Навигация
Реклама
Реклама

Гаражне - синонім високого

  1. Дорого і неякісно
  2. Garage style
  3. фіскальна витримка

Своє вино краще фабричного

Через рік після підвищення мінімальних роздрібних і оптово-відпускних цін на алкогольні напої влада готується в черговий раз підняти їх майже по всіх фронтах.

Дорого і неякісно

Ігор Заїка - виноградар і винороб - практик

Опублікований днями проект постанови Кабміну передбачає зростання мінімальних цін на горілку та лікеро-горілчані вироби на 24%, коньяк (бренді) - на 25-31%, вино - на 22-56%, і як слабка втіха - зниження цін на віскі, ром і джин на 37,5%.

З якістю алкогольної продукції, яка реалізується в торгових мережах, в останні роки діється щось недобре. Особливо це помітно в нижній і середній цінових категоріях вин і коньяків.

Погіршення якості цих напоїв сприяло відразу декілька чинників, серед яких - втрата українськими виробниками кримських виноградників, а також істотне подорожчання вітчизняного спирту та імпортних виноматеріалів. Останнє - внаслідок девальвації гривні.

У минулому році акцизи на горілку і коньяк збільшили на 50%, а на вина - на всі 100%. Тепер, за логікою, необхідно підняти на них і мінімальні оптові і роздрібні ціни.

А ось чи вдасться завдяки цим заходам поліпшити якість спиртного на прилавках? Ледве.

З одного боку, в МЕРТ не приховують, що ініціатива виходила від виробників. Деякі з них почали судитися з владою, вимагаючи скасування мінімальних відпускних цін на алкоголь як рудимента неринковою економіки.

З іншого - багато споживачів з неабияк охляли за останні роки гаманцями проголосували проти чергових намірів на їх доходи, віддавши перевагу або відвертого контрафакту, якої продукції від друзів - домашньому провину і самогону.

Той факт, що на споживчому ринку з'явилася чимала кількість горілки-катанки від маловідомих виробників, підтверджується даними Мінагрополітики, згідно з якими в 2015 р спиртзаводами було нелегально реалізовано 32% своєї продукції.

Таким чином, підвищуючи відпускні ціни, МЕРТ хоче сприяти зростанню прибутковості підприємств і їх відмови від нелегального виробництва і реалізації алкогольних напоїв.

Однак складається таке враження, що новий виток цін на спиртне в роздробі змусить ще більшу кількість споживачів проголосувати за саморобну продукцію або самому поповнити ряди виноробів і самогонників.

Загалом, все як в анекдоті про те, як батько і син відреагували на новину про подорожчання спиртного. «Тепер ти, тато, будеш менше пити?» - запитує син. «Ні, синку, тепер ти будеш менше їсти», - відповідає батько.

Тільки в нашому випадку, якщо споживач відмовляє в довірі мережевим виробникам алкоголю з державного спирту і робить вибір на користь «народних» напоїв, в положенні програв виявляється держава.

Виходом у цій ситуації могла б стати легалізація та виведення з тіні продукції дрібних господарств і приватних підприємців, які і так заробляють на бажанні українців вживати недорогі і якісні напої.

Виноробами славиться південь України і Закарпатті, де чи не кожен господарський двір може похвалитися своїми винами або домашнім бренді. У Донецькому регіоні поштовх розвитку виноградарства і виноробства дали греки, здавна проживають на цій території. Однією з визначних пам'яток Львова з недавніх пір стали наливки та «настоянки на травах». Ну а в кожному українському селі або в міському кварталі, само собою, знайдеться умілець, який виготовляє міцні напої, які не поступаються за якістю «казенної» горілці.

Реалізація таким виробникам необхідних ліцензій і дозволів забезпечила б державі приплив додаткових коштів і дала б можливість здійснювати необхідний контроль за якістю продукції. За кордоном такі функції виконують самоврядні організації тих же виноробів. Але з урахуванням національних особливостей до них могли б додатися і виробники міцніших напоїв.

Garage style

Устаткування для своєї домашньої виноробні винороб замовляв у професіоналів

Шанувальників американського серіалу «Тачки на прокачку» не дивує, що умільці з приватних СТО здатні відновити з тліну будь-який автомобіль і надати колишньої руїні лиск шикарного лімузина, не гірше, ніж на серійному автозаводі.

Швидше ми розчаровані тим, що купівельна спроможність більшості наших автолюбителів не дозволяє їздити в ексклюзивних авто із заводською і якісної начинкою.

Хороші вина теж можна робити в «гаражі». У всякому разі, так вважав засновник цього напрямку в виноробстві - француз Жан-Люк Тюневен, його дружина Мюріель, а слідом за ними - численні послідовники по всьому світу.

