Навигация
Реклама
Реклама

Камінь Ветлан, Чердинь і Солікамск: як дістатися, де зупинитися і скільки коштує подорож

Ветлан - природна оглядовий майданчик, з якого відкривається фантастичний вид

У рубриці «Маршрут вихідного дня» ми кілька разів розповідали про подорожі по Пермському краю, але все поїздки були в межах 350-400 кілометрів від Єкатеринбурга - кладовище паровозів , Молебка , Хохловка . Тур, в який ми вирушаємо сьогодні, в два рази довше. Але якщо ви на нього зважитеся, обіцяємо, що не пошкодуєте - таких красивих і атмосферних місць на Уралі можна по пальцях перерахувати.

Отже, наша мета - камінь Ветлан і річка Вішера на півночі Пермського краю. Дертися в гору, мочити ноги у холодній і швидкій воді, їсти ягоди на висоті 230 метрів над рівнем моря будемо разом з співробітницею галереї «Арт-птиця», що починає мандрівництвом Катериною Мудріловой.

Ветлан - це скеля, частина системи майже прямовисних скель. Найвища точка - 263 метра над рівнем моря. Біля його підніжжя протікає звивиста і мальовнича річка Вішера, одна з улюблених у тих, хто вирушає на сплави.

Вид на Ветлан з берега річки Вішери

Їхати до Ветлана потрібно через Перм. До неї з Єкатеринбурга - 360 кілометрів, а після ще 310 через Березники і Соликамск до Красновишерском, звідки до Ветлана вже рукою подати. Можна укласти всю поїздку в дві доби, переночувавши в одному з цих міст. Але для цього виїхати з Єкатеринбурга доведеться рано-рано вранці. Годинника отак в п'ять (а краще ще раніше).

Красновишерск і Ветлан

Красновишерск - маленьке місто на півночі Пермського краю. Хоча і містом його назвати важко, більше схожий на селище або навіть село, де жителі ходять в єдиний торговий центр, ганяють на мотоциклі або помаранчевому «москвичі», рибалять на човні, вирощують картоплю і займаються в місцевому клубі «Геолог». Кажуть, давно б виїхали звідси куди-небудь, та природа манить, не відпускає.

У Красновишерском багато людей, захоплених геологією. Багато в чому - завдяки цьому клубу

Як дістатися до Ветлана - вам кожен красновішерец пояснить, хоч вночі його розбуди і запитай. До підніжжя скелі доїхати можна навіть на легковій машині - всього близько восьми кілометрів уздовж річки. Місце для стоянки там знайдеться - берега Вішери давно освоєні туристами. Але можна залишити автомобіль в Красновишерском і прогулятися.

- Дорога по шляху до Ветлану спочатку веде до джерела, де можна напитися води і запастися нею перед підйомом. Далі - берег зі стареньким залізним плотом і рибальськими човниками, там стоять дві лавки і стіл, можна скинути рюкзак, насолодитися красунею-рікою і послухати, що говорять туристи, які збираються на сплав, - розповідає Катерина. - Сюди ж припливає катерок і відвозить на протилежний берег, ймовірно, щасливчиків, які йдуть на Полюд (ще одна гора в Красновишерском районі, її висота - 527 метрів над рівнем моря. - Прим. Ред.).

)

Привал на березі річки поруч з рибальськими човниками - обов'язковий пункт подорожі

З берега на Ветлан є два шляхи: наліво по грунтовці до крутого, практично вертикального підйому, і прямо - по лісовій пологої стежці. Перший - для людей безстрашних і з хорошою фізичною підготовкою. Тут геть забуваєш, як ходити прямо, розумієш, що вираз «триматися за землю» - це реально, а спортзал, в який ти ходиш три рази в тиждень, - ніщо в порівнянні з підйомом на Ветлан.

Раніше, до речі, ця стежка була обладнана сходами, але після того, як з неї впала туристка, сходи демонтували. Якщо ризикнете і виберете цей спосіб підйому, надягайте зручне взуття і беріть з собою рукавички - в них зручніше триматися за товстий дріт, простягнуту до вершини. Акуратніше - під ногами зрадницьки ковзає глина і багато каменів, які котяться з-під ніг з висоти з великою швидкістю.

Акуратніше - під ногами зрадницьки ковзає глина і багато каменів, які котяться з-під ніг з висоти з великою швидкістю

Вид з Ветлана не забудеш ніколи

Незважаючи на всі небезпеки, саме тут піднімається на Ветлан більшість туристів. Їх очі горять, вони енергійно тупають наверх, вигукуючи, як же потім будуть спускатися, і постійно запитуючи: а як там? А там прекрасно.

