Навигация
Реклама
Реклама

Тільки для народу України - іншим не пропонувати / Реалії / Держава / Газета - новини 2000.ua

 1. Тільки для народу України - іншим не пропонувати Дегустація таїровських вин // Фото Віктора КРАВЧЕНКО...
 2. Кадастр дасть відповідь
 3. Слава Богу, закрив фірму
 4. Пити потрібно більше, але сухого вина
 5. Тільки для народу України - іншим не пропонувати
 6. Контроль якості відсутній
 7. Кадастр дасть відповідь
 8. Слава Богу, закрив фірму
 9. Пити потрібно більше, але сухого вина
 10. Тільки для народу України - іншим не пропонувати
 11. Контроль якості відсутній
 12. Кадастр дасть відповідь
 13. Слава Богу, закрив фірму
 14. Пити потрібно більше, але сухого вина
 15. Тільки для народу України - іншим не пропонувати
 16. Контроль якості відсутній
 17. Кадастр дасть відповідь
 18. Слава Богу, закрив фірму
 19. Пити потрібно більше, але сухого вина
 20. Тільки для народу України - іншим не пропонувати
 21. Контроль якості відсутній
 22. Кадастр дасть відповідь
 23. Слава Богу, закрив фірму
 24. Пити потрібно більше, але сухого вина
 25. Тільки для народу України - іншим не пропонувати
 26. Контроль якості відсутній
 27. Кадастр дасть відповідь
 28. Слава Богу, закрив фірму
 29. Пити потрібно більше, але сухого вина

Тільки для народу України - іншим не пропонувати

Дегустація таїровських вин
// Фото Віктора КРАВЧЕНКО

Винні виставки традиційно користуються любов'ю відвідувачів, особливо що володіють схильністю до дегустації. Втім, для професіоналів головною подією 13-й міжнародної спеціалізованої виставки «Вино і виноробство», що пройшла в Одесі з 7-го по 9 лютого, був форум виноробів та енологів. Уже його назва ( «Формування національної системи контролю якості винопродукції») мало до серйозної розмови, адже непростими є і проблеми галузі в цілому. Причому стосуються вони і великих, і особливо дрібних виробників, а в кінцевому підсумку б'ють по споживачеві.

Взагалі Одеса - дуже підходящий місто для винної виставки, і не випадково тільки «Вино і виноробство» проводиться вже в 13-й раз. «Кому як не нам» - ця думка пронизувала виступи організаторів та зазирнули на відкриття представників обладміністрації і міськради. Справді, Одещина - один з основних центрів українського виноробства, де збирається близько половини всього винограду країни, і відповідно приблизно така ж частка регіону у виробництві вина. Не варто забувати і про місцеві наукові кадри, наприклад, зі знаменитого і найстарішого в Україні Національного наукового центру «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова ».

Контроль якості відсутній

Ключовим пунктом програми, з яким розібралися вже до відкриття, став професійний дегустаційний конкурс «Одеську затоку». У цьому році в ньому взяли участь близько 100 зразків від 18 виробників з України, Молдови, Грузії та Білорусі, причому закупівля товару, як підкреслили організатори, проводилася в торгових мережах. Медалей вручали багато, великих і поменше, впали в око успіхи білоруських виробників горілки, були відзначені вина тірасполького заводу KVINT, серед коньяків перемогла «Софія Кримська» Жовтневого коньячного заводу.

Медалі - це добре, але головну оцінку дає покупець. А він далеко не завжди задоволений. З його боку нерідко можна зустріти недовіру до вітчизняного виробника, в результаті чого найбільш платоспроможна, тобто приваблива, частина аудиторії віддає перевагу імпортним винам, в достатку представлених в будь-якому магазині.

Покупець сумнівається не дарма. Згідно з експертизою автентичності українських виноматеріалів і вин, проведеної в 2009-2011 рр. фахівцями Національного інституту винограду і вина «Магарач», до 40% зразків є сурогатом. Як співав Борис Гребенщиков, «до цих вин подмешан таємничий отруту». Порушення бувають різні, від зовсім сумних випадків до невеликих махінацій з додаванням лимонної кислоти. «Можна ж і яблучний сік розбавити водою, додавши« лимонку »для кислотності; за показниками той же сік, а насправді - розбавлений, - пояснює старший науковий співробітник НІВіВ «Магарач» Едуард Зінькевич.

«Можна ж і яблучний сік розбавити водою, додавши« лимонку »для кислотності; за показниками той же сік, а насправді - розбавлений, - пояснює старший науковий співробітник НІВіВ «Магарач» Едуард Зінькевич

В'ячеслав Власов вважає, що українцям потрібно
пити більше вина

«У всьому світі виробництво вина завжди супроводжується жорстким контролем, - розповів« 2000 »директор інституту ім. Таїрова В'ячеслав Власов. - Чому? Тому що має місце серйозне надвиробництво вина. Нам потрібно обов'язково сформувати національну систему контролю і якості випуску винопродукції. На жаль, за 20 років незалежності так все і йде за радянськими регламентам. Вступивши до СОТ, ми повинні відпрацювати цей момент. Треба поставити заслін неякісної продукції ».

Як же це зробити? Г-н Власов вважає, що боротьба з фальсифікатом насправді проста - контроль на виноградниках, декларування врожаю з кожного виноградного ділянки, потім контроль за випуском готової винопродукції, і це вже 99% впевненості в якості.

При цьому, за словами В'ячеслава Всеволодовича, в Європі не дуже розуміють, що таке боротьба з фальсифікатом, якщо вино пройшло через контрольні інспекції та лабораторії. А у нас, виходить, цю боротьбу на одному контролюючому органі не закінчиться. Наприклад, академік Національної академії аграрних наук Олександр Луканін кілька років тому висловив думку, що «контроль якості вироблених вин на Україні відсутній, а ліцензування - тільки інструмент корупції серед чиновників».

Фахівці НІВіВ «Магарач» і ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова »презентували на форумі« національну систему контролю якості ». У неї входять наступні дії: контроль обсягів виробництва винограду і вина; контроль якості сировини і готової продукції вітчизняного та імпортного виробництва; декларація виноробів про дотримання норм і правил виробництва, незастосування заборонених технологічних прийомів і речовин; створення і поповнення банку даних; ідентифікація дійсності і натуральності зразків у порівнянні з інформацією банку даних; санкції щодо несумлінних виробників.

Під час обговорення запропонованої системи, заснованої на досвіді Німеччини і Австрії, звичайно, не завжди вдавалося прийти до єдиної думки. Наприклад, на питання із залу: «Як, власне, контролювати, якщо 99,99% української продукції - це масові вина, які робляться з різного сировини, привезеного навіть з Македонії, не кажучи про Молдову?» У відповідь прозвучало щось на кшталт "головне почати".

В'ячеслав Власов в цьому плані призводить молдавський приклад. Там після введених Росією обмежень жорстко взялися за контроль якості і добилися прогресу. «У них експорт, а у нас 90% споживання - це внутрішній ринок, - констатує директор інституту Таїрова, - і серед виробників вина нерідко побутує думка:« для чого контроль, якщо наші люди і так вип'ють все ». Але це ж наші люди! Скільки гине від алкогольного фальсифікату - є відомості, що близько 10 тис. В рік. У нас за всю війну в Афганістані загинуло 14 тис., А тут в мирний час майже стільки ж! »

Кадастр дасть відповідь

«Якщо всі папери отримувати при обсязі в тонну
- краще взагалі не робити ніякого вина »

У минулому році інститут Таїрова отримав урядове доручення створити виноградний кадастр, який дозволить розібратися з кількістю і якістю виноградників, їх власниками, екологічними умовами зростання і відповідно можливостями виноробів робити точний обсяг вина з одиниці площі. «Це перший шлях боротьби з фальсифікатом, - говорить В'ячеслав Власов. - Якщо ми знаємо, що у виноградаря 5 га виноградників і він задекларував певну кількість гектолітрів вина, то стільки ж має бути розлито в пляшки і вступити на ринок, і ні літра більше ».

Виноградники можна перерахувати, але, на жаль, далеко не всі вони в порядку. У 2011 р експерти описували стан 75% вітчизняних виноградників, тобто приблизно 75 тис. Га, з допомогою слова «плачевний». Принаймні таку цифру наводили деякі ЗМІ. На думку «таіровцев», все не так сумно, старих виноградників в Одеській області - 25-30%. А точні цифри будуть відомі після завершення роботи над кадастром. Поки обробили половину Одеської області, в цьому році повинні закінчити всю виноградарську України, від Закарпаття до Криму.

1,5-відсотковий збір з виробників алкоголю, що йде на розвиток виноградарства, в бюджеті 2013 був вихолощений до суми 100 млн. Грн. Решта піде не виноградарям, а на більш насущні, з точки зору уряду, потреби. Але і 200 млн., Про які йшлося раніше, на кардинальне поліпшення не вистачить, тут, за оцінками експертів, потрібно до 5 млрд. Грн. Поки ж виноградарі пікетують Кабмін, вимагаючи виплати боргів за минулий рік.

В результаті ми не тільки не п'ємо своє вино, але і не їмо вітчизняний виноград. «У Радянському Союзі була підпрограма« Столове виноградарство СРСР », і 20% всіх виноградників - це були столові сорти для споживання в свіжому вигляді, - каже В'ячеслав Власов. - Скільки зараз середній українець з'їдає винограду в рік? Трохи більше 2 кг. А за даними ВООЗ, буде їсти 8-10 кг. Для цього в інституті Таїрова створено конвеєр столових сортів, від дуже ранніх до пізніх, та зберіганням, як ми говорили за радянських часів, до 9 Травня. Тобто близько 10 місяців ми можемо споживати свій виноград, а не той, який привозиться з арабських держав, і ми знаємо, що він не завжди буває високої якості ».

Тепер з самого низу спробуємо піднятися наверх. На виставці звучало таке красиве словосполучення, як вина КНП, тобто контрольованих найменувань за походженням. Це верхівка винного айсберга, але, як зазначає пан Власов, «є і унікальні виноградарські зони в Північному Причорномор'ї від Дунаю до Дніпра, є і методика, що дозволяє виділити екологічні ніші для того чи іншого сорту, щоб він був конкурентоспроможним і його можна було уявити на будь-якому ринку світу ».

«Сьогодні важко здивувати Європу каберне, шардоне, рислінгом. Це їх бренди, французькі, німецькі та т. Д. - говорить В'ячеслав Власов. - Потрібно розкручувати свої. Такі, як унікальний сорт винограду Тельтов куруку ( «лисячий хвіст»), наші сорти Одеський чорний, Сухолиманський білий, Загрей, Ароматний. Вони оптимальні для Північного Причорномор'я.

Для винограду особливо актуально вираз «де народився, там і пригодився», так як це екологопластічная культура, «продукт місцевості», і не можна завозити виноградні саджанці з Європи, що не адаптовані до наших, різко континентальним місцевих умов. Україна - північна виноградарська країна, де лімітуючий фактор для росту і розвитку виноградного куща - морозоопасності (при -17 ° С і нижче вже пошкоджуються виноградні очі) і теплозабезпечення в період вегетації. Селекціонерами інституту виведені сорти, які переносять мінусові температури взимку (-27 ° С і нижче), на відміну від європейських, що гинуть при мінус 20-22 ° С ».

Поки тільки винам «Шабо» вдалося домогтися отримання статусу КНП (до такого рішення в кінці минулого року прийшла дегустаційна комісія при Міністерстві аграрної політики та продовольства). Зрозуміло, в новинах на цю тему фігурує вся продукція «Шабо» - такий нехитрий рекламний трюк. Хоча столове вино за 25 грн. за визначенням не може бути причетним до елітного провину КНП. Як не може відповідати даним статусу і вино, вироблене цією фірмою з грузинського виноматеріалу. Але хто там буде розбиратися. Так що довіра до продукції «Шабо» у знавців підірвано.

«В Європі цей термін скасовується, замість нього застосовуються« захищені географічні назви »і« географічні зазначення », - роз'яснює пан Зінькевич. - До другої категорії може ставитися будь-яке вино, найпростіше, але обов'язково з даної ділянки. А «захищені географічні назви» - це кращі вина, які мають якийсь статус. Термін КНП застарів з 2008 р, в Росії та Молдові вже введені нові. Деякі країни за інерцією використовують старе визначення ».

У нас пішли іншим шляхом. Чим давати конкретним винам правильні визначення, краще взяти розмите і застаріле поняття і використовувати його в рекламних цілях.

Слава Богу, закрив фірму

Дрібного винороба душить півмільйонна
ліцензія

Поки в одному з конференц-залів одеського Морвокзалу професіонали обговорювали вічні питання якості вітчизняної винної продукції, що випускається великими виробниками, дрібні в холі намагалися реалізувати хоч трохи свого домашнього вина. Для виноробів, які не здатні змагатися з великими компаніями, такі виставки і фестивалі є одним з небагатьох місць, де можна легально щось продати. Адже їм просто не по кишені платити ліцензію на торгівлю в 500 тис. Грн., Єдину і для великої компанії, і для людини з обсягом продукції в тонну.

