Навигация
Реклама
Реклама

З Пітера на Валаам

Ще підлітком хотіла подорожувати, про закордон тоді навіть не мріяла. Мабуть позначився «кочовий» спосіб життя батьків зі мною ще несвідомого віку. Не пам'ятаю, коли саме виникло бажання з'їздити на екскурсію на Валаам, одночасно з бажанням відвідати Пітер або трохи пізніше. У 2007 році відбулося моє перше подорож в Санкт-Петербург (можна сказати моє найперше подорож, до цього далі Єкатеринбурга і Челябінська нікуди не їздила). Разом з покупкою туру я спробувала в агенстві купити екскурсію з Пітера на Валаам, але не вийшло. На потрібні мені дати був тільки п'ятиденний тур і зовсім не було часу на відвідування острова. Вдруге виявилася в Пітері в 2015 році спонтанно у відрядженні і знову не вистачило часу. А бажання все одно залишилося. У 2016 році заздалегідь спланували самостійну подорож до Пітера і вирішили закінчити свою поїздку відвідуванням Валаама. Подумали, що після довгих прогулянок по місту протягом семи днів, міні-круїз на теплоході на острів Валаам - це ідеальне завершення подорожі: і відпочинемо, і розважимося, і окультурити, а ще вирішимо для себе, чи подобається нам такий вид відпочинку, як теплохідний круїз (раніше досвіду такого не було). Всю програму в Пітері спланували заздалегідь, купили все онлайн: екскурсії, квитки в театр і міні-круїз (у туроператора «Гамма»). Ще підлітком хотіла подорожувати, про закордон тоді навіть не мріяла

У призначений день і годину прибули на причал. Вже по приїзду зрозуміли, що з погодою, чесно кажучи, не пощастило. До того ж прийшло смс повідомлення про штормове попередження від МНС. Але з вірою в краще відчалили від берега на теплоході.

Через якийсь час, звикнувши в каюті, вийшли і розслабилися на палубі. На той час погода на Неві розігралася, і здавалося, що далі вона буде ще краще, але, хто коли-небудь бував в тих місцях або живе, той знає, як буває часом підступна Ладога. А ми не знали, сиділи на палубі і вірили в краще. Перед нами повільно пропливали: мости і населені пункти, а ми милувалися драматичним західним небом над Невою.

По гучному зв'язку оголосили організаційні збори для пасажирів, на якому сказали, що в Ладогу нас не пускають. Шторм і висока хвиля.

Але ми ж оптимісти! Сидячи на палубі, ми продовжували сподіватися на краще, і спостерігати як природа-художник малює на небі немов на полотні різними фарбами: і рожевими, і блакитними, і помаранчевими.

На півночі влітку всієї цієї казкової краси можна милуватися майже цілодобово. Тому що практично немає нічної темряви, т. К. Наступає період прекрасних білих ночей. Сонце опускається за горизонт лише близько півночі і зовсім ненадовго, і тоді небо стає немов синій оксамит. А в ясну погоду, промені сонця, що заходить забарвлюють хмари в фантастичні кольори. У нас захоплювало дух і мурашки по шкірі бігали. Ні не від холоду, а від захвату. Здавалося, що бачимо заграва великої пожежі або смугу вогню на далекому березі.

Пропливли фортеця Горішок. По гучному зв'язку розповідали, що це давня російська фортеця на Горіховому острові біля витоків річки Неви, напроти міста Шліссельбург. Заснована в 1323 році, з 1612 по 1702 рік належала шведам. Фортеця Горішок отримала своє ім'я від назви Горіхового острова, на якому вона була заснована в 1323 році князем Юрієм Даниловичем, онуком Олександра Невського. Майже сто років належала Швеції, потім була відвойована Петром I в. 1702 Петро особисто брав участь в облозі. «Правда, що зело жорстокий цей горіх був, проте ж, слава Богу, щасливо розгризаючи ... Артилерія наша зело чудово справу свою виправила», - писав тоді Петро I думному дяка Андрію Вініусу. Втративши своє стратегічне значення, вона перетворилася в тюрму для особливо важливих злочинців. Тут були в ув'язненні Євдокія Лопухіна (перша дружина Петра Великого), імператор Іоанн VI Антонович, декабристи, народовольці, есери, поляки, які боролися за визволення Польщі. Тут був страчений Олександр Ульянов - брат В. І. Леніна. У 1941-1943 роках невеликий гарнізон фортеці протягом більше 500 днів обороняв її від фашистів і захищав «Дорогу життя» ... Воістину, в цьому місці з'єдналася вся російська історія.

