Непал (а я взагалі перший раз йду в гори пішки) і, що найцікавіше, все разом вперше зустрілися в аеропорту Домодєдово в день від'їзду. Наш трекінг до священного озера Госаінкунд почався в сел. Дунче, на висоті 2030 м над рівнем моря. Туди ми добиралися рейсовим автобусом з Катманду. За 8 годин набрали приблизно 600 м висоти по гірському серпантину і натерпілися страху на крутих поворотах.

Приблизно за 15 км до Дунче дорога перегороджена селем, і всім довелося покинути автобус і йти 3 км через сель вузенькими стежками між камінням до іншого автобусу. Ми були без нічого (на трекінг планували найняти місцевих портерів). Непальці ж переносили через сель кошмарні тяжкості: балони з газом, величезні клітини з живими курми, мішки з крупою і цукром, довгі товсті дошки, незручні для перенесення квадрати фанери і багато іншого. Нарівні з чоловіками працювали жінки і діти, навіть п'яти-шестирічні.

Серце кров'ю обливалося при вигляді малюка, що несе на спині здоровенний мішок з цукром. Однак і ми з Ритою пару раз зловили співчутливі погляди: білі леді самі несуть рюкзаки! Наша група вирішила випробувати принади їзди в багажнику на даху. Тут білі леді остаточно розчарували місцевих, проїхавши таким чином, що залишився до Дунче відстань.

Вельми незвичайні відчуття, особливо коли автобус в'їжджав на якусь гору: того й гляди вивантажить тебе з верхотуру, як бетон з самоскида! Ïереночевав в Дунче, рушаємо в дорогу. Стежка полого спускається до річки, і шалено шкода втрачати ці метри: адже потім доведеться підніматися! Іноді стежку перетинають прозорі струмки, що біжать до річки. Перш ніж побачити її, ми чуємо знайомий гуркіт потоку в порогах.

Незабаром в повітрі з'являється водяний пил, і ось вона, річка, трохи блакитнувата, прозора, стрімка. І перша перешкода - підвісний міст. Надійний, з ґратчастих металевих пластин, покладених на сталеві троси. Дрібно затремтіли коліна: я боюся висоти, а найбільше - підвісних мостів. Вони гойдаються під ногами, і навіть якщо не дивитися вниз, все одно паморочиться голова: бічний зір вловлює стрімкий рух потоку внизу.

Міцно тримаючись за руку Бориса, ступаю на міст. Він під ногами злегка похитується. 70 м кошмару! На іншому березі з полегшенням зітхаю: чи варто було так переживати? Тепер обов'язково дійду до Лангтанг! Стежка круто йде вгору - все, жарти скінчилися. Тепер потрібно правильно крокувати і правильно дихати, інакше не дійти. Акуратно переставляю ноги, намагаючись не робити широкі кроки і уникаючи «сходинок», щоб зайвий раз не згинати коліна.

Не знаю, чи правильно я дихаю, але виходить, як у паровоза. Повз мене на третій швидкості проноситься Борис, від його дихання гнеться трава. Це навіть не паровоз, а гібрид дракона і лося! Десь далеко внизу наші портер. Їх троє на дев'ятьох, тобто кожен несе речі трьох клієнтів, складені в один рюкзак. Наша туристична совість неспокійна: незвично і незручно, що хтось несе за тебе твої речі.

Але ж це єдина робота для багатьох місцевих, іншої немає і не передбачається. Години через півтора портер нас обганяють, хоча йдуть не поспішаючи і відпочивають, коли їм захочеться. Ми теж не поспішаємо, часто зупиняємося перевести подих і помилуватися горами. Варто кінець жовтня, але здається, що природа тільки прокидається і розквітає, як навесні. Ліс навколо змішаний, світло-зелений, в основному через густий порослі гімалайської сосни.

Веселе дерево! Стовбур тонше, ніж у нашій сосни, і менш корисний, а голки дуже довгі і стирчать в різні боки, як волоті. Здається, що навпомацки вони м'які і шовковисте. Шишки довгі і вигнуті, за формою схожі на банани. Сосни перемежовуються з високими кущистими рододендронами, верхня частина аркуша у них тёмнозелёная, а нижня - ближче до бордового.