«Ліцензія реально дорога, - каже винороб В'ячеслав Кіров, - її можуть купити тільки серйозні фірми. А якщо брати мене, який виробляє тонну-дві, то і ліцензія повинна відповідати моїм обсягами. Хіба можна порівнювати мене з «Французьким бульваром» або «Коблево»? »

Приватні винороби стверджують, що з радістю продавали б свій продукт легально, але нинішнє законодавство шансів не залишає. «Якщо почати всі папери отримувати при тонні вина - краще взагалі його не робити, - каже пан Кіров. - Мені це знайоме, я був директором фірми, виробляв продукти харчування. Слава Богу, закрив фірму. У нашій країні це неможливо ».

Про те, що ліцензія на торгівлю (а є ще ліцензія на виробництво) не дає розвиватися не тільки дрібному, але й середньому виробнику вина, кажуть давно. Але віз з вином і нині там. З останніх новин на цю тему - законопроект Мінагрополітики «Про внесення змін до Закону України« Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів », згідно з яким підприємства будуть платити 0,15 грн. за 1 л задекларованого виробництва річного обсягу виробленої продукції, але не більше 500 тис. грн. незалежно від обсягів. Це вже якась диференціація, а не загальний аршин для всіх. 150 грн. за тонну - це не 500 тис., чи не так?

До речі, фахівці бачать саме в дрібному виробнику один із шляхів підвищення якості українського вина. Наприклад, Олександр Луканін на форумі висловився так: «На жаль, сьогоднішнє законодавство не дозволяє нам проводити гаражні та малі вина, якість яких набагато вищі за ті, що виробляють монополісти і великі заводи. Потрібно залишити все амбіції, об'єднатися і пояснити нашому уряду, що виноградарство і виноробство дадуть більше грошей, ніж ті податки і ліцензії, які є зараз ».

Підтримують цю думку і в інституті Таїрова. «З ліцензією, думаю, питання вирішиться, вже є передумови, що будуть платити 15 коп. з літра, - каже В'ячеслав Власов. - Багатьом зрозуміло, що великий виробник не може давати якості. В СРСР великі товаровиробники забезпечували величезний ринок від Магадана до Бреста, і десь дві третини становили кріплені вина з додаванням спирту - все це випивав радянський народ без розбору. Сьогодні Україна вже в СОТ, і ми зобов'язані випускати високоякісні вина. А їх можуть дати тільки дрібні товаровиробники.

Наприклад, візьмемо маленьку виноградарську село в Німеччині, 20-30 виробників, у кожного по 0,5-1 га, загальна кооперація з переробки, випускають конкурентоспроможні оригінальні вина. У нас же мета великих товаровиробників - не пустити дрібних на ринок. Я монополіст, у мене є 1000 га виноградників, і що я випущу, то і вип'є народ. А якщо на цю тисячу гектарів буде 500 виробників, як в Німеччині, де на 100 тис. Га виноградників 90 тис. Фермерів, при цьому кожна третя пляшка йде на експорт, - тоді будуть і конкуренція, і якість. Потрібно піти від глобалізації до дрібного виробництва, і держава повинна в цьому допомогти. Тоді українське виноробство буде конкурентоспроможним на світовому ринку, з унікальними винами дрібних товаровиробників ».

Ігор Померанцев вважає, що можуть перемогти
і білі, і червоні

Підтримку цим словам можна знайти і у письменника Ігоря Померанцева (автора книг «Червоне і сухе», «Винарні»), який гостював на виставці в якості винного експерта. Він і на відкритті побажав місцевим винам завоювати любов своїх «земляків», і в бесіді з кореспондентом «2000» розвинув ту ж думку. «Винороби люблять хвалитися заморськими медалями. У Бургундії 600-1000 років тому вино робили для себе, для жителів свого села. Потім воно утвердилося у всій Бургундії, потім у Франції, потім в світі. Так і одеські і кримські вина повинні перемогти у себе на батьківщині, а тоді їх, може бути, полюблять і в інших краях ».

Пити потрібно більше, але сухого вина

Є ще одна проблема, правда, що носить більш глобальний характер і стоїть як перед виноробами, так в кінцевому підсумку і перед суспільством. Мова про культуру споживання вина. У порівнянні з французами та італійцями у нас її просто немає, особливо якщо брати не виноробні райони, а всю Україну. За великим рахунком кожен юнак, який розпочинає вживати алкоголь (на жаль, часто в досить ранньому віці), знає, що вино береться для подруг, а справжні чоловіки повинні пити виключно 40-градусні напої. Один з найбільш сумних стереотипів вітчизняного масової свідомості - це визначення мужності по здатності випити неймовірну кількість горілки, а не, скажімо, вмінню допомогти друзям в бійці.

Тому при низьких якість нашого масового вина у людей насправді Взагалі інші улюблені напої. «Вино - це харчовий продукт, про це говорів Василь Таїров ще сто років тому, его не вимагає відносіті до алкогольних напоїв з відповіднімі акцизного Зборів, - говорити В'ячеслав Власов. - до речі, в Молдові за ухвалив правительства вино з 2012 р є НЕ алкогольного, а харчовим продуктом. Ми повінні впроваджуваті культуру споживання вина в Народі. Україна, на жаль, Історично пітуща країна, умовно більше 10 л міцного вина на душу населення. За данімі ВООЗ, если люди п'ють более 8 л міцніх напоїв, нація деградує. Ми повінні делать все, щоб у нас пили более натурального сухого вина. Сьогодні ми п'ємо до 5-6 л на рік, а треба як мінімум 10 и вищє. Середньоєвропейський споживання вина - 20-25 л, але французи п'ють під 50. Ми п'ємо і закушуємо, а в світі їдять і присмачують їжу, запиваючи її натуральним сухим вином ».

«Україна - країна бурякової, картопляної, пшеничного культури, тобто перш за все горілчана, - вважає Ігор Померанцев. - Проте є південно-західний регіон, схильний до виробництва і споживання вина. Є Закарпаття, Буковина. Є винний потенціал. На наших очах за останні 40 років відбулися справжні винні революції в США, Чилі, Новій Зеландії. Ці країни зробили колосальні фінансові вкладення в винну промисловість, проводили глибокі хімічні та Агрокультурні дослідження, створили спеціальні інститути. Це шлях України. Нові країни показали, що можна зробити винну революцію так, щоб в результаті перемогли і білі, і червоні.

Проблеми виноробства пов'язані з проблемами України, винна культура визріває, як демократія і політичні інститути. Я був на цій виставці 8 років тому, і маленький прогрес є. Тоді ключовими словами були «фальсифікація», «ароматизатори», «спирт». Важка кримінальна тінь лежала на винної індустрії. Зараз ми вже говоримо в термінах міжнародних, цивілізаційних - «букет», «аромат», «відтінки», «складність», «вишуканість вина».

Якщо віднести слова про маленького прогрес на ввічливість гостя і врахувати той факт, що дивиться проживає в Празі експерт все-таки з боку, то можна сказати, що винна культура визріває у нас так само погано, як і демократія з політичними інститутами.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Тільки для народу України - іншим не пропонувати

Дегустація таїровських вин
// Фото Віктора КРАВЧЕНКО

Винні виставки традиційно користуються любов'ю відвідувачів, особливо що володіють схильністю до дегустації. Втім, для професіоналів головною подією 13-й міжнародної спеціалізованої виставки «Вино і виноробство», що пройшла в Одесі з 7-го по 9 лютого, був форум виноробів та енологів. Уже його назва ( «Формування національної системи контролю якості винопродукції») мало до серйозної розмови, адже непростими є і проблеми галузі в цілому. Причому стосуються вони і великих, і особливо дрібних виробників, а в кінцевому підсумку б'ють по споживачеві.

Взагалі Одеса - дуже підходящий місто для винної виставки, і не випадково тільки «Вино і виноробство» проводиться вже в 13-й раз. «Кому як не нам» - ця думка пронизувала виступи організаторів та зазирнули на відкриття представників обладміністрації і міськради. Справді, Одещина - один з основних центрів українського виноробства, де збирається близько половини всього винограду країни, і відповідно приблизно така ж частка регіону у виробництві вина. Не варто забувати і про місцеві наукові кадри, наприклад, зі знаменитого і найстарішого в Україні Національного наукового центру «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова ».

Контроль якості відсутній

Ключовим пунктом програми, з яким розібралися вже до відкриття, став професійний дегустаційний конкурс «Одеську затоку». У цьому році в ньому взяли участь близько 100 зразків від 18 виробників з України, Молдови, Грузії та Білорусі, причому закупівля товару, як підкреслили організатори, проводилася в торгових мережах. Медалей вручали багато, великих і поменше, впали в око успіхи білоруських виробників горілки, були відзначені вина тірасполького заводу KVINT, серед коньяків перемогла «Софія Кримська» Жовтневого коньячного заводу.

Медалі - це добре, але головну оцінку дає покупець. А він далеко не завжди задоволений. З його боку нерідко можна зустріти недовіру до вітчизняного виробника, в результаті чого найбільш платоспроможна, тобто приваблива, частина аудиторії віддає перевагу імпортним винам, в достатку представлених в будь-якому магазині.

Покупець сумнівається не дарма. Згідно з експертизою автентичності українських виноматеріалів і вин, проведеної в 2009-2011 рр. фахівцями Національного інституту винограду і вина «Магарач», до 40% зразків є сурогатом. Як співав Борис Гребенщиков, «до цих вин подмешан таємничий отруту». Порушення бувають різні, від зовсім сумних випадків до невеликих махінацій з додаванням лимонної кислоти. «Можна ж і яблучний сік розбавити водою, додавши« лимонку »для кислотності; за показниками той же сік, а насправді - розбавлений, - пояснює старший науковий співробітник НІВіВ «Магарач» Едуард Зінькевич.

«Можна ж і яблучний сік розбавити водою, додавши« лимонку »для кислотності; за показниками той же сік, а насправді - розбавлений, - пояснює старший науковий співробітник НІВіВ «Магарач» Едуард Зінькевич

В'ячеслав Власов вважає, що українцям потрібно
пити більше вина

«У всьому світі виробництво вина завжди супроводжується жорстким контролем, - розповів« 2000 »директор інституту ім. Таїрова В'ячеслав Власов. - Чому? Тому що має місце серйозне надвиробництво вина. Нам потрібно обов'язково сформувати національну систему контролю і якості випуску винопродукції. На жаль, за 20 років незалежності так все і йде за радянськими регламентам. Вступивши до СОТ, ми повинні відпрацювати цей момент. Треба поставити заслін неякісної продукції ».

Як же це зробити? Г-н Власов вважає, що боротьба з фальсифікатом насправді проста - контроль на виноградниках, декларування врожаю з кожного виноградного ділянки, потім контроль за випуском готової винопродукції, і це вже 99% впевненості в якості.

При цьому, за словами В'ячеслава Всеволодовича, в Європі не дуже розуміють, що таке боротьба з фальсифікатом, якщо вино пройшло через контрольні інспекції та лабораторії. А у нас, виходить, цю боротьбу на одному контролюючому органі не закінчиться. Наприклад, академік Національної академії аграрних наук Олександр Луканін кілька років тому висловив думку, що «контроль якості вироблених вин на Україні відсутній, а ліцензування - тільки інструмент корупції серед чиновників».

Фахівці НІВіВ «Магарач» і ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова »презентували на форумі« національну систему контролю якості ». У неї входять наступні дії: контроль обсягів виробництва винограду і вина; контроль якості сировини і готової продукції вітчизняного та імпортного виробництва; декларація виноробів про дотримання норм і правил виробництва, незастосування заборонених технологічних прийомів і речовин; створення і поповнення банку даних; ідентифікація дійсності і натуральності зразків у порівнянні з інформацією банку даних; санкції щодо несумлінних виробників.

Під час обговорення запропонованої системи, заснованої на досвіді Німеччини і Австрії, звичайно, не завжди вдавалося прийти до єдиної думки. Наприклад, на питання із залу: «Як, власне, контролювати, якщо 99,99% української продукції - це масові вина, які робляться з різного сировини, привезеного навіть з Македонії, не кажучи про Молдову?» У відповідь прозвучало щось на кшталт "головне почати".

В'ячеслав Власов в цьому плані призводить молдавський приклад. Там після введених Росією обмежень жорстко взялися за контроль якості і добилися прогресу. «У них експорт, а у нас 90% споживання - це внутрішній ринок, - констатує директор інституту Таїрова, - і серед виробників вина нерідко побутує думка:« для чого контроль, якщо наші люди і так вип'ють все ». Але це ж наші люди! Скільки гине від алкогольного фальсифікату - є відомості, що близько 10 тис. В рік. У нас за всю війну в Афганістані загинуло 14 тис., А тут в мирний час майже стільки ж! »

Кадастр дасть відповідь

«Якщо всі папери отримувати при обсязі в тонну
- краще взагалі не робити ніякого вина »

У минулому році інститут Таїрова отримав урядове доручення створити виноградний кадастр, який дозволить розібратися з кількістю і якістю виноградників, їх власниками, екологічними умовами зростання і відповідно можливостями виноробів робити точний обсяг вина з одиниці площі. «Це перший шлях боротьби з фальсифікатом, - говорить В'ячеслав Власов. - Якщо ми знаємо, що у виноградаря 5 га виноградників і він задекларував певну кількість гектолітрів вина, то стільки ж має бути розлито в пляшки і вступити на ринок, і ні літра більше ».

