Навигация
Реклама
Реклама

Лемури зможуть вас помацати, а ви їх немає: як Тимур і Катерина Абдуллаєва придумали суперзоопарк

Тимур і Катерина Абдуллаєва розробили новий проект зоопарку для Єкатеринбурга

Якщо суперзоопарк на Россельбане дійсно коли-небудь буде побудований, колишній головний архітектор міста Тимур Абдуллаєв навіть без офіційної посади ще довго буде вважатися головним архітектором Єкатеринбурга. адже саме його бюро розробило глобальний проект , Який збирається реалізувати «Сінара-Девелопмент». Е1.RU прийшов в гості до Тимуру і його дружині Катерині, щоб дізнатися, як будуть жити звірі в новому зоопарку, як поєднується архітектура і життя природи і як єкатеринбурзькі архітектори, вперше отримали таке незвичайне завдання, з ним впоралися.

Е1. RU: Скільки часу ви вже займаєтеся цим проектом?

Тимур Абдуллаєв: Дослідницька робота в компанії In.Form почалася два роки тому. Цим займалася моя дружина Катерина - я в той час ще працював в адміністрації. Була створена робоча група, в яку входили заступник голови адміністрації Єкатеринбурга Сергій Тушин, зоолог Світлана Поленц (колишній директор Єкатеринбурзького зоопарку. - Прим. Ред.), Представники «Сінара-Девелопмент». Олексій Смирнов (комерційний директор «Сінара-Девелопмент». - Прим. Ред.) Дуже щільно займався цим проектом. Входив до групи Сергій Федяк (директор кінотеатру «Салют». - Прим. Ред.) Було намічено план відвідувань зоопарків для ознайомлення з передовим європейським досвідом. Зокрема, члени робочої групи відвідали зоопарки Ганновера, Берліна, Дрездена, Магдебурга, Лейпцига і Праги.

Так виглядає ескіз першої черги зоопарку в Єкатеринбурзі

Т. А .: Причому дивилися на все не просто очима туриста, а зсередини - як з інженерної точки зору все функціонує, як утримуються тварини, як за ними доглядають. Адже зоопарк - це не стільки архітектурний об'єкт, скільки природно-ландшафтний комплекс, який може існувати і функціонувати в рамках міста.

Е1. RU: І як цю інформацію отримували?

Т. А .: Кожен вид тварин вимагає певних умов утримання, і є фахівці, які курирують цей вид і дають рекомендації. Щоб грамотно з цим розібратися, доведеться узагальнити величезну кількість інформації.

Е1. RU: Як це фізично відбувалося? Ви, умовно кажучи, дзвонили в Московський зоопарк і просили з вами поговорити фахівця з жирафам?

Т. А .: Приблизно так і відбувалося, за тим винятком, що це був не Московський зоопарк, а наприклад Берлінський. Представники зоопарків зустрічали членів робочої групи і розповідали про умови утримання окремих видів. Наприклад, тропічний павільйон - це, по суті, відтворений елемент тропіків, і це забезпечують складні інженерні системи. Те, що бачить відвідувач, - це як вершина айсберга. Є багато того, чого ми не бачимо, але архітектор повинен все це проаналізувати і закласти ці можливості в проектні рішення.

Тимур Абдуллаєв каже, що робота над проектом нового зоопарку почалася два роки тому

Е1. RU: Можна оцінити, скільки довелося отримати інформації, наприклад, в лекційних годиннику?

Т. А .: А ми ці години до сих пір слухаємо. Після дослідження, вивчення і поїздок був ще цілий рік роботи - коли було проаналізовано величезна кількість аналогів, проектувальники узагальнювали досвід і намагалися вичленувати те, що прийнятно для нас. Єкатеринбург - це певна кліматична зона: що доречно в Іспанії, в такому ж вигляді на Уралі відбуватися не буде. Але все одно і в Іспанії можна зустріти цікаві рішення, які можна застосувати.

Е1. RU: У чому плюси і мінуси майданчика на Россельбане, де хочуть розмістити зоопарк?

Т. А .: Головний плюс цього місця - це наявність там місця як такого. Сучасні зоопарки територіально досить великі, тому що відповідно до сучасних принципів експонування людина як би приходить в світ тварин: вони, в свою чергу, знаходяться в природному середовищі існування. Щоб створити ландшафт, наближений до такого середовища, потрібна територія, і в центрі міста через обмежених умов зробити це складно. А цей майданчик для зоопарку досить велика, і плюс в тому, що можна все вільно і правильно спланувати.