Іноді зустрічаються високі квітучі дерева з тонкими гілками, на яких практично немає листя; дрібні ніжно-рожеві квітки, зібрані в розетки, покривають їх зверху до низу. Дерево схоже на нашу вишню, ми називаємо його сакурою. А густий високий чагарник, вкритий дрібними довгастими ягодами, нагадує наш барбарис. На іншому борту долини ще видно Дунче, але будиночки виглядають іграшковими.

Вище, приблизно на середині схилу, прямо з каменів довгими срібними клинками стікають два водоспаду. Річку вже не видно і не чутно, не чути і водоспадів. Тиша, тільки звуки хрустких під ногами каменів та дружне сопіння хлопців. Опівдні зупиняємося на перекус, висота приблизно 2500 м. На широкій галявині гостінічкі, де нам пропонують гарячого чаю.

Це перше притулок на нашому шляху. дноетажний будиночок, складений з каменю; збоку навіс, під ним два буйвола, які, відкинувши на спину чорні вигнуті роги, дивляться на нас з такою гідністю, що згадуються слова Мауглі: «Ми з тобою однієї крові, ти і я!» Все ретельно прибрано, ніякого сміття, по краю галявини посаджені квіти. Незважаючи на простоту споруди, гостінічкі справляє дуже приємне враження.

Піднімаємося все вище. Група розділилася: в переди москвичі Вадим і Андрій, з ними Борис, Рита і Макс, які замикають - «латиські стрілки» Валдіс, Нилс і Яніс, я опиняюся посередині. Йти неважко, стежка дійсно хороша, доглянута, і поки не дуже крута. Місцями вона викладена сходинками зі сланцю, що містить слюду. Ці ступені, неабияк стерті тисячами ніг, блищать на сонці, і здається, що йдеш по злитках срібла.

Час від часу я зупиняюся подихати і озирнутися. Я вже вище двох водоспадів, тепер вони здаються тонкими струмками. Дунче закритий хмарою, приплив з іншого боку долини, як ніби хтось натягнув над нею рване ковдру. Лангтанг не видно, але я знаю, що він там, куди ми йдемо, я відчуваю, що він там, двоголовий, блискучий, панує над усім, що я бачу зараз. Тихо.

Хмара беззвучно струмує по долині. Я одна на стежці. Тільки я і гори. І я точно знаю, що все це - моє, і тільки для мене, і дякую за це Бога ... Увечері, коли ми вже відпочивали в готелі в сел. Шин Ґомпа (висота 3300 м), на нас опустилося пухнасте хмару, миттєво обмеживши видимість до 5 м. Стоїш, як в ваті, з неї спочатку сіє невеликий дощ, потім до нього підмішуються крупинки снігу, а потім йде тільки сніг, твердий, колючий - і все це при повній тиші.

Різко похолодало. Ось так і живемо: з літа прямо в зиму за один день. Óтром легка димку, але до полудня розвиднілося. Поки ми йшли по схилу, висвітлюваного сонцем, було навіть жарко, але варто було стежці піти в тінь, як знизу потягнуло моторошним холодом, місцями на рівних майданчиках лежав сніг. Ліс же навколо був казковий: розлогі ялини, більше схожі на наші сосни, від верху до низу покриті волохатим мохом.

Тихо, тонкі сонячні промінчики пробиваються крізь лахміття моху на гілках, і в цих промінцях поблискували краплі від талого снігу, що зриваються з ялин. До полудня ми дійшли до чергової села Чолон Паті (3500 м). Місце дуже мальовниче: невеликий рівний поляна, дві гостінічкі, розташовані під кутом один до одного, схил гори, густо порослий високими ялинами. Звідси відкривається абсолютно приголомшливий вид на Тибет, але зараз все закрито вируючім туманом.

Господарі готелів не тільки обслуговують туристів, а й роблять сувеніри. На лавках і столах розкладені різноманітні прикраси зі срібла, гранатів і аметистів, вироби з рогів яка і буйвола, красиві в'язані шапочки, шкарпетки, рукавиці і навіть шалі, виткані на домашніх верстатах. Перекусивши, продовжуємо шлях. Село Лаурабіна (3900 м). Зупинилися в гостінічкі на самій верхній терасі гори перед початком підйому на наступну гору.