Виноградники можна перерахувати, але, на жаль, далеко не всі вони в порядку. У 2011 р експерти описували стан 75% вітчизняних виноградників, тобто приблизно 75 тис. Га, з допомогою слова «плачевний». Принаймні таку цифру наводили деякі ЗМІ. На думку «таіровцев», все не так сумно, старих виноградників в Одеській області - 25-30%. А точні цифри будуть відомі після завершення роботи над кадастром. Поки обробили половину Одеської області, в цьому році повинні закінчити всю виноградарську України, від Закарпаття до Криму.

1,5-відсотковий збір з виробників алкоголю, що йде на розвиток виноградарства, в бюджеті 2013 був вихолощений до суми 100 млн. Грн. Решта піде не виноградарям, а на більш насущні, з точки зору уряду, потреби. Але і 200 млн., Про які йшлося раніше, на кардинальне поліпшення не вистачить, тут, за оцінками експертів, потрібно до 5 млрд. Грн. Поки ж виноградарі пікетують Кабмін, вимагаючи виплати боргів за минулий рік.

В результаті ми не тільки не п'ємо своє вино, але і не їмо вітчизняний виноград. «У Радянському Союзі була підпрограма« Столове виноградарство СРСР », і 20% всіх виноградників - це були столові сорти для споживання в свіжому вигляді, - каже В'ячеслав Власов. - Скільки зараз середній українець з'їдає винограду в рік? Трохи більше 2 кг. А за даними ВООЗ, буде їсти 8-10 кг. Для цього в інституті Таїрова створено конвеєр столових сортів, від дуже ранніх до пізніх, та зберіганням, як ми говорили за радянських часів, до 9 Травня. Тобто близько 10 місяців ми можемо споживати свій виноград, а не той, який привозиться з арабських держав, і ми знаємо, що він не завжди буває високої якості ».

Тепер з самого низу спробуємо піднятися наверх. На виставці звучало таке красиве словосполучення, як вина КНП, тобто контрольованих найменувань за походженням. Це верхівка винного айсберга, але, як зазначає пан Власов, «є і унікальні виноградарські зони в Північному Причорномор'ї від Дунаю до Дніпра, є і методика, що дозволяє виділити екологічні ніші для того чи іншого сорту, щоб він був конкурентоспроможним і його можна було уявити на будь-якому ринку світу ».

«Сьогодні важко здивувати Європу каберне, шардоне, рислінгом. Це їх бренди, французькі, німецькі та т. Д. - говорить В'ячеслав Власов. - Потрібно розкручувати свої. Такі, як унікальний сорт винограду Тельтов куруку ( «лисячий хвіст»), наші сорти Одеський чорний, Сухолиманський білий, Загрей, Ароматний. Вони оптимальні для Північного Причорномор'я.

Для винограду особливо актуально вираз «де народився, там і пригодився», так як це екологопластічная культура, «продукт місцевості», і не можна завозити виноградні саджанці з Європи, що не адаптовані до наших, різко континентальним місцевих умов. Україна - північна виноградарська країна, де лімітуючий фактор для росту і розвитку виноградного куща - морозоопасності (при -17 ° С і нижче вже пошкоджуються виноградні очі) і теплозабезпечення в період вегетації. Селекціонерами інституту виведені сорти, які переносять мінусові температури взимку (-27 ° С і нижче), на відміну від європейських, що гинуть при мінус 20-22 ° С ».

Поки тільки винам «Шабо» вдалося домогтися отримання статусу КНП (до такого рішення в кінці минулого року прийшла дегустаційна комісія при Міністерстві аграрної політики та продовольства). Зрозуміло, в новинах на цю тему фігурує вся продукція «Шабо» - такий нехитрий рекламний трюк. Хоча столове вино за 25 грн. за визначенням не може бути причетним до елітного провину КНП. Як не може відповідати даним статусу і вино, вироблене цією фірмою з грузинського виноматеріалу. Але хто там буде розбиратися. Так що довіра до продукції «Шабо» у знавців підірвано.

«В Європі цей термін скасовується, замість нього застосовуються« захищені географічні назви »і« географічні зазначення », - роз'яснює пан Зінькевич. - До другої категорії може ставитися будь-яке вино, найпростіше, але обов'язково з даної ділянки. А «захищені географічні назви» - це кращі вина, які мають якийсь статус. Термін КНП застарів з 2008 р, в Росії та Молдові вже введені нові. Деякі країни за інерцією використовують старе визначення ».

У нас пішли іншим шляхом. Чим давати конкретним винам правильні визначення, краще взяти розмите і застаріле поняття і використовувати його в рекламних цілях.

Слава Богу, закрив фірму

Дрібного винороба душить півмільйонна
ліцензія

Поки в одному з конференц-залів одеського Морвокзалу професіонали обговорювали вічні питання якості вітчизняної винної продукції, що випускається великими виробниками, дрібні в холі намагалися реалізувати хоч трохи свого домашнього вина. Для виноробів, які не здатні змагатися з великими компаніями, такі виставки і фестивалі є одним з небагатьох місць, де можна легально щось продати. Адже їм просто не по кишені платити ліцензію на торгівлю в 500 тис. Грн., Єдину і для великої компанії, і для людини з обсягом продукції в тонну.

«Ліцензія реально дорога, - каже винороб В'ячеслав Кіров, - її можуть купити тільки серйозні фірми. А якщо брати мене, який виробляє тонну-дві, то і ліцензія повинна відповідати моїм обсягами. Хіба можна порівнювати мене з «Французьким бульваром» або «Коблево»? »

Приватні винороби стверджують, що з радістю продавали б свій продукт легально, але нинішнє законодавство шансів не залишає. «Якщо почати всі папери отримувати при тонні вина - краще взагалі його не робити, - каже пан Кіров. - Мені це знайоме, я був директором фірми, виробляв продукти харчування. Слава Богу, закрив фірму. У нашій країні це неможливо ».

Про те, що ліцензія на торгівлю (а є ще ліцензія на виробництво) не дає розвиватися не тільки дрібному, але й середньому виробнику вина, кажуть давно. Але віз з вином і нині там. З останніх новин на цю тему - законопроект Мінагрополітики «Про внесення змін до Закону України« Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів », згідно з яким підприємства будуть платити 0,15 грн. за 1 л задекларованого виробництва річного обсягу виробленої продукції, але не більше 500 тис. грн. незалежно від обсягів. Це вже якась диференціація, а не загальний аршин для всіх. 150 грн. за тонну - це не 500 тис., чи не так?

До речі, фахівці бачать саме в дрібному виробнику один із шляхів підвищення якості українського вина. Наприклад, Олександр Луканін на форумі висловився так: «На жаль, сьогоднішнє законодавство не дозволяє нам проводити гаражні та малі вина, якість яких набагато вищі за ті, що виробляють монополісти і великі заводи. Потрібно залишити все амбіції, об'єднатися і пояснити нашому уряду, що виноградарство і виноробство дадуть більше грошей, ніж ті податки і ліцензії, які є зараз ».

Підтримують цю думку і в інституті Таїрова. «З ліцензією, думаю, питання вирішиться, вже є передумови, що будуть платити 15 коп. з літра, - каже В'ячеслав Власов. - Багатьом зрозуміло, що великий виробник не може давати якості. В СРСР великі товаровиробники забезпечували величезний ринок від Магадана до Бреста, і десь дві третини становили кріплені вина з додаванням спирту - все це випивав радянський народ без розбору. Сьогодні Україна вже в СОТ, і ми зобов'язані випускати високоякісні вина. А їх можуть дати тільки дрібні товаровиробники.

Наприклад, візьмемо маленьку виноградарську село в Німеччині, 20-30 виробників, у кожного по 0,5-1 га, загальна кооперація з переробки, випускають конкурентоспроможні оригінальні вина. У нас же мета великих товаровиробників - не пустити дрібних на ринок. Я монополіст, у мене є 1000 га виноградників, і що я випущу, то і вип'є народ. А якщо на цю тисячу гектарів буде 500 виробників, як в Німеччині, де на 100 тис. Га виноградників 90 тис. Фермерів, при цьому кожна третя пляшка йде на експорт, - тоді будуть і конкуренція, і якість. Потрібно піти від глобалізації до дрібного виробництва, і держава повинна в цьому допомогти. Тоді українське виноробство буде конкурентоспроможним на світовому ринку, з унікальними винами дрібних товаровиробників ».

Ігор Померанцев вважає, що можуть перемогти
і білі, і червоні

Підтримку цим словам можна знайти і у письменника Ігоря Померанцева (автора книг «Червоне і сухе», «Винарні»), який гостював на виставці в якості винного експерта. Він і на відкритті побажав місцевим винам завоювати любов своїх «земляків», і в бесіді з кореспондентом «2000» розвинув ту ж думку. «Винороби люблять хвалитися заморськими медалями. У Бургундії 600-1000 років тому вино робили для себе, для жителів свого села. Потім воно утвердилося у всій Бургундії, потім у Франції, потім в світі. Так і одеські і кримські вина повинні перемогти у себе на батьківщині, а тоді їх, може бути, полюблять і в інших краях ».

Пити потрібно більше, але сухого вина

Є ще одна проблема, правда, що носить більш глобальний характер і стоїть як перед виноробами, так в кінцевому підсумку і перед суспільством. Мова про культуру споживання вина. У порівнянні з французами та італійцями у нас її просто немає, особливо якщо брати не виноробні райони, а всю Україну. За великим рахунком кожен юнак, який розпочинає вживати алкоголь (на жаль, часто в досить ранньому віці), знає, що вино береться для подруг, а справжні чоловіки повинні пити виключно 40-градусні напої. Один з найбільш сумних стереотипів вітчизняного масової свідомості - це визначення мужності по здатності випити неймовірну кількість горілки, а не, скажімо, вмінню допомогти друзям в бійці.

Тільки для народу України - іншим не пропонувати

Дегустація таїровських вин
// Фото Віктора КРАВЧЕНКО

Винні виставки традиційно користуються любов'ю відвідувачів, особливо що володіють схильністю до дегустації. Втім, для професіоналів головною подією 13-й міжнародної спеціалізованої виставки «Вино і виноробство», що пройшла в Одесі з 7-го по 9 лютого, був форум виноробів та енологів. Уже його назва ( «Формування національної системи контролю якості винопродукції») мало до серйозної розмови, адже непростими є і проблеми галузі в цілому. Причому стосуються вони і великих, і особливо дрібних виробників, а в кінцевому підсумку б'ють по споживачеві.

Взагалі Одеса - дуже підходящий місто для винної виставки, і не випадково тільки «Вино і виноробство» проводиться вже в 13-й раз. «Кому як не нам» - ця думка пронизувала виступи організаторів та зазирнули на відкриття представників обладміністрації і міськради. Справді, Одещина - один з основних центрів українського виноробства, де збирається близько половини всього винограду країни, і відповідно приблизно така ж частка регіону у виробництві вина. Не варто забувати і про місцеві наукові кадри, наприклад, зі знаменитого і найстарішого в Україні Національного наукового центру «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова ».

Контроль якості відсутній

Ключовим пунктом програми, з яким розібралися вже до відкриття, став професійний дегустаційний конкурс «Одеську затоку». У цьому році в ньому взяли участь близько 100 зразків від 18 виробників з України, Молдови, Грузії та Білорусі, причому закупівля товару, як підкреслили організатори, проводилася в торгових мережах. Медалей вручали багато, великих і поменше, впали в око успіхи білоруських виробників горілки, були відзначені вина тірасполького заводу KVINT, серед коньяків перемогла «Софія Кримська» Жовтневого коньячного заводу.

Медалі - це добре, але головну оцінку дає покупець. А він далеко не завжди задоволений. З його боку нерідко можна зустріти недовіру до вітчизняного виробника, в результаті чого найбільш платоспроможна, тобто приваблива, частина аудиторії віддає перевагу імпортним винам, в достатку представлених в будь-якому магазині.

Покупець сумнівається не дарма. Згідно з експертизою автентичності українських виноматеріалів і вин, проведеної в 2009-2011 рр. фахівцями Національного інституту винограду і вина «Магарач», до 40% зразків є сурогатом. Як співав Борис Гребенщиков, «до цих вин подмешан таємничий отруту». Порушення бувають різні, від зовсім сумних випадків до невеликих махінацій з додаванням лимонної кислоти. «Можна ж і яблучний сік розбавити водою, додавши« лимонку »для кислотності; за показниками той же сік, а насправді - розбавлений, - пояснює старший науковий співробітник НІВіВ «Магарач» Едуард Зінькевич.

«Можна ж і яблучний сік розбавити водою, додавши« лимонку »для кислотності; за показниками той же сік, а насправді - розбавлений, - пояснює старший науковий співробітник НІВіВ «Магарач» Едуард Зінькевич

В'ячеслав Власов вважає, що українцям потрібно
пити більше вина

«У всьому світі виробництво вина завжди супроводжується жорстким контролем, - розповів« 2000 »директор інституту ім. Таїрова В'ячеслав Власов. - Чому? Тому що має місце серйозне надвиробництво вина. Нам потрібно обов'язково сформувати національну систему контролю і якості випуску винопродукції. На жаль, за 20 років незалежності так все і йде за радянськими регламентам. Вступивши до СОТ, ми повинні відпрацювати цей момент. Треба поставити заслін неякісної продукції ».