А цей майданчик для зоопарку досить велика, і плюс в тому, що можна все вільно і правильно спланувати

Новий зоопарк розташується на Кольцовском тракті - відразу за «Єкатеринбург-Експо»

Е1.RU: А то, що там болото, як-то враховується? Ви там не гуляли пішки?

Т. А .: Пішки по болоту не гуляли, але з квадрокоптера знімали. А питання інженерної підготовки цієї території актуальний не тільки для зоопарку, а й для всього району Новокольцовского. Питання є, обводненість присутній, рівень води великий, і в проекті планування, який зробили для всього району, закладені необхідні інженерні заходи.

Е1. RU: Які тварини здалися найскладнішими в плані змісту або чимось здивували вас?

Катерина Абдуллаєва: Дуже цікаві, наприклад, всепогодні вольєри ведмедів і великих котячих. Ці експозиції відокремлені по периметру від відвідувачів широким і досить глибоким «сухим» ровом. Такий сучасний спосіб природної перешкоди - коли тварини знаходяться на «острові» - дозволяє вільно спостерігати за великими хижаками в природній для них середовищі. При цьому і звірі, і відвідувачі залишаються на безпечній відстані один від одного.

При цьому і звірі, і відвідувачі залишаються на безпечній відстані один від одного

Бенгальські тигри як ніби поруч, але насправді вони на «острові», який відгороджений від глядача дуже глибоким ровом

Т. А .: Один з основних факторів, які визначають устрій зоопарку, - як відокремлюються тварини один від одного: які існують системи безпеки і які природні перешкоди існують для різних видів. Хтось боїться води - можна зробити водну перешкоду, і цього буде достатньо. Кого-то потрібно експонувати тільки через скло, тому що для них навіть сітка - погане огорожу. А для кого-то це рів, з якого тварини, якщо що, просто не зможуть вибратися.

Е. А .: Для жирафів і зебр огорожею є кам'яниста перешкода. Це виглядає дуже природно і не створює перешкод для огляду. Здається, що жирафи і зебри гуляють поруч з тобою - і при цьому на одному майданчику. Але насправді між ними - кам'яниста насип з чагарником, яка дозволяє ізолювати один від одного різні види тварин.

Е1. RU: Виходить, візуально взагалі непомітно, що тварин щось обмежує і розділяє, все як в савані?

Е. А .: Так, перешкода невисока, десь по коліно. Така ж перешкода була у носорогів в німецькому зоопарку. Я підійшла до них достатньо близько, і раптом на мене побіг такий товстенький, крупненький носорожек! Це, чесно кажучи, навіть злякало: ви стоїте, а він мчить на вас. Але тільки закінчився його вигул, - тобто зелена трава, де він гуляв, - і почалися ці великі камінці, він зупинився.

Але тільки закінчився його вигул, - тобто зелена трава, де він гуляв, - і почалися ці великі камінці, він зупинився

Зебри, жирафи і їх сусіди по савані як ніби гуляють по одному полю, але насправді це не так - вони не зможуть один до одного пробратися, налякати або випадково травмувати інша тварина

Т. А .: Так і досягається «вау-ефект»: здавалося б, ось воно, поруч, але це безпечно. І на цьому принципі побудовано дуже-дуже багато.

Е. А .: Забавні історії відбуваються, коли до великих кішкам, наприклад тиграм, підходять маленькі діти. Ці кішки бувають дуже грайливими - коли вони прокинуться і, мабуть, коли їх погодують. А маленькі діти приставляють до скла долоньки, і тигри починають грати з дитиною. Діти не бояться. А дорослі, чесно кажучи, відскакують. Ми це спостерігали, коли їздили вивчати європейські зоопарки. І в проекті ми багато врахували.

І в проекті ми багато врахували

За словами Катерини Абдуллаєвої, в новому зоопарку гладити тварин буде не можна, але можна буде побачити їх зовсім поруч

Т. А .: Це не просто проектування архітектурного об'єкта, тут є багато речей, пов'язаних навіть з акустичною ізоляцією. Є правила, за якими деякі види тварин не можна розміщувати один навпроти одного - якщо вони в природі природні вороги. Вони починають відчувати стрес. Наприклад, не можна розміщувати поруч левів і антилоп. Турбувати може навіть напрямок вітру - з кого на кого дме.

Е. А .: Стресовим фактором можуть бути не тільки тварини, а й самі відвідувачі.

Т. А .: Крім того, існують різні способи експонування. На деяких тварин дивляться «через воду». Наприклад, білі ведмеді. У нинішньому зоопарку ми звикли дивитися на них зверху. Але на них дуже цікаво дивитися з-під води, і в зоопарках дуже часто робиться пониження рельєфу, щоб басейн глядач бачив через скло. Цікаво спостерігати, як плавають ведмеді під водою. І у нас є такі рішення.