- Тут ліс зовсім інший, не як в околицях Єкатеринбурга - такий зарослий, дрімучий, глухий, навіть ведмеді починають ввижатися, - розповідає мандрівниця. - Серед малинових заростей, височенного іван-чаю і густих дерев з'являються перші бажані просвіти, і нарешті опиняєшся на скелі. На Ветлане є велика оглядовий майданчик - вершина, отаке плато. Тут вже можна і пострибати від радості, і покричати від захвату.

Тут вже можна і пострибати від радості, і покричати від захвату

Тут гарно. Таке спеціальне, ні на що не схоже «добре», для якого немає антоніма «погано». І взагалі ніякого антонима. Без варіантів

Можна, але зовсім не хочеться - від краси цієї відбирає мову. Просто подивіться фотографії. Вид з Ветлана не забудеться ніколи: десь далеко внизу підбираються до скелі крихітні туристи, неспішно і плавно тече Вішера, омиваючи штучні острівці, на протилежному березі неподалік від занедбаної села хлопці розбивають табір, і над всією цією красою важливо підноситься і пильно стежить за всім Полюд. Тут все здається таким ґрунтовним, мудрим, непорушним, що хочеться просто взяти і залишитися жити на Ветлане. Лише зрідка цей спокій і тишу порушують крики птахів, що пролітають над головою, і звук мотора катерній човни, туди-сюди кататися людей по річці.

Один з улюблених пейзажів у туристів з фотоапаратами

- Спустившись на дорогу, видихнувши, виходимо до річки. На березі трапляються двоє рибалок. Ми зупиняємося і спостерігаємо, поки вони підтягують мережу. Хтось відчайдушно намагається плисти проти течії, і, здавалося, ось-ось, заблищить луска. Але нічого. Мабуть, риба тут розумна і хитра.

Перекусивши і відпочивши після спуску з Ветлана, повертаємося в Красновишерск і рухаємося далі в Чердинь - до неї всього 70 кілометрів.

Перекусивши і відпочивши після спуску з Ветлана, повертаємося в Красновишерск і рухаємося далі в Чердинь - до неї всього 70 кілометрів

На іншому березі річки - покинута село

Чердинь

Чердинь - один з найдавніших міст Уралу, місто-пам'ятник. Перша згадка про неї (тільки уявіть!) Було в літописах 567 років тому. Тут багато церков, і люди щоранку прокидаються під дзвін, який, здається, розноситься над річкою Колвой до самого полюддя.

- Церкви - одна краше інший. Самий «дзвінкий» - Воскресенський собор, поруч каплиця Спаса Нерукотворного і Успенська церква, всередині якої чудові розписи, - розповідає Катерина. - Місцевий краєзнавчий музей - невеликий, затишний, з іранськими тарілками, старовинними монетами, ідолами пермського звіриного стилю.

Чердинь - місто церков

Кожен будиночок, кожні двері, кожна дощечка тут - це те, що за багато років було до тебе, є зараз і залишиться після, це справжня історія. Ми ходимо годинами по невеликих вулицях, вдивляємося в вікна, мимоволі уявляючи собі людей, що жили тут кілька століть назад, і думаємо: ким вони були, чим займалися, про що мріяли, що збулося, а що ні, що залишили після себе.

Люди тут щоранку прокидаються під дзвін

Але все-таки краще місце в Чердині і її серце - Троїцьке городище: величезний, зарослий високою травою земляний вал, насипаний вручну. На ньому височить дерев'яна Іллінська церква і Спаська вежа.

- Тут, на березі холодної Колва з таким захопливою на горизонті полюддя, здається, що ось-ось на річці з'явиться тура, друга, третя, і місцеві жителі неодмінно почнуть збігатися, щоб подивитися, що за купці завітали в краю, - каже Катя. - Мені саме тут хотілося затриматися довше, гладити високу траву, погойдується від вітру то вліво, то вправо, і милуватися Пармою (так в Прикамье називають пагорби, гори і хребти Північного Уралу, вкриті смереково-смерековими лісами. - Прим. Ред.).

)

Вершина на горизонті - це Полюд, ще одна гора в Красновишерском районі, її висота - 527 метрів над рівнем моря

Нироб і Солікамск

З Чердині через старовинні села Вільгорт, Камгорт, проїжджаючи Іскор, рухаємося по порожній розбитій дорозі повз численних боліт. У кожній селі обов'язково стоїть стара церква. Іноді - діюча, але найчастіше - зруйнована, від чого стає дико сумно.