Як же це зробити? Г-н Власов вважає, що боротьба з фальсифікатом насправді проста - контроль на виноградниках, декларування врожаю з кожного виноградного ділянки, потім контроль за випуском готової винопродукції, і це вже 99% впевненості в якості.

При цьому, за словами В'ячеслава Всеволодовича, в Європі не дуже розуміють, що таке боротьба з фальсифікатом, якщо вино пройшло через контрольні інспекції та лабораторії. А у нас, виходить, цю боротьбу на одному контролюючому органі не закінчиться. Наприклад, академік Національної академії аграрних наук Олександр Луканін кілька років тому висловив думку, що «контроль якості вироблених вин на Україні відсутній, а ліцензування - тільки інструмент корупції серед чиновників».

Фахівці НІВіВ «Магарач» і ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова »презентували на форумі« національну систему контролю якості ». У неї входять наступні дії: контроль обсягів виробництва винограду і вина; контроль якості сировини і готової продукції вітчизняного та імпортного виробництва; декларація виноробів про дотримання норм і правил виробництва, незастосування заборонених технологічних прийомів і речовин; створення і поповнення банку даних; ідентифікація дійсності і натуральності зразків у порівнянні з інформацією банку даних; санкції щодо несумлінних виробників.

Під час обговорення запропонованої системи, заснованої на досвіді Німеччини і Австрії, звичайно, не завжди вдавалося прийти до єдиної думки. Наприклад, на питання із залу: «Як, власне, контролювати, якщо 99,99% української продукції - це масові вина, які робляться з різного сировини, привезеного навіть з Македонії, не кажучи про Молдову?» У відповідь прозвучало щось на кшталт "головне почати".

В'ячеслав Власов в цьому плані призводить молдавський приклад. Там після введених Росією обмежень жорстко взялися за контроль якості і добилися прогресу. «У них експорт, а у нас 90% споживання - це внутрішній ринок, - констатує директор інституту Таїрова, - і серед виробників вина нерідко побутує думка:« для чого контроль, якщо наші люди і так вип'ють все ». Але це ж наші люди! Скільки гине від алкогольного фальсифікату - є відомості, що близько 10 тис. В рік. У нас за всю війну в Афганістані загинуло 14 тис., А тут в мирний час майже стільки ж! »

Кадастр дасть відповідь

«Якщо всі папери отримувати при обсязі в тонну
- краще взагалі не робити ніякого вина »

У минулому році інститут Таїрова отримав урядове доручення створити виноградний кадастр, який дозволить розібратися з кількістю і якістю виноградників, їх власниками, екологічними умовами зростання і відповідно можливостями виноробів робити точний обсяг вина з одиниці площі. «Це перший шлях боротьби з фальсифікатом, - говорить В'ячеслав Власов. - Якщо ми знаємо, що у виноградаря 5 га виноградників і він задекларував певну кількість гектолітрів вина, то стільки ж має бути розлито в пляшки і вступити на ринок, і ні літра більше ».

Виноградники можна перерахувати, але, на жаль, далеко не всі вони в порядку. У 2011 р експерти описували стан 75% вітчизняних виноградників, тобто приблизно 75 тис. Га, з допомогою слова «плачевний». Принаймні таку цифру наводили деякі ЗМІ. На думку «таіровцев», все не так сумно, старих виноградників в Одеській області - 25-30%. А точні цифри будуть відомі після завершення роботи над кадастром. Поки обробили половину Одеської області, в цьому році повинні закінчити всю виноградарську України, від Закарпаття до Криму.

1,5-відсотковий збір з виробників алкоголю, що йде на розвиток виноградарства, в бюджеті 2013 був вихолощений до суми 100 млн. Грн. Решта піде не виноградарям, а на більш насущні, з точки зору уряду, потреби. Але і 200 млн., Про які йшлося раніше, на кардинальне поліпшення не вистачить, тут, за оцінками експертів, потрібно до 5 млрд. Грн. Поки ж виноградарі пікетують Кабмін, вимагаючи виплати боргів за минулий рік.

В результаті ми не тільки не п'ємо своє вино, але і не їмо вітчизняний виноград. «У Радянському Союзі була підпрограма« Столове виноградарство СРСР », і 20% всіх виноградників - це були столові сорти для споживання в свіжому вигляді, - каже В'ячеслав Власов. - Скільки зараз середній українець з'їдає винограду в рік? Трохи більше 2 кг. А за даними ВООЗ, буде їсти 8-10 кг. Для цього в інституті Таїрова створено конвеєр столових сортів, від дуже ранніх до пізніх, та зберіганням, як ми говорили за радянських часів, до 9 Травня. Тобто близько 10 місяців ми можемо споживати свій виноград, а не той, який привозиться з арабських держав, і ми знаємо, що він не завжди буває високої якості ».

Тепер з самого низу спробуємо піднятися наверх. На виставці звучало таке красиве словосполучення, як вина КНП, тобто контрольованих найменувань за походженням. Це верхівка винного айсберга, але, як зазначає пан Власов, «є і унікальні виноградарські зони в Північному Причорномор'ї від Дунаю до Дніпра, є і методика, що дозволяє виділити екологічні ніші для того чи іншого сорту, щоб він був конкурентоспроможним і його можна було уявити на будь-якому ринку світу ».

«Сьогодні важко здивувати Європу каберне, шардоне, рислінгом. Це їх бренди, французькі, німецькі та т. Д. - говорить В'ячеслав Власов. - Потрібно розкручувати свої. Такі, як унікальний сорт винограду Тельтов куруку ( «лисячий хвіст»), наші сорти Одеський чорний, Сухолиманський білий, Загрей, Ароматний. Вони оптимальні для Північного Причорномор'я.

Для винограду особливо актуально вираз «де народився, там і пригодився», так як це екологопластічная культура, «продукт місцевості», і не можна завозити виноградні саджанці з Європи, що не адаптовані до наших, різко континентальним місцевих умов. Україна - північна виноградарська країна, де лімітуючий фактор для росту і розвитку виноградного куща - морозоопасності (при -17 ° С і нижче вже пошкоджуються виноградні очі) і теплозабезпечення в період вегетації. Селекціонерами інституту виведені сорти, які переносять мінусові температури взимку (-27 ° С і нижче), на відміну від європейських, що гинуть при мінус 20-22 ° С ».

Поки тільки винам «Шабо» вдалося домогтися отримання статусу КНП (до такого рішення в кінці минулого року прийшла дегустаційна комісія при Міністерстві аграрної політики та продовольства). Зрозуміло, в новинах на цю тему фігурує вся продукція «Шабо» - такий нехитрий рекламний трюк. Хоча столове вино за 25 грн. за визначенням не може бути причетним до елітного провину КНП. Як не може відповідати даним статусу і вино, вироблене цією фірмою з грузинського виноматеріалу. Але хто там буде розбиратися. Так що довіра до продукції «Шабо» у знавців підірвано.

«В Європі цей термін скасовується, замість нього застосовуються« захищені географічні назви »і« географічні зазначення », - роз'яснює пан Зінькевич. - До другої категорії може ставитися будь-яке вино, найпростіше, але обов'язково з даної ділянки. А «захищені географічні назви» - це кращі вина, які мають якийсь статус. Термін КНП застарів з 2008 р, в Росії та Молдові вже введені нові. Деякі країни за інерцією використовують старе визначення ».

У нас пішли іншим шляхом. Чим давати конкретним винам правильні визначення, краще взяти розмите і застаріле поняття і використовувати його в рекламних цілях.

Слава Богу, закрив фірму

Дрібного винороба душить півмільйонна
ліцензія

Поки в одному з конференц-залів одеського Морвокзалу професіонали обговорювали вічні питання якості вітчизняної винної продукції, що випускається великими виробниками, дрібні в холі намагалися реалізувати хоч трохи свого домашнього вина. Для виноробів, які не здатні змагатися з великими компаніями, такі виставки і фестивалі є одним з небагатьох місць, де можна легально щось продати. Адже їм просто не по кишені платити ліцензію на торгівлю в 500 тис. Грн., Єдину і для великої компанії, і для людини з обсягом продукції в тонну.

«Ліцензія реально дорога, - каже винороб В'ячеслав Кіров, - її можуть купити тільки серйозні фірми. А якщо брати мене, який виробляє тонну-дві, то і ліцензія повинна відповідати моїм обсягами. Хіба можна порівнювати мене з «Французьким бульваром» або «Коблево»? »

Приватні винороби стверджують, що з радістю продавали б свій продукт легально, але нинішнє законодавство шансів не залишає. «Якщо почати всі папери отримувати при тонні вина - краще взагалі його не робити, - каже пан Кіров. - Мені це знайоме, я був директором фірми, виробляв продукти харчування. Слава Богу, закрив фірму. У нашій країні це неможливо ».

Про те, що ліцензія на торгівлю (а є ще ліцензія на виробництво) не дає розвиватися не тільки дрібному, але й середньому виробнику вина, кажуть давно. Але віз з вином і нині там. З останніх новин на цю тему - законопроект Мінагрополітики «Про внесення змін до Закону України« Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів », згідно з яким підприємства будуть платити 0,15 грн. за 1 л задекларованого виробництва річного обсягу виробленої продукції, але не більше 500 тис. грн. незалежно від обсягів. Це вже якась диференціація, а не загальний аршин для всіх. 150 грн. за тонну - це не 500 тис., чи не так?

До речі, фахівці бачать саме в дрібному виробнику один із шляхів підвищення якості українського вина. Наприклад, Олександр Луканін на форумі висловився так: «На жаль, сьогоднішнє законодавство не дозволяє нам проводити гаражні та малі вина, якість яких набагато вищі за ті, що виробляють монополісти і великі заводи. Потрібно залишити все амбіції, об'єднатися і пояснити нашому уряду, що виноградарство і виноробство дадуть більше грошей, ніж ті податки і ліцензії, які є зараз ».

Підтримують цю думку і в інституті Таїрова. «З ліцензією, думаю, питання вирішиться, вже є передумови, що будуть платити 15 коп. з літра, - каже В'ячеслав Власов. - Багатьом зрозуміло, що великий виробник не може давати якості. В СРСР великі товаровиробники забезпечували величезний ринок від Магадана до Бреста, і десь дві третини становили кріплені вина з додаванням спирту - все це випивав радянський народ без розбору. Сьогодні Україна вже в СОТ, і ми зобов'язані випускати високоякісні вина. А їх можуть дати тільки дрібні товаровиробники.

Наприклад, візьмемо маленьку виноградарську село в Німеччині, 20-30 виробників, у кожного по 0,5-1 га, загальна кооперація з переробки, випускають конкурентоспроможні оригінальні вина. У нас же мета великих товаровиробників - не пустити дрібних на ринок. Я монополіст, у мене є 1000 га виноградників, і що я випущу, то і вип'є народ. А якщо на цю тисячу гектарів буде 500 виробників, як в Німеччині, де на 100 тис. Га виноградників 90 тис. Фермерів, при цьому кожна третя пляшка йде на експорт, - тоді будуть і конкуренція, і якість. Потрібно піти від глобалізації до дрібного виробництва, і держава повинна в цьому допомогти. Тоді українське виноробство буде конкурентоспроможним на світовому ринку, з унікальними винами дрібних товаровиробників ».

Ігор Померанцев вважає, що можуть перемогти
і білі, і червоні

Підтримку цим словам можна знайти і у письменника Ігоря Померанцева (автора книг «Червоне і сухе», «Винарні»), який гостював на виставці в якості винного експерта. Він і на відкритті побажав місцевим винам завоювати любов своїх «земляків», і в бесіді з кореспондентом «2000» розвинув ту ж думку. «Винороби люблять хвалитися заморськими медалями. У Бургундії 600-1000 років тому вино робили для себе, для жителів свого села. Потім воно утвердилося у всій Бургундії, потім у Франції, потім в світі. Так і одеські і кримські вина повинні перемогти у себе на батьківщині, а тоді їх, може бути, полюблять і в інших краях ».

Пити потрібно більше, але сухого вина

Є ще одна проблема, правда, що носить більш глобальний характер і стоїть як перед виноробами, так в кінцевому підсумку і перед суспільством. Мова про культуру споживання вина. У порівнянні з французами та італійцями у нас її просто немає, особливо якщо брати не виноробні райони, а всю Україну. За великим рахунком кожен юнак, який розпочинає вживати алкоголь (на жаль, часто в досить ранньому віці), знає, що вино береться для подруг, а справжні чоловіки повинні пити виключно 40-градусні напої. Один з найбільш сумних стереотипів вітчизняного масової свідомості - це визначення мужності по здатності випити неймовірну кількість горілки, а не, скажімо, вмінню допомогти друзям в бійці.

Тільки для народу України - іншим не пропонувати

Дегустація таїровських вин
// Фото Віктора КРАВЧЕНКО

Винні виставки традиційно користуються любов'ю відвідувачів, особливо що володіють схильністю до дегустації. Втім, для професіоналів головною подією 13-й міжнародної спеціалізованої виставки «Вино і виноробство», що пройшла в Одесі з 7-го по 9 лютого, був форум виноробів та енологів. Уже його назва ( «Формування національної системи контролю якості винопродукції») мало до серйозної розмови, адже непростими є і проблеми галузі в цілому. Причому стосуються вони і великих, і особливо дрібних виробників, а в кінцевому підсумку б'ють по споживачеві.