Можна подивитися, як плавають білі ведмеді - і не тільки зверху

Е. А .: Одним з основних принципів проектування та експонування тварин є можливість оглянути кожен вольєр з декількох точок. Можна спостерігати за тваринами з звичного ракурсу - або піднявшись на місток, або навпаки, спустившись на другий рівень, подивитися на деяких під водою. Крім випадків, коли тварин не можна розглядати ззаду, якщо вони занадто полохливі. Але в основному має бути кілька оглядових точок. Це цікаво, і це робить планування зоопарку складнішою.

Е1. RU: А можуть бути у нас такі речі, які навіть в сучасних зоопарках зустрічаються нечасто - як, наприклад, плаваючий слон або тигр? У природному середовищі для них це не дуже типово, але плавати вони вміють, виглядає це ефектно, люди спеціально приходять на такі шоу.

Т. А .: Зараз в зоопарках багато робиться того, щоб залучити відвідувачів не тільки самої експозицією, а й додатковими активностями: і контактні зоопарки, коли до деяким тваринам можна заходити у вольєри, і зони амфітеатрів, де проходять вистави з тваринами, і дитячі ігрові зони, і прокат всілякого обладнання.

Так виглядає амфітеатр в зоопарку

Е. А .: Для деяких видів допустимо, що людина до тварин може підійти зовсім близько - наприклад, маленькі кенгуру, вони поруч бігають, підходять іноді впритул, хоча вони теж полохливі. У нашому зоопарку через їх вольєр пройде оглядовий доріжка.

Е1. RU: І погладити їх можна буде?

Е. А .: Ні, гладити тварин, торкатися до них не дозволяють, але побачити звірка зовсім поруч - цілком. Так само, як, наприклад, з лемурами. Вони сідають на плечі до людей, вони можуть тебе помацати, але ти їх - немає.

Т. А .: Чи люди заходять в Авіарій, де запроектована система подвійних тамбурів. Люди заходять через тамбури, щільно закривають за собою двері - і опиняються всередині пташника, і птах може підлетіти до людини.

Е. А .: Але птиці на людину при цьому не сідають. Робиться так, що відвідувач стоїть під невеликим навісом, а у птахів є особливість: вони не залітають в темні приміщення. Птахи ширяють у повітрі, а людина стоїть під навісом - це теж робота природної перешкоди.

Е1. RU: Ми намагалися порахувати, яку територію займають зоопарк в фінальному варіанті. Те виходило 35, то 55 гектарів.

Т. А .: Перша черга - близько 21 гектара, причому 15 - сама експозиція зоопарку, решта - допоміжні і технічні площі і парковки. Є друга черга зоопарку, з нею його загальна площа складе понад 30 гектарів. І є третя черга - науково-технічний парк. Це ще 19 гектарів. Всього понад 50 га.

Перша черга зоопарку займе 21 гектар

Е1. RU: А який зоопарк виявився найбільш корисним в плані досвіду?

Т. А .: Не дивлячись на те, що було узагальнено багато різних аналогів, жоден з них безпосередньо не взято, тому що новий Єкатеринбурзький зоопарк - всесезонний. Одна з основних ідей в тому, щоб через не зовсім м'якого клімату була можливість комфортно оглянути всіх тварин і в холодну пору року. Так, зайшовши через центральний вхід і пройшовши по периметру внутрішньої галереї, можна оглянути всіх тварин, які взимку перебувають в зимових вольєрах, а влітку виходять на літні вигули. Тобто влітку зоопарк розглядають як би зовні, а взимку - зсередини, він «двоконтурний».

Е. А .: Є території, які оглядаються завжди, в будь-яку погоду, оскільки деякі тварини не потребують теплих вольєрах.

Т. А .: Це такі види, як білий ведмідь: для них в принципі теплих павільйонів не буває.

Е. А .: Чи такі тварини, як лосі або зайці.

Щоб зробити картинку першої черги зоопарку ще більш живою, ми за матеріалами In.Form Cоставить схему, де і які види тварин гулятимуть: для кого побудують «кам'яні намети», кого накриють сіткою, а кому зроблять особистий ставок Щоб зробити картинку першої черги зоопарку ще більш живою, ми за матеріалами In І щоб можна було поразглядивать пейзаж докладніше - просто ескіз

Е1. RU: Що побачить людина, яка вперше заходить в зоопарк?