Минувши фортеця, наш теплохід встав на виході з Неви. Нас як і раніше не пускали в Ладогу через високу хвилі. Попереду стояли такі ж бідолахи начебто нас.

І ось дали добро на вихід в Ладозьке озеро, на цьому здавалося б наші пригоди повинні закінчиться, але не тут-то було. За програмою ми повинні були вранці причалити до Валаама і до обіду обійти скити монастиря, а після екскурсія в головну садибу монастиря. Але прокинувшись вранці на сніданок, я побачила в ілюмінаторі острів і вирішила, що ми поруч з Валаама і зраділа, що скоро зійду на тверду землю. Але як виявилося наш теплохід кинув якір в якійсь бухті, так і не допливши. Знову висока хвиля і шторм внесли свої корективи в наше подорож.

Півдня качки на хвилях, і тільки після обіду нам дали добро. О 16 годині все-таки причалили до мальовничого берегу острова, з його скелястими берегами і могутніми соснами.

Організаторами круїзу було запропоновано два варіанти: пішохідна пятикилометровая екскурсія з гідом або поїздка на катері до причалу головної садиби. Однозначно вибрали перший варіант. Мені хотілося швидше зійти на тверду землю (у мене завжди таке бажання після водного і повітряного транспорту, зійшовши з трапа, впасти і цілувати землю). Та й цей варіант можливість подивитися і дізнатися більше про «північному Афоні». А на катері в зворотну дорогу всіх повинні були відвезти. Так, що встигну ще з води подивлюся, подумала я і підстрибом помчала за гідом разом з іншими членами групи, охочими прогулятися. І так ми в «темпі вальсу» пішли від причалу по Головною монастирської дорозі разом з екскурсоводом, зупиняючись у зустрічаються по шляху пам'яток.

Першими на шляху були Гетсиманський скит і каплиця «Моління про чашу».

Гетсиманський скит був найостаннішим будовою, завершальним смислове композицію «російського Єрусалима» на Валаамі. Справа в тому, що на початку XX століття ігумен Маврикій задумав створити на Валаамі «російський Єрусалим». Так на карті Валаама з'явилися гора Фавор (піднесення у Монастирській бухти, де знаходиться центральна садиба), Мертве море (Лещевского озеро), ріка Йордан (протоки, що з'єднує два озера) і гора Елеон, на вершині якої була споруджена дерев'яна пятиглавая каплиця Вознесіння Господнього. А біля підніжжя гори Елеон був заснований Гетсиманський скит, який і завершив створення «російського Єрусалима». Колись тут була лише каплиця, але в 1911 році до неї приєднали вівтар, і утворена церква була освячена в ім'я Успіння Богородиці. Через колір цієї церкви Гетсиманський скит отримав свою другу назву - Жовтий. Всередину скиту екскурсійні групи не пускають, тому ми ломитися не стали і помилувалися скитом зовні.

Навпаки Гефсиманського скиту, тільки по інший бік Головною монастирської дороги стоїть каплиця «Моління про чашу». Це крихітна дерев'яна споруда з блакитною головком.