Взагалі Одеса - дуже підходящий місто для винної виставки, і не випадково тільки «Вино і виноробство» проводиться вже в 13-й раз. «Кому як не нам» - ця думка пронизувала виступи організаторів та зазирнули на відкриття представників обладміністрації і міськради. Справді, Одещина - один з основних центрів українського виноробства, де збирається близько половини всього винограду країни, і відповідно приблизно така ж частка регіону у виробництві вина. Не варто забувати і про місцеві наукові кадри, наприклад, зі знаменитого і найстарішого в Україні Національного наукового центру «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова ».

Контроль якості відсутній

Ключовим пунктом програми, з яким розібралися вже до відкриття, став професійний дегустаційний конкурс «Одеську затоку». У цьому році в ньому взяли участь близько 100 зразків від 18 виробників з України, Молдови, Грузії та Білорусі, причому закупівля товару, як підкреслили організатори, проводилася в торгових мережах. Медалей вручали багато, великих і поменше, впали в око успіхи білоруських виробників горілки, були відзначені вина тірасполького заводу KVINT, серед коньяків перемогла «Софія Кримська» Жовтневого коньячного заводу.

Медалі - це добре, але головну оцінку дає покупець. А він далеко не завжди задоволений. З його боку нерідко можна зустріти недовіру до вітчизняного виробника, в результаті чого найбільш платоспроможна, тобто приваблива, частина аудиторії віддає перевагу імпортним винам, в достатку представлених в будь-якому магазині.

Покупець сумнівається не дарма. Згідно з експертизою автентичності українських виноматеріалів і вин, проведеної в 2009-2011 рр. фахівцями Національного інституту винограду і вина «Магарач», до 40% зразків є сурогатом. Як співав Борис Гребенщиков, «до цих вин подмешан таємничий отруту». Порушення бувають різні, від зовсім сумних випадків до невеликих махінацій з додаванням лимонної кислоти. «Можна ж і яблучний сік розбавити водою, додавши« лимонку »для кислотності; за показниками той же сік, а насправді - розбавлений, - пояснює старший науковий співробітник НІВіВ «Магарач» Едуард Зінькевич.

«Можна ж і яблучний сік розбавити водою, додавши« лимонку »для кислотності; за показниками той же сік, а насправді - розбавлений, - пояснює старший науковий співробітник НІВіВ «Магарач» Едуард Зінькевич

В'ячеслав Власов вважає, що українцям потрібно
пити більше вина

«У всьому світі виробництво вина завжди супроводжується жорстким контролем, - розповів« 2000 »директор інституту ім. Таїрова В'ячеслав Власов. - Чому? Тому що має місце серйозне надвиробництво вина. Нам потрібно обов'язково сформувати національну систему контролю і якості випуску винопродукції. На жаль, за 20 років незалежності так все і йде за радянськими регламентам. Вступивши до СОТ, ми повинні відпрацювати цей момент. Треба поставити заслін неякісної продукції ».

Як же це зробити? Г-н Власов вважає, що боротьба з фальсифікатом насправді проста - контроль на виноградниках, декларування врожаю з кожного виноградного ділянки, потім контроль за випуском готової винопродукції, і це вже 99% впевненості в якості.

При цьому, за словами В'ячеслава Всеволодовича, в Європі не дуже розуміють, що таке боротьба з фальсифікатом, якщо вино пройшло через контрольні інспекції та лабораторії. А у нас, виходить, цю боротьбу на одному контролюючому органі не закінчиться. Наприклад, академік Національної академії аграрних наук Олександр Луканін кілька років тому висловив думку, що «контроль якості вироблених вин на Україні відсутній, а ліцензування - тільки інструмент корупції серед чиновників».

Фахівці НІВіВ «Магарач» і ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова »презентували на форумі« національну систему контролю якості ». У неї входять наступні дії: контроль обсягів виробництва винограду і вина; контроль якості сировини і готової продукції вітчизняного та імпортного виробництва; декларація виноробів про дотримання норм і правил виробництва, незастосування заборонених технологічних прийомів і речовин; створення і поповнення банку даних; ідентифікація дійсності і натуральності зразків у порівнянні з інформацією банку даних; санкції щодо несумлінних виробників.

Під час обговорення запропонованої системи, заснованої на досвіді Німеччини і Австрії, звичайно, не завжди вдавалося прийти до єдиної думки. Наприклад, на питання із залу: «Як, власне, контролювати, якщо 99,99% української продукції - це масові вина, які робляться з різного сировини, привезеного навіть з Македонії, не кажучи про Молдову?» У відповідь прозвучало щось на кшталт "головне почати".

В'ячеслав Власов в цьому плані призводить молдавський приклад. Там після введених Росією обмежень жорстко взялися за контроль якості і добилися прогресу. «У них експорт, а у нас 90% споживання - це внутрішній ринок, - констатує директор інституту Таїрова, - і серед виробників вина нерідко побутує думка:« для чого контроль, якщо наші люди і так вип'ють все ». Але це ж наші люди! Скільки гине від алкогольного фальсифікату - є відомості, що близько 10 тис. В рік. У нас за всю війну в Афганістані загинуло 14 тис., А тут в мирний час майже стільки ж! »

Кадастр дасть відповідь

«Якщо всі папери отримувати при обсязі в тонну
- краще взагалі не робити ніякого вина »

У минулому році інститут Таїрова отримав урядове доручення створити виноградний кадастр, який дозволить розібратися з кількістю і якістю виноградників, їх власниками, екологічними умовами зростання і відповідно можливостями виноробів робити точний обсяг вина з одиниці площі. «Це перший шлях боротьби з фальсифікатом, - говорить В'ячеслав Власов. - Якщо ми знаємо, що у виноградаря 5 га виноградників і він задекларував певну кількість гектолітрів вина, то стільки ж має бути розлито в пляшки і вступити на ринок, і ні літра більше ».

Виноградники можна перерахувати, але, на жаль, далеко не всі вони в порядку. У 2011 р експерти описували стан 75% вітчизняних виноградників, тобто приблизно 75 тис. Га, з допомогою слова «плачевний». Принаймні таку цифру наводили деякі ЗМІ. На думку «таіровцев», все не так сумно, старих виноградників в Одеській області - 25-30%. А точні цифри будуть відомі після завершення роботи над кадастром. Поки обробили половину Одеської області, в цьому році повинні закінчити всю виноградарську України, від Закарпаття до Криму.

1,5-відсотковий збір з виробників алкоголю, що йде на розвиток виноградарства, в бюджеті 2013 був вихолощений до суми 100 млн. Грн. Решта піде не виноградарям, а на більш насущні, з точки зору уряду, потреби. Але і 200 млн., Про які йшлося раніше, на кардинальне поліпшення не вистачить, тут, за оцінками експертів, потрібно до 5 млрд. Грн. Поки ж виноградарі пікетують Кабмін, вимагаючи виплати боргів за минулий рік.

В результаті ми не тільки не п'ємо своє вино, але і не їмо вітчизняний виноград. «У Радянському Союзі була підпрограма« Столове виноградарство СРСР », і 20% всіх виноградників - це були столові сорти для споживання в свіжому вигляді, - каже В'ячеслав Власов. - Скільки зараз середній українець з'їдає винограду в рік? Трохи більше 2 кг. А за даними ВООЗ, буде їсти 8-10 кг. Для цього в інституті Таїрова створено конвеєр столових сортів, від дуже ранніх до пізніх, та зберіганням, як ми говорили за радянських часів, до 9 Травня. Тобто близько 10 місяців ми можемо споживати свій виноград, а не той, який привозиться з арабських держав, і ми знаємо, що він не завжди буває високої якості ».

Тепер з самого низу спробуємо піднятися наверх. На виставці звучало таке красиве словосполучення, як вина КНП, тобто контрольованих найменувань за походженням. Це верхівка винного айсберга, але, як зазначає пан Власов, «є і унікальні виноградарські зони в Північному Причорномор'ї від Дунаю до Дніпра, є і методика, що дозволяє виділити екологічні ніші для того чи іншого сорту, щоб він був конкурентоспроможним і його можна було уявити на будь-якому ринку світу ».

«Сьогодні важко здивувати Європу каберне, шардоне, рислінгом. Це їх бренди, французькі, німецькі та т. Д. - говорить В'ячеслав Власов. - Потрібно розкручувати свої. Такі, як унікальний сорт винограду Тельтов куруку ( «лисячий хвіст»), наші сорти Одеський чорний, Сухолиманський білий, Загрей, Ароматний. Вони оптимальні для Північного Причорномор'я.

Для винограду особливо актуально вираз «де народився, там і пригодився», так як це екологопластічная культура, «продукт місцевості», і не можна завозити виноградні саджанці з Європи, що не адаптовані до наших, різко континентальним місцевих умов. Україна - північна виноградарська країна, де лімітуючий фактор для росту і розвитку виноградного куща - морозоопасності (при -17 ° С і нижче вже пошкоджуються виноградні очі) і теплозабезпечення в період вегетації. Селекціонерами інституту виведені сорти, які переносять мінусові температури взимку (-27 ° С і нижче), на відміну від європейських, що гинуть при мінус 20-22 ° С ».

Поки тільки винам «Шабо» вдалося домогтися отримання статусу КНП (до такого рішення в кінці минулого року прийшла дегустаційна комісія при Міністерстві аграрної політики та продовольства). Зрозуміло, в новинах на цю тему фігурує вся продукція «Шабо» - такий нехитрий рекламний трюк. Хоча столове вино за 25 грн. за визначенням не може бути причетним до елітного провину КНП. Як не може відповідати даним статусу і вино, вироблене цією фірмою з грузинського виноматеріалу. Але хто там буде розбиратися. Так що довіра до продукції «Шабо» у знавців підірвано.

«В Європі цей термін скасовується, замість нього застосовуються« захищені географічні назви »і« географічні зазначення », - роз'яснює пан Зінькевич. - До другої категорії може ставитися будь-яке вино, найпростіше, але обов'язково з даної ділянки. А «захищені географічні назви» - це кращі вина, які мають якийсь статус. Термін КНП застарів з 2008 р, в Росії та Молдові вже введені нові. Деякі країни за інерцією використовують старе визначення ».

У нас пішли іншим шляхом. Чим давати конкретним винам правильні визначення, краще взяти розмите і застаріле поняття і використовувати його в рекламних цілях.

Слава Богу, закрив фірму

Дрібного винороба душить півмільйонна
ліцензія

Поки в одному з конференц-залів одеського Морвокзалу професіонали обговорювали вічні питання якості вітчизняної винної продукції, що випускається великими виробниками, дрібні в холі намагалися реалізувати хоч трохи свого домашнього вина. Для виноробів, які не здатні змагатися з великими компаніями, такі виставки і фестивалі є одним з небагатьох місць, де можна легально щось продати. Адже їм просто не по кишені платити ліцензію на торгівлю в 500 тис. Грн., Єдину і для великої компанії, і для людини з обсягом продукції в тонну.

«Ліцензія реально дорога, - каже винороб В'ячеслав Кіров, - її можуть купити тільки серйозні фірми. А якщо брати мене, який виробляє тонну-дві, то і ліцензія повинна відповідати моїм обсягами. Хіба можна порівнювати мене з «Французьким бульваром» або «Коблево»? »

Приватні винороби стверджують, що з радістю продавали б свій продукт легально, але нинішнє законодавство шансів не залишає. «Якщо почати всі папери отримувати при тонні вина - краще взагалі його не робити, - каже пан Кіров. - Мені це знайоме, я був директором фірми, виробляв продукти харчування. Слава Богу, закрив фірму. У нашій країні це неможливо ».

Про те, що ліцензія на торгівлю (а є ще ліцензія на виробництво) не дає розвиватися не тільки дрібному, але й середньому виробнику вина, кажуть давно. Але віз з вином і нині там. З останніх новин на цю тему - законопроект Мінагрополітики «Про внесення змін до Закону України« Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів », згідно з яким підприємства будуть платити 0,15 грн. за 1 л задекларованого виробництва річного обсягу виробленої продукції, але не більше 500 тис. грн. незалежно від обсягів. Це вже якась диференціація, а не загальний аршин для всіх. 150 грн. за тонну - це не 500 тис., чи не так?

До речі, фахівці бачать саме в дрібному виробнику один із шляхів підвищення якості українського вина. Наприклад, Олександр Луканін на форумі висловився так: «На жаль, сьогоднішнє законодавство не дозволяє нам проводити гаражні та малі вина, якість яких набагато вищі за ті, що виробляють монополісти і великі заводи. Потрібно залишити все амбіції, об'єднатися і пояснити нашому уряду, що виноградарство і виноробство дадуть більше грошей, ніж ті податки і ліцензії, які є зараз ».

Підтримують цю думку і в інституті Таїрова. «З ліцензією, думаю, питання вирішиться, вже є передумови, що будуть платити 15 коп. з літра, - каже В'ячеслав Власов. - Багатьом зрозуміло, що великий виробник не може давати якості. В СРСР великі товаровиробники забезпечували величезний ринок від Магадана до Бреста, і десь дві третини становили кріплені вина з додаванням спирту - все це випивав радянський народ без розбору. Сьогодні Україна вже в СОТ, і ми зобов'язані випускати високоякісні вина. А їх можуть дати тільки дрібні товаровиробники.