Хмари як і раніше закривають вид, але наш головний портер Карсанг каже, що вранці, якщо розвидниться, пейзаж відкриється просто приголомшливий, і порадив почати молитися про погоду. Лангтанг зовсім вже близько; крізь клапті туману просвічує двоголова вершина. Здається, ще трошки і можна буде докинути до неї сніжком. Раптово дає про себе знати висота: починає боліти голова, причому досить відчутно. Приймаю таблетку анальгіну.

Виявляється, головний біль відчувають всі, хто більше, хто менше. Борис каже, що вночі навіть прокидався «подихати», тобто недолік кисню вже позначається. Ех, але ж все так добре складалося: ні травм, ні мозолів, ні шлункових розладів, навіть ноги не боліли з незвички! Латиші говорять, що з гірською хворобою треба боротися рухом, набрати ще трохи висоти, а потім спуститися, і йдуть вгору по стежці.

Борис з Ритою звуть мене наслідувати їхній приклад, і я, ледь переставляючи ноги, як старенька, лізу в гору, прислухаючись до відступаючої головного болю і зупиняючись подихати через кожні 5 м. Незабаром нас наздоганяють швидкохідні Андрій і Вадим. Хвилин через 10 після виходу починається снігопад; валить прямо з хмари, що лежить на горі, в двох метрах нічого не видно. У Ріти червона куртка, і я бреду, «чіпляючись» очима за це яскрава пляма.

Гора крута, дихання не вистачає. Тут ростуть лише низький чагарник та мохи, на які пишно лягає сніг. Чагарники, що нагадують рододендрони, ростуть густо і пахнуть незвично. Запах ніби пливе до вершини, на якій з незапам'ятних часів стоїть невелика ступа (буддистська культову споруду, сховище реліквій. - Прим. Ред.), Загострено йде в туман. Я «відпускаю» Рітіні куртку і дивлюся тільки на ступу. Ще п'ять кроків, ще, ще ...

Сніг буквально заліплює очі, в скронях сту "чит, але ми все" таки дійшли. На вершині гори ту "

ман не такий густий, лише рвані шматки обла "ков, що заповнюють долину, проносяться над нами,

залпами вистрілюючи сніг. Суворий чорно "білий пейзаж, майже місячний, проглядається в усі

боку: загострені списи, покриті вічні "ми снігами, ні плямочки чого" небудь жовтого або зеленого.

Я вперше в житті бачу таке і навіть можу помацати руками. Біль пробивається крізь анальгіновую блокаду, але я ловлю себе на мис "чи, що в цю хвилину я абсолютно щаслива. Мені хочеться розкинути руки, обійняти якомога біль" ше неосяжного і засміятися.

Ïогоду ми все "таки намолено: ранок було зі" вершенно прозорим. Не змовляючись, всі рано піднялися.

І правильно: пощастило "лось побачити, як сонце піднімається якраз між верхівками Лангтанг, фарбуючи їх в рожеві кольори. Якщо стояти спиною до готелю, то справа. А зліва!" Аннапурна, Мачапучре, Ламджунг Химал, Ганеш, далі Тибет », - Карсанг тицяє пальцем в блискучі під солн "цем вершини, півкільцем оперізують го" горизонтів. Боже мій, Тибет!

Можна було мріяти про що завгодно, навіть про сплаві по Амазонці, але побачити Тибет, хоча б на горизонті, про це і на думку не спадало. Тепер і померти не страшно, тьху, тьху, тьху ... Ну, чи не дивно - вдруге за добу під "прийматися на одну і ту ж гору! У ранковому світлі добре видно, який крутий підйом нам перед" стоїть. Сьогодні йти тяжко, вчора було легше.

Головний біль, загнана анальгіном в дальній «куточок» голови, ледь чутна, самопочуття майже нормальне, а от в дзеркало я марно глянула: за ніч обличчя набрякло, особливо очі. Цілком може бути, що це серцева недостатність. Відганяючи сумні думки, потихеньку переставляю ноги в потрібному напрямку. Дійшла вчора - дійду і сьогодні. У знайомої ступи зупиняємося перепочити і помилуватися краєвидом.

На лівій верхівці Лангтанг в'ється сніговий прапорець: на вершині вітряно. Тут же тихо, і тільки на найдальшому краю лежить внизу долини білястим пір'їнкою паморочиться хмара. Ми вже знаємо, що якщо з ранку з'явилися легкі хмари, години через два обов'язково затягне весь білий світ. Але ми піднімемося вище, може бути, хмари залишаться внизу. Стежка йде по такому крутому борту долини, що страшно дивитися вниз.

