Навигация
Реклама
Реклама

Законодавці захворіли терруарним ефектом

Уже після закінчення нинішнього аграрної сезону полки продуктових магазинів поповняться новими марками вин і медовухи, але до достатку якісних напоїв ще дуже далеко.

Законодавці вирішили полегшити життя малим виробникам алкогольних напоїв, що випускають до 10 тис. Декалітрів (100 тис. Літрів) на рік продукції на основі бродіння винограду, різних плодів, ягід або меду.

В кінці березня Верховна Рада прийняла закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розвитку виробництва терруарних вин і натуральних медових напоїв» (проект №6693).

Терруарнимі в світовій практиці називають регіональні сорти вин, оливкової олії, сиру, чаю, кави та інших продуктів. Мається на увазі, що свої смакові якості вони набувають завдяки не тільки технологією виготовлення, а й територіальним особливостям - клімату, грунтів, сортам сировини і т. Д.

У споживацьку культуру «терруарние» продукти протиставляються «індустріальним», які виготовляються великими партіями і розраховані на масову і не дуже вибагливі аудиторію.

В Україні виробництво невеликих партій вина на продаж довгий час стримувалося необхідністю придбання ліцензії на оптову торгівлю вартістю 500 тис. Грн. на рік. Ця норма діяла незалежно від обсягу виробленої продукції і масштабів бізнесу. Тому працювати легально на масову аудиторію винороби або медовари не могли.

Ті небагато, хто намагався легалізувати свою діяльність, піддавалися перевіркам з пристрастю і арештами обладнання та продукції, як наприклад, виноробня «Бейкушем» (с. Чорноморка, Миколаївська обл.) Євгена Шнейдеріса або плантація французького винороба Крістофа Лакарена, що влаштувався в сел. Шабо (Одеська обл.).

У жовтні 2016 р компанії, що виробляють вина з власних виноматеріалів, були позбавлені необхідності придбання ліцензій. Однак залишилися вимоги до атестації виробництва, які, як стверджують учасники ринку, передбачали 140-160 різних погоджень!

Прийнятий закон вперше визначає правовий статус малого виноробства, полегшує виведення на ринок нових сортів і замість атестації виробництва передбачає декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства.

Крім того, для цієї групи виробників необхідний договір з акредитованою лабораторією, яка буде перевіряти якість продукції в разі відсутності власної акредитованої лабораторії.

Якщо раніше нові марки виноробної продукції стверджувало Міністерство агрополітики за поданням підприємств і організацій на підставі висновку Центральної дегустаційної комісії виноробної промисловості, то тепер це право отримали керівники підприємств-виробників.

Коло дегустаторів, з якими можуть співпрацювати виробники невеликих партій вин і медовухи, також розшириться за рахунок профільних наукових установ та громадських об'єднань.

Наприклад, практично синхронно з прийняттям Верховною Радою нового закону громадський союз «Укрсадвинпром» повідомив про створення незалежної галузевої дегустаційної комісії, яка буде спеціалізуватися на виноробної продукції, плодових винах, сидр і медових напоях.

До її складу увійдуть близько 30 експертів, в тому числі представляють Мінагрополітики, Державної фіскальну службу, галузеві об'єднання і конкретних виробників.

«Комісія буде надавати вичерпну та об'єктивну інформацію про продукт як для споживача, так і для виробників вина, виноробних і слабоалкогольних напоїв», - заявляють в «Укрсадвинпрому».

У цьому громадському союзі розраховують на серйозне збільшення серед виробників вин і медовухи, які захочуть легалізувати свою діяльність і наростити обсяги виробництва і збуту.

Деякі ЗМІ в ейфорії від прийнятого закону також поспішили повідомити, що малим виноробам і медоварам тепер можна ігнорувати діяли раніше вимоги до атестації виробництва. Але нам доведеться розчарувати потенційних виноробів. Це не так.

Як розказав відомий винороб-гаражист * з Дніпра Ігор Заїка, згідно з прийнятим законом процес запуску виробництва і збуту тепер і справді стане легше. В цьому документ дійсно прогресивний.

Але це все-таки не убезпечує малих виноробів від перевірок контролюючими органами. Тому діючі виробники ще тільки вивчають нове місце існування.

Більшість домашніх виноробів не відповідає існуючим нормативам розміщення виробничих приміщень - не ближче 50 м до житлових будівель. Майже все не мають окремої каналізації і не контролюють стоки. Є також санітарні та інші норми до виробничих приміщень, в тому числі до погребах для зберігання сировини і готової продукції. І їх ніхто не відміняв. Влада лише полегшили невеликим виробникам старт діяльності. Але немає ніяких гарантій, що їх популярність не приверне до них представників численних контролюючих інстанцій.

Які з санітарних, протипожежних та інших вимог є першочерговими для виконання, стане ясно, коли Кабмін затвердить форму декларації, яку повинні будуть подавати малі виробники. Поки ж така форма не розроблена.

З одного боку, державний контроль гарантує споживачам, що на прилавки не виллється «дев'ятий вал» неякісної або, що набагато гірше, санітарно небезпечної продукції. З іншого - серйозного прориву в виноробстві і медоварінні, появи достатку нових марок або здешевлення якісних вин також поки очікувати не слід.

Діяльність малих виноробів обмежена застосуванням власних виноматеріалів. Купувати їх на стороні - не можна. Необхідно мати в наявності власні або орендовані виноградники.

Законодавство також не допускає застосування в технологічному процесі спирту. Хоча багато домашні і заводські вина зміцнюються подібним способом.

Крім того, як і раніше, немає відповіді, що робити з використаним суслом, що будь-яка нормальна винороб по-хазяйськи поставить на повторне бродіння і пережене в домашнє бренді.

Незважаючи на те що напої типу чачі або ракії давно вже стали візитною карткою Грузії і балканських країн, в Україні виробництво п'янкого напою як і раніше є прерогативою держави. Дрібні приватники на легальний ринок не допускаються.

Отже, що треба робити, щоб відкрити виноробню:

- отримати доступ до виноградника, що забезпечує виробництво сировини. Найшвидший спосіб - укласти договір про оренду готового ділянки в південних областях або в Закарпатті;

- придбати встаткування для переробки винограду і дозрівання сусла. Для цього необхідні ємності з харчової пластмаси або нержавіючої сталі. У приміщенні також повинен підтримуватися певний температурний режим, т. Е. Воно повинно бути кондиціонованих;

- закупити обладнання для розливу готової продукції, пляшки, етикетки, акцизні марки;

- мати власний підвал для зберігання розлитого вина з мінімальними коливаннями температури. Оптимальною вважається середньорічна температура 12 ° С. Цей режим досягається на глибині 4-5 м від поверхні;

- брати участь в дегустаційних конкурсах, ярмарках. Постійно вдосконалювати технології та досвід. Організувати збут через магазини або дистанційним способом.

Це найзагальніші вимоги, тому що, як я і написав, учасники ринку ще самі не знають, в яке становище їх поставлять і які санітарні та протипожежні вимоги доведеться виконувати.

* Гаражист в галузевій практиці називають виробників невеликих партій вина, які на відміну від домашнього виробляються в повній відповідності з технологіями і удостоювалися нагород на професійних конкурсах

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.