Наприклад, візьмемо маленьку виноградарську село в Німеччині, 20-30 виробників, у кожного по 0,5-1 га, загальна кооперація з переробки, випускають конкурентоспроможні оригінальні вина. У нас же мета великих товаровиробників - не пустити дрібних на ринок. Я монополіст, у мене є 1000 га виноградників, і що я випущу, то і вип'є народ. А якщо на цю тисячу гектарів буде 500 виробників, як в Німеччині, де на 100 тис. Га виноградників 90 тис. Фермерів, при цьому кожна третя пляшка йде на експорт, - тоді будуть і конкуренція, і якість. Потрібно піти від глобалізації до дрібного виробництва, і держава повинна в цьому допомогти. Тоді українське виноробство буде конкурентоспроможним на світовому ринку, з унікальними винами дрібних товаровиробників ».

Ігор Померанцев вважає, що можуть перемогти
і білі, і червоні

Підтримку цим словам можна знайти і у письменника Ігоря Померанцева (автора книг «Червоне і сухе», «Винарні»), який гостював на виставці в якості винного експерта. Він і на відкритті побажав місцевим винам завоювати любов своїх «земляків», і в бесіді з кореспондентом «2000» розвинув ту ж думку. «Винороби люблять хвалитися заморськими медалями. У Бургундії 600-1000 років тому вино робили для себе, для жителів свого села. Потім воно утвердилося у всій Бургундії, потім у Франції, потім в світі. Так і одеські і кримські вина повинні перемогти у себе на батьківщині, а тоді їх, може бути, полюблять і в інших краях ».

Пити потрібно більше, але сухого вина

Є ще одна проблема, правда, що носить більш глобальний характер і стоїть як перед виноробами, так в кінцевому підсумку і перед суспільством. Мова про культуру споживання вина. У порівнянні з французами та італійцями у нас її просто немає, особливо якщо брати не виноробні райони, а всю Україну. За великим рахунком кожен юнак, який розпочинає вживати алкоголь (на жаль, часто в досить ранньому віці), знає, що вино береться для подруг, а справжні чоловіки повинні пити виключно 40-градусні напої. Один з найбільш сумних стереотипів вітчизняного масової свідомості - це визначення мужності по здатності випити неймовірну кількість горілки, а не, скажімо, вмінню допомогти друзям в бійці.

Тільки для народу України - іншим не пропонувати

Дегустація таїровських вин
// Фото Віктора КРАВЧЕНКО

Винні виставки традиційно користуються любов'ю відвідувачів, особливо що володіють схильністю до дегустації. Втім, для професіоналів головною подією 13-й міжнародної спеціалізованої виставки «Вино і виноробство», що пройшла в Одесі з 7-го по 9 лютого, був форум виноробів та енологів. Уже його назва ( «Формування національної системи контролю якості винопродукції») мало до серйозної розмови, адже непростими є і проблеми галузі в цілому. Причому стосуються вони і великих, і особливо дрібних виробників, а в кінцевому підсумку б'ють по споживачеві.

Взагалі Одеса - дуже підходящий місто для винної виставки, і не випадково тільки «Вино і виноробство» проводиться вже в 13-й раз. «Кому як не нам» - ця думка пронизувала виступи організаторів та зазирнули на відкриття представників обладміністрації і міськради. Справді, Одещина - один з основних центрів українського виноробства, де збирається близько половини всього винограду країни, і відповідно приблизно така ж частка регіону у виробництві вина. Не варто забувати і про місцеві наукові кадри, наприклад, зі знаменитого і найстарішого в Україні Національного наукового центру «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова ».

Контроль якості відсутній

Ключовим пунктом програми, з яким розібралися вже до відкриття, став професійний дегустаційний конкурс «Одеську затоку». У цьому році в ньому взяли участь близько 100 зразків від 18 виробників з України, Молдови, Грузії та Білорусі, причому закупівля товару, як підкреслили організатори, проводилася в торгових мережах. Медалей вручали багато, великих і поменше, впали в око успіхи білоруських виробників горілки, були відзначені вина тірасполького заводу KVINT, серед коньяків перемогла «Софія Кримська» Жовтневого коньячного заводу.

Медалі - це добре, але головну оцінку дає покупець. А він далеко не завжди задоволений. З його боку нерідко можна зустріти недовіру до вітчизняного виробника, в результаті чого найбільш платоспроможна, тобто приваблива, частина аудиторії віддає перевагу імпортним винам, в достатку представлених в будь-якому магазині.

Покупець сумнівається не дарма. Згідно з експертизою автентичності українських виноматеріалів і вин, проведеної в 2009-2011 рр. фахівцями Національного інституту винограду і вина «Магарач», до 40% зразків є сурогатом. Як співав Борис Гребенщиков, «до цих вин подмешан таємничий отруту». Порушення бувають різні, від зовсім сумних випадків до невеликих махінацій з додаванням лимонної кислоти. «Можна ж і яблучний сік розбавити водою, додавши« лимонку »для кислотності; за показниками той же сік, а насправді - розбавлений, - пояснює старший науковий співробітник НІВіВ «Магарач» Едуард Зінькевич.

«Можна ж і яблучний сік розбавити водою, додавши« лимонку »для кислотності; за показниками той же сік, а насправді - розбавлений, - пояснює старший науковий співробітник НІВіВ «Магарач» Едуард Зінькевич

В'ячеслав Власов вважає, що українцям потрібно
пити більше вина

«У всьому світі виробництво вина завжди супроводжується жорстким контролем, - розповів« 2000 »директор інституту ім. Таїрова В'ячеслав Власов. - Чому? Тому що має місце серйозне надвиробництво вина. Нам потрібно обов'язково сформувати національну систему контролю і якості випуску винопродукції. На жаль, за 20 років незалежності так все і йде за радянськими регламентам. Вступивши до СОТ, ми повинні відпрацювати цей момент. Треба поставити заслін неякісної продукції ».

Як же це зробити? Г-н Власов вважає, що боротьба з фальсифікатом насправді проста - контроль на виноградниках, декларування врожаю з кожного виноградного ділянки, потім контроль за випуском готової винопродукції, і це вже 99% впевненості в якості.

При цьому, за словами В'ячеслава Всеволодовича, в Європі не дуже розуміють, що таке боротьба з фальсифікатом, якщо вино пройшло через контрольні інспекції та лабораторії. А у нас, виходить, цю боротьбу на одному контролюючому органі не закінчиться. Наприклад, академік Національної академії аграрних наук Олександр Луканін кілька років тому висловив думку, що «контроль якості вироблених вин на Україні відсутній, а ліцензування - тільки інструмент корупції серед чиновників».

Фахівці НІВіВ «Магарач» і ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова »презентували на форумі« національну систему контролю якості ». У неї входять наступні дії: контроль обсягів виробництва винограду і вина; контроль якості сировини і готової продукції вітчизняного та імпортного виробництва; декларація виноробів про дотримання норм і правил виробництва, незастосування заборонених технологічних прийомів і речовин; створення і поповнення банку даних; ідентифікація дійсності і натуральності зразків у порівнянні з інформацією банку даних; санкції щодо несумлінних виробників.

Під час обговорення запропонованої системи, заснованої на досвіді Німеччини і Австрії, звичайно, не завжди вдавалося прийти до єдиної думки. Наприклад, на питання із залу: «Як, власне, контролювати, якщо 99,99% української продукції - це масові вина, які робляться з різного сировини, привезеного навіть з Македонії, не кажучи про Молдову?» У відповідь прозвучало щось на кшталт "головне почати".

В'ячеслав Власов в цьому плані призводить молдавський приклад. Там після введених Росією обмежень жорстко взялися за контроль якості і добилися прогресу. «У них експорт, а у нас 90% споживання - це внутрішній ринок, - констатує директор інституту Таїрова, - і серед виробників вина нерідко побутує думка:« для чого контроль, якщо наші люди і так вип'ють все ». Але це ж наші люди! Скільки гине від алкогольного фальсифікату - є відомості, що близько 10 тис. В рік. У нас за всю війну в Афганістані загинуло 14 тис., А тут в мирний час майже стільки ж! »

Кадастр дасть відповідь

«Якщо всі папери отримувати при обсязі в тонну
- краще взагалі не робити ніякого вина »

У минулому році інститут Таїрова отримав урядове доручення створити виноградний кадастр, який дозволить розібратися з кількістю і якістю виноградників, їх власниками, екологічними умовами зростання і відповідно можливостями виноробів робити точний обсяг вина з одиниці площі. «Це перший шлях боротьби з фальсифікатом, - говорить В'ячеслав Власов. - Якщо ми знаємо, що у виноградаря 5 га виноградників і він задекларував певну кількість гектолітрів вина, то стільки ж має бути розлито в пляшки і вступити на ринок, і ні літра більше ».

Виноградники можна перерахувати, але, на жаль, далеко не всі вони в порядку. У 2011 р експерти описували стан 75% вітчизняних виноградників, тобто приблизно 75 тис. Га, з допомогою слова «плачевний». Принаймні таку цифру наводили деякі ЗМІ. На думку «таіровцев», все не так сумно, старих виноградників в Одеській області - 25-30%. А точні цифри будуть відомі після завершення роботи над кадастром. Поки обробили половину Одеської області, в цьому році повинні закінчити всю виноградарську України, від Закарпаття до Криму.

1,5-відсотковий збір з виробників алкоголю, що йде на розвиток виноградарства, в бюджеті 2013 був вихолощений до суми 100 млн. Грн. Решта піде не виноградарям, а на більш насущні, з точки зору уряду, потреби. Але і 200 млн., Про які йшлося раніше, на кардинальне поліпшення не вистачить, тут, за оцінками експертів, потрібно до 5 млрд. Грн. Поки ж виноградарі пікетують Кабмін, вимагаючи виплати боргів за минулий рік.

В результаті ми не тільки не п'ємо своє вино, але і не їмо вітчизняний виноград. «У Радянському Союзі була підпрограма« Столове виноградарство СРСР », і 20% всіх виноградників - це були столові сорти для споживання в свіжому вигляді, - каже В'ячеслав Власов. - Скільки зараз середній українець з'їдає винограду в рік? Трохи більше 2 кг. А за даними ВООЗ, буде їсти 8-10 кг. Для цього в інституті Таїрова створено конвеєр столових сортів, від дуже ранніх до пізніх, та зберіганням, як ми говорили за радянських часів, до 9 Травня. Тобто близько 10 місяців ми можемо споживати свій виноград, а не той, який привозиться з арабських держав, і ми знаємо, що він не завжди буває високої якості ».

Тепер з самого низу спробуємо піднятися наверх. На виставці звучало таке красиве словосполучення, як вина КНП, тобто контрольованих найменувань за походженням. Це верхівка винного айсберга, але, як зазначає пан Власов, «є і унікальні виноградарські зони в Північному Причорномор'ї від Дунаю до Дніпра, є і методика, що дозволяє виділити екологічні ніші для того чи іншого сорту, щоб він був конкурентоспроможним і його можна було уявити на будь-якому ринку світу ».

«Сьогодні важко здивувати Європу каберне, шардоне, рислінгом. Це їх бренди, французькі, німецькі та т. Д. - говорить В'ячеслав Власов. - Потрібно розкручувати свої. Такі, як унікальний сорт винограду Тельтов куруку ( «лисячий хвіст»), наші сорти Одеський чорний, Сухолиманський білий, Загрей, Ароматний. Вони оптимальні для Північного Причорномор'я.

Для винограду особливо актуально вираз «де народився, там і пригодився», так як це екологопластічная культура, «продукт місцевості», і не можна завозити виноградні саджанці з Європи, що не адаптовані до наших, різко континентальним місцевих умов. Україна - північна виноградарська країна, де лімітуючий фактор для росту і розвитку виноградного куща - морозоопасності (при -17 ° С і нижче вже пошкоджуються виноградні очі) і теплозабезпечення в період вегетації. Селекціонерами інституту виведені сорти, які переносять мінусові температури взимку (-27 ° С і нижче), на відміну від європейських, що гинуть при мінус 20-22 ° С ».

Поки тільки винам «Шабо» вдалося домогтися отримання статусу КНП (до такого рішення в кінці минулого року прийшла дегустаційна комісія при Міністерстві аграрної політики та продовольства). Зрозуміло, в новинах на цю тему фігурує вся продукція «Шабо» - такий нехитрий рекламний трюк. Хоча столове вино за 25 грн. за визначенням не може бути причетним до елітного провину КНП. Як не може відповідати даним статусу і вино, вироблене цією фірмою з грузинського виноматеріалу. Але хто там буде розбиратися. Так що довіра до продукції «Шабо» у знавців підірвано.

«В Європі цей термін скасовується, замість нього застосовуються« захищені географічні назви »і« географічні зазначення », - роз'яснює пан Зінькевич. - До другої категорії може ставитися будь-яке вино, найпростіше, але обов'язково з даної ділянки. А «захищені географічні назви» - це кращі вина, які мають якийсь статус. Термін КНП застарів з 2008 р, в Росії та Молдові вже введені нові. Деякі країни за інерцією використовують старе визначення ».

У нас пішли іншим шляхом. Чим давати конкретним винам правильні визначення, краще взяти розмите і застаріле поняття і використовувати його в рекламних цілях.