Я вирішую, що за три дні досить надивилася на крутизну і голова кружляти не буде, страх перед висотою піде. Прошу Бориса і Риту на всякий випадок підстрахувати мене і ступаю на самий краєчок. Ось це так! .. Круто до неймовірності і дуже глибоко, а на самому дні долини в'ється річка, немов блакитна нитка по зеленому полю.

Цікаво, скільки метрів вниз по вертикалі? «2 км, - спокійно каже Борис і з усмішкою дивиться в мої набряклі полукітайскіе очі. - Он там Дунче, бачиш? »Крихітне темна пляма, приліпити до гори. Як високо ми забралися! .. Експеримент по розглядання «денця безодні» пройшов успішно, але наступні 5 км виявилися найважчим випробуванням для мене за весь трекінг.

Страх не відпустив: бічним зором я бачила, як протилежний борт долини рухався разом зі мною, викликаючи запаморочення. Доглянута, досить широка стежка іноді звужувалася, огинаючи виступаючі скелі; в таких місцях я буквально втискалася в стіну, намагаючись твердо поставити ногу. Рита йшла за два кроки попереду, ззаду мене страхували то Валдіс, то Нилс.

Некрутий підйом, і бачимо нижнє озеро, відокремлене від верхнього невеликій кам'яній перемичкою. Ще трохи вгору, і ось кінцева точка трекінгу, озеро Госаінкунд. За легендою, його створив Шива після того, як для порятунку світу випив отруту. Щоб отримати воду для втамування спраги після отруєння, Шива піднявся високо в гори і вдарив своїм тризубом по льодовику.

Місцеві стверджують, що плоский камінь недалеко від берега - це те місце, де Шива стояв у воді. Гостінічкі, в якій ми оселилися, розташувалася на самому краєчку плоского виступу над озером. Звідси відкривається мальовничий вид: озеро, як на долоні, в обрамленні чорно-білих гір, на лівому березі храм, від якого вгору йде стежка до перевалу.

У дворі гостінічкі (4380 м), як і практично у всіх «гест хауса» на нашому шляху, зручні пластикові крісла з м'якими подушками. З почуттям виконаного обов'язку я сідаю і полегшено зітхаю. Я дійшла! У наступну секунду приходить головний біль, така сильна, що біле світло буквально вибухає у мене перед очима, і кожен уламок гостро впивається в мою нещасну голову.

Через силу нагадую собі, що треба рухатися, приречено встаю і ходжу туди "сюди по двору, ледь розуміючи, де я, хто я і що навколо. Борис, якому лаври Шиви не давали спокою, вирішив не осоромити командної честі і зробити обмивання в священних , але моторошно холодних водах озера. Що і виконав, пірнувши у воду в чому мати народила. Так, напевно, реве гіпопотам! Гори здригнулися, і вниз ледь не зійшла лавина.

Андрій і Вадим наслідували його приклад, наївно вважаючи, що Борис заревів від щастя. Поки відбувалося обмивання, встиг чай і нас запросили в будинок до теплої грубки. Я змогла отхлебнуть тільки пару ковтків і на тремтячих ногах поспішила на задній двір: почалася блювота. Мені вже не хотілося нічого: ні гір, ні озера, навіть жити не хотілося. Кожен рух давалося важко, я ледь добрела до своєї кімнатки. Зібравши останні сили, відкопала аптечку і сунула в рот таблетку. У наступну секунду свідомість відключилася.

І почала включився звук: «Іріша, Іріша! ..» Потім з'явилася «картинка» - розпливчасте Рітіні особа. Ось так завжди, хоча б раз дали спокійно померти. «Вставай, не можна лежати. Ми тобі чаю принесли, попей ». Встати ?! Тільки за умови, що мене тут же покладуть назад. «Іріша, відкрий очі, подивися на мене». Що "то Андрюха і сам блідуватий.« Так я і знав. Очі білі, значить, горняшка ». До біса горняшка!

Я Аджея дійшла, дійшла, що не здамся! «Хлопці, я посплю трішки и встану. Зараз не можу - так і померти недовго ». - «Чаю попей перед смертю». - «Дивіться самі не передих ните». Хлопці, сміючись, ідуть. Висовують руку з "під ковдри, намацую аптечку. Так, анальгін вже не допомагає. Спробуємо анальгін з аспірином. Як же мені погано ...« Ірина, ти жива? »Це Нилс. Принаймні, очі відкривати не боляче.« Ще не знаю. Треба спробувати встати ». -« Я допоможу ».

