Навигация
Реклама
Реклама

палаючий острів

Автор: Олексій ВЛАДИМИРОВ

«Цілком таємно»: На острові Валаам 1 травня сталася пожежа. Від вогню постраждала триповерхова готель «Зимова» - XIX століття будівлі з дерев'яними перекриттями, де розташовуються і квартири мирян. Будівля розташована в центральній садибі селища Валаам біля Спасо-Преображенського монастиря. Воно готувалося до реконструкції, на яку державою було виділено в 2015 році 322 млн. Рублів - роботи повинні були початися в кінці травня поточного року. Правоохоронними органами затримано місцевого жителя, підозрюваного в підпалі. РПЦ згодна з версією правоохоронців, однак, у світського населення острова інша думка. Люди кажуть, що стосовно них «проводиться політика геноциду в особливо витончених формах». Кореспондент «Совершенно секретно» побував на місці подій і провів власне розслідування.

ПЕРЕДІСТОРІЯ КОНФЛІКТУ

Конфлікт між монастирем і світським населенням триває вже багато років. Будівля була постійно заселене людьми, в основному співробітниками колишнього Валаамського музею-заповідника, який був створений в 1979 році і ліквідовано в 1992. У 90-ті роки минулого століття держава передала всю нерухомість острова Валаамському монастирю. Так люди мимоволі виявилися орендарями церковного майна. Передача житлових будинків церкви в нульових роках оскаржувалася в суді, але суд в позові відмовив. У 2015 році право користування житловими приміщеннями було передано ТОВ «Сента». Ця фірма була заснована монастирем. Тут і почалися основні неприємності у остров'ян ...

У грудні 2013 року главі Карелії Олександру Худілайнену надійшло доручення Президента РФ Володимира Путіна про включення в план основних заходів реставрацію об'єкта культурної спадщини федерального значення - корпусу Зимової готелю. «Забезпечити відповідно до законодавства РФ житловими приміщеннями проживають в ньому громадян», - говорилося в дорученні. Термін складання плану заходів стояв 1 березня 2014 року.

Однак карельські чиновники, мабуть, по-своєму трактують російські закони. Влітку 2015 року мешканцям, без пояснення причин, відключали електрику і воду, але після громадського резонансу і публікації в ЗМІ знову підключили. У жовтні того ж року ТОВ «Сента» стало через суд домагатися виселення людей з їх квартир і позбавлення їх прописки на Валаамі. Компанія посилалася на висновок ЗАТ «Карелпроект» і постанову мера міста Сортавала, де вказано, що приміщення готелю «Зимова» не відповідають вимогам про природному освітленні, опаленні і вентиляції; в приміщеннях небезпечно прокладена проводка, планування не передбачає санвузлів (їх обладнали самі мешканці) і немає належної парковки. «Сента» подала в суд численні позови про виселення людей.

У правдивості позиції позивача немає особливої ​​впевненості, особливо після знайомства з цікавим документом, що потрапили в руки «Совершенно секретно» документ: «План заходів щодо реалізації в Республіці Карелія доручення Президента РФ від 21.12.2013 року № ПР - 2977», підписаний главою республіки Худілайнену . У плані глава регіону однозначно рекомендує: «Визнати приміщення« Зимової »готелю непридатними для проживання». Крім того, місцеві жителі стверджують, що «в очі не бачили ніякої комісії та експертів». Це підтверджує і джерело «Цілком таємно» в адміністрації м Сортавала, який розповів, що висновок комісії про визнання приміщень готелю «Зимова», в яких живе світське населення нежитловими, було складено і підписано в кабінеті у мера міста, а на Валаам ніхто і не виїжджав.

У січні, за заявкою депутата міськради Сортавала, жителя Валаама, Сергія Григор'єва була проведена незалежна експертиза, яка спростувала доводи ЗАТ «Карелпроект» і видала висновок: «Житлові приміщення в будівлі готелю« Зимова »є придатними для проживання громадян, так як немає нормативних підстав для визнання житлових приміщень непридатними для проживання ».

Відповідачі посилалися на постанову Верховної ради Карельської АРСР, за яким «житлові приміщення можуть бути звільнені людьми тільки добровільно». На їхню думку, будівля навмисно «робили» непридатним для проживання. Також мешканці будинку і їх представники вказували, що чернечі келії в Валаамском монастирі чи відповідають тим санітарним нормам і вимогам безпеки, які пред'являють готелі «Зимова». Але суд прийняв сторону монастиря і відповідачі один за іншим процеси програли.

Отже, можна з упевненістю припустити, що існує узгоджене чиновницько-монастирське рішення: «Зачистити острів від мирян з пропискою». Ніхто не говорить про це прямо, але не відчути це неможливо.