Витончена капличка в ім'я ікони «Моління про чашу» відноситься також до Гефсиманському скиту. З євангелія відомо, що свою останню ніч Христос провів в Гефсиманському саду в молитвах перед своїми хресними стражданнями, щоб «чаша минула» його. У давнину існував такий звичай: засудженим на страту давали в чаші питво, в яке був подмешан отрута. Вони знали про це і молилися, щоб Господь проніс повз цю чашу. На згадку про моління Ісуса Христа з'явилася ікона «Моління про чашу». І ось на Валаамі побудували каплицю в ім'я цієї ікони.

Каплиця Моління про чашу витримана в російській стилі. Рубана з дерев'яних брусів і обшита тесом. Дах спирається на дві колонки, прикрашені накладними пластинами і фігурними кронштейнами. Трикутний фронтон декорований різьбленим орнаментом. А на внутрішній стіні каплиці - вирізана з дерева ікона «Моління про чашу».

Гарненько розглянувши пам'ятки, рушили далі по Головній монастирської дорозі. По дорозі милувалися краєвидами. Зустріли корів, які потім нас майже наздогнали. Як розповів нам гід, на острові фунціонірует монастирська ферма і не тільки вона тут є, а ще сади і городи, пекарня, птахоферма і рибне господарство. Загалом, серйозна господарська система у монастиря.

Здалеку помилувалися на скит Олександра Невського, який був освячений в 2015 році Святійшим Патріархом Московським і всієї Русі Кирилом. Храм розташований в місці відомому як «Іванов хутір», з боку внутрішньої бухти. Часу на прогулянку до нього не було, тому повірили на слово гіду, що розповідає на ходу, що розпис храму протягом двох років проводив художник Ілля Терентьєв. Храм розписаний в стилістиці ранньохристиянського мистецтва з використанням античної орнаментики, візантійського стилю XII століття. Іконостас, престол і жертовник виготовлені з каменю з художнім різьбленням.

Так за розмовами, дійшли до поклінного хреста, а від нього звернули на Антоніївському дорогу і вдалині показалися купола Спасо-Преображенського собору.

Незабаром, виявилися в монастирській бухті біля причалу біля головної садиби монастиря. Сюди здавна причалювали суду з прочанами та відвідувачами монастиря, а в 18 столітті тут шуміли строкаті ярмарки, куди приїжджали сотні петербуржців і жителі навколишніх містечок і сіл узбережжя. Зараз все набагато скромніше.

Пройшовши повз готелів для прочан і причалу, піднявшись в гору, досягли головного об'єкта Валаамського монастиря - Спасо-Преображенського собору.

З сайту Патриархия.ru: «Спасо-Преображенський монастир на острові Валаам - один з найбільш шанованих в Росії - був відроджений в 1989 році. [/ I] іменований в минулому Північним Афоном, Валаамського монастиря стояв біля витоків народження світового Православ'я, був його центром на Північно-Заході Росії. Валаам має багатовікову і багату історію. Зараз Спасо-Преображенський Валаамский ставропігіальний монастир налічує близько двохсот насельників. Крім спільнотному, відроджується на Валаамі чернеча життя в Всіхсвятської, Предтеченської, Нікольському, Святоостровском, Сергіївському скитах ».

Зайшли послухати хор монастиря. Всередині собору, як і в будь-якому храмі, зйомка заборонена, тим більше, в цей момент йшла служба.

Але до цього, гід розповів на яку ікону варто звернути увагу, а так же її історію. Валаамская ікона Божої Матері - це чудотворний образ, який отримав назву за місцем свого явища в Спасо-Преображенському Валаамский монастирі в 1897 р Історія набуття пов'язана з дивом зцілення від ревматизму селянки Тверської губернії Андрєєвої, яка мешкала в Санкт-Петербурзі. Андрєєвої уві сні явилася Богородиця і повеліла їхати до Валаамського монастиря, де вона отримає зцілення від Її ікони. Приїхавши на Валаам, Андрєєва знайшла ікону і, повернувшись в Санкт-Петербург, відчула значне полегшення.

