Навигация
Реклама
Реклама

Палац Шенбрунн (нім. Schloss Schönbrunn)

  1. пам'ятки Відня Рубрика: Відень Палац Шенбрунн розташований в 13-му районі Гітцінг (нім. Hietzing)...
  2. Будівництво палацу
  3. Літня резиденція Марії Терезії
  4. XIX і XX ст.
  5. парк Шенбрунн
  6. Схожі публікації:

пам'ятки Відня

Рубрика: Відень

Палац Шенбрунн розташований в 13-му районі Гітцінг (нім. Hietzing) Відня. Назва палацу походить від вислову імператора Маттіаса (нім. Matthias), який в 1619 році під час полювання в даному місці виявив артезіанський джерело і вимовив: «Який прекрасний джерело» (нім. Welch 'schöner Brunn).

Споруда, побудована в якості резиденції імператриці Елеонори Гонзага між 1638 і 1643 роками, було сильно пошкоджено під час Другої облоги Відня турецькими військами в 1683 році. В 1687 Леопольд I доручив австрійському архітектору Йоган Бернгард Фішер фон Ерлах (нім. Johann Bernhard Fischer von Erlach) будівництво нового представницького будівлі для спадкоємця престолу Йозефа I (ньому. Joseph I).

Тільки в 1743 році палац і парк були перебудовані і розширені в їх нинішньої вид Николаусом фон Пакасси (нім. Nikolaus von Pacassi) і Іоганном Фердинандом Хетцендорф фон Хоенберг (нім. Johann Ferdinand Hetzendorf von Hohenberg) за указом імператриці Марії Терезії. З середини 18-го століття до кінця Першої світової війни палац в стилі бароко був літньою резиденцією австрійського імператорського дому. У той час палац був майже повністю заселений більш сотнею людей придворної знаті і став культурним і політичним центром імперії Габсбургів. Під час австро-угорської монархії він також називався цісарсько-королівської літньою резиденцією Шенбрунн.

Шенбрунн - найбільший палац і один з найважливіших і найбільш відвідуваних культурних об'єктів в Австрії. Палац і парк площею 160 гектарів є з 1996 року частиною Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Головна визначна пам'ятка палацового парку - найстаріший у світі зоопарк Тіргартен Шенбрунн (16 га) (нім. Tiergarten Schönbrunn).

Історія палацу

Одна з кількох млинів цієї території, Каттермюле (нім. Khattermühle), розташована в басейні річки Відень на схилі пагорба 60-ти метрової висоти, була вперше документальна згадана в 1311. У 1312 році вона разом з наділом перейшла у володіння Клостернойбургского абатства і після зміни кількох власників, вона була придбана в 1548 році Германом Байрам (нім. Hermann Bayr), який поряд з млином побудував свою садибу під назвою Каттер-, або Гаттербург (нім. Gatterburg).

8 жовтня 1569 імператор Максиміліан II придбав велику територію, обгородив її і заселив з метою полювання кабанами, пернатої дичиною і оленями. Він заклав ставки для розведення риби і в відокремленої області містив екзотичних птахів, таких як індики і павичі. Млин знесли в наступному році. У вже існуючому в той час Тиргартене Максиміліан II побудував в 1570 році мисливський замок. Будівництво палацу не передбачалося, на той час Максиміліан розпорядився побудувати замок Нойгебойде (нім. Schloss Neugebäude) на іншій стороні міста, де він також створив звіринець.

У 1590 році ерцгерцог Внутрішньої Австрії, згодом імператор Фердинанд II, подарував мисливський замок своєму воєначальнику егідою Гаттермайеру, після чого замок довгий час називався Гаттершлосс (нім. Gatterschloss), а пов'язаний з ним ліс - Гаттерхёльцль (нім. Gatterhölzl). У 1612 році імператор Маттіас, син Максиміліана II, під час полювання виявив в цьому районі джерело, якому згодом було дано ім'я Шенбрунн.

Лише Елеонора Гонзага, вдова Фердинанда II, який передав маєток пасинку імператриці Фердинанду III в якості резиденції вдови, розпорядилася між +1638 і тисяча шістсот сорок три роками спорудити прибудову до Гаттершлосс під назвою Замок Гонзага (нім. Gonzaga-Schloss), в якому вона могла б проводити регулярні прийоми . На той час в одному рахунку від 24 січня 1642 року на доставку деревини вперше спливає поняття Шенбрунн. Після смерті Елеонори в 1655 році Шенбрунн перейшов до Елеонорі Магдалені Гонзага, третій дружині покійного Фердинанда III, в якості резиденції вдови. У 1661 році імператор Леопольд I заклав так званий заячий ремиз на Шёнбруннерберге (нім. Schönbrunnerberg) (де сьогодні знаходиться Глорієтта).

В ході Другої облоги Відня турецькими військами в 1683 році весь комплекс - замок з його прибудовами і все його парки - зазнала значних руйнувань. Хоча Елеонора Магдалена Гонзага просила відновити щонайменше дві кімнати і зал, вона померла в 1686 році, перш, ніж це сталося.

Будівництво палацу

Лише в 1687 році Леопольд I розпорядився побудувати для спадкоємця престолу Йозефа I нове представницьке будівлю. Тільки що приїхав Йоганн Бернхард Фішер (з 1696 року Фішер фон Ерлах) запропонував в 1688 році помпезна споруда, яке б перевершило палац Версаля, але даний проект не зміг бути профінансований. Замість цього архітектор отримав в 1693 році замовлення на набагато меншу будівлю, яка була споруджена на місці уламків в 1696-1701 роки і з 1700 року заселена. Фішеру в 1696 році завітали дворянство, проте через війни успадкування проект був добудований Йозефом I лише після смерті Леопольда I в 1705 році, але так і не був завершений в запланованому вигляді.

Після смерті Йозефа в 1711 році Шенбрунн в 1712 році перейшов до його вдови Вільгельміна Амалії, яка проживала в палаці до 1722 року і в кінці кінців в 1728 році продала його разом з парком приблизно за 450 000 гульденів імператорського двору.

Літня резиденція Марії Терезії

Карл VI особисто мало цікавився палацом Шенбрунн, проте в 1740 році він подарував його свій дочки Марії Терезії, яка обрала дану садибу в якості імператорської літньої резиденції, яка залишалася такою до 1918 року. У 1741 році Марія Терезія розпорядилася закласти наскрізну алею від палацу Шенбрунн до палацу Лаксенбург. З 1743 по +1749 роки палац Шенбрунн був істотно перебудований і розширений архітектором-будівельником Валмагіні (нім. Valmagini) відповідно до планів придворного архітектора Ніколауса фон Пакасси (нім. Nikolaus von Pacassi), який також працював над Хофбургом. Будівля була збільшена на один поверх, карнизи і колони, виконані з цегли, замінили на кам'яні. При цьому були втрачені фрески австрійського художника Йоханна-Міхаеля Роттмайра (нім. Johann Michael Rottmayr). Також оновили більшу частину інтер'єру, який сьогодні вважається майже єдиним прикладом австрійського рококо.

Тут, в Дзеркальному залі палацу, 6-річний Вольфганг Амадей Моцарт дав свій перший концерт для імператриці Марії Терезії.

У бічній секції палацу знаходиться палацовий театр, який був відкритий в 1747 році і де виступали в тому числі Йозеф Гайдн і Вольфганг Амадей Моцарт. При Марії Терезії розширили парк, в 1752 році заклали звіринець, а в 1763 році - ботанічний сад.

Близько 1765 роки до двору був прийнятий Йоганн Фердинанд Хетцендорф фон Хоенберг, представник раннього класицизму, але Марія Терезія після смерті чоловіка протягом семи років утримувалася від серйозних будівельних змін. Лише в 1772 році пішли її доручення. Найяскравіша робота Хоенберг - Глорієтта. Конструкція являє собою аркаду, розташовану на пагорбі над палацом Шенбрунн, яка візуально обмежує палацовий парк. Задумана вона в якості пам'ятника справедливої ​​війни (що веде до миру) на місці, де за попереднім планом Фішера фон Ерлаха повинно було знаходитися головна будівля палацу, а згідно з другим ескізу - споруда для огляду околиці.

Роботи по будівництву Глорієтта були завершені в 1775 році. В цей же час з'явилися Римські руїни і фонтан Обеліск, які також були побудовані за планами Хоенберг. Статуї та інші елементи декору були створені скульпторами Бенедиктом Хенрічі, Іоганном Баптистом Хагенауером і Францем Зехерлем.

XIX і XX ст.

На честь палацу була названа форма стандартного німецької мови (хохдойч) - Шёнбруннер-Дойч, на якому з кінця 18-го століття розмовляла знати при дворі.

У 1805 і 1809 роках Наполеон зі своїм оточенням зупинився в Палаці Шенбрунн, коли французи окупували Відень. 15 грудня 1805 року тут був підписаний Шенбруннський договір між Пруссією і Францією, а 14 жовтня 1809 року тут же був підписаний ще більш важливий Шенбруннський мирний договір між Францією і Австрією.

У 1830 році в палаці народився Франц Йосиф I, який був проголошений імператором у віці вісімнадцяти років. У 1832 році в палаці у віці 21 року помер син Наполеона, який був відомий як герцог Австрії Рейхштадтского.

Франц Йосип використовував палац в якості літньої резиденції і багато років пропрацював в Хофбурге, де також жив взимку. В останні роки життя він цілий рік жив і працював в Шенбрунні і помер тут в 1916 році. 11 листопада 1918 року був наступник Карл I підписав своє зречення від будь-якої частки державних підприємств, відсторонився від свого імператорського правління і в той же вечір з родиною залишив палац.

Сьогодні палац Шенбрунн нараховує 1 441 кімнату різного розміру. Частина з них не належить музею і використовується палацом для надання оренди приватним особам. Однак більша частина палацу Шенбрунн функціонує як музей, який в 2014 році відвідало близько 3 мільйонів чоловік. Парк і його об'єкти привертають ще 5 мільйонів чоловік, в цілому кількість відвідувачів становить близько 8 мільйонів в рік. Дана споруда є однією з найбільш відвідуваних визначних пам'яток в Відні.

парк Шенбрунн

Шенбрунн і його парк утворюють невіддільний ансамбль. Незважаючи на те, що дизайн парку вже був задуманий в ескізі Фішера фон Ерлаха, архітектурний дизайн парку сходить до Жану Треету, учневі Андре Ленотра, який почав планувати парк в 1695 році і був постійно зайнятий Шенбрунн до 1699 року.

Після того, як Марія Терезія в 1742 році вибрала палац в якості літньої резиденції, близько 1750 року до нинішнього розміру був розширений партер. Про реорганізацію парку дуже піклувався імператор Франц I, який в 1752 році розпорядився створити зоопарк, а в 1753 році - голландський ботанічний сад, що розташувався на землі, купленій спеціально для цих цілей. Формування саду він доручив голландцеві Адріану ван Штекхофену (нім. Adrian van Steckhoven) і його помічнику Ріхарда ван дер шоту. Вже в 1755 році було завершено будівлю оранжереї.

Лише через сім років після смерті свого чоловіка Марія Терезія замовила ретельну реконструкцію пагорба і парку, запросивши для цих цілей Йоганна Фердинанда Хетцендорф фон Хоенберг.

Центр парку формує великий партер, який простягається від головної осі комплексу до пагорба Глорієтта. 32 скульптури, зведені на краю «великого партеру», як і інші фігури в парку, були в основному створені в студії Йоганна Крістіана Вільгельма Бейєра і відповідно до його концепцією, вони представляють собою фігури з греко-римської міфології або її історії.

Біля підніжжя схилу варто вражаючий фонтан «Нептун». Після чотирирічного періоду будівництва він зміг бути завершений незадовго до смерті Марії Терезії.

Спроектовані Хоенберг і побудовані в 1778 році штучні руїни засновані на уявленнях руїн римського Храму Веспасіана і Тита археолога Джованні Баттіста Піранезі.

Фонтан «Обеліск» був також спроектований Хоенберг і завершено в 1777 році, що позначено позолоченою написом на п'єдесталі.

Глорієтта побудована в 1775 році на пагорбі над фонтаном Нептуна. Вона служить нагадуванням про битву при Колине 18 червня 1757 року, коли під час Семирічної війни було зупинено наступ на Відень прусського короля Фрідріха II.

Сайт: www.schoenbrunn.at

Адреса: Schönbrunner Schloßstraße 47, 1130 Відень, Австрія.

Карта розташування:


Схожі публікації:

Музей природознавства (нім Музей природознавства (нім. Naturhistorisches Museum Wien)
Музей природознавства у Відні є одним з найбільш важливих і одним з найбільших музеїв Австрії з близько 30 мільйонами експонатів. Цісарсько-королівський придворний музей природознавства, який прийняв у себе найбільші імператорські колекції, був ство ...

Будівля парламенту (нім Будівля парламенту (нім. Parlament)
Будівля парламенту у Відні вміщує дві палати парламенту, Національний і Федеральна Рада Австрійської Республіки. Будівля має три конференц-залу і приміщення для депутатів. Ця будівля зазвичай називають скорочено - «Парламентом». Воно було побудовано ме ...

Віденська ратуша (нім Віденська ратуша (нім. Wiener Rathaus)
Віденська ратуша на Ратхаусплац в 1-му районі Відня, яка до 1960 року мала назву Нової ратушею, була побудована з 1872 по 1883 роки за ескізами архітектора Фрідріха фон Шмідта в стилі неоготики. Тут знаходяться службові приміщення бургомістра Відня та ...

Хельденплац (нім Хельденплац (нім. Heldenplatz)
Хельденплац, або площа Героїв, - історична площа у Відні, яка відноситься до території Хофбурга. На місці сьогоднішньої площі Хельденплац спочатку перебувала зовнішня частина укріплень в складі віденських міських стін. В рамках П'ятої коаліційного ...

Зовнішні міські ворота (нім Зовнішні міські ворота (нім. Äußeres Burgtor)
Зовнішні міські ворота розташовані у Відні між площею Хельденплац (нім. Heldenplatz) і вулицею Рінгштрассе (нім. Ringstraße). Вони також називаються Хельдентор. У 1660 році старі міські ворота були побудовані як частина фортечної споруди і ...

Поділитися посиланням:

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.