Отже, ми на самій півночі Пермського краю - в Нироб. Нас зустрічає холодний вітер, наганяють хмари, пронизливий до мурашок, і паркан з колючим дротом - в'язниця. До речі, один із знаменитих в'язнів Нироб - Михайло Романов.

Нироб - найпівнічніша точка Пермського краю

На виїзді з селища заглядаємо в тихе, дуже затишне містечко - Нікольський джерело, куди ведуть покажчики і дерев'яні сходи. Але один з найприємніших моментів в Нироб - це почути і побачити, як злітає вертоліт, несучи науковців, туристів з великими рюкзаками далеко на Північний Урал за гіллясті довгі річки, дрімучі ліси, численні гори і хребти. Туди, де Маньпупуньор.

Їдучи з Нироб, потрібно неодмінно прикупити ягід. Зараз це журавлина і брусниця. А ще тут багато грибів, риби і навіть кедрових шишок - суцільні вітаміни і смакота.

А ще тут багато грибів, риби і навіть кедрових шишок - суцільні вітаміни і смакота

Поруч з Нироб є джерело з чистою водою

З Нироб через Чердинь повертаємося в Солікамск. Головна площа цього міста зустрічає як годиться - хлібом і сіллю (нехай і з металу, тому що це скульптура, що символізує гостинність). Тут же, на березі Усолка, варто перший верстовий стовп, старий занедбаний цегляний Хрестовоздвиженський собор, невеликий пішохідний міст, Соборна Дзвіниця, ще невідреставрованих і тому шалено красива, і яскраво-білий Троїцький собор. За цією пишністю - двоповерховий будинок воєводи з незвичайним флігелем. А поруч з ним - Богоявленська церква, дуже барвиста, такий собі пряниковий будиночок на тлі інших з химерною ліпленням і листяними кахлями.

Солікамск зустрічає хлібом і сіллю

Солікамск - місто, що залишає після себе суперечливі почуття. З одного боку, це стародавні церкви, особняки 18-19 століть, історичне виробництво, а з іншого - торгові центри, численні магазини, кафе і бари. Неначе хтось чужий вривається в своє, рідне.

У Соликамске багато «пряникових» будиночків У Соликамске багато «пряникових» будиночків   А ще тут, як і в Чердині, багато церков А ще тут, як і в Чердині, багато церков

Місто проводжає нас височенними відвалами місцевого калійного заводу, і ми рухаємося додому.

На виїзді з міста - височенні відвали калійного заводу На виїзді з міста - височенні відвали калійного заводу   Їхати до Ветлана можна двома шляхами - по Пермському і Серовський трактах Їхати до Ветлана можна двома шляхами - по Пермському і Серовський трактах

Як дістатися:

Доїхати до Ветлана можна на машині - близько 660 кілометрів від Єкатеринбурга через Перм, Березники, Соликамск. Кінцева точка - Красновишерск.

Ще один спосіб - на автобусі або поїзді, а далі пересісти на автобус до Красновишерском. Стартує він з автовокзалу щодня о 12:55 і 15:05. Але в такому випадку до Ветлану ви приїдете під вечір, тому забиратися на нього в темряві буде небезпечно, доведеться переночувати. Та й в Чердинь, Солікамському і Нироб без машини добиратися буде проблематично.

До самої Пермі можна дістатися на поїзді. Місце в плацкарті буде коштувати від 1200 рублів. Потяги йдуть кілька разів в день. Один в п'ятницю відправляється о 23:35 за місцевим часом і приходить до Пермі о 5:00.

Можна поїхати і на міжміському автобусі. Прилягти там не вдасться, зате вийде трохи дешевше: квиток коштує 800-900 рублів. З Південного автовокзалу йдуть рейси о 12:18 і 23:30 (при виборі другого варіанту ви опинитеся в Пермі о 6:10). Можна поїхати і на попутному автобусі з Північного автовокзалу (уточнюйте, які рейси є в день вашої поїздки, на сайті ).

Де зупинитися

В кожному місті на шляху проходження є невеликі готелі та мотелі. Звичайно, не п'ять зірок, але і не мотель у дороги. Катя ночувала в Чердині, в готелі «Стара пристань». Вартість - від 500 до 2800 рублів.

Можна переночувати і в Соликамске - там можна знайти номери від 1000 рублів на добу.

Текст: Катерина МУДРІЛОВА
Фото: Катерина МУДРІЛОВА

Їх очі горять, вони енергійно тупають наверх, вигукуючи, як же потім будуть спускатися, і постійно запитуючи: а як там?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.