Намагаючись не рухати головою, вилажу з "під ковдри і здивовано дивлюся на Нілса - болю немає.« Треба підніматися, ти уже дві години спиш. Завтра підемо вниз ». Ну, це ми ще подивимося. Дивно влаштована людина: дві години тому мені жити не хотілося, але навряд біль пройшла, не хочеться звідси йти. Поки я спала, хлопці піднімалися до перевалу і обходили озеро. я теж іду навколо нього по доглянутою стежці.

Карсанг розповідав, що за станом стежок стежить державна комісія. Це робиться і заради туристів, і заради місцевих жителів. Легкої їхнє життя не назвеш. Дрова привозять знизу на яках або приносять на власних спинах. Як і все інше, що ми бачили в готелях і будинках непальців, аж до останнього цвяха. Незважаючи на важкі умови, побут цілком налагоджений, а невигадливі житла відрізняються чистотою і доглянутістю.

І люди тут привітні, доброзичливі, зустрінуті на стежці нам завжди посміхалися, як знайомим, і віталися: «Намисто!» Вода в озері абсолютно прозора і трохи блакитнувата, на глибині відливає темно "синім. Навколо на каменях повно пірамідок, побудованих туристами і паломниками . Кажуть, потрібно загадати бажання і скласти пірамідку, озеро це бажання виконає. Я будую свою пірамідку і трошки сміюся над собою.

Я так довго йшла сюди, а дійшовши, ледь не померла від головного болю, а люди приходять сюди просто помолитися. Для мене це незвичайне пригода і навіть трошки подвиг, а люди тут просто живуть. Приблизно на середині шляху до перевалу - невелика ступа, я піднімаюся до неї, висота 4400 м. Звідси видно все озеро, храм, нашу гостінічкі, а навколо височіють гори під шапками снігу. Так, я живу в іншому світі, але ось я тут, значить, все навколо моє.

Оглядаю свої «володіння» і знову відчуваю безпричинне щастя. У кам'яній ніші поруч зі ступою маленький мідний дзвін. Підходжу до нього і рішуче беруся за язичок. Дзвін розноситься над озером і тисячократно відбивається від гір. Це моя молитва, моя подяка Богу за те, що він дозволив мені випробувати все це. За те, що я тепер знаю, навіщо ходять в гори до вічних снігів. За щастям.

Стаття опублікована в газеті «Вільний вітер», на нашому сайті публікується з дозволу редакції. Сайт газети http://veter.turizm.ru/

Назад в розділ

Легендарна Трідцятка, маршрут

Через гори до моря з легким рюкзаком. Маршрут 30 проходити через знаменитий Фішт - це один з найграндіознішіх и значущих пам'яток природи России, найбліжчі до Москви Високі гори. Туристи Нічого проходять всі Ландшафтні та кліматичні зони країни від передгір'їв до субтропіків, ночівлі в Притулка.

Похід по Криму - 22 маршрут

З Бахчисарая в Ялту - такой щільності туристичних об'єктів, як в Бахчисарайський районі, немає ніде в мире! Вас чекають гори и море, рідкісні ландшафти и печерні міста, озера и водоспади, Таємниці природи и загадки історії, Відкриття и дух пригод ... Гірський туризм тут зовсім НЕ складаний, но будь-яка стежка дівує.

Гірський туризм тут зовсім НЕ складаний, но будь-яка стежка дівує

Маршрути: гори - море

Адігеї, Крим. Вас чекають гори, водоспади, різнотрав'я альпійськіх лугів, цілюще Гірське Повітря, абсолютна тиша, снежники в середіні літа, дзюрчання гірськіх струмків и річок, пріголомшліві ландшафти, пісні біля вогнища, дух романтики и пригод, вітер свободи! А в кінці маршруту ласкаві Хвилі Чорного моря.

«Як називається ця гора?
На іншому березі з полегшенням зітхаю: чи варто було так переживати?
Цікаво, скільки метрів вниз по вертикалі?
Он там Дунче, бачиш?
Встати ?
« Ірина, ти жива?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.