Навигация
Реклама
Реклама

Історія Фороса. Крим, коротко історія Фороса

  1. Історія Фороса Давня історія Фороса туманна. Документально відомо про існування тут в 14 столітті...
  2. Похід по Криму - 22 маршрут
  3. Маршрути: гори - море

Історія Фороса

Давня історія Фороса туманна. Документально відомо про існування тут в 14 столітті генуезької колонії Форіі. Є й більш ранні сліди життя. Під Червоної скелею, де зараз красується Фороська церква, виявлена ​​велика кількість середньовічної кераміки. Вчені припускають, що вона був скинута сюди при будівництві храму, а раніше на скелі знаходився ісар, що контролював підходи до Бйдарскому перевалу. Найчастіше для подібних споруд середньовічні жителі Криму вибирали саме такі, що окремо стоять, скелі з гарним оглядом. Сліди Ісара повністю знищені будівельними роботами, і підтвердити його існування не представляється можливим. Нижче Червоної скелі знаходилося велике поселення, спускається приблизно до нинішньої .южнобережной траси.

Після приєднання Криму до Росії, ці пустельні землі були подаровані Катериною 2 Потьомкіну. Потім, як і більшість південнобережних маєтків, неодноразово змінювали своїх власників. Розташоване на захід від Фороса маєток Тесселі в 20-х роках 19 століття було подаровано М. М. Раєвський-старшому - легендарному герою вітчизняної війни 1812 року. А Форос в 1887 році був куплений багатим комерсантом, купцем 1 гільдії А.Г. Кузнєцовим - чаепромишленнік і фарфорозавдчіком.

Багатий господар влаштувався тут з розмахом. Був зведений розкішний будинок з власною електростанцією для його освітлення, гостьовий корпус, влаштовані стайні, а навколо розбитий парк, до цього дня вважається пам'ятником садово-паркового мистецтва. В даний час в парку налічується понад 200 видів представників деревно-чагарникової флори. При Кузнецова там виростало кілька видів пальм (зараз на ПБК культивується тільки один вид - трахикарпус Форчун) і тропічних папоротей. Найкрасивішим місцем парку вважається «райський куточок» - ландшафтна композиція з 6 прудиков, містків, клумбочек, товстих старих дубів і високих сосен.

У маєтку Кузнєцова гостювали знамениті діячі культури і мистецтва. У липні 1916 року тут відбулася відпочивали Ф.Шаляпін і М.Горький, який допомагав співакові працювати над автобіографічною книгою «Сторінки мого життя». Сучасники розповідали, що коли Шаляпін співав в маєтку, його голос було чути у Фороської церкви.

Горький їдко проїжджав з приводу особистих якостях господаря маєтку: «Це нецікава людина, цілком безнадійний, як особа, здатна на роботу культурну». Хоча в той же час відома широка благодійна діяльність Кузнєцова: на його кошти містилася школа в Байдарах (нині - Орлине), побудовано нову будівлю Ялтинської гімназії і будівля севастопольської біостанції.

Після революції маєток було передано під здравницю ленінградського текстільтреста.

Сьогодні територію маєтку займає санаторій «Форос» - один з найбільших на ПБК, що колись належав міністерству оборони СРСР. Його головне будівля збудована в стилі традиційної радянської гігантоманії. На тлі цієї махини, що збереглися з «буржуазних часів» Кузнецовська апартаменти, виглядають більш ніж скромно. Хіба що архітектурним оздобленням похизуватися можуть.

За Санаторская парканом знаходиться і фороський парк. Щодо можливості його відвідин важко сказати щось певне. Парк то закритий для вільного входу, то доступний за деяку плату. Яке буде настрій керівництва на наступне літо, передбачить хіба що Нострадамус.

Якщо на відпочинку в Форосі ви цілими днями валялися на пляжі, а вечорами зависали в барах, будьте впевнені, що ви прогнівили Бога. Виходить, він даремно намагався, створюючи для вас безліч красивих куточків природи?

Відірвіться від читання дамського роману і подивіться на північ. Прямо над селищем нависає багатометровий обрив гори Челебі-Яурн-Бели. Назва - справжня абракадабра. Щоб не ламати мову, місцеві вимовляють тільки його першу частину.

Під обривами Челебі - гігантіскій хаос - результат давньої геологічної катастрофи. Колись шматок гори відокремився по розлому від основного масиву і осів вниз на кілька десятків метрів. По блоку пішли тріщини, а частина його розсипалася на безліч дрібних і великих брил. Зараз вони утворюють хаос у підніжжя. Найбільша з них - Парус або Зуб, добре видно з траси Ялта-Севастополь. А якщо піднятися на Челебі, то через вузьку ущелину можна потрапити на розтріскане осіли плато. Туристи називають його «Загублений світ» (не плутати з ще одним загубленим світом у мису Айя).

На схід від Челебі знаходиться Байдарский перевал, де проходить один з найдавніших шляхів на Південний берег. До 1972 р перевал перетинала дорога, що з'єднувала Севастополь і Ялту. Цією дорогою, прокладеною ще в 1848 році, користувалися понад 100 років. В епоху карет і екіпажів таку подорож займало не менше 2 днів. На ночівлю зупинялися на Байдарській перевалі. Готелі тут були поганеньким, з непомірно роздутими цінами і огидним сервісом. Г.Москвіч, автор відомого дореволюційного путівника, відгукувався про них вкрай несхвально. Після того, як по ПБК проклали сучасну трасу, перевал втратив колишнє транспортне значення і перетворився просто в пам'ятку.