Ікона була написана раніше в 1878 р Валаамським священиком Аліпієм (Константиновим), які мали художню освіту і нареченим в чернецтві в честь преподобного Києво-Печерського іконописця. Ікона пролежала близько двадцяти років в монастирській комори, вплодь до того моменту поки не наснилася вищезгаданої селянці Андрєєвої. Одну з причин називають, що вона не сподобалася своєму творцеві. Богородиця на іконі зображено в зростання, що стоїть на золотом хмарі, перед собою Вона обома руками тримає Немовля Христа (лівою рукою підтримує Його знизу, правою - спереду). Одягнена в червоний мафорій і темно-синій хітон, який не приховує Її босих стоп. Босі стопи Богородиці - це, за словами нашого гіда, чи не єдиний прецедент в православній іконографії. Саме в такому вигляді вона і наснилася селянці, яка приїхавши на Валаам, описала її ченцям, а далі ікону знайшли в коморі.

Валаамская ікона перебувала на Валаамі, який відійшов в 1917 році до Фінляндії, до 1940 року, коли після приєднання Ладоги до СРСР ченці, вимушені покинути острів Валаам, перенесли образ в монастир Новий Валаам в Фінляндії, в Преображенському соборі якого (за лівим криласом) ікона знаходиться в даний час. Чудотворний список Валаамської ікони Божої Матері, був написаний Валаамського ченцями на початку минулого століття.

В рамках екскурсії ми заглянули в Нижній сад, який закладений в 1860 р на місці кар'єру уздовж скелі з терасою на штучно створеній грунті. Крім яблунь в садах є посадки сортів і сіянців агрусу, чорної, білої і червоної смородини, малини. До сих пір в садах збереглися старі яблуні, вік яких налічує до 160 років, і ці яблуні продовжують плодоносити!

Подивилися Знам'янської та Покровську каплиці. Каплиця Знамення Божої Матері побудована в 1862 році на честь відвідин Валаамської обителі Олександром II з найяснішими особами, про що свідчить висічена напис в медальйоні. Тому каплицю ще називають Царської. Це одна з найбільш монументальних споруд на Валаамі, споруджена вона з Валаамського граніту і чорного мармуру. Чотири мармурових колони пов'язані між собою арками, а на зовнішній стіні апсиди - мозаїчне зображення Св. Олександра Невського. Усередині самої каплиці, в ніші, - ікона Знамення Божої Матері. Знам'янська каплиця побудована за проектом архітектора Олексія Горностаєва.

Дерев'яна каплиця Покрова Пресвятої Богородиці набагато скромніше Знам'янської. Вона була зрубана в 1827 році. І що дивно, простояла майже до кінця 20-го століття. Але в 1982 році через недогляд згоріла. Та, що стоїть тут сьогодні, її точна копія.

Гуляючи по території монастиря, зустріли хвостатих-вусатих мешканців монастиря.

Рудий страж готелі для паломників.

До речі, зимова готель для паломників в травні 2016 року згоріла і її на той момент не відновили (ми були в червні 2016). Паломникам пропонувалася готель-теплохід "Адмірал Кузнєцов".

Мешканець Нижнього саду.

Місцевий провідник.

Дві години на острові - це так мало! Вони пролетіли непомітно. Прийшов час прошаться з островом і його мешканцями. Біля причалу нас чекав катер, який повинен був доставити нас назад до теплохода. До цього часу небо перестало хмуритися, виглянуло сонечко і суворий пейзаж цього карельського острова, весь порослий лісом, зі скелястими берегами, затоками, протоками, внутрішніми озерами і живописними бухтами, немов змінився.

В цілому від відвідування острова залишилися позитивні враження. Валаам, це фантастичний архіпелаг, який протягом сотень років був опорою Росії на Півночі і центр цього комплексу саме в Валаамском монастирі. Але, підступна Ладога внесла свої корективи і замість запланованого цілого дня на острові ми пробули там трохи більше двох годин, а хотілося б довше. Бути може це привід повернутися? Хто знає ... Може колись ...

Бути може це привід повернутися?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.