Навигация
Реклама
Реклама

Скільки і кому повинен Казахстан

За інформацією Національного Банку РК, валовий зовнішній борг Казахстану станом на кінець грудня 2016 року становив 163,758 мільярда доларів. Показник виріс за 2016 рік на 10,37 мільярда, або 6,7 відсотка. Більшу частину в структурі зовнішнього боргу (55,7 відсотка) займає межфирменная заборгованість. Згідно з даними Міністерства фінансів, державний борг на 1 січня 2017 року склав 11 436,6 мільярда тенге (34,1 мільярда доларів), або 25,1 відсотка до ВВП. кореспондент Tengrinews.kz пояснює, наскільки ці показники високі, кому і скільки має країна, а також з'ясовує, скільки зовнішній світ заборгував Казахстану.

Як зазначає заступник аналітичного департаменту компанії "Альпарі" Наталя Мільчакова, показник зовнішнього боргу на душу населення у Казахстану, наприклад, дорівнює 8 740 доларів. За її словами, в абсолютному значенні ця цифра може виглядати для непосвяченого людини навіть лякає, навряд чи який-небудь пересічний громадянин хотів би не по своїй волі виявитися кому-небудь належним майже дев'ять тисяч доларів, але в масштабах світу такий показник не повинен викликати занепокоєння . "Наприклад, такий показник для Великобританії перевищує 150 тисяч доларів на душу населення, для Бельгії, Норвегії, Фінляндії складає 100 тисяч доларів на душу населення по кожній з країн, для США - 60 тисяч доларів, для Німеччини - понад 70 тисяч доларів, а для Росії - тільки 3,5 тисячі доларів на душу. Безумовно, тут має значення і чисельність населення, тому у Росії і КНР вельми низькі показники зовнішнього боргу на душу населення ", - пояснює аналітик.

Мильчакова пояснила, що показник зовнішнього боргу на душу населення відображає розмір боргового навантаження країни і фактично її населення, адже держава позичає гроші за кордоном, які через певний період часу потрібно буде повернути. Чим вище значення такого показника, тим більше "повинен" зовнішнім кредиторам кожен житель цієї країни. Сам показник ні на що не впливає, просто це індикатор для уряду і економічного блоку уряду, який приймає рішення про запозичення за кордоном. Але зазвичай цей показник порівнюється з аналогічним показником для інших країн. І чим він нижче в порівнянні з іншими країнами, тим нижче то умовне борговий тягар, який несе населення.

На її думку, для визначення рівня фінансового здоров'я країни-позичальника є інший показник - частка боргу, в тому числі зовнішнього боргу у ВВП країни. Чим вище ця частка, тим меншу частину зобов'язань країна здатна буде покрити зі своїх майбутніх доходів. Таким чином, чим нижче частка боргу в ВВП, тим платоспроможності й кредитоспроможності країна. Оптимальним вважається показник частки боргу у ВВП в 10-50 відсотків від ВВП. "За фінансове здоров'я Казахстану немає потреби турбуватися. Росія, Бразилія, Південна Корея, Туреччина, ПАР, Ізраїль, Таїланд, Китай і ще багато інших країн також потрапляють в групу найбільш фінансово здорових країн. Проблемними виглядають США, Іспанія, Данія, Греція, Португалія і Євросоюз в цілому, де борги перевищують ВВП в кілька разів ", - навела дані співрозмовник. Так, наприклад, за останніми даними, по відношенню до ВВП державний борг Японії становить 248,1 відсотка, Греції - 178,4 відсотка, Лівану - 139,1 відсотка, Італії - 132,6 відсотка, Португалії - 128,8 відсотка, Ямайки - 124,3 відсотка, Кабо- Верде 119,3 відсотка, Кіпру - 108,7 відсотка, Бельгії - 106,3 відсотка, США - 105,8 відсотка, Іспанії - 99 відсотків, Великобританії - 89,3 відсотка.

Якщо говорити про країни СНД, то перше місце за зовнішнім боргом до ВВП, за даними Міжнародного економічного форуму, займає Україна з часткою 80,2 відсотка. Друге місце за цим показником належить Киргизстану (68,8 відсотка), на третьому місці розмістилася Вірменія (46,6 відсотка). Четверте місце в рейтингу належить Молдові (42 відсотки). П'ятірку замикає Азербайджан (36,1 відсотка), Таджикистан знаходиться на шостому місці (35,9 відсотка). На сьомому місці розташувався Казахстан з часткою 23,3 відсотка. Восьме місце займає Росія з часткою 17,7 відсотка. Інформація по Білорусі, Туркменістану та Узбекистану відсутня.

Що стосується країн, яким повинен Казахстан, то на першому місці розмістилися Нідерланди. За чотири квартали 2016 року Kazakhstan повинен цій країні 47,3 мільярда доларів. Великобританія - другий за величиною кредитор Казахстану. Цій країні республіка повинна 24,6 мільярда доларів. США повинні 12,9 мільярда доларів, Китаю - 12,6 мільярда доларів, Франції - 11,7 мільярда доларів.

У свою чергу зовнішній світ повинен Казахстану 169,4 мільярда доларів. З них, наприклад, США - 54,9 мільярда доларів, Нідерланди повинні - 20,5 мільярда доларів, Великобританія - 16 мільярдів доларів, Росія - 7,5 мільярда доларів, Німеччина - 4,4 мільярда доларів.

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.