Слава Богу, закрив фірму

Дрібного винороба душить півмільйонна
ліцензія

Поки в одному з конференц-залів одеського Морвокзалу професіонали обговорювали вічні питання якості вітчизняної винної продукції, що випускається великими виробниками, дрібні в холі намагалися реалізувати хоч трохи свого домашнього вина. Для виноробів, які не здатні змагатися з великими компаніями, такі виставки і фестивалі є одним з небагатьох місць, де можна легально щось продати. Адже їм просто не по кишені платити ліцензію на торгівлю в 500 тис. Грн., Єдину і для великої компанії, і для людини з обсягом продукції в тонну.

«Ліцензія реально дорога, - каже винороб В'ячеслав Кіров, - її можуть купити тільки серйозні фірми. А якщо брати мене, який виробляє тонну-дві, то і ліцензія повинна відповідати моїм обсягами. Хіба можна порівнювати мене з «Французьким бульваром» або «Коблево»? »

Приватні винороби стверджують, що з радістю продавали б свій продукт легально, але нинішнє законодавство шансів не залишає. «Якщо почати всі папери отримувати при тонні вина - краще взагалі його не робити, - каже пан Кіров. - Мені це знайоме, я був директором фірми, виробляв продукти харчування. Слава Богу, закрив фірму. У нашій країні це неможливо ».

Про те, що ліцензія на торгівлю (а є ще ліцензія на виробництво) не дає розвиватися не тільки дрібному, але й середньому виробнику вина, кажуть давно. Але віз з вином і нині там. З останніх новин на цю тему - законопроект Мінагрополітики «Про внесення змін до Закону України« Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів », згідно з яким підприємства будуть платити 0,15 грн. за 1 л задекларованого виробництва річного обсягу виробленої продукції, але не більше 500 тис. грн. незалежно від обсягів. Це вже якась диференціація, а не загальний аршин для всіх. 150 грн. за тонну - це не 500 тис., чи не так?

До речі, фахівці бачать саме в дрібному виробнику один із шляхів підвищення якості українського вина. Наприклад, Олександр Луканін на форумі висловився так: «На жаль, сьогоднішнє законодавство не дозволяє нам проводити гаражні та малі вина, якість яких набагато вищі за ті, що виробляють монополісти і великі заводи. Потрібно залишити все амбіції, об'єднатися і пояснити нашому уряду, що виноградарство і виноробство дадуть більше грошей, ніж ті податки і ліцензії, які є зараз ».

Підтримують цю думку і в інституті Таїрова. «З ліцензією, думаю, питання вирішиться, вже є передумови, що будуть платити 15 коп. з літра, - каже В'ячеслав Власов. - Багатьом зрозуміло, що великий виробник не може давати якості. В СРСР великі товаровиробники забезпечували величезний ринок від Магадана до Бреста, і десь дві третини становили кріплені вина з додаванням спирту - все це випивав радянський народ без розбору. Сьогодні Україна вже в СОТ, і ми зобов'язані випускати високоякісні вина. А їх можуть дати тільки дрібні товаровиробники.

Наприклад, візьмемо маленьку виноградарську село в Німеччині, 20-30 виробників, у кожного по 0,5-1 га, загальна кооперація з переробки, випускають конкурентоспроможні оригінальні вина. У нас же мета великих товаровиробників - не пустити дрібних на ринок. Я монополіст, у мене є 1000 га виноградників, і що я випущу, то і вип'є народ. А якщо на цю тисячу гектарів буде 500 виробників, як в Німеччині, де на 100 тис. Га виноградників 90 тис. Фермерів, при цьому кожна третя пляшка йде на експорт, - тоді будуть і конкуренція, і якість. Потрібно піти від глобалізації до дрібного виробництва, і держава повинна в цьому допомогти. Тоді українське виноробство буде конкурентоспроможним на світовому ринку, з унікальними винами дрібних товаровиробників ».

Ігор Померанцев вважає, що можуть перемогти
і білі, і червоні

Підтримку цим словам можна знайти і у письменника Ігоря Померанцева (автора книг «Червоне і сухе», «Винарні»), який гостював на виставці в якості винного експерта. Він і на відкритті побажав місцевим винам завоювати любов своїх «земляків», і в бесіді з кореспондентом «2000» розвинув ту ж думку. «Винороби люблять хвалитися заморськими медалями. У Бургундії 600-1000 років тому вино робили для себе, для жителів свого села. Потім воно утвердилося у всій Бургундії, потім у Франції, потім в світі. Так і одеські і кримські вина повинні перемогти у себе на батьківщині, а тоді їх, може бути, полюблять і в інших краях ».

Пити потрібно більше, але сухого вина

Є ще одна проблема, правда, що носить більш глобальний характер і стоїть як перед виноробами, так в кінцевому підсумку і перед суспільством. Мова про культуру споживання вина. У порівнянні з французами та італійцями у нас її просто немає, особливо якщо брати не виноробні райони, а всю Україну. За великим рахунком кожен юнак, який розпочинає вживати алкоголь (на жаль, часто в досить ранньому віці), знає, що вино береться для подруг, а справжні чоловіки повинні пити виключно 40-градусні напої. Один з найбільш сумних стереотипів вітчизняного масової свідомості - це визначення мужності по здатності випити неймовірну кількість горілки, а не, скажімо, вмінню допомогти друзям в бійці.

Тому при низьких якість нашого масового вина у людей насправді Взагалі інші улюблені напої. «Вино - це харчовий продукт, про це говорів Василь Таїров ще сто років тому, его не вимагає відносіті до алкогольних напоїв з відповіднімі акцизного Зборів, - говорити В'ячеслав Власов. - до речі, в Молдові за ухвалив правительства вино з 2012 р є НЕ алкогольного, а харчовим продуктом. Ми повінні впроваджуваті культуру споживання вина в Народі. Україна, на жаль, Історично пітуща країна, умовно більше 10 л міцного вина на душу населення. За данімі ВООЗ, если люди п'ють более 8 л міцніх напоїв, нація деградує. Ми повінні делать все, щоб у нас пили более натурального сухого вина. Сьогодні ми п'ємо до 5-6 л на рік, а треба як мінімум 10 и вищє. Середньоєвропейський споживання вина - 20-25 л, але французи п'ють під 50. Ми п'ємо і закушуємо, а в світі їдять і присмачують їжу, запиваючи її натуральним сухим вином ».

«Україна - країна бурякової, картопляної, пшеничного культури, тобто перш за все горілчана, - вважає Ігор Померанцев. - Проте є південно-західний регіон, схильний до виробництва і споживання вина. Є Закарпаття, Буковина. Є винний потенціал. На наших очах за останні 40 років відбулися справжні винні революції в США, Чилі, Новій Зеландії. Ці країни зробили колосальні фінансові вкладення в винну промисловість, проводили глибокі хімічні та Агрокультурні дослідження, створили спеціальні інститути. Це шлях України. Нові країни показали, що можна зробити винну революцію так, щоб в результаті перемогли і білі, і червоні.

Проблеми виноробства пов'язані з проблемами України, винна культура визріває, як демократія і політичні інститути. Я був на цій виставці 8 років тому, і маленький прогрес є. Тоді ключовими словами були «фальсифікація», «ароматизатори», «спирт». Важка кримінальна тінь лежала на винної індустрії. Зараз ми вже говоримо в термінах міжнародних, цивілізаційних - «букет», «аромат», «відтінки», «складність», «вишуканість вина».

Якщо віднести слова про маленького прогрес на ввічливість гостя і врахувати той факт, що дивиться проживає в Празі експерт все-таки з боку, то можна сказати, що винна культура визріває у нас так само погано, як і демократія з політичними інститутами.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Тільки для народу України - іншим не пропонувати

Дегустація таїровських вин
// Фото Віктора КРАВЧЕНКО

Винні виставки традиційно користуються любов'ю відвідувачів, особливо що володіють схильністю до дегустації. Втім, для професіоналів головною подією 13-й міжнародної спеціалізованої виставки «Вино і виноробство», що пройшла в Одесі з 7-го по 9 лютого, був форум виноробів та енологів. Уже його назва ( «Формування національної системи контролю якості винопродукції») мало до серйозної розмови, адже непростими є і проблеми галузі в цілому. Причому стосуються вони і великих, і особливо дрібних виробників, а в кінцевому підсумку б'ють по споживачеві.

Взагалі Одеса - дуже підходящий місто для винної виставки, і не випадково тільки «Вино і виноробство» проводиться вже в 13-й раз. «Кому як не нам» - ця думка пронизувала виступи організаторів та зазирнули на відкриття представників обладміністрації і міськради. Справді, Одещина - один з основних центрів українського виноробства, де збирається близько половини всього винограду країни, і відповідно приблизно така ж частка регіону у виробництві вина. Не варто забувати і про місцеві наукові кадри, наприклад, зі знаменитого і найстарішого в Україні Національного наукового центру «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова ».

Контроль якості відсутній

Ключовим пунктом програми, з яким розібралися вже до відкриття, став професійний дегустаційний конкурс «Одеську затоку». У цьому році в ньому взяли участь близько 100 зразків від 18 виробників з України, Молдови, Грузії та Білорусі, причому закупівля товару, як підкреслили організатори, проводилася в торгових мережах. Медалей вручали багато, великих і поменше, впали в око успіхи білоруських виробників горілки, були відзначені вина тірасполького заводу KVINT, серед коньяків перемогла «Софія Кримська» Жовтневого коньячного заводу.

Медалі - це добре, але головну оцінку дає покупець. А він далеко не завжди задоволений. З його боку нерідко можна зустріти недовіру до вітчизняного виробника, в результаті чого найбільш платоспроможна, тобто приваблива, частина аудиторії віддає перевагу імпортним винам, в достатку представлених в будь-якому магазині.

Покупець сумнівається не дарма. Згідно з експертизою автентичності українських виноматеріалів і вин, проведеної в 2009-2011 рр. фахівцями Національного інституту винограду і вина «Магарач», до 40% зразків є сурогатом. Як співав Борис Гребенщиков, «до цих вин подмешан таємничий отруту». Порушення бувають різні, від зовсім сумних випадків до невеликих махінацій з додаванням лимонної кислоти. «Можна ж і яблучний сік розбавити водою, додавши« лимонку »для кислотності; за показниками той же сік, а насправді - розбавлений, - пояснює старший науковий співробітник НІВіВ «Магарач» Едуард Зінькевич.

«Можна ж і яблучний сік розбавити водою, додавши« лимонку »для кислотності; за показниками той же сік, а насправді - розбавлений, - пояснює старший науковий співробітник НІВіВ «Магарач» Едуард Зінькевич

В'ячеслав Власов вважає, що українцям потрібно
пити більше вина

«У всьому світі виробництво вина завжди супроводжується жорстким контролем, - розповів« 2000 »директор інституту ім. Таїрова В'ячеслав Власов. - Чому? Тому що має місце серйозне надвиробництво вина. Нам потрібно обов'язково сформувати національну систему контролю і якості випуску винопродукції. На жаль, за 20 років незалежності так все і йде за радянськими регламентам. Вступивши до СОТ, ми повинні відпрацювати цей момент. Треба поставити заслін неякісної продукції ».

Як же це зробити? Г-н Власов вважає, що боротьба з фальсифікатом насправді проста - контроль на виноградниках, декларування врожаю з кожного виноградного ділянки, потім контроль за випуском готової винопродукції, і це вже 99% впевненості в якості.

При цьому, за словами В'ячеслава Всеволодовича, в Європі не дуже розуміють, що таке боротьба з фальсифікатом, якщо вино пройшло через контрольні інспекції та лабораторії. А у нас, виходить, цю боротьбу на одному контролюючому органі не закінчиться. Наприклад, академік Національної академії аграрних наук Олександр Луканін кілька років тому висловив думку, що «контроль якості вироблених вин на Україні відсутній, а ліцензування - тільки інструмент корупції серед чиновників».

Фахівці НІВіВ «Магарач» і ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова »презентували на форумі« національну систему контролю якості ». У неї входять наступні дії: контроль обсягів виробництва винограду і вина; контроль якості сировини і готової продукції вітчизняного та імпортного виробництва; декларація виноробів про дотримання норм і правил виробництва, незастосування заборонених технологічних прийомів і речовин; створення і поповнення банку даних; ідентифікація дійсності і натуральності зразків у порівнянні з інформацією банку даних; санкції щодо несумлінних виробників.

Під час обговорення запропонованої системи, заснованої на досвіді Німеччини і Австрії, звичайно, не завжди вдавалося прийти до єдиної думки. Наприклад, на питання із залу: «Як, власне, контролювати, якщо 99,99% української продукції - це масові вина, які робляться з різного сировини, привезеного навіть з Македонії, не кажучи про Молдову?» У відповідь прозвучало щось на кшталт "головне почати".

В'ячеслав Власов в цьому плані призводить молдавський приклад. Там після введених Росією обмежень жорстко взялися за контроль якості і добилися прогресу. «У них експорт, а у нас 90% споживання - це внутрішній ринок, - констатує директор інституту Таїрова, - і серед виробників вина нерідко побутує думка:« для чого контроль, якщо наші люди і так вип'ють все ». Але це ж наші люди! Скільки гине від алкогольного фальсифікату - є відомості, що близько 10 тис. В рік. У нас за всю війну в Афганістані загинуло 14 тис., А тут в мирний час майже стільки ж! »

Кадастр дасть відповідь

«Якщо всі папери отримувати при обсязі в тонну
- краще взагалі не робити ніякого вина »

У минулому році інститут Таїрова отримав урядове доручення створити виноградний кадастр, який дозволить розібратися з кількістю і якістю виноградників, їх власниками, екологічними умовами зростання і відповідно можливостями виноробів робити точний обсяг вина з одиниці площі. «Це перший шлях боротьби з фальсифікатом, - говорить В'ячеслав Власов. - Якщо ми знаємо, що у виноградаря 5 га виноградників і він задекларував певну кількість гектолітрів вина, то стільки ж має бути розлито в пляшки і вступити на ринок, і ні літра більше ».

