Навигация
Реклама
Реклама

Складнощі еміграції: як українець з дружиною і дочками-трійнята кинув все і переїхав на Кіпр

На Кіпрі проживає менше 1 млн громадян, з них близько 20% - іноземці, і Максим Васильків - один з них. Так співпало, що черкаський програміст виїхав з України в пошуках кращого життя для своїх дітей-трійнят якраз після розстрілу Небесної сотні. Після тривалих пошуків українець не без побоювань все-таки вирішив заново вибудувати свій життєвий уклад, обравши для цього мальовничий острів Кіпр.

Зараз Максим знімає в місті Пафос великий будинок з басейном, добре заробляє розробкою мобільних додатків для сінгапурської компанії, і зізнається, що не планує повертатися в Україну - принаймні, поки діти не закінчать школу.

"Обозреватель" публікує історію українського емігранта, який щиро розповів про те, як змінилося його життя після переїзду на острів, і що найбільше дратує в кіпріотів.

З постреволюційної України в Середземноморський рай

Максим Васильків з дочками-трійнята. Фото з особистого архіву

Ми з дружиною почали придивлятися куди поїхати ще в 2010 році. Поїхали спочатку в найближчу Європу: Польщу, Чехію, Словаччину, Угорщину - нам не сподобалося, потім - до Франції, на Шрі-Ланку, в ОАЕ, але теж не зупинили свій вибір на цих країнах. Нам сподобалося в Греції, але це досить провінційна країна. І тільки після цього ми потрапили на Кіпр.

Кіпр - це колишня колонія Англії, православна країна, адаптація тут відбувається дуже швидко. Ми швидко знайшли тут друзів на Facebook, які дуже радо нас прийняли, після цього ми остаточно закохалися в Кіпр.

У 2013 році вже приїхали на Кіпр вперше за про-візі. Про-віза - це така безкоштовна віза для українців терміном на три місяці. Цю візу можна брати максимум два рази на рік, тобто по цій візі ти можеш бути максимум 180 днів на Кіпрі. Ми поїхали спробувати пожити три місяці на Кіпрі, хотіли зрозуміти, чи вистачить грошей і так далі. Страшно було жахливо! Але в результаті - нам моторошно сподобалося, ми не хотіли їхати і трохи пізніше ми знову приїхали ще на три місяці. А потім почався Майдан ... Через два дні після розстрілу Небесної сотні ми полетіли. Приїхали на Кіпр ще на три місяці з наміром подати вже документи на довгострокову візу, але нам її тоді не дали і навіть не прийняли документи.

Хочу сказати, коли почався Майдан, рейтинг країни ще не так сильно впав, і ми в травні встигли нормально відкрити свій банківський рахунок. Рейтинг України за кордоном стрімко падав. Українцям тепер набагато складніше відкрити рахунок в банку за кордоном.

Дозвіл на проживання

Отримати дозвіл на проживання насправді не складно, єдине - ти повинен показати, що ти не будеш ходити з простягнутою рукою. Показати, що ти десь працюєш, що не забираєш роботу у місцевих і не потребуєш в будь-якої соціальної допомоги. Ми зараз оформляємо permanent residence permit ( "дозвіл на постійне проживання", - "Обозреватель").

Перше враження

Максим Васильків з дружиною. Фото з особистого архіву

Коли вперше приїхали на Кіпр, найбільше порадувала природа і ставлення місцевих жителів до дітей. Вони дуже люблять дітей. Сподобалося те, що людське життя важлива сама по собі. Тут відчуваєш повагу до себе, навіть якщо ти чужий.

Про ставлення до українців

Насправді тут росіян, українців і жителів СНД дуже багато. Кіпріоти, як правило, знають про те, що зараз відбувається в Україні, коли дізнаються, що я - українець, намагаються втішити, кажуть: "Нічого, не переживай, все налагодиться".

А ще на Кіпрі дуже люблять слов'янських дівчат за їх красу. З нами, наприклад, нещодавно сталася історія, коли фотографію моєї дружини без дозволу надрукували на обкладинці одного місцевого журналу. Зараз готуємо позов до суду.

Про мовний бар'єр і стосунки з російськими

Проблем з мовним бар'єром не було, оскільки ми живемо в самій західній частині Кіпру, в місті Пафос, він вважається англійським. Нікосія, столиця Кіпру, це повністю грецьке місто, а ось в Лімасолі часто можна почути російську мову. Коли йдеш по парку відпочинку в Лімасолі, то 90% матусь з дітьми - російські. Ми всі живемо тут дуже дружно, підтримуємо зв'язок.

Тут у емігранта ніколи не виникне ментального шоку. Ти себе відчуваєш на Кіпрі як риба в воді. Єдине, Кіпр - жахливо провінційна країна, наприклад, в Пафосі з населенням в 40 тис. Чоловік розваг як таких немає.

Про роботу, житло і зарплати

Максим Васильків. Фото з особистого архіву

Зарплата на Кіпрі в порівнянні з іншими країнами невисока. Особливими привілеями хіба що користуються IT-шники, моряки і банківські працівники. Але навіть при відносно невисокій зарплаті оренда житла тут обійдеться набагато дешевше, ніж в інших країнах Європи.

Зняти однокімнатну квартиру можна і за 120 євро на місяць, за 220 євро можна зняти двокімнатну квартиру в 2 кілометрах від моря. Ми знімаємо трикімнатний мезонети з басейном за 375 євро.

У лікарів і шкільних вчителів дуже великі зарплати і пенсії. Тут "мінімалка" - 800 євро (пенсія / зарплата). У ветеринарного лікаря, наприклад, пенсія 2200 євро.

Про ментальних відмінностях

Чоловіки-кіпріоти дуже сильно люблять дітей і цим вони відрізняються від наших. На дитячому майданчику, може, буде одна жінка, а все решта - чоловіки. Також вони дуже емоційні. Скажу чесно, це дратує мене особисто як чоловіка, всі ці соплі, сльози, відкриті почуття. У наших чоловіків це не прийнято. Це для мене було дико.

Саме позитивна відмінність - місцеве населення вміє насолоджуватися життям. Коли кіпріоти їдуть додому після роботи, вони зупиняються біля берега моря, щоб помилуватися на лавочці заходом. В нас такого немає. Але це особливість саме остров'ян. Вони нікуди не поспішають. Це країна - "завтра". Ти говориш, мовляв, хочу замовити таку послугу, а тобі кажуть "давай завтра". Не люблять вони суєту. Банки працюють тільки до обіду, якщо до 13:00 ти в банку не був, то вже, вважай, не встиг.

Про ціни

Ціни на деякі продукти навіть нижче, ніж в Україні. Свинячий ошийок коштує 1,85 євро, якщо перевести в гривні, то виходить, що в Україні дорожче. Куряче м'ясо коштує навпаки дорожче, в районі 2,60 євро, але якість, звичайно, на порядок вище. Хліб дорожче рази в два і коштує 1 євро. Овочі, особливо місцеві також обійдуться дорожче, ніж у нас. Кілограм картоплі, наприклад, коштує 45 центів.

Про машинах і водійських правах

Коли я приїхав у 2012 році, то відразу купив тут Mitsubishi Galant за 450 євро. Хочу сказати, що на громадському транспорті тут взагалі практично ніхто не пересувається, крім туристів. Євросоюз зобов'язав Кіпр запустити громадський транспорт - великі автобуси, які їздять в основному по туристичним зонам. Без машини тут, як без ніг - відстані дуже великі. Наприклад, садок від нас знаходиться в 8 кілометрах, пішки ти туди не пройдеш, автобус туди не йде.

Що стосується мене, то я їжджу по українським прав - вони дійсні по всій Європі. А ось водії відрізняються від наших, вони їздять не за правилами, але в той же час дуже ввічливі на дорозі.

про освіту

Освіта - це одна з ключових причин, чому ми переїхали сюди. Тут англійська освіта дають самі англійці. У наших дітей 70% уроків англійською і 30% на грецькому. Вони вже класно знають англійську і говорять без акценту. Українська мова діти чують тільки вдома, з ними на українському спілкується мама.

Освіта тут безкоштовне. Навіть іноземці можуть привести своїх дітей в школу і вільно навчатися.

Максим Васильків переїхав на Кіпр заради майбутнього дочок. Фото з особистого архіву

Про медстраховкою і декретній відпустці

Для того, щоб отримати дозвіл на проживання, потрібно в обов'язковому порядку придбати на всю сім'ю страховку. Мінімальна на сім'ю з п'яти осіб - 890 євро в рік.

Тут абсолютно інша медицина. Швидка допомога виїжджає, якщо ти взагалі вже "вмираєш". Один виклик "швидкої" - 80 євро. Ми всього 1 раз ходили до приватного лікаря, страховка покрила 80%, включаючи ліки.

Декретна відпустка є, але дуже нетривалий. Всього чотири місяці, тут немає такого як в Україні до трьох років. Дітей приймають в садочок вже з шести місяців.

Про продуктах

На Кіпрі можна знайти все, що завгодно. У російських магазинах продається сало і гречка - дорожче, але є. Овочі і фрукти є цілий рік. Картоплі старої немає, тому що вона росте навіть взимку. Кіпріоти дуже люблять м'ясо і готують багато страв з ним.

Взимку температура на Кіпрі днем ​​рідко опускається нижче 15 градусів. У будинках, як правило, немає опалення, тому гріємося кондиціонером і електрообігрівачем. У лютому вже починається весна.

Максим Васильків з дружиною і дочками-трійнята. Фото з особистого архіву

Про дозвілля

У вихідні місцеві люблять збиратися всією сім'єю і їхати на шашлики кудись в ліс. Тут класно гуляють Масляну. Вони роблять дуже яскраві карнавали, дітки виходять в святкових костюмах, все навколо танцюють.

Про місцеві традиції

Весілля на Кіпрі - це дійсно велике свято. Маленька весілля - це десь 500 чоловік, середня -2 тисячі чоловік.

Взагалі українські традиції дуже схожі на кіпрські. Але є і відмінності, наприклад, тут немає забобонів з приводу того, що не можна хрестити першої дівчинку, у них - можна, тут також можна щоб сімейна пара була хрещеними. А ще на Кіпрі прийнято дарувати парну кількість квітів.

До церкви жінкам можна зайти з непокритою головою, свічки безкоштовні, і тобі ніхто ніколи не зробить зауваження.

Синдром емігранта і плани на майбутнє

Найближчі 10 років ми точно будемо жити тут, поки діти не закінчать школу. Ностальгія за Батьківщиною іноді гризе, хоча розумію, що об'єктивних причин сумувати за Україною немає. Емігранти зазвичай тужать за свою країну до тих пір, поки у них не з'являться тут друзі. У нашому випадку - тут є багато російськомовних людей. До того ж, до нас часто приїжджають родичі. Зручно, що віза - безкоштовна.

Ми "відключилися" від України за рік до всіх подій і встигли виїхати до тих пір, як почався весь "грузняк". У нас вже починаючи з народження дочок були думки про інше. Ми просто хочемо для них кращого майбутнього.

Як повідомляв "Обозреватель", раніше український емігрант розповів, чому в Польщі краще не хворіти і не згадувати Бандеру.

Як повідомляв Обозреватель, раніше український емігрант розповів,   чому в Польщі краще не хворіти і не згадувати Бандеру

Найкрасивіші фото зірок, моделей і актрис - в нашому Instagram .

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.