Т. А .: Ви ж чули прогнозні цифри відвідуваності зоопарку? Його розрахункова відвідуваність - близько 3 мільйонів відвідувачів на рік. Тому біля входу буде досить широка площа, щоб вмістити кількість людей в піковий час - у вихідні та свята, - це велике суспільне простір. Починається зоопарк з великого благоустроєного скверу. На територію відвідувачі потрапляють через центральне сервісне будівлю, в якому зосереджені основні функції: система контролю доступу, загальні фуд-корти і гардероби, дитячі ігрові зони.

Але зоопарк - це ще і науково-розважальний центр, тому там розташовано декілька універсальних залів - для конференцій, науково-практичних заходів. Крім того, в комплексі є біоцентр, де для школярів проводитимуть заняття з біології, природознавству, і вони зможуть тут проводити експерименти, ставити досліди. Він привнесе в зоопарк і освітню функцію.

Е1. RU: Науково-освітній центр відразу в першій черзі буде? Чи не в третій?

Т. А .: Ні, третя черга - це науково-технічний парк, він буде присвячений техніці, а це саме біоцентр.

Е. А .: Також всередині сервісного будівлі буде невеликою контактний зоопарк, щоб діти могли познайомитися з домашніми або ручними тваринами, наприклад, кроликами, курми або поні.

: Також всередині сервісного будівлі буде невеликою контактний зоопарк, щоб діти могли познайомитися з домашніми або ручними тваринами, наприклад, кроликами, курми або поні

Благоустрій головного входу

Т. А .: Перші вольєри, які ми бачимо, йдучи від входу - це вольєри з японськими макаками. Ці мавпи досить нешкідливі, і серйозна водна перешкода для них - бар'єр. По всьому зоопарку тече річка, яка десь просто елемент ландшафту, а десь природне огорожу. І для макак це перепона: досить того, що від людей їх відділяє водойму.

Е. А .: Взагалі, ширина всіх огорож нормується європейським зведенням правил, де все враховано.

Т. А .: Згадати тих же тигрів: людям здається, що вони поруч, але насправді перед огорожею є досить глибокий рів. Тигри плавати вміють, так що він без води, а сенс в тому, що вони просто не можуть через нього перебратися. Якщо ви згадаєте нинішній зоопарк, то через нестачу місця там просто металевий паркан, і всі сидять за гратами. А в сучасних зоопарках решіток в принципі немає. Далі - деякі види мавп, які надто моторні. Їх вольєри огороджені дуже тонкою, але міцною сіткою-струною.

Е1. RU: З чого роблять сітку для зоопарків?

Е. А .: Це металева сітка. Важливо пам'ятати, що в зоопарках перебувають дикі тварини, а не домашні кішки.

Т. А. Але у цієї сітки дуже дрібна клітинка, так що вона не привертає до себе занадто багато уваги.

Е1. RU: А що собою являє звід правил по організації зоопарків?

Е. А .: Таких СНиПов, як по будівництву будівель, по зоопарках не існує. Але існують напрацьовані матеріали-рекомендації європейських фахівців, книги, якими ми користувалися. Справа в тому, що у багатьох видів тварин в Європі є куратори, і якщо ми відвели цим видам недостатню територію, створили неправильні умови, то між європейськими зоопарками та нашим не буде обміну тваринами.

Т. А .: Так, зараз нових тварин в зоопарки найчастіше запитують по обміну в інших зоопарках, в природі практично не відловлюють - в поганих умовах їх просто не дозволять утримувати - і все. А в існуючому зоопарку Єкатеринбурга ці нові вимоги зараз, на жаль, вже складно виконати.

Е1. RU: Для дітей, крім контактного зоопарку, якісь особливі речі передбачаються?

Т. А .: Дитячих активностей ми заклали дуже багато - катання на поні, дитячі міні-стайні, зони відпочинку та спеціальні кафе, в яких можна пообідати, паралельно спостерігаючи за вольєрами. Це нові історії, яких в зоопарку не було. Є абсолютно безпечні тварини - такі, наприклад, як пінгвіни. Люди до них підходять майже впритул. Також за ними цікаво спостерігати під водою. До огородження йде природне пониження рельєфу, і пінгвіни плавають в своєму вольєрі.

Т. А .: Зону літнього кафе цікаво було б розгорнути до жирафника. Мальовничі жирафи - це теж те, чого зараз немає в нашому зоопарку, тому що у них досить складні умови утримання. Жирафник - це завжди окреме велике будівництво, досить висока, в ньому свої конструктивні особливості, і не всі можуть дозволити собі таке - це завжди дорого, жирафи є не у всіх зоопарках.

Е1. RU: Скільки жирафів буде в нашому жирафника?

Т. А .: Згідно з технічним завданням - три. У ньому дуже чітко прописано, скільки яких тварин планується утримувати.

Е1. RU: І відразу хочеться запитати: скільки слонів?

Т. А .: слоновника в першій черзі не передбачено. Він буде в другій черзі.

Е. А .: Слоновник - це дуже дорогий і конструктивно складний об'єкт. У всіх зоопарках він зазвичай будується окремо.

Тропічний павільйон - перший павільйон, який гість відвідує в зоопарку. Він відразу виявляється в іншому світі

Т. А .: Огляд зоопарку починається з тропічного павільйону. Якщо ми приходимо сюди в холодну пору, то ми відразу проходимо наскрізь через зону субтропіків. Ми потрапляємо в оранжерею, де всередині вода і штучний рельєф, справжні большемерние рослини, де в природному середовищі живуть тропічні види тварин - і люди проходять через природне середовище. А далі відвідувачі йдуть вже на перегляд решті експозиції в теплу галерею всесезонного павільйону.

Е1. RU: А лев'ятник в першій черзі буде? І інші великі тварини, найбільш ефектні для показів - носороги і бегемоти?

Т. А .: Так, в першій черзі. Будуть і носороги, і бегемоти.

Е1. RU: Ведмежий вольєр виглядає цікаво, він схожий на гору, яка як би розділена променями на окремі майданчики. Там різні види будуть жити?

Е. А .: Так, наприклад, бурі ведмеді, гімалайські ведмеді.

Т. А .: Це тварини, які в нашому кліматі можуть міститися в відкритих умовах. Їх вольєри - це невелика височина, яка розділена хребтами на сегменти між різними видами тварин.

Е. А .: На загальному генплані зоопарку вказано кожен вид тварин. Поруч, наприклад, знаходиться сімейство котячих, відокремлене від глядачів сухими ровами - людина ходить як би навколо «острівця» і може оглянути тварин з усіх боків. Крім того, і на ведмедів, і на великих кішок можна поглянути з оглядового майданчика.

Е1. RU: Але якщо зоопарк повинен будуватися по континентальному принципу, то, виходить, фауна яких континентів буде спочатку, а яка - потім, у другій черзі?

Т. А .: Взагалі, логіка така, що якщо спочатку реалізується перша черга, то в ній повинні розміститися всі тварини - за невеликими винятками. А коли з'явиться друга черга, то в перспективі частина тварин переміститься.

Е. А .: На нинішньому місці залишиться євразійська, африканська і австралійська частина зоопарку, а в другій черзі, припустимо, будуть Північна і Південна Америка.

Т. А .: Детально це поки не розроблено, питання відкладено. Будівництво зоопарку - це великі інвестиції, і замахуватися на все відразу досить складно.

Е1. RU: Незвичайна архітектура у зоопарку: такі світлі, повітряні будівлі, якщо дивитися зверху. Чому вибрали саме таку?

Т. А .: Архітектурним об'єктом в повному розумінні цього слова можна вважати тільки вхідний павільйон. Як будівля і як архітектурна домінанта сприймається тропічний павільйон заввишки 30 метрів, який ми бачимо відразу біля головного входу. Але далі акценти робляться не на будівлях, а на ландшафті і благоустрій.

Це карта будівель зоопарку, а також інших важливих зон Це карта будівель зоопарку, а також інших важливих зон   Вхідний павільйон - це фактично єдина будівля, яке є просто будівлею Вхідний павільйон - це фактично єдина будівля, яке є просто будівлею. Все інше - це синтез архітектури, інженерії та живої природи

Т. А .: Наприклад, ми бачимо дитячий мауглі-парк, вольєри для білих ведмедів, подієву майданчик амфітеатру, Авіарій - і бачимо сам великий павільйон, де знаходяться всі тварини, який певною мірою сам є ландшафтом. Але він інтегрований в рельєф, у нього і фасад-то не скрізь є, він десь в скелю перетворюється, десь в пагорб.

Е. А .: Гуляючи по зоопарку як відвідувачі, ми повинні бачити мінімум будівель, вони взагалі не повинні сприйматися. Адже в зоологічному парку найголовніше - це тварини і природа.

Текст: Олена Баталова
Фото: документація проекту, In.Form; Максим ВОРОБЙОВ / Е1.RU

Ви, умовно кажучи, дзвонили в Московський зоопарк і просили з вами поговорити фахівця з жирафам?
1.RU: А то, що там болото, як-то враховується?
Ви там не гуляли пішки?
Ви ж чули прогнозні цифри відвідуваності зоопарку?
Чи не в третій?
І інші великі тварини, найбільш ефектні для показів - носороги і бегемоти?
Там різні види будуть жити?
Чому вибрали саме таку?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.