Навигация
Реклама
Реклама

Все тече, все змінюється. Нове життя курорту Ельбрус.

Текст Світу Кузнєцова, фото Дарина Стеценко. 2015

Хто бував в Приельбруссі, той знає - час тут ніби зупинився. Приїжджаєш після значної перерви, а таке враження, що залишив це місце буквально вчора. Навколо все ті ж гори, все ті ж люди, Чегет з буграми і Ельбрус з чергами.

Справедливості заради варто сказати, що довгі черги на Ельбрусі вже давно канули в лету. З тих пір як дотягли нову канатну дорогу до станції Мир цієї проблеми ось уже кілька років, як не існує. Але залишалися інші, такі як недоглянуті траси і мале їх кількість, снігоходи, що їздять серед людей, відсутність елементарних зручностей, погано налагоджена система засніження і т.д.

Традиційно, коли піднімалися ці питання, відповідь була приблизно такою: «Люди сюди не за комфортом їздять. »І для значної частини приїжджих це було так. Чегет і Ельбрус чудові фрірайдниє гори.

Чегет знаменитий своїм північним схилом, куди не потрапляє сонце і сніг залишається пухнастим навіть, коли на сусідніх схилах все вже в мотлох вбито, кулуарами, крутим нахилом. Ельбрус ж, як лижна гора, володіє декількома унікальними властивостями:

По-перше - в зоні льодовиків сніг не тане ніколи. А отже, при бажанні, кататися можна хоч цілий рік. Правда, влітку доведеться забратися вище. Для Ельбрусу нормально, коли катальний сезон починається в листопаді, а закінчується в травні. У радянські часи влітку на льодовиках Ельбрусу, тренувалася гірськолижна збірна, а з кінця 90-х і до 2009 року в липні місяці проводились літні сноубордические табору.

По-друге - протяжність трас. Основна канатка зараз веде на 3500 до станції Мир. Звідти можна на старій кріселці дістатися на 3800, плюс до всього - на ратраці до 4200. Тобто перепад висот тільки зі станції Мир до Азау становить 1150 м. Якщо їхати без зупинки - ніжки встигнуть трохи втомитися;))

По-третє - різноманітний рельєф, який робить Ельбрус привабливим для фрістайлістов.

Всі ці переваги дала курорту матінка природа, вони почали освоюватися гірськолижниками в 60х - 70х роках. Саме тоді була створена інфраструктура курорту, яка не особливо-то і змінилася аж до недавнього часу. Навколо виростали нові лижні станції, облагораживались старі, а на Ельбрусі час текло розмірено і неспішно.

Але цього літа і наш курорт прокинувся від сну! На Ельбрусі активно стали працювати над побудовою та удосконаленням існуючих трас. Масштаб проведених земляних робіт вражав. По схилах розповзлася важка техніка, підривали скелі, копали грунт. У деяких місцях рельєф змінився до невпізнання. Коли основні роботи були закінчені, по трасах пройшли люди, вони вручну прибрали великі камені. Тому на відрізку Мир-Кругозір можна було вже кататися, як тільки на цій висоті ліг сніг.

Як відомо любителям гірських лиж, з десь з з середини жовтня починаєш все частіше відкривати прогноз погоди, в надії побачити там наближається снігову хмару. Але цієї осені вона наполегливо облітала Кавказ стороною. І тк курорт Ельбрус знаходиться на значній висоті, то і температури тут нижчі, ніж на інших Кавказьких лижних станціях. Тому з першими морозами була включена система засніження, хлопці працювали і вдень і вночі. Вночі насипали снігові купи, а вдень їх розтягували ратракамі. В результаті ділянку траси між Кругозором і Азау був практично весь придатний для катання до 7 грудня - офіційного відкриття катального сезону.

В общем-то до цього моменту можна було спуститься на лижах з самого верху, тобто від Землі. Цей схил стали прасувати ратракамі, як тільки він зміг там проїхати. Курорт відкрили вчасно, не дивлячись на складну снігову обстановку. Звичайно, на перший раз не змогли зробити все ідеально, на трасі залишалося два невеликих кам'янистих ділянки, які по-хорошому треба було долати пішки. Але на тлі того, що на всьому Кавказі не було снігу і Ельбрус став єдиним місцем, де можна було втамувати спрагу катання після довгого міжсезоння - спрацювали добре.

Крім того на курорті провели роботи не настільки помітні для очей відпочиваючих, як розширення трас: вдосконалили систему контролю і видачі скі-пасів, збільшили штат рятувальників, побудували нову касу зі зручним підходом, а так само (і це варто відзначити окремо;)) нарешті -то звели опалювальний санвузол на станції Мир! Звичайно, не архітектурний шедевр, але функції свої виконує відмінно, на відміну від старого Скворешніках з прекрасним видом на трасу, в якому можна було і ногу зламати ...)))

Пік сезону для гірськолижного курорту - це, звичайно, новорічні свята. У зв'язку з економічною ситуацією в країні, ми очікували більшого, ніж зазвичай напливу туристів. Але ніхто не припускав, що їх буде так багато. Мабуть, цьому посприяли і ціни на скі-паси, оголошені ще до обвалу рубля. Але наша станція на цей раз з честю витримала цей іспит!

Канатка працювала на повну потужність, тому черга на підйомник, що виглядала з боку страхітливо, майже як «петля Горбачова» в перебудову, не займала більше 15 хвилин часу.

Траси з боку виглядали абсолютно як мурашник, але при цьому люди не заважали один одному, не стикалися - всім вистачало місця. Ті літні роботи не пройшли даром - результат на лице.

Ще одне нововведення на Ельбрусі - траси тепер ратрачат щоночі! Коли ввечері канатці закривають, в на зміну виходять трактористи. І прасують трасу часом до 6 ранку, в залежності від стану схилу.

Так що щоранку гірськолижників і сноубордистів чекав справжнісінький вельвет. А місцеві любителі фрірайду, здається, перетворилися тепер у фанатів траси)) Тк від Землі до Азау тепер можна проїхати без поворотів, тільки по рельєфу - дуже приємне відчуття.

Звичайно, не обходилося без пригод, все-таки гори є гори, сноуборд і гірські лижі травмонебезпечні види спорту. Але на трасах чергують рятувальники, вони надають першу допомогу постраждалим, евакуюють зі схилу, і далі, при необхідності, машина швидкої допомоги доставляє поранених до лікарні або травмпункту.

Під самий новий рік зійшла на Кавказ благодать. Краник відкрився і наші гори, як і гори сусідів стало засипати снігом зі страшною силою! Сніг в горах - це і радість і загроза. Після першого дводенного снігопаду в багатьох місцях зійшли лавини, деякі з них збили навмисно, але було і багато самосходов.

Потім почався другий снігопад, який приніс з собою близько метра снігу. У якийсь момент станцію довелося закривати, щоб не ризикувати людьми і обробити схили. Але це не могло затьмарити радості з приводу довгоочікуваного снігопаду.

Закрили не тільки станцію, але навіть дорогу від селища Ельбрус до Азау. І не дарма, тк кілька лавин висипалися прямо на федеральну дорогу, в районі селища Байдаевка і вище Терсколу. На наступний день з восьмої ранку лавінщікі обстрілювали схил. Але небезпека сходу лавин не зупинив працівників канатної дороги Ельбус)) Вони в буквальному сенсі слова проривалися на роботу.

Гармати ще обстрілювали Чегет, а наші рятувальники вже приступили до розвантаження схилів. Трохи пізніше почали ратрачіть трасу Азау - Кругозір. І до обіду, як раз, коли відкрили дорогу машинам - канатка стала піднімати людей. Вельми оперативно! А на наступний день, як тільки трохи розпогодилося, також розторопно підготували для катання і ділянку схилу між Світом і Кругозором.

Єдиним неприємним моментом цих метушливих днів, став транспортний колапс в районі Азау і Чегета. Людей на машинах приїхало дуже багато, і хоч в Азау і розчистили додаткові парковки, вранці і ввечері утворювалися довжелезні затори. А під час снігопаду дорога і зовсім встала. Було навіть таке, що люди з Терсколу добиралися до селища Ельбрус 1,5 години. Такого в наших краях ще не траплялося. Але керівництво курорту має намір вирішити цю проблему до наступного сезону.

В цілому можна сказати, що свята пройшли вдало. Старання працівників курорту принесли свої плоди. Зникла штовханина і лайка в чергах, з'явилося різноманітність у виборі трас, катання стало набагато комфортніше, траси обробляються ретельно і регулярно. З розмов, підслуханих мною в вагонах, можна зробити висновок, що змінилася і атмосфера курорту. Нас більше не лають, а все більше хвалять!)) Ура!

PS Ну і та дикість, за яку ми так любимо наші гори теж нікуди не поділася))

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.