В далеких уже 80-х рр. минулого століття Тюневен, переїхав до Франції з Алжиру і працював клерком в одному з відділень відомого банку «Креді Агріколь», звільнився з цієї фінансової установи, щоб почати абсолютно нове життя винороба в сільському передмісті Бордо - Сент-емільон.

У нього не було ніякого досвіду, виноградник знаходився в занедбаному стані, було відсутнє сучасне обладнання: виноград збирали по виноградинці, оскільки не було гребневідділювача, і тиснули дідівським способом, тому що не було преса.

Через нестачу площ вино виготовляли в гаражі. Звідси і пішов термін «гаражне виноробство».

Проте вже одна з перших мікропартій виготовленого Тюневеном вина, названого Chateau Valandraud - за географічною назвою місцевості і дівочого прізвища дружини, заслужила схвальний коментар відомого американського експерта Роберта Паркера, цього напою була присвячена публікація в його журналі Wine Advocate.

Так в світі почався бум гаражного виноробства, девізом якого є фраза Жан-Люка Тюневена «хороше вино може робити кожен». Гаражист почали називати дрібних виробників, які бажають перевершити за якістю відомі і дорогі вина.

Сьогодні продукція Тюневена продається на аукціонах вин по 300-450 євро за пляшку, а його успіх намагаються повторити десятки тисяч виноробів з усього світу. Деяким це вдається.

В Україні тисячі виноробів, але гаражист себе можуть назвати від сили півтора десятка. Та ж Вікіпедія зараховує до цього типу виноробів лише десять осіб, серед яких переважають представники Західної України - закарпатці Олександр Ковач та Василь Надь, львів'яни Богдан Павлів і Олександр Пишьев.

Південні регіони представляють переселився в нашу країну француз Крістоф де Лакра і Валерій Петров.

Є в списку загальновизнаних гаражист киянин Ігор Розенталь і Дніпровець Ігор Заїка.

Всі вони заслужили визнання колег, вигравши професійні або авторські конкурси.

Домашній виноградник і виноробню Ігоря Заїки на околиці Дніпра автору вдалося відвідати в процесі підготовки цього матеріалу.

Кілька соток винограду різних сортів, вдало розташованих на південно-західному схилі яру, траншеї, вириті за технологією відомого пропагандиста дачного землеробства Миколи Курдюмова, крапельне зрошення. Природно, ніяких гербіцидів.

Це не єдиний виноградник Ігоря Заїки. Неподалік на дачах виноградом зайняті ще кілька соток. Крім них, Ігорю Володимировичу належить частка в приватному винограднику в Одеській області. Саме він і забезпечує основну завантаження виноробні, розрахованої на переробку 2-3 т винограду та виготовлення з нього 1-1,5 т вина щорічно. Виноматеріали Заїка не використовує принципово, а виноградну ягоду - тільки кращої якості.

Цим і відрізняються мікропартіі напоїв, виготовлених гаражист, як для себе, від продукції масового маркетингу великих виробників, зайнятих переважно тим, щоб правильно заповнити полиці супермаркетів.

Серед принципів гаражного виноробства найголовніший - велика частина праці, вкладеного в виробництво готового продукту, зосереджена саме на винограднику, а для цього він не повинен бути величезним. Максимум 2-3 га. Оптимально - власний присадибну ділянку.

По можливості використовується менше найманої робочої сили - сторонніх робочих рук. В ідеалі все робиться самостійно або за допомогою друзів.

Зрозуміло, ніякої турботи про валі. Якість - головне достоїнство «гаражного» продукту.

І все ж таке вино може помітно відрізнятися від традиційного домашнього. Як говорить Заїка, гарне вино не можна зробити між викопуванням картоплі і доїнням корови.

Випускник фізтеху Дніпропетровського держуніверситету, який готував кадри для ракетного виробництва, Ігор Володимирович спочатку працював в рідному вузі, потім пішов в бізнес і трудився менеджером в продуктовій і меблевої роздробі.

Бажання працювати на землі виникло на початку 2000-х. Тоді ж як весільний подарунок він отримав дачну ділянку з виноградником.

Оновивши його, в перші роки вирощував столовий виноград, а потім, взявши участь в посиденьках таких же дачників, хвалиться домашніми винами, вирішив і сам примкнути до виноробів. Але, будучи випускником серйозного вузу і розуміючи важливість технологій, зробив це на принципово вищому рівні.

Професійне визнання прийшло до Ігоря Заїці в 2012 р, коли він отримав бронзову медаль на конкурсі вин «Золотий грифон», що проводиться Національним інститутом винограду і вина «Магарач».

фіскальна витримка

Як і у випадку з Жан-Люком Тюневеном, скромний гаражист з Дніпропетровська піддавався нападкам представників массмаркетінга. Однак результати сліпої дегустації розставили все по своїх місцях. Вино Ігоря Заїки виявилося в призах, а його ім'я стало відоме серед професіоналів виноробства.