Виноградники можна перерахувати, але, на жаль, далеко не всі вони в порядку. У 2011 р експерти описували стан 75% вітчизняних виноградників, тобто приблизно 75 тис. Га, з допомогою слова «плачевний». Принаймні таку цифру наводили деякі ЗМІ. На думку «таіровцев», все не так сумно, старих виноградників в Одеській області - 25-30%. А точні цифри будуть відомі після завершення роботи над кадастром. Поки обробили половину Одеської області, в цьому році повинні закінчити всю виноградарську України, від Закарпаття до Криму.

1,5-відсотковий збір з виробників алкоголю, що йде на розвиток виноградарства, в бюджеті 2013 був вихолощений до суми 100 млн. Грн. Решта піде не виноградарям, а на більш насущні, з точки зору уряду, потреби. Але і 200 млн., Про які йшлося раніше, на кардинальне поліпшення не вистачить, тут, за оцінками експертів, потрібно до 5 млрд. Грн. Поки ж виноградарі пікетують Кабмін, вимагаючи виплати боргів за минулий рік.

В результаті ми не тільки не п'ємо своє вино, але і не їмо вітчизняний виноград. «У Радянському Союзі була підпрограма« Столове виноградарство СРСР », і 20% всіх виноградників - це були столові сорти для споживання в свіжому вигляді, - каже В'ячеслав Власов. - Скільки зараз середній українець з'їдає винограду в рік? Трохи більше 2 кг. А за даними ВООЗ, буде їсти 8-10 кг. Для цього в інституті Таїрова створено конвеєр столових сортів, від дуже ранніх до пізніх, та зберіганням, як ми говорили за радянських часів, до 9 Травня. Тобто близько 10 місяців ми можемо споживати свій виноград, а не той, який привозиться з арабських держав, і ми знаємо, що він не завжди буває високої якості ».

Тепер з самого низу спробуємо піднятися наверх. На виставці звучало таке красиве словосполучення, як вина КНП, тобто контрольованих найменувань за походженням. Це верхівка винного айсберга, але, як зазначає пан Власов, «є і унікальні виноградарські зони в Північному Причорномор'ї від Дунаю до Дніпра, є і методика, що дозволяє виділити екологічні ніші для того чи іншого сорту, щоб він був конкурентоспроможним і його можна було уявити на будь-якому ринку світу ».

«Сьогодні важко здивувати Європу каберне, шардоне, рислінгом. Це їх бренди, французькі, німецькі та т. Д. - говорить В'ячеслав Власов. - Потрібно розкручувати свої. Такі, як унікальний сорт винограду Тельтов куруку ( «лисячий хвіст»), наші сорти Одеський чорний, Сухолиманський білий, Загрей, Ароматний. Вони оптимальні для Північного Причорномор'я.

Для винограду особливо актуально вираз «де народився, там і пригодився», так як це екологопластічная культура, «продукт місцевості», і не можна завозити виноградні саджанці з Європи, що не адаптовані до наших, різко континентальним місцевих умов. Україна - північна виноградарська країна, де лімітуючий фактор для росту і розвитку виноградного куща - морозоопасності (при -17 ° С і нижче вже пошкоджуються виноградні очі) і теплозабезпечення в період вегетації. Селекціонерами інституту виведені сорти, які переносять мінусові температури взимку (-27 ° С і нижче), на відміну від європейських, що гинуть при мінус 20-22 ° С ».

Поки тільки винам «Шабо» вдалося домогтися отримання статусу КНП (до такого рішення в кінці минулого року прийшла дегустаційна комісія при Міністерстві аграрної політики та продовольства). Зрозуміло, в новинах на цю тему фігурує вся продукція «Шабо» - такий нехитрий рекламний трюк. Хоча столове вино за 25 грн. за визначенням не може бути причетним до елітного провину КНП. Як не може відповідати даним статусу і вино, вироблене цією фірмою з грузинського виноматеріалу. Але хто там буде розбиратися. Так що довіра до продукції «Шабо» у знавців підірвано.

«В Європі цей термін скасовується, замість нього застосовуються« захищені географічні назви »і« географічні зазначення », - роз'яснює пан Зінькевич. - До другої категорії може ставитися будь-яке вино, найпростіше, але обов'язково з даної ділянки. А «захищені географічні назви» - це кращі вина, які мають якийсь статус. Термін КНП застарів з 2008 р, в Росії та Молдові вже введені нові. Деякі країни за інерцією використовують старе визначення ».

У нас пішли іншим шляхом. Чим давати конкретним винам правильні визначення, краще взяти розмите і застаріле поняття і використовувати його в рекламних цілях.

Слава Богу, закрив фірму

Дрібного винороба душить півмільйонна
ліцензія

Поки в одному з конференц-залів одеського Морвокзалу професіонали обговорювали вічні питання якості вітчизняної винної продукції, що випускається великими виробниками, дрібні в холі намагалися реалізувати хоч трохи свого домашнього вина. Для виноробів, які не здатні змагатися з великими компаніями, такі виставки і фестивалі є одним з небагатьох місць, де можна легально щось продати. Адже їм просто не по кишені платити ліцензію на торгівлю в 500 тис. Грн., Єдину і для великої компанії, і для людини з обсягом продукції в тонну.

«Ліцензія реально дорога, - каже винороб В'ячеслав Кіров, - її можуть купити тільки серйозні фірми. А якщо брати мене, який виробляє тонну-дві, то і ліцензія повинна відповідати моїм обсягами. Хіба можна порівнювати мене з «Французьким бульваром» або «Коблево»? »

Приватні винороби стверджують, що з радістю продавали б свій продукт легально, але нинішнє законодавство шансів не залишає. «Якщо почати всі папери отримувати при тонні вина - краще взагалі його не робити, - каже пан Кіров. - Мені це знайоме, я був директором фірми, виробляв продукти харчування. Слава Богу, закрив фірму. У нашій країні це неможливо ».

Про те, що ліцензія на торгівлю (а є ще ліцензія на виробництво) не дає розвиватися не тільки дрібному, але й середньому виробнику вина, кажуть давно. Але віз з вином і нині там. З останніх новин на цю тему - законопроект Мінагрополітики «Про внесення змін до Закону України« Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів », згідно з яким підприємства будуть платити 0,15 грн. за 1 л задекларованого виробництва річного обсягу виробленої продукції, але не більше 500 тис. грн. незалежно від обсягів. Це вже якась диференціація, а не загальний аршин для всіх. 150 грн. за тонну - це не 500 тис., чи не так?

До речі, фахівці бачать саме в дрібному виробнику один із шляхів підвищення якості українського вина. Наприклад, Олександр Луканін на форумі висловився так: «На жаль, сьогоднішнє законодавство не дозволяє нам проводити гаражні та малі вина, якість яких набагато вищі за ті, що виробляють монополісти і великі заводи. Потрібно залишити все амбіції, об'єднатися і пояснити нашому уряду, що виноградарство і виноробство дадуть більше грошей, ніж ті податки і ліцензії, які є зараз ».

Підтримують цю думку і в інституті Таїрова. «З ліцензією, думаю, питання вирішиться, вже є передумови, що будуть платити 15 коп. з літра, - каже В'ячеслав Власов. - Багатьом зрозуміло, що великий виробник не може давати якості. В СРСР великі товаровиробники забезпечували величезний ринок від Магадана до Бреста, і десь дві третини становили кріплені вина з додаванням спирту - все це випивав радянський народ без розбору. Сьогодні Україна вже в СОТ, і ми зобов'язані випускати високоякісні вина. А їх можуть дати тільки дрібні товаровиробники.

Наприклад, візьмемо маленьку виноградарську село в Німеччині, 20-30 виробників, у кожного по 0,5-1 га, загальна кооперація з переробки, випускають конкурентоспроможні оригінальні вина. У нас же мета великих товаровиробників - не пустити дрібних на ринок. Я монополіст, у мене є 1000 га виноградників, і що я випущу, то і вип'є народ. А якщо на цю тисячу гектарів буде 500 виробників, як в Німеччині, де на 100 тис. Га виноградників 90 тис. Фермерів, при цьому кожна третя пляшка йде на експорт, - тоді будуть і конкуренція, і якість. Потрібно піти від глобалізації до дрібного виробництва, і держава повинна в цьому допомогти. Тоді українське виноробство буде конкурентоспроможним на світовому ринку, з унікальними винами дрібних товаровиробників ».

Ігор Померанцев вважає, що можуть перемогти
і білі, і червоні

Підтримку цим словам можна знайти і у письменника Ігоря Померанцева (автора книг «Червоне і сухе», «Винарні»), який гостював на виставці в якості винного експерта. Він і на відкритті побажав місцевим винам завоювати любов своїх «земляків», і в бесіді з кореспондентом «2000» розвинув ту ж думку. «Винороби люблять хвалитися заморськими медалями. У Бургундії 600-1000 років тому вино робили для себе, для жителів свого села. Потім воно утвердилося у всій Бургундії, потім у Франції, потім в світі. Так і одеські і кримські вина повинні перемогти у себе на батьківщині, а тоді їх, може бути, полюблять і в інших краях ».

Пити потрібно більше, але сухого вина

Є ще одна проблема, правда, що носить більш глобальний характер і стоїть як перед виноробами, так в кінцевому підсумку і перед суспільством. Мова про культуру споживання вина. У порівнянні з французами та італійцями у нас її просто немає, особливо якщо брати не виноробні райони, а всю Україну. За великим рахунком кожен юнак, який розпочинає вживати алкоголь (на жаль, часто в досить ранньому віці), знає, що вино береться для подруг, а справжні чоловіки повинні пити виключно 40-градусні напої. Один з найбільш сумних стереотипів вітчизняного масової свідомості - це визначення мужності по здатності випити неймовірну кількість горілки, а не, скажімо, вмінню допомогти друзям в бійці.

Тому при низьку якість нашого масового вина у людей насправді взагалі інші улюблені напої. «Вино - це харчовий продукт, про це говорив Василь Таїров ще сто років тому, його не треба відносити до алкогольних напоїв з відповідними акцизними зборами, - говорить В'ячеслав Власов. - До речі, в Молдові за постановою уряду вино з 2012 р є не алкогольним, а харчовим продуктом. Ми повинні впроваджувати культуру споживання вина в народі. Україна, на жаль, історично питуща країна, умовно більше 10 л міцного вина на душу населення. За даними ВООЗ, якщо люди п'ють більше 8 л міцних напоїв, нація деградує. Ми повинні робити все, щоб у нас пили більше натурального сухого вина. Сьогодні ми п'ємо до 5-6 л на рік, а треба як мінімум 10 і вище. Середньоєвропейський споживання вина - 20-25 л, але французи п'ють під 50. Ми п'ємо і закушуємо, а в світі їдять і присмачують їжу, запиваючи її натуральним сухим вином ».

«Україна - країна бурякової, картопляної, пшеничного культури, тобто перш за все горілчана, - вважає Ігор Померанцев. - Проте є південно-західний регіон, схильний до виробництва і споживання вина. Є Закарпаття, Буковина. Є винний потенціал. На наших очах за останні 40 років відбулися справжні винні революції в США, Чилі, Новій Зеландії. Ці країни зробили колосальні фінансові вкладення в винну промисловість, проводили глибокі хімічні та Агрокультурні дослідження, створили спеціальні інститути. Це шлях України. Нові країни показали, що можна зробити винну революцію так, щоб в результаті перемогли і білі, і червоні.

Проблеми виноробства пов'язані з проблемами України, винна культура визріває, як демократія і політичні інститути. Я був на цій виставці 8 років тому, і маленький прогрес є. Тоді ключовими словами були «фальсифікація», «ароматизатори», «спирт». Важка кримінальна тінь лежала на винної індустрії. Зараз ми вже говоримо в термінах міжнародних, цивілізаційних - «букет», «аромат», «відтінки», «складність», «вишуканість вина».

Якщо віднести слова про маленького прогрес на ввічливість гостя і врахувати той факт, що дивиться проживає в Празі експерт все-таки з боку, то можна сказати, що винна культура визріває у нас так само погано, як і демократія з політичними інститутами.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Чому?
Як же це зробити?
Наприклад, на питання із залу: «Як, власне, контролювати, якщо 99,99% української продукції - це масові вина, які робляться з різного сировини, привезеного навіть з Македонії, не кажучи про Молдову?
Скільки зараз середній українець з'їдає винограду в рік?
Хіба можна порівнювати мене з «Французьким бульваром» або «Коблево»?
И не так?
Чому?
Як же це зробити?
Наприклад, на питання із залу: «Як, власне, контролювати, якщо 99,99% української продукції - це масові вина, які робляться з різного сировини, привезеного навіть з Македонії, не кажучи про Молдову?
Скільки зараз середній українець з'їдає винограду в рік?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.