ЩО ЗАЛИШИЛОСЯ В диму пожежі

Пожежа сталася в день православного Великодня. Близько 8 ранку місцевий житель Володимир Шрайнер побачив дим і вогонь, вискочив на вулицю і в 8.10 викликав пожежників. Правда, в повідомленні МНС Карелії і в ЗМІ, час виклику чомусь значиться 8.45. Люди вважають, що МНС навмисно спотворює правду, допомога на острів добиралася на тихохідному кораблику більше 2 годин (!).

За офіційною версією мав місце підпал, який скоїв місцевий житель Дмитро Синиця, але його сусіди в один голос стверджують, що його в той момент в квартирі не було. Перебував там працівник монастиря. Обидва були затримані. За інформацією місцевих жителів острова Валаам, в підпалі спочатку зізнався працівник монастиря, але потім був відпущений, а Дмитру Синиці звинуватили в умисному підпалі.

В результаті пожежі постраждало південне крило «Зимової», там знаходилася школа, кілька квартир і готель для паломників. У північному крилі будівлі квартири взагалі не порушені пожежею, правда, деякі постраждали від води. Люди з постраждалого будинку були виселені. Все, включаючи тих, хто проживав в північному крилі, і житло яких ніяк не постраждала. Керуюча компанія «Сента» повністю знеструмила, припинила подачу води в будинок. Людям заборонено проходити в свої квартири.

Ірина Смирнова, мешканка Валаама: «Двома центрами життя в перші дні стали клуб і парк, куди заходили зарядити телефони, набрати води, обмінятися новинами - зараз намагаємося не слід компрометувати, щоб не відволікати людей від роботи і не накликати начальницькою грози. Місця нічлігів видавати не прийнято: тим, хто давав людям притулок, перепало від монастирського начальства - тут, мовляв, не готель, а монастирська власність. Двом сім'ям, які працюють в монастирі, на тиждень дали притулок у Літній готелі ».

Решта влаштовуються, як можуть. Хто по знайомих, а хтось ночує в сараях. Святиня російського православ'я - Валаамського монастиря на допомогу приходити людям не поспішала: «Нам своїх розміщувати ніде. У нас самих все згоріло », - говорить людям представник монастиря і за сумісництвом директор ТОВ« Сента »Віра Скобелєва. Допомога прийшла зовсім несподівано. Пастор маленької, нікому не відомої лютеранської церкви отець Олександр організував збір допомоги для жителів Валаама.

4 травня на острів прибула комісія «За Валаамському питання»: представник Уповноваженого з прав людини в Карелії Сергій Прудников і депутат парламенту республіки Віктор Позерн. З ними місцеві чиновники, співробітники МНС, слідчого відділу поліції і журналісти. Доступ в власне житло, в тому числі і непостраждалих, був дозволений тільки з приїздом комісії.

Були обстежені практично всі приміщення. Встановлено, що житлові приміщення північного крила цілком придатні для житла, пожежа і подальше гасіння їх не торкнулися. У більшості приміщень північного крила не було навіть запаху гару. Проте, директор ТОВ «Сента» Віра Скобелєва навідріз відмовилася дозволити вселення. При цьому вона не змогла послатися ні на один діючий документ. Тільки свою власну думку: «Я не буду підключати ні воду, ні електрика. Як ви собі це уявляєте? Всі комунікації водопостачання порушені. У підвалі і так більше 60 тонн води, ми зараз ще сюди додамо », - заявила Скобелєва. Зацікавившись шістдесятьма тоннами води, комісія спустилися в підвал. Але там було абсолютно сухо. Таким чином, стало зрозуміло, що повернення людей в навіть не порушені пожежею квартири відсувається на невизначений термін.

Чиновники з адміністрації Сортавали, виявилися не в змозі надати хоч якусь допомогу постраждалим. Єдине, що вони могли запропонувати, це переселитися з острова в готелі Сортавали або Петрозаводська. І все.

Зараз і чиновники, і монастир намагаються всіма способами виселити людей з острова. Для жителів Валаама був побудований нібито новий будинок, а насправді - це колишня будівля офісу м'ясокомбінату, яке 25 років простояло в напівзруйнованому стані. Люди відмовляються туди переїжджати, оскільки вважають, що це будівля побудована з порушеннями і непридатне для життя. Зараз проводиться судова експертиза про придатність цього будинку для проживання.

«Цілком таємно» стежитиме за розвитком подій.

фото автора


автори: Олексій ВЛАДИМИРОВ
Як ви собі це уявляєте?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.