Винороб не поспішає розкривати економічні параметри свого бізнес-проекту. Частково тому, що, займаючись виноробством, не прагне отримувати максимальний прибуток, а почасти тому, що недавно виявився в епіцентрі гучного скандалу не тільки місцевого, а й столичного розливу.

Перший заступник голови Державної фіскальної служби Сергій Білан на своїй сторінці в Фейсбуці повідомив про великий успіх дніпровських податківців, які виявили підпільний цех з виробництва фальсифікованого вина та іншої алкогольної продукції.

Продукція збувалася через інтернет і в одному з торгових комплексів.

В ході слідчих заходів було заарештовано в цілому 2,5 тис. Л продукції виноробства на суму понад 630 тис. Грн.

«Фальсифікаторів» виявився Ігор Заїка, а вилучену продукцію - авторським вином. Ніякого відношення до відомим торговим маркам вона, природно, не мала. Підпільний цех на перевірку виявився приватної виноробнею.

Як пояснив сам винуватець події, невідомий доброзичливець сигналізував в поліцію про торгівлю вином на одному з міських ринків. Далі за фактом було порушено кримінальну справу за ст. 204 «Незаконне виробництво і реалізація підакцизних товарів».

Настільки серйозну статтю справа отримала тому, що була проведена експертиза вилучених напоїв, яка підтвердила їх високу якість. Вартість вина була в середньому оцінена в 335 грн. за пляшку. І тепер колеги жартують над Заїкою, що, за оцінкою УКРІНФОРМ, його вино крутіше того, яке продають інші відомі гаражист.

В реальності 0,75 л вина від Заїки коштує 120-150 грн. Але за результатами сліпих дегустацій цінителі оцінюють його в 230-270 грн. Саме стільки в торгових мережах стоять вина аналогічної якості. Тому справедливо думку, що в вигляді різних накруток - податків, акцизів, маркетингових внесків і роздрібних надбавок - ми змушені доплачувати майже 100% до реальної вартості алкогольних виробів.

Гаражист визнає за собою провину у вигляді відсутності необхідних ліцензій. Але говорить про те, що правила видачі дозволів на первинне виноробство і розлив готової продукції складено таким чином, що вимагають зібрати немислиму кількість документів, а деякі умови свідомо нездійсненні.

Так, наприклад, його приватна виноробня вимагає оформлення у вигляді виробничого приміщення з розміщенням не менше 50 м від інших житлових будинків. Тому, щоб отримати ліцензію, Заїка все одно довелося б обманювати фіскалів або ж укладати фіктивний договір з уже зареєстрованою виноробнею.

Як би там не було, для повного дотримання технологічного процесу приготування вин дніпровський винороб придбав у професійних виробників різного устаткування на кілька тисяч доларів в цінах 2008-2010 рр. Це дубові бочки, спеціально виготовлені ферментатори з полімерних матеріалів, прес і т. Д.

Для його розміщення була побудована виноробня, температурний режим в якій підтримується за допомогою кондиціонера. Далі на ділянці Ігоря Заїки був споруджений просторий і якісний підвал для зберігання готової продукції.

Загальні витрати в цей бізнес автор вин під ТМ «Січеславську», під якою виробляються вина з місцевих сортів, і сортових вин з винограду, вирощеного в Одеській області, оцінює в $ 10 тис.

Як ми говорили, прибуток НЕ

оголошується. Але пару років тому український Forbes, який написав про гаражист, згадав про річній виручці його господарства в $ 18 тис.

Така оцінка не відображає інших численних витрат - на саджанці і культивування винограду, на участь в професійних заходах, необхідних для просування своєї продукції, тощо. Але наочно показує, що ідея робити гарне вино і завоювати шанувальників, може бути життєздатною і приносити реальний прибуток.

А якщо ще і держава буде не на словах, а на ділі підтримувати малий і середній бізнес, то українці в доступному для огляду майбутньому зможуть отримати різноманітність недорогих і якісних алкогольних напоїв, не гірших, ніж в Греції, Болгарії, Молдові та інших країнах.

Як говорить сам Ігор Заїка, «поки ми виробляємо тисячі пляшок вина, а не мільйони, і не ліземо в торгові мережі, ми великим виробникам не цікаві». Так чому ж тоді держава не допомагає своїм громадянам знайти гідне заняття, прогодувати себе і свої сім'ї, заплативши при цьому цілком реальні податки?

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

А ось чи вдасться завдяки цим заходам поліпшити якість спиртного на прилавках?
«Тепер ти, тато, будеш менше пити?
Так чому ж тоді держава не допомагає своїм громадянам знайти гідне заняття, прогодувати себе і свої сім'ї, заплативши при цьому цілком реальні податки?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.