Сюди приїжджають, щоб милуватися панорамами южнобережья, покуштувати чебуреків і зробити пару фотографій на тлі старовинної арки, яка була зведена в 1848р. в честь закінчення будівництва дороги. Але справжні туристи-походнікі на перевалі не затримуються, для них тут занадто шумно і «попсово». Вони намагаються швидше піти або на Челебі (і далі -на Ільяс), або на схід, в сторону м Кильсе-Бурун. Трохи нижче перевалу є стежка, що веде на кромку яйли. За нею, уздовж обриву, можна дійти до перевалу Чортові сходи або далі, до Ай-Петрі.

Тим, хто ще не зовсім прийшов в непридатність від отруєння комфортом, рекомендую пройтися і на Челебі, і по яйлінськой обривів. Ну а тим, у кого вже серйозний діагноз, залишається Байдарский перевал з його шумом і чебуреками і Фороська церква Воскресіння Христового., Що стоїть на обриві червоної скелі, на висоті 402 м над рівнем моря

Вид з Челебі на Форосскую церковьІзображенія Фороської церкви в дореволюційній Росії прикрашали пакетики з чаєм. Будувалася вона на кошти чаепромишленнік Кузнєцова. Про її будівництво можна почути різні історії. Найбільш поширена легенда про дочку Кузнєцова, яку раптом понесли коні. Дівчина зовсім вже попрощалася з життям, але раптово коні зупинилися на самому краю обриву. На знак подяки Богу, батько спорудив церкву.

Легенда не витримує критики просто тому, що у Кузнєцова не було ні дочки, ні дітей взагалі. Це був дуже хвора людина, що страждав на важку форму туберкульозу і померлий в 40 років. Насправді церква побудована на честь іншої події - чудесного порятунку царської сім'ї під час аварії поїзда на станції Борки: коли в 1888 р найяснішої сімейство поверталося з кримскго відпочинку, поїзд зійшов з рейок, дах вагона обрушилася і Олександр III, який володів незвичайною силою, тримав її на своїх плечах, як атлант, до прибуття підмоги. Здавалося б, що того Кузнєцову царська сім'я? В честь чого таке вірнопідданське завзяття? Насправді, багаті люди нічого не роблять даремно. Кузнєцов володів величезними чайними плантаціями за кордоном, а зовнішня торгівля була царською монополією. Прагнучи заручитися прихильністю монарха, він, тим самим, забезпечував більш сприятливі умови для свого бізнесу.

У 1992, в присутності вінценосних осіб, у новій церкві відбулося перше урочисте богослужіння. Загальна вартість будівництва склала 150 000 руб. До будівництва були залучені найкращі фахівці. Автором проекту став професор архітектури Н.М. Чагін, мозаїку на підлозі виконували спеціально запрошені майстри творчої групи А. Сальвиати з Венеції. Інтер'єр розписували такі знамениті художники, як К. Маковський, А. Корзухин і ін. Оригінальних розписів, на жаль, не збереглося. За радянський період вони були втрачені, оскільки будівля чим тільки не служило: і сараєм, і прикордонною заставою, і навіть рестораном побувати встигло. З 1969 року воно стояло закинутим.

У 1980 р про нього згадали і мало не розмістили там санаторний корпус. Пізніше під тиском громадськості було прийнято рішення визнати будівництво пам'ятником архітектури і зберегти в якості екскурсійного об'єкта. Але реставраційні роботи розгорнулися повним ходом тільки в 1987р. У 2004 р Другий президент України Л. Кучма виділив велику суму на реставрацію храму. Про це «щедрому діянні» згадує мармурова плита, укріплена біля самого входу в храм. Вказівка ​​про реставрацію храму тодішній президент дав 22 квітня, а вже 4 серпня особисто був присутній на її урочистому відкритті та першому богослужінні. Він же подарував храму ікону Богоматері.

З тих пір церква стала дуже популярна у можновладців. Вінчання тут вважається особливим шиком. Як, власне, і Форос поступово перетворюється в досить дорогий елітарний курорт. «Так що ж-запитає читач - скромному трудівникові там зовсім не місце?». Немає чому? У парі кілометрів від селища, на мисі Сарич є наметове містечко, де купання нітрохи не гірше, ніж на фороських пляжах. Парк можна відвідати за помірну плату. Храм відкритий для всіх. А навколишньої природи, взагалі, байдужий розмір вашого гаманця. Подорожуйте на здоров'я!

Автор статті Тетяна Головіна,

Фото природи Криму

Назад в розділ

Легендарна Тридцятка, маршрут

Через гори до моря з легким рюкзаком. Маршрут 30 проходить через знаменитий Фішт - це один з найграндіозніших і значущих пам'яток природи Росії, найближчі до Москви високі гори. Туристи нічого проходять всі ландшафтні та кліматичні зони країни від передгір'їв до субтропіків, ночівлі в притулках.

Похід по Криму - 22 маршрут

З Бахчисарая в Ялту - такої щільності туристичних об'єктів, як в Бахчисарайському районі, немає ніде в світі! Вас чекають гори і море, рідкісні ландшафти і печерні міста, озера і водоспади, таємниці природи і загадки історії, відкриття і дух пригод ... Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує.

Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує

Маршрути: гори - море

Адигеї, Крим. Вас чекають гори, водоспади, різнотрав'я альпійських лугів, цілюще гірське повітря, абсолютна тиша, снежники в середині літа, дзюрчання гірських струмків і річок, приголомшливі ландшафти, пісні біля вогнищ, дух романтики і пригод, вітер свободи! А в кінці маршруту ласкаві хвилі Чорного моря.

Виходить, він даремно намагався, створюючи для вас безліч красивих куточків природи?
Здавалося б, що того Кузнєцову царська сім'я?
В честь чого таке вірнопідданське завзяття?
«Так що ж-запитає читач - скромному трудівникові там зовсім не місце?